De verloren dagen. Ingezonden Mededeelingen. f glooiing, 96 M3. grond verlies en 360 perkoenpalen, terwijl aan den Moggershil- polder 150 M8. grond verlies geconstateerd werd. De andere polders bekwamen geen schade. Scherpenisse, 15 Nov. De leden der Dorcasvereeniging alhier hebben den ingezetenen, evenals een vorig jaar, weer hunne gaven gevraagd, om 't benoodigde voor het doel waarvoor zij werken, te kunnen aanschaffen. Zij hebben eer van hun werk, want de burgerij heeft door hare milde bijdragen alweer getoond een warm hart te hebben voor hare arme mede-ingezetenen. Reeds zijn eenige inkoopen gedaan en hebben de werk zaamheden een aanvang genomen. De vereeniging telt thans 10 ledendie iedere week een avond afzonderen om kleedingstukken enz. te vervaardigen. De eerste bedeeling zal vermoedelijk in de volgende maand plaats hebben. Men is nog druk bezig om de door den stormvloed van Maandagnamid dag te water geraakte bieten op het droge te brengen. Door-lat ze voor het grootste deel in de zoogenaamde „kom" terecht gekomen zijn, zullen er nog veel van terecht komen, en zal de schadepost voor den fabrikant niet zoo groot zijn als het zich eerst liet aanzien. Het bestuur der Zangvereeniging „Excelsior" heeft in zijne vergadering besloten het 2-jarig bestaan feestelijk te herdenken en evenals het vorig jaar, dat ten huize van den lieer W. van der Graaff te vieren, die zijn woning weer voor dat doel welwillend zal afstaan. Oud-Vossemeer. Het hooge water heeft aan de nieuwe -werken van den zeedijk weinig schade berokkendevenwel is het invloeien van de putten, waaruit de schorgrond geroofd wordt, oorzaak, dat het werk weer eenige dagen stil moet leggen. Naar ons wordt medegedeeld is met goedkeuring van het bestuur van het waterschap besloten de uitvoering van de werken aan de zeeweringen te staken tot het voorjaar, daar het én voor menschen én voor dieren én voor het werk, het best wordt geoordeeld niet meer voort te gaan. Aanbestedingen, Verkooplngen enz. Renesse, 13 Nov. Ten overstaan van notaris W. P. del Carapo werden ten verzoeke van den heer J. Berraan publiek verkocht: Een 8-jarige merrie voor f538; een 10-jarige dito voor f320; een l j-jarige ruinpaard voor f280; een merrie veulen voor f 213. Koeien voor f215, f201, f202, f172, f 159, f 202kalfvaarzen voor f 228, f247, f281, 1 222, f235; leege vaarzen voor 1 180, f 181, f 132, f 155; vaarsjes voor f 106, 94, f 126, f 140, f 132, f 143, f131; osjes voor f90, f120; een stiertje voor f51; kalveren voor f 65, f 67, f 62, f70, f84, f51, f27, f22,60, f 19. Onkosten 10 pCt. ONDERWIJS. By het op 13 dezer te Rotterdam gehouden examen vrye- en orde-oefe ningen slaagde o. a. mej. L. H. de Vos van Zierikzee. Aan mej. J. Mulder, onderwijzeres aan de Chr. school alhier, is op haar verzoek tegen 1 Februari eervol ontslag uit die betrekking verleend. KERKNIEUWS. Eikerzee, 14 Nov. Naar aanleiding van het gesprokene door den heer Hoekendijk in de Ned. Herv. kerk alhier worden .giften ingezameld voor de ge stichten te Haarlem en te Heemstede voor lyders aan vallende ziekte. Dlnteloord, 13 Nov. By de heden ge houden stemming voor kerkeraadsleden by de Ned. Herv. kerk zyn als ouder lingen herbenoemd, de heeren J. Schil- peroort Az. en P. J. Vogelaar Lz. en en als diaken, de heer M. den Boef. Landbouw en Veeteelt. Besmetteltyke ziekten onder paarden. Het Zeeuwsch Landbouwbl. publiceert het volgend schryven, door den direc teur-generaal van den landbouw gericht aan de besturen van de prov. regelings commissie voor de paardenfokkerij in Zeeland en van het Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard. „Onlangs heeft zich het feit voor gedaan, dat ter gelegenheid van een premie- en staraboekkeuring raerriën zijn voorgebracht, die in mindere of meer dere mate verschijnselen vertoonden, duidende op schurft, en die by nader ingesteld onderzoek werkelijk lydende bleken te zyn aan sarcoptes- en derraato- coptesschurft. Daar een dergelyk geval zich meer voor kan doen, heb ik de eer u te ver zoeken om er zooveel mogelyk voor te willen waken, dat dieren, lydende aan een besmettelijke ziekte, opgenomen in het Koninklijk besluit van 10 Juli 1896 (Staatsblad no. 104), niet ter keuring worden toegelaten. Het zoude mij voorts aangenaam zijn, indien u, wanneer een geval als boven bedoeld zich mocht voordoen, den eige naar of geleider van 't paard in quaestie zoudt willen wyzen op de verplichting, dié de wet hem alsdan oplegt en tevens den betrokken districts-veearts met uw bevinding in kennis zoudt willen stellen". Hollandscho varkens in Frankrijk. Men meldt aan De Telegraaf By de behandeling der Begrooting van Landbouw door de Fransche Kamer, sprak de afgevaardigde Braibant, uit het Ardennendeparteraent zyn ongerustheid uit over het feit, dat er zulk een groot aantal varkens uit Nederland moet wor den aangekocht en stelde hij de vraag, of het niet mogelyk zou zyn de invoer rechten op maïs op te heffen, ten einde de varkensfokkerij te vergemakkelijken. - ScherpenIsse. Tegen de prijzen van 60 tot 80 cent worden alhier de Eigen heimers, met de ziekte er in, opgekocht. Reeds is een schip afgeladen en naar elders vertrokken. Door de weinige werkkracht en de groote loonen, die moeten worden uitgekeerd voor het sorteeren der aardappelen, kost het den kooper niet veel moeite om tegen die prijzen te slagen. Nog nooit zyn er alhier zulke groote hoeveelheden bieten opgesta peld als dit jaar. Alle beschikbare plaatsen zyn reeds ingenomen en nog nimmer hebben de hoopen zulke een hoogte bereikt als thans. Tengevolge van den hoogen prijs zijn er meer bieten, dan in vorige jaren uitgezaaid, van zelf dat er een drukke aanvoer van bieten is en daarvoor scheepsruimte te weinig. Oud-Vossemeer. Dit jaar is onder deze gemeente ook een vrij aanzienlijke opper vlakte met ajuin beteeld geweest; er is nog weinig van den voorraad verkocht, daar de prijzen van dien aard waren, dat weinig genegenheid bestond tot verkoop over te gaan. Er ligt dus nog al wat in de winterkwartieren opgeborgen, natuurlyk in de stille hoop, dat het voorjaar gunstige uitkomst zal geven. In den Slabbecoornpolder liggen van een eigenaar nog ruim 35 gemeten bieten, men deelt ons mede, dat deze door de kipkarren, welke aan den zeedyk zijn gebezigd, van het land zullen ver voerd worden over den zeedijk, wat voor den belanghebbende ongetwijfeld onder de ongunstige omstandigheden, waar mede het vervoer gepaard gaat, een uitkomst zal zyn. Men meldt ons uit het eiland TholenHet mesten van vee op den stal gedurende de wintermaanden is reeds sedert een reeks van jaren zoo'n vaste gewoonte geworden, dat het een deel van het landbouw-bedryf uitmaakt. De aankoop van mager vee gaat door de hooge prijzen met zeer veel bezwaren gepaard, maar er staat tegenover, dat het vet vee tegen enorme prijzen wordt opgekocht en, naar wordt medegedeeld, is de verwachting, dat de prijzen zeker nog zullen stygen. RECHTSZAKEN. Door de arr.-rechtbank te Dordrecht is in staat van faillissement verklaard de tentoonstelling Dordrecht en omstreken met benoeming van mr. K. K. Douw van der Krap tot curator. Over veel activa kan niet beschikt worden, daar het waarborgfonds reeds tijdens de tentoonstelling geheel is opgebruikt. De slechte zomer is schuld aan dit débacle. De rechtbank te Middelburg ver oordeelde heden (Vrijdag), den redacteur van het vry-socialistisch orgaan de Toe- komstJ. L. A. de L. aldaar, die een ingezonden stuk opnam, hetwelk belee- digend was voor den rijksveldwachter te Retrancheraent, wegens eenvoudige beleediging, overeenkomstig den eisch tot f 25, subsidiair 25 dagen hechtenis. De valsche obligaties. De rechter van onderzoek en zyn ambtenaren blijven ten aanzien van den Belgischen meester-oplichter Nestor Wilmart diligent. Zelfs zijn jachtpas, aldus lezen we in het Hbldvan Antw(\ was vervalscht. Zyn domicilie stond daar als te Parijs op aangegeven. Waarom Het Vlaamsche blad onderstelt, dat hy of daarmee een ander bedrog van zins was, of wat inderdaad waar schynlyker is, dat bij vroeger wegens een jachtovertreding beboet, naderhand verplicht was een onjuiste woonplaats op te geven, wilde hy een jacht-acte verkrijgen. Zooals altyd by dergelijke zaken, blykt ook nu weer het gebrekkige van ver schillende stelsels, die tot sleur verworden, kwaadwilligen als Wilmart rijkelijk ge legenheid geven daarvan ten eigen nutte en ten nadeele van anderen misbruik te maken. Zoo het stelsel van het Belgische „bureau van het stempel", dat de obligaties maar van dezen staatswaarborg voorzag, zonder te onderzoeken of het statuair vastgestelde aantal niet met millioenen overschreden werd. Zoo de onzekerheid inzake de verantwoordelijkheid der be stuurders van naamlooze vennootschappen betreffende schurkenstreken, door de directie dier maatschappijen bedreven. Zoo ook, om een kleinigheid te noemen, de zorgeloosheid bij de overheid, namens wie de jachtactc wordt uitgereikt, die zich toch zonder moeite had kunnen overtuigen, dat Nestor niet te Parijs woonde. Heele balen valsche obligaties worden nog voortdurend het Paleis van Justitie te Brussel binnengesleept. In het kabinet van den onderzoeksrechter kunnen ze niet meer geborgen worden. Ook is thans definitief te Antwerpen een comité tot verdediging van de belangen der obligatie-houders van den spoorweg GentTerneuzen gevormd. De secretaris heet William Engels. Als er dus onverhoopt onder onze lezers houders van de genoemde papieren zijn, weten ze waar ze terecht kunnen ter bescherming hunner belangen. (Iet comité verzoekt allen bezitters om zoo volledig mogelijke inlichtingen omtrent de bedoelde obli gaties, die zij onder hun berusting hebben. In ons vorig nummer heeft men gelezen, hoe by het afdeelingsonderzoek over de waterstaatsbegrooting in de Tweede Kamer de aandacht werd gevestigd op den gebrekkigen dienst op de lijn van Terneuzen naar Gent. Geen wonder, na wat de laatste weken los gekomen is! (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer 15 Cts. Allen die het leven liefhebben en wie heeft het niet lief? sparman zich in om iederen dag zijn grootste hoeveelheid hut en genoegen te doen voortbrengenzij betreuren bitter de verloren dagen, de dagen die niets hebben voortgebracht dan lijden, de dagen van ziekte. De zieke menschen die de behandeling met de Pink Pillen volgen, verminderen, in- de grootst mogelijke mate, het aantal dier verloren dagen, het aantal der dagen van ziekte. Ziet eens bij voorbeeld hoe snel Mejuffrouw Wilhelmina Borkens te Amsterdam is genezen na de behandeling met de Pink Pillen te zijn gaan volgen. „Ik was tot zulk een toestand van bloed armoede vervallen, dat ik om zoo te zeggen ongeschikt was mij te bewegen. Mijne beenen konden mij niet meer dragen ik was terneerge slagen en'bleek, en het scheen mij alsof ik geen droppel bloed meer in mijne aderen had. (reen enkel middel had mjj de verloren krachten kunnen weergeven en ik gevoelde dat ik met groote stappen naar een nog erger kwaal ging. Eén mjjner nichten was door de Pink Pillen genezen en ik dacht dat die pillen misschien ook iets voor mjj kbnden doen. Ik heb dus de Pink Pillen genomen en ik ondervond er spoedig de weldadige uitwetking van. Dank die pillen ben ik in weinig tij$ hersteld. Ik heb al mijne krachten, mijn eetlufet en mijn kleur herwonnen. Ik lijd niet meer en er is geen spoor van mijn lange ziekte bij mij over". Mej. Borkens woont bij hare ouders, Spaarn- dammerstraat n° 34, Amsterdam. De Pink Pillen zijn het beste herstellings middel dat te gebruiken is ter overwinning van den noodlottigen en gevaarlijken toestand van lichamelijke neergedruktheid die op acute ziekten volgt en in het bijzonder op de griep en den typhus. De Pink Pillen wekken de werking van alle organen op, onderhouden de eetlust, begunstigen de spijsvertering, versterken de zenuwen. Hunne gelijktijdige werking op het bloed en op de zenuwen stelt hen in staat de volgende ziekten te genezenbloedarmoede, zenuwzwakte, witte vloed, onregelmatigheden, rheumatische pijnen, heupjicht. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1,75 de doos en a f9,de >6 doozen aan het Generaal- Depöt der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22-huis, te Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken bij J. W. Gudde,' „H«t Roode Kruis", Oude Haven en F. P. J. Bal; firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogisterijen. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 November 1912. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure Leeskerk's avonds zes ure, ds. Taal van Bruinisse. i Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure, cis'. Wisse's avonds zes ure Leeskerk. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstr. 's Voorm. tien ure, Kinderkerk; 's avonds half zeven ure, Geen dienst. Evangelisatie Jeruël II. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Blankert van Kerkwerve. Burgh. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Japchen van Haamstede. Renesse. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, v. d. Nieuwenhuizen. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Japchen. Woensdag 20 Nov. 's Avonds zeven ure, ds. Tjebbes van Middelburg (ten voordeele van „Vrederust", krankzinnigenverplegingin Zeeland. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorin, half tien ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 'k Voorm. half tien ure, ds. Reus. Gerof. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kcrlc. 's Voorm tien ure, cis. v. d. Broek. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Meijer. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Leur (H. Avondmaal). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. Noordgouive. Herv. Kerk. 's Voomi. half tien ure, ds. Schouten (voorb. II. Avondmaal). Dreischor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Griend. Ouwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Snethlage. Nieuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, de heer Van Os (voor clo zending)'s nam. twee ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds 5,15 ure, Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, dr. Weeda'snain. twee ure, do heer Van Os, zendeling. Geref. Kerk. 's Voorm, half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Staal. Sirjansland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's uam. twee ure, ds. Elenbaas. Bruinisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Waardenburg (voorb. H. Avondmaal) 's nam. twee ure, idem (Doopsbediening) 's avonds zes ure, de heer Van ós, zendeling. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Taal. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure dh 's avonds half zes ure, ds. Rpelofsen. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, de heer Vijverberg van Zierikzetk Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's avonds half zes ure, Gewone dienst. Tholen en St.-Filipsland. Tholen. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure ds. Verkerk (voorb. II. Avondmaal); 's nam. twee ure, ds. Steenbeek. Donderdag half zeven ure. cis. Verkerk. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure, Leeskerk 's avonds zes ure, ds. De Bruijn. Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Makkenze. St.-Maartensdgk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee* ure, ds. Den Oudsten. Woensdag 20 Nov. (Dankdag), 's Voorm. hall tien ure en 's nam. twee ure, ds. Den Oudsten. Oud-Geref. Gemeente, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. halt' tien ure en 's nam. twee ure, ds. Klomp. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en's nam. twee ure, de heer De Graaff; 's avonds zes ure, Leeskerk. Scherpenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Steenbeek's nam. twee ure, Geen dienst. Geref. Kerk. 's Voorin, half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Oud-Vossemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Van Ascli. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure, ds. De Bruijn; 's avonds half zes ure, Leeskerk. Stavenisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure ds. Kamsteeg (H. Avondmaal)'s nam. twee ure, idem (nabetrachting). Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure Leeskerk. St.-Annaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Lans. Geref. Kerk. 's Voonn. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds vjjf ure, Leeskerk. St.-Filipsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en_ 's nam. twee ure, ds. Bal (Doops bediening). Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, ds. Boone. Raad voor (le Scheepvaart. Aanvaring „Prins Willem V". De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffendo de aanvaring van het s.s. „Prins Willem V", van den Kon. West- Indischen Maildienst en den loods- schoener „No. 39" uit Vlissingen, welke aanvaring op 13 September in de Noordzee gebeurde. Naar het oordeel van den Raad, heeft zoowel het s.s. „Prins Willem V" als de loodsschoener schuld aan de aanvaring. De Raad overwoog, dat de „Prins Willem V", toen daar aan boord het loodssein voor IJmuiden geheschen was en de loodsschoener dit niet met een gelijk sein beantwoordde, dit laatste schip niet had moeten gaai; praaien, of anders zéé voorzichtig móeten naderen, dat alle gevaar voor aanvaring uitge sloten was. Maar ook den schoener treft schuld. Deze had met het toonen van zyn boordlicht niet moeten wachten tot het stoomschip zoo dicht genaderd was, dat er gevaar voor aanvaring begon te ontstaan, en in elk geval had men aan boord van dit vaartuig het boordlicht duidelijker, telkens gedurende langer dan 2 seconden, buiten boord moeten toonen. Enkel aan het feit, dat dit toonen telkens zoo kort duurde, kan het worden geweten, dat men aan boord van de „Prins Willem V" geen boordlicht van den schoener heeft op gemerkt en dus de positie van dit vaartuig eerst heeft kunnen bepalen toen het te laat was. Groene Kruis. De Provinciale Zeeuwsche Groene Kruis-vereeniging besloot in een Zaterdag te Middelburg gehouden vergaderir g, tot het aanwenden van pogingon, om tot oprichting van een ontsmettingsdienst vanwege de vereeniging, als de gemeenten in Zeeland genegen zijn, ontsmettingen aan de vereeniging op te dragen. Aangenomen werd een vcorstel, om de tuberculose-commissie voor Zeeland te verzoeken, zich te organiseeren tot een zelfstandige provinciale vereeniging, ter bestrijding der tuberculose. Besloten werd voorts, tot aansluiting bij de alge- meene Nederlandsche vereeniging „Het Groene Kruis". Het Nederl. Roode Kruis. By het hoofd-comité te Amsterdam is, behalve velschillende toezendingen van goederen en versterkende middelen, ingekomen tot 8 dezer de som van f 71.216.85. Maandagmorgen heeft het hoofd comité van het Nederlandsche Roode Kruis uit Indië telegrafisch bericht ont vangen, dat er door bemiddeling van het Roode Kruis in Nederl.-Indië f 10.000 beschikbaar is gesteld voor de ambulance naar Turkije. Slgarenniakorsaette Men meldt uit Utrecht: Alhier is een langdurige vergadering gehouden van de vier hoofdbesturen der werklieden-organisaties in de sigaren- industrie. Besloten isden opzeggingstermijn met 8 dagen te verlengen, zoodat a.s. Maandag nog niet zal worden gestaakt. Maandag a.s. zal te 's-Hertogenbosch een conferentie gehouden worden tus- schen de vier genoemde hoofdbesturen en de besturen van den R.-Kath. Pa troonsbond in de Sigarenindustrie te 's-Hertogenbosch en der Vereeniging van Sigarenfabrikanten te Eindhoven. Voorts zal Dinsdagmiddag a.s. te Utrecht door de hoofdbesturen der arbeidersor ganisaties geconfereerd worden met het dagelijksch bestuur van het Verbond vaii Sigarenfabrikanten in Nederland, om te trachten tot een vergelijk te komen. TELEGRAMMEN- Middelburg, 15 November. Hoofdbestuursvergadering der Maat schappij van Landbouw. Niet vertegenwoordigd is Hulst. Bij de mededeeling van de uitvoering van genoemde besluiten, wees de heer Van Dixhoorn namens Axel er op, dat de regeering in het misbruik bij ver- koopingen voorgaat door het geven van instelpreraiën. Op dit misbruik zal ook worden gewezen. Als lid van het Dagelnksch Bestuur werd herkozen de heer 0. A. H. Waghto, als afgevaardigde voor het Nederlandsch Landbouw-coraité werd herkozen de heer J. H. O. Dominicus. Behandeld werd hetontwerp-reglement betrekkelijk den handel in aardappelen en de arbitrage by verschillen in dien' handel. Besloten werd alle vreemde woorden te vervangen door Nederlandsche woorden. Het ontwerp werd vervolgens met enkele kleine wijzigingen aangenomen. Betreffende het landbouw- en huis houdkundig onderwijs aan meisjes werd medegedeeld, dat volledige cursusseri te Nieuwerkerk en Noordgouwe en cursussen van zes lessen te Zonnemaire en Brouwershaven worden gegeven. Besproken werd de wenschelykheid van cursussen in de behandeling van landbouw-werktuigen. Het Dagelyksch Bestuur zal dit in overweging nemen. Afdeslingstentoonstelling in 1913 te Zierikzee. 's Grave ullage, 15 Nqvember. Benoemd tot dijkgraaf van den Borrenbroodpolder, de heer C. van Schelven te Brouwershaven; tot dyk- graaf van den Altekleinpolder in Noord- Beveland, de heer Th. Maat te Cats. Tweede Kamer. Invaliditeits- eii Ouderdom8verzekering. Na verwerping van de motie-De Jong (Hoorn) tot het maken van een kosten berekening van een Weduwenpensioén en van de amendementen der sociaal- demokraten, en van den heer Patyn tot verruiming der verzekering door op neming van weduwenrenten, door ver laging van de leeftijdgrens van het ouderdomspensioen, en door verhooging van den leeftijdgrens voor het weduwen- pensioen werd met rechts tegen links aangenomen artikel 30, bepalend, dat de arbeiders, die in de verzekering vallen, recht hebben op een rente- uitkeering by invaliditeit en na het bereiken van den 70-jarigen leeflyd en dat hunner weezen tot het 13e jaar weezenrente zullen genieten. Bij het verder debat verdedigde de heer De Visser %yn amendement inzake de risico-overdracht, n.l. om mogelyk te maken, dat groote ondernemingen eigen risico dragen. De heer Teenstra oordeelde in het amendement het instituut der risico- overdracht niet goed geregeld. De heer Duys bestreed het amende ment als reactionnair, als nadeelig voor de arbeiders.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 2