ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 27 November 1912. Eerste Blad. H.H. ADVERTEERDERS worden beleefd verzocht met het oog op het aanstaand St.-Nicolaasfeest, hunne advertentiën bestemd voor ons nummer van a.s. Vrijdag zoo vroegtijdig mogelijk te willen inzenden. Groote of bewerkelijke advertentiën gelieve men Donderdag in te leveren. DE DIRECTIE. St.-Nicolaas. (Z ierikzeesche Cour n n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9318. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden de* Maandags-, Woensdags- en Vrgdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVING. Sluiting derjachtop klein Wild. De COMMISSARIS der KONINGIN in Zeeland; gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 21 November l.L, no. 108; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend, dat de sluiting der jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwartels, in de Provincie is bepaald op Dinsdag 31 December 1912 met zonsondergang en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op hout snippen en waterwild nader zal worden vast gesteld. MidöEIVDRg, 21 November 1912. De Commissaris der Koningin voornoemd, DIJCKMEESTER. Hy is ons verschenen in een droom, gezeten op een wit ros, gekleed in tabberd en met de bisschopsmuts op zyn eerwaardig hoofd, in zyn rechter hand de staf. En voor hem uit ging zwarte Piet, voortduwend een wagen met kabouter mannetjes. „Goed, heilig manzeg me toch, wat heeft dat te beduiden". En hy antwoordde: „Neemt dien wagen en bezoekt de winkeliers van Zierikzee, die in de Zierikzeesche Nieuwsbode adverteeren. Slaat er niet eentje over". En toen wy onze handen uitstrekten teneinde den wagen in ontvangst te nemen, ontwaakten wy uit onzen droom. Verdwenen was de wagen, verdwenen waren de karboutermannetjes, verdwenen was zwarte Piet, en ook St.-Nicolaas zagen wy niet. De beschermheilige wilde ons blijk baar herinneren aan onze taak. Maar toch ook zonder die opfrissching van ons geheugen hadden wij overeen komstig de traditie de winkeliers te dezer stede bezocht. Te meer, omdat wy weten, dat wij bij hen welkome gasten zyn. Zij zien ons graag komery en hoe langer wy by hen verwylen, des te aangenamer is het hun. De vraag is maar, wien wij het eerst zullen bezoeken. En om nu geen verschil te maken, hebben wij alle winkeliers in een reusach tige bus gestopt. Den eersten den besten hebben wij er toen uitgetrokken. En wie, denkt u, waarde lezers en lezeressen, dat de gelukkige was. Gy raadt het toch niet. Wij zullen het dus maar zeggen. Het was de heer P. P. J. Loewer. U kent hem wel. Hij heeft zich 't is nog niet zoo lang geleden op de Oude Haven als winkelier gevestigd. Hy was wat blij, dat^hy uit de bus kwam, hij had het er zoo benauwd in. Gij weet, hy verkoopt sigaren en tabak, koffie en thee, en voor de dames piekfijne chocolade. Gaat. gerust zyn winkel in. Hoe meer volk hy by zich ziet, hoe liever hy het heeft. Maar te drommel! wie ziet nu niet graag veel volk in zyn winkel? Ik ten minste, en die ik, die zéé sprak, is de heer A. G u d d e op de Schuithaven wil het wel weten, dat hoe meer koopers in mijn zaak komen, hoe liever ik het heb. Aan kykers hebt ge niet veel, maar toch! je kunt nooit weten, een kyker kan een kooper worden. Men weet, dat de heer Gudde goed gesor teerd is voor St.-Nicolaas surprises. Hy betrekt tal van artikelen uit verschillende landen, teneinde zyn cliënteele steeds in de gelegenheid te stellen zich iets aan te schaffen, dat niet zoo alledaagsch is: 't Is een internationaal gezelschap van voorwerpen, dat men by hem aan treft. Zoo heeft hy Venetiaansch en Boheemsch glaswerk, Hollandsch koper werk Weener artikelen, Fransche chaffeuses, Delftsch aardewerk, beschil derde Hindelooper stoelen enz. enz. Wy zouden best een heelen dag bij hem kunnen doorbrengen, teneinde alles te bezichtigen; maar dat doen wij niet, omdat wij aan de heeren boekhandelaren, De Mooij op het Kraamplein, Krom op het Havenplein enS. Ochtman Zoon op den Hoek van de Appel markt beloofd hebben eens een kijkje by hen te gaan nemen. En belofte maakt schuld. Er is een tijd geweest, dat wij eiken boekhandelaar benyd hebben. Zoo iemand toch, philosopheerden wij, kon van de nieuwste snufjes op litterair gebied kosteloos profiteeren. En dat leek ons zóó aanlokkelijk, dat wij het wel eens betreurd hebben geen boekhandelaar te zijn geworden, 't Is een mooi en leerzaam vak, de boek handel. Voor eiken leeftyd vindt men er lectuur. Praai gekleurde prenteboeken voor onze lieve kleinen, pakkende jongens- en meisjesboeken voor de reeds schoolgaande jeugd, en boeiende roman tische en letterkundige werken, zoowel in onze moedertaal als in de drie vreemde hoofdtalen voor de grooten. Men vindt er van alles. En hoe uitgebreid is het vak niet! Hoeveel is er niet aan annex! Vulpenhouders, vulpotloodenkeurige inktstellen, teekendoozen, verfdoozen, zakboekjes, portefeuilles, te veel om op te noemen. Het beste is, dat men zelf eens een kijkje gaat nemen. Tien tegen één, dat gy in het koopen van een passend St.-Nicolaasgeschenk slaagt. Na de boekwinkels bezocht te hebben, namen wy ons voor onze schreden naar de galanteriewinkels te richten. Alphabetisch gingen wij hierbij te werk. Zoo kwam het, dat de heer J. P. C. Appels op het Havenplein het eerst een beurt kreeg. Wie kent die zaak niet? Wij zagen er de nieuwste hang lampen en ganglampen, pianolampen en schemerlampen, met en zonder rand van koraal. Een mooie lamp, die goed licht geeft, is maar alles. Zy verhoogt de gezelligheid by het werk en vooral bij het diner. Van dineeren gesproken, als er onder onze lezeressen zijn, die soms gegarandeerd witblyvende lepels en vorkens noodig hebben, zy kunnen die by den heer Appels voor een billijken prys bekomen. Ook bloeramanden en kunstbouquetten ter versiering van de tafel of de schoorsteen heeft genoemde firma steeds in groote verscheidenheid in voorraad. Willend de St.-Janstraat inslaan kwamen wij voorby het hoekhuis van den heer F. W. P 1 a u m. Wij zagen daar in het etalageraam tal van voor werpen liggen, die uitnemend geschikt zijn voor een aangename verrassing voor het aanstaande St.-Nicolaasfeest. Welk een groote verscheidenheid! Tal van kinderen staan by den aanblik van al dat moois te watertanden. Zij verslinden als het ware met hun oogen het beziens waardige. En niet alleen voor kinderen, maar ook voor de meer ouderen van dagen, vindt men bij den heer Plaura veel, waaruit men een geschikte keuze kan doen. Niet het minst is dit het geval in zyn meubelzaak. Welke goede huisvrouw versmaadt een nieuw, solied meubelstuk voor haar woning? Wy sloegen nu de Korte St.-Janstraat in. Onze eerste visite gold den heer J. M. V e r b e k e. Deze, die zijn zaak aan kant wil doen. ruimt zijn huishoude lijke artikelen en speelgoedoren, waarvan hij een grooten voorraad heeft, tegen spotpryzen op. Wie wil van zoo iets niet profiteeren? Tegenover den heer Verbeke is „De Goedkoope Hollandsche Bazar" van den heer Philip Cohen gevestigd. Deze zaak is nog van jongen datum. Allerlei huishoudelijke en luxe artikelen zijn in deze „Goedkoope Hollandsche Bazar" te bekomen, zooals serviezen, parapluies, speelgoederen, bloemvazen, portemonnaies, naaidoozen, reis- en handtasschenkeukengereedschappen enz. enz. Het nieuwste op elk gebied kan men er verkryger. Men raag den winkel gratis binnenkomen, maar dien niet zonder betalen verlaten, wanneer men althans iets gekocht heeft. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 27 Nov. Naar wy vernemen, is het eerste winterconcert van „Musica" vastgesteld op 20 Januari a.s. Uitgevoerd zal worden „Die Sohöpfung" van Haydn, waarbij Freule de Jonge als soliste zal optreden. Ledenvergadering van de Afdeeling Zierikzee van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, Dinsdagavond 1.1. in het „Huis van Nassau". Voorlezing der Notulèn. Verkiezing van een afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering op 7 en 8 December in Den Haag te houden. Als zoodanig werd benoemd Mej. L. Ochtman. Daarna had de verkiezing plaats van 4 hoofdbestuursleden. De aftredende ledenMevr. Dr. Aletta Jacobs, Mej. Martina Kramers en Mevr. Lanschot Hubrecht werden herbenoemd, en als nieuw gekozen lid werd met algemeene stemmen Mevr. BoerveldtHaver ver kozen. Vervolgens ging men over tot behan deling der ingekomen stukken, waarvan vooral de brochure „Hebben de Vrouwen het Kiesrecht noodig" de algemeene aandacht trok. Na eenige algemeene besprekingen werd de vergadering, waar van het aantal leden zeer gering was, gesloten. Leden, die weer verzuimd Hebben te komen, zorgt toch, dat buitenstaanders, tegenstanders van Vrouwenkiesrecht, die zoo graag onze zaak belachelijk maken, niet van u kunnen zeggen, ze zijn zelf nog zoo lauw, dat ze de eenige gelegenheid, om wat vuur te worden ingeblazen, voorbij laten gaan. Zeker was de tijd van vergaderen nu niet een geweusckte, met het oog op de toebereidselen, die in vele gezinnen worden gemaakt voor het a.s. St.-Nico laasfeest. We willen gelooven, dat dit één der voornaamste redenen is geweest van uw afwezigheid, wanneer ge daarvan blijk geeft door onze volgende vergade ringen trouw bij te wonen. Het bestuur tracht de vergaderingen zoo belangwekkend mogelijk te maken, maar zou dan ook graag zien, dat U door uw tegenwoordigheid dat eenigszins op prijs steldet. Al voelt genoemd bestuur veel voor het doel, dat de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht beoogt, het is de taak der leden te zorgen, dat het vuur er in blijft. Onverschilligheid kweekt onverschilligheid.! Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van de Gebr. E. M. Cohen, waarin deze een sprookjesboek als premie aan de lpzers van dit blad aanbieden voor 50 cent. Dit bock, op best papier gedrukt, bevat onderscheidene sprookjes uit de oude doos. Door groote mooie platen wordt de waarde van dit boek niet weinig verhoogd. In de Memorie van Antwoord der regeering op de algemeene beschouwingen van het Voorloopig Verslag der regecring, leest men het volgende Omtrent de overneming in beheer van een deel der duingrondeu op Schouwen was tusschen de Departementen van Landbouw on van Financiën overeen stemming verkregen. Deze overneming is echter afgestuit op de moeilijkheid, welke zicli voordeed met betrekking tot het onderhoud van den zeereep, dat met een bebossching behoort gepaard te gaan en waartoe de polder „Westeren Ban van Schouwen" gehouden is, die echter on machtig zou zijn om in het vrij kostbare onderhoud te voorzien. Het Departement van Waterstaat was niet bereid de kosten te zijnen laste te nemen, zoodat van een overneming in beheer door het Depar tement van Landbouw is Naar het Hbld. verneemt, zullen onze -nieuwe stuiverstukjes, de hoekige n.l., niet eerder in omloop worden ge bracht dan in de tweede helft van het jaar 1913. Over eenige weken zullen de nieuwe 5-gulden goudstukjes reeds gemunt worden. De technische vóór-werkzaam heden voor beide nieuwe muntstukken zyn reeds geruiraen tyd aan 's Ryks Munt te Utrecht afgeloopcn. Kerkwerve. Ook in deze gemeente zyn de mazelen thans heerschende. Ongeveer de helft der schoolbevolking ontbreekt. Gelukkig schijnen zy niet van kwaadaardigen aard te zijn en naar het zich laat aanzien hebben zy hun hoogte punt bereikt. De eerstaangetasten be ginnen reeds weer ter school te komen. Haamstede. In een Maandagavond gehouden vergadering van 'de leden der ysclub „Haamstede en Burgh", werd de rekening over het afgeloopen boek jaar goedgekeurd met een goed slot van f 36,70. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W, Vis en J. den Boer, beiden alhier. Burgli. Zaterdag 23 November ver gaderde de steenkolenbond „Eendracht maakt Macht" alhier. Deze vergadering werd door 64 leden bijgewoond. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan ;de leden. De secretaris-boekhouder bracht verslag uit omtrent de geleverde steen kolen, waaruit blijkt, dat dit najaar 1427 H.L. steenkolen aan de leden zijn geleverd, tegen een prys van f 87per H.L. zonder zak, met zak 90 cent. De beide aftredende bestuursleden, de heeren J. Fokker en L. van Graaf- eiland, werden met bijna algemeene stemmen herkozen en lieten zich de benoeming welgevallen. Besloten werd om de koninklijke goedkeuring op de statuten te vragen. Na nog enkele zaken besproken te hebben, werd deze vergadering onder dankzegging voor de goede opkomst door den voorzitter gesloten. Enkele nieuwe leden traden nog toe. In het voorjaar hoopt de vereeniging wederom een lading kolen te bestellen en kunnen zy, die alsnog als lid toe treden (zoowel van Haamstede als van Burgh) daarvan gebruik maken. Westen-Schouwen, 26 Nov. Door de lichtwachters bij 's ryks kustverlichting alhier, is op het strand een doode Maanvisch gevonden, wegende 90 K.G. Dit dier is naar het dorp Haamstede gebracht en is daar enkele dagen te bezichtigen. In Natuurgenotdoor P. J. van Uildriks en dr. Vitus Bruinsma, staat omtrent den Maanvisch 't volgende „Eveneens komt hier zelden voor de „Maanvisch, Orthagoriscus Mola, een „vreemd gevormd dier, dat wel de „zwemmende kop" wordt genoemd, en „ook wel om zijn vorm als Zonnevisch, „Klorapvisch en zelfs als Molensteen „wordt aangeduid. Verscheiden malen „is zoo'n lomp dier, dat wel 200 k 300 „K.G. zwaar kan wezen, aan onze „kusten aangespoeld. Dom en vervelend „ziet zoo'n Orthagoriscus er uit; het „is dan ook één der stompzinnigste „beesten. Maar de stumper kan 't niet „helpen, zijn hersenmassa is bizonder „klein uitgevallen. Geen enkel gewer veld dier is, zijn grootte in aanmerking „genomen, zoo slecht bedeeld als de „maanvisschenzwemmende koppen, „ja, maar zonder hersenen". Bruinlsse. Zaterdagavond werd door de Vereeniging „Visschers-en Schippers- belang" eene vergadering gehouden, die door 18 leden werd bijgewoond. Na voorlezing der notulen van de twee vorige vergaderingen werd een brief voorgelezen van de Vereeniging „Ons belang" te Enkhuizen, behelzende eene dankbetuiging, dat er door onze visschers dit jaar op de Zuiderzee geen netten vernield zijn. Daar er van uit Mederablik eene klacht over dat vernielen van netten aan den betrokken Minister is ingediend, werd besloten een schrijven tot den Minister to richten met overlegging van een copie van den ontvangen brief. Verder werden voorgelezen verschil lende ontvangen brieven van Visscherij- vereenigingen in Zeeland. Voorgelezen werd een afschrift van een request aan den Minister met be trekking tot vermindering van pacht en uitstel van pachtbetaling. Op dat request gedateerd van 8 Juli was tot heden geen antwoord ontvangen. Medegedeeld werd ook het antwoord van den consul te Brussel, behelzende dat de mosselbooten door de vaart van Brussel mogen varen na bekomen toe stemming. Een afwijzende beschikking was ont vangen op het verzoek vau pachtver- mindering van de mosselperceeltjes aan den dam. De Voorzitter deelde mede, dat naar aanleiding van een brief aan de Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij in verband met den toestand der redding boot, de heer Van Vollenhoven de gemeente een bezoek heeft gebracht. Genoemde heer heeft daarbij een over zicht genomen van wat er tot verbetering van den toestand noodig zou zijn en zou zijne bevinding aan de Maatschappij mededeelen. Besproken werd verder nog de slechte toestand van den mosselhandel welke lijdt aan gedrukte prijzen, doordat het aanbod de vraag overtreft. Sommigen meenden, dat er verbetering zou aan te brengen zijn, zoo men er in mocht slagen ook de mossels, daar waar zij nog minder bekend zijn, in den handel te brengen. Een besluit dienaangaande werd niet genomen. Bruinlsse. De afdeeling „Bruinisse", van de Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis", verkeert in bloeienden toestand. Door het huisbezoek door het bestuur, daarin welwillend door eenige leden der vereeniging bijgestaan, ge houden is het aantal leden ongeveer verdubbeld, zoodat het thans 400; be draagt. Stavenisse. In de heden (Dinsdag) alhier gehouden vergadering van inge landen van het waterschap „Stavenisse" werden benoemd als vertegenwoordigers van dat waterschap in den dijkraad der waterkeering van de calamiteuse polders Oud-Kempenshofstede en Moggershil de heeren Th. C. J. J. v. d. Lek de Clercq en P. Gaakeer. Goedgekeurd werd de onderhandsche aanbesteding van het herstel der stormschade op 11 12 Nov. 1.1. aan L. Wesdorp alhier ad f 1380. St.-Maartonsdyk, 26 Nov. Iu de heden gehouden vergadering van den gemeente raad deed de voorzitter mededeeling, dat vras ingekomen de goedkeuring op het raadsbesluit, betreffende de aanvrage van een Rijks-voorschot ad f 53000, met annuïteits-aflossing, bestemd voor den bouw van 43 arbeiderswoningenvoorts dat door Gedep. Staten was goedgekeurd het plan van onderhandsche verpachting der gemeente-landerijen. Eenige wijzigingen werden nog aan gebracht in de voorwaarden, waarop concessie zal worden verleend aan den heer Ten Bosch te 's-Gravenhage, tot het aanbrengen eener electrische ver lichting in deze gemeente. Daarna werden deze voorwaarden goedgekeurd met 4 tegen 2 stemmen. De heeren Groenewege en Bastiaanse stemden tegen de heer Gaakeer was afwezig. Ook werd nog een beschikking ge nomen om een iditote vrouw, hier bekend onder den naam van „Naatje", in 't krankzinnigengesticht „Vrederust" te plaatsen. De heer Rijnberg informeerde nog bij den voorzitter of een spoedige aan besteding der 12 nieuwe arbeiders woningen mocht tegemoet gezien worden hij achtte den komenden wintertijd daar voor zeer geschikt. De voorzitter antwoordde daarop, dat reeds in December zou overgegaan kunnen worden tot aanbesteding dier woningen. De heer Rijnberg informeerde ook nog of al bericht is ingekomen van de heeren G. G. Groenewege en A. Geluk, of zij bereid zijn op de gestelde voor waarden tot den ruil van de perceelen land. De voorzitter antwoordt, dat hij bericht heeft ontvangen van genoemde heeren, dat zij op de gestelde voorwaarden den ruil niet verlangen. Ook was nog ingekomen de goed keuring op het onteigeningsbesluit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1