ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 22 November 1912. Van Houten's RONA Cacao 1 V. Eerste Blad. Eerste Blad. hoe geheel ANDERS en hoeveel BETER dan alle andere goedkoope merken. in Smaak in Kracht in Geur in Kleur e merken (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Da abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9316. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever>HoofdredactcurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. A D V E R T|E N T I E N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit vier bladen. - -- Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 22 Nov. De heer jhr. De Muralt, voorzitter van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder- wys, heeft te kennen gegeven niet voor een herbenoeming tot deze functie in aanmerking te willen komen. Gisterenavond vergaderde in de koffiekamer van de Concertzaal het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Opgekomen waren, met inbegrip van de bestuursleden, 25 leden. De vergadering werd geleid door den heer Beelaerts van Emmichoven, die bij ontstentenis van den secretaris de notulen voorlas, eerst die van de voorlaatste en vervolgens die van de laatste vergadering. Beide werden goedgekeurd, de laatste gewijzigd. Medegedeeld werd door den voorzitter, dat de heeren mr. H. Pleyte, A. C. van der Vliet en M. C. van der Vliet hun ontslag als bestuursleden genomen hadden. In de plaats van den heer A. C. van der Vliet werd gekozen mr. S. J. M. van Geuns met 23 stemmen. Mede aan bevolen was de heer L. Doelemau. Mr. H. Pleyte werd met 16 stemmen herkozen. Mede aanbevolen was de heer H. J. Korlvinke. En in de plaats van den heer M. C. van der Vliet werd gekozen mr. J. C. H. Prikken met 17 stemmen. Mede aan- aanbevolen was de lieer P. H. Pomes. Nadat in beginsel was besloten om dit jaar buitengewone ondersteuningen te geven, stemde de vergadering er in toe toe te kennen aanFloralia f 15, de Wijkverpleging f 15, de Bewaarschool voor Minvermogenden f 15, de Vereeni- ging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool f 15, de Soep kokerij f 15, de Vereeniging van School kindervoeding f 15 en aan het Prov. Comité voor Zeeland voor Dieren bescherming f 5. Bij de rondvraag herinnerde mr. Canes aan de indertijd gedane toezegging van het bestuur in overweging te nemen den door hem uitgedrukten wensch a. tot het houden van volkslezingen; b. tot het nemen van die maatregelen, waardoor de Nutsbibliotheek beter ge huisvest wordt. De voorzitter zeide, dat beide punten in de bestuursvergadering overwogen waren geworden, en dat in de volgende algemeene vergadering het bestuur het resultaat van zijn overwegingen zou mededeelen. Hierop werd de vergadering gesloten. Aanbestedingen,Verkooplngen enz. Zierikzee, 22 Nov. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier in het openbaar verkocht het woonhnis en erf aan de Nieuwe Haven, wyk D no. 41, voor f 135(7. O N D E R W IJ S. Eikerzee, 19 Nov. Aan het herhalings- onderwys aan de openbare school alhier nemen, naar wy vernemen, 16 mannelijke leerlingen deel. Stavenisse. Voor de betrekking van onderwyzer met verplichte hoofdacte openbare school alhier heeft zich geen enkele sollicitant aangmeld. Oud-Vossemeer. De heer J. Hasselton, leerling der Rijks-Normaallessen te Tholen, is te Breda geslaagd voor de akte vrye- en orde-oefeningen. Tholen. Van de 10 leerlingen der Ryks-Normaalschool alhier, zijn 7 ge slaagd voor de akte vrye- en orde oefeningen. Geslaagd op het examen vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek te Breda de heeren J. Rynberg en M. J. Groene- wege te St.-Annalanden te Venlo mej. S. K. Schippers te Kortgene, te Yenlo N. C. v. d. Graaff te 's-Heer- Hendrikskinderen, T. v. d. Vliet te Ierseke. Aan het herhalings-onderwys, dat aan de openbare school te Bruinisse gegeven wordtwordt deelgenomen door 11 jongens en 13 meisjes. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde in hooger beroep een kamer verhuurster tot vier maanden gevangenis straf op grond van art. 250bis W. v. Str. Dit artikel luidt: „Hy die van het opzettelijk teweegbrengen of bevorderen van ontucht door anderen met derden, een beroep of gewoonte maakt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar, oi geldboete van ten hoogste duizend gulden". Provinciale Staten van Zeeland. Najaarszitting 1912. Vergadering van Vrydag 22 November, des morgens te tien uur. Voorzitter was H. J. Dijckraeester, Commissaris der Koningin, Aanwezig 39 leden. Afwezig de heeren Siegers, Louwerse en Hombach. Ingekomen was nog een adres van den gemeenteraad van Serooskerke (Sch.) om een subsidie in de kosten zijn huis houding van f 150. Het werd gesteld in handen van Gedep. Staten ter fine van praeadvies. Na resumtie der notulen van de vorige bijeenkomst en mededeeling der benoe ming van de voorzitters en onder-voor zitters van de afdeelingenwerden aangenomen de voorstellen van Gedep. Staten tot vaststelling van een nieuw reglement op het stellen van zekerheid door de rekenplichtige ambtenaren der provincie, en tot aanvulling van het reglement op de wegen en voetpaden, door welke aanvulling Gedep. Staten zullen bepalen op welke wegen slechts in één richting mag worden gereden. Vervolgens was aan de orde de be handeling van het voorstel tot vaststelling eener verordening tot het weren van in breuken op Natuurschoon. Volgens het algemeen verslag werd in een afdeeling gevraagd of de ont worpen verordening niet in stryd kan zyn met de wet, waarop door Gedep. Staten geantwoord werd, dat in Noord- Holland eene verordening is vastgesteld, die door de regeering is goedgekeurd. Een lid meende, dat de controle op de naleving van de verordening aan Burgem. en Weth. en niet aan een op zichter van waterstaat moet worden opgedragen; waarop een lid van Gedep. Staten antwoordde, dat zij moeilijk de controle aan Burgera. en Weth., die trouwens reeds'genoeg te doen hebben kunnen opdragen, maar wel aan een provinciaal ambtenaar. Alleen bedoeld lid stemt tegen het het art. 6 betrekking hebbend op de controle. Verder vereenigde men zich in deze afdeeling algemeen met het voorstel. In een tweede afdeeling vroeg men of de verordening geen inbreuk kan maken op het eigendomsrecht en werd gestemd over eene redactie-wijziging. In de derde afdeeling vindt één der leden het in principe verkeerd, van overheidswege in te grijpen in het eigendomsrecht van particulieren. Wat hem betreft, vindt hy de reclameborden, waartegen geageerd wordt, niet leelyk. Bovendien blijven er vele gevallen over; waarin de voorgestelde verordening niet billijk zal werken, zoo b.v. wat betreft de reclames in de stationsimmers deze liggen buiten de kom der gemeente. Een ander lid wyst op het „de gusti- bus non est disputandum", en gelooft, dat weinigen het met den eersten spreker zullen eens zijn. Hij vindt de meeste borden een afschuwelijk gezicht. Hij wijst erop, dat sommige stations binnen de kom der gemeente liggen. Een derde lid verklaart zich ook voor de verordening, een vierde lid laat de zaak koud, terwijl een vijfde lid er niet voor is, omdat hij beschroomd is voor deze zaak een nieuwe verordening in het leven te roepen. Ten slotte wijst een zesde lid er op, dat vele nering doenden de verordering met vreugde zullen begroeten, immers zy zijn dan niet meer verplicht ter wille der con currentie groote onkosten te maken. Bij stemming verklaren zich 7 leden vóór, en 3 tegen het voorstel; terwijl 4 leden zich hun stem voorbehielden. Gedep, Staten vonden in het verslag aanleiding om hun voorstel zoo te wijzigen, dat aan hen ter beoordeeling zal worden gelaten, welke de grens der bebouwde kom is eener gemeente. De eerste spreker was de keer Van Voort- huyzen. Hij bracht hulde aan Gedep Staten voor het doen van het voorstel, en uitte zijn vreugde over den afloop der stemming in de afdeelingen. Hij ging ook mede met de voorgestelde wijziging. De heer Sprenger zou het betreuren, als het voorstel werd aangenomen, tenzij de eigenaar wordt schadeloos gesteld. De heer Blum ontkende, dat inbreuk gemaakt wordt op het eigendomsrecht, en wees er op, dat in Noord-Holland prof. Van Hamel, één onzer eerste juristen, het idéé verdedigde. Er is hier sprake van een misbruik. Thans is het voor Zeeland juist nog de goede tijd een ver ordening in het leven te roepen. De heer Merckens had eenige bezwaren van taalkundigen aard, en stelde een redactie wijziging voor. De heer De Veer heeft nergens aanleiding gevonden tot de voorgestelde wijziging en vraagt of de bedoeling is van Gedep. Staten bij ieder afzonderlijk geval te beoordeelen, of er sprake is van den kom der gemeente of niet. De heer Blum zeide, dat het de bedoeling is om in geval van verschil van opvatting de beslissing aan Gedep. Staten te houden. De heer De Veer wees or op, dat dus ook thans bij Gedep. Staten niet vaststaat, wat de kom is, en hij zal daarom tegen de verordening stemmen. Hij acht de toevoeging overbodig. Men kan de beslissing gerust aan den rechter overlaten. De heer Blum zette nogmaals de bedoeling van Gedep. Staten uiteen. De heer De Veer zeide geen stemming over het bewuste artikel te verlangen. Het geheele voorstel werd hierop aangenomen met 25 tegen 15 stemmen. Aan de orde is thans het voorstel tot toekenning van eene bijdrage van ten hoogste f 13.000 aan de gemeente Goes, in de kosten van stichting van een gebouw voor de Rijks-Landbouwwinterschool. Blykens het algemeen verslag kon men zich in één der afdeelingen algemeen met het voorstel van Gedep. Staten vereenigenin de beide andere afdeelingen werd het bekend, dat Gedep. Staten slechts de helft toezeggen, in plaats van -,9j zooals in Groningen, waarna een der leden aanvoert, dat Goes toch den grond ook gratis moet beschikbaar stellen, waarvoor het zich groote uit gaven moet getroosten. Een der leden van Gedep. Staten zeide in eene afdeeling, dat Goes tevreden mag zyn met de helft, waar het gebleken is, dat het Rijk niet bereid was subsidie te geven. Een lid zou gaarne zien, dat de be paling dat de gemeente zich verplicht, bij vervreemding van het gebouw, de helft der waarde van het gebouw aan de Provincie terug te betalen, vervalt. Een ander lid vindt, dat, waar de Minister zich voorbehoudt de eventueele verplaatsing der school, het rijk dient te waarborgen de mogelijke waarde vermeerdering van het gebouw in zulk geval. Na de stemming over een kléine redactiewijziging, vereenigden zich alle leden met het voorstel. De heer Van der Vliet wees op de wensche- lijkheid, dat bepaald wordt dat voor terug betaling de waarde aangewezen wordt van het gebouw en den grond, en niet voor het gebouw alleen. De heer Blum zegt, dat het onwaarschijnlijk is, dat de school weggaat. Het voorstel wordt zonder stemming aange nomen. Aangenomen worden de voorstellen tot verhooging van het maximum van het renteloos voorschot te verleenen aan de gemeente Krabbendyke, voor her stelling en versterking van den havendara, van f 5534 op f 6917, en tot afwijzing van het verzoek van het bestuur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, om verbetering van den weg van Walzoorden naar Hulst. Bij de behandeling in de afdeelingen van het voorstel tot afwijzing van het verzoek van den gemeenteraad van Vrouwenpolder om een renteloos voor schot voor wegsverbetering, werd door een lid het voorstel van Gedep. Staten om als eenmaal voor een weg een rente loos voorschot is verstrekt, dit dan later te weigeren, ook al is het 48 jaren ge leden dat zulks toegestaan werd, z. i. een verkeerd stelsel is; ook een ander lid zou ieder geval op zich zich zelf beoordeeld willen zien, en ook andere leden zouden om verschillende redenen met het stelsel willen breken. Door de leden van Gedep. Staten werd met nadruk gewezen op het gevaar, dat er zou kunnen ontstaan, indien van het eenmaal ingenomen standpunt werd af geweken. Een voorschot dient alleen om de gemeente op gang te helpen, maar dan is die gemeente natuurlijk verplicht verder voor het onderhoud van den weg te zorgen. In een afdeeling werd over het voor stel gestemd en verklaarden zich er slechts 2 leden tegen. Het voorstel werd zonder discussie en stemming aangenomen. Volgens het Algemeen Verslag over het voorstel van Gedep. Staten in zake de verkeersmiddelen tusschen Noord- en Zuid-Beveland werd dit voorstel door meerdere leden verdedigd, op grond dat de bestaande toestand metterdaad slecht is en deze dringend voorzieng eischt. In één afdeeling merkte een lid op, dat de aankoop en huur der veren onnoodig is, omdat het hier niet geldt een privaat maar een publiek recht; en door een ander lid, dat wanneer door de booten van Middelburg op Zierikzee driemaal per dag Kortgene, Wolphaarts- dyksche veer en Katsche veer werden aangedaan, de belangen van Noord- Beveland voldoende zouden zyn be hartigd. Geen dezer meeningen werd door andere leden gedeeld. Een der leden in een andere afdeeling, meende, dat een antecedent zal worden geschapen; terwijl een ander meende, dat de bediening aan de veerschippers kon worden overgelaten met subsidie der provincie; in een andere afdeeling werd gewezen op de weinige activiteit van die veerschippers. Eindelijk werd in nog eene afdeeling opgemerkt, dat de kosten niet bekend zijn en dat het niet zeker is, hoe het na 25 jaar moet gaan, als de huur van het veerrecht Kortgene—Wolphaartsdyk geëindigd is; terwijl nog een lid op merkte, dat de Staten gebonden zijn by aanneming van dit voorstel van Gedep. Staten om het dan te verwachten voorstel aan te nemen, ook al leidt dat tot te groote kosten. Hiertegenover werd gestelddat|, wanneer b.v. na tien jaar de omstandigheden, die den verkoop be letten van het veerrecht Kortgene Wolphaartsdijk zijn gewijzigd, over aan koop kan worden onderhandeld en als dan medewerking is te verwachten. Wat aangaat het voorstel, dat bij aanneming zal volgen in de a.s. zomer- zitting; als zou blijken, dat de kosten der exploitatie te groot zouden worden wat wel niet het gevaKzal zyn zal de aankoop en huur dier veren toch altijd uit commercieel oogpunt eene zeer goede daad zyn, ook al werd dat te verwachten voorstel niet aangenomen. Het resultaat der stemmingen in de afdeelingen was, dat 19 leden zich ver klaarden vóór het voorstel, en één lid alleen voor punt f, het uitnoodigen van Gedep. Staten om vóór 1 Juli 1913 aan de Staten een voorstel te doen omtrent de definitieve bediening van de beide verer. Tegen het voorstel stemden 3 leden, terwijl een 12-tal leden zich hunne stem wenschten voor te behouden. Gedep. Staten vonden geene aanleiding tot nadere opmerkingen. De heer van Dalsum zegt, het lid te zyn, die alleen veer een pont was. Spreker meent, dat uit het rapport blijkt, dat de provincie niet het recht zou hebben te varen tusschen haar eigen steigers door het rijkswater, en dat dit recht alleen zou berusten bij Ambachtsheeren. Dat recht dateert echter van vóór onze tegen woordige wetgeving, hetgeen de spreker in den breede uiteenzette aan de hand van talrjjke geschiedkundige gegevens. Spreker betreurde het, dat deze kwestie niet onderworpen is aan een bekwaam jurist, die geen belang bij de zaak heeft. Hij stelt voor een open crediet aan Gedep. Staten verleenen voor een onpartjjdig juridisch advies, en het aanvragen aan de regeering van het recht om een veer te stichten naast- de bestaande. De heer Fokker meende, dat de geschied kundige zaken niet" van belang zijn voor de kwestie, maar de vraag, of er al of niet een veerrecht bestaat, en datbestaat volgens spreker zodder kwestie. De vraag, of het recht billijk is of niet, doet ook niet ter zake, maar uitsluitend of het bestaat. Er is onder de be zwaren van den lieer van Dalsum geen enkel, dat hout snijdt. Waren de veerrechten twijfel achtig, dan waren er zeer zeker al eens over geprocudeerd. Ook wees de heer Fokker er op, dat hij en addere meesters in de rechten, leden der Staten, toch ook onpartijdig zijn. De heer Dekker bestreed zijnerzijds ook het betoog van den heer Van Dalsum; vooral waar deze spreekt \an cadeau geven van geld aan de Ambachtsheeren. Het tusschenvoorstel van den heer Van Dalsum is er één, dat de Noord- Bevelanders in bun isolement zal handhaven. De heer Van Oeveren bracht dank aan Gedep. Staten voor het doen van het voorstel. Spreker zegt, dat als de zaak weer wordt uitgesteld, Noord-Beveland hier niet in zal berusten. Itpreker acht het in het belang van Noord- Beveland en in het belang van Zeeland, dat liet voorstel van Gedep. Staten wordt aangenomen. Het voorstel van den heer Van Dalsum werd niet ondersteund. De heer Van Dalsum kwam nog nader op zijn betoog terug, en meende, dat de jurisprudentie uitwijst, dat hier geen sprake is van een privaat, doch van een publiek recht. Spreker protesteert tegen het nemen van een besluit tot afkoop van een recht, dat volgens hem geen recht is. De heer Dieleman memoreerde o. a. dat reeds in 1902 de regeering een ontwerpnet indiende tot afschaffiug dezer veerrechten, zoodat ze toen als bestaande erkend worden. Spreker meent, dat het niet vaststaat, dat het^ veerrecht een uitvloeisel is van het leenstelsel. Hij is er vast van overtuigd, dat de bedoelde veerrechten nog bestaan. De Hooge Raad heeft reeds vroeger beslist, dat het overzetten van menschen op een andere plaats verboden is. Het veerreoht geldt niet uitsluitend op eert bepaalde plaats. Na de artikelsgewjjze behandeling van het voorstel werd het in stemming gebracht en met algerueene stemmen aangenomen. Bjj de behandeling der mededeeling van Gedep. Staten omtrent het doorvaren der booten van den Provincialen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1