ilLtilMT ol Jkvenari Nutsspaarbank DE VRIES SON, Dame Ingezonden Mededeelingen. AD VERTEN TI EN. mmmmmmwM Tandarts, zijn Donderdag 7 Nov. in het Hotel van Oppen te consulteeren. 7 maanden aan open been geleden. Kloosterbalsum, Tegen deze stelling wil spreker opkomen. Wat zou een Staatspensionneering voor ons land kosten? Spreker Ontmoet hier weor den heer Treub, die ook een berekening van de kosten gaf. Spreker had hierop dezelfde critiek willen oefenen als gisteren op volkomen juiste gronden de heer Vliegen deed. De heer Treub nam het getal 70-jarigen te hoog, maar vermenigvuldigde het totaal ge raamd cijfer der pensioentrekkers met f 3. Dit kan niet, wanneer men het Engelsche stelsel hier onder cijfers brengt, want dit stelsel kent f 3 als maximum. De opzet van den heer Treub was dus te hoog en bij ons op het platteland vindt men veel ouden van dagen, in het bezit van een hoekje tuiD, dat in mindering kan komen. Voor Engeland waren voor 19121913 de kosten van de pensioenen 12.135.000; de bevolking daar is 71 maal die van ons land, en vóór ons land zouden de pensioenen dus kosten f 19.400.000. Door aan te nemen, dat die kosten ge reduceerd kunnen worden omdat in het Engelsche cijfer ook Ierland begrepen is, dat een abnormaal hoog cijfer pensioen gerechtigden aanwijst, komt men voor ons land tot een lager bedrag. Spreker komt tot deze conclusie, dat een wetgeving geheel overeenkomend met de Engelsche hoogstens f 19.400.000 zou kosten. De levensstandaard is in Engeland echter hooger dan hier en met f 2,50 doet men hier hetzelfde als in Engeland met 5 shilling. Neenjt men dezen grondslag, dan komt spreker voor ons land tot een totaal van f 16.200.000. Daarbij komen nog de administratiekosten, die in Engeland en Denemarken ongeveer 4 pCt. bedragen, zoodat spreker tot een totaal komt van f 16.800.000. Hierbij dient in het oog te worden gehouden, dat dit niet de kosten zijn van de wet zooals die aanvankelijk in Engeland, in 1908 in werking trad, omdat men de bedeelden van het pensioen uitsloot. Spreker is overtuigd, dat de uitsluiting der bedeelden hier een veel sterkeren invloed zou hebben dan in Engeland. Men zou daardoor hier komen tot een uitgave van 14 millioen. Spreker weet niet of een dergelijke bepaling mogelijk zou zijn, maar hij voelt in be ginsel voor de uitsluiting, omdat men dan met het pensioen zou bereiken de genen, die altijd voor zich zei ven hadden gezorgd. Het Engelsche stelsel, zooals thans toegepast, zou dus hier in te voeren zijn tegen een uitgave van ongeveer 17 millioen, het Deensclie voor ongeveer 10 millioen. Spreker geeft zich rekenschap van het feit, dat het vinden van dergelijke be dragen een moeilijk werk is, dat den Minister van Financiën zorg zou baren. Maar hij ontkent, dat het onze krachten te boven gaat en wil dat duidelijk maken met een droog cijferbetoog, waarvan de resultaten hem zelf hebben verrast. Het is bijna ondoenlijk het nationaal vermogen en stellig om het nationaal inkomen te schatten; men slaat veelal de plank mis. Maar als men het be lastingstelsel van een volk goed kent en over gedetailleerde statistieken be schikt, dan kan men over een zeker aantal jaren wel komen tot een raming van de vermeerdering van het nationaal inkomen. Spreker heeft een berekening gemaakt voor de laatste 10 jaren van de statistieken, van 19001910. Spreker zocht naar de vermeerdering van het nationaal inkomen. In de vermogens belasting was aangeslagen in 1901 een som van 5 milliard 775 millioen en in het jaar 19101911 een som van 7 milliard 142 millioen, zoodat de vermeer dering bedroeg 1 milliard 367 millioen. Om nu tot het inkomen te komen, paste spreker den matigen rentevoet van 4 pCt. toe en kwam dan tot een vermeer dering van het inkomen met 54 millioen. Bij de 54^ millioen moeten gevoegd worden de hoogere opbrengst van den grond. Een ruwe raming van de hoogere inkomsten van ongebouwd maakte spreker eveneens; de inkomsten uit landerijen steeg met ongeveer 36 percent. Voor 1900 bedroeg de belastbare opbrengst van ongebouwde eigendommen ongeveer 70 millioen, terwijl de vermeerdering tot 1910 33 millioen bedroeg, wat volgens een bekend landbouw-special iteit zeer matig geschat is te noemen. De vermeerdering van het nationaal inkomen voor genoemd tijdperk is dus 54J millioen, vermeerderd met 33 millioen, te vermeerderen nogmaals met het bedrag der kapitalen beneden de f 13000. Spreker laat nog buiten beschouwing de inkom sten van buitenslands gevestigde per sonen, welke wel hier gewonnen, maar niet genoten worden, en ook de naamlooze ven nootschappen De physieke personen met kapitalen beneden de f 13,000 komen in aanmerking bij de bedrijfsbelasting. Het totale bedrag der aanslagen in de bedrijfsbelasting van physieke personen steeg in 8 jaren met 203 millioen, dus voor 10 jaren ongeveer 228 millioen. De conclusie is dat het inkomen van ons volk, voor zoover in de directe be- (Onder verantwoordelijkheid van den inzender Van 15 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Dat de huiszwamchampioen of paddestoelen groote vijanden van het hout en zeer nadeelig voor de gezondheid der bewoners van een huis zijn, is iedereen bekend. De lucht van het AvenariusCarbolineum,<lat even wel beslist tegen huiszwam afdoende is, belemmert soms het gebruik van het Êroduct binnenshuis, terwijl het vol- omen reukelooze Raco niet alleen eene houtbeschermende, maar ook eene luchtzuiverende uitwerking bezit, zwam, schimmel en bacteriën- koloniën voorkomt of verwijdert. Behandel dus den onderkant van den vloer, de vloerribben, muren, ramen, kozijnen of het hout in den kelder met Raco. Besproei zekerheidshalve ook den grond onder den vloer ermede, het is voor de bescherming van het hout tegen huiszwam en in 't belang uwer ge zondheid. Inlichtingen aan welk middel in het een of ander geval den voorkeur te geven is, verstrekt kosteloos Gebr. DE VOS, in Verfwaren, Zierikzee. Aambeien. Aambeien, een veel voorkomende kwaal, worden gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, zwangerschap, enz. Meesten tijds worden zij verwaarloosd, totdat de lievige jeuking en stekende pijn een onuitstaanbare kwelling veroorzaken en een operatie noodig is om fistel, verzworen aambeien of verstopping van het darmkanaal te voorkomen, of doordat de patiënt geheel verzwakt is door het bloed verlies. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aanwending een opmerkelijk gevoel van verlichting en rust, en zij heeft in de jaren, dat wij u haar deden kennen, haar afdoende werking in het genezen van zelfs ernstige gevallen voldoende bewezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Zierikzee verkrijgb. bij m. s. Polak, en te Tholen bij W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel ii f 1.75 per doos. lastingon aangeslagen, vermeerderde in 10 jaren in totaal met 315 millioen. Hierbij valt nu nog op te merkenvoor eerst dat in het vergelijkingstijdperk opgenomen zijn de jaren 1907 en 1908, de crisisjaren, welke, althans 1908, on gunstig waren voor den fiscus, niet de economisch voordeeliger jaren 1911 en 1912, die tot veel gunstiger uitkomst zouden voeren. Ten tweede zijn hierbij niet in rekening gebracht alle inkomsten uit land- en tuinbouw, voor zoover uit geoefend door pachters. En nu blijkt dat dit met 53 pet. van den bodem het geval is. Men moet hier dus nog een groot accrès van inkomsten bijvoegen van personen wien het in de laatste jaren buitengewoon goed is gegaan. Dan is er een belangrijke factor: de stijging van de lagere loonen. Alle loonen beneden f 13 per week vallen buiten de bedrijfs belasting en dus buiten het berekend accrès; men kan er alleen naar gissen, Spreker houdt dus vast aan een accrès van 315 millioenhoewel het stellig grooter is. Spreker verwacht twee tegenwerpingen. Men zal zeggen, dat, waar de vermogens- en bedrijfsbelasting nog niet zoo lang werken, het accrès, door spreker bere kend, niet is terug te voeren op zuivere vermeerdering van inkomen, doch goed deels op de betere kennis der vermogens toestanden door den fiscus. Spreker vindt het niet onmogelijk, dat deze factor tot zekere hoogte eenigen invloed oefent, al is deze gering. Gering, omdat het accrès in het vergelijkingstijdperk zeer regel matig aanhoudt, terwijl de betere kennis van den fiscus vooral aan den dag moest treden in het begin van het vergelijkings tijdperk. Sprekers berekening is zoo voorzichtig opgesteld, dat de toegenomen kennis van den fiscus daardoor geaequi- valeerd wordt. Men zal kunnen tegenwerpen, dat ook rekening moet worden gehouden met het accrès der bevolking, maar dit bedroeg 14,8 pet., terwijl het nationaal inkomen 3 maal-zooveel toenam in hetzelfde tijd perk. Men staart zich blind op één punt, en spreker maakte deze becijfering be kend om zakelijke critiek uit te lokken. Wat volgt nu uit de becijfering? Vooreerst, dat ons volk een tijd van ongekenden economischen voorspoed beleeft, dat ons volk rijk is. Voor een volk van slechts 6 millioen zielen is een vermeerderd inkomen in 10 jaar met 315 millioen enorm. Wij hebben dus ons geheel Staatsbudget vrij gekregen en houden nog 100 millioen over. In dit eene decennium heeft ons volk meer gespaard dan het totaal nominaal bedrag van de Staatsschuld sedert ecuwen op gestapeld. Wanneer de schuld geheel werd afgelost, zouden wij nog 200 millioen overhouden. De Voorzitter verzoekt den heer Patijn zich wat te beperken in zijn uitweidingen: hij gaat nu toch wat heel ver. De heer Patijn meent in de orde te zijn in zijn betoog, dat de vermeerdering van het nationaal inkomen Staatspensioen mogelijk maakt. l)e Voorzitter kan niet zeggen, dat de heer Patijn buiion de orde is, maar dringt toch op bekorting aan. De heer Patijn voegt er dan nog bij, dat in de stijging van het nationaal vermogen niet begrepen is de stijging van de kapitaalswaarde van den grond, waardoor in totaal bet nationaal ver mogen in 10 jaren met 2£ milliard zou zijn gestegen. Welk een ongekende welvaart! Hoe moet men in liet licht van deze cijfers nu toch oordeelen over het voor nemen der Regeering om onze tolpolitiek te veranderen? Zestig jaren geleden keerden we de protectie den rug toe omdat we bezig waren te vei armen. Een paar eeuwen geloden waren we het rijke Nederland, een 70 jaren geleden stonden we aan den rand van het Staatsbankroet, we zijn nu weer het welvarend Nederland en op weg als we maar geen domme dingen doen om weer het rijke Nederland te worden. Gaat het dan niet de perken van het menschelijk onverstand te buiten, dat mén onder zulke ongekende gunstige omstandigheden zou willen breken met onze tariefspolitiek Kunnen wij een Staatspensioen betalen Spreker meent dat het antwoord niet anders kan zijn dan bevestigend. Per jaar is het inkomen vermeerderd met 31 millioen. Indien ons volk dus slechls de helft afzondert van hetgeen het inkomen in één jaar vermeerdert, dan kunnen we hier een Staatspensioen hebben. Spreker weet heel goed, dat een hooger inkomen van de natie nog niet is oen vermeerderde inkomst voor den Staat, maar men zal toch toegeven, dat met deze cijfers voor oogen het hier een quaestie is niet van kunnen, maar van willen. Spreker eindigt met een enkel woord tot de coalitie en de Regeering: hij be grijpt, dat men prijs stelt op aanneming- van dit ontwerp. Men kan niet anders, men kan in 1913 niet komen zonder iets op het gebied van sociale wetgeving- te hebben tot stand gebracht en het parool is: ooren dicht; mond dicht, niet denken, maar stemmen. Men denke echter niet, dat dit ontwerp een defini tieve oplossing zal zijn. Ook als deze wet in het Staatsblad komt, zullen spreker en zijn medestanders den strijd voor de Staatspensionneering niet opgeven. Niet alleen aan de zijde van sprekers naaste geestverwanten, maar met de overgroote meerderheid der vrijzinnigen zal spreker dezen strijd kunnen strijden. Met klim mende belangstelling hoorde spreker den heer Tydeman, vooral aan het slot van diens rede, en aTs spreker zich niet bedriegt, dan liggen de denkbeelden, in 1909 in de Vragen des Tijds door dr. Bos verdedigd, in de lijn van den heer Tijdeman. Spreker meentdat samenwerking van de drie vrijzinnige groepen mogelijk is wellicht zal men een enkeling, hoewel zeer noode, moeten missen. Maar waar die krachtige samenwerking mogelijk is, daar wanhoopt spreker aller minst aan de oplossing van het vraagstuk van verzekering voor den ouden dag met Staatspensionneering. Met dit wetsontwerp is 't vraagstuk van ouderdomsverzorging niet opgelost. Ingezonden Stukken. Brujnissk, 31 October 1912. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik een plaatsje in Uw blad voor 't onderstaande. Met het oog op de algemeene vergadering van de vereeniging „Onderlinge Hulp" of „Onderlinge Varkensverzekering"— die in de maand November zal gehouden worden, waarop weder de jaarlijksche verkiezing van bestuurs leden zal plaats hebben, wilde ik gaarne de ledén van genoemde vereeniging in overweging geven, om toch vooral geen bestuursleden te kiezen, die nooit geen varken in. hun bezit hebben. Te meer daar zulks in strijd is met art. 8 van het reglement, waar duidelijk in uitgedrukt wordt, dat iemand, die geen varken houdt, wel donateur kan zijn en zoo iemand op de alge meene vergadering enkel een raadgevende stem heeft. Als ik mij niet vergis moet er dit jaar weel een bestuurslid aftreden, die nooit een varken in zijn hok heeft. En die zijn er meer in het bestuur. En nu wilde ik mijne medeleden ver zoeken om toch nfet iemand in het bestuur te kiezen, die enkel maar een raad mag geven en niet over zaken mee mag stemmen! Wij moeten in het bestuur toch immers bestuurders hebben maar geen raadgevers, die jaarlijks aan contributie een kwartje betalen en daarvoor aan keurgeld vier ot' vyf gulden terug ontvangen. Misschien willen de verleden jaar nieuw gekozene bestuursleden daar wel eens over spreken op de eerstvolgende bestuursvergadering. Mijnheer de Redacteur, ontvang den dank voor de verleende plaatsruimte van een lid van „Onderlinge Hulp". M ARKTBERICHTEN. Zierikzee, 31 Oct. Alleen bruine boonen waren ruim ter markt, andere artikelen werden zeer weinig aangeboden. Tarwe f8 f9; chevaliergerst f 6,50 tl f 7,75 rogge f 6,25 a f 6,75; haver f 3 ft f4,50; erwten (kleine) f 12 kf!3; kroonerwten f 10 a f 13; schokkers f 12 d f 19; bruine boonen f 12 f 14. Uien zonder handel. Aardappelen f 1,30 a f 2. Ilooi en stroo geen handel. Middelburg, 31 Oct. Ter graanmarkt van lieden was oen ruime aanvoer. Tarwe, rogge, gerst, kroonerwten on veranderd. Ronde bruine boonen 50 ct. hooger, witte boonen f 2 lager. De prijzen waren als volgt: jarige tarwe f 8,75 üt f 9,25; nieuwe dito f 6 ■d f 8,25rogge f6 a f 7zomergerst f 5,50 a f 6,50kroonerwten f 12,50 f 16: witte boonen f 12,25 a f 16,25; ronde bruine boonen f 14 a f20; lange dito f 13 f 15, alles per ILL. Bcetwortelsu flcer-pry zen. Rotterdam, 28 Oct. Biet, kalm. Nov./Dec. f 10} ji ge noteerd. Amsterdam, 28 Oct. Bietlusteloos; per Oct./Nov. f 10} te koop, per Jan./Maart, f 11 T7T; gedaan, per Mei f 11^ geboden. Londen, 28 Oct. Biet, 88 gr. kalm. (x etr ou wd CORNELIS GAST Jz. en ANDRINA MARIA MOL Md., die, ook namens hunne wederzijdscho familie, hartelijk dank zeggen voor de vele en hartelijke bewijzen van belang stelling bij bun huwelijk ondervonden. BboÜ wersïtaven, 80 October 1912. G e t r o u w'd RUDOLF WOLF, VERONICA MONNIUKENDAM, die, mede namens wederzijdsche familie, hun finitely ken dank betuigen voor de belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Bergen-op-Zoom, 30 Oct. 1912. Don "vden Nov. a.s., hopen onze geliefde Ouders: .1. VAN SPLUNDER, Rijksveldwachter, en t.z? N. DI5N ROER, hunne 35-jarige EchtTorccnlging te herdenken. SCHUDDBBBUliB, 1 Nov. 1912. Hunne dankbare Kinderen: KA VAN SPLUNDER. W. VAN SPLUNDER. W. VAN SPLUNDER— vhRMEI'ijB. JA VAN SPLUNDER. .V Heden overleed te Arnhem (ten huize van zyn Zwager den Heer B. C. Hisngevéld), op den leeftijd van 48 jaar, onze innig geliefde Echtgenoot en Vader, de lieer Herman Christiaan Knappert, Arts te II i 1 v o r s u in. Hilversum, 30 October 1912. Wed. J. M. KNAPPERT—Jansen. H. C. KNAPPERT Jr. Algemeene kennisgeving. De begrafenis zal plaats hebben Zater dag a.s.» des namiddags te IV j ure, op de Begraafplaats „Moscowu" te Arnhem. Heden overleed ons geliefd Dochtertje WILHELMINA JANNETJE, in den leeftyd van tien weken. Tholen, 1 Nov. 1912. A. C. VAN LUIJK. J. E. VAN LUIJK—geli k. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA v. o. POEL, wed. van A. Molegraaf, betuigen wy onzen bartel y ken dank. Zierikzee, 1 Nov. 1912. Uit aller naam, A. MOLE GRAAF. te ZIKlilKZEK. COMMISSARISSEN ninken bekend aan belanghebbenden, dat de rente niet ingang van I Januari 1913 wordt terug gebracht v an 3,00 op 3 J. EUANSÉ, Voorzitter. jhr. Mr. J. W. U. DE .loNcK VAN ELLEMEET, Secretaris. ■LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant fijn linnen de uitsluitend betrouw bare Zeep. Genezen door den Kloosterbalsem. Mej. Ida Janssen te Berg (Limburg) verklaarde ons„7 lange maanden heb ik geleden aan een open been. liet been was vanaf het scheenbeen tot aan de teen open. Loopen kon Jk niet meer en het duurde zoo iang, dat ik er moedeloos onder werd. Geen enkel van de vele geneesmiddelen die ik ter genezing aanvaardde hielp mij totdat ik op aanraden van een mijner buren be sloot het ook eens te pro- beeren met den Klooster balsem, welke ik kocht bij. Th. Severijns, te öbbicht. Het resultaat was prachtig. Reeds na drie dagen begon de wond te genezen en na 14 dagen, na 4 potjes Klooslerbalsem gebruikt te hebben, was ik geheel en al hersteld, waarvoor ik zeer dankbaar ben". Klooster Sancta Paulo, geneest onvoonvaardeltfk alle rhcu- nmtische aandoeningen, spit in den rng, spierverrekkingen, stramheid, wonden van allerlei aard, winter handen en -voeten, huidaandoeningen en aambeien. Prijs per pot van 20 gram 35 cent, van 50 gram 75 ck, van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f 2,50. Eischt rooden band met handtcekening van den Ceneranl-Agent L. I. AKKER, ROTTERDAM. Verkrijgbaar bij alle drogisten, apothekers en de bekende depothouders. \tdeve heelt gaarne ten wcht r«sin gcüoht, oen jeug dig frisch uiterlijk, ca cou mooi fcint. Dit alles geelt: Lelien- melk van Bergmann Co., Arnhem Fabrieksmerk: .Stokpaardjes" alleen echt in rood - gele (bollandsche) verpakking. Prijs 40 cent per stuk. Verder maakt het Stokpaardjes- Leiienmeik- Cream roode, ruwe cn opengesprongen huid in een nacht blank en Huweelzacht, Tube 35 cent bij: C. J. SONKE Jr., Drogist St.-Maartensdyk. Het BESTUUR van den Kolenbond „Algemeen Belang" te Stavenisse zal aanbesteden op Vi-ydag 15 November 1912, de levering van 110 kar of meer le soort Ruhr-Kaehelkolen. Voorwaarden te verkregen bij dén Secretaris A. VAN T IIOF.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 6