ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 18 November 1912. RONA Van houten's Cacao Eerste Blad. Moeders geeft uw kinderen dagelijks NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerikzeeschc Cour a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending édns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9314. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. te drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge onder vinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. Gevonden op den openbaren weg; Een blauwe kiel. portemonnaie met een pr. centen. veiligheidspeld. broche. zilveren heeren-horloge. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Post en Telegrafie. Volgens bericht van de Turksche admistratie is de gemeenschap met Adri anopel, Uskub, Monastir, Saloniki en omliggende steden verbroken. Telegram men voor Saloniki worden per post verzonden met aanzienlijke vertraging. Telegrammen voor Monister, Javina, Scutari moeten verzonden worden via Vallona. Het Italiaansche telegraafbestuur verzekert de bruikbaarheid van den ver- zendingsweg OhantoVallona. Postkantoor te Zierikzee. Lyst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van hier verzonden, gedurende de le helft van November: A. J. Laven, Noorderdyk, Dordrecht. Gerard Stok, Haarlemmerstr., Maastricht Mej. A. C. Kooyraan, p/a. D. Groeneveld de Kater, Noordgouwe. Mej. Jaantje v. Herpen, Rotterdam. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „by onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggeven". De Balkan-oorlog. De Morgenpost ontvangt het volgende telegram uit BoekarestAan het blad Adviroel wordt uit Sofia gemeld, dat de van regeeringswege zoo angstvallig geheim gehouden verliezen der Bulgaren verschrikkelijk zijn. Het aantal dooden en gewonden bedraagt van 9080.000. Het meest hebben de infanterie-regi- raenten geleden. Vele zijn tot 300 man ingeslonken. De cavalerie is geheel ver nietigd. De artillerie heeft naar verhou ding het minst geleden. Vele gewonden stierven tengevolge van onvoldoende ge neeskundige behandeling en gebrek aan verplegingsmaatregelen. In de plaats van de gevangen genomen soldaten werden jongens van 1618 jaar genomen. De Bulgaren moeten dan ook volgens het blad zeer naar den vrede verlangen. De Russische vlieger Effimoff, wien van Bulgaarsche zyde was opgedragen inlichtingen over de vesting Adrianopel in te winnen, heeft een zeer koenen verkenningstocht gemaakt. In het Bul gaarsche legerkamp steeg hy op; vrij hoog vloog hij over Adrianopel. Hij wierp een brief in de stad, waarin voor de Bulgaarsche inwoners ongehinderde aftocht geëischt werd. Daarna vloog hij op een hoogte van 1300 M. over het fort Karagar, waar de Turksche infanterie het vuur op hem opende. Een kogel trof de draagvlakten der machine, waarna ook het fort hem onder vuur nam. De draagvlakten werden door verschillende granaten getroffen. De vlieger vreesde elk oogenblik naar beneden te zullen storten. Om niet levend in de handen der Turken te vallen, trok hy zijn revolver, om, wanneer dit noodig was, zich zelf neer te schieten. Gelukkig werd de moter niet getroffen en bleef de machine nog 20 minuten in de lucht. Daarna landde Effimoff weer in het Bulgaarsche l'egerkamp. Achter de Tsjataldzja-linie hebben de Turken sterke reserves opgesteld. Intusschen doen gruwelyke verhalen omtrent de cholera de ronde. Vyf hon derd karren met raohammedaansche vluchtelingen, op weg naar de hoofd stad, voerden 1500 lijders aan die ziekte mee. In 't geheel zouden 6000 soldaten daaraan ziek liggen. Het grootste gevaar is, dat het water, aangevoerd van het Derkosraeer, besmet wordt. Toch is het niet de ergste vorm van* Aziatische cholerain 60 pCt. van de gevallen volgt genezing. In Konstantinopel is de aanvoerder der troepen in Tripolis aangekomen. In Nederlandsche bladen lezen we, dat ons gezantschap in Konstantinopel de Nederlandsche ambulance die voor Turkije bestemd is, geraden heeft, niet aldaar aan den wal te gaan, maar haar raenschlievend werk uit te oefenen op een schip, dat in de haven ligplaats kan nemen. Aan de Frankforter Zeitung wordt uit Sofia het volgende gemeld De Tchatalja-linie werd bij Hademkeui door de Bulgaren doorbroken. Men verwachtte, dat de Bulgaren Zaterdag Constantinopel zouden binnen rukken. De Bulgaarsche opper-bevelhebber en de chef van den generalen staf bevinden zich te Tchatalja. Naar uit Sofia gemeldt wordt heeft de Bulgaarsche minister-president aan de verbonden regeeriugen een ontwerp voor gelegd betreffende het antwoord, dat ge geven zal worden op het verzoek van Turkije om een wapenstilstand. Van het oorlogslerrein kwamen de meest tegenstrijdige berichten binnen, terwijl van den eenen kant gemeld wordt, dat de Turken tot op twaalf mijlen van Constantinopel geretireerd zijn, komt van de andere zijde het bericht, dat de strijd op de Tchatalja-linie nog voortduurt. Volgens de Temps werd de Tsjataldsja-linie door 100.000 Turken met 200 veldkanonnen en 10 stukkeu van 12 centimeter verdedigd. Maar de speciale oorlogscorrespondent van den Berl. Lokal Anzeiger zegt, dat de Turken over slechts 150 kanonnen beschikken, die tamelijk oud zijn, maar van groot kaliber. De Bulgaarsche artillerie is verreweg de meerdere van de Turksche. Op den Zuidelijken vleugel hebben de Bulgaren de grootste moeilijkbeden te overwinnen. Hier belet het Tsjekme- meer met zijn groote moerassen het voortdriugen, en daarom richten de Bulgaren hun grootste kracht op het centrum. De totale slaglinie is niet^raeer dan 25 K.M. breed, en aan iederen kant vechten 200.000 man. Dit wil zeggen op 1 meter 8 man. Hierbij houdt iedere tactische manoeuvre op. De slag moet meer het karakter aannemen van een wild moorden. De verliezen moeten kolossaal zijn, vooral aan Turksche zijde, wanneer na 't vallen vafi den beslissenden slag de in wanorde terugtrekkende troepenmassa's de hellingen van de Tsjataldsj a-heuvels afrennen, en de granaten van de Bulgaarsche artillerie onder deze vluchtende massa slaan. Daar de Bulgaren aan cavalerie te zwak zijn om de achtervolging krachtig voort te zetten, is het bij hen de artillerie, die de taak heeft, de achtervolging over te nemen, en met welk resultaat, dat bewijzen de verlieslijsten van de Turken bij Boenar-Hissar. Hier zullen de verliezen nog gruwel ijk er en nog wreeder zijn. Want op het smalle gebied zal er voor de duizenden opeen- gchoopten geen ontkomen zijn. Zij strijden daarom met den moed der wanhoop, iedere soldaat vecht thans niet meer om het lot van het geheele leger, doch om zijn eigen leven. Doch ook de Bulgaren toonen weer hun gewoon élan. Wanneer men bedenkt, dat hun troepen sedert drie weken by na onafgebroken in het vuur staanen daarbij zonder rust, en voor een gedeelte zich voortbewegend in geforceerde marschen, dau kan men hun houding niet genoeg bewonderen. Donderdagavond heeft grootvizier Kiamil Pasja een telegram gezonden aan koning Ferdinand van Bulgarije, waarin bij verzocht, dat vredesonderhandelingen zouden worden geopend. Dit telegram werd medegedeeld aan het hoofdkwartier Eerst heel laat in den avond werd het bericht, dat tot dusverre geheim was gehouden, te Sofia bekend. Het werd daar kalm, maar met groote bevrediging, opgenomen. De Bulgaarsche ministerraad besloot den grootvizier te antwoorden, dat de regeering het verzoek van Turkije aan de verbonden regeeringen zou voorleggeu en zoo spoedig mogelijk antwoorden zou. De Turken meenen, dat, nu van een opmarsch der Bulgaren naar Constanti nopel wel niets komen zaldoch zij konden zich weieens misrekenen. Volgens geloofwaardige berichten zouden de Bulgaren de volgende voor waarden stellen: Ontruiming van de Tsjataldsja-linie, capitulatie van het Tsjataldsj a-leger, ontruiming van Adrianopel, Skoetari, Jenidza en Monastir, intocht der Bulgaren in Constantinopel, afstand van het bezette gebiedinternationalisatie van Constantinopel, vrije doorvaart door de Dardenellen en ton slotte eën oorlogs schatting. Het uitbreken van de cholera te Constantinopel wordt nu officieel toe gegeven. Sedert Zondag zijn op de vertrekkende schepen papieren aan gebracht: „Cholera heerscht te Constanti nopel". De officieele cholera-statistiek geeft natuurlijk slechts onbeduidende cyfers. In den tijd van Zondagavond tot Maandagavond waren, volgens die statistiek, vyftien nieuwe ziektegevallen en drie dooden voorgekomen. De werke lijke toestand is ongetwijfeld veel ernsti ger. In alle hospitalen liggen choleralijders. Vele lijders worden naar San Stefano overgebracht. Bij de massa's vluchte lingen te Stamboel worden dagelijks nieuwe gevallen geconstateerd. Iedere trein van Tsjataldsja brengt soldaten mede, die aan cholera lijden. Te Tsja taldsja leden Zondag 200 soldaten aan deze ziekte, van welke 120 gestorven zyn. Woensdag moeten meer dan 500 gevallen geconstateerd zijn met een groot percentage dooden. De ziekte is door de reservisten uit Azië overgebracht. Een ambtenaar van den Anatolischen spoorweg vertelde, dat 20.000 reservisten van het vilajet Adama, die reeds naar Roemelië onderweg waren, ten spoedigste terug moesten keeren, daar onder hen dagelijks 200 cholera-gevallen voor kwamen. Ook is men in Constantinopel niet langer in staat de duizenden gewonden onder dak te brengen, die van het front aankomen. Men transporteert ze nu naar Klein-Azië. FRANKRIJK. Parys, 14 Nov. De bankier Augustin Max gaf zich gevangen, na het geld, dat hem door cliënten was toevertrouwd, te hebben verkwist. Het tekort bedraagt verscheidene millioenen. NEDERLAND. Amsterdam, 16 Nov. Onder daverend applaus en na huldebetuiging aan den beer Goeman Borgesius, werd door de ter vergadering van de Liberale Unie aanwezigen het vrijzinnige concentratie program aangenomen. De rede van mr. Goeman Borgesius werd daverend toegejuicht. Daarna werd medegedeeld dat van enkele niet aange sloten kiesvereenigingen betuigingen van instemming met het concentratie-program waren ingekomen, o. a. van de kiesver- eeniging te Groningen, van de „Jonge Vrijzinnigen" te Meppel en van de „Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging" te Den Helder. De voorzitter, rar. Goeman Borgesius, wees er op, dat op deze liberale stemmen dus ook kan worden gerekend bij de verkiezingen. Met instemming getuigde spr. vervolgens dat de vergadering werd bijgewoond door een aantal Eerste Kamer leden en door de groote meerderheid van de leden der liberale Tweede Kamer club. Deze lieeren heette spr. hartelijk welkom. (Applaus.) Alsnu was het woord aan den secre taris den heer A. Roodhuyzen voor het uitbrengen van 't jaarverslag. Daaruit bleek o. a. dat gedurende het afgeloopen jaar in de afdeelingen een opgewekt leven was geweest. Er hadden zich weder eenige nieuwe kiesvereenigingen bij de Lib. Unie aangesloten. Het aantal aangesloten vereenigiugen bedraagt thans ruim 140 met meer dan 13,000 leden. Alsnu was het woord aan den heer mr. C. A. Vaillant, afgevaardigde van „Vooruitgang". Deze meende dat het jaarverslag aanvulling behoefde. Met geen woord werd daariu gewag gemaakt van den man, wiens 35-jarig politieke loopbaan onlangs herdacht werd, mr. H. Goeman Borgesius. Hij heeft al dien tijd het groote vrijzinnige leger geleid; heeft ook thans weder de vergadering door zijn woord geëlectriseerd en is de banierdrager van de liberale concentratie geweest. Aan dien mag een woord van warme hulde in het jaarverslag niet ontbreken. (Daverend en langdurig ap plaus.) Nadat de heer Goeman Borgesius voor die waardeerende woorden zijn dank had betuigd, ging de vergadering over in comité-generaal ter behandeling van het concentratie-program. Alsnu werd aan de orde gesteld het concentratie-manifest, waarvan de con clusie was, goed te keuren, het voorstel van het hoofdbestuur der drie vrijzinnige partijen om op den grondslag van den inhoud van het concentratie-program, bij de verkiezingen van 1913 samen te werken. Nadat een drietal afgevaardigden de aanneming krachtig hadden aanbevolen en hulde hadden gebracht aan het op treden van het hoofdbestuur in dezen, werd het concentratie-program, onder groote geestdrift met algemeeno stemmen aangenomen. De voorzitter, mr. Goeman Boigesius, sloot daarna de vergadering met erop te wijzen, dat deze vergadering is een his torisch moment, waarna hij de aanwezigen krachtig opwekte om allen éénsgezind te zijn en bij de aanstaande verkiezingen de vrijzinnige beginselen te doen zege vieren! (Herhaald daverend applaus.) Utrecht, 16 Nov. Tot lid vaiu het hoofdbestuur van de Liberale Unie werd mr. J. van Gilse gekozen. In de vergadering van den Bond van Vrij-Liberalen heeft de heer Van Karnebeek verklaard met 3 punten van het concentratie-program niet in te stem men. In verband daarmede zal hij zijn zetel in 1913 beschikbaar stellen. VGraveullage. De mariniers van het Nederlandsch oorlogschip Gelderland" marcheerden Vrijdag 1.1. door Constanti nopel, om hun post als eerste wacht aan het Nederlandsch gezantschap te bezetten. De vergadering van den Vrijzinnig- democratischen Bond alhier heeft even eens, na huldebetuiging aan mr. Treub, het concentratie-program aanvaard. VHertogenbosch, 16 Nov. Men deelt ons mede dat de staking onder de tabaks bewerkers heden defininitief is geprocla meerd. jDit goldt önonwpl mot voor Rindhoven. Bergen-op-Zooni, 16 Nov. Ds. Aalders aanvaardde Vrijdagmiddag zijn taak als geestelijk verzorger op de stichting „Vrederust" met het woord van Paulus in 1 Thess. 5 24: „Hij die u roept'is getrouw, die het ook doen zal" en deed met dit woord uitkomen, hoe hij met die belofte voor zich en met die kracht naast zich, de taak, van welker beteekenis hij zich bewust is aanvaardde. De genees heer-directeur riep, na een woord van afscheid aan den voorzitter, als tijdelijk geestelijkverzorger j ds. Aalders het wel kom op de stichting toe. Zeeland was vertegenwoordigd van het Noorden tot het Zuiden. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 18 Nov. In de Concertzaal alhier werd Vrijdagavond vanwege den Bond voor Staatspensionneering een propaganda-avond gehouden. Talrijk was de opkomst. Geen plaatsje was onbezet. Met een krachtig voorwoord werd door den heer De Muralt de avond ingeleid. Hy heette daarin in de eerste plaats welkom de dames Pas en Nachtweh, die uit Rotterdam waren overgekomen, om met haar talenten belangeloos dezen avond op te luisteren, en voorts de dames en heeren, die welwillend hunne medewerking hadden toegezegd, te weten, de dames S. W. Bal en Van der ValkWillerase, en de heeren mr. H. Polvliet en A. Frankel. Tevens maakte hij onder toejuiching der vergadering gewag van de eervolle onderscheiding, die aan den heer J. A. van der Valk, voorzitter van de bekende rederijkers - vereeniging „Concordia" wegens de bekroning van zyn tooneel- stuk vanwege den Bond voor Staats- pensionneering was ten deel gevallen. Staande werd hierop „Niet één zy arm en oud" door het publiek gezongen. De dames Marie Pas, met haar prachtige alt-, en Ttuus Nachtweh, met haar heerlijke sopraanstem, vergastten ons op verschillende liederen. Daverende toejuichingen vielen beide dames ten deel. Zy werden hierby op verdienste lijke wyze door den heer mr. Polvliet op de piano begeleid. Het blyspel „Hoog bezoek" werd op uitstekende wyze gespeeld door de dames Van der ValkWillemse en S. W. Bal en den heer Van der Valk. De laatste onthaalde ons tevens op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1