ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 6 November 1812. VERBAZEND v. RONA Cacao Eerste Blad. Van houtcn's NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierlRzeesche C o u r a n t>. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No 9309. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ots. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. zoo voordeelig in het gebruik is. Ge maakt cr meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. NEDERLAND. Tlel, 5 Nov. .Alhier is gevankelijk binnengebracht een persoon uit Meteren, onder verdenking van de vader te zijn van een kind, waarvan dezer dagen zijn dochter, een doofstom meisje, pas van liet instituut te Groningenis bevallen. VGravenhage, 4 Nov. Officieel wordt gemeld, dat H. M. de Koningin in huis haar gewone werkzaamheden hervat. Het hoofdcomité van het Roode Kruis heeft van het Centraal comité van het Roode Kruis in Indië f 15.000 ontvangen om de uitzending van een ambulance naar Turkye mogelijk te maken. Gistermiddag is de Roode Kruis ambulance bestemd voor Griekenland Qfficieel geinstalleerd in tegenwoordig heid van den prins, die alle leden der ambulance afzonderlijk toesprak. De consul-generaal van Griekenland, Leh- mann, die ook deel uitmaakt van de ambulance, dankte namens den koning, de koningin en de regeering van Grieken land, den prins en het Roode Kruis voor hun krachtigen steun. Hedenmiddag is de ambulance vertrokken door den prins aan het station uitgeleid. Het Kamerlid Thomson is gisteren avond naar Athene vertrokken om zich als militair attaché van Nederland bij het hoofdkwartier van het Grieksche leger te vervoegen. Rotterdam, 5 Nov. Zondagavond om streeks kwart vóór zeven ontstond op de Noordblaak alhier tusschen jongens een vechtpartij, naar aanleiding van een woordenwisseling over een meisje. Bij deze vechtpartij is de 20-jarige K. A. M., wonende op de Rechter Rottekade, door den 16-jarigen varensgezel W. P. T., uit de Vlietstraat, met een dolkmes in den buik gestoken. Minder ernstig werd hij tevens in den rug en aan een been verwond. De verwonde is naar het ziekenhuis gebracht, en de dader ge arresteerd. In het Maasstation alhier is gisterenavond om 5.48 een trein der Staatsspoor, komende uit de richting Gouda, die op het buitenperron moest stoppen, doorgereden door het weigeren der remmen. Een stootblok werd weg geschoven en vernield door de locomotief, die vervolgens ontspoorde, kantelde en zich vastwerkte in den. bodem, vlak nabij den openbaren straatweg. Een tramhuisje der electrische tram werd door de locomotief nog opzij geschoven. De reizigers werden door elkaar geschud door deu schok, doch bekwamen geen letsel. -Bij het schoonmaken van een geladen revolver, Zondagavond in de ouderlijke woning aan de Lusthofstraat no. 124 alhier, door den 22-jarigen zoon des huizes Jacob Duijn, van beroep los- werkman, ging het vuurwapen plotseling af, waardoor D. in het hoofd werd getroffen. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen en de getroffene per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Gisterenochtend 9 uur is de ongelukkige overleden. Oud-Gastel, 4 Nov. Gisterenavond was zekere Dam, wegens het niet betalen van zijn gelag, door den kastelein v. Zandvliet, op het gehucht de Stoof, onder deze gemeente, uit zijn café gozet. D. wilde zich hierover wreken en vatte post aan de deur van het café om het den kastelein betaald te zetten. Eenige oogenblikken na het gebeurde verliet een bezoekerJac. Theunissenhet café, en werd bij zijn buitenkomen op een messteek onthaald, welke hem nabij het hart trof, met het gevolg, dat hij kort nadien den geest gaf. De vermoorde is een zeer oppassend jongmensch van 28 jaar, die met de keele zaak niets uitstaande had, en vermoedelijk voor den kastelein aangezien werd. Hij was ongehuwd. De vermoedelijke dader is van denzelfden leeftijd, ook ongehuwd en staat niet al te gunstig bekend. Hij werd hedenmorgen gearresteerd en met het lijk geconfronteerd. Hedenmiddag arriveerde alhier het parket uit Breda, om een onderzoek in te stellen. Tot op heden kon men nog niets omtrent dit onderzoek te weten komen. Venlo, 4 Nov. De Duitsche regeering heeft, wegens te kort aan vervoer- materiaal, aan de myndirecties ver boden de extratreinen, die anders kolen vervoeren naar Holland honderden tonnen steenkolen worden door die treinen hier binnengebracht nog langer te doen loopen, zoodat begrijpe lijkerwijze de kolenvoorr^ad in Nederland sterk zal verminderen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 6 Nov. Niet onvoorwaarde lijk geslaagd is de „avond", dien het bestuur van het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van het Alge meen den leden en hun dames Maandag 1.1. aanbood. Er viel zeer veel te loven, maar ook ietwat te laken in de spreekster, mevr. J. van Loon-Van den Berge te Rotterdam, een Zeeuwsche van geboorte. Het programma was te overladen, lag niet genoeg op de neutrale zóne (denk aan de voorgedragen legende van Pol de Mont). Beatrijs, dat meesterlijke gedicht van den Zeeuw, dr. Bouten, ware beter achterwege gebleven, als zich niet leenend voor voordracht, althans niet door mevr. Van Loon. „Grueten Broos", van den Vlaming Cyriel Buysse, is te sentimenteel en over het algemeen te onwaar en onnatuurlijk, zeker te lang. Men moge bewonderen de wijze, waarop de spreekster de groote brokstukken, die zij voordroeg, onderling verbond door haar kort, welsprekend woordsoort gelijke voordracht lijkt minder aan bevelenswaardig. Zeer te loven valt de causerie over Buysse en over Beunke, een Zeeuwsch ingenieur bij de Staatsspoorwegen, „de rechterhand van den Minister". Heerlijk deed aan die machtige eerbied, welke spreekster voor beide auteurs koestert, bewondering wekt haar belezen heid en diep gevoel voor het letterkundig schoon in de litteratuur; naijverig maakt bijna haar groote bedrevenheid in de hanteering der door haar gesproken boekentaal. Anderzijds vermoeit zij noodeloos haar hoorders door een te rad sprekenhaar woordenstroom is bijna niet te volgen. Na de pauze droeg mevr. Van Loon, gekleed in Zeeuwsch costuum, op uitstekende wijze voor „Zeeuwsche Humoreske" van den genoemdeu Beunke. Hoe bleek uit die voordracht, welke een groot succes had, èn haar groote gave vau voordragen èn haar volmaakte uitspraak van het dialect, welke beide eigenschappen ook herhaaldelijk gebleken waren bij Grueten Broos. Eind goed, al goed, zullen wij zeggen. Maar de spreekster zou welvaren bij iemand, die haar haar feilen toont. Voor de leerlingen der Rijksnor maallessen alhier kwam de heer J. J. Vyverberg van Noordgouwe een kykje geven in de vogelwereld van Schouwen. De uitstekend verlichte, scherpe beel den maakten 't dubbel aangenaam naar 't woord te luisteren van eigen ervaring. Er is daar een stukje natuurleven ver toond, geopenbaard kan wel gezegd worden, dat in hooge mate de belang stelling opwekte. Zóó (als de heer V, dat doet) 't vogel leven nagaan en in beeld brengen, is voor elkeen niet mogelijk: daar moet men een bizonderen aanleg voor hebben, Maar zoo'n les in de natuurlijke historie wekt op tot waarnemen, wijst den weg om 't mooie in de natuur te vinden en leidt van zelf tot liefde voor de vogels, dat is tot vogelbescherming De lantaarnplaatjes zyn door den heer Vyverberg (by firma R. W. J. Ochtman) verkrijgbaar gesteld, maar wanneer hij ze zelf vertoont en de geschiedenis der wording erby vertelt krygen ze verhoogde waarde. Zóó is de projectielantaarn bij inrich tingen van onderwijs nuttig! By kon. besluit is pensioen ver leend o. a. aan M. J. Platteeuw, weduwe G. L. P. van Ham, onderw. R. N. M. S. en hoofd der o. 1. s. te Oostburg, f 187 en f 475; J. P. C. Hörchner, wed. H. Burggraaf, hoofd der Chr. school te Goes f 765; S. Dooge, oud-onderwyzer, vroeger te Sirjansland, f 627. Op de Zaterdag gehouden veemarkt te Heinkenszand was aangevoerd één stuk hoornvee. Byv. no. 1529 tot de St. Ct. van Zaterdag bevat de statuten van de N. V. maatschappij tot exploitatie van de ijzeren motorboot „Magdalena Catharina" te Kamperland, gemeente Wissenkerke. De N. V. is opgericht voor den tijd van 20 jaren, eindigende 31 December 1932, door de heeren J. C., M. M., M. M.en K. J. Schippers, allen graanhandelaar te Kamperland. Het kapitaal bedraagt f 10.000, ver deeld in 4 aandeelen, elk groot f 2500, welke alle geplaatst en volgestort zijn. In Duitschland is de prijs van het rundvleesch, na het openstellen van den invoer van vee uit Nederland, gemiddeld 10 cent per pond gedaald. Goed rund vleesch geldt daar nu 50 k 51 cent per pond. Door den Bond van Staatspen- sionneering is het volgend adres bij de Tweede Kamer ingediend: Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaa l. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Bond voor Staatspension- neering, goedgekeurd by Koninklijk Besluit van 27 September 1902, dat het in behandeling zynde Wets ontwerp tot verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom, slechts in uiterst geringe mate en door enkele artikelen tegemoet komt aan het streven van den Bond voor Staatspensionneering, gesteund door tienduizenden in den lande; welk streven in het navolgende artikel 1 der statuten en de, in Juli 1907 in de algemeene vergadering van voornoemden Bond, aangenomen motie is uitgedrukt. Art. 1. De Bond voor Staatspension neering beoogt het tot stand komen eener Wet, waarbij aan alle Neder landers, zoowel vrouwen als mannen, op een nader bij bedoelde Wet aan te geven leeftijd, recht wordt toe gekend op een gelijk Staatspensioen, zonder premiebetalingde kosten te vinden uit de opbrengst van bestaande of nog te heffen be lastingen. Motie: De ernstige wil wordt uitge sproken om te zorgen dat het streven naar ons einddoel niet in den weg sta aan een zoo goed mogelijke en onmiddelyk langs wettelyken weg bereikbare ver betering in het lot van ouden van dagen, die leidt naar het einddoel, dat de volgende amendementen van Uwe leden, de heeren J. II. A. Schaper en'rar. R. J. H. Patyn op de desbetreffende artikelen in het Wetsontwerp eenigszins, zy het dan ook op gebrekkige wyze, het beginsel van Staatspensioen zullen tegemoet komen. Amendement op Art. 19: De middelen voor de dekking der uit te keeren renten worden gevonden voor wat betreft de ouderdoms-rente, de weduwen-rente en de weezen-rente door bydragen vanwege het Ryk. Amendement op Art. 358.' Den leeftyd voor recht op ouder domsrente te brengen van 70 jaren op 60 jaren. Amendement op Art. 360 De rente in den overgangstijd van f 2 op f 3 per week en het bedrag voor de echtgenooten, die beiden recht op een rente hebben, naar evenredigheid te'verhoogen. Redenen waarom de Bond voor Staats pensionneering zich wendt tot Uwe Vergadering met het beleefd verzoek, deze amendementen in de Wet te doen opnemen. Namens den Bond voor Staatspensionneering, BERN. KANIS, w aam .-Voorzitter. A. VOORBROOD, Secretaris. Arnhem, Nov. 1912. De liberale kiesvereeu. Wijdenes Oosterbeek (district Enkhuizen) heeft jhr. R. R. L. de Muralt te dezer stede, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Ledenvergadering van de af- deeling Zierikzee van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, op 5 Nov. in het „Huis van Nassau". Het aantal opgekomenen was vrij talryk. Na lezing der notulen ging men over tot de be handeling van den beschrijvingsbrief voor de a.s. algemeene vergadering te 's-Gravenhage te houden. Alle voor stellen werden aangenomen. Voorstel I van 't hoofdbestuur werd geamendeerd. Daarna volgden besprekingen over het houden van een 2de openbare ver gadering in Februari of Maart. De secretares werd opgedragen in lichtingen bij verschillende sprekers en spreeksters in te winnen. De vergadering werd besloten met het lezen van een belangrijk artikel van dr. Aletta Jacobs, over „Is de vrouw rijp voor het kiesrecht". De stokers, in dienst van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij, hebben allen f 2,50 per week loonsver- hooging gekregen. Brouwershaven, 5 Nov. Voor het Ncderlandsche Roode Kruis, is alhier f 41,50 gecollecteerd. Schouwen, 2 Nov. Wie er nog aan twijfelen mocht of er zeer groote be langen betrokken zyn bij het bezit van beste wegen, zal dra van dien twyfel genezen zijn, als hij met aandacht het enorme vervoer gadeslaat van goederen op schier elk gebied en wanneer hy nagaat, hoe talrijker steeds de hande laars en neringdoenden zich verplaatsen met hun wagens, en fietsen vooral. Van hen en den landbouwer hoort men dan ook telkens weer, dat goede wegen, in deri besten staat gehouden, van onberekenbaar nut zijn. Ze besparen tijd, en voorkomen geldverlies, veraan genamen de reis en doen den handel bloeien. En hoewel nu in zeer vele deelen van 't eiland zeer te Voeraen valt over de wijze, waarop de wegen worden onderhouden, zullen velen met ray, met fiets of wagen overal komende, een enkele maal wel zeer gerechte klachten opvangen. Mocht het voortaan anders zijn. Oosterland, 4 Nov. Toen hedenmiddag een zoon van den landbouwer A. B. alhier met een span paarden van de tramhalte „Oosterland" huiswaarts keerde, viel plotseling één zijner paarden dood. Zijn broeder, die hem achterna kwam rijden, was hem eerst behulpzaam, en viel daarna bewusteloos neer. Hij werd bij Gebrs. d. W. binnengebracht. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen. Hoedekenskerke, 2 Nov. Gisteren in den vroegen morgen dreef aan den zeedyk aan een roeiboot, waarin zich een anker en eenige balen kalk bevonden. Al spoedig bleek deze boot te zyn van het hier thuis behoorende visschers- vaartuig „Hoe I", welke ontdekking groote ongerustheid voor de nabestaanden teweegbracht. Na onderzoek bleek echter, dat het scheepje zelve behouden in de Baarlandsche kade was binnen- geloopen. Vrijdagnacht by mooi weer ora 3 uur uit Terneuzen met een lading kalk en eenig bouwmateriaal van Baar land vertrokken, was de hoogaars onder weg door een enormen windvlaag over vallen, waarby de roeiboot verloren ging en door het overboord slaan van zware zeeën het zeer weinig had ge scheeld of de hoogaars ware gezonken. Behalve de schipper was slechts een kleine jongen van ongeveer 12 jaar aan boord. Thans bleef de schade gelukkig tot het materieel beperkt. Middelburg, 6 Nov. Heden is hier binnengekomen het s.s. „Blenda" met gezaagd hout uit Zweden. Verwacht einde deze maand het s.s. „Dana" te Zierikzee. Beiden voor rekening der firma I. de Broekert Co. te Middelburg en te Zierikzee. Vllsslngen, 4 Nov. Heden in den middagschaftyd heeft op onderzeeboot no. Ill een kleine ontploffing plaats gehad in de accumulatorenbattery, de materieele schade is niet groot en er werden geen personen door getroffen, De oorzaak is onbekend. Landbouw en Veeteelt. Noordgouwe. De huishoudcursus, welke alhier vanwege de Zeeuwsche Maat-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1