ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 13 November 1912 KEURING der verhuurd wordende Rijtuigen. BEKENDMAKING. AANBESTEDING. Onveiligheid Vaarwater. NIEUWSTIJDINGEN. De Balkan-oorlog'. Uit Stad en Provincie. (Z icrikzceschc C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat ïederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle .andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9312. Directeuri A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. A D V E R T|E N T 1 E N. Van 13 regels 30 cis., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Redacteur: J. WAALE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op art. 76 der Algemeene Politie-Vei- ordening voor deze gemeente Hebben goedgevonden te bepalen dat op Zaterdag den 16 November e.k., des namiddags te 3 uur, aan de stallingen dei- rijtuigverhuurders, doch buitengebracht, eeno KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende R{j- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 11 November 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat met ingang van heden als Gemeente- bouwmeester alhier is opgetreden de heer M. B. VAN DORTH, die zyn kantoor heeft gevestigd in het Raadhuis, in het voormalig lokaal der zittingen van het Kantongerecht. Zierikzee, den 12 November 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELEN, Secretaris. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland zal op Woensdag 27 November 1912, des voormiddags te 11 uur, in de Abdy worden aanbesteed Het onderhouden van - en het doen van herstellingen en leve ringen aan Provinciale gebouwen te Middelburg van 1 Januari tot en met 31 December 1913. De aanbesteding zal bij enkele in schrijving geschieden overeenkomstig het bestek. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale griffie van Zeeland te Middelburg en by den Hoofd-Ingenieur van den Provin cialen Waterstaat aldaar en is ter Provin ciale griffie verkrijgbaar voor f 0,40. De aanwijzing zal plaats hebben op Woensdag 20 November 1912, des voor middags te 10 uur, aanvangende met het gebouw aan de Balans, wyk A nos. 67 en 58. De inschryvingsbiljetten kunnen tot 11 uur voormiddags van den dag der be steding ingeleverd worden. Nadere inlichtingen zgn te bekomen by den Hoofd-Ingenieur voornoemd. Gedeputeerde Staten voornoemd DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht, betreffende schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w. Schietoefeningen bij Noorden en Blaricum. Zuiderzee. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op 20 November a.s. en voor zooveel noodig volgende dagen oefeningen met geschut worden gehouden van af de Meent onder Blaricum, van af den Oostelijk nabü Naarden en van af den Vestingwal van Naaiden. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zullen roode vlaggen waaien op den Zuiderzeedijk, aan het einde van de Gooijersgracht en bij den Maatweg, nabij Oud-Valkeveen en op het Werk Ronduit, terwijl het stoomvaartuig „Pampus" gelegen zal zjjn 5000 M. Noordwaarts van de monding van 'de Eem, of 5000 M. noordwaarts van Oud-Valkeveen, welk vaartuig desgewenscht hulp zal verleenen om schepen uit den onveiligen sector te verwijderen. By het schieten van af de Meent onder Blaricum moet als onveilig worden beschouwd het gedeelte zee, gelegen tusschen de' Eem- monding, een punt pl.m. 5000 M. Noordwaarts daarvan en de hoogergenoemde vlag aan de Zuiderzeedjjk by den Maatwegbjj het schieten van af den Oostdyk en van af den vestingwal van Naarden het gedeelte zee tusschen Muider- berg, een punt pl.m. 5000 M. Noordwaarts van de roode vlag bij Oud-Valkeveen en deze vlag. Zierikzee, den 13 November 1912. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Cez^A^r- Xa Ss/ Sm-/- sszr/Zt: De Grieksche kroonprins zond het volgend telegram aan minister Venizelos: Vrydag overdag en des nachts trok het Grieksche leger de Wardar over de Axiosbrug over. Vrijdagnacht kwamen de consuls van Engeland, Frankryk, Duitschland en Oostenrijk met den bevelhebber van Saloniki en den vertegenwoordiger van Thasim Pasja, den bevelhebber der Turksche strijdmacht van Saloniki, mg tegemoet in het hoofdkwartier om mij voorstellen te doen nopens de overgave van de stad en van het leger. Zij ver langde, dat het leger, met de verbintenis, onzijdig te blijven tot het einde van den oorlog, zgn wapens zou mogen behouden. Ik weigerde op deze voorstellen in te gaan en stelde als voorwaarde, be halve de overgave der stad, ook de overgave der wapens, met de belofte, dat zij bg het einde van den oorlog zouden teruggegeven worden; ik ver leende een termijn tot 6 uur 's morgens. Om 5 uur 's morgens kwam de bevelhebber van Saloniki, vergezeld van een diplomatiek agent, tegenvoorstellen doen, waarbij in de overgave der wapens werd toegestemd, met uitzondering van 6000 geweren, noodig voor de onder richting der recruten. Daar deze voor stellen door mij niet werden aangenomen, keerden beide onderhandelaars terug naar de stad met een nieuwen terragn van twee uren. Wgl de termijn verliep zonder dat zg terugkwamen, gaf ik bevel den op- marsch te beginnen. Op het oogenblik, dat wij rond halfvijf 's namiddags de vijandelijke voorposten naderden, zond Thasim Pasja ons een officier met een brief, waarin hg verklaarde, dat onze voorwaarden aangenomen waren. Ik liet dientengevolge den opmarsch onzer troepen staken en zond twee officieren om het protocol op te maken, van de aflevering der wapens en van de overgave der stad, waarvoor onze legers zich op dit oogenblik bevinden. - Een later telegram meldt, dat de overgave van Saloniki is geteekend, alsmede van de forten van Karaboeroen en dat de 25000 man Turksche troepen in de stad krijgsgevangen zijn gemaakt. De officieren behielden hun wapens en_ bleven op eerewoord in vrijheid. De Grieksche minister van justitie, Raktiwen, is benoemd tot civiel-gouver- neur van de stad. Aan den val der stad moeten moord en plunderpartijen, zgn voorafgegaan. Men seint uit Sofia aan de Matin Geen enkel bericht is heden ontvangen betreffende den toestand voor Adrianopel. De Bulgaarsche vliegtoestellen gaan door met hun bewegingen boven de stad en de Turksche stellingen, terwijl zij voor de bevolking proclamaties laten vallen, waarin de huidige toestand van Turkije in Europa wordt uiteengezet. Deze proclamaties willen de bevolking doen inzien, dat langere weerstand geheel nutteloos zou zgn. De beschieting van Skoetari met belegeringsgeschut door de Montene- grijnen wordt voortgezet. Er heerscht in de stad groote paniek. De Katholieken vluchtten in de kathedraal en ook de aartsbisschop vertoeft daarin. De prijzen van de dagelyksche behoeften zgn onbereikbaar gestegen. Naar het heet heeft de Fransche consul order gekregen, met de Fransche onderdanen en eenige beschermelingen de -.tad te verlaten. Constantinopel, 11 Nov. Volgens be trouwbare mededeelingen zgn de Bul garen Zondag een aanval begonnen op de vooruitgeschoven Turksche stelling. Het gevecht duurde heden voort. Te oordeelen naar het aantal gewonden, die te Constantinopel aankomen, moeten de Turksche troepen krachtigen tegenstand bieden. De Porte heeft hedenavond een telegram gezonden aan de Turksche vertegenwoordigers in de hoofdsteden der groote mogendhedenwaarin zij vraagt hoe het staat met het verzoek, dat 'zij tot de mogendheden heeft ge richt, omtrent de voorwaarden, waarop van de zijde der Balkanstaten de vijande lijkheden zouden worden gestaakt, daar zij nog steeds geen antwoord heeft ont vangen op haar jongste verzoek aan de mogendheden te dier zake. 13 Nov. Men meldt, dat Turkije direct tot Bulgarije een verzoek heeft gericht, om tot een wapenstilstand te komen. Uit Weenen wordt aan het Berl. Tageblatt gemeld: Men heeft nog niet alle hoop opgegeven, dat het gelukken zal de bestaande moeielijkheden op vredelievende wyze uit den weg te ruimen. Er zullen weliswaar in de eerste dagen gewichtige besluiten worden ge nomen, doch er is geen grond om aan te nemen, dat deze fh ieder geval tot oorlogsverwikkelingen zouden leiden. Dat in Oostenrijk militaire maatregelen worden getroffen, laat zich niet loochenen. In de oorlogshaven van Pola heerscht bedrijvigheid. Men noemt met zekerheid aan, dat een gelijktijdige vlootdemon- stratie van Oostenrijk en Italië voor de havens Alessio, Durazzo en San Giovanni di Medua zal volgen. Uit Constantinopel wordt geseind, dat Meinduh Bey, de militaire gouverneur van de Turksche hoofdstadwiens ontslag Donderdag bekend gemaakt werd, Zondag door den krijgsraad ter dood veroordeeld is, daar hij het garnizoen te Constantinopel had opgehitst om de Christenen te vermoorden en Abdoel Hamid weer op den troon te herstellen. Hij werd onmiddellijk gefusilleerd. AMERIKA. De malle wijze, waarop de Amerikanen hun hartstocht voor het spel en voor weddenschappen botvieren, blykt nu weer na deze laatste presidents-ver- kiezing. Allerlei raenschen zijn zóó overtuigd geweest van Wilson's neder laag, dat zij de gekste dingen beloofd hebben te doen, ingeval „Woody" het van Teddy en Taft mocht winnen. Uit de zelf-executies van de verliezende wedders zou men den indruk kunnen krijgen, dat een gedeelte van de Araeri- kaansche bevolking gek geworden is door do verkiezingskoorts. Een deftig heer byv. rolt, met een pook gewapend, een groot vat door de lange Pensylvania- avenue te Washington. Een ander bakt een spiegelei met behulp van een spiritus-komfoortje op de trappen van het Kapitool. Een derde balanceert een rauw ei op een vork en beklimt daar mee de groote trap van het monument Washington, en daar hg het ei laat vallen, dweilt hg zelf den vloer schoon. Een dikke burger van Washington die op president Taft gewed had, raast, op een kinderrywiel in de rondte voor het Witte Huis en schreeuwt, zoo luid mogelijk: „Hoeral dat Wilson gewonnen heeft I O Taft, waartoe hebt ge mg gebracht I" Een leerares te Norwalt, die zeker was van Roosevelt's over winning, heeft zichzelf er toe gedoemd heel den winter haar lessen te geven met balschoentjes en witte kousen aan. Philadelphia* 10 Nov. De dood wordt gemeld van den financier Clement A. Griscom, die feitelyk de eigenaar van het geheele kapitaal van de Red Star Line was. ENGELAND. Een aardig staaltje van de wgze, waarop de te voet uit Edinburgh naar Londen reizende suffragettes hand- teekeningen verzamelen voor haar petitionnement, is wel het volgende Langs den weg was een ploeg telefoon- arbeiders bezig met het verrichten van herstellingen. Verscheidene van hen zetten hun handteekening, maar één van hen, die boven in een paal zat, wilde er niet voor naar beneden komen. '„Wil je het dan onderteekenen, wanneer ik het stuk bg u breng?" vroeg één der dames, Ada Wrigt genaamd. „Jawel", tntwoordde de telefoonman. En de miss lom in de paal en bracht het papier in het bereik van den werkman, die zijn woord gestand deed. DUITSCHLAND. Naar de koks-courant mededeelt, heeft een handelsman te Halle wel degelyk een hondenslachterg opgericht, doch daar werden in vier weken slechts drie honden geslacht. Het vleesch, tegen 27 cent per pond, vond geen koopers. De stad exploiteert zelf een tiental winkels voor den gemeentelijken vleesch- verkoop, en zet in de morgenuren voor 2100 gulden om aan vleesch van uit stekende kwaliteit. BELGIË. Het socialistische comité te Gent rekent er op, dat 29 h 25000 werk lieden aan de algemeene staking, welke 5 weken zou kunnen duren, zullen deelnemen. Op aanvraag van stakende ouders zullen de kinderen daarvan bij families worden uitbesteed, die ze kunnen onderhouden. In verschillende wijken der stad worden gelegenheden ingericht, om dagelijks aan 15000 personen soep te verschaffen. Alle slagers der stad zgn uitgenoodigd vóór 1 December in te schrijven voor de leverantie van vleesch. Zijn de prijzen te hoog, dan zullen de socialisten zelf vee op de markt gaan koopen. NEDERLAND. Zutplien, 11 Nov. Zaterdagmiddag werd door de militaire wielrijders alhier, onder leiding van kapitein Heiwig, een oefening gehouden in het oversteken van de Groote Gracht, achter de kazerne, op zoogenaamde matrassen. Daarbij raakten drie militairen te water. Eén kon zwemmen en redde zichzelf. Een tweede werd gered door den kapitein, die zich dadelyk te water begaf. De derde, korporaal Piets uit Arn hem, zonk onraiddellyk. De kapitein trachtte ook hem te redden, daarbg geholpen door den heer Haverkorn van Rijsewyk, die tweemaal naar den drenkeling dook, doch het mocht niet gelukken. Het lijk is even daarna opgehaald. VGravenhage, 11 Nov. Z. K. H. de Prins zal, na heden de eerste steenlegging voor het gebouw der Nederlandsche Heide-Maatschappy te Arnhem te hebben bggewoond en een paar dagen op Het Loo te zgn verbleven, zich in den avond van 14 November van Het Loo naar Ludwigslust begeven, om daar op 15 dezer bg te wonen de doopplechtigheid van het jongstgeboren kind van den groothertog van Mecklenburg. Den 16en 's avonds wordt Z. K. H. weer in Den Haag terug verwacht. Botterdam. Burgem. en Weth. dezer gemeente hebben bij den raad ingediend een voorstel om aan de „Union Suphur Cy." te New-York, die voornemens is deze stad als in- en uitvoerplaats van haar zwavel te kiezen, om dan van daaruit Duitschland te bedienen, aan de Maas haven een terrein te verhuren, groot 16.200 M2., voor 25 jaar, tegen een jaarlijkscho huur van f 10.550. Wordt dit voorstel aangenomen, dan is deze plaats verzekerd van een voor ons land nieuw bedrijf. VHertogenbosch, 11 Nov. Na een onstuimige vergadering van Zaterdag avond besloten de arbeiders in de sigaren-industrie alhier, ondanks het besluit van het hoofdbestuur, toch te staken. Heden kwam geen enkele arbeider op de fabriek. Vanmorgen vergaderden alhier het hoofdbestuur der 4 arbeiders-organisaties met het hoofdbestuur van den Zuidelijken Fabrikantenbond en het bestuur van de Eindhovensche Fabrikantenvereeniging. Er is besloten Woensdag een spoed- eischende vergadering van de zuidelyke fabrikanten te Venloo te houden, terwijl het hoofdbestuur de arbeiders zal be wegen het werk te hervatten en zictt met het besluit te vereenigen. Fynaart, 11 Nov. Het 12-jarig zoontje van den smid A. de Rooy alhier, kwam Zaterdagmorgen met zijn ouders uit de R.-K. kerk, waar hij door een hart verlamming getroffen, in het portaal der kerk plotseling dood bleef. Zierikzee, 13 Nov. Wij vestigen de aandacht van belangstellenden op den propaganda-avond, die a.s. Vrijdag van wege de Afdeeling Zierikzee van den Bond van Staatspensionneering in de Concertzaal alhier zal gehouden worden. Tevens wijzen wy er op, dat met het' oog op het groot aantal leden, alleen de leden en niet hun huisgenooten kosteloos toegang hebben. Noordgouwc. De mazel-epideraie is alhier zoo goed als geweken. Zg heeft nog al een gunstig verloop gehad, slechts één kind is tot nog toe aan die ziekte bezweken. De beide gevallen besmettelijke keelziekte zgn gelukkig ook goed afgeloopen. De school, die 21 October j.l. gesloten werd, zal op Maandag 18 November a.s. weer be ginnen. Zonnèmaire, 12 Nov. Door de ver anderde richting, die de trambaan in onze gemeente zou krijgen, zou de weg over de dreef van 't kerkhof gaan. De bezwaren, die door het gemeente bestuur daartegen zijn ingebracht, zgn gegrond verklaard, zoodat waarschijnlijk de lijn Oostelijker zal worden gelegd. Renesse. In een gisterenavond gehouden vergadering van de afdeeling Renesse van den Bond voor Staatspensionneering (de opkomst was door een samenloop van omstandigheden ditmaal niet groot), besprak de voorzitter eenige punten uit het verslag der heeren Van Krevelen en Netscher. De vergadering besloot tot stijving der bondskas voor de propaganda eenige vellen sluitzegels aan te schaffen, en de laatste onder de leden te ver- koopen. De afdeeling telt thans 80 leden. Nieuwerkerk. De vorige week mocht de heer A. H. Lette, één der oudste inwoners van deze gemeente, zijn negentigsten verjaardag vieren. De krasse oude heer, die nog in alles belangstelt, ook in zaken buiten zijn kring, die nog met aandacht in de Rotterdammer de wereldgebeurtenissen en de Kamerverslagen bijhoudt, onthaalde de armen op brood met kaas en wijn en tracteerde de leden van het plaatselijk muziekgezelschap, dat zijn bizondere achting en gunst geniet. St.-FIllpsland, 12 Nov. Nog nooit beleefd. Hedenmorgen riep de omroeper uit, dat er peebotters gevraagd werden tegen een loon van f 27 per Gemet en nog was de liefhebberij uiterst gering. Poortvliet. Benoemd tot gemeente ontvanger, de heer M. A. Geuze. Met hem stond op de lijst van aanbeveling, de heer W. Dronkers, eerstgenoemde kreeg 4 en laatstgenoemde 3 stemmen. Wisseukerke. Dinsdagmorgen overleed op 72-jarigen leeftyd de heer D. J. Helderman, burgemeester dezer gemeente. Dat deze dag niet lang meer kon uitblyven, was reeds geruiraen tgd te voorzien, doch niettemin zal bg velen de tgding van zgn dood, zoo niet plotseling, dan toch zeker onverwacht geweest zyn. Den lOen Juli 1840 werd hij te Rotterdam geboren. Sedert 1869 was hg praktizeerend geneesheer en sedert 1895 tevens burgemeester dezer ge meente, in beide functies een zeer gewaardeerde kracht. Onder zgn beheer zijn naast verschillende kleine ver beteringen, als voornaamste werken tot stand gekomen: vergtooting der open-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1