ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 2 December 1912. VERBAZEND RONA Cacao Eerste Blad. zoo voordeelig Van houten's St—Nicolaas. (Z ierikzcesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per wéék, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9320. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. RedacteurJ. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vry dagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. in het gebruik is. Ge maakt cr meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. Gelijk men weet, hoeft deze heer een tapijtzaak. Welke huisvrouw zou, als men haar een Smyrnaasch tapijt cadeau gaf, dit versmaden? Maar zóó kostbaar be hoeft het geschenk niet eens te wezen. Zij is al tevreden met een mooi tafel- loerkleed. En dit heeft de heer D. Ochtman in alle dessins. Ook de lieer A. Weltevreden op de Nieuwe Haven verkoopt vloerkkeden. Maar zijn hoofdzaak is toch meubels en muziek instrumenten, waarvan hij ruim voorzien Zoo is een gramapbone een voorzekér voor velen aangenaam St -Nicolaas-cadeau. Hebt gij een soirée, gij laat <le grama pbone een deuntje spolen, en alle gasten zijn in de gewenschte stemming, of een vroolijke wals, en dames en heeren ver heffen zich van dé tafel tot een ronde dans. „Freut Euch des Lebens, solang das Lampchen glüht", zegt de heer C. Gast op de Melkmarkt, en daarom is hij steeds in een prettig humeur, zoodat men gaarne bij hem stokvisch, olienootjes, spek, kaas, zoutevisch of bokking koopt. Wie een goed verkooper wil zijn, moet dit zal niemand tegenspreken geen Isegrim wezen. Vandaar dat de beer J. Smits in de Korte St.-Janstraat altijd goed geluimd is. Wie zijn manu factuurwinkel thans bezoekt, zal ontwaren, dat juist met het oog op het St.-Nicolaas- feest tal van grappige surprises zijn 3. In de Korte St.-Janstraat, die met het oog op het beter aanzien, dat de winkel gevels in den loop der jaren verkregen hebben, meer en meer een drukke loop straat begint te worden, heeft de bekende Singermaatschappij al sedert eenige jaren haar bekend filiaal ge vestigd. Goede wijn behoeft geen krans. En zoo gaat 't met de Singeruaaimachines ook. Zij zijn zóó gunstig bekend, dat elke aanbeveling er van schier overbodig is. Alleen wenschen wij op te merken, dat menig huismoedertje wat in haar schik zal wezen, als zij op strooiavond een naaimachine te huis gestuurd krijgt. Wie zou daarmede niet in zijn nopjes wezen Onlangs kreeg één onzer vrienden een mooie gaugklok cadeau met een slagwerk, dat klonk als een klok. Wat was hij verheugd? Wij zagen hem van vreugde eenige luchtsprongen doen. Toe vallig zijn wij te weten gekomen, bij wien die gangklok gekocht was. En daar wij met uitzondering van die zaken, die wij niet aan de groote klok willen hangen, voor onze lezers en lezeressen geen geheimen hebben, zoo willen wij hun in vertrouwen wel mededealen, dat de leverancier van die hangklok geweest is de heer C. J. V e r t o n, de bekende rederijker (Horlogerie de Witte Swaen") op het Havenplein, hoek Vrij- poortje. Hij en ook de heeren T e r Poorten op het Havenplein en de Firma Joh. Enzlin en Co. op den Dam verkoopen hangklokken, gang klokken, staandeklokken en alle andere klokken, benevens horloges, zoowel van goud, van zilver, als van nikkel. Ook barometers en thermometers kan men bij hen bekomen. De laatste vooral zijn in dit seizoen hoogst nuttige voorwerpen. Wie toch wil niet gaarne weten, of zijn kamer goed verwarmd is, en of het weer hem noodzaakt een winterjas, overjas, of ulster aan te trekken, als hij uitgaat. Wie nu nog niet van een en auder be hoorlijk voorzien isdie haaste zichen koope bij de Fir m a H o 11y enCo. op den Dam of in de „Stad P a r ij s" bij den heer .A. den Boer in de Poststraat, of bij den heer C. Meuwese aan de Mol een overjas, winterjas of ulster. Niet alleen voor zulk een klee- dingstuk kan men in genoemde maga zijnen goed terecht, maar ook voor wintercostumes en voor alles, wat tot het confectiebedrijf behoort. En nu zouden wij bijkans één onzer oudste firma's te dezer stede op dit gebied, den heer J. T h i e n op het Havenplein vergeten, Maar het Hollandsche spreekwoord zegt: „lest best". Moge dit bier op hem toe passelijk wezen en ,St.-Nicolaas goed bij hem rijden in de eerste December week, Van die week moet men het juist hebben, zeiden ons de dames Polak in de Meelstraat, die de bekende sigaren fabrikanten Weinthal Co vertegen woordigen. Dan koopen de meeste men- schen. En Donderdag, ja, dan komen uit SchouwenDuiveland de landbouwers met hun knappe vrouwen en dochters om surprises te koopen. Dan is er zooveel volk in de stad, dat men op den Dam en de Appelmarkt moeite heeft om er door te komen. Dan hebben alle winkels het druk. Dan zijn er vaak handen te kort om de koopers en koopsters te helpen. Ook wij hopen, zeiden zij, dat wij menig kistje sigaren dien dag zullen slijten. Dit hoopt voor zich ook de heer J. E. te n Haaf in de Nobelstraat, die als het ware het neusje van den zalm heeft, want de menschen, die per tram bier aankomen, moeten raeeren- deels zijn winkel passeeren. Velen van hen loopen dan even bij den haarkunste naar, den heer Blom op den hoek van de Appelmarkt aan, teneinde zich in zijn salon van het overtollige haar op hoofd of aangezicht te laten ontdoen. Helpt deze de heeren der schepping, zijn echt- genoote kapt in een apart [salon de dames, en alhoewel -wij er nooit bij tegenwoordig waren, weten wij toch dat deze haarkunstenares dat zeer handig en zaakkundig doet. Het mes snijdt hier van twee kanten, neen zelfs van drie kanten, figuurlijk gesproken want zij hebben een winkel vol dagelijksche toiletartikelen, En hierin kan men allicht voor een kleine verrassing een goede 'keus doen. Keusen volop zelfs), heeft men ook bij den heer D. Ochtman, op de Appelmarkt, wel is waar op een, ander gebied, maar niettemin op een terrein waarop men allicht wat gebruiken kan. De heer J. Z. R i s c h in de St. Do- musstraat heeft dat ook gedaan. Let slechts op de mooie doozen, waarin fijne dameszakdoeken verpakt zijn, en opzijn prachtige collectie boezelaars. Van de St.-Domusstraat begaven wij ons naar den heer Kosten op het Havenplein. De heer Kosten is een man, die met den tijd van electriciteit, waarin wij leven, medegaat, -en die onze stad dolgraag electrisch verlicht zou zien. In zijn winkel brandt hij reeds af en toe electrisch licht. Ook verkoopt hij elec- trische nachtlichtjes en electrische zak lantarens, die zooveel Hebt verspreiden, dat men er de Nieuwsbode bij lezen kan. Mej. Dina Beutels in de Post straat is ook een voorstandster van elec triciteit. Zij is wie weet dit nietl een bekende specialiteite in tricotgoederen. Met recht mag gevraagd worden, wie draagt tegenwoordig geen tricot. Zoodat tricot een even gewild artikel is als b.v. pantoffels. De geborduurde patronen daarvoor zijn evenals alle dameshand- werken bij mevrouw Ëzormaii op de Oude Haven tegen een zeer billijken prijs te bekomen. Toen wij mevrouw De JongEzerman verlieten, viel ons in, dat wij nog niet bij den heer A. B u y z e op den hoek van de Schuithaven geweest waren. Onnoodig is het eigenlijk te vermelden, dat genoemde heer een zaak in goud en zilver drijft, want dat weet elk ingezetene van SchouwenDuiveland. Men vindt bij hem, evenals bij de gerenomeerde firma Van Tilburg den Boer allerlei artikelen, vervaardigd van edele metalen, zooals ringen, oorbellen, servet banden, broches, sigarettenkokers, lucifers doosjes enz., te veel om op te noemen. Van Tilburg den Boer, gaande over het Havenplein, hoorden wij twee winkeliers met elkander over de politiek praten. Zij hadden het over de politiek, en wel over de jongste Kamerverkiezing te Ommen. De één zei tot den anderen in dichtmaat: „Het kan me niet bommen, „Wie er zit voor Ommen, „Als maar klanten kommen. „Doctor Kuyper moge grommen, „Roeren alle trommen, „Dat de kiezers het verdommen, „Langer nek en rug te krommen". Verder hoorden wij niets. Want wij konden niet blijven staan om het geheele gesprek af te luisteren. Wij gingen dus ons weegs, en bezochten den lieer Bos in het Korte Groendal, die zich met de verkiezingen en met de politiek niet bemoeit, en die dubbel en dwars tevreden is, als hij voor zijn peren, appelen, druiven en voorts van al wat hij in voorraad heeft, flinke afnemers krijgt. En wie nu op St.-Nicolaasavond een partijtje geeft, zorge, dat hij voor het souper een servies heeft, dat in alle opzichten voldoet. Zulk een servies kan men bekomen bij den heer K. Steur in de Poststraat. En nu zouden wij aan het einde van onze niet zoo gemakkelijke taak zijn, ware het niet, dat wij aan onze lezers en lezeressen nog een raededeeling hadden te doen. Wij hebben namelijk overeen komstig het gebruik de volgende leden van het Zierikzeesche bakkersgilde aan een feostdisch in de Concertzaal vcreenigd, en hen namens St.-Nicolaas toegesproken. Aangezeten aan den disch waren mej. de wed. A. Anker van de Polder, Maar straat, de heerenW. Arnold, Oude Haven; J. Bienefelt, Korte St.-Janstraat; C. J. Brouwer, St.-Domusstraat A.A.W. Doelemau, Poststraat; D. Hondsmerk, Nieuwstraat; A. de Kok, Appelmarkt; M. Kosten, Fonteine; M. Reijnhoudt Jr., Oude Haven; J. C. van Splunter, Sclfuit- liavenJ. C. Schiirmann, MolJ. P. Uil, Schuttershofstraat; L. J. Verton, Verrenieuwstraat; G. C. Wansink, Dam en J. A. van de Zande, Ravenstraat. De toespraak luidde als volgt: Dame en heeren-, Wij heeten u welkom. Met genoegen zien wij u om ons heen verzameld. De toestand vau land en volk is alles zins bevredigend. De landbouw is voor treffelijk. De handel bloeit en de nijverheid gaat met reuzenschreden vooruit. Met bet oog op een en ander is een wetsontwerp tot verhooging der tarieven ingediend. Een dwang wet is in behandeling ten einde de kleine luyden in hun eigen belang te noodzaken tot sparen voor hun ouden dag. De rente zal na aftrek der tractementen voor de vele beambten, noodig bij de uitvoering der wet aan de ouden van dagen na hun zeventigste jaar jaarlijks worden uitgekeerd. De weduwen krijgen niets. Indië moet geheel en al gekerstend worden. Ter bereiking van dit heilig doel moet de openbare school voor de Christelijke school plaats maken. En tevens dient zoo ruim mogelijke staatssubsidie aan de zendelinggenoot schappen te worden toegekend. Onze buitenlandsche betrekkingen laten niets te wenschen over. Stipte neutraliteit namen wij in acht bij den oorlog in den Balkan. De thans daar geslotene wapenstilstand geeft hoop op het sluiten van den vrede. Met den vurigen wensch, dat gij allen ter gelegenheid van het aanstaand St.-Nikolaasfeest veel banketletteron St.-Nicolaasgebak verkoopen moogt, ope nen wij dezen feestdisch. Daverend applaus.) P. S. Zooeven bij ons een bericht ingekomen dat mej. de wed. J. Scbaleven in de Korte St.-Janstraat per extra-tram een bezending eau-de-cologne en manu facturen ontvangen heeft. Aangekomen een boot aan de Nieuwe Haven met chocolade en suikerwerken voor den heer M. Smallegange op de Dam. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 1 Dec. By den dienst der dir. bel. invoer enz. wordt met ingang van 1 Jan. as. de ryksklerk lste k P. C. van den Bos, verplaatst van hier naar Utrecht. Tot opzichter by den Provincialen Waterstaat in Zeeland, ter standplaats Ter Neuzen, is benoemd de heer A. de Jong, thans waterbouwkundig amb tenaar by de calamiteuze „Hoofdplaat- en Thoraaespolders" te Hoofdplaat. Gisteren arriveerde alhier het stoomschip „Blenda", kapt. D. R. Alstrand, van Karlstadt, met een lading gezaagd en ongezaagd hout voor rekening der firma 1. de Broekert Co. alhier. Mr. Polvliet on zyn echtgenoote hebben het initiatief genomen om aan de leerlingen der laagste klassen van alle scholen te dezer stede een Sint- Nicolaasfeest te verschaffen Uit Westelyk Zeeuwsch-Vlaanderen meldt men, dat aldaar door de timmer lieden en aannemers een Coöperatieve Houthandel zal worden opgericht. Ook door den Wagenraakersbond wordt een dergelyke stichting voorbereid. Men leest in de Haagsche Kroniek der N. Gron. Ct.: De Koningin gaat thans weder ge regeld uit en verheugt zich in een zeer goede gezondheid. Het plan is dan ook om dezen winter ten paleize meer muzikale en andere hoffeesten en bals te gevenevenwel niet vóór Nieuwjaar. De groote receptie in de eerste dagen van Januari zal de rij der hoffestiviteiten als gewoonlijk openen. Alleen zal de gebruikelijke viering van 't Kerstfeest ten paleize voorafgaan, doch dat is meer een half-kerkelyke plechtigheid in in- tieraen kring, al is er geen aangenaam samenzyn rondom den Kerstboom met aanbieding van geschenken, aan ver bonden. Ook het gewone Kerstfeest voor het dienend personeel der hofhouding en de kinderen zal dat jaar als voorheen plaats vinden. De kostbare geschenken, die by deze elegenheid aan de leden van de hof- ïouding en het bedienden-personeel worden aangeboden, zijn voor een niet onaanzienlijk deel reeds aangekocht. En de Koningin heeft ook reeds een keuze gedaan uit de prachtige verzameling van kunstwerken, die voor St.-Nicolaas- en Kerstfeest in onze groote Kon. Bazar zijn bijeengebracht en die, vooral by de schitterende verlichting van dat établissement, sedert Donderdagavond, de Haagsche chique daar heen trekt. Onder de prachtige zaken, die H. M. heeft aangekocht, behoort o. a. een fraai beeldje, Jezus voorstellende op 12-jarigen leeftijd, luisterend naar de schrift geleerden, een meesterwerk van Raoul Laroche. Noordgouwo. Volgens den alhier ge plaatsten regenmeter heeft de regenval in November j.l., die 20 regendagen telde, 85,1 ra.M. bedragen. Duivendyke, 29 Nov. Wegens het heerschen der mazelen is de dagschool alhier voor 2 weken gesloten. Eikerzee, 2 Dec. Naar met stelligheid verzekerd wordt zal de heer burgemeester van Eikerzee en Ellemeet binnenkort aan H. M. de Koningin om ontslag uit deze ambtsbetrekkingen vragen. Ook by de schoolgaande kinderen op de school alhier komen gevallen van mazelen voor, hoewel nog niet in sterke mate. Rencssc. Zaterdagavond gaf de ge mengde Zangvereeniging V.Z.O.S. alhier een uitvoering, die in alle opzichten zeer goed geslaagd mag heeten. De verschil lende nummers werden zeer verdienstelijk voor een vrij talrijk opgekomen publiek ten geboore gebracht. Al ontdekten wij enkele oude, bekende liederentoch klonken ze weer even frisch en melodieus als de toegevoegde nieuwe nummers en alle getuigden van een ernstige studie der leden. Waren Bas- en Tenorpartij beter bezet en zong de Alt wat sterker, het behaalde succes was stellig nog grooter geweest. Onder do best geslaagde kan zeker no. 6 genoemd worden, welk kwartet werd gezongende uitvoering in zijn ge heel was keurig. Na afloop der zangnummers werden een tweetal komische voordrachten„De revolutie in de keuken" en „De boerin op de kostschool" ten beste gegeven, welke èn door inhoud èn door goed spel den gullen lach in niet geringe mate opwekten en aller goedkeuring weg droegen. Ten slotte nog een operette: „Het Meifeest", met welk zangspel de leden, die het keurig uitvoerden en de jonge dame, die den zang met het orgel be geleidde, uitbundigen lof inoogstten. West-Schouwen, 2 Dec. De op het strand te West-Schouwen gevonden doode Maanvisch is aangekocht door het Bestuur van de Diergaarde te Amsterdam. öosterlaud, 28 Nov. Vrydag en Zater dagavond gaf de muziekv. „Oosterland's Fanfare", onder leiding van den on- vermoeiden directeur, den heer N. A. Hottinga van Zierikzee, haar eerste winterconcert. Het ruwe en natte weer hield beide malen velen thuis, wat te betreuren is, daar het gezelschap als naar gewoonte veel inspanning zich heeft getroost, om het publiek op een aan- genamen avond te vergasten. Wel is waar heeft „Oosterland's Fanfare" den laatsten tyd vele beste krachten moeten missen, maar dank zy de medewerkende dames en oud-leden, kwam het met een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1