ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 15 November 1912. Onze trouwste Huisvrienden CdCAt Eerste Blad. VAN HOUTEN'S Naar de Zwitsersche bergen. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat ïederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, .voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenlandverzending éénsper week f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9313. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. A D V E R T|E N T I E N. Van 13 regels 30 cl?., meerdere regels 10 els. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden dis Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DIHIIIlllllilUïïnuiiiin f - w illfllUlllllllltftllllli.nl. Algemeen Overzicht. De Vereenigde Staten van Noord- Amerika hebben met een overweldigende meerderheid dr. Woodrow Wilson tot President der groote republiek gekozen. De demokratische partij heeft hierdoor bij de stembus op schitterende wijze de over winning behaald. Deze electorale zege praal beteekent voor het Amerikaansclie volk een aanzienlijke verlaging van de hooge invoerrechten, zoodat de levens middelen en levensbenoodigdheden, die thans in het rijk aan de overzijde van den Oceaan tengevolge van het protectie- stelsel hoog in prijs gestegen zijn, aan merkelijk dalen zullen. De nieuwe president zal natuurlijk met deu dui delijk geopenbaarden volksgeest reke ning houden. De machtige demokra tische partij toch, die hem op het kussen bracht, heeft op haar vaandel liet beginnel van vrijhandel geschreven. Zijn taak in deze zal hem vergemakke lijkt worden, omdat ook het Huis van Afgevaardigden thans om is. De repu- blikeinsche partij, die daarin de meerder heid vormde, maakt thans in genoemd staatslichaam de minderheid uit. In New-York hebben na afloop van een monstermeeting meer dan 20.000 kiesrechtvrouwen, voorafgegaan en bege leid door een aantal muziekkorpsen, met toortsen en lantaarns, met banieren en vlaggen een avondoptocht door de stad gehouden. Het getal menschen, dat langs den weg geschaard stond om dezen niet gewonen optocht te zien, wordt op 400.000 geschat. De zieke man ligt te Constantinopel te zieltogen. Wel trachten bekwame doktoren hem nog op te knappen, maar of't lukken zal, mag betwijfeld worden. De Grieken hebben Saloniki veroverd, en Adrianopel staat op het punt van vallen. Alleen Skoetarie, dat door de Montenegrijnen belegerd wordt, biedt dapper weerstand. Op de Tsatjaldslinie, waarachter de Turken beproeven zullen het zegevierend Bulgaarsche leger tegen te houden, hebben volgens berichten uit Bulgaarsche bron, die in het algemeen betrouwbaarder bleken te zijn dan die van Turksche zijde, de Bulgaren vijf forten veroverd. Blijkbaar wordt op deze linie hevig go- streden. Zoo de Turken met hun aloude dapperheid zouden vechten, dan zou het nog te bezien staan, of de Bulgaren, die door den langdurigen strijd afgemat zijn, en hun krijgsbenoodigdheden en mond behoeften van verre moeten aanvoeren, in staat waren genoemde linie te ver overen en tot Constantinopel door te dringen. Maar de fut schijnt er uit te zijn bij de Turksche troepen. Zij heeten zelfs gedemoraliseerd te wezen. Van geest drift is bij hen geen sprake. De Turksche soldaten weigeren in grooten getale voor hun vaderland dat hen laat verhongeren en aan de gewonden geen hulp biedt, hun bloed te vergieten. Nu zijn honderd Turksche priesters (ulemas) naar het leger gezonden, ten einde den moed bij de soldaten er in te brengen, en zoo mogelijk hun fanatisme op te wekken. Is een oorlog op zich zelf reeds wreed, gruwzaam wordt hij, wanneer de strijdende partijen elkander misvormen. Zoo liggen in een hospitaal tien Turksche soldaten met afgesneden neuzen. Montenegrijnen moeten zich hieraan hebben schuldig gemaakt. Te Constantinopel hebben in het paleis van den Oostenrijksclien gezant de ge zanten der Mogendheden een vergadering gehouden. Op die vergadering stelde Rusland's gezant voor de Dardenellen ten behoeve van de vreemde oorlogs schepen open te stellen. Uit het hierop gevolgd ijzig stilzwijgen van den Engel- schen gezant bleek, dat de Mogendheid, die hij vertegenwoordigt, zeker daartegen ernstige bezwaren zal koesteren. In de buitenlandsche bladen wordt gemeld, dat de Balkanstaten met elkander druk onderhandelen over 't 9tichten van een keizerrijk De Balkan. De Czar van Bulgarije zou dan keizer worden, terwijl de andere Balkanstaten hun souvereiniteit behielden en tot elkander in dezelfde verhouding zouden komen te staan als de Duitsche bondsvorsten. Een nieuwe Balkaostaat zou in het leven worden geroepen en wel door de verheffing van Albanië tot vorsten-idm. De Albaneezen hebben, teneinde te voorkomen, dat zij door Servië worden opgeslokt en ter verkrijging van autonomie een deputatie uit hun midden naar de hoven der Europeesche mogendheden gezonden. Turkije heeft zich rechtstreeks tot de Baikanstaten gewend teneinde een wapen stilstand te verkrijgen en te onderhan delen over den vrede. Het Engelsche Kabinet heeft in het Lagerhuis een nederlaag geleden. Bij de behandeling van het Home-Rule- ontwerp (zelfbestuur voor Ierland) werd door de oppositie, die talrijk was opgekomen, een amendement ingediend, dat een jegens de regeeriug vijaudig karakter droeg. Daar de aanhangers der regeering grootendee'ls afwezig waren, werd dit amendement met een meerder heid van 22 steramen aangenomen. Minister Asquite en zijn collega's ver lieten hierop terstond de zitting. In een hierop gehouden Ministerraad werd besloten ne portefeuilles niet ter be schikking van den Koning te stellen. Asquith deelde in de Maandag gehouden zitting van het dichtbezette Lagerhuis mede, dat hij den volgenden dag een voorstel zou doen, waardoor liet besluit, dat liet Lagerhuis ten opzichte van het geïncrimineerde amendement genomen heeft, zou herroepen worden. Deze mededeeling werd door de oppositie met gelach, door de aanhangers der regeering met gejuich begroet. Toen het Ministerie den daarop vol genden dag zijn voorstel indiende, maakte de conservatieve partij een zoo helsch lawaai, dat de voorzitter genoodzaakt was de zitting op te heffen. In de gis teren gehouden zitting stelde de voor zitter (Speaker) voor de zitting tot Maandag te verdagen. Minister Asquite verklaarde namens de regeering zich met dit voorstel te vereenigeu. Het Huis ging hierop uiteen. In Madrid Heeft een onverlaat van 27 jaar, vermoedelijk een anarchist, den voorzitter van den Ministerraad, Don José Canalejas, met een revolverschot vermoord. Toen de Minister, getroffen door de schoten, ineenzakte, kwam een voorbijganger te hulp snellen, en riep: „Don José, Don José", waarop deze nog de kracht bezat om te kunnen zeggen „Die ellendeling lieeft me gedood". Hierop blies hij den laatsten adem uit. Het lijk is gebracht geworden naar het gebouw van het Ministqfie van Binnen- landsche Zakeh. De Koning snelde bij het vernemen van den laaghartigen moordaanslag naar het Ministerie, waar hij bij het lijk een kort gebed deed. Aan de echtgenoote van Canalejas werd medegedeeld, dat haar gemaal van de trap gevallen was. Toen de Minister van Financiën van den moord hoorde, viel hij in zwijm en moest hij naar zijn huis worden weggedragen. Gendarmen hebben den moordenaar, die na den aanslag met het pistool zichzelf gekwetst heeft, naar een wacht post van het „Roode Kruis" gebracht. XIII. Gelijk Bern staat in het teeken van den beer, staat Luzern in dat van den leeuw. In dezelfde mate als de koning der dieren edeler en fierer is dan de bruine witkraag, verheft zich hier de oorzaak van de vereering van een dier verre boven die van Bern. De bezienswaardigheid van Luzern is het Löwendenkmal, gewyd aan de nage dachtenis van de Zwitsersche lijfwacht van Koning Lodewyk XYI, welke bij de bestorming der Tuillerieën in den nacht van -10 Augustus 1792 zich weigerde over te geven en heldhaftig den dood inging. Naar het model van den Deen Thor- waldsen, één der meest beroemde beeldhouwers der vorige eeuw, is dit gedenkteeken uitgehouwen uit een natuurlijke, zich ter plaatse bevindende rots, daar als het ware uitgekomen niet dus, zooals gewoonlijk, een daar, los van de omgeving, geplaatste steenen klomp. De leeuw, een waar meesterstuk, ligt, door een speer doorboord, ter neder op een bundel wapenen, en houdt in zijn klauw het wapenschild der Bourbons. Onder den leeuw staan uitgebeiteld de namen der gevallen officieren; daar boven de waarlyk goed gekozen woorden Fidei ac virtatl Helvetiorum. (Aan de trouw en den moed der Zwitsers). Zoo wordt op treffende wyze de helden moed gehuldigd van de nakomelingen van den ridderlijken Wilhelm Teil. In de omgeving van dat gedenkteeken het aantrekkingspunt van alle vreem delingen liggen vele en velerlei in richtingen van vermaak en leering. Wij hebben vluchtig bezocht het Panorama, voorstellend een tafereel uit den Fran8ch-Duitschen oorlog van 1870, hetwelk zich heeft afgespeeld op de Fransch-Zwitsersche grensde overgave van de Franschen onder generaal Be- zoeki aan de Zwitschers en hun ont wapening. Wij dachten toen niet, dat weldra het oorlogsvuur weer hoog zou oplaaien, met kans heel Europa in brand te zetten. Wel heeft de 70er oorlog een hem waardigen na- en opvolger gevonden. Luzern, een stad van 40.000 inwoners, treft bij het eerste gezicht reeds door haar schoonheid en voornaamheid, door haar prachtigen aanleg, haar vele deftige, zeer rijke hotels, en vooral door haar water. Weinig plaatsen zullen zoo bij uitstek schilderachtig gelegen zyn, als deze witte stad. Zy grenst aan de overschoone Vier- waldstatterseezij wordt doorkruist door de in dat meer uitloopende Reuss en omringd door de prachtige Alpen, waar onder de Pilatus en Rigi bijna ieder, althans bij name, bekend zijn. De aandacht trekken voorts ver dienen die ten volle de twee oude, houten, overdekte bruggen, welke naast vele moderne, genoemde rivier over bruggen. De eene, de Kapellbrücke, dateert reeds van 1333, de andere van 1407. Zy zijn voorzien van tal van gave muurschilderingen, betrekking hebbende op de geschiedenis van Zwitserland en op de schutspatronen van deze stad. Maar meer van de moderne bruggen heeft men een wonderschoon gezicht op de stad, haar water en de geheele omgeving. Waarlijk, ik als oud-Amster dammer, ben gewoon aan dergelijke gezichten. Hoorden wy niet reeds op school den lof bezingen van de onvol prezen Amstel met haar beide, mooi bebouwde en druk be'wandelde oevers Hoorden wy niet altijd dit tafereel roemen als bijna eenig ter wereld, alleen door en in Venetië overtroffen? En zie, ik ben bang, dat men my, zeer ten onrechte, houdt voor iemand, die alles wat van buiten komt of daar gezien wordt, hemelhoog opvijzelt, al het inlandsche meters diep neerhaalt. Want anders zou ik neerschrijven, voor zoover ik dat kon, wat er in mij omging, toen ik wandelde langs de wereldberoemde Schweizerhofquai en die vergeleek met Weesperzyde en Amsteldijk in rayn geliefde geboorte plaats. Daarom laat ik af dit te doen, my vergenoegend, dat men ook door stil zwijgen welsprekend kan zyn. Dit wil ik wel zeggen. Nog nooit en in geen enkele stad van welk land ook, door my bezocht, heeft eenige weg zoo'n bewondering, neen]extase, by me opgewekt, als deze Schweizerhofquai, een kade, zoo ge noemd, naar het daaraan gelegen over- dadig-weelderige, artistiek gebouwde en machtig-groote Schweizerhof hotel. En dat hotel is zelfs nog niet het mooiste en voornaamste aldaar. Ik denk nog aan het Palace-hotel, op het einde van die kade gelegen, omringd door een prachtpark, dicht bij de terreinen en gebouwen van het Kurhaus. Ik behoef u niet te zeggen, dat het des middags en 's avonds zeer druk op die kade is, en dat het daarlangs stroomende water steeds krioelt van ranke en fraaigebouwde bootjes, door allerlei krachten voortbewogen, en be mand door de „fine fleur" van de geheele wereld. Toen wij er wandelden, werd daar juist een internationale wedstrijd voor motorbootjes gehouden, welke de drukte op den weg en het water zeer ver hoogde en verlevendigde. Ook toen was daar niet één rustbewaarder te zien. Luzern maakt meer den indruk van een hotelstad, dan van een huizenstad. In overeenstemming daarmede zyn de winkelstraten bizonder talrijk en vooral zeer modern. Onze achterhoede heeft daar lang gewinkeld en gekocht. Met vele pakjes beladen, kwamen zy telkens terug in ons hotel. De voorhoede heeft haar tijd voor zich zelve aan genamer, voor haar familie wellicht minder nuttig, doorgebracht, door eenige tochtjes naar buiten te doen. Want wat is de bewoner van Lvzern een bevoor recht sterveling 1 Wonende in een zeldzaam mooie stad met prachtwandelingen en gelegen heid te over tot het doen van de aller mooiste watertochtjes, biedt de omgeving hem de heerlykste uitstapjes, zonder tal. Ach, hoe benijdde ik, inwoner van Zierikzee, met haar Wandeling en haar onbeschaduwde dyken, met haar Schuddebeurs als een boschryke oase in een vruchtbaardoch eentonig polderland, toen oprecht en welgemeend de gelukkige bewoners van het door God en mensch gezegende Luzern. Wat dacht ik toen met weemoed aan het door mij verloren paradijs, dat, zoo het op verre na niet de vergelijking met deze stad kan doorstaan, toch „het mooiste dorp van Europa" geroemd wordt te zijn. Dat dan toch kan bogen op en pronken met de machtige en majestueuze zee, de zee van Mesdag en Israels, de zee, die woest bulderen, maar ook welluidend neuriën kan, de zee, die tal van offers vergt, maar ook velen levens kracht biedt, levenskracht en levenslust, verkoeling en verademing, den ver moeide rust, den naar afleiding hakende genot schenkt. Ja, de verschillen op deze aarde zijn groot en vele, de meeste onvermijdelijk en niet te keeren. Uit Stad en Provincie. Noordgouwe. Op Dinsdag 19 Nov. a.s. zal alhier de verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeente raad, ter vervulling van de vacature ontstaan door. het overlyden van den heer M. Schikker. Renesse. Trots regen en wind trok Dinsdagavond j.l. het alhier -bestaando muziekgezelschap „Luctor et Emergo" er op uit om een serenade te brengen aan een van ziju werkende leden, den heer J. Houtman, die dien dag zijn 25-jarig huwelijksfeest vierde. Met een opgewekte rnarsch werd naar zijn woning gemarcheerd en werden aldaar eenige nommers ten beste ge geven. Door den voorzitter werd de jnbilaris gecomplimenteerd en namens 't muziek gezelschap hem een souvenir aange boden. Hulde aan 't muziekgezelschap, dat ziju leden weet te eeren, maar ook en niet minder hulde aan den jubilaris die op dien leeftijd nog met den meesten lust werkend lid van dat gezelschap wil zijn. {Niet van onzen gewonen corres pondent). Noord-Schouwen. Op het noorderstrand van Schouwen is een aantal nieuwe battings, planken en enkele schrooten van verschillende lengte aangedreven. Het strandgoed, dat ongemerkt is, is opgeborgen. Stavenlsse. Door den laatsten storm vloed van 11/12 dezer werd aan het Waterschap Stavenisse de volgende schade aangericht: Vernietigd 852 M2. Vilvoordsche steen glooiing en steenstrook, 564 M2. basalt-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1