Do heer Hage merkt op, dat de ge meente dien uitrit niet behoeft te ver- leenen, waarna de voorzitter een artil^l uit de pachtakte voorleest, waaruit blykt, dat elk perceel aan de gemeente toe- behoorende uitweg moet verleenen aan achterliggende perceelen, tegen vergoe ding overeenkomstig de pachtwaarde. Met 5 stemmen (de heer Hage blijft wegens bloedverwantschap met den betrokken pachter buiten stemming) wordt het perceel toegewezen aan I. Hage Jacz. De heer Rijnberg zegt nog, dat dit perceel door niemand als ingesloten kan worden beschouwd; hij blijft buiten stemming. Het 5e perceel, groot 72,20 aren, in Pierhoekshoek, vrijliggend door over lijden van den vorigen pachter Jac. Nelisse, wordt met 6 stemmen aan diens weduwe gegund. De heer Rijn berg buiten stemming. Het Ge perceel, groot 47,80 aren, in Smoorshoek, vrij door vertrek naar elders, is opgegeven als ingesloten en wordt aan den zoon van den vorigen pachter C. Dorst, toegewezen als voren. Het 7e perceel, groot 14,75 aren. is opgegeven als ingesloten en wordt ge gund aan Joh. Hage Pz. Stemming als voren. Daarna wordt nog op voorstel van den heer J. Hage besloten de pachters te verplichten den grond te ontvangen op hun land, die komt uit de water leidingen langs hun gepachte, wanneer die leidingen gedolven worden. Hierop wordt de vergadering gesloten. a. dat het vraagstuk omtrent de vol komen rechtsgelijkheid tusschen open baar en bizonder onderwijs urgent is; b. dat het wenschelyk is, dat in de centra der provincie vergaderingen worden belegd waar de urgentie van de rechtsgelijkheid op het gebied van het onderwys worde aangetoond. gesloten werd verder aan het centraal comité voor te stellen te bevorderen dat op het eerstvolgende program van actie de volkomen rechtsgelijkheid tusschen de beide takken van het volksonderwijs, ten minste wat het lager onderwys aangaat, worde geplaatst; en de andere prov. comité's uit te noodigen adhaesie te betuigen met dit voorstel. De verkiezing te Ommen. Het bestuur der anti-rev. kiesver- eeniging te 's-Gravenhage, heeft de houding, door baron JE. Mackay aan genomen by de Kamerverkiezing in Ómmen, in een motie genoemd „verraad tegenover geestverwanten", en de ver wachting uitgesproken, dat ook de Christ-historische en de Roorasch- Katholieke kiesvereeniging zullen af keuren deze daad, die den ongerepten politieken naam van een nobel geslacht bezoedelt. Aan het Bondsbestuur wordt verzocht byeenroeping van eene ver gadering, ter verbreking van alle politieke betrekkingen met baron Mackay, met opschorting van een oordeel over de gedragslyn der leiders van de Christ.- Hist. Staatsparty, totdat daarover meer licht verspreid zal zijn. staan den heelen dag volgepropt met menscben, die de electrische reclame borden met verkiezings-manifesten en de kinematografische vertooningen, die in verband met de verkiezingen ge geven worden, gadeslaan. Op alle hoeken der straten staan muziekkorpsen met zware koperinstrumenten een helsch kabaal te maken, en overal wemelt het van vaandels en vlaggen en wapperende manifesten. New-York is „election-mad". Twee steden in Mexico zijn door een wolkbreuk geteisterd geworden en byna geheel vernield. De vreeselijke regen en de overstrooming die daarvan het gevolg was hebben weinig van de steden overgelaten. Naar vluchtelingen meedeelen moet ongeveer -een vierde deel van het aantal inwoners omge komen zyn. RUSLAND. Eindelyk zijn er dan te Petersburg ambtelyke raededeelingen gedaan omtrent de oorzaak van de ziekte waaraan de Tsarewitsj lydende is. Lang heeft men naar die oorzaak gegist, en die zelfs in verband gebracht met den zelfmoord van den commandant van de Standaard. Volgens het ambtelyk bericht heeft de kroonprins, in de eerste dagen van het verblyf te Bjelojesj, by een sprong in een boot, zyn lies innerlijk beschadigd. In 't eerst werd niets gemerkt, doch 20 Sept. reeds ontstond in de linker liesstreek een pynlyk gezwel, als gevolg van een bloeduitstorting in de buikholte. Deze bloeduitstorting genas evenwel zóó spoedig, dat de patiënt reeds na drie weken weer op de been was en probeeren kon wat te loopen. Den llen October maakte de kroonprins evenwel by een poging om alleen te loopen een onvoorzichtige beweging; hij viel en waarschijnlijk ten gevolge van dien val ontstond een nieuwe bloeduitstorting, die zich omstreeks 15 Oct. over de ge- heele linker liesstreek en een gedeelte van den buik uitstrekte. Natuurlijk hqeft zulk een bloed uitstorting aanmerkelijke bloedarmoede ten gevolge, die een langzame en lang durige genezing noodzakelijk maakt en ook gedurende langen tyd het vrije gebruik van de beenen belemmeren kan. Aldus de ambtelijke mededeeling. Volgens het laatste telegram te Spala uitgegeven was de temperatuur van den kroonprins 's morgens 36.8, overdag 36.9 en 's avonds 37.3. De pols 's morgens 100, overdag 112 en 's avonds 120. Archangel, 4 Nov. De Russische vice- consul te Tromsoe, seint, dat het bericht van de verongelukking der Noordpool- expeditie-Isedow tot nu toe niet bevestigd is. Heden werd hier het bericht ver spreid, dat het schip der expeditie alleen een schroef in het ijs had gebroken en nu zeilende aan de kust van één der Nowaja Semlj a-eilanden was aange komen. Drie matrozen moeten omge komen zyn. ENGELAND. Portsmouth, 3 Nov. Er loopt een ge rucht, dat ook 't te Portsmouth liggende smaldeel, van de tweede en derde divisie, bestaande uit 4 slagschepen en 9 kruisers, bevel heeft ontvangen om zich vaardig te maken. Louden, 3 Nov. Heden nacht te 2 uur is brand uitgebroken in het kantoor van de firma John Barker, die te Ken sington, in het district Londen, een groot magazyn heeft. Vier meisjes werden gedood, toen zij uit de vensters spron gen. Velen werden gewond. DUITSCHLAND. Zaterdagmorgen heeft er in de haven van Kiel een ernstig ongeluk plaats gehad. Eenige manschappen van den Duitschen kruiser „Yorck" waren in twee sloepen beiig met een oefening in het leggen en lichten van mijnen. De oefening werd geleid door den eersten luitenant Jacobsen. Toen één der beide booten in de nabijheid van een mijn kwam, ontplofte deze plotseling, met het ge volg, dat de boot geheel vernield werd. Het hoofd van luitenant Jacobsen werd van den romp gerukt en één der matrozen werd geheel uit elkaar ge scheurd. Een andere luitenant werd zwaar gewond, zyn beide beenen werden verbrijzeld, terwijl ook andere man schappen verwondingen kregen. Berlijn, 4 Nov. In diplomatieke kringen te Weenen aldus wordt aan het Berliner Tageblatt geseind, is men van meening, dat het zenden van zulk een groot aantal Engelsche oorlogsschepen naar de Levant van buitengewone be- teekenis is. Men gelooft, dat dit besluit der Engelsche regeering ten doel heeft, Bulgarije af te houden van een opraarsch zyner troepen naar Gonstantinopel en om de Bulgaarsche regeering duidelijk te maken, dat, wanneer de intocht van het Bulgaarsche leger te Constantinopel toch volgen zou, deze slechts van zeer tydelijken aard zou mogen zyn. Tevens gelooft men, dat ook Rusland oorlogsschepen naar de Bosporus zal zenden. Bovendien houdt men er rekening mede, dat Rusland spoedig den eisch, betreffende de opening der Dardanellen, zal stellen. Eindelijk wordt het niet" voor on mogelijk gehouden, dat Engeland nog een ander doel voor oogen heeft. Men vermoedt nl., dat Engeland een be- slissenden stap zal doen in het Egyptische vraagstuk en de annexatie van Egypte zal proclameeren. De Pruisische luitenant bij de veld-artillerie Dahm, is wegens spionnage te Warschau veroordeeld tot 5 jaar zwaren dwangarbeid. Hij werd echter tegen een borgstelling van 30.000 mark op vrije voeten gelaten. Dahm was in dienst bij den generalen staf en maakte van zyn vacantie gebruik, om spionnage- werk te verrichten aan de Oostgrens van Pruisen. Te St.-Petersburg gelooft men, dat Dahm wel begenadigd zal worden, nu de 30.000 mark zijn betaald. In district 1 te Berlyn, is Kampff, de voorzitter van den Rijksdag, die zijn mandaat had neergelegd, omdat de geldigheid er van bestreden werd, met een meerderheid van zeventien stemmen herkozen. Uit Stad en Provincie. St.-Maartensdyk, 2 Nov. De Vrijdag j.l. gehouden vergadering van den gemeenteraad was alleen belegd ter behandeling van de onderhandsche ver pachting der gera. landerijen. Aan de orde was de voorloopige toewijzing aan de pachters. De voorzitter deelde mede, dat hij de oude pachters zooveel Jmogelyk had opgeroepen en gevraagd of zij tegen den gestelden taxatieprijs het land weer wenschten te aanvaarden. Eén pachter, de heer K. J. de Pouw, had verklaard het land niet meer tegen de getaxeerde waarde te willen aan vaarden, daar hij f 50 per geniet te hoog vond. Er werd besloten dit perceel in een volgende vergadering te behandelen. Meerdere pachters verklaarden wel bezwaren tegen de gestelde taxatie te hebben, doch aanvaardden toch het land. Nadat de oude pachters de revue waren gepasseerd, bleken 7 perceelen zonder pachter te zijn, t. w.2 perceelen van den heer J. Hage, omdat deze Raadslid was geworden; twee pachters hadden de gemeente verlatentwee pachters waren overleden en 1 pachteres was uit de zaken gegaan. De voorzitter stelde de vraag of de Raad toestemming kon verleenen aan de oude pachters, die zich bereid ver klaard hadden hun land weder te aan vaarden. de pacht voorloopig te gunnen, echter onder voorbehoud van goedkeuring door Gedep. Staten. Met 5 tegen 2 stemmen werd hiertoe besloten. Tegen stemden de h.h. Rijnberg en Hoek, als zijnde voor publieke verpachting. Alsnu komt aan de orde de behandeling der 7 pachterlooze perceelen. De heer Rijnberg stelt voor, in ver band met een bepaling in de voor waarden, dat eerst Gedep. Staten de taxatie moeten goedgekeurd hebben, te wachten tot een volgende vergadering. De voorzitter is van meening, dat directe behandeling niet in strijd met de voorwaarden is. De heer Rijnberg handhaaft zyn voor stel ook in verband met de 4 perceelen, welke geen pachter hebben en waarvan beweerd is, dat zij ingesloten liggen. De raadsleden zijn dan in de gelegenheid zich persoonlijk van die opgave te overtuigen. Nu kan hy zeker over alle niet oordeelen. De heer Gaakeer verklaart ook, dat hy er tenminste nu niets van weet, waarna de "heer Rynberg zegt, dat het dan ook onmogelijk is onze stem uit te brengen. De voorzitter brengt het punt in stemming, en met 6 tegen 1 stem (Rijn berg) wordt besloten tot dadelijke toe wijzing. Vooreerst komt aan de orde no. 18, groot 50,60 aren bouwland, in Vlamings- hoek. Dit perceel is opgegeven als in gesloten in de landerijen van C. Hage Iz. Met 6 stemmen wordt het aan den heer C. Hage Iz. toegewezen; Rynberg blyft buiten stemming. Het 2e perceel in Pier Weeldenhoek, groot 72,20 aren bouwland, wordt met 6 stemmen aan de weduwe van den vorigen pachter wylen C. Bazen toe gewezen; Rynberg blijft buiten stemming. Het 3e perceel, groot 70,85 aren bouwland, in Klein-Rampaard, is op gegeven als ingesloten in de landerijen van den heer I. Hage Jacz.toegewezey aan dezen als voren. Het 4e perceel in Oud-Geldshoek, groot 75,30 aren bouwland, opgegeven als ingesloten in de landeren van I. Hage Jacz. De heer Rynberg verklaart dit perceel in zijn ligging te kennen en acht het niet ingesloten, daar het de twee eerste stukken land zijn, langs den grintweg gelegen en door een dreef wordt voor achterliggende perceelen toegang tot den grintweg verleend. O N D E R W IJ S. DInteloord, 5 Nov. De heer J. Sloe- kers, kweekeling der rijks-normaallessen alhier, heeft met goed gevolg het examen in de vrye en orde-oefeningen der gym nastiek te Breda afgelegd. Het herhalingsonderwys aan de 2e openbare, school alhier, is gisteren avond met 17 leerlingen begonnen. Zaterdag j. 1. had op plechtige wijze de opening der voorbereidende klasse, verbonden aan de Rijksnormaal lessen, plaats. Te 12 uur waren al de kweekelingen der gansche inrichting in ééne der nieuwe localen opgesteld. Voorts waren aanwezig directeur en onderwijzers, districts- en arrondis- seraents-scljoolopzieners, en de leden van den gemeenteraad. De directeur, de heer J. A. Vermeulen, hield de openingsrede. In de eerste plaats bracht hij een woord van dank en hulde aan den Raad voor het indertijd genomen besluit, daarna dankte hij in gloedvolle woorden het college van Burgemeester en Wethouders voor de correcte uit voering van het genomen besluit, om ten slotte mede zijn innigen dank te betuigen aan het Schooltoezicht, wiens krachtige medewerking niet weinig had bijgedragen aan het tot stand komen der nieuwe inrichting. In de tweede plaats werd het woord gevoerd door den heer Districts-Schoolopziener. Deze wees nog op het groote nut eener Voor bereidende klasse, en spoorde de kweekelingen aan tot ijver en toewijding, waardoor aan de gemeente Dinteloord op de beste wyze van de zyde der leerlingen dank kon worden gebracht. Nadat de heer Sneep, lid van den gemeenteraad, nog in passende woorden had gemotiveerd, waarom hij zyn steun had geschonken, werd den kweekelingen voor dien dag vacantie geschonken, waarna de overigen zich naar het hotel „Vrolyk" begaven, waar door directeur en onderwyzers den Raad en het Schooltoezicht eene lunch werd aan geboden. Nog verscheidene uren was men daar gezellig byeen. Onze nieuwe munten. In de Eerste Kamer heeft minister Kolkman op een opmerking geantwoord, dat de gouden vijfguldenstukken niet zullen worden opgepot door de Ned. Bank, doch deze instelling alle mede werking heeft toegezegd, opdat zij dadelyk in circulatie zullen komen. Het bezwaar tegen de vierkante stuivertjes bestond daarin, dat de auto maten voor ronde stuivertjes zullen moeten veranderd worden. De Minister heeft daar geen medelijden mee. Hy heeft al genoeg last van de halve stuivers-automaten. Van harte hoopt hy, dat de automaten zich nu met halve stuivers zullen vergenoegen. Mochten de stuiverautoraaten geheel verdwijnen, hy zou er in juichen. De Eerste Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming het ontwerp aangenomen. Antl-revolutlonnair comité ia Zeeland. Naar De Zeemv meldt, is in de buiten gewone vergadering van het provinciaal comité van antirevolutionaire kiesver- eenigingen in Zeeland te Middelburg gehouden, een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken SPORT. Te Rotterdam is Zondagmiddag tijdens het voetbalspel op een veld in den Boschpolder tusschen de clubs „Saturnus" en „Het Zuiden" één der voetballers, zekere J. de K., zoodanig met een anderen speler in botsing gekomen, dat hij zijn linkerbeen brak. Per rijwielbrancard is hij naar het St.-Franciscus-Gasthuis overgebracht. Vlootplannen. De Fakkel verneemt uit goede bron, doch deelt het onder voorbehoud mede, dat minister Colyn plannen overweegt, die leiden zouden tot het voorstel, om voor de verdediging van Ned.-ïndië vijt dreadnoughts te doen bouwen. De kosten zouden op 24 millioen gulden per stuk berekend zyn, te zamen 120 millioen gulden. Daarby zou 30 millioen worden uitgetrokken voor den noodigen aanleg en versterking van havenwerken in Ned.-ïndië, makende een totaal uitgave van 150 millioen gulden, die, volgens den zegsman van De Fakkelover vijf jaar verdeeld zou worden. TWEEDE KAMER. De behandeling van het ontwerp invaliditeits- en ouderdomsverzekering, werd Dinsdag voortgezet. Men ging voort met de replieken. De heer Schaper bestreed nader het ontwerp, dat te zware lasten oplegt en te weinig geeft en bepleitte voorts staatspensionneering, waarbij hij aandrong op een duidelijke uiteenzetting van hun standpunt door de verschillende groepen der linksche concentratie, inzonderheid van 's heeren Tydeman's standpunt, dat spreker te beperkt voorkomt. De heer Hugenholtz betoogde, dat onaangevochten is ge bleven zijn stelling dat geen enkel christelijk beginsel noopt tot verplichte verzekering. ►Spreker keurde het af, dat de minister blijkbaar zwicht voor den aandrang van rechts om een ruimer risico-over dracht. MARKTBERICHTEN. Tholen, 5 Nov. Jarige Zeeuwsche tarwe f8,25 f8,75; nieuwe f7,25 k f8,50; haver f 5,25 k f 5,50; rogge f 6 f6,50; wintergerst f 5,75 k f 6,25; aardappelen, blauwe f 2 k f 2,30 per H.L.witte f 1,30 k f 1,40 per H.L.; peren f 0,35 k f 0,45; jutten f f appelen f0,30 k f 0,45 per 5 L.; uien f 0,60 k f 0,75 ;>er 50 K.G.hooi f20 k f25 per 1000 £.G.stroo f7 a f 11 per 100 bossen; zomergerst fk fper H.L. Rotterdam, 5 Nov. Aanvoer43 paarden, 1546 magere en 773 vette runderen; 140 vette, 221 nuchtere en 350 graskalveren, 871 varkens en 315 biggen. Koeien en ossen 32 tot 45 ct., stieren 32 tot 37 ii 38 ct., vette kalveren 50 tot 571 ct., varkens 28 k 32 ct., alles per half kilo. Melkkoeien f 140 k f 340, kalkoeien f 150 a f 335, stieren f 160 k f 340, pinken f 80 k f 135, graskalveren f 30 li f 100, vaarzen f 120 i\ f 190, alles mager vee; biggen f9 k f 15, slacht- paarden f 80 f 140, werkpaarden f 100 i\ f 200, hitten f 50 k f 150. Nuchtere kalveren fok- f 18 k f 26, slacht- f 10 k f 16. Biggen f 1,30 k f 1,60 per week. De aanvoer van vette runderen was minder dan vorige weekvooral in de superieure soorten. De verkoopprijzen waren hooger, het is raogelyk dat er nog boven noteerig verkocht zyn. Bepaald duurder waren die beesten, die niet geheel tot de puikste kunnen worden gerekend. Er was over het algemeen voor alles goede vraag, de handel was beter. Voor Duitschland werd gekocht, doch niet ruim. Stieren minder dan vorige week aan gevoerd, zij bestonden uit beste en goed middenslag, lichte waren niet aanwezig. De handel was vlug. Voor Duitschland werd bijna alles gekocht, ze waren zeer gewild. De omzet gaf reden tot tevre denheid. Vette kalveren met behoorlijken aan voer. Er was voor alle qualiteiten goede vraag, ook de handel ging naar wensch, al werden niet die prijzen bedongen om den omzet loonend te maken, daarvoor zyn de inkoopsprijzen te hoog. Enkele met 2] cent boven noteering. Ter magere markt was weer van alles ruim aangevoerd, vooral jong vee. Melk- en kalfkoeien met geregelden handel tot hooge prijzen. Voor het buitenland was zeer weinig vraag. Magere ossen waren gewild, bizonder voor Duitschland. Jong vee tamelyk goed te plaatsen. Graskalveren minder aangevoerd, ze waren duur, doch de handel was minder. Er werd voor het buitenland weinig gekocht. De stemming was lusteloos. Nuchtere kalveren met trager handel. Er werd voor België minder gekocht voor export zeer weinig. De prijzen zijn minder. Paarden met tragen handel. Biggen met weinig vraag, handel langzaam tot teruggaande pry zen. Rotterdamsche Eierenveiling (in exploitatie bij de V. P. N.)kippeneieren f 5,90 a f 9,65, eendeneieren f 5,25 k f 7,50, alles per 100 stuks. Aanvoer 7205 stuks. Rotterd. Eierenveiling, Weenaplein no. 9 (gedeponeerd handelsmerk R. V.) gegarandeerd versche hoendereieren f7,19 a t 9,53, dito eendeneieren f 6,27 a f 6,39, dito ganzeneieren f 10; hoendereieren van handelaars binnenl. f 4,87 k f 5,49 en buitenl. f 4,18 k f 4,68 per 100 stuks. Aanvoer 16.850 eieren. Inlandsche hoendereieren van hande laars waren flink aangevoerd, qualiteit en grootte lieten echter veel te wenschen over„ Gegar. versche inlandsche hoender- eieren, aangevoerd door pluimveehouders, gingen tegen hooge pryzen van de hand. Burgerlijke Stand van Stavenlsse. (Over de maand October 1912). Geboren: 2 Oct. Pieter, z. v. H. C. v. Iwaarden en D. v. Zetten. 6 Cornelia Maria, d. v. D. Roozemond en Jozina Hoek. 7 Johanna Martientje, d. van H. J. van Putten en C. Krijger. 17 Cornelia, d. van Jac. Potappel en Cor-. nelia Hoek. 18 Matthjjs Jacob, z. v. Marinus de Graaf en Cornelia C. Suurland. 29 Pieternella, d. v. Marinus Doezelaar en Thona M. v. Gorssel. Gehuwd: 10 Oct. Abr. Coomans, 28 j., j.m. en Alida Eerland, 27 j., j.d. 10 Abel Potappel, 21 j., j.m. en Wouterina Vermaas, 23 j., j.d. Overleden: 14 Oct. Elizabeth Hendrica Roozemond, 62 j., j.d., d. v. Jac. Roozemond en Geertr. C. Boogaard (beiden overleden). Burgerlijke Stand Tan Scherpenlsse. (Over de maand October 1912). Geboren: 5 Oct. Pieter Abraham, z. v. Willem Eversdijk en van Saartje v. d. Slikke. 15 Maria Jobje, d. v. Jacob Duijnhouwer en van Aaltje Suurland. 16 Leendert Marinus, z. v. Cornelis Schrijver en van Maria Clazina Guiljam. Gehuwd: 3 Oct. Rutgert Steenbeek, j.m., oud 30 j. en Antje Siersma, j.d., oud 35 j. Overleden: 9 Oct Johannis Kaashoek, oud 51 j., echtgenoot van Grietje Jagt. Z I E R I K Z E E. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. November. Maans- ouderdom. H.W. L.W. u. m. u. m. 6. 28 voorm. 0.11 5.50 nam. 0.30 6.15 7. 29 voorm. 1. 4 6.36 nam. 1.20 7. 0 8. 30 voorm. 1.58 7.16 nam. 2. 7 7.40 9. Z. w 2.24 v. voorin. 2.38 7.55 nam. 2.52 8.18 10. Z. 2 voorm. 3.19 8.34 nam. 3.30 8.50 11. 3 voorm. 3.55 9.17 nam. 4. 8 9.37 12. 4 voorm. 4.29 9.57 nam. 4.43 10.14 13. 5 voorm. 5. 4 10.38 nam. 5.19 10.54 Tijd van H.W. te Dordrecht 3.15 uur later. L.W. 5.80

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 6