ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 30 October 1912. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Z icrikzcesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iedëren MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9306. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. BEL(«IË. Brussel, 27 Oct. Het gerucht loopt dat een officier van de Belgische genie op het oogenblik te Adrianopel vertoeft, waar de Turksche regeering hem belast zou hebben met het in staat van ver dediging brengen der stad. De officier zou deze opdracht buiten weten van de Belgische regeering aanvaard hebben. Het Journal de Bruxelles zegt, dat de regeering, indien dit bericht be vestigd wordt, niet zal nalaten alle noodige maatiegelen te nemen tegen deze fout, die de neutraliteit en de goede trouw van België in verdenking brengt. De Etoüe Beige zegtWij ver nemen, dat Prinses Louise van België, op raad van haar advocaat, besloten heeft tot een transactie en haar proces met den Belgischen staat zal eindigen. Luik, 27 Oct. Een brand heeft de patronenfabriek van de firma Francotte May Co. in de asch gelegd. Drie miltioen patronen zijn ontploft. Geen enkel persoonlijk ongeluk is voorge komen, maar de materieele schade is aanzienlijk. NEDERLAND. Utrecht, 28 Oct. In het hertenkamp van het Park van Kol alhier is een droevige tragedie afgespeeld. Het mannetjes-hert, in woede ont stoken, wijl het vrouwtjes-hert door eenige kinderen gevoederd was geworden, heeft met zijn vorstelijk gewei zijn wettelijke eega dusdanig toegetakeld, dat de arme mishandelde den volgenden morgen, is afgemaakt moeten worden. Dordrecht, 28 Oct. Het opgegraven lijk van A. Kooiman Junior, te Heer- jansdara, die tijdens een jachtpartij het vorig jaar overleed, is door de genees kundigen te Dordrecht onderzocht. Eerst zijn Röntgenstralen gebruikt, omdat hagelkorrels op het beeld, dat zich dan vormt, een zware schaduw geven en vervolgens is anatomisch onderzocht. Het onderzoek heeft de aanwezigheid van hagelkorrels niet aangetoond, terwijl speciaal aan den schedel geen teekenen zijn gevonden, die wijzen op doods oorzaak door een schot. Het stoffelijk overschot is Zaterdag middag uit 't ziekenhuis alhier, onder toezicht van rijkspolitie naar de ge meente Heerjansdam vervoerd, waar het, op verzoek van den vader, weder op dezelfde plek zal worden ter aarde be steld, waar het Donderdagmorgen is opgegraven, namelijk naast dat van de moeder. Invaliditelts- - en ouderdoinsverisekering. - Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het uit vrees dat uit het wetsontwerp op de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering een partij wet zal geboren worden, ver zoekt, het niet aan te nemen. Ter motiveering van dit verzoek voert het aan a. dat de samenkoppeling van ouder domsverzekering aan invaliditeitsver zekering oorzaak zal zijn van een te hoogen leeftijd voor het oudendags- pensioeri en van te lage invaliditeits pensioenen b dat nog tal van jaren na eventueele invoering van de wet zoowel de oudendags- pensioenen als de invaliditeitspensioenen zich zullen bewegen om een bedrag van f 2 per week, terwijl f 3 per week volgens den heer V. H. Rutgers (zie diens rapport omtrent de werking van de Engelscke pensioenwet), reeds ontoe reikend is voor een oud menscben ongeveer f 2 per week invaliditeits pensioen een bespotting is van hetgeen een invalide werkman strikt noodig heeft voor het onderhoud van zich en zijn gezin; c. dat de weezenrente even groot zal wezen voor 1 of voor 6 kinderen beneden de 13 jaar, terwijl de Duitsche wet tot aan het 16de jaar de weezenrente uit keert, stijgend met het aantal'te verzorgen weezen d. dat in het Nederlandse!^ ontwerp een weduwenrente wordt gemist, terwijl het juist de weduwe van een verzekerde is, die een kleiner of gropter aantal jaren de halve premie op haar huishouden heeft moeten besparen, wat door ver hooging van de prijzen van vele behoeften, als gevolg van de in te voeren Tarief- wet, nog moeilijker viel dan anders; e. dat het dwingend afnemen van een halve premie van 10, 12 of 15 cents per week, van loonen, die op zich zelf reeds het leven houden binnen de grenzen van armoede, naar de meening van adressant vloekt tegen alle begrip van christelijkheid en humaniteit; dat jaarlijks f 1.200.000 aan administratiekosten zullen verloren gaan, terwijl een minder dwingend^, minder bureaucratische regeling van de invalidi teitsverzekering als onderdeel van ziekte verzekering, mogelijk is, indien eenige staatssteun verleend zou worden aan wat reeds opbloeide en nog zal opbloeien uit het volk zelf; g. dat het aanhangige wetsontwerp in hoofdzaak slechts het mannelijk deel van één, zij 't ook talrijke volksklasse, helpt, namelijk de klasse der loon- trekkenden, terwijl in zake het oudendags- pensioen in den overgangstijd veleanderen, die het evenzeer noodig hebben, zullen hebben mede te betalen voor de in liet genot van een rente gestelden, terwijl zij zelf daardoor zwaarder te lijden zullen hebben (gewezen patroontjes, gewezen zelfstandige werkersen de meeste vrouwen); h. dat in Duitschland per 1000 zielen der bevolking slechts 9 menschen van 60 jaar en ouder een pensioentje genieten krachtens de verplichte verzekering, terwijl dit getal In Denemarken en in Engeland 20 bedraagt, uit welk feit wel duidelijk het onvoldoende en onbillijke van verplichte verzekering blijkt; i. dat blijkens een onderzoek, in eenige gemeenten van ons land op minutieuse wijze ingesteld, art. 357 van het ontwerp oudendagspensioen zal toekennen slechts 1 van de 3 menschen van 70 jaar, die zulks noodig hebben, terwijl de één, die het ontvangt, soms de minst behoeftige is van de drie. Annexatie van Koudekerken De laatste jaren wordt in het gedeelte der gemeente Koudekerke, dat op slechts enkele minuten van Middelburg is gelegen, voortdurend bijgebouwd. Vooral aan het begin van den nieuwen Vlis- singschen weg wonen tal van personen die in Middelburg hun betrekking hebben. Dat er gedacht wordt aan annexatie van een deel der gemeente Koudekerke bij Middelburg, kan blijken uit het antwoord, door Burg. en Weth. dier gemeente gegeven, naar aanleiding van een opmerking der Commissie van Fabrikage, betreffende uitvoering vau rioleeringwerken. Burgera. en Weth. zeggen n.l. dat zij uitvoering van het groot rioolplan op het oogenblik geenszins noodig achten. Alleen bij een eventueele annexatie van Koudekerke zou de uitvoering van dit plan moeten worden ter hand genomen, doch dan zou ook in het geannexeerde gedeelte van Koudekerke rioleering moeten worden aangebracht. Welke gewassen moeten met Kali bemest worden en waarom In de laatste halve eeuw is op over tuigende wijze gebleken, dat de asch- bestanddeelen der planten een zeer voorname rol spelen bij de vorming der organische stoffen als eiwit, vet, suiker, zetmeel enz. Wel kent men het gansche proces nog niet juist maar men is toch al vele schreden voorwaarts gekomen in de kwestie. Men weet o.a. zoo goed als zeker, dat de phosphorzure zouten een voorname rol spelen by de vorming van de koolhydraten, voornamelijk by die van het zetmeel. Men treft namelijk deze laatste zouten altijd in de grootste hoeveelheden aan, in die plantendeelen waarin het zetmeel in groote hoeveel heden is opgehoopt. Geheel in overeen komst met deze leer zyn de uitkomsten, die de Duitsche Landbouwrnaatschappy met hare proeven op dat gebied heeft verkregen. In opdracht van die Maat schappij, hebben verschillende deskun digen proeven genomen, om den invloed van een rijke kalibemesting op ver schillende landbouwgewassen, als aard appels, tabak, boekweit, mosterdzaad, haver enz. na te gaan. Daarbij is gebleken, dat de kali niet medewerkt tot een even matige vergrooting of vermeerdering van alle deelen der planten, evenmin tot een evenredige vermeerdering van alle organische bestanddeelen, maar dat voor namelijk die plantendeelen waarin suiker, vet en zetmeel als reservevoedsel wordt neergelegd, door een sterke kalibemesting zeer worden vermeerderd en vergroot. Aldus worden door een rijke kalibe mesting, de knollen, de wortels, de zaden talrijker en grooter en blyven b.v. de bladeren, in vergelijking met, genoemde deelen, meer in ontwikkeling achter. Evenzoo worden naar evenredigheid meer zetmeel, suiker en vetdeelen in genoemde organen afgescheiden. Ik meen, dat de resultaten van ver schillende in ons land met kalibemesting genomen proeven, ook in deze richting wijzen. Een duidelijke vingerwijzing zijn deze resultaten voor den landbouwer, die zooveel mogelijk uit den grond wil halen en den oogst zoo groot mogelijk wil maken. Alle wortelgewassen, zooals aardappels, knollen, wortels enz., waarbij het te doen is om het gehalte aan zetmeel, suiker en vet, moeten rijkelyk met kali bemest worden. Evenmin mogen% die zaadgewassen waarin zetmeel of vetten een hoofdver- ♦'ischte is, een kalibemesting ontberen. Het is dus duidelijk, dat <fe granen, zooals tarwe, gerst, rogge een rijke bemesting met kali moeten hebben. Een Eugelsche kiesrcclitvrouw veroordeeld. Men herinnert zich, dat in Juli een politieagent op één nacht twee vrouwen vond op het buiten van minister Har- court bij Oxford en hij er één in hechtenis nam. De andere ontsnapte en is tot nog toe onbekend gebleven. Uit een mand, die later werd gevonden en aan de twee vrouwen behoorde, bleek haar voornemen om het huis van den minister binnen te dringen en er brand te slichten. Ze bevatte inbrekerswerk tuigen en verder een kan petroleum, een kan brandspiritus, een flesch terpen tijn, vuurmakers enz. Verder vond men er de volgende getypte verklaring in, blijkbaar bestemd om na gedanen arbeid achtergelaten te worden„Het is met een diep gevoel van mijn verantwoorde lijkheid en in de overtuiging, dat mijn daad gerechtvaardigd is, dat ik een ernstigen stap heb genomen in de zaak van de vrijmaking van de vrouw. Als leden van het kabinet ons zeggen, dat geweld het eenige argument is dat zij verstaan, wordt het onze plicht hun dat argument te verschaffen. Ik heb dus mijn plicht gedaan." Get eekend: „Een Suffragette". Zaterdag heeft nu mej. Helen Craggs, de 23-jarige dochter van Sir John Craggs zij was de in hechtenis ge nomen vrouw te Oxford terecht gestaan. De jury verklaarde haar schuldig aan voorgenomen inbraak en misdaad en het onwettige bezit van loopers, valsche sleutels en andere inbrekers werk tuigen. Na de uitspraak van de jury sprak juffr. Craggs aldus den rechter toe: „Ik ben van oordeel, dat strydbare kies rechtvrouwen in dezelfde positie ver- keeren als soldaten. Deze worden niet als misdadigers beschouwd, als zij in een rechtvaardige zaak vechtenzoomin ben ik, een strijdbare kiesrechtvrouw, een misdadigster, nu ik strijd in een zaak, die zoo goed is als welke andere zaak ook, waarin mannen hebben ge streden. Ik zeg, rnylord, dat ik zedelijk zonder schuld ben". De rechter zei, dat hoe eer beklaagde het denkbeeld prys gaf, dat zij door geweld te plegen op eigendommen haar doel kon bereiken, hoe eer zy zou kunnen slagen. Hij veroordeelde haar tot negen maanden tuchthuis met dwangarbeid. Verliezen en „te vinden" Het volgende moet gebeurd zyn in één onzer vrij aanzienlijke provincie steden. Op het politie-bureau is een jong, knap adjunct-inspecteur van politie, die nog losloopend jongraensch is. Van deze omstandigheid trok een jonge dame partij, om veel, ontzaglijk veel te ver liezen, ten einde het ééne noodzakelijke te vindeneen man. Nog geen veertien dagen was de nieuwe adjunct op zyn standplaats, of daar krygt hy op een morgen bezoek van een alleraardigste jonge dame. Met een sierlyke buiging en een lichten blos overhandigt ze den adjunct een portemonnaie met eenig kleingeld er in. Zoo juist gevonden mijnheer in de straat. Den volgenden dag stond het ding onder de „verloren voorwerpen" en de krant was nog geen kwartier verschenen of de rechtmatige eigenares van de portemonnaie meldde zich aan in den vorm van een ongeveer 17-jarige bak- visch, die een juiste beschrijving van de portemonnaie gaf en den inhoud er van secuur kende. Twee dagen later wordt den adjunct door een andere vindster een gouden medaljonnetje gebracht met een kinder portretje er in. Publicatie volgt onder „verloren voorwerpen". En wie meldt zich aan als de verliester?De jonge dame, die de portemonnaie had ge vonden. Als overtuigend bewijs, dat zij de rechtmatige eigenares was, had zij haar jongste zusje, wier portretje in het medaljonnetje prijkte, meegebracht. Een vriendelijk praatje met den adjunct bleef niet uit. En nu scheen de juffer in de dagen die volgden aan een chronische verlies- ziekte te lijden, want om de twee, drie dagen werd er één of ander voor werp als „verloren" gebracht, dat haar bleek te behooren. Haast haar heele hebben en houden was al op het bureau geweest. Den adjunct ging nu een licht op, want die zaak kwam hem verdacht voor. En nu ging hij zijn detective-talent in werking stellen met het verrassend resultaat, dat hij weldra de volslagen zekerheid had, dat de jonge dame-vindster en -verliester een complotje had gesmeed met verschillende harer kennissen en vertrouwelingen, en dat het verliezen en vinden der ver schillende voorwerpen slechts fictief was, een fictie, door de jonge juffer slimmelyk verzonnen ter wille van een ontmoeting met den adjunct-inspecteur, op wien ze een oogje, zelts twee oogjes had, en bij wien ze zelfs haar hart had verloren. En.... het lijkt inderdaad een roman de adjunct is voor zooveel tactiek niet koud gebleven, maar heeft wederkeerig zijn hart verloren aan de jonge dame. En.... sindsdien verliest zij niets meer en wordt er ook van haar niets meer op het bureau gebracht ter vermelding onder de rubriek „verloren voorwerpen". Weddenscha p. Men schrijft uit Vylen (L.) aan de Tijd: Een even zeldzame als dwaze wedden schap, die toch in alle puntjes nauw keurig werd uitgevoerd, is alhier het nieuwtje van den dag. Twee alhier wonende landbouwers, de namen doen aan het interessante niets af, kregen j.l. Zondag achter een elfuur-bittertje meeningsverschil over een voor beiden onverschillige en tevens onbeduidende quaestie. De woordenwisseling eindigde met een weddenschap van 1000 Mark tegen 100 Mark voor den rechthebber, 't Ging of een broeder van één der wedders pachter of rentmeester op een erf zou wezen, ja dan neen. Eenige aanwezige jolige klanten porden het vuur nog wat meer aan, zoodat ten slotte met het volgend plan de campagne werd uitgemaakt, 's Avonds precies 8 uur bijeenkomst der twee wedders bij één der vier getuigen, reeds daartoe uitgenoodigd, en deponeering der Marken, resp. 1000 en 100 Mark; elk op boete van 50 Mark. Ook aanwezigheid aller vier getuigen werd vereischt, elk op boete van 25 Mark. Of nu het eer gevoel of de boete tot prompte ver schijning drongen één is zeker, alle zes waren present. Klokke acht uur lagen elfhonderd Mark in papieren, gouden en zilveren speciën op tafel, uitgespreid bij één der getuigen. Het geheel werd goed nageteld en opgeborgen in een goed gesloten valies. Nog was de zaak voor dien avond niet uitgemaakt. Men was het niet eens omtrent de moeite en 't loon voor de 4 getuigen. Ten slotte werd 't volgende uitgemaakt: „De 4 getuigen kregen de volle be schikking over de 1100 Mark den heelen Maandag 14 October 1912 tot 's nachts 12 uur. Naar hartelust konden ze fuiven op welke plaats ook, de rest der som kreeg de overwinnaar der weddenschap. Voor een student om te watertanden. Voorwaar ook een kluifje naar de hand onzer vier jolige klanten. Met ongeduld werd door getuigen't aanbreken van den dag verwacht. De zon sliep nog toen wedders en getuigen reeds in hun beste plunje gestoken waren. De twee eersten trokken per fiets naar Aken, vandaar naar Blankenheira (Eifel), alwaar de zaak in loco moest worden onderzocht. De 4 getuigen 's morgens om 8 uur op den Berg present na een paar cognacjes als eerste hartversterking voor den voorgenomen langen tocht genomen te hebben, vertrokken blij- gemoed naar Gulpen met de som der weddenschap, alwaar ze heel deftig by den automobielhouder L. Lumey een auto aanklampten. Genoemden heer L., die onze 4 .dorpsbewoners goed kende, kon men van den ernst der zaak niet overtuigen, totdat een handvol gouden schijven hare werking deden. Na den inwendigen mensch flink versterkt te hebben en nog eenige afzakkertjes van prima qualiteit op de lever geschud te hebben, vertrok ons viertal al tuffend over Maastricht naar Luik. Hoeden op in een automobiel in zoo'n'groote stad, dat past toch zeker niet in zoo'n jolig gezelschap. Enfin, de wind zorgde ervoor, dat de hoeden van af de brug in de Maas vlogen, en de hoofden werden voorzien van petten met lange kleppen k la auto Nu mocht zich ons gezelschap in de beste hotels vertoonen. Wijnkaarten met de beste merken, menu's met allerlei vreemde namen, deftig toegereikt en met 't beste gevolg. De inwendige mensch moest toch met 't beste, wat er te krygen was, versterkt worden, 't ging toch van andermans leer. Een Araerikaansch miliionnair kon 't niet beter hebben. Van Luik ging 't weer tuffend naar Ensival en Verviers alwaar keel en maag hare rechten weer deden gelden en met 't beste gevolg. Na nog eenige minder belangrijke plaatsen ter versterking en opbeuring, aangedaan te hebben, arriveerde het viertal, onder geweldig „tuf „tuf", om halftien des avonds in Vijlen, met hoerageroep en handgedruk ontvangen door vertegenwoordigers van 't heele dorp; zeker wel een vijftigtal. Het fuiven en corps nam nu een aanvang, zonder dat men zich iets bekommerde, wie. de verliezende partij was. Klokke 12 uur werden de koorden der beurzen dichtgehaald en de overgebleven som goed opgeborgendit was strenge conditie. Inmiddels waren beide wedders van het informatiebureau pl.m. 13 uren van Vijlen verwijderd, op 't tooneel ver schenen, blijkbaar vermoeid van de wederwaardigheden en mogelijk vol nieuwsgierigheid en vrees naar den afloop der 4 getuigen. De 1000 Mark-wedder had klaarblijkelijk de weddenschap ge wonnen, want hij wilde direct beslag leggen op den buidel met den inhoud, die, naar zijn berekening, pl.ro. 10 Mark lichter zou zyn geworden, want van 't autoruobielreisje had hij geen kennis. Maar jawel, wachten tot 's anderendaags. In tegenwoordigheid van zyn tegen stander en der vier getuigen, zou hem de rest der 1100 Mark eerlijk voorgeteld en ter hand gesteld worden. Zoo gezegd, zoo gedaan. 's Anderendaags ;s morgens kreeg hij 't restant der weddenschap. Eind resultaat: pl.m. 300 Mark naar de maan. Beteuterde gezichten der beide wedders, een onvergetelijke dag voor de 4 -ge tuigen en hartelijk in 't vuistje lachen der Vylenaars en zeker ook de over tuiging by den lezer van dit relaas, dat beiden nooit meer een weddenschap zullen aangaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 4