WOON- en WINKELHUIS, ile volgende Oniweié Zalen, Telegrafisch Weerbericht ADVERTENTIEN. Woonhuis met ruime Lucht. M. lengte, 7,5 M. breedte en 2,25 M. diepgang voortaan die gemeente zullen kunnen bereiken. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 4 Nov. Van verschillende zyden werd tot ons het verzoek gericht om 't incident, dat in de raadsvergade ring van Woensdagnamiddag bij de behandeling der Begrooting van de Gas fabriek tusschen de heeren De Crane en Jhr. Schuurbeque Boeije voorviel, in zijn geheel ln ons blad mede te deelen. Wij gaven daarvan in ons blad van Woens dagavond reeds een beknopt verslag. Daar er by ons geen bezwaar bestaat aan dit verzoek te voldoen, nemen wij uit het binnenkort door ons te geven uitgebreide verslag het volgende woorde lijk over. De heer Schuurbeqee Boeije antwoordt den heer Koopman, dat het hem niet verwondert, dat de heer Bolt bij zyn sollicitatie naar Meppel geen succes heeft gehad, daar van hier anonieme brieven ten nadeele van den heer Bolt daarheen zyn gezonden. Zich wendend tot den heer De Crane, zegt hy: „Daar weet de heer De Crane meer van". De heer De Crane vraagt het woord voor een persoonlijk feit, en zegt hierop „In antwoord op de schandelijke insi nuatie van-jhr. J. F. Schuurbeque Boeije „verklaar ik, mijnheer de voorzitter, op „rayn eerewoord: „lö. dat ik nooit heb kennis gehad „van de sollicitatie van den heer Bolt „naar Meppel; „2°. dat ik ter dier zake noch me.t „woord, noch in geschrift ooit den naam „van den heer Bolt heb genoemd. Het „door den heer Boeye gesprokene is „vuige laster". De heer Schuurbeque Boeije deelt mede, dat hij het van een vriend heeft gehoord, waarop de heer De Crane hem toeroept: „Dan wensch ik den heer Boeye geluk met zulke vrienden". De heer Schuurbeque Boeije zegt nu, dat het zyn doel niet was den heer De Crane te beleedigen. De heer De Crane: „Dan zal ik maar zeggen, mynheer de voorzitter, de man is ontoerekenbaar". Om nieuwe incidenten te voorkomen, verklaart de voorzitter de zaak nu als afgedaan. Aanstaanden Donderdagavond zal in de Concertzaal alhier de heer Nap de La Mar met zijn gezelschap optreden. Opgevoerd zullen o. a. worden de bly- spelen„Henkie aan de grenzen" en „De Voetbal-Motie Van der Pols". - Nap de La Mar, die overal volle zalen trekt, is ook in deze streek een goede bekende. Zyn optreden kenmerkt zich steeds door een groot succes. Wie lachen en een genoeglijken avond wil doorbrengen, moet niet ver zuimen Donderdagavond te komen. Tot ons werd een poos geleden de vraag gericht, of de indertijd geopperde bewering, dat de heer Joh. de Waal Kz. als voorzitter der Vereeniging Algemeen Schippers- en Visschersbelang te Bruinisse zou ontslagen zijn, al of niet op waarheid steunt. Wij hebben voor ons liggen een af schrift van een schrijven, dat door den secretaris van voornoemde vereeniging, den heer Joh. de Konir.g, tot den heer Joh. de Waal Kz. gericht is. Dit schrijven luidt Bruinisse, 18 Januari 1912. „Door de Vereeniging Algemeen „Schippers- en Visschersbelang is, zooals „U weet, gisterenavond een buitengewone „vergadering gehouden. „Door die vergadering is mij opge dragen U te verzoeken Uw ontslag neming als voorzitter terug te nemen. „Gaarne ontving ik uiterlijk morgen „bericht, of U voorzitter wenscht te „blijven, opdat alsdan de ter verzending „gereed liggende stukken door U als „voorzitter geteekend kunnen worden". - Op grond van dit schrijven kunnen wij met volle overtuiging verklaren, dat de heer Joh. de Waal Kz. niet als voorzitter der Vereeniging Algemeen Schippers- en Visschersbelang te Brui nisse ontslagen is, maar uit eigen beweging als zoodanig ontslag genomen heeft. Zoodat bovenstaande bewering als in strijd met de feiten allen grond mist. Wegens een belangrijk herstellings werk aan de spoorbrug te Vlake, het welk heden (Maandag) aanvangt, zullen alle treinen deze brug voorloopig slechts langzaam kunnen berijden, n.l. met een snelheid van circa 15 K.M. per uur. Men schat den duur van dit werk op een half jasft*. De staking van de grondwerkers te Hansweert is geëindigd in hun voor deel. Zy zullen 5 cent per werkuur verhooging ontvangen. Zaterdag werd het werk hervat. Wij verwyzen naar achterstaande goedkoope boekenaankondiging van de Gebrs. Cohen. Voor een spotprijs kan men in het bezit komen van klassieke werken, die steeds hun waarde behouden. Daarbij ontvangt men nog een practisch cadeau. Men proliteere van do gelegen heid. Uit Walsingham (Engeland) wordt ons geschrevendat aldaar circa 300 bietenstekers uit Zeeland zijn. Den 13en October heerschte ouder hen een levendige agitatie. Zij beklaagden zich, dat hot contract, hetwelk zij geteekend hadden, wat de betaling betreft, niet ten opzichte van hen werd nageleefd. En daarom legden zij, zeggend „no money no work", de spade neder. De heeren, voor wie zij werkten, werden telegraphisch van deze staking op de hoogte gesteld. Zij kwamen over, en beloofden een beteren toestand. Het loon werd bepaald op f 18. Hiervan ontving men f 3 iu Engeland, en f 15 zou worden overgemaakt naar Zeeland. Bovendien verkreeg men vrijen mondkost, bestaande in een pond vleesch per man, een kilogram brood per dag, kaas, enz. Het werk werd hierop eenparig en blijmoedig hervat. Een ieder haastte zich om vrouw en kinderen den nieuwen toestand te berichten. Er heerschte in vele Zeeuwschc gezinnen groote vreugde, want moeder de vrouw ziet, zooals de berichtgever meldt, gaarne money. Maar groote teleurstelling volgde op deze korte vreugde. Er kwam bericht op bericht, dat geen f 15, maar f 10 werd overgemaakt. Nu ging het Zeeuw- sche volk wederom onder de leus, „no money no work" tot staking over. Bij Kon. Besluit wotdt aan de gemeente St.-Maartensdijk een voorschot verleend van ten hoogste f 53.000, voor den bouw van 43 arbeiderswoningen. Zonnemaire, 2 Nov. Hedenavond, ongeveer 7 uur, brak een felle binnen brand uit in de fietsenreparatiewerkplaats van gebroeders v. d. W. alhier. De brand liet zich dreigend aanzien, doch vele rappe handen bluschten spoedig de vlammen. Doordat de turf in een achter de werkplaats staand pakhuis ook reeds vuur had gevat, was er groot gevaar dat drie aaneengebouwde panden ver nield zouden worden. Door het krachtig optreden werd dit onheil voorkomen. De schade aan den inventaris is niet door assurantie gedekt. Renesse. In de 1.1. gehouden ver gadering van den Raad dezer gemeente is, naar aanleiding van een schrijven van h.h. Gedep. Staten van Zeeland, het tractement van den gemeente ontvanger met f 50 verhoogd. Schouwen, 2 Nov. Wie in de nieuws bladen de zeer talrijke aanvragen ziet om dienstpersoneel tegen a.s. Mei, komt allicht tot de conclusie, dat die behoefte ditmaal toch al buitengewoon is. Zeer stellig is dit het geval, ondanks het feit, dat er in iedere Meimaand in de plattelandsgemeenten een groote uit tocht en inkomst valt te aanschouwen. Hoe of vele raenschen er toe komen, dat eenigszins aangenaam te vinden is een raadsel; toch is 't een feit. Thans wordt er wel heel wat gebouwd, doch de toestand wyst ook op ontstane en heerschende verschillen tusschen werk gevers en arbeiders. Niettegenstaande de loonen zeer gestegen zijn, of misschien ook tengevolge daarvan, laat de ver houding zeer te wenschen over, waar door wrijvingen of botsingen niet uit blijven. En toch, dit moest heel anders zyn. Oosterland, 1 Nov. Door den heer J. Timmerman van Amsterdam werd in de Conferentiekame» alhier een Bioscoop voorstelling gegevenmet levende en stille beelden. De voorstelling werd met gebed en het zingen van het bekende lied „Er ruischt langs de wolken een lieflijke naam"geopend. De platen waren vrij duidelijk. Enkele opnamen, o. a. de werkstaking" en „een loopmeisje ge vraagd", kwamen goed tot hun recht. Na afloop der voorstelling werd de avond met dankzegging en het zingen van Gezang 180 vers 1 besloten en een ieder keerde voldaan huiswaarts. St.-Annaland, 4 Nov. Dat er bij de groote drukte, die er aan onze haven heerscht, eens een ongeluk gebeurt, is geen wonder; 't mag eer een wonder genoemd worden, dat er niet meer plaats hebben. Verleden Vrijdag is er een wagen vol bieten, maar zonder paarden en voerman, door aanrijding in de haven terecht gekomen. Het schip, dat daar lag bekwam weinig schade, alleen een ketting brakmaar van den wagen braken er verschillende deelen, zoodat de schade daaraan groot is. Bij de groote haast, waarmee men te werk gaat, wordt de voorzichtigheid wel eens uit het oog verloren. Coljjnsplaat, 3 Nov. Vanwege de stichting te Heemskerk by Haarlem tot verzorging van lyders aan vallende ziekte trad hier eenige weken geleden op in de Herv. kerk de heer Hoekendijk om eenige meerdere bekendheid aan die inrichting te geven. Na afloop der spreekbeurt gaf hy gelegenheid aan hen, die genegen waren de contribuanten te werven voor instandhouding der stichting, om zich aan te melden waaraan door een drietal dames werd deelge nomen. Dat zij zich dan ook flink van die taak hebben gekweten, blijkt wel uit het feit dat reeds tot een bedrag van f 70, ingeteekend werd aan yaar- lijksche contributie. Middelburg, 2 Nov. By den dienst der Dir. Bel. enz. is met ingang van den 1 dezer bevorderd tot kommies le klasse de commies 2e klasse J. Beerens alhier. Middelburg. -1 Nov. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks kwart voor vier, ontdekte de bakker J. J. Kie- boom, wonende aan de Bree alhier, brand in zijn woning. Slechts met veel moeite en met hulp der buren konden de twee kinderen, de vrouw, de moeder der vrouw en ten slotte den man zelf worden gered, door uit de ramen te springen. De winkel, bakkerij en woning brandden geheel uit en ook de geheele inboedel en winkel- inventaris ging in de vlammen op. De brandweer wist de belendende perceelen te behouden. De oorzaak is onbekend. Huis, inboedel en inventaris was ver zekerd. Dit is in den tijd van nog geen twaalf weken, de derde uitslaande brand alhier; hetgeen voor Middelburg, waar anders gelukkig soms jaren 'omgaan zonder dat er brand van eenige beteekenis is, zeker wel bizondere vermelding verdient. In den Raad van Beroep (Onge vallenverzekering) alhier, zijn benoemd tot lid-werkgever H. van Dijke, timmer man te Zierikzee en tot diens plaats vervanger P. J. H. van Roo, meubel maker alhier. Heinkenszand, 2 Nov. Gisterenavond had mej. C. Vermande alhier het ongeluk van de trap te vallen, met het noodlottig gevolg, dat zy reeds heden morgen overleed. Ternouzcn, 2 Nov. Een door de kom miezen aangehouden rund wist Donderdag alhier aan zijn geleiders te ontsnappen en bracht een heele consternatie te weeg. Het dier, dat vermoedelijk door schrik opgewonden was geraakt, is ongeveer de halve stad doorgehold, en heeft tweemaal het kanaal overgezwommen eer men het met andere koeien naar een weide kon lokken. Daar is het toen bedaard en later op stal gezet. Gelukkig zijn geen ongevallen voorgekomen, hoe wel enkelen die op den weg van het dier waren zich bizonder snel uit de voeten moesten maken, en éën zich moest redden door in een lichtpaal te klimmen. KERKNIEUWS. Ned. .Herv. Kerk. De collecte rvoor de gestichten te Haarlem en Heemstede te Zonnemaire 1.1. Zondag gehouden, bracht f 9,665 op. St.-Maartcnsdtyk, 2 Nov. By de gisteren gehouden herstemming voor een ge machtigde in het kiescollege alhier, is gekozen de heer J. Tazelaar, met 99 st. Óp den heer N. Noom Johsz. waren 90 stemmen uitgebracht. St.-Filipsland, 4 Nov. De oogstcollecte heeft opgebracht f 121,205. Predikbeurten. Woensdag 6 Nov. (Dankdag). Eikerzee. Geref. kerk. 'sVoorm. half tien ure en 's nam 2 ure, ds. Kok. Haamstede. Geref. kerk. 's Voorm. half tien ure, 's namirl. 2 ure en 's avonds half zeven ure; ds. Sieders, van Vlaar- dingen. St.-Annaland Herv. kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Lans. O MME N. Volgens de N. R. Cl. is te Zwolle bericht ontvangen, dat baron Mackay voor zyne benoeming tot Kamerlid voor het district Ommen bedankt heeft. D s. E w o I d 4. Volgens de Leeuwarder Coutwit is de oud-predikant A. Ewoldt voornemens in het huwelijk te treden met zijne vroegere dienstbode L. van Zanten. Slachtvee voor Duitschland. Naar wy vernemen is door de heeren gebrs. Frenk, veehandelaars te Rotter dam, in de provinciën Zuid-Holland en Groningen 150 stuks vet vee aan gekocht met bestemming naar Wiirsburg en Munchen. TELEGRAMMEN. Middelburg, 4 Nov. In een uitgebreid rapport over de proef met het doen doorvaren der booten van den dienst op de Ooster- Schelde naar Vlissingen, komen Gedep. Staten tot de conclusie, dat verlegging van het eindpunt nadeelig is voor den dienst zelf, nadeelig voor de bestaande handelsbetrekkingen en een ongerief oplevert voor de reizigers, die sedert jaren van den dienst gebruik maken. Noch voor de reizigers, noch voor het goederenvervoer van de andere zyde is het noodig. In de toekomst kan het tot groot nadeel en ongerief leiden. Zij hebben daarom geen vrijheid gevonden den proef na 1 November voort te zetten. Door den Bond van Beroep van de Ongevallenverzekering is de vordering ontzegd aan den Anna-Jaeobapolder St--Philipsland, en de beslissing van het Bestuur der Rijksbank bevestigd. Rotterdam. 4 November. GRANEN. Buitenlandsche, kalm. Meel,' f' 13,50, stil. Binnenlandsche Tarwe, f 10,75 a f 12, afwijkend f 7,50 i\ f 10. Mais, Donau, f 150. Bruine Bo'onen, f 12,50 f 14,25. Lijnzaad, f 15 a f 17,50. Voer zaad, f 15 a f 17,50. Zaaizaadf 17,50 a f 18,50, matige handel. Kar wij zaad, f 17. Aardappelen. Weinig aanvoer, rede lijke vraag, prijzen onveranderd. Ajuin. Aanvoer 60.000 balen, groote f 0,90, kleine f 1,10, stroogole f 0,90, bekende conditiën. Vlas. Aanvoer 211 steen blauw, 52 ïx 57 stuivers; 860 steen Groninger, 58 a. 64 stuivers; 200 steen geel, a 64 stuivers; 200 steen wit, h, 46*-stuivers, afgedaan. Eieren. Zeeuwsche f 5,80 <i f 6; Overmaasche f 6,20 f 6,40. VEE. Aanvoer 130 Runderen, 36 a 42 ct., vlug 91 Kalveren, 50 lx 60 ct., vlug. 2010 Schapen of Lammeren, 26 a 31 ct., Lammeren, 34 a 35 ct., redelijk. <871 Varkens, 29 a 32 ct., lichte 27 k 28 ct., redelijke handel. MARKTBERICHTEN. Paarden en Vee. Gorinchem, 1 Nov. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren 3874 stuks aangevoerd. Men besteedde voor: zware kalf- koeien f 260 f 360, melkkoeien f 180 a. f 260, kalfvaarzen f 160 a f 220, guiste vaarzen 1' 100 a f 180, 2}-jarige ossen f 175 a f 250, 1 £-jarige ossen f f)0 •ix f 160, pinken f 90 a f 13, graskalveron f 40 it f 90, nuchtere kalveren f 14. k f 18. De handel was matig. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 November 1912. Hoogste barometerst. 773.1 te Munchen. Laagste barometerst. 752.6 te Hapa- randa. Verwachting (van den avond van den 4 Nov. tot den avond van 5 Nov.) Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind: Zwaarbewolkt tot betrokken; waarschijnlijk regenbuien, zachter. Ondertrouwd: W. VIJVERBERG J.Jz. en J. VAN DEN BERG Mn. 's-Gravendeel, xt imo 2 November 1912. VlANE (OÜWERKERK), Volstrekt eenige kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, ons geliefd Dochtertje, Janna in den jeugdigen leeftijd van ruim 5 jaar. Zierikzee, 3 November 1912. J. BERREVOETS. A. C. BERREVOETS—van Buruh en Kinderen. Heden overleed ons geliefd Klein dochtertje en Nichtje, Janna, in den leeftijd van ruim 5 jaar. Zierikzee, 3 November 1912. C. BERREVOETS. J. BERREVOETS—Bos en Familie. Dankbetuiging. Ondergeteekende brengt hiermede openlijk zyn wclgomeoudon dank aan allen, die zoo krachtig hebben medege werkt tot behoud van zijn woning, bij den brand van Zaterdagavond j.l. 4 Zonnemaire, 5 Nov. 1912. C. VAN DER WERF. e BURGEMEESTER-STRAND- VONDER van St.-Philipsdand, roept op voor de derde maal ter reclamede rechthebbende op96 scheepsluiken, gemerkt B. en S. met div. romeinsche cijfers, 100 merkels, gemerkt B. en S. met div. romeinsche cijfers, 3 trappen, 6 scheerhouten, 2 scheepshoornen6 planken, 1 zwemgordel en eenig wrakhout. St.-Philipsland, 4 Nov. 1912. Door uitsluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit als sneeuw. GEBRUIKS AANWIJZING ROND IEOER STUK. ui-', j-i. o. ie vjoiaenana su-, Zaterdag 9 November a.s., 's middags 12 ure, bij J. ■C._Beije, trachten aan te besteden: 15500 K.G. Superphosphaat met 14 pGt. wateroplosb. phosphorzuur. 72800 Kaïniet met 12.4 pCt. idem kali. 13000 Thomas-Slakkenmeol 20pCl. phosphorzuur, 80 pCt. fijn. 3900 dubbelgozecfd Katoonzaad- rneel, nieuwe oogst, 48 pCt. eiwit, 8 pCt. vet en vol doende zuiverheid. 2500 Delffcsche Grondnotenkoek of meel, 48 pCt. eiwit, 7 pCt. vet, voldoende zuiverheid. Alles le leveren op de voorwaarden der A. H. V. in goed voldoende balén binnen 3 weken na besteding franco voor den wal aan het veer „De Staart" te Sirjansland. Biljetten moeten voorbovengenoemden lijd zijn ingekomen bij den Secretaris .1. FLO UIL Jz. JL j De Notaris J. FRANSE zal, &LA& Dinsdag li) November 1912, 's voormiddags 11 ure, in de Sociëteit „Ons Genoegen" te Zierikzee, gelegen in de gemeente Zierikzee, PUBLIEK VERKOOPEN: Voor den rechthebbende: Het ruime annex Kantoor en Pakhuis, verdere Gebouwen en Stallen, aan het Kraanplein, D 473474, sectie B, nos. 1214 en 300, groot 07 a. 45 ca., uitkomende in de Verbornebuurstraat. Het huis bevat verscheidene kamers en is ingericht voor winkel in koloniale waren en handel in sterke dranken. In de stalling is plaats voor 30 paarden. Het huis wordt bewoond cn de zaak gedreven door den heer A. P. L. J. PAULUSSEN. Het geheel kan in gebruik genomen worden uiterlijk 1 Januari 1913 en is te zien op 7, 8, 9, 14, 15 on 16 November 1912, telkens van 111 ure. De veiling zal plaats hebben in drie perceelen en in massa. Voor den Heer J. CATSHOEK Het Woonhuis en Erf, in de Ravenstraat C 420, groot 02 a. 29 ca., verhuurd aan R. van den Hoek, voor f 1,60 per week. Voor de wed. en erven C. TIMMER MAN: Het Woonhuis en Erf, in de Lange St.-Janstraat, C 266, groot S5 cabij de week verhuurd aan 11. Bakker, voor f 1,40. De Werkplaats en Erf, daarnaast, C 265, groot 69 c.a., bij de week ver huurd aan J. M. van der Kloot, voor f 0,75. Te veilen eerst ieder afzonderlijk en dan te zaaien. Voor de erven A. MOLEGRAAFF: Het Woonhuis en Erf, in de Hoofdpoortstraat C 589, groot 88 ca. Te aanvaarden 1 Januari 1913. Te koop: Eene Koe, bij W. ROSKAM, Kadeweg. Te koop aangeboden: Een goed onderhouden Te bevragen bij J. VAN AS, Seheeps- timmerdyk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 2