ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 15 November 1912 Derde Blad NIEUWSTIJDINGEN. Provinciale Stoombootdienst op de Ooster-Schelde. ADVERTENTIEN. (Z icrikzeesche C o u r h n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9313. Directeur: A. J- DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. A D V E R T|E N T I E N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 cti. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. De Balkan-oorlog. Oonstantlnopel, 12 Nov. Gemeld wordt dat de Porte zich direct tot Bulgarye wendde, met het doel tot een wapen stilstand te geraken. De Turksche ambtenaren belast met het beheer van verschillende staats fondsen, als dat van de posterijen en 't departement van belastingen, zijn, naar verondersteld wordt, uit Uskub ontsnapt met medeneming van alle gelden, totaal circa 60.000 Turksche ponden. Men heeft hen tot heden niet kunnen vinden. De Turksche civiele ambtenaren hebben sedert eenigen tijd geen salaris ontvangen. De Servische autoriteiten stellen een nauwkeurig onderzoek in. De correspondent van het Journal de Genève prijst, in één zijner brieven uit Belgrado, den heldenmoed van de Serviërs in den slag van Koemanowo. Één der helden van den dag was een kleine arme duivel, een nietig reservistje, Petrowitsj geheeten, die er evenwel allesbehalve dapper uitzag. Bij ieder kanonschot trilde hij van angst en hij lag byna voortdurend met zijn buik op den grond, terwijl hy schichtig links en rechts keek, als kon hij de kogels zien aankomen en wilde hy ze ontwijken. Plotseling geeft de kolonel bevel tot een stormaanval op één der stellingen. Op hetzelfde oogenblik wordt de vaandrig evenwel doodelyk getroffen. Een man raapt het vaandel op, stormt vooruit, dringt het eerst de vijandelijke stelling binnen en plant er juichend het vaandel. De soldaten zyn verwonderd als zy in den held den kleinen schuwen Petrowitsj herkennen. Zy wenschen hem geluk en als de kroonprins de soldaten komt bedanken en vraagt wie zich het dapperste gedragen heeft, wijzen allen naar Petrowitsj. De kroonprins wenscht hem geluk. Mynheer, stamelde nederig en verlegen de kleine reservist, het kwam door myn tegenwoordigheid van geest èn door een kleine berekening. Wat die tegenwoordigheid van geest betreft, dat wil ik gelooven, maar wat heeft die berekening er mee te maken, vroeg de prins. O, heel eenvoudig, antwoordde Petrowitsj. Ik had maar 200 meter te loopen om de Turksche stelling te bereiken en 800 om achter onze loopgraven te komen. Ik heb toen uitgerekend dat het minder gevaarlijk was om vooruit, dan om achteruit te gaan. De prins zei niets, maar glimlachte. Petrowitsj is zeker niet de eerste overwinnaar, die een stad veroverde zonder het te weten. 1MHË. Aan de Telegraaf wordt uit Batavia geseind „Te Pontianak doen geruchten de ronde, dat de civiele gezaghebber van Bengkajang, die mede was uitgerukt om de aanleggers van de Chineesche relletjes te arresteeren, vermist wordt. „De controleur van Ngabang, afdeeling Landak, is ingesloten. Er zyn troepen naar Bengkajang en Landak gezonden". Te ,Makassar is door de politie een invuf gedaan in de bedienden- kamers van de gouverneurswoning, waar een speelsalon werd gehouden. De Mak. Crt. vertelt er het volgende van: Al sinds eenige dagen was by de politie bericht ontvangen, dat er in den nacht van Vrydag op Zaterdag een groote dobbelparty zou worden gehouden in de ruime bedienden-gebouwen van hetGouverneurshotel. Van dobbelaarsstandpunt gezien, lykt ons deze plaats niet zoo kwaad gekozen. Het huis, waar het bestuurshoofd woont, zal toch wel het laatst verdacht worden gastvrijheid te verleenen aan wets overtreders. Dat dachten deze zondaars ook, tenminste, er waren totaal geen maat regelen genomen om een eventueelen overval te verijdelen. Ons waarnemend hoofd van plaatselyk bestuur had direct de overtuiging, dat du politie, aangewezen om het huis te bewaken (twee oppassers vóór en twee oppassers met een korporaal achter), ook wel van de partij zou zyn, -en nam, daarop rekend, zijn maatregelen. In overleg met den gouverneur werd besloten, dat afgeloopen nacht een inval zou worden gedaan. Vooraf zouden geen maatregelen worden genomen, om geen achterdocht te wekken. Te half één ongeveer, verzamelden de wnd. ass.-res. Van Sluys, de con- troleur-kotta Fagginger Auer, comm. De Munck Mortier, opziener Delwel, benevens eenige inlandsche politiehoofden en politiedienaren, zich bij de secretarie. Hier werden de rollen verdeeld. De commissaris en de politie-opziener zouden het groote gebouw van achteren en de ass.-res. met den controleur van voren binnendringen. Zulks geschiedde. De assistent-resident was het eerst binnen, hij reed op de fiets met gedoofde lantaarn zéé onver wacht geschiedde de overval, dat de dobbelaars, die in de rechter-bedienden- karaer vereenigd waren, nagenoeg op heeterdaad werden betrapt. Toch hadden zij de tegenwoordigheid van geest de lamp op den grond stuk te gooien, waardoor een Oostersche duisternis ontstond en ettelijken zich uit de kamer konden verwyderen. Ontvluchten was echter niet raogelyk, aangezien alle mogelijke uitgangen, zoowel vóór als achter het gebouw, door de inlandsche politiehoofden bewaakt werden. Commissaris De Munck voegdé zich thans by den ass.-res. en, door middel van de fietslantaarns, werd licht gemaakt. De controleur-kotta was gelijktydig naar één der rechtsche bediendenkamers, waar licht brandde, gegaan en trof daar een zestal tjiki-spelers, meest vrouwen, alsook één der politie-dienaren, belast met de bewaking vap het gouvernements gebouw; zyn dienstjas hing over een stoel Hierop begon het zoeken naar de vluchtelingen. Slechts 12 man waren in de kamer, door den heer Van Sluys overvallen, gearresteerd; er moesten er meer zyn. Het zoeken was niet zonder succes uit alle hoeken en gaten werden nieuwe dobbelaars gehaald. Bleef nog over de kamer van de bedaagde kokkie van den gouverneur. De kamer was behoorlyk op slot, doch werd spoedig op sommatie geopend. Kokkie wist van niks. Zij was een eerbare vrouw, wat dacht de politie wel. Manvolk in haar kamer? De politie ging echter aan het zoeken en al spoedig waren twee man gevonden, één achter het bed. Toen de mannen der wet zich wilden verwyderen, gaf de ass.-res. last, het bed nogeens te onderzoeken en waarlyk, naast den bultzak, die te smal bleek te zijn, lag, nog een bruine broeder onder een sarong op de onderleggers. Totaal werden 31 menschen gearre steerd. De gastheeren en gastvrouwen hadden de waardigheid van hun huis hoog gehouden en alleen bedienden genoodigd van eerste huizen, daaronder ook gerekend den kok van het Oranje hotel. AMERIKA. Milwaukee, 12 Nov. Schrank werd heden schuldig bevonden aan den aan slag op Theodore Roosevelt. De recht bank besloot tot instelling eener commissie, die een onderzoek naar de geestvermogens van den beklaagde zal doen. SPANJE. Madrid, 12 Nov. De eerste minister, Canalejas, is door een pistoolschot ge dood. De dader heet Manuel Pardinas Serrato. Hy is 27 jaar en geboortig uit El Grado, in de provincie Huesca. Hij heeft het oogenblik waargenomen, toen de minister-president dicht by het ministerie uit zijn rytuig stapte, om naar de étalage van een boekhandel te kijken. Een kogel ging langs hem en verbrijzelde de winkelruit, een ander schot trof hem evenwel maar al te goed. De doodelyke kogel drong onder het rechter oor in de kleine hersens. De opwinding in de stad, door dezen moord veroorzaakt, is onbeschrijflyk. De politie en de troepen hielden, toen het bericht van den moord verspreid werd, met moeite de volksmenigte in bedwang, die luidruchtig haar sympathie voor don gevallen staatsman uitte. DUITSCHLAND. Dezer dagen heeft men by een klein station dicht by Leipzig een vreeselyk verminkt lijk gevonden, dat van een jonge vrouw bleek te zijn. Verscheidene ledematen ontbraken, die men later te Leipzig in een spoorwagen 3e klas in een zak gewikkeld ternggevonden heeft. Een onderzoek leidde spoedig tot het vinden van den vermoedelijkon moor denaar. De politie heeft een 32-jarigen metselaar gevangen genomen, wiens vrouw reeds voor eenige dagen op geheimzinnige wijze verdwenen was. Zij was vroeger kellnerin geweest en het huwelyk was, door haar lichtzinnige leefwyze, ongelukkig. Naar men aan neemt heeft haar man haar in een vlaag van woede vermoord en het lijk ver volgens verminkt, teneinde het onkenbaar te maken en ongemerkt uit huis te kunnen krijgen. NEDERLAND. Zutplicn, 10 Nov. Terwijl een aantal militaire wielrijders, onder commando van kapitein G. W. Heiwig, Zaterdag middag bezig was met drie drijfzakken de Nieuwstadsgracht alhier over te steken, sloeg één van de zakken waarop zich drie manschappen bevonden, om, zoodat de drie mannen te water raakten. Twee hunner kouden gered worden; de derde, korporaal Piets uit Arnhem, verdronk. Ziju lijk is* kort daarop opgevischt. lHnteloord, 12 Nov. Gister herdacht de weduwe S. de Wit, den dag waarop zij vóór 60 jaren als kosterin der Neder- landsche Hervormde Kerk alhier in dienst trad. Het is te begrijpen, dat die dag voor de leden dier kerk en nog voor zoo velen, die tot een ander kerk genootschap behooren, niet onopgemerkt is voorbygegaan. Zondag herdacht de predikant in gevoelvolle woorden die heugelijke en zeldzame gebeurtenis, terwijl gister de gansche familiekring in de consistoriekamer was vereenigd, om op feestelyke wyze de bedaagde „Moeder" hulde te brengen. Uit den boezem der gemeente ontving zy talrijke stofTelyke blyken van belangstelling terwijl ook velen haar en de familie persoonlijk gingen complimenteeren. Nu, wat men ook ter harer eere heeft gedaan, zy is die hulde ruim schoots waard. Trouw heeft zy gezorgd voor de belangen van den uiterlyken eeredienst. Zestig jaar lang heeft zij de schare door het bom, bom, der toren klok opgeroepen, om enkele uren der week af te zonderen voor ernstig samenzijn. Hoe onderzoekend gingen dan by den aanvang der godsdienst oefening haar oogen door het ruime kerkgebouw, om te zien, of deze of gene baar dienst van noode had. En één enkele wenk was voldoende, om haar van haar zitplaats te doen opstaan, om hier nog een warme stoof aan te brengen, daar één weg te nemen, die rookte, of anderen te beveiligen voor het verblindende zonlicht. Meer dan een halve eeuw heeft zij gedeeld in de vreugde van ouders, het ouderhart niet vroolyk gestemd, waar een lieveling ten doop Nvordt ge houden, of waar de belijdenis wordt afgelegd Ook dan was zij steeds present, om de belanghebbenden op vele en velerlei wijzen van dienst te zijn. Maar ook was zij deelgenoote van de droefheid harer medeleden. Waar er één het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld, wekte zy door haar klok gelui de nabestaanden uit hun droof gepeins, ten teeken, dat zij zich graf- waarst moesten begeven, om de laatste eer aan den geliefden doode te bewyzen, Waar „moeder de Wit" zoo gedurende zestig jaren, trouw op haar post is geweest, willen wij ons ook niet onbe tuigd laten. Aanvaard daarom, zeer geachte „Moeder" met de uwen onze beste wenschen bij dit zeldzaam jubileum Moge de herinnering aan dezen feestdag een lichtstraal zyn op uwen verderen levensweg. Leve moeder de Wit! STORM. Rotterdam. 11 Nov. Onze stad werd heden verrast door een zeer hoog water- gotijde. Opgezweept door wind uit het Westen en Noord-Westen, steeg het water tot 3.45 meter boven R. P. en zette alle havenkaden diep onder water, zoodat zelfs 't tramverkeer nagenoeg geheel gestaakt moest worden. Te zes uur was het water het hoogst. Daar het juist de tijd wasdat de kantoren eindigden, zagen velen zich opgesloten, terwijl anderen op sommige plaatsen tot de knieën door het water baggerden. Vooral de jeugd had daarin veel vermaak. Inmiddels waren ook tal van kelders, onderverdiepingen en pakhuizen vol- geloopen. Wel bad mon het zien aan komen en dus nog veel kunnen bergen, doch de schado was niettemin zeer groot. Slechts vijfmaal steeg de vloed hooger, in 1904 3 M. 48, in 1885 3 M. 52, in 1889 3 M. 57, in 1906 3 M. 62 en in 1894 3 M. 74. Op de rivier heeft de storm zeer gespookt en raakten verschillende schepen op drift, in de Waalhaven ook een stoomboot, door het afknappen dei- staaldraad. Deze staaldraad trof een roeiboot, waarin twee werklieden der stuwadoorsfirma Thomsen zaten. De boot sloeg om, beiden raakten te water en één*verdronk. Aan boord van het stoomschip „Rijs wijk" in de Waalhaven, was een scheeps timmerman van Wilton op een stelling buiten boord bezig met verven. Hij werd met het hoofd tegen de reeling geslagen en ernstig gekwetst. Toen het water weder weggezakt en de straten weer vrij waren, bleken op vele plaatsen diepe kuilen ontstaan, zoodat ook daaraan veel schade is aangericht. Toen Maandagmiddag de opperman Alfonaar, op een binnenplaats aan de Diergaardenkade alhier werkzaam was, stortte van een in aanbouw zijnd pand door den storm een schoorsteen naar beneden. De man kreeg deze op zijn lichaam, waardoor hij zware inwendige kneuzingen bekwam en een been brak. De 64-jarige naaister N. v. d. G., uit Overschie, is op de Schie nabij de Heulbrug alhier door een rukwind te water geraakt. Zy werd door het toe steken van een hand gered. Op den Schiedaraschen weg is de gereedschapraaker A. C. V., wonende op den Nieuwen Binnenweg alhier, door een rukwind voor een motorwagen van lyn 8 der electrische tram geduwd met het gevolg, dat hij onder den motor wagen raakte en op twee plaatsen, aan het hoofd en aan den rechterarm, ge wond werd. Dordrecht. Alhier liepen naar de Dord. Cl. meldt, Maandag om 5 uur reeds verschillende havens tengevolge van den storm onder water. Te 6 uur was de stand zoo hoog, dat de dienst aan het Zwijndrechtsche- en Papendrechtsche veer moest worden stop gezet. Ook het Groothoofd stond geheel blank tot aan de poort; de passagiers der stoombooten van Fop Smit en Co. moesten door het water heen van en naar boord worden gedragen, terwyl het goederenvervoer ten zeerste belem merd werd. Op de Merwekade, die eveneens voor het grootste deel overstroomd was, waren de goederen naar het hoogste punt in veiligheid gebracht. Aan de Draai stond alles onder water, tot naby de Hoogt. Aan de sluizen der Spuihaven waren de nooddeuren gesloten, zoodat daar geen gevaar dreigde. De verschil lende straten aan de rivierzyde van Wynstraat en Groenmarkt stonden voor een deel blank. Aan het gemeentelyk veer op 's-Gra- vendeel moest te 5 uur de sleeppont uit den dienst worden genomen; de passagiers werden op ongeregelde tijden met de veerboot overgezet. Volgens gerucht zaten beneden het veer twee sleepkasten tegen de stoenen glooiing. Op de rivier dreven tal van pakkisten en andere goederen rond. Te kwart voor 7 stond het Groote Iverksplein door het water ingesloten; de groote Kerksbuurt stond geheel blank. Het water stroomde de laag ge legen huizen binnen. Evenzoo was het gesteld in de Wijnstraat voorby de Nieuwbrug, zoodat de tram slechts tot daar reed. Te 7 uur, toon cle wind wat bedaard was, had het water zijn hoogste punt bereikt. Er waren heel wat wandelaars op de been om de overstrooming te zien. Kamerverkiezingen 1913. In het district Enkhuizen zijn vele vrijzinnigen geneigd een candidaat te stellen, die een beslist voorstander is van staatspensionneering. Als zoodanig werd genoemd jhr. R. R. L. de Muralt (uit Zierikzee), die bereids door de kies- vereeniging Wijdenes—Oosterleek als zoodanig is gesteld. Het aantal leden, aangesloten bij den Bond van Staatspensionneering, bedraagt in het geheele district 3500. Bijna in elk dorp bestaat een afdeeling van dezen Bond. Plan IQ 13. Onder de plannen voor de feestviering te Hulst, welke plannen bedoelen het organiseeren van een driedaagsch feest, komt ook voor het houden van een muziek-concours. Als jury-leden voor dit concours verklaarden zich reeds bereid zitting te nemen de heeren N. A. Bou- man, directeur der kon. militaire kapel van het reg. grenadiers en jagers; Leon Walpot, directeur van het le reg, Guides te Brussel en Jan Morks, directeur van het Middelburgsch Muziekkorps. Officiëel Marktbericht. BOTER 0,65 en 0,75 per 5 H.G. KIP-EIEREN/1,625 en/1,87» per 25 st. Zierikzee, 14 Nov. 1912. De Marktopneraer, J. J. VAN DEN BOUT. Onderneemster: de Provincie Z'eïiand. November 1912. 's morgens, 's middags. Van MIDDELBURG op Werkdagen7,30 2, op Zondagen7,30 Geen dienst. Van ZIERIKZEE: op Donderdagen6,30 2,15 op Vrydag 36 November 6,30 2,15 op andere werkdagen 7,30 2,15 op Zondagen7,30 Geen dienst. indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór liet vertrek dei- boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8,30 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche Veer, zal zoo noodig om een bijwagen naar Goes worden getelegrafeerd. Heden overleed tot onze innige droefheid, na een smartelyk lyden, onze inniggeliefde Echtgenoote en Moeder, Jozina Neeltje Goedegebuure, in den ouderdom van 61 jaar en ruim 6 maanden. Ouiverkerk, 11 November 1912. C. KUIJPER Hz. J. L. KUIJPER Cz. Dankbetuiging. Onzen liarteiyken dank aan allen, die hunne hulp hebben verleend tijdens het ongeval, dat plaats greep op 7 Sept. j.l.; inzonderheid onzen dank aan den WelEd. ZeerGel. Heer Dr. v. d. KWAST, Zuster MOELIKER en den Heer en Mejuffr. LUNENBERG, voor de behandeling van hen ondervonden. G. PAGE, Echtgenoote en Kinderen. l)e BURGEMEESTER- STRANDVONDER van Elkerzee, roept voor de derde maal ter reclame op, rechthebbenden op 41 dfcelen, 56 schrooten en 2 battings, aan gespoeld en opgevischt en geborgen in deze gemeente, den llden September 1912. Ei,keuzee, 15 November 1912. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd, C. J. J. FOKKER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 9