ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 4 November 1912. Eerste Blad. Keuring van vee en vleesch. Keuring van vee en vleesch. Arbitrage. NIEUWSTIJDINGEN. CZ ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9308. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer.Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den BO October j.l., is benoemd tot keurmeester van bet uit nood geslacht en gestorven vee in deze gemeente, de heer JAN SJOERD HOOGSTRA, die als zoodanig op heden in functie is getreden. Zierikzee, den 1 November 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afge- kondigd de door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 80 October j.l. vast gestelde gewijzigde Instructie van de Keurmeester van vee en vleesch in deze gemeente. Zierikzee, den 4 November 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. De verkiezing te Ommen van baron Mackay tot lid der Tweede Kamer, heeft in het antirevolutionnaire kamp een storm van verontwaardiging doen opgaan. Dr. Kuyper sprak in zijn lyforgaan, De Standaardzelfs den banvloek over den armen baron uit. Geen antirevolution air zoo luidt het consigne uit het hoofdkwartier mag ooit meer op den vermetele stemmen, die zich verstouten dorst den door dr. Kuyper geabandon- neerden zetel thans in te nemen. Want gelijk wy reeds in dit blad medegedeeld hebben, werd de candidaat der anti- revolutionnairen met de niet gering te achten meerderheid van 700 stemmen verslagen. Nu laat het ons vrij koud, of het kiesdistrict Ommen door een antirevolutionnair of een christel.-histo- risch man in de Kamer vertegenwoordigd wordt. Dit is voor ons lood om oud ijzer, met dit verschil, dat wij de Chris tel ij k-h is tori sch en voor de ontwikkeling van ons volksleven nog gevaarlijker dan de antirevolutionnairen achten, omdat zij verkapte conservatieven zijn, terwijl bij de anti-revolutionnairen althans nog een dcmokratische strooming is waar te nemen. Vandaar dat de adelyke heeren zich meorendeeis onder de christelijk-historischo vaan scharen. Ook de persoon van den candidaat, den heer Mackay, is ons volmaakt onverschillig. En toch heeft zijn verkiezing een blijde beteekenis. Zij is in onze oogefi 't begin van het einde der overheersching van ons land door de coalitie. Zy is een duidelijke vingerwijzing, dat ons volk het Kuyperjuk moede is. En als zoodanig stemt ons de uitslag der Oramensche verkiezing tot vreugde. Daaraan verandert het bedanken van den zwakken baron voor den zetel niets. Turkye is, naar de laatste berichten te oordeolenthans lamgeslagen. De Qulgaren hebben by Loele Boergas een schitterende overwinning op de Turken bevochten. Drie dagen duurde het ge vecht. Is de strijd zoo beslissend ge weest als de Bulgaren voorstellen, was de nederlaag der Turken zoo verplette rend, dan ligt voor de Bulgaren de weg naar Konstantinopel open. Inmiddels rukken de Grieken uit het Zuiden en de Serviërs, die Uskub veroverd hebben, uit het Noorden naar Saloniki op, ten einde zich van deze belangrijke havenstad meester te maken. Zullen de Mogendheden, nu de oor log in dit stadium gekomen is, dat de Balkanlegers steeds zegevierend voor waarts rukken, en Turkye's weerkracht in Europa zoo goed als gebroken is, het oogenblik gekomen achten om lusschenbeide te komen? Of zullen zij wachten, totdat Konstantinopel geval len is?*' Den status quo ante bellum zullen zij niet kunnen, en vermoede lijk ook niet willen herstellen. Zij zullen de vruchten der overwinning aan de verbondene Balkanstaten zoo niet geheel dan toch ten deele moeten laten. En het zou ons niet verwonderen, zoo zy zelve ook poogden iets van den buit te verkrijgen, althans trachtten voordeel te trekken uit den nu ontstanen toestand. De Turken schynen niet met die ontstuimige dapperheid te vechten, waar door zy zich in vroegere oorlogen onder scheiden hebben. Zij zeggen, dat hunne nederlagen een straf van Allah zijn, omdat zy Abdoel-Hamid van den troon verdreven hebben. Abdoel Hamid is inmiddels met een Duitsch oorlogsschip naar Constantinopel overgebracht. Men weet, dat de Russische kroon prins sedert eenigen tijd ernstig ongesteld is, en wel zoodanig, dat de Czarina, indien men haar niet weerhouden had, uit smart en wanhoop hierover zich uit het raam heeft willen werpen. De genees heer schijnt haar de ware toedracht te hebben medegedeeld. De jonge prins is, naar verluidt, op het keizerlijk jacht Standart" door een pistoolschot in het onderlijf getroffen. De dader, die van de verwarring gebruik maakte om te ont vluchten, heeft den door hem gepleegden aanslag op het leven van den jeugdigen prins wereldkundig gemaakt. Aan het hof wilde men dien aanslag geheim houden. Men zal zich herinneren, dat een poos geleden de commandant van de „Standart", admiraal Tsjagin, zich van het leven beroofd heeft. Hij was namelijk niet aan boord van het keizerlijk jacht, toen de aanslag gepleegd werd. Een studente, Helene Sokaio genaamd, had met den admiraal een liefdes betrekking aangeknoopt, teneinde aan revolutionnairen gemakkelyk toegang tot het jacht te verschaffen.. Zooals ik in mijn vorig artikel „Op voeding tot Pacifisme" reeds schreef, beleeft het vredes-idee tegenwoordig wel zijn dévoine, maar moeten wij daarom wanhopen dat de vredesdenkbeelden ooit tot overwinning zullen komen en moede loos het hoofd laten zinken Allerminst, integendeel, juist nu moeten de paci fisten met energie arbeiden, gelijk een dokter, welke zich tot taak gesteld heeft een zekere ziekte te bestrijden, al zijn krachten zal inspannen, wanneer de ziekte op haar hevigst zich weer vertoont. Juist thans, nu wy weder kunnen bemerken hoe ontzettend groot de ellende is, welke de oorlog veroorzaakt en na zich sleept, moeten wij opvoeden tot pacifisme en het idee der oplossing van internationale geschillen door scheidsgerecht verbreiden. Het arbitrage-idee is niet iets nieuws, maar bestaat reeds vele jaren lang. Ge- durendo de vorige eeuw alleen zijn niet minder dan 222 gevallen aan scheids rechterlijke beslissing ónderworpen tot 1848 slechts 6 en in deze eeuw zit de arbitrage als 't ware in de lucht en wordt hoe langer hoe meer toegepast. Dit is voornamelijk het resultaat der beide vredesconferenties. Het is een dwaling te meenen dat deze niets hebben uitgewerkt. Zy hebben de arbitrage naar den voorgrond gebracht, zooals we dat tot dusver in de internationale verhou dingen niet kenden, 't Is waar er zijn sinds dien nog vele oorlogen geweest en ook thans wordt weer een bloedbad aangericht, maar er zouden er onge twijfeld nog meer geweest zyn, indien de conferenties achterwege waren ge bleven. Ook al moge het grootste deel der gevallen, welke aan arbitrage onder worpen zijn, slechts weinig gewichtige kwesties betreffen, er waren er toch ook by, die een zeer ernstig karakter droegen en voorheen onfeilbaar tot oorlog geleid hadden. En al waren de vredesconferen ties slechts de oorzaak geweest, dat één oorlog werd voorkomen, dan nog zyn zy niet te vergeefs geweest. Dat niet alle internationale conflióten aan scheids gerecht onderworpen worden, dat het Haagsche Hof van Arbitrage, waarvoor het Vredespaleis wordt gebouwd, nog geen Bondsgerecht der natiën is ge worden, is voor het oogenblik wel een droevig, doch voor de toekomst geens zins een hopeloos feit. In een rede over arbitrage tot de studenten van de universiteit van St.- Andrews sprak Carnegie in 1906: „Niettegenstaande alle verheugende teekenen van groei van arbitrage zouden wij ons zeiven bedriegen, indien wij dachten, dat de oorlog plotseling tot het verleden zou behooren, want wy mogen namelyk hopen, dat niet meer dan één groote offerslachting van men- schen zal plaats hebben, vóór dat 't ryk van den vrede de wereld zal zegenen. De resten van het rookende verleden, de zaden, welke groote oorlogen hebben uitgezaaid, zullen waarschijnlijk met langer en langer tusschenpoozen op vlammen, totdat het vergif van het verleden zal hebben uitgewerkt. Er zal gedurende onzen voortgang tot dit doel geen volmaakt onafgebroken vrede zyn, wij zyn niet zoo optimistisch ons dat te verbeelden. Wij zijn voorbereid op meer dan één uitbarsting van krank zinnigheid en domheid in de toekomst, evenals in het verleden; maar, dat de vrede eindelyk komen zal en spoediger dan de meeste myner hoorders kunnen gelooven, hieromtrent bestaat by my niet de minste twyfel". Wy mogen nu ook eenmaal niet ver wachten dat de lente in één dag komt. Een scheidsgerecht van volkeren, waar toe iedere natie is toegetreden, kan slechts geleidelyk worden bereikt. Het moet geboren worden uit scheidsgerechts verdragen welke in vollen vrede door twee of meer landen worden aangegaan en wier strekking zich langzamerhand moet uitbreiden om zoodoende alle ge schillen aan een permanent scheidsgerecht te onderwerpen. Men spreekt wel van zoogenaamde kwesties van eer, onaf hankelijkheid en onschendbaarheid, welke niet aan scheidsgerecht zouden kunnen overgelaten worden, maar dat is dwaas heid. Waarom zouden die ook niet veilig zijn in de handen van goede, onpartijdige bekwame rechters. Is ook het duel niet verouderd en uit den tyd geraakt Werkelijk, de door de staten gekozen scheidsrechters nemen de autonomie der rijken niet weg. Waarom zou hetgeen op privaatrechterlijk gebied bereikt is, ook niet op volkenrechtelijk gebied bereikt kunnen worden? Laten wij ons de waarheid herinneren dat de uitspraak der scheidsrechters tot heden altijd is gehoorzaamd. Strijden wy vooral nu voor vrede door recht, want juist thans hooren wij zoovele stemmen van hen, die den oorlog niet verdedigen, maar hem onuitroeibaar achten, omdat de mensch van nature krijgszuchtig zou zyn en de menschelijke natuur -on ver anderlijk. Wie zoo spreken zyn niet de ongevaarlyksten voor den vrede. Maar hun meening is een dwaling. Veranderden er niet reeds vele onver anderlijk gedachte dingen? Aristoteles, de beroemde wijsgeer der oudheid, meende dat de slavernij niet afgeschaft zou worden voor het weefspoel alleen zou gaan en toch, zij is afgeschaft en nog gaat het weefspoel niet uit zichzelve. Laten wy daarom de idee van arbi trage eeren en verbreiden, want zy is logisch, kan het rechtsgevoel bevredigen en ligt in de lyn van de ontwikkeling der rechtsbegrippen, in de lijn der historie. Paco. NEDERLAND. Amsterdam, 3 Nov. Naar wij vernomen hebben gisteren en heden tusschen 1000 en 1100 sigarenmakers en tabaks bewerkers den arbeid opgezegd tegen 10 November voor de Israëlieten en 11 November voor de andere patroons. Voorts kunnen wij nog mededeelen, dat verschillende kleine onvereenigde patroons in de sigaren-industrie aan de werklieden organisatie toezegging hebben gedaan, dat zij de eischen zullen inwilligen. VGravenliage, 2 Nov. By het Depar tement vait Koloniën is ontvangen het volgend telegram van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, d.d. 31 October j.l.: By eene vechtpartij tusschen Arabieren en Chineezen, Vrijdagavond (25 Oct.), werden te Bangil twee Chineezen gedood en één gewond. Zaterdagavond (26 Oct.), werden te Cheribon zes Arabieren en één inlander gewond en één Chinees gedood. Zondagmiddag (27 Oct.) één Chinees gewond en één gedood en Maandagmorgen (28 Oct.) één Chinees gedood en één gewond. Sedert is alles rustig. Drie-en-dertig Chineezen en drie Arabieren zyn gearresteerd en een groote voorraad wapenen is in beslag genomen. Bij eene conferentie, heden gehouden, stonden de Chineesche en Arabische hoofden in voor de bewaring van de rust en den vooruitgang van den handel. Maandagavond (28 Oct.) en Dinsdag morgen (29 Oct.) vonden vechtpartijen te Soerabaja plaats, Woensdagmorgen (30 Oct.) werden door de Arabieren eenige Chineesche pakhuizen en toko's vernield. In de Chineesche wyk zyn veel winkels gesloten en is het thans rustig. In totaal zijn, voor zoover bekend, ge dood en aan wonden overleden vyf Chineezen, twee Arabieren, één Europeaan en gewond acht Chineezen, vijf Arabieren, een Europeaan en twee inlandsche politie agenten. Een vrij onbeduidende ruzie gaf aanleiding tot deze uitbarsting van sinds lang bestaande antipathie tusschen de beide rassen. Schevenlngen, 1 Nov. Donderdagavond tegen 7 uur deed de heer v. d. Leye, wonende in het Belgische Park alhier, bij de politie aangifte van de vermissing van zijn 13-jarig zoontje. De jongen was des middags naar school gegaan en was sedert dien tyd niet meer in de ouderlijke woning terug gekeerd. De knaap moest namelyk dezer dagen een operatie ondergaan, waartegen hy vreeselijk opzag en er dan ook tegenover zyn ouders steeds met een zekeren angst over sprak. De politie toog op onderzoek uit met behulp van eenige politiehonden, echter zonder eenig resultaat. Vrijdagmorgen vroeg vond een bagger man den knaap dood liggen op een weiland aan de overzijde van de Haring kade, aan den kant van een sloot. De onmiddellijk gewaarschuwde politie stelde met behulp van politiehonden op nieuw een onderzoek in, maar sporen van geweldpleging, die de gedachte aan moord zouden rechtvaardigen, werden schijnbaar niet gevonden. Het lyk werd op last van de justitie, na schouwing, naar de Ziekenverpleging in de Duinstraat vervoerd. De justitie stelt natuurlijk een onder zoek in. Rotterdam, 2 Nov. Bij de aaukomst van het stoomschip „Rotterdam" uit New-York, is door de recherche aange houden de matroos H. v. d. S., wiens aanhouding door den officier van justitie te Leeuwarden verzocht was, wegens diefstal. De matroos is gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht. In een koffiehuis alhier, aan den Haringvliet 95, kreeg gisterenavond de kastelein J. van den Bos twist met zijn huishoudster E. Duma, een gescheiden vrouw, en bracht haar met een brood mes een steek in de borst toe. De vrouw vluchtte de straat op en viel kort daarop dood neder. De dader werd in zijn koffiehuis in hechtenis genomen. Het lijk is ter schouwing naar het ziekenhuis vervoerd. De kastelein is naar het huis van be waring overgebracht. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat de vrouw twee messteken in de borst had gekregen, en dat de dood onmiddellijk was ingetreden. Als vermoedelijke oorzaak wordt ge noemd, dat de vrouw "met een ander persoon liefdesbetrekkingen had aan geknoopt. Gisterenmorgen werd op het abat toir alhier de eerste zending bevroren vleesch uit Argentinië ingevoerd, be staande uit twee runderen. Rozendaal, 2 Nov. De raad dezer gemeente stond f 30.000 toe als bijdrage in de kosten der betere bevaarraaking van den Vliet, zoodat schepen van 55

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1