ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 28 October 1912. Tweede Blad. Veemarkt te Zierikzee KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. De Balkan-oorlog. (Z ierikzeeschc C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9305. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Post en Telegrafie. De kabel te TangerGadet is her- stold. op eiken Donderdag tot de eerste helft van Decem ber a.S., op de Schuithaven. De BURGEMEESTER van Zikrikzkk brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Woensdag den 30 October e.k., de» namiddags te 1 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t. w. Resumtie notulen Twee brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tot het aan gaan eenei ruiling van grond met M. Smits, en tot onderhandsche verpachting van het terrein aan het Bolwerk met de kade aan II. van Diike Hz. Brief van Gedep. Staten, houdende terug zending van liet door hen goedgekeurde eerste suppletoir-kohier van den hoofdelijken omslag voor 1912; Goedkeuring van het raadsbesluit van den 30 Augustus j.l., No. 12, tot af- en overschrijving van begrootingsposten," dienst 1912 Brief van Gedep. Staten met toezending van een uittreksel uit H. M. besluit, houdende goed keuring der door den Raad bepaalde hefting van keurloon van vee en vleesch Brief van den Commissaris der Koningin, houdende herbenoeming van de hecren M. C. Mulock Houwer en II. van Dijke Jz., tot zetters V .oor 's Ryfes Directe belastingen voor deze gemeente; Brief van den Commissaris der Koningin be treffende het aan den Burgemeester verleend verlof; Mededeeling van de opneming der boeken en kas bij den Gemeenteontvanger Brief van Mej. A. H. Flujjt, houdende bericht, dat zij hare opdracht tot het geven van onder wijs aan de Herhalingsschool aanneemt Brief van den heer M. B. van Dorth, hou dende bericht, dat hij zijne benoeming tot Gemeentebouwmeester aanneemt Adressen van mevr. Spruijt geb. De Jong, en mevr. De Crane geb. de Jongh, houdende verzoek om ontslag als regentessen van het Burger-Weeshuis; Adres van den heer J. P. L. Goemans, hou dende verzoek om ontslag als keurmeester van het uit nood geslacht- en gestorven vee, met voorstel van Burgeni. en Weth. Adres van het uitvoerend Comité voor de in 1913 te houden Tentoonstelling van Zeeuwsche Kleederdrachten, enz., houdende verzöek om voor die Tentoonstelling enkele aan de gemeente behoorende voorwerpen af te staan, en eene bijdrage uit de gemeentekas te mogen ont vangen Adres van de Zierikzeesche Landbouwvereeni- ging „V. Z. O. S.", in zake beweiding van per- ceelen gemeentegrond, omrastering der stads mestvaalt en verdelging van ratten; Voorstel van Burgem. en Weth. tot liet verleenen van afschrijving van hoofdelijken omslag Voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en overschrijving van begrootingsposten, dienst 1912 Definitief besluit tot uitgifte van gemeente grond in erfpacht aan den heer jhr. J. F. Jschuurbeque Boeije; Voorstellen van Burgem. en Weth.; om een ligplaats in de haven te doen maken voor de visschersvaartuigen van gebr. Schot oni mej. H. M. van Malland gedurende den cursus 1912/13 aan te wijzen als onderwijzeres bij het herhalingsonderwys; tot benoeming van onderwijzend personeel aan de Avondschool voor Vakonderwijs voor den curjsus 1912/13 tot definitieve benoeming van den heer S. Jansma tot leeraar in het vakteekenen voor smeden aan die school, met definitieve ontlas ting van den Directeur dier school in voornoemd vakteekenen; tot definitieve benoeming van den heer D. Veersema tot leeraar in het handteekenen aan die school; tot splitsing der 2e klasse dier school in twee parallel-afdeelingen, en in verband daarmede enkele leeraren voor den cursus 1912/13 meer dere lesuren te doen geven; tot verhooging der belooningen van enkele leeraren aan die school tot wijziging <ler Verordening regelende het onderwijs aan die school, en tot het beschik baar stellen van de noodige gelden in verband hiermede, en tot verkQop van op stam staand*: boomen Verslag der Commissie benoemd tot onderzoek dei' Gemcentebegrooting voor 1913 en behan deling dier begrooting; Voorstel van Burgem. en Wetb. tot wijziging der Instructie voor de keurmeesters vau vee en vleesch enz. ZiKKiKZP.r., den 25 October 1912. De Burgemeester, D. VAN DER VLIET. In onverwacht snel tempo schijnt de Halkan-oorlog ten gunste van de vier verbonden koninkrijken en ten nadeele van Turkye beslist te zullen worden. Het in politiek opzicht belangryke oor- logstooneel in het Westen wyst, nu de Turksche berichten over Servische neder lagen in de buurt van Koenowo of Kossowo onjuist zijn gebleken, een on afgebroken reeks van Servische over winningen aan. Nog meer Westelijk, aan de Zuidzyde van het meer van Skoetari, onderhandelen de Turken reeds met de Montenegrijnen over de over gave van Skoetari of Skodra, nadat zij enkele omringende hoogten (behalve Tamrosj) vermeesterd hebben. En in het Oosten eindelijk maken de Bulgaren, na de kranige vermeestering van Kirk Kilisse, de stad der veertig kerken, zich op om Adrianopel in te nemen, waarvan reeds een gedeelte in brand is geschoten. De val van Kirk Kilisse. Kirk Kilisse, zoo seint men uit het Bulgaarsche hoofdkwartier aan den Beil. Lokal Anzeigeris gevallen na een onafgebroken, verwoeden stryd van twee. dagen en twee nachten. Do laatste verschansingen weiden met de bajonet genomen, waarbij de Bulgaren met een onweerstaanbaar geweld aanvielen. Voor tot den beslissenden slotaanval werd overgegaan, had een groot artillerie- duel plaats, waarbij de Bulgaarsche veldartillerie de zeer zware Turksche kanonnen tot zwijgen wist te brengen. Het bericht, dat by Kirk Kilisse 50,000 Turken gevangen genomen zouden zijn, wordt nergens bevestigd. Dichter by de waarheid zal de opgave wel zijn, dat er 1100 of 1300 Turken gevangen genomen zijn. De Turken zyn, met achterlating van kanonnen en ammunitie, in de richting naar Boenar Hissar teruggetrokken. Deze plaats ligt aan den straatweg, die van Kirk Kilisse in zuidoostelijke rich ting naar Wisa leidt. Daarheen mar cheert een Bulgaarsche colonne, die mogelijk wel ten doel heeft den Turken den weg af te snyden naar Luie Boergas, waar de Turksche hoofdmacht staat. Adrianopel bedreigd. De val van Kirk Kilisse heeft de ge- heele situatie rondom Adrianopel ver anderd. Of de stad, die volkomen door de Bulgaren ingesloten heet te zijn, nog ontruimd kan worden, en of de bezet ting zich nog door den vyand kan heenslaan en aansluiting vinden met de terugtrekkende legerafdeelingen, kan op dit oogenblik nog niet beoordeeld worden. Voortdurend wordt er rond de stad gevochten, wat er op wyst, dat de Turken wel uitvallen probeeren. Zy schynen daarbij niet fortuinlijk te zijn, want in een Turksch telegram omtrent één dezer gevechten wordt zelfs van 1300 gewonden gesproken. Het heftigst schynt de Turksche tegenstand te zyn in het Westen van Adrianopel bij Marasj, welke versterkte plaats juist in den hoek ligt, waar de Arda en Maritza samenvloeien. Daar donderen de kanon nen zonder onderbreking en vallen offi cieren en manschappen aan beide zijden. Het wordt in deskundige kringen intusschen niet onmogelyk geacht, dat het Bulgaarsche leger grootendeels in de richting van Constantinopel zal op rukken en dat een betrekkelijk geringe macht Adrianopel omsingeld zal houden. AMERIKA. Vyf mijlen van Bridgeport, een stad in den Amerikaanschenstaat Connecticut; en dicht by de plek,- waar zij met vijf mannelyke begeleiders uit een auto was gestegen, is Woensdagmorgen het lijk gevonden eener jonge en bevallige vrouw, wier gelaat doorboord was met vyf kogelgaten. De vrouw was goed gekleed en droeg ringen van aan zienlijke waarde. In één van haar zakken vond men een visitekaartje, wasrip de naam g«- drukt stond van mrs. Alice Phillips Aldrich, leidster van den „Bond voor Orde en Wet" te Chicago, die een groot aandeel heeft gehad in de vervolging van Jack Johnson, don bekenden neger bokser, wegens zyn beweerde verleiding en ontvoering van miss Lucile Cameron. De bond voerde overigens een aan houdende en krachtige campagne ten gunste van de onderdrukking van den handel in Rlanke slavinnen en men gelooft dat de vermoorde vrouw door mrs. Aldrich is voortgeholpen en uit Chicago vluchtte, nadat haar beulen hadden ontdekt, dat zij tegenover de autoriteiten verklaringen had afgelegd, die sterk tegen hen getuigden. De vrouw dineerde in een restaurant te Bridgeport, toen een automobiel, waarin vijf mannen zaten, voor de.deur stil hield, waarop de inzittenden haar op bevelenden toon toeriepen om zich bij hen te voegen. Volgens verklaringen van den chauffeur deed zij dit met blijkbaren tegenzin. Een half uur later, stapten de mannen en het meisje op een eenzame plek uit; één der kerels hield den chauffeur een revolver onder „den neus en beval hem, onmiddellijk naar Bridgeport terug te keeren. Nauwelijks had hy zyn wagen omgedraaid, of vyf schoten klonken en hij zag dé vrouw dood aan den kant van den weg neervallen, terwijl de moordenaars in het bosch verdwenen. De politie arresteerde Woensdag middag drie Italianen, die zich verborgen hadden op een plek, niet ver van het tooneel van den moord verwijderd. Donderdagavond heeft, in het proces tegen den politie-coramissaris Becker, te New-Vork, beklaagd van moord op den speelhuishouder Rosenthal op 16 Juli, den beklaagde schuldig bevonden aan moord met 'voorbedachten rade. Vrydag morgen heeft de rechtbank Becker ter dood veroordeeld. Zijn lot zal wel zijn de electrocutie. De New-York Times zegt, dat door de schuldigverklaring de politie in een beschamend daglicht wordt gesteld en wanneer burgemeester Gaynor niet ingrypt, zal het publiek het zelf moeten doen. Dé Sun schrijft. De aanklacht was buitengowoon moeilijk, wegens de onge- loofelijke staaltjes van laagheid en misdaad, die er aan ten gronde lagen. RUSLAND. De gemeente Moskou stelde 50.000 roebels ter beschikking tot ondersteuning van de families der in den oorlog ge vallen Slaven. Kamerverkiezing te Ommen. Aan den secretaris van het Anti- tariefwet-comité heeft rar. E. Baron Mackay, candidaat voor de Tweede Kamer, in het kiesdistrict Ommen, op de vraag, of hij *vóór- of tegenstander was van de tariefwet Kolkman, verklaard „Ik behoor niet tot de voorstanders van dit ontwerp. De Kamer zou goed doen, het ontwerp, zooals het daar ligt, niet aan te nemen". De secretaris van de Christel ij k-His- torische kiesvereeniging te Nijverdal, heeft van mr. baron Mackay het volgende telegram ontvangen: „Na rijpe overweging verklaar ik thans, dat ik, gekozen wordende, de benoeming gaarne zal aanvaarden". Tweede Kamerverkiezingen in 1913. Dordrecht. De heer P. J. de Kanter heeft aan het bestuur van de kiesver eeniging „Dordrecht" bericht gezonden, dat hij zich zeer tot zijn leedwezen in 1913 niet weder voor het Kamer lidmaatschap beschikbaar zal stellen. Vrijzinnige samenwerking in 1913. De samenwerking van de drie vry- zinnige partyen zal berusten op den navolgenden grondslag Algemeen kiesrecht voor mannen moet worden ingevoerd, zonder dat aan die hervorming als voorwaarde wordt verbonden het nemen van maatregelen tot verzwakking van den volksinvloed, dien men door het algemeen kiesrecht tot volle ontwikkeling wil brengen. De gelegenheid moet worden geopend aan de vrouw het kiesrecht te verleenen, zonder dat daarbij eischen van maat- schappelijken welstand mogen worden gesteld. De beletselen tegen verkies baarheid der vrouw moeten worden weggenomen. Evenredige vertegenwoordiging moet worden ingevoerd. De verhouding tusschen Kroon en Volk, zoóals die in onze Grondwet is geregeld, moet worden bestendigd. Onverzwakt moet ook als waarborg voor de deugdelijkheid van het geheele volksonderwijs de openbare school worden gehandhaafd, waar ieders gods dienstige gevoelens worden geëerbiedigd. Herziening van het schoolwezen en verbetering van de opleiding en de positie der onderwijzers, ten einde het volksonderwijs op hooger peil te brengen, is dringende eisch. Verandering in onze vrijhandelspolitiek moet worden afgewezen. In de behoeften ontstaan door ouder dom moet voorzien worden cfoor uit- keeringen uit de staatskas, onverschillig of de behoeftigen al dan niet tot de loonarbeiders behooren. Verzekering van uit keeringen boven het minimum, dat aan behoeftigen wordt verstrekt, dient van staatswege bevorderd en geldelijk gesteund te worden. Noodzakelyk is eene algemeene voor ziening op het gebied vari de genees kundige en geldelijke hulp bij ziekte en invaliditeit van on- en minvermogen den. Hiervoor zal een wettelijke regeling van de ziekenfondsen en ziekenkassen en van den daarbij van staatswege te verleenen steun het uitgangspunt moeten zijn. Tot het verkrijgen van de sociale hervormingen benoodigde middelen zal, voor zoover die niet gevonden worden uit bijdragen van belanghebbenden en uit bestaande inkomsten van den Staat, niet mogen worden teruggedeinsd voor verhooging van directe heffingen. Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Te 's-Gravenhage is een comité op gericht, dat zich ten doel stelt de overtuiging ingang te doen vinden, dat raadpleging van den geneesheer vóór het huwelijk een zedelijke plicht is, welke dient te worden nagekomen zoowel in het belang van de betrokkenen zelf, als in dat van hun nakomelingen, een maatregel dus, die de geheele maatschappij ten goede komt. Het comité verklaart zich eenstemmig tegen huwelijksverbod. Het verzoekt allen, die met het doel instemmen, het met raad en daad te steunen, of door inzending van een naamkaartje aan een van de leden, van zijne of hare sympathie te doen blijken. Het comitié bestaat uitdr. S. Greidanus, hofarts te Baam, voorzitter; J. J. Berdenis van Berlekom, arts; dr. J. A. Cramer, predikant bij de Ned. Herv. Gemeenterar. M. I. N. Spaargaren, advocaat en procureur; mevr. Van den Steen van Ommeren- HalloC. P. Voute, journalistG. J. Rolandus, secretaris, allen te 's-Gravenhage. Ingezonden Stukken. 'Tholen, 22 October 1912. Mynheer de Redacteur Naar Critas vernam, wordt er in onderscheidene standen nota genomen van zijn schrijven. Dit moedigt hem aan, .om in die richting gedurig hetzij bjj brokstukken zoo nu en dan eens wat te zeggen over verschillende gemeentetoestanden in de gemeente Tholen. En claar er geen tegen spraak op zyn laatste schrijven is ingezonden, kan hij met genoegen constateeren, dat zijne opmerkingen juist waren. Nu, iedere burger zal gaarne toestemmen, dat de 2 opgenoemde zakennamelyk goed bestratingsmateriaal en Verhooging tractement gemeente-bouw meester (het salaris is op heden f 250 per jaar) werkelyk broodnoodig zijn. Want breken en herstellen doet men veel, zelfs zeer veel, maai de keien, die verwerkt worden, zijn alle ondoel matig en missen het voldoende draagvermogen, zakken gedurig weg, of kantelen omver, zoodra er een zwaarbeladen voertuig over henen rijdt. Dit is voor de gemeente-arbeiders zeer onaan genaam, daar de menschen dag op dag hun uiterste best doen om een nette straat te leggen, terwyl ze na afwerking spoedig zien, dat ei- overal verzakkingen plaats hebben, wegen* de onvoldoende, voor dat doel heelemaal ongeschikte keien. Critas wensclite dan ook wel. dat de gemeenteraad eens een open oog moge krijgen voor dezen voor de gemeente onfortuinigeu toestand. Want gewis, men kan op die manier blijven herstellen, en krygt nooit goede straten. En ook het salaris van den gemeente-bouwmeester eischt verbetering, f 5 per week en daaraan is. de naam verbonden van gemeente-bouwmeester. Daarvoor is een man dag in dag uit in de weer, om al de gpmeente-reparatiën te begrooten en het opzicht er over te houden. En nu rekent onze goede gemeenteraad maar naar de bijver diensten, die sommige jaren ruim, andere jaren zeer matig zijn. Dit vindt Critas niet aardig. Zoovele goede bezoldigde gemeente-ambtenaren hebben aanmerkelijke bijverdiensten, maar is ooit door den gemeenteraad hun salaris bepaald naar hun bijverdienste. Critas meent dat enkel alleen de gemeente-bouwmeester aan deze Raads- opvatting is onderworpen. Gelukkig dat de Raad, als hy wil, dezen toestand nu kan verbeteren, want er is op lieden door de gemeente een goed fortuin gemaakt, daar de veerverpachting de kapitale soni van f 9350 heeft bereikt, dat is dus f 2450 meer dan de vorige pacht. Jammer dat onze EdelAchtb. Raad voor. dat de verpachting nog moest plaats hebben, reeds een fonds be stemde, om de meerdere veerinkomsten daarvoor te bestemmen. Vele burgers en ook Critas hebben hartelijk gelachen om dit oolijke gemeenteraads besluit, daar de Raad in dezen de spreuk der oudheid betrachtte, namelijk van een berenjager, die de huid van den beer reeds verkocht, terwijl m hy den beer nog moest gaan schieten. Gesteld, dat het veer nu eens minder opge bracht had, wat dan? Zou men dan een leening hebben moeten sluiten, om de veer-inkomsten op liet oude peil te brengen? En wat moest er dan met dat gestichte fonds gebeuren? Gaarne ontving Critas daarop eens eenig ant woord. Doch genoeg hiervan, want het is ge bleken, dat de Raad in deze een juisten blik had op de veerverpachting. En nu hcel't Critas vernomen, dat al dat meerdere geld besteed zal worden om den Hoof delijken omslag aanmerkelijk te doen verlagen. Dat zal toch een vreugde geven, als wij burgers het volgend jaar tot onze groote blijdschap ontwaren, dat wij 4, anderen weer 5, anderen weer 2 klassen verlaagd zyn in den Hoofdelijken omslag. Wat zal dat toch voor vele ljurgers een tegemoetkoming zijn, als zij wat minder betalen moeten? Want hier is het in den regel ieder jaar weer maar hooger in den Hoofdelijken omslag aangeslagen. Het regent bezwaarschriften jaar op jaar. En als we nu reeds mopperen over onzen Hoofdelijken omslag, hoe zal dat dan gaan als we eens allen verplicht zullen worden om de waterleiding te nccepteeren. Want Critas verneemt er op heden zeer weinig van, maar gelooft toch dat de waterleidings- plannen nog niet in de papiermand liggen. En als men dan den eisch des tijds gaat door drijven, noodig of niet, zullen onze arme bur gertjes nog anders moeten betalen. Menigeen snoeft misschien op zijn goeden regenbak, dat die pas nieuw is, en hem goed water levert. Maar Critas wil in het algemeen belang vragen: Zou het niet kunnen gebeuren, dat men om aansluitingen te maken, vele regen bakken ging afkeuren? Zou men zoo doende een waterleiding niet rendeerende gaan maken? Zie, als dat gebeurde, dan was bijna ieder ver plicht de waterleiding te nemen. De hemel beware ons toch voor zulke praktijken, maar zou het niet kunnen gebeuren? En voor al die vragen hadden wij niet gestaan, zoo onze ge meenteraad geen f 400 gevoteerd had voor onderzoek. We zien in dezen weei het twce-matenstelsel. Een gemeentebouwmeester op f 250, een tweede helpster in de bewaarschool krijgt er met hard tobben f 25 (zegge vijf-en-twintig gulden) bij, maar is het voor de waterleiding, dan f 400 weg op eens, bijna zonder discussie. Een koppel pruttelaars worden zoowat voor ouderwetseh weggezet als conservatief, en met vlag en wimpel wordt f 400 gevoteerd tot wateronderzoek. En dat terwijl keer op keer door verscheidene Raadsleden op'noodige en noodzakelijke ver beteringen wordt aangedrongendat meestal met een „de kas kan het niet dragen" op dit oogenblik woreft beantwoord. Hoe diep treurig is een dusdanige gemeenteraadstoestand toch Critas hoorde ook laatst nog van iemand zeggenHadden wy die f 400 toch maar in een doekje, wat zou men ze dan na schoon- wassching kunnen gebruiken totjaankoop van goede straatkeien. Critas zal het voorloopig hierbij laten en hoopt een volgenden keer de overbrugging 'voor Tholen te behandelen. Met dank voor de verleende plaatsruimte, teekent CRITAS. MARKTBERICHTEN. Tliolen, 26 Oct. Aan de weekmarkt waren de prijzen als volgt: Jarige Zeeuwsche tarwe f 8,25 tl f 8,75, nieuwe f 7,25 a f 8,50, roggo- f 6,f 6,50, nieuwe f tl f zomergerst f tl f wintergerst f 5,75 tl f 6,25, haver f 5,25 tl f 5,50, bruine boonen f 13,75 f 15,witte f 12,— tl f 16,voor erwten f 7,tl f 7,50, kookerwteti f 13,— tl f 1G,—wikken f tl f paardeboonen f 7,50 tl f 9,50 per ILL., koolzaad f tl f kar wij zaad f tl 1' per 50 K.G., uien f 0,60 Tl f 0,75, chalotten f tl f per 50 K.G., kipeieren f 5,50 ;l f 0,lier 100 stuks, grasboter f 0,75 a 1' 0,S0, liooiboter f ;l f per l K.G. Gent, 25 October. Vlas. De aanvoer van inlandseh neemt toe. Er heerscht goede vraag tot steeds vastere prijzen. In Russisch ging weinig om. De prijzen zijn Hauw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 5