ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag I November 1912. RONA Van Houten's Cacao Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAGWOENSDAG en VRIJDAG verschyntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitefiland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9307. Directeur: A. J. DE L00ZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlyk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Voor gezonden en zieken. Voor werkers met hoofd of hand. Voor kinderen en volwassenen. Voor beoefenaars van elke sport. Altijd heerlijk, versterkend en gemakkelijk bereid. De Balkan-oorlog. Sofia, 31 Öct. Na gevechten, die twee dagen duurden, behaalde het Bulgaarsche leger een volslagen overwinning op de Turksche hoofdmacht, die zich in wan orde terugtrok. Luie Burgas is door de Bulgaren genomen. Het gevecht, dat op de linie Luie BurgakSaraikeny geleverd werd, was zeer verbitterd. Het Turksche leger, onder bevel van Nazira pasja, dat op de vlucht gedreven moet zijn, trekt zich terug op Tschorloe en laat een groot aantal gewonden achter. Het Turksche leger aldaar was 150.000 man groot. De tweede verdedigingslinie der Turken is door dit verlies geheel verbroken. Het bombardement van Adrianopel is begonnen. Volgens de laatst berichten, zullen de Bulgaren in geen enkel opzicht tot het sluiten van een wapenstilstand overgaan. Zij willen alleen directe vredes onderhandelingen met Turkye beginnen. NEDERLAND. VGravenliage, 1 Nov. De Daily Mail maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk de Russische tsaar de opening van het Vredespaleis zal bfj wonen. De aan wezigheid van dezen vorst in ons land heeft, schryft het blad, nog een bizondere beteekenis, omdat hier in 1913 tevens de onafhankelykheidsfeesten gevierd worden en Rusland de eerste was, die in 1813 militairen zond, om ons land van het Fransche juk te helpen be vrijden. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 1 Oct. By den Xlden Propaganda Schietwedstrijd, uitgeschre ven door de Koninklijke vereeniging voor Scherpschutters te Arasterdam, om het {meesterschap van Nederland, werd o. a behaald Het getuigschrift als meesterscherp- schutter met zilveren medaille, alsmede de lauwerkrans met lint in nationale kleuren, door den heer P. Klok. Het getuigschrift als goed schutter met bronzen medaille door de heeren: A. Anker, M. T. Jacobi, D. J. P. Jacobi en J. L. Kashoek, allen leden der Schiet- vereeniging „Zierikzee". In de Woensdagavond heropende raadszitting werd de behandeling der gemeentelijke begrooting voortgezet. De subsidie van het Burgerlijk Arm bestuur werd op f 11000 vastgesteld. De Ploofdelijke Omslag werd bepaald op f 30,000. De geheele begrooting werd hierop met algemeene stemmen goedgekeurd. De Raad ging daarna in geheime zitting over. Het voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der instructie voor de keur meesters van vee en vleesch werd goed gekeurd. Tot keurmeester van uit nood geslacht en gestorven vee werd benoemd de heer J. S. Hoogstra. Niemand het woord verlangende werd de zitting gesloten. Tot opzichter-teekenaar by den bouw der gemeente H. B. S. te Neuzen is uit de 30 sollicitanten benoemd de heer J. Spits Mz. te Zwolle. Benoemd tot fitter aan de ge meentelijke gasfabriek te Axel de heer E. van Duren te Tholen. Er waren 26 sollicitanten. Te Tiel is na eene langdurige ziekte, op 62-jarigen leeftyd overleden de heer Mr. K. M. Schram de Jong, sinds 1897 officier van justitie bij de rechtbank aldaar, vóór dien tyd in dezelfde betrekking te Zierikzee. Drcischor. In de vacature voor het lidmaatschap van den gemeenteraad, ontstaan door het overlyden van den heer J. Doeleman Zz., zyn candidaat gesteld de heeren Joh. Doeleman Johz. en Jac. Kip. De stemming zal plaats hebben 11 November a.s. Noordgouwe. De Raad dezer gemeente besloot geen gevolg te geven aan het verzoek van den A. N. W. B., vermeld in één der Provinciale bladen, om aan de grenzen der gemeente borden te plaatsen met den naam der gemeente. Op de beide palen, die door den wiel- rydersbond alhier geplaatst zijn zal een bordje met „Noordgouwe" er op aan gebracht worden. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter bedroeg de regenval in October j.l. 93,8 m.M.; de maand telde 16 regendagen. Zonnemaire, 1 Nov. Ook in deze gemeente komen enkele gevallen van mazelen voor. Brouwershaven, 31 Oct. Gisteren en hedenavond werden in en aan de woniag van den heer Simon van den Hamer Sz., korenmolenaar alhier, proeven genomen met electrisch licht,* gedreven door een motor, welke zeer goed slaagden. Het voornemen van genoemden persoon is om by genoegzame deelneming voor eigen rekening een motor te doen plaatsen, teneinde daarmede koren te malen en tevens electrisch licht te leveren. Mocht zijn voornemen ten uitvoer gelegd worden, dan zal onze gemeente zich weldra kunnen verheugen in een betere straatverlichting dan thans het geval is. Renesse. De heer M. J. Hubregtse is benoemd tot baas-fitter aan de gas fabriek te Schoten by Haarlem. Stavenlsse. Dat andere plaatsen, van ongeveer gelyke grootte, als deze ge meente, tot de oprichting van een elec- trische centrale overgaan, blijkt uit het besluit van den gemeenteraad van Schoondyke, die tot eigen exploitatie besloot en waar reeds 135 aansluitingen zyn toegezegd. Volgens den alhier van wege het K. N. M. Instituut to De Bilt by Utrecht geplaatsten regenmeter viel alhier in October 1.1. 87.7 m.M. regen (in 14 aftappingen), tegen 105.5 in 1911 en 24.4 in 1910. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 775, de laagste 745 m.M. Poortvliet. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben zich drie sollicitanten voor Gemeente-ontvanger alhier aan gemeld. Oud-V^semeer. Werd van oudsher in onze gemeente alleen de graanmaling gedreven door wind, thans heeft de nieuwe eigenaar van den molen van „Schrier" een zuig-gasmotor laten aan brengen, zoodat ook by windstilte kan gemalen worden. Voor het steken der bieten, voor heen meestal aangenomen door de arbeiders voor 10 12 gulden per geraet, wordt nu wel 20 gulden betaald. Toch, zoo wordt verzekerd, geeft het rooien dit jaar zooveel bezwaren, dat ten slotte niet zulke groote daggelden worden verdiond, als wel geroepen wordt. Klachten hoort men onder alle omstandig heden, maar dat het oogsttijd is voor den werkman, zoo hier als elders, zal wel niet ontkend worden; er kan inge slagen worden, er kan goed van gegeten worden wat by zulken zwaren arbeid zeker geen overbodige weelde is maar er kan ook nog wat overgelegd worden voor kwade dagen. Kruiningen. Alhier werden dezer dagen de ingezetenen verschrikt door het plot seling geroep van „moord I". In een oogenblik waren allen op de been en werd een vreemdeling gegrepen, die weldra bleek aan vervolgingswaanzin te lijden. Door zes sterke personen over mand, werd deze krankzinnige naar het gemeentehuis, van daar naar het station, en vervolgens onder sterk politie-geleide naar Bergen-op-Zoom ge bracht. Bij onderzoek is gebleken, dat de ongelukkige een zenuwlijder uit Ierseke was, die tengevolge van een twist krankzinnig was geworden. Aanbestedingen, Verkoopingen enz.' St.-Maartensdyk, 30 Oct. Bij de heden gehouden aanbesteding van voederstoffen door de vereeniging „Landbouwbelang" alhier, is de levering gegund als volgt: Liebig's Vleeschmeel aan den heer C. L. Schepp te Rotterdam, voor j 18,15; Grondnotenmeel aan den heer I. J. van der Have te Rotterdam, voor f 11,50; Katoenmeel aan den heer Anth. Geluk te Bergen-op-Zoom, voor f 10,33. Lynkoek werd niet gegund. Ailes per 100 K.G., franco op den wagen. ONDERWIJS. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Hellevoetsluis de heer W. Hoogvliet, onderw. aan de Chr. School te Brouwershaven. Stavenlsse. De herhalingslessen voor jongens zyn alhier aangevangen met 20 leerlingen. St.-Annaland, 1 Nov. Het herhalings- onderwys voor meisjes is afgeloopen. Telde de cursus aanvankelyk 11 leer lingen, hij eindigde er met 6, wat natuurlyk voor de onderwijzeressen verre van bemoedigend was. Het werk, door de meisjes op de handwerkles vervaardigd, was gisteren- namiddag in de school tentoongesteld. Al kunnen wij uit den aard der zaak dat werk niet beoordeelen, toch kunnen we wel zeggen, dat het een heel aan- genamen indruk maakte: vele dingen zagen er keurig netjes uit. De grootste verzameling was van de jongejuff. P. Quakkelaar, die dan ook voor de derde maal de lessen had bij gewoond. Kortgene. In de j.l. Maandag alhier gehouden algemeene vergadering van de vereeniging „de Ambachtsteekenschool" voor Noord-Beveland werd meegedeeld, dat thans weder 7 leerlingen aan den cursus deelnemen. De begrooting werd vastgesteld in ontvang op f 296,58 en in uitgaaf op f 306. De geraamde inkom sten bestaan uit: goed slot 1911 f 11,08, contributiën en subsidiën der gemeente en het Nut f 110,50; schoolgelden en subsidiën van Rijk en provincie f 175. Op aanwinning van nieuwe contribu- eerende leden werd door het bestuur zeer aangedrongen. Dlnteloord, 30 Oct. Bij het heden te Breda gehouden examen in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek is geslaagd de heer Chr. Niessen, van Stand- daarbuiten, kweekeling der Normaal lessen alhier. Zaterdag 'a. s. zal de opening der voorbereidende klasse, verbonden aan de Rijksnormaallessen, op feèstelijke wijze plaats hebben. Behalve directeur, onder wijzers en kweekelingeu zijn daarbij genoódigd de heeren districts- en arron- dissements-schoolopzieners, de heer bur gemeester, de leden van den gemeenteraad en de secretaris. De samenkomst is be paald op 12 uur in één der nieuwe localen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Burgk. Naar wjj vernemen is benoemd tot kerkvoogd (vacature ds. Van der Linde), de heer N. van der Klooster. De heer A. Leeuw, heeft zijn ontslag genomen als notabele. Bedankt voor het beroep naar Tholen door ds. A. Dekker, te Gameren. Te Oud-Vossemeer zyn in den Kerkeraad nog steeds twee vacatures en wel één voor ouderling en één voor diaken; de aanvulling, reeds meerdere malen beproefd, mislukte, daar de be noemden steeds voor de eer bedankten. Misschien dat, nu een nieuwe predikant zyn betrekking heeft aanvaard, wel spoedig geschikte personen gevonden zullen worden, die genegen zijn de functies op zich te nemen. Stavenlsse. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft opgebracht f 161, welke gelden te goed komen aan de kassen der kerk, der armen en van het ziekenfonds. St.-Annaland, 1 Nov. De oogstpreek heeft verleden Zondag in de Herv. Kerk opgebracht: 397 gld. voor de armen en 77 gld. voor de Kerk. Scherpenisse. By de gehouden stem ming voor een gemachtigde in het kies college tusschen de heeren A. Rystenbil en J. Suurland, is de laatste gekozen. Post en Telegrafie. Burgh. Aangesteld als postbode alhier, de heer I. D. Bakker. Landbouw en Veeteelt. Men meldt ons: Van de Zeeuwsche bietenrooiers, die te Cantley in Engeland werkzaam zyn, waaronder een zeer groot aantal uit het eiland Tholen, wordt bericht, dat het bietenrooien hun zeer goed afgaat, ofschoon de gronden, waar ze op verbouwd worden, zeer ver schillend van kwaliteit zyn. De opbrengst houdt natuurlyk met die kwaliteit ook verband, maar gemiddeld wordt deze geschat op 14 h 15 duizend K.G. per Blooisch gemet. De fabriek aldaar, waaraan ook verschillende dier arbeiders zullen werkzaam zyn, zou dezer dagen haar campagne beginnen. De najaarsvergadering van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Maat schappij van Landbouw en Veeteelt zal gehouden worden te Middelburg op 15 Nov. a.s. Onder de punten van behandeling komen voor: benoeming van een lid van het Dag. Bestuur wegens perio dieke aftreding van den heer C. A. H. Wagtho; benoeming van een afgevaar digde naar het Nederl. Landbouwcomité, wegens per. aftreding van den heer J. H. G. Dorainicus, vaststelling van een reglement op den verkoop van aardap pelen Landbouwhuishoudkundig onder wijs voor meisjes; Landbouwonderwijs aan winter-cursussen en voor vol wassenen enz. RECHTSZAKEN. Door de marechaussee te Hulst is heden naar Middelburg overgebracht, ter beschikking van den officier van justitie, E. J., ambtenaar ter secretarie te Hulst, verdacht van onzedelijke handelingen met minderjarigen. Het parket van Middelburg begaf zich Woensdag naar Clinge, om aldaar met de Belgische justitie een onderzoek in te stellen naar de onlangs in die gemeente gepleegde inbraken en dief stallen. De Nederlandsche en de Belgische justitie voerden een in ver band met die zaken gearresteerden ver dachte met zich. De rechtbank te Middelburg deed heden (Vrijdag) uitspraak in de zaak tegen den 44-jarigen station-chef H. A. de W. te Axel, tegen wien het O. M. 25 October 14 dagen gevangenisstraf eischte wegens het veroorzaken van gevaar voor het verkeer door stoom- vermogen over een spoorweg. Het^betrof hier het spoorwegongeluk bij het station Axel op 5 September j.l. toen een stoker gedood en een machinist ernstig gewond wbrd. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend be wezen en sprak beklaagde vry. De rechtbank te Middelburg ver oordeelde heden (Vrijdag) E. J. v. d. V., 32 jaar, wonende te 's-Gravenhage, die vroeger te Sluis woonde en zich daar aan verduistering van gelden, die by als agent eener Wasscherij onder zich had, schuldig maakte. De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde Dirk van Eijk tot 3 jaar ge vangenisstraf overeenkomstig den eisch van het openbaar ministerie. De rechtbank te Zutphen heeft bij vonnis uitgemaakt, dat dranken met een lager alcoholpercentage dan 20 pCt. geen sterke drank zyn. De rechter-commissaris te Arnhem heeft eenige personen gehoord in zake den bekenden en veelbesproken moord op het zevenjarige meisje Marie Hartjes, te 's-Heerenberg, waarvan destyds zekere B. werd vrijgesproken. Dit nieuwe onderzoek staat in verband men uitlatingen op de kermis te Lengel. V lgscfrerty -Berichten Bruinisse. De vorige week verzond men van hier naar België en Frankrijk 2800 ton mosselen. Naar Engeland, Holland en Duitschland werden 380 balen mosselen verzonden. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 November 1912. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure, ds. Sybrandy van Krabben- dijke. Woensdag 6 Nov. (Dankdag), 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure, ds. Mulder van Klundert. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Wisse (H. Avondmaal, de vorige Zondag uitgesteld wegens ziekte van den Leeraar) 's nam. twee ure, idem (Dankzegging)'s avonds zes ure, Leeskerk. Woensdag 6 Nov. (Dankdag voor den Oogst), 's Voorm. half tien ure, ds. Wisse f 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Van der Schuit van Kampen. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, de heer Vijverberg. Woensdag 6 Nov. 's Voorm, half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, de heer Vijverberg. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstr. 's Voorm. tien ure, Kinderkerk; 's avonds half zeven ure, ds. Waardenburg van Bruinisse (Oogstpreek). Evangelisatie- Jeruël II. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Schouten van Noordgouwe. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Pols. Burgh. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Japchen van Haamstede. Renesse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen (herdenking Hervor ming, H. Avondmaal). Noordwelle. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. v. d. Nieuwenhuizen. Haamstede. Herv. Kerk. 'a Voorin, half tien ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure en 's avonds half zeven ure,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1