den Voorzitter is aangegeven, te doen nemen. De heer Bolier acht de gemeente in zekeren zin verplicht iets te geven, omdat er zooveel voor Bruinisse is gedaan. De heer De Koning stelt voor afwijzend te beschikkende gemeente staat er slecht genoeg voor; bovendien hebben de burgers er heelemaal geen voordeel bij. De hoer Van Vessem zou liever het prteadvies van Burgem. en Weth. gehoord hebben en stelt voor het adres ander maal naar het college van Burgem. en Weth. te renvoyeeren om prseadvies, waarmede de heer De Koning genoegen neemt en zijn voorstel intrekt. Het voorstel van den heer Van Vessem wordt daarna aangenomen; 6°. Brief van Ged. Staten, houdende terugzending van de Gemeente-begrooting 1913, met verzoek een paar wijzigingen te doen aanbrengeno. a. is op den post jaarwedde van onderwijzers f 12,50 te weinig uitgetrokken, omdat een onder wijzeres met 1 Nov. 1913 10 dienstjaren kan doen gelden. Volgens aanteekening ter griffie is deze onderwijzeres 1 Nov. 1903 tijdelijk benoemd te Poortvliet. Hiervan was ter secretarie niets bekend, wel dat ze met 1 Mei 1904 vast was aangesteld. Vervolgens is op den post krank zinnigen f 108 te weinig uitgetrokken, omdat niet is gerekend op de betaling aan het Rijk en de Provincie van het evenredig aandeel, dat de gemeente moet bijdragen en een derde der verplegings- kosten van den krankzinnige C. van der B. Burgem. en Weth. stellen voor deze posten te verhoogen en den post onvoor ziene uitgaven met dat bedrag te ver minderen, wat met algemeene steramen wordt aangenomen; 7°. van W. Verspoor, houdende verzoek om ten dienste van den te houden danscursus een lokaal van de openbare school te mogen gebruiken. Hiertegen is geen bezwaar; 8°. van Johs. van den Berge, beurt schipper, om afschrijving van kaai- geld van af 1 Aug., wegens het in werking treden der nieuwe verordening. Hierop wordt goedgunstig beschikt. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur. Aan de beurt van aftreding is de heer J. van den Berge Jstz. De door Burgem. en Weth. opgemaakte voordracht bestaat uit de heeren J. v. d. Berge Jstz. en I. Hage Lz. Eerstgenoemde wordt met algemeene stemmen benoemd. Burgem. en Weth. stellen den Raad voor van den post onvoorziene uitgaven een bedrag van f 50 af te schrijven en dit over te schrijven op dienstrijzen f 5; briefporten, vrachten f 30 en op onderhoud van openbare gebouwen f 15. Ten slotte deelt de Voorzitter mede, dat heden aan de aannemers der haven werken een bedrag ad f 20760 is uitge keerd als 2° termijn der aannemingssom. Nadat nog eenige besprekingen ge houden waren over het werk aan de haven en den dam, werd de vergadering gesloten. St.-Flllpsland, 29 Oct. De tram van half elf kwam hedenavond eerst te half twaalf aan. De oorzaak dezer vertraging was, dat ter hoogte van den Noordweg in den Anna-Jacobapolder een defect aan het personenrijtuig ontstond, zoodat men langzaam achteruit moest stoomen naar de remise om de invalide achter te laten en een ander rijtuig aan te haken. Poortvliet, 28 Oct. Heden werd op eenigszins plechtige wijze, ten 12 ure, de eerste steen gelegd voor de bizondere school alhier, door het jongste dochtertje van den heer B. W. de Graaff, ouderling alhier. Daarna sprak de heer Joh. K. Krijger den voorzitter toe. De plechtig heid werd met dankgebed en het zingen van Ps. 105 vers 5 gesloten. Middelburg, 28 Oct. In den laatsten tyd kwamen by de politie alhier her haalde raaien klachten in van aanran dingen van minderjarige kinderen. De politie hield daarom een waakzaam oog en gisteravond mocht het een inspecteur gelukken, aan te houden, een zekeren d'H., 29 jaar oud. Hg wordt verdacht van overtreding van art. 247 Wetb. v. Str., bg herhaling gepleegd. Door den gearresteerde werden verschillende feiten bekend. Hedenmorgen is hg ter be schikking van de justitie gesteld. Door Gedeputeerde Staten is tot schatter der pachtwaarde van gronden gelegen in den calam. Oud-Kempens- hofstedepolder, benoemd de heer J. G. P. Timans te 's-Heerenhoek en van gronden, gelegen in den calam. Leendert Abraham- polder, de heer N. M. Tazelaar te Colynsplaat. De Gemeenteraad besloot heden met 14 tegen 1 stem in principe tot invoering eener straatbelasting. Uit de Vest alhier is hedenmorgen opgehaald het lgk van den 60-jarigen slager, sedert 8 October 1.1. vermist. Door de gezondheidscommissie alhier wordt overleg gepleegd met de commissies te Vlissingen en Veere over de mogelijk heid van oprichting van één slachthuis van de verschillende gemeenten. Deze onderhandelingen worden gevoerd, omdat de gemeenteraad van Middelburg de oprichting van zulk een inrichting voor Middelburg alléén te kostbaar achtten. Dinsdagavond is in het bijzijn van de overige leden van het Dagelijksch Bestuur, den heer Singels uit den Haag, technisch-adviseurden directeur en onder-directeur van de electriciteitswer- ken, den gemeentebouwmeester on ver tegenwoordigers der trammaatschappij uit Vlissingen, wier electrische centrale den stroom levert, door den burgemeester van Middelburg de hendel overgehaald, waarop de stroom uit den toevoerkabel naar de stadskabei werd toegelaten, en hiermede verklaarde hij het gemeentelijk electrisch bedrijf voor geopend. Hiermede is thans voldaan aan den wensch van vele ingezetenen en de aansluitingen van vrij vele perceelen zal nu in de eerst komende dagen ter hand worden ge- KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heinkenszand ds. Warners te Gapinge. Zonneinaire. In de consistoriekamer ligt gedurende 8 dagen ter inzage de lijst van stemgerechtigde manslidmaten. Zij telt 102 namen. Geref. Gemeente. Tweetal te Goes: ds. D. C. O verduin, te Ridderkerk en ds. H. Kievit te Aagtekerke. ONDERWIJS. Benoemd tot onderwijzer aan de Herv. school te Goes, de heer L. K. Plenckers, te Gorinchem. Landbouw en Veeteelt. Schouwen, 28 Oct. Tengevolge van de groote uitgestrektheden bietenvelden en doordat men laat was begonnen, zit de landbouw nog volop in het vervoer der peen naar de havens. Voor de trekdieren komt het er op aan om de zwaargeladen wagens moeizaam voort te slepen. Gelukkig de dieren, die met krachtvoer worden gesterkt. Men kan ze kennen, die zich met een schraal rantsoen te vreden moeten stellen. De voerman zit er achter met de zweep, en reeds van ver hoort men ze met ruwe dreigkreten toesnauwen. Op den doorweekten akker kan men dikwijls slechts met halve vrachten voortkomen, en ook de arbeid schiet slecht op te midden van modder en water. Aan de zaai heeft men nog weinig gedaan, zoodat het werk weer heel laat zal geëindigd zyn. Drelschor. De aanvoer van suiker bieten is zóó groot, dat ze op het haventerrein niet meer geborgen kunnen worden en men alzoo een ander terrein in gebruik heeft genomen. De opbrengst wordt gerekend op ongeveer 16000 K.G. per gemet, met een gehalte van 17 k 18 pCt. Men schrijft uit Zeeuwsch- Vlaanderen In de laatste dagen was er hier van Belgische zijde veel vraag naar allerlei soort van vlas. Wat in de vorige maand en in de eerste dagen van October bijna onverkoopbaar was, gaat nu voor goede prijzen weg. Voor uitstekende kwaliteit worden zelfs zeer hooge prijzen besteed. Voor ongezwingeld vlas betaalt men 20 tot 30 francs per 100 kg., ge zwingeld vlas brengt 5 tot 6 francs per steen van 3 kilogram op. Ryks-Landbouwwlnterschool. De uitslag van het toelatingsexamen Ryks-Landbouwwinterschool te Goes voor den cursus 191213 is als volgt: Toegelaten tot de le klasse: A. J. van Dyke, 's-Gravenpolder. C. van Gorsel, Krabbendyke. P. J. Kasse, Kleverskerke. J. B. Kooiman, Zierikzee. P. L. Krepel, Bruinisse. A. J. van Lugk, Wolfaartsdgk. J. J. de Jager, 's Heer Arendskerke. C. Mol, Waarde. J. van Putte, Zonnemaire. J. W. van Nieuwenhuizen, Goes. J. Steenhart, Oostburg. Tot de 2e klasse. S. H. van den Berg, Wissenkerke. J. D. Doeleman, Anna-Jacobapolder. K. A. van Langeraad, Dreischor. De Regt, Wissenkerke. M. Thorenaar, Waarde. De cursus begint met 32 leerlingen, ii.l. 14 in de eerste en 18 in de tweede klasse of 11 meer dan het vorig jaar, zoodat het gebrek aan voldoende ruimte voor plaatsing der leerlingen nu meer dan ooit zal gevoeld worden. Voor den nieuwen snoeicursus van de Maatschappij van Ooft- en Tuinbouw in 't voormalig IVde district van Zeeland hebben zich slechts 3 sollicitanten aan gemeld. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Te Middelburg is Woensdag aanbe steed het maken en inhangen van een paar ijzeren buiten-ebdeuren voor de groote schutsluis van het Kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge. Raming f 23000. Minste inschrijver de firma Ten Horn Jacob, te V eendara, voor f23200. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Alkmaar is tegen Dinsdag 5 November gedagvaard de koopman en visscher N. B., van het eiland Urk, wegens beleediging van ds. Snel, aldaar. Op één der Zondagen in Juli heeft genoemde N. B. in de Herv. kerk aldaar gecollecteerd als diaken. Hij is daarna uit de kerk gegaan naar het voorportaal. Na de godsdienstoefening passeerde ds. Snel hem. B. nam zijn hoofddeksel af en sloeg familiaar daarmede tegen ds. Sncl's schouder en zeide: „Wij collecteeren wel voor de armen, maar niet voor jou". Ds. Snel achtfe zich daardoor beleedigd en wilde deze zaak gerechtelijk vervolgd hebben. Heden (Woensdag) werd voor het Assisenhof te Gent behandeld de zaak tegen P. J. Vermeulen, beschuldigd van moord te Lokeren op zgn gehuwde minare8. Na het plegen van dezen moord vluchtte V. op Nederlandsch grondgebied en pleegde hij te Axel diefstal met inbraak, by welke gelegen heid hij werd gearresteerd. Openbare vergadering van den Gemeenteraad te St.-Maartensdijk, op Vrijdag 25 October 1912. Tegenwoordig alle leden; voorzitter de burgemeester. Na lezig der notulen van de vorige vergadering, welke ongewijzigd worden goëdgekeurd, komen aan de orde de ingekomen stukken: 1°. Een verzoek van het tentoon stellingscomité te Middelburg, plan 1913, om subsidie of toezending van zaken op het gebied van kunst en geschiedenis. Besloten wordt geen subsidie te ver- leenen, doch wat op het gebied van oudheden, kunst en geschiedenis hier aanwezig is, zal worden toegezonden, mits zonder eenige kosten voor de gemeente en voldoende gewaarborgd; 2°. Een schrijven van H.H. Gedep. Staten, waarin wordt meegedeeld, dat dit college bezwaar maakt tegen enkele artikelen der voorwaarden, waarop con cessie verleend is tot het aanbrengen eener electrische verlichting in deze gemeente. Er zal getracht worden deze punten met den concessionnaris tot een goede oplossing te brengen; 3Ü. Een schrijven van den heer Districtsschoolopziener, waarin gewezen wordt op het Kon. besluit van 25 Juni 1912 en waardoor verschillende ver anderingen aan 't schoolgebouw zullen moeten plaats hebben. De voorzitter deelt mede, dat na dit schrijven de heer schoolopziener reeds een bezoek aan de school heeft gebracht en toen reeds eenige veranderingen heeft genoemd, welke later in behandeling zullen komen; 4°. Het bekende verzoek van de vereeniging van schoolartsen tot in voering van bepalingen tot wering van schoolleerlingen, die lijden aan eenige met name genoemde besmettelijke ziek ten, die niet in de wet genoemd worden Dit verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna kwam aan de orde een af- en overschrijving in de begrooting van 1912, tot een bedrag van f 120,83, noodig tengevolge van de verandering gebracht in de periodieke verhooging der onderwijzerssalarissen en het ver krijgen der hoofdacte door den onder wijzer C. ScheTpenisse. Alsmede tot een bedrag van f 50 wegens kosten van onderzoek electrisch licht. Beide voorstellen worden met alge meene stemmen aangenomen. Daarna stelt de voorzitter aan de orde de benoeming van personeel by het herhalingsonderwijs, er aan her innerende, dat in de laatste jaren het geheele personeel daarvoor aangewezen wordt en stelt voor dit weer te doen. Alzoo wordt besloten. Daarna deelt de voorzitter mede, dat is ingekomen een staat van taxatie der gronden, welke de heeren C. Groenewege en A. Geluk in ruil hebben aangeboden tegen een perceel gemeentegrond, waar van ook de taxatie op dien staat voor komt. Taxateurs waren de heeren C. Gakeer, H. Elenbaas en W. Geluk Gz. Uit dezen staat blykt, dat het perceel bouwland, eigendom der gemeente en in pacht bij A. Geluk, is getaxeerd op f 1250 per gemet en het perceel wei land (gemeente-eigendom) en in pacht by C. Groenewege, op f 1050 per gemet, terwijl het perceel bouwland in Blot, behoorende aan de heeren C. Groene wege en A. Geluk, is geschat op f 700 per gemet. De voorzitter vraagt of de heeren zich met deze taxatieprijzen kunnen ver eenigen. De heer M. Groenewege is van mee ning, dat de gemeentegronden te hoog zijn geschat. De heer Gakeer zegt, dat hy het land in Blot nu ook heeft gezien, waarop de heer Rijnberg vraagt: „hoe is het door u bevonden". De heer Gakeer antwoordt, dat het hem zeer tegen viel. De heer Hoek merkt op, dat hy liever de zaak maar zoo zou laten, dan heeft niemand te klagen. De heer Kloet zegt: de taxatie is zóó, dat de gemeente er goed mede is; ik ben er voor. De heer Groenewege wil dit wel ge- looven. De heer Rynberg acht eene ruiling als deze altijd in 't nadeel der gemeente, daar tengevolge van het minderwaardige land, dat de gemeente ontvangt, de waarde van het vastgoed vermindert. Met 4 tegen 2 steramen wordt de taxatie goedgekeurd. De heeren Rijnberg en Gakeer achtten wel de taxatie goed, doch steramen tegen, omdat zij tegen deze ruiling zijn, terwijl de heer Groenewege buiten stemming blijft wegens bloedverwant schap met de ruil-aanvragers. Aan de heeren C. Groenewege en A. Geluk zullen de ruilvoorwaarden mede gedeeld worden. Daarna wordt door den voorzitter voorlezing gedaan van den taxatiestaat der gemeente-landeryen, voor het geval dat deze onderhands verpacht worden. Taxateurs waren de heeren A. Bierens te St.-Annaland, C. Dorst te Stavenisse en Keur te Scherpenisse. Uit dezen staat blykt, dat de pacht sommen loopen van f 30 tot f 50 per gemet. De voorzitter vraagt of de heeren zich met deze taxatie kunnen vereenigen. Algemeen wordt zij goedgevonden. De heer Rijnberg merkt op, dat wel niemand der leden in staat zal zgn een oordeel over al de perceelen uit te spreken en we vertrouwen moeten stellen in de taxateurs. De taxatie wordt met 6 tegen 1 stem aangenomen. De heer Rijnberg stemt tegen, omdat hy de pachtprijzen liever bij publieke veiling zag vastgesteld. Ook de heeren Hoek en Gaakeer ver klaren, dat zy dat liever hadden gezien. De voorzitter merkt op, dat er in deze zaak voorloopig geen verdere besluiten kunnen genomen worden, daar vóór alles nog de goedkeuring van Gedep. Staten vereischt wordt. Ingevolge de voorwaarden kan alleen aan de oude pachters gevraagd worden, of zy bereid zyn tegen de bepaalde taxatie de landerijen te aanvaarden, onder voorbehoud echter van de goed keuring van Gedep. Staten. De heer Rynberg geeft den voorzitter in overweging, diegenen der oude pach ters, welke om verschillende redenen geen pachter meer mogen zyn, daar mede in kennis te stellen of hun te vragen, of zy aan de voorwaarden kunnen voldoen, daar al de perceelen vry komen van pachters die overleden zyn, van die, welke zelve het land niet meer beboeren, daar onderhuur verboden is, alsmede de perceelen van het raadslid Hage. De heer Hage merkt op, dat zyr^ per ceelen ingesloten liggen en die zyn er meer, en die kunnen toch weer vergund worden. De voorzitter stemt er mede in, dat volgens de voorwaarden ingesloten per ceelen weer kunnen vergund worden. De lieer Gakeer acht dit ook goed en deelt mede, dat ook by 't Kroon-Domein stappen in die richting worden gedaan. De heer Rynberg stemt toe, dat vol gens de voorwaarden moet gehandeld wordenhy wenscht echter gaarne vroegtydig te weten, en de andere heeren zeker ook, welke perceelen vry komen, en welke perceelen als „ingesloten" worden opgegeven, opdat wy ons per soonlijk kunnen overtuigen van den toe stand der ligging en ons kunnen doen inlichten, daar het woord „ingesloten" zeer rekbaar is. De voorzitter zegt, vroegtydig die inlichtingen te zullen verstrekken. De heer Rijnberg zegt: ik wil wel gaarne den heer Hage en anderen ge- looven, doch vóór ik rayn stem uitbreng, wil ik ook voor mijn zeiven overtuigd zyn door onderzoek om 't rechtvaardige te kunnen voorstaan. Ook de voorzitter noemt het ieders plicht om de belangen der gemeente voor te staan en te behartigen als onze eigen zaken. Hierop wordt de vergadering gesloten Eerste Kamer. Bij de behandeling van de wijziging der Muntwetten bepleitte de heer Cremer de scheiding van het munt wezen van Nederland en Ned.-Indië. De heer Van Nierop wenschte een desbetreffende staatscommissie en ook de heer Van den Bergh bepleitte de reserveering voor Indië van winst uit zilver aanmunting. De minister van financiën deelde mee dat de Nederlandsche bank alle mede werking heeft toegezegd voor de on middellijke circulatie van gouden vijfjes. Evenals de minister van koloniën ver dedigde spr. de wetsontwerpen. TWEEDE KAMER. De Kamer zette Dinsdag de behan deling van het ontwerp invaliditeits- en ouderdomsverzekering voort. De heer Duys, die zyn rede van Vry dagmiddag voortzette, bestreed de theorieën van den heer Bos, als anti-sociaal, bepleitte staatspensionneering en bestreed uit voerig het ontwerp. Hy betoogde dat de hoogte der rente-uitkeering niet bepaald moet worden naar hetgeen is, maar naar de behoefte, waarvoor niet de industrie maar het kapitalisme aan sprakelijk is. Spr. keurde af, dat de minister in zyn stelsels de arbeiders belast met een enorm deel der bedryfs- invaliditeit en betoogde, dat het om utiliteitsredenen noodig is in het ont werp een gewone specificatie der bedrijven op te nemen. Spr. betoogde uitvoerig, dat de arbeiders te zwaar worden belast. Geheel ten onrechte is de wiskundige nota van prof. Kluyver zonder meer gebaseerd op Duitsche cjjfers. Toen Minister Talma protest aanteekende tegen het becritiseeren van het werk van prof. Kluyver, verzocht de voorzitter den minister de leiding van de debatten aan hem over te laten. Besloten werd Woensdag en Donderdag ook avondzitting te houden. Tweede Kamerverkiezing te Ommen. Bij de gehouden herstemming is tot lid van de Tweede Kamer, ter voorziening in de vacature ontstaan door het be danken van Dr. A. Kuyper, gekozen de heer baron Mackay (Chr. Hist.) met 4305 stemmen. Op den heer mr. H. Vegte (a. r.) waren 3551 stemmen uitgebracht. De weide in den herfst. Al heeft men het in sommige streken in den herfst nog zoo druk met de aardappels, suikerbieten enz, toch mag men de weide niet vergeten. Zy eischt in dit jaargetijde een bizondere zorg. Zooals ge weet, groeien er op een weide verschillende soorten van gras en klaver. Van die grassoorten zijn heel wat „over blijvende planten", b.v. het beemdgras, het vlokgras, het zwenkgras, het raaigras en nog meer andere. Deze gewassen, die gedurende den zomer vele malen van stengels en bladeren beroofd zijn, hebben heel wat voedsel aan den grond ont trokken en moeten, om vroeg in het voorjaar voldoende te kunnen opschieten en weer krachtig te kunnen groeien, reeds nu voldoende bemest worden. Zy hebben dan weder gelegenheid om in stengels en wortèlstokken een voorraad op te hoopen, die zij straks in het voor jaar gebruiken. Eigenlijk moet dan ook de weide reeds in het najaar bewerkt en bemest worden. Ik maak natuurlijk een uitzondering voor laag gelegen weiden, die in den winter onderloopen. Daarby kunnen de bewerking en bemesting tot na den winter uitgesteld worden. Wat kan men by de normaal gelegen weiden voor den winter doen? Wat bewerking aan gaat, één ding. Men ga, zoodra de beesten binnen zyn, of als de weide voor het laatst gehooid is, met de egge over de weide en slechte ze goed. De grond kan dan in den winter eens goed opvriezen. Verder kan men, wat de bemesting aangaat, drie dingen geven en móet men die ook gevenkalk, kali en phosphorzuur. Kalk niet elk jaar. Op hooge weiden minder vaak dan op lage, maar op alle weiden moet men nu en dan toch eens kalk geven. Kali geve men alle jaren. In den herfst op zand gronden in den vorm van k a n i e top andere gronden in den vorm van 40 pet. kali zout. Weiland, dat nog niet met kali bemest is, kan men met goeden uitslag 1200 K.G. kaïniet per Hectare geven. Later brenge men dit tot 800 K.G. per Hectare terug. Van het 40 pet. k a 1 i z o u t geve men resp. 500 K.G. en 300 K.G. Ook het phosphorzuur geve men alle jaren b.v. in den vorm van thoraasslakkenraeel of beendermeel. Een stikstofbemesting stelle men uit tot het voorjaar. Wanneer de weide zoo behandeld wordt in dit jaargetyde, geelt zy den volgenden zomer honderdvoudig moeite en kosten terug. Ambulance Roode Kruis. Dr. Bierens de Haan te Rotterdam, lid van het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis, heeft een opdracht aanvaard, om op te treden als hoofd der ambulance, welke door het hoofd-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 2