ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 November 1912 DAT IS DE CACAO Eerste Blad. RONA Van Houten s ROhA. V. J M I L MT I E. VLOEDPLANKEN. (Z lerikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, - No. 9310. Directeur: A. J. DE L00ZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsraiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. jcr,-g die wij zoo lekker vinden en waarvan Moeder zegt dat ze zoo voordeelig in het gebruik is Gij moet bepaald dadelijk een bus gaan koopen. De naam is w-l i ■WMfillIjWWUPBIJMJBM JHJtW De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op een schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 5 November j.l., A no. 5932. 3e afd. M. Roept bij deze, krachtens artikel 114 der Militiewet 1912 juncto artikel 109 der Militiewet 1901, op, om op 2 December 1912, uiterlijk om 4 uren in den namiddag, te 's-Gravenluige onder de wapenen te komen: Jacob Verton, verlofganger van de gemeente Zierikzee van de lichting 1912, behoorende tot het regiment Grenadiers en Jagers. Zierikzee, den November 1912. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantor® van den Gemeentebouwmeester, ten Raadhuize, kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zjjn de navolgende belooningen verbonden: bij booge vloeden f 0,50 per uur, en bij schouwing - 0,25 Nadere inlichtingen verstrekt de Gemeente bouwmeester. Zierikzee, den 7 November 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NIEU W STÏJDINGEN~ RUSLAND. Suikercampagne 1912/13. De suikercarapagne 1912/13 in Rusland is op 1 September j.l. begonnen en belooft, wat de te verwachten zichtbare suiker- voorraden betreft, op twee na de meest productieve te worden. Volgens een voorloopig bericht van het Departement van Financiën verwacht men een op brengst van 108,4 millioen goed beet wortelsuiker. Voegt men hierbij de van de vorige campagne overgebleven vrije voorraden (totaal 28,3 millioen poed) en de onaantastbare reserve (8 millioen poed), dan krygt men een totaal voor de loopende campagne van 144,7 millioen poed. DUITSCHLAND. Keulen, 7 Nov. Groote opgewonden heid heeft in tal van West-Duitsche steden een beslissing van den Prui- sischen minister van landbouw gewekt, volgens welke de groote steden geen recht hebben, van het uit Nederland ingevoerde vleesch aan andere ge meenten te leveren. Men zal een groot verzoekschrift tot opheffing van dit verbod aan den minister zenden. NEDERLAND. Rotterdam. 8 Nov. In de loods Oost, aan de Rynhaven Z.Z. alhier, waren gisterennaraiddag werklieden bezig om van een party balen met paardenboonen een aantal balen in een voor den wal liggenden lichter te laden. Doordat op onoordeelkundige wijze uit het raidden van de opgestapelde party een paar balen getrokken werden, stortte de partij ineen en werden de bootwerkers M. B., wonende op den Binnenweg, en P. G. V., uit de Papegaaistraat, onder een 50-tal balen bedolven. Eerstgenoemde is ernstig inwendig gekwetst per rijwiel brancard naar het ziekenhuis vervoerd; laatstgenoemde per rijtuig naar zijn huis gebracht. Hij werd alleen aan de beenen gekneusd. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 8 Nov. De concertzaal was gisterenavond wel niet tot de nok ge vuld, maar tocli zeer goed bezet. Wat wij gezien en gehoord hebben, heeft ons uiterst voldaan. Nap de la Mar, die voor een komische rol geknipt is, spoelde in de klucht „Henkie aan de grenzen", voor Henkie. Hij was in die rol eenig, onbetaalbaar. De lach was bij de toeschouwers en toe schouwsters niet van de lippen. Het spel van de andere artisten liet niets te wenschen over, wat voorzeker tot het volkomen welslagen der opvoering het zijne bijdroeg. De heer Louis de Bree, die zich als cabaretzanger liet hooren, oogstte door zijn aangename, welluidende stem grooten bijval. Niet minder was dit het geval met mevrouw H. de la MarKleij, die het publiek op eenige pakkende voor drachten vergastte. Tot ons leedwezen waren wij verhinderd de geheele uitvoering bij te wonen. Wij twijfelen echter niet, of ook het verdere gedeelte van het programma heeft het publiek geboeid. Donderdagmorgen had aan het Sas alhier een ongeluk plaats, dat betrekke lijk goed is afgeloopen. Van een wagen, geladen met bieten, geraakten de paarden door onbekende oorzaak op hol. Een vrouw, die aan het lossen was, sprong er in allerijl af, waardoor zij kwam te staan tusschen de tramrails, juist op het oogenblik, dat een locomotief passeerde. Zij werd aan den voet vry ernstig verwond. Onze stadgenoot, mr. dr. S. J. M. van Geuns, die als een begaafd spreker bekend staat, zal Maandagavond, den 2den December, in de Liberale Kiesvereeniging een rede houden over Modern Strafrecht, waarbij speciaal de volgende onderwerpen, misdadige jeugd, geestelijke minderwaar digen en voorwaardelijke veroordeeling, zullen behandeld worden. Van Rykswege worden te Woens- drecht nabij Bergen-op-Zoom steenkool boringen verricht. Men is gekomen tot een diepte van 350 M., doch men denkt te gaan tot 900 M. De kosten van deze boringen bedragen ongeveer f 200.000. Als ze zyn afgeloopen, zal men ook boringen verrichten op Schouwen. Behalve het feest zyner 100-jarige onafhankelijkheid, zal Nederland in het aanstaande jaar nog kunnen „vieren" zijn 40-jarigen oorlog met Atjeh. De heer H. Ch. de Waal, veearts te Oud-Vossemeer, is in gelyke betrek king benoemd te Exloo (gemeente Odoorn Drenthe) op eene toelage van f 1000. De benoeming is geschied tegen 1 Dec. e.k. De Avp. deelt mede, dat de minister van oorlog den commandeeren den officieren heeft doen weten, dat voor de lichting 1912 slechts numraerverruiling ingevolge de bepalingen der oude militie wet geoorloofd is. Wordt deze aanschrijving schrijft het blad letterlijk opgevolgd, dan zullen thans weder reeds toegestane „vervangingen volgens de nieuwe wet" ongedaan moeten worden gemaakt. Brouwershaven, 8 Nov. Gisterenavond geraakte alhier een ledige aan den kant der haven staande peeënwagen van den landbouwer M. C. J., in de haven, om dat er met een geladen peeënwagen tegen gereden werd, en kwam zoodoende in aanraking met een aldaar liggende hoogaarts. Behalve eenige schade liep alles zonder ongelukken af. Elkorzee, 4 Nov. Vanwege de straat- prediking en tentzending te Amsterdam werden hedenavond in de kerk alhier lichtbeelden vertoond. Ondanks de zeer ongunstige weersgesteldheid, waren er toch nog een 50-tal bezoekers opgeko men. Do beelden waren zeer helder en de aanwezigen waren er hoogst voldaan over. Met gebed werd begonnen en geëindigd. Renesse. Alhier is iemand, die „frau duleus kalveren slachtte", bekeurd ge worden. 't Is te hopen, dat waar op dit gebied meer fraude gepleegd wordt, deze bekeuring een afschrikkende uitwerking moge hebben. Niet van onzen gewonen correspondent. Schouwen. De slachttijd is weer in vollen gang. Schier eiken dag moeten er meerdere krulstaarten aan gelooven. Voor de betrokken arbeidersgezinnen is zoo'n dag een waar feest, ondanks moeite en beslommering. Gelukkig, dat nagenoeg elke arbeider zich in 't bezit van zoo n diertje mag verheugen. Immers de verdiensten waren zeer goed, en de beesten bleven voor ziekte gespaard. St.-Filpsland, 5 Nov. Door 't enorme bietenvervoer uit den Prins Hendrik- polder naar de Haven verkeert de weg van de tramhalte naar de kade in een deerniswaardigen toestand. Met een be spanning van 3 paarden is 't nog tobben en martelen om er door te komen. Natuurlyk is 't onmogelijk op dit oogen- blik iets te doen tot afdoende verbetering. Naar verluidt denkt men er sterk over om in 't volgende jaar dit gedeelte weg met keien te bestraten. Stavenisse. In de laatste dagen hebben zich alhier een paar gevallen van be smettelijke keelziekte voorgedaan. Oud-Vossemeer. De werkzaamheden aan de zeedijken hebben door het aan houdende natte weer, zeer veel ver traging ondervondennaar ons werd medegedeeld bestaat er weinig kans, dat alles vóór Nieuwjaar zal afgeloopen zyn. Voor belanghebbenden werkelijk niet aangenaam. Het raakt weer in den tyd, dat de „krulstaarten" in de kuip worden gestoken voor een goeden wintervoorraad voor den arbeidersstand, die zelf mest en die langzamerhand zyn dieren velen hebben zelfs twee stuks opgezet zoo-vet krijgt. Het wordt nog niet zoo erg gevoeld, dat de varkens heel duur zijnwie ze evenwel moet koopen, trekt maar een leelyk gezicht. Daar vroeger 25 k 30 ent. besteed werd, is nu de prijs gestegen tot 35 k 40 ent. per pond. Tholen. Ten dienste van de eventueele Thoolsche waterleiding, waren 2 terreinen in onderzoek voor een prise d'eau, één aan de Balsche Baan achter Bergen-op- Zoom en één naby Halsteren. Op grond van de uitkomsten van dat onderzoek is nu besloten nabij Halsteren het onderzoek voort te zetten en het andere terrein los te laten. Reeds is gebleken, dat men tot diepten van 60 k 80 M. zal moeten gaan om goed water te bekomen; maar ook dat de resultaten hygiënisch goed zijn. Reeds zyn 3 waarneraingsputten geboord, terwijl men nu bezig is den pompput te boren. Is deze binnen een week of drie gereed, dan volgt de porapproef. Men pompt dan gedurende 3 a 4 weken dag en nacht door om te zien of de vereischte hoeveelheid water aanwezig is. Ofschoon de aardlagen voor de hoeveelheid water niet heel gunstig zijn, zal er zeer waarschijnlijk voor de betrekkelijk kleine hoeveelheid water, welke het eiland Tholen behoeft, volop zyn en ook nog genoeg om eventueel aan andere gemeenten te leveren. Er zullen 5 putten komen ieder met pl m. 20 M. filter. Het ijzergehalte van het water is vry hoog. Daarom zal tegelijkertijd een filterproef worden genomen, waaruit gegevens kunnen worden verzameld, om de capaciteit der cokes- en zand- filters nauwkeurig te kunnen berekenen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. St.-Phllipsland. 7 Nov. Bij de publieke verhuring van 12 gemeten land in den Prins Hendrikpolder waren ingekomen 5 biljetten. Hoogste inschrijver D. Verwijs voor f 50 per gemet. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Noordgouwe. De begrooting van de inkomsten en uitgaven alhier, is vast gesteld op een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 2940,86. Het vermoedelijk goed slot is geraamd op f 250, terwijl het predikantstraktement met f 100 is verhoogd. Burgh. Naar wij vernemen, zal onze beroepen predikant, de heer Van Manen van Wolvega, in den namiddag van Zondag 24 November a.s. zijn intrede doen, na des voormiddags bevestigd te zyn door ds. Van der Linde van Wissen- kerke. Bruinlsse. Den 23en November a.s. zal het 25 jaar geleden zyn, dat het orgel in de Ned. Herv. kerk alhier werd ingewijd, terwijl het den 27en November 25 jaar zal zyn, dat de organist, de heer L. Padmos, die betrekking aanvaardde. Anna Jacoba-polder, 5 Nov. In ver band met 't vele werk, dat er nog voor den boeg is, had men gaarne den dank dag, die gewoonlijk op den eersten Woensdag in November gehouden wordt, nog een paar weken uitgesteld, 't Schijnt echter, dat er van enkele zyden bezwaar gemaakt is tegen deze verandering, zoo dat hy nu op den gewonen tyd is gehouden. Landbouw en Veeteelt. Zonnemaire. De toestand van het terrein by de tramhalte, waar suiker peeën worden opgeslagen, is van dien aard, dat verbetering dringend nood zakelijk is. Door den aanhoudenden regen der laatste dagen zyn er diepe kuilen ingereden, waardoor het gevaar lijk wordt, zoowel met volle als met leege wagens te rijden. Oud-Vossemeer. Werd het vorige jaar door de aanhoudende droogte ge durende de zomermaanden, in het najaar en in den winter zeer geklaagd over gebrek aan groente, thans is het juist het tegenovergestelde alles, tot zelfs de kool toe, is gegroeid als kool, en de vruchtboomen hebben over het alge meen ook goed gedragen, zoodat men in het komende seizoen niet bang be hoeft te zijn, dat het aan toespijs zal ontbreken. O N D E R W IJ S. Anna-Jacobapolder, 7 Nov. Te Breda slaagde voor de acte vrije- en orde oefeningen der Gymnastiek A. Minderhout van hier. St.-Annaland, 8 Nov. Verleden Maan dag zijn de lessen begonnen aan de herhalingsschool voor jongens, waaraan 9 leerlingen deelnamen. Verleden winter was dat getal 13. Dinteloord, 6 Nov. Heden slaagde voor het examen in de vrije en orde- oefeningen der gymnastiek de heer C. van Ginnike van Steenbergen, leerling der rijksnormaallessen alhier. Tot onderwijzer aan de Christelijke bizondere school alhier is benoemd de heer J. J. de Die, thans tydelyk als zoodanig werkzaam te Oostburg. Hooger Onderwijs. Aan de Universiteit te Leiden zijn tot heden voor de eerste maal ingeschreven 278 nieuwe studenten, verdeeld als volgt: rechten 84, rechten en letteren 44, ge neeskunde 50, wis- en natuurkunde 32, letteren en wijsbegeerte 44, godgeleerd heid 24 studenten. RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te 's Hage is Woensdag behandeld de zaak van E. J. B.dienstbode te Nieuwerkerk (Duiveland), door de rechtbank te Zierikzee vrijgesproken van diefstal van manufacturen, ten nadeele van haar patroon. Het O. M. eischte vernietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling van beklaagde tot 6 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. J. A. C. van Heusde, advocaat te Zierikzee, pleitte bevestiging der vrijspraak. Uitspraak Woensdag a.s. Middelburg, 8 Nov. De rechtbank alhier veroordeelde heden een 45-jarigen Belgischen broodbakker wegens diefstal met braak gepleegdovereenkomstig den eisch van het openbaar ministerie tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Deze man is vroeger reeds dikwijls veroordeeld en is reeds 28 jaar van zijn leven zijn vrijheid kwijt geweest. Een maal werd hij zelfs ter dood veroordeeld, maar die straf werd toen bij gratie in 10 jaar militaire detentie veroordeeld. Voor de rechtbank alhier is heden behandeld de zaak tegen J. L. A. de L., redacteur van het vrij-socialistisch week blad De Toekomst aldaar, beklaagd van beleediging van een rijksveldwachter in dat blad. Het openbaar ministerie eischte f 25 boete of 25 dagen hechtenis. De geschorste klerk bij het hoofd bureau van politie te 's-Gravenhage, C. J. K., onlangs in verzekerde bewaring gesteld wegens diefstal van ten bureele der politie gedeponeerde gevonden voor werpen, heeft Donderdag deswege voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht gestaan. Hem werd ten laste gelegd diefstal in 1910 en 1911 gepleegd. Verschillende gouden en zilveren voorwerpen by bekl. gevonden waren ter terechtzitting aan wezig. Beklaagde legde vol berouw een bekentenis af. Het O. M. wees erop, dat de feiten door bekl. gepleegd van zeer ernstigen aard zyn. Het geldt hier een reeks van diefstallen, en het was gebleken, dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1