ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 22 November 1912. rl) Derde Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Provinciale Stoombootdienst op de Ooster-Schelde. ADYERTENTIEN. 2e aankoop Veevoeder. (Z ierikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het byitenland, verzending <5éns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9316. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FrAnKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlyk 2 ure. AMERIKA. Door de admiraliteit der Vereenigde Staten zjjn een 126-tal matrozen officieel uitgenoodigd een oordeel te vellen over de veertig tabaksoorten,- die leveranciers als proef inzenden voor de levering van ongeveer 200.000 pond pruimtabak, die het gouvernement ieder jaar voor de manschappen der vloot beschikbaar stelt. De volkstelling van 1910 heeft aangetoond, dat in de Vereenigde Staten toen 47.332.277 mannen de 44.639.989 vrouwen woonden, of 106 mannen tegen 100 vrouwen. In 1900 was de verhouding 104,4 100. Onder de buitenslands geboren blanke bevolking zjjn 129,2 mannen tegen 100 vrouwen, en onder de in Amerika geboren blanke bevolking 102,7 mannen tegen 100 vrouwen. Onder de negers is de verhouding 98,9 mannen tegen 100 vrouwen. In de Westelijke Staten is het manneljjk geslacht liet sterkst in de meerderheid, Philadelphia gedraagt zich als een Europeesche stad en heeft een overschot van vrouwen, te New-York is de getalsterkte der geslachten geljjk, terwijl Chicago met 106,3 mannen tegen 100 vrouwen de beste huweljjksgelegenheid biedt voor dames. De dader van den moordaanslag op Roosevelt bljjkt toch een krank zinnige te zjjn. Hij is naar een krank zinniggesticht vervoerd, waar hjj, naar vermoed wordt, wel zjjn geheele leven zal moeten bljjven. Tegen de New-Yorksche politie zjjn wederom nieuwe beschuldigingen inge bracht, 0. a. deze, dat zij zich den buit van gevangen genomen inbrekers zoo mogeljjk toeeigent en zelfs de woningen, die door inbrekers be zocht zjjn, bjj het daaropvolgend onderzoek, leegplundert. Een zekere Benjamin Levy, een berucht type uit de New-Yorksche misdadigerswereld, heeft onder eede verklaard, dat de commissaris van politie Dougherty, op een na de hoogst geplaatste politie beambte van New-York, hem opgedragen heeft om met 3 andere boeven een inbraak te organiseeren. Hjj zou daarmee 300 gulden verdienen. „Reeds vaak heb ik opdracht gekregen om voor de noodige krachten te zorgen, wanneer de politie een nieuwe inbraak op het oog had", zeide hjj. Hij verklaarde, dat hjj de deur van een pakhuis had moeten openbreken en dat de politie-agenten vervolgens een geheelen voorraad struis- vogelveeren, zooals later gebleken is ter waarde van 20.000 gulden, in de wacht gesleept hadden. Vieronschuldigen zjjn voor dezen diefstal toen later ver oordeeld. Een dergeljjke getuigenis van zulk een berucht individu is natuurljjk van twjjfelachtige waarde, maar na alles wat over de politietoestanden in New- York aan het licht gekomen is, bljjft het zeer waarschijnlijk, dat er veel van waar is. Intusschen is het proces tegen de moordenaars van den speler Rosenthal afgeloopen. Na een kortstondige be raadslaging heeft de jury 4 beklaagden in eersten graad schuldig verklaard. SPANJE. De vermoorde minister-president verliet een uur voor zjjn dood opgewekt het koninklijk paleis. Op het oogenhlik dat de kamerbewaarder de deur opende van de glazen gaanderjj, die uitkomt op de vestibule, blies een hevige windvlaag den heer Canalejas in 't gelaat. Vrooljjk riep hjj uit: „Wat n windl Dat geeft een slechten dag?" Een uur later had de aanslag plaats. ZWITSERLAND. Op de Diavolezzahütte (Ober-Engadin) hield eenige dagen geleden de veld prediker van de cadettenschool te Zilrich een preek voor de leerlingen dezer inrichting. Deze plechtigheid duurde slechts 12 minuten, daar het 16 graden vroor, maar de indruk was onvergetelijk. Vanaf deze ontzaglijke hoogt o aanschouwde men een der heerlijkste berglandschappen, gevormd door den besneeuwden Bernina en den veelkleurigen Piz Palii en de woorden van den geestelijke in harmonie met de goddeljjke omgeving, ontroerde de jonge krjjgslieden tot in de ziel. BELGIË. Henri Wilroart, die wegens mede plichtigheid in de fraude door zijn broeder, Nestor gepleegd, was aangehouden, is weder op vrije voeten gesteld. In het Vlaamsche dorp Altlinster woonde een tachtigjarige weduwe alleen in het afgelegen huis. Boosdoeners, ongetwyfeld met deze omstandigheden bekend, slopen eenige nachten geleden haar woning binnen en vermoedelijk door het geraas gewekt stond de weduwe op, opende het raam van haar slaapkamer en sprong in den tuin. Den volgenden dag vond men haar lijk. Zy was zeer ernstig gewond en had zich blykbaar niet bewogen van de plaats, waar zij was neergevallen. Enkel in een hemd gekleed, schijnt zy tengevolge van de koude bezweken te zijn. De roovers door haar val verschrikt, zijn gevlucht zonder iets mede te nemen. DUITSCHLAND. De gemeente Neurenberg heeft een commissie naar Holland gezonden om den toestand van het vee en de aan- schaffingsvoorwaarden te bestudeeren. Waar Nederland bij uitvoer van vee naar Duitschland veel concurrentie van Denemarken ondervindt, is het wel interessant te vernemen, dat deze commissie, die op haar terugreis ook Hamburg en Berlyn bezoekt en daar het Deensche en Russische vee met het Hollandsche vergeleek, vaststelde, dat het Deensche vleesch niet van zoo goede kwaliteit is, als het Hollandsche en het Russische minderwaardig is, daar het oude beestjes zyn, die Rusland uitvoert. De stad Neurenberg betrok de laatste week 12.500 K.G. varkens- en 28.000 K.G. ossenvleesch uit Holland, verder nog 27 levende ossen, en 0 koeien. Ook in Augsburg, waar 70 varkens uit Holland werden ingevoerd, beviel het vleesch uitstekend en de stad Regens burg, die eerst de proef met Zweedsch vee nam, doch den slager, die het risico op zich nam, 700 Mark verlies terugbetaalde, gaat nu ook Hollandsch vee koopen. Ook in München wordt het grif verkocht, al is vooral hier Denemarken een ernstige concurrent. Wel een erkenning voor onze vee teelt. De doctoren zyn te velde getrok ken tegen de alom geliefde zuigflesschen, voorzien van een glazen of metalen buis, waaraan een gummislang is beves tigd. Deze flesschen waren zoo in trek, omdat men er 4p kleinen gemakkelyk mede aan hun lot kon overlaten. Deze flesschen met slangen zijn, volgens de geneeskundigen, echter veroordeeld, om dat het buisje met de slang zoo moeielyk zuiver en kiemvry is te houden en daardoor de melk schadelyk maakt voor de verterings-organen der zuigelingen, aan welker ziekte ongeveer een. derde van het aantal sterfgevallen onder zuige lingen wordt toegeschreven. Den Ryksdag heeft thans een wetsontwerp bereikt, waarbij het verboden wordt de gewraakte flesschen te fabriceeren, ten verkoop in voorraad te hebben, te yerkoopen, omloop te brengen of uit het buitenland in te voeren. Het ligt in de bedoeling, dat de wet drie maanden na de afkon diging in werking zal treden. De regeering heeft voor de stad Mannheim het verlof tot invoer van wekelijks 100 stuks slachtvee uit Holland tot 1 Januari 1913 verlengd. Het ge meentebestuur gaat nu ook een proef nemen met den invoer van geslachte varkens uit Holland. NEDERLAND. VGraveuhage. 18 Nov. Gedep. Staten hebben aan Provinciale Staten in overweging gegeven zich bereid te verklaren om, ten einde de samen smelting van de Zuid-Hollandsche traralynen der Rotterdarasche Tramweg- Maatschappy met de lyn Burgh BrouwershavenSteenbergen mogelyk te maken, mede te werken tot een wijziging van de overeenkomst tusschen de Provincie en de Maatschappij. Die medewerking is noodig omdat, terwijl Zeeland den aanleg en de uit breiding der lijn op Schouwen en Duiveland gedurende 20 jaren door een jaarlijksch subsidie a fonds perdu steunt, de provincie Zuid-Holland den vorm van een renteloos voorschot heeft gekozen, waarvan de terugbetaling afhankelijk is van de resultaten met de exploitatie der Zuid-Hollandsche tramlijnen behaald. Bij de samenvoeging van de Zuid- Hollandsche en Zeeuwsche lijnen zou noodzakelijk de restitutie voor Zuid- Holland berekend moeten worden naar de totale winst op het geheele tram- wegnet. De terugbetaling van de voorschotten van Rijk en provincie voor de lijnen in dit gewest is thans in de overeenkomsten van Rijk en provincie met de Maatschappij aldus geregeld, dat van het batig saldo der exploitatie tusschen het Rijk en de provincie verdeeld wordt in even redigheid van beider voorschotten. Bij de Zeeuwsche lijnen echter geniet het Ryk de helft van het batig saldo. De Maatschappy heeft zich nu bereid verklaard om ook van het saldo dezer laatste lyn voortaan f af te staan. De terugbetaling zou dan aldus moeten worden vastgesteld, dat van het ge zamenlijk saldo van alle lijnen g wordt verdeeld tusschen het Rijk en de provincie Zuid-Holland en dat wel in de verhouding, waarin het totaal der Ryksvoorschotten (voor de Zuid-Holland sche en Zeeuwsche lynen samen) staat tot het voorschot, van Zuid-Holland. De Minister stemt met deze regeling in beginsel in. En op grond, dat de samensmelting de kans op een aan de provincie Zuid-Holland komend surplus niet verkleinen, maar vergrooten zal, raeenen Ged. Staten, dat het belang der provincie zich tegen de inwilliging van den wensch der Maatschappij niet ver zet. Een voorbehoud willen zij echter gemaakt zien, n.l. dat de bouwkosten der lijn BrouwershavenBurgh en de verbetering der bestaande Zeeuwsche lijn de raming van f 500.000 niet in belangrijke mate overschrydt. De heer mr. M. baron Mackay heeft aan den gemeenteraad medegedeeld, dat bizondere omstandigheden hem be wegen om thans ontslag te nemen als lid van den Raad. „Al ga ik hiertoe vry willig over" schrijft de heer Mackay „zoo mag ik u toch niet verhelen dat ik met groot leedwezen een betrekking neerleg, die mij allengs lief was geworden". Hij dankte ten slotte de leden van den Raad voor de vriendschap en achting, steeds van hen ondervonden en beveelt zich in hun aandenken aan. De officier van justitie wijst er in zijn requisitoir op, dat het motief van deze afschuwelijke misdaad vermoedelijk ge zocht moet worden in de begeerte in het bezit van de zaak te komen. Als verzachtende omstandigheid beschouwt spr. bekl.'s jeugd, de verhouding in het gezin, en zijn gunstig verleden. Ook wijst spr. erop, dat als de dokter alle middelen had aangewend, deze bekl. slechts zou terechtstaan wegens poging tot moord. De vader heeft den dokter zijn vermoeden meegedeeld, dat hy ver giftigd was en de vrouw heeft aange drongen op onderzoek van het braaksel, maar de dokter heeft zelfs geen braak middel gegeven. De eisch is 15 jaar. De verdediger drong aan op een nader psychologisch onderzoek. RECHTSZAKEN. Voor de Rechtbank te Arnhem heeft terechtgestaan de 19-jarige J. M. T koperslager te Renkura, beschuldigd dat hij 19 Juni 1912 te Renkum opzettelijk en met voorbedachten rade zijn vader H. W. T. van het leven heeft beroofd, door een hoeveelheid van een arsenicum- houdend mengsel in het voor zijn vader bestemde en met koffie gevulde kopje uit te gieten. De vader is na enkele uren overleden. Bekl. die staroogend voor zich uit- staart, zegt dat de aanleiding tot de laatste twist met zyn vader was over een beitel. Hy heeft eenige dagen voor 19 Juni uit een zakje uit de koper slagerij, waarin zoogenaamd bruineersel was, een hoeveelheid genomen, dit met water aangemengd en dat mengsel laten trekken. Op den 19 Juni heeft hij van dat mengsel wat gedaan in het kopje van zyn vader. Desgevraagd erkent bekl. dat hij het plan alleen bedacht heeft, dat op het zakje het woord vergift stond en dat hy vaak ruzie met zijn vader heeft gehad. Het rapport van de deskundigen sluit andere doodsoorzaak dan arsenicumver giftiging uit. Beide deskundigen achten de in het lyk gevonden 148 m.gr. arsenicum doodelijk. Verschillende getuigen verklaren dat de vader een lastig man was on dat er in het huisgezin vaak oneenigheid heerschte. Het gemeenschappelijk program. Ter blijvende herinnering en ter wille van het groote belang van de Zaterdag door de drie vrijzinnige partijen genomen beslissingen, laten we hier nog eens volgen het positieve gedeelte uit het concentratie-manifest, den grondslag waarop de samenwerking van de drie vrijzinnige partijen zal berusten: Algemeen kiesrecht voor mannen moet worden ingevoerd, zonder dat aan die hervorming als voorwaarde wordt verbonden het nemen van maatregelen tot verzwakking van den volksinvloed, dien men door het algemeen kiesrecht tot volle ontwikkeling wil brengen. De gelegenheid moet worden geopend, aan de vrouw het kiesrecht te verleenen, zonder dat daarbij eischen van maat- schappelyken welstand mogen worden gesteld. De beletselen tegen de verkies baarheid der vrouw moeten worden weggenomen. Evenredige vertegenwoordiging moet worden ingevoerd. De verhouding tusschen Kroon en Volk, zooals die in onze Grondwet is geregeld, moet worden bestendigd. Onverzwakt moet ook als waarborg voor de deugdelijkheid van het geheele volksonderwijs de openbare school worden gehandhaafd, waar ieders gods dienstige gevoelens worden geëerbiedigd. Herziening van het schoolwezen en verbetering van de opleiding en de positie der onderwijzers, ten einde het volksonderwijs op hooger peil te brengen, is dringende eisch. Verandering in onze vry handelspolitiek moet worden afgewezen. In de behoeften, ontstaan door ouder dom, moet voorzien worden door- uit- keeringen uit de staatskas, onverschillig of de behoeftigen al dan niet tot de loonarbeiders behooren. Verzekering van uitkeeringen boven het minimum, dat aan behoeftigen wordt verstrekt, dient van staatswege bevorderd en geldelijk gesteund te worden Noodzakelijk is een algeraeene voor ziening op het gebied van de genees- knndige en geldelijke hulp, bij ziekte en invaliditeit van on- en minvermogenden, Hiervoor zal een wettelyke regeling van de ziekenfondsen en ziekenkassen en van den daarby van staatswege te verleenen steun het uitgangspunt moeten zyn. Tot het verkrygen van de voor sociale hervormingen benoodigde middelen zal voor zoover die niet gevonden worden uit bydragen van belanghebbenden en uit bestaande inkomsten van den Staat, niet mogen worden teruggedeinsd voor verhooging van directe heffingen. Gemengd Nieuws. Haar man vermoord. Dr. Blume, uit Posen, is door zijn vrouw vermoord Mevr. Blume, die gearresteerd werd bekende haar misdaad aan den rechter van instructie en voegde er by, dat zij die met voorbedachten rade heeft ge pleegd. Zij wandelde by avond met haar man in het bosch van Unterberg, toen zij een revolver, die zij met opzet daar toe bij zich had gestoken, te voorschyn haalde en hem van achteren in het hoofd schoot. De kogel kwam er by den kin weer uit, en de ongelukkige dokter was terstond een lyk. De daderes, die nu nog in hot huis van bewaring te Posen is, verkeert in zulk een overspannen dat men voornemensis haar naar een gesticht te Dzickauka bij Gnesen over te brengen. Twee meisjes vermoord.' Zater dagmorgen zyn twee meisjes gevonden, die dood onder een heg lagen te Bradgate, bij Rotherham, Engeland. De slachtoffers, Prances Nicholson, zeven jaar, en Amy Collensor, negen jaar, verlieten ora acht uur een zang school in Kimberworth-Chapel. Haar weg naar huis liep over een veld en door een eenzame laan. Zij verlieten de school met andere kinderen, maar schijnan op den weg getalmd te hebben. Zy zyn niet levend terug gezien. Haar lijken dragen teekenen van wreede mishandeling, en de politie twyfelt er niet aan, of de kinderen zyn vermoord. Er zijn geen teekenen, dat een worsteling heeft plaats gehad. De politie onderzoekt de velden en bosschen in den omtrek om eenig spoor van den moordenaar te vinden, en verscheidene inwoners zoeken mee. Officiéél Marktbericht. BOTER 0,65 en 0,80 per 6 H G. KIP-EIEREN 1,75 en 2,per 25 st. Zierikzee, 21 Nov. 1912. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. Onderneemster: de Provincie Zeeland. November 1912. '8morgens, 'smiddnga. Van MIDDELBURG op Werkdagen. 7,30 2,— op Zondagen7,30 Geen dienst. Van ZIERIKZEE: op Donderdagen6,30 2,15 op Vrjjdag 22 November 6,30 2,15 op andere werkdagen 7,30 2,15 op Zondagen7,30 Geen dienst. Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór bet vertrek der boot, (tijdig voor de bchtendreizen op den vooraf gaanden avond, vóór 8,30 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche Veer, zal zoo noodig om een bijwagen naar Goes worden getelegrafeerd. V A.s. Maandag 25 Nov. hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. de Wed. J. HANSON, haar 80sten Geboortedag te herdenken. Kapellb, 20 November 1912. Uit aller naam, E. HANSON. V Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden by het overlyden van onze geliefde Moeder, Behuwd-. Groot- en Overgrootmoeder, Mejuffrou ELENA PiETERNELLA GEUZE, Wed. C. Bierens, betuigen wy onzen Karte ll ken dank. Tiiolen, 21 November 1912. Uit aller naam, W. A. BIERENS. Dankbetuiging. Onzen liartoltyken dank die blyk gaven van belangstelling by onze 40-jarige Echtvereeniging. St.-Ann aland, November 1912. A. VAN SCHOUWEN en Echtgenoote. Opgaaf tot 30 November. Met 1 Januari 1913 wordt de rente van 3 verhooqd tot 3,60

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 9