ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 30 October 1912. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Z ierlkzeeschc C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,00 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9306. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Ter voorkoming van vervolgings- kosten wordt aanzuivering- van den Hoofdelijken Omslag enz. ten behoeve der Gemeente dringend verzocht vóór 10 Novem ber 1912. De Balkan-oorlog. Partys, 28 Oct. De Petit Parisien heeft telegrafisch uit Belgrado vernomen, dat de vertegenwoordigers der Balkan- staten vertrouwelijk aan de mogendheden megedeeld hebben, dat hun regeeringen onmiddellyk de wapenen zouden neer leggen, indien de Turken hun hervor mingsprogramma voor Macedonië moch ten aanvaarden en een gedeelte van het veroverde gebied wilden afstaan onder den schijn van het aanbrengen eener verbetering in de vaststelling der grenzen. De Bulgaren hebben Adrianopel volkomen omsingeld en door de ver meestering van Eski Baba, de versterkte stad van de Turksche hoofdmacht, die te Luie Boergas verzameld is, afge sneden. De Serviërs, die Zaterdag zonder slag of stoot Uskub hebben bezet, zyn nu al in Keuprulu en Istip aangekomen, welke plaatsen eveneens door de Tur ken waren ontruimd. In het Noord-Oosten kan de val van Arnautkoei elk oogenblik verwacht worden. Daardoor wordt het Noorder front verbroken en de geheele linie vernietigd, zoodat de sterke Tsjataldsja- positie in den rug kan worden aange vallen. Tot dekking van den aanval op Adrianopel naar 't Zuidwesten is een sterke colonne uit het dal van de Arda naar den spoorweg opgerukt en heeft reeds twee forten bezet. Wat de belegering van Adrianopel betreft, het is niet onaardig hier de sterkte van de vijandelijke strijdmachten te vergelijken met die bij andere groote slagen in de geschiedenis. Er zyn rond Adrianopel ongeveer 275.000 Bulgaren, terwyl er in en om de stad 250.000 Turken zijn. Totaal 525.000 man. Bij Moekden, den Russisch-Japanschen oorlog, stonden 620.000 man tegenover elkaar, indertyd by Sedan 240.000 man, by Waterloo 217.000 man. Langs de wegen, waar de Turken zijn teruggetrokken, worden overal kanonnen, wapens, munitie en levens middelen gevonden. AMERIKA. De vorige week zijn uit New-York niet minder dan 11000 Grieken en 2400 Serviërs naar hun vaderland vertrokken. ITALIË. Milaan, 29 Oct. Toen gisteren een 20-tal personen zich in een in aanbouw zijnde villa bevonden, stortte plotseling een gedeelte van het bouwwerk door te zware belasting in. 4 personen werden terstond gedood, terwijl 12 personen zwaar gewond werden. RUSLAND. Uit Krakau wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld, dat volgens de Nowa Reforma de toestand van den Russischen kroonprins is verergerd. De koorts moet weer ingetreden zijn, terwijl de genees- lieeren buikvliesontsteking geconstateerd zouden hebben. BELGIË. Al hebben we de laatste dagen geen nieuws gebracht omtrent de zaak van den moord op den diamanthandelaar Provo, het gerecht te Antwerpen zet zyn nasporingen naarstig voort. Thans zyn proeven genomen om uit te maken, €t€L /tasz, n/!/ <J^£- rz of de getuigen, die zeiden, op het punt, waar zij op het oogenblik van den moord stonden, duidelyk de beide schoten te hebben gehoord, de waarheid spraken. De bedoelde personen werden op de zelfde plaatsen opgesteld; op de plek, waar Provo vermoord werd, werden twee schoten gelost en het bleek, dat de getuigen niets verzonnen hebben de schoten werden duidelyk vernomen. Ook zijn proeven genomen met den grijzen automobiel, waarin getuigen op den dag der misdaad Provo met anderen gezien raeenen te hebben. Toen die personen weer op de punten stonden, waar hen dien Dinsdag het rytuig voorbyreed, passeerde ook nu onver wacht de grijze auto, thans door een chauffeur bestuurd. Allen riepen dadelijk uit, dat ze een dergelyken wagen op dien dag hadden gezien. NEDERLAND. Leeuwarden, 28 Oct. Te Beesterzwaag ging de lieer F. met zijn zoontje op jacht. Door het afschieten van 't geweer, dat gericht was op een konijn, werd zijn zoontje getroffen door hagelkorrels, die in het oog en in den arm terecht kwamen. Het zoontje is kort na het voorval per auto overgebracht naar hier, om onder geneeskundige behandeling te worden gesteld. Dodemsvaart, 28 Oct. Opgeschrikt door het geschreeuw van een kind en het geluid van neerstortende planken van twee stapels hout, naast de wagen makerij van den heer C., haastte deze zich, geholpen ook door zijn buurman, Haarmeijer, die het vallen der planken had gezien en waarschuwde, het hout op te ruimen. Onder de planken werd het. 5-jarig zoontje van C. gevonden. Binnengedragen, ademde het kind doch dr. Ruijs, even later aanwezig, kon den armen ouders geen troost geven; hun zoontje was gestorven. Alkmaar, 28 Oct. Zondagavond stapte de heer Karbaat, onderwyzer in Indië, die met verlof bij zyn moeder in den Beemster vertoefde, te Purmerend in de laatste tram, om zich naar huis te begeven. Ter hoogte van de forten sprong hij van de tram, welke nog in gang was. 't Gevolg hiervan was, dat hij door den laatsten wagen gegrepen werd en deze geheel over zyn lichaam reed. Dr. Yan Leeuwen, uit de Rijp, die in de tram aanwezig was, verleende oogenblikkelyk hulp. Het mocht even wel niet baten. De heer Karbaat moest zijn onvoorzichtigheid met den dood bekoopen. Utrecht, 28 Oct. Zondagavond half zes wilde een meisje, dat eenige familie leden in de Potterstraat alhier had bezocht, naar Zeist, waar zij thans thuis behoorde, terugkeeren. Zij verliet de familie, sprong op haar rijwiel, doch was niet ver gereden of zij viel plotseling van haar fiets en bleef op straat liggen. De in allerlijl toegesnelde wandelaars, hielpen 't meisje, dat als levenloos ter neer lag. Zij werd naar een apotheek gedragen, waar men, helaas, constateeren moest, dat het meisje gestorven was. Per brancard is het lijk vervoerd naar het hoofdbureau van politie. Het zéér ernstige ongeval verwekte veel beroering onder de massa menschen, die er bij tegenwoordig waren. Het comité uit de ingezetenen alhier heeft thans aan de melkslyters- vereeniging een ultimatum gezonden, n.l. om vóór 1 November a.s. den prys der melk weder van 10 op 9 cent per liter te brengen. By weigering zal een groote beweging op touw worden gezet om het publiek op te wekken geen melk meer te gebruiken van de onwillige melkslijters. Bovendien zullen de namen aan het publiek bekend gemaakt worden van hen, die de melk ad 9 cent verkoopen. Een forraeele raelkoorlog dus. 's-Gravenhage, 29 Oct. Gisterenavond, na aankomst van den trein der Electrische Spoor te 9 uur 42, te Scheveningen, vond de conducteur in één der wagens het lyk van een reiziger, die later bleek van den heer P. v. d. T., 50 jaren, wonende te Scheveningen, reiziger van de firma E., handel in yzerwaren te 's-Gravenhage. Het bleek dat genoemde persoon eene ernstige wonde aan het hoofd had bekomende schedel was geheel verbrijzeld. Men vermoedt, dat de heer v. d. T. uit een geopend raam heeft gekeken en dientengevolge het hoofd heeft gestooten tegen een der ijzeren palen waaraan de verbindings lijnen voor de electrische geleiding zijn bevestigd en die tusschen Wassenaar en Scheveningen nog al dicht langs de spoorlijn staan. Het ongeval moet tusschen Den Haag en Scheveningen gebeurd zijn, daar de lieer v. d. T. te 's-Gravenhage was ingestapt. Aan misdaad wordt niet gedacht. Vlaardlngen, 28 Oct. B. en W. dezer gemeente hebben den slager A. Zyden- bos, alhier, vergunning verleend tot het verkoopen van Argentijnsch vleesch. Naar we vernemen, wordt dit vleesch betrokken uit Amsterdam, waar het rechtstreeks wordt aangevoerd uit Argentinië. Rotterdam. Alhier zyn vier obligaties van den spoorweg GentNeuzen in beslag genomen, waarvan 3 bij een bankinstelling, en 1 bij een hotelportier. Deze obligaties, elk groot 500 francs, maken deel uit van een 50-tal van die stukken, dat verraoedelyk verduisterd is door zekeren L., wiens aanhouding door de Brusselsche justitie verzocht is. Venlo, 26 Oct. Vrijdag was er een heele bedrijvigheid in onze stad. De 15-jarige v. T. werd, onder geleide, van de gevangenis te Roermond naar hier overgebracht om voor 't Kantongerecht terecht te staan. Goed en wel aan 't station gekomen kon hij vermoedelijk den drang om in zijne vaderstad te blijven niet weerstaan en trok voor de oogen van zijn begeleider er van door. Hij liep onmiddellijk naar zijus vaders woning en klomop 't dak. Dadelijk natuurlijk honderden toeschouwers, tot dat één der ooggetuigen, zekere G., de politie waarschuwde, die trachtte den vluchteling te arresteeren. Hij was evenwel niet genegen van 't dak te komen, vóór één der agenten evoneens door het dakvenster op 't dak geklommen was en hem onder groote vroolijkheid der toeschouwers eraf haalde. Nu was zijn rijk uit en werd de knaap tusschen twee geleiders geboeid naar het kantongerecht en later weer naar het station gebracht. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 30 Oct. De afdeeling Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneering is voornemens den 14den der volgende maand een propagand a-avond in de Concertzaal te houden. De voorzitter der afdeeling, jhr. De Muralt, zal het openingswoord uitspreken. De dames Pas en Nachtweh uit Rotterdam zullen eenige zangnummers, en mr. Polvliet eenige piano-nummers ten beste geven. De heer Van der Valk, voorzitter van Concordia, zal iets toepasselijks voor dragen, en de heer Friinkel zal over Staatspensionneering spreken. Maandag vierde de heer Charles Boissevain, de hoofdredacteur van het Algemeen Hafidelsbl., zyn zeventigsten verjaardag. Als de raensch zoo de zeven kruisjes achter zyn rug krijgt, haakt hy in den regel naar rust. Met den heer Boissevain is dit anders. Hoewel hoog in leeftijd, zou hij zijn welversneden pen, dat krachtige wapen, hetwelk hij in menigen strijd zoo roemvol gehanteerd heeft, niet gaarne laten rusten. Met nog jeugdigen, vurigen ijver bezield, arbeidt hij nog dagelyks aan het blad, waaraan hy reeds een reeks van jaren zyn krachten heeft gewijd. Wie kent niet zijn bekende artikelen: „Van dag tot dag?" Wie heeft die niet gelezen? En wie heeft daarbij niet genoten? Niet te verwonderen is het, dat hem van veel kanten bewijzen van belangstelling geschonken werden. Zelfs van die zijde, waarmede hij op politiek gebied, vaak op voet van oorlog stond. Bij kon. besl. if aan M. Smallegauge, te Wolphaartsdijk, op ziju verzoek, eervol ontslag verleend als dijkgraaf aan den Egbert-Petrus-polder. De heer M. A. Ittraann, arts te Leiden, is, naar wij uit goede bron vernemen, voor de ambulance naar Griekenland aangewezen. Verschenen is bij den heer J. J. van der Peijl te Ierseke de 3de verbeterde en vermeerderde druk van het rekenboek voor de herhalingsschool. Dit werk is samengesteld door een commissie uit de onderwijzers-vereeniging in het arrondis sement Hulst, die bij haar samenstelling vooral rekening hield met de bizondere behoeften eener landbouwstreek. In den nieuwen druk is speciaal de boekhouderij voor den landbouwer belangrijk gewijzigd en vermeerderd. In deze streek, waar dank zij de trap van ontwikkeling, waarop de landbouwers staan, de land bouw een ongekende hoogte bereikt heeft, mag dit practisch rekenboek in geen enkel gezin van een landbouwer gemist worden. Drelsclior. In de j.l. Maandag gehouden raadsvergadering werd naar aanleiding van een schrijven van Heeren Gedepu teerde Staten, op voorstel van Burgera. en Weth., de jaarwedde van den gemeente-ontvanger gebracht van f 325 op f 425. Verder werd de gemeente-veldwachter f 25 vergoeding toegekend voor een rywiel, alsmede f 25 voor geneeskundige behandeling voor hem en zyn gezin. Voor buitengewone werkzaamheden ontvangt de gemeente-opzichter een gratificatie van f 25. De begrooting voor het dienstjaar 1913 werd in ontvang en uitgaaf vast gesteld tot een bedrag van f 17174,95, waarbij voor onvoorziene uitgaven f 354,50. De post Hoofdelyke Omslag bedraagt f 6210, berekend van een belastbaar inkomen van f 137850, een percentage alzoo van 4J. Om te voldoen aan een voorschrift, voorkomende in het Prov. Bladzulks op verzoek van den A. N. W. B., zullen aan de grenzen dezer gemeente palen geplaatst worden met borden, waarop de naam der gemeente voorkomt. Zonnomalre, 28 Oct. Men heeft heden eene aanvang gemaakt met het verbouwen van 't hulppostkantoor in verband met de plaatsing van een spreekcel. Brouwershaven29 Oct. De heer K. van der Linde heeft den Raad dezer gemeente schriftelijk medegedeeld, dat hij wegens voortdurende ongesteldheid zijn ontslag neemt als lid van den Raad dezer gemeente. Door den Raad alhier is besloten aan den gemeente-veld wachter een per- persoonlijke toelage van f25 toe te kennen, wegens het bezit van het politie-diploma, en hem te verleenen vrije geneeskundige behandeling voor hem en zijn gezin; de betrekking van nachtwaker alhier op te heffen en goed te keuren, dat de verpachting der gemeen te-eigendommen zal geschieden op Vrijdag 6 December a.s. Ouwerkerk, 30 Oct. Tegen Vrijdag avond opgeroepen tot het oprichten van een plaatselijk nut, waren 23 personen tegenwoordig. De heer Bakker, waarn. voorzitter, deelde het doel dezer vergadering mede en de voorloopige plannen, welke reeds waren gemaakt. Deze bestonden daarin, dezen winter 3 avondbijeenkomsten te houden, waarvan twee door de leden onderling zullen worden gevuld en één avond een spreker van elders zal worden uitgenoo- digd. Met het oog op de hiervoor benoodigde kosten werd de contributie op f 1,50 per jaar vastgesteld. Bij rondvraag wie als lid wenschten toe te treden, gaven zich op één na allen op. Voor een naam der vereeniging werd gestemd en behaalde T. O. G. I. D. O. de groote meerderheid. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren C. J. Bakker, voorz.A. J. Romeijn, vice-voorz.; A. C. van der Have, secr.- penningm.J. W. Romeijn en J. J. Hanson, commissarissen. Bruinisse, 30 Oct. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Gemeente raad, die door alle leden werd bijgewoond, werd na voorlezing en goedkeuring der notulen, door den Voorzitter medegedeeld, dat waren ingekomen de volgende brieven 1 van den Commissaris der Koningin, houdende mededeeling van de be noeming tot zetters der Rijks-directe belastingen van de heeren Jb. Goudzwaard en M de Koning Az. 2°. van Gedep. Staten houdende bericht van de ontvangst der in de jongste vergadering vastgestelde verordening regelende het verkeer op de wegen in de gemeente Bruinisse, in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rij wielen. De Voorzitter deelde mede, dat drie borden, betredende de snelheidsbeper king, zijn besteld bij Emile van Oppen te Maastricht; 3°. van Gedep. Staten het goedgekeurd raadsbesluit betreffende eene af- en over schrijving in den begrootingsdienst 1912; 4°. van L. Hoek, houdende ver zoek om eervol ontslag met ingang van 1 Jan. 1913 als grafdelver, tevens verzoekende een jaarlijksche bijdrage te ontvangen uit de gemeentekas. Burgem. en Weth. stellen den Raad voor adressant het gevraagde ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de vele diensten der gemeente be wezen en hem een jaarlijks vast te stellen gratificatie te geven; voor het jaar 1913 f 50. Tevens stellen Burgem. en Weth. voor den gemeente-werkman L. van Vessem te benoemen tot grafdelver en dezen daarvoor een jaarlij ksche belooning te geven van f 40. De grafdelver genoot als zoodanig een jaarwedde van f 90, zoodat door genoemde belooning de gemeentekas niet wordt bezwaard. De Voorzitter vraagt, wie naar aan leiding van het voorstel het woord verlangt. De heer Bolier kan zich volkomen vereenigen met het voorstel en vindt bet zeer goed zelfs, dat een oud en afgeleefd man als adressant, die zoovele jaren de gemeente heeft gediend, in het genot gesteld wordt van een jaarlijksche toelage. Ook het benoemen van don gemeente-werkman tot grafdelver vindt spreker uitstekend, vooral nu de gemeente er geen schade bij lijdt. Het voorstel van Burgem. en Weth. wordt daarna in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen 5°. van het uitvoerend comité der in 1913 te houden tentoonstelling te Mid delburg van Zeeuwsche kleederdrachten, meubelen enz., houdende verzoek haar een subsidie vanwege de gemeente te verstrekken. Burgem. en Weth. hebben gemeend hierover geen prteadvies te moeten uit brengen, met het oog vooral op de gemeentc-finantiën. De Voorzitter deelt mede, dat hij persoonlijk wel wat voelt voor die ten toonstelling en zou, indien het met de finantiën beter stond, gaarne adviseeren eene kleine bijdrage, b.v. f 10 te geven, zooals in vele andere gemeenten beschik baar is gesteld. Ook zijn er gemeenten, waar afwijzend op het verzoek wordt beschikt, doch waar "deze gemeente bizonderen dank is verschuldigd aan verschillende autoriteiten, wat betreft het toekennen van subsidiën voor de havenwerken, gelooft spreker, dat het toekennen van subsidie thans zeer op zijn plaats zou zijn; evenwel oefent dit niet de minste pressie uit om den Raad een besluit in den geest als door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1