ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 28 October 1912. RONA Van Houten s Cacao Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesclie Cour a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9305. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Munt uit: door groote voedzaamheid door zuiveren cacaosmaak door voordeeligheid (omdat zoo weinig noodlg is voor een heer lijken pittigen kop chocolade) NEDERLAND. Lemmer, 24 Oct. Omstreeks drie weken geleden ontdekte een onzer doktoren, toen hy 's morgens in zyn tuin ging wandelen, dat ongenoode gasten 's nachts zyn vruchtboomen hadden nagezien. Onder deze boomen vond hij een zilveren horloge. Op een advertentie, door dokter geplaatst, en waarin de eigenaar van het horloge verzocht werd zich aan te melden, is tot heden nog niemand ver schenen. Amsterdam26 Oct. Vanmorgen brak in het gebouw van het nationaal hoofdkwartier van het Leger des Heils aan de Prins Hendrikkade alhier, waar in een der kamers van de 3e ver dieping eenige officieren bezig waren met het beproeven van eenige films, die dienst zouden doen bij de voor stellingen in Odeon, welke de volgende week zullen gehouden worden, brand uit. Jüén der officieren wist niet dat films brandbaar waren en wierp een afgekeurd stuk film in de kachel, waar dadelyk de vlammen uitsloegen en de kamer in vuur zetten. De brand die zich aanvankelyk ernstig liet aanzien bleef tot de 3e verdieping beperkt. Onder de naaimeisjes van het atelier op de 4e dieping ontstond een paniekje, dat door de krachtige houding van de opzichtster spoedig onderdrukt was. De officier die de film in de kachel wierp bekwam brandwonden aan de handen. VGravenliage, 28 Nov. De berichten omtrent den staat der gezondheid van H. M. de Koningin luidden Zaterdag, dat alles gelukkig zoo goed mogelijk gaat. H. M. de Koningin-Moeder bracht Zaterdagochtend ten 10 uur een bezoek aan de Koningin en bleef H. M. in haar kamer tijdens de voormiddaguren gezel schap houden. Donderdagmorgen is een 40-jarige alleenwonende juffrouw in de Bazarlaan alhier dood in haar bed gevonden. By onderzoek bleek, dat enkele gas- kraantjes openstonden. Buren waren door de zeer sterke gaslucht op het droevige ongeval opmerkzaam gemaakt. Een ernstig ongeluk heeft Zaterdag - dagraiddag plaats gehad by werkzaam heden voor de rioleering aan den Klatteweg te Scheveningen. Terwijl een paar werklieden zich in een voor rioolbuizen gegraven, eenige meters (liepen kuil bevonden, viel een zwaar rioolstuk van beton daarin en werden bedoelde werklieden daardoor getroffen. Kén hunner is kort daarop overleden. De andere, die ernstig inwendige kneu zingen had bekomen, is, na door den geneesheer van den eerste-hulp dienst voorloopig te zijn verbonden, per auto naar het diaconessenhuis „Bronovo" aan de Laan van Meerdervoort over gebracht. Rotterdam, 26 Oct. Naar men ver neemt, heeft dr. J. C. J. Bierens de Haan, geneesheer alhier, lid van het hoofdbestuur van het Roode Kruis, zich hedenochtend beschikbaar gesteld als leider eoner ambulance uit Nederland bij het Grieksche Roode Kruis. Dr. Bierens maakte, zooals bekend, ook den Transvaal-oorlog mede. Spoorwegbeambten van het Maas station bemerkten gisterenavond, dat zich bloedsporen bevonden aan de loco motief en enkele wagens van den sneltrein no. 73, die te 6.47 aan het station was aangekomen uit Amsterdam. Vermoe dende dat onderweg een ongeluk had plaats gegrepen, stelde de w.n. stations assistent der Hollandsche Spoor een onderzoek in langs de spoorbaan. Om kwart voor achten, gekomen langs het baanvak bij de Oostmaaslaan, vond men daar het deerlijk verminkte lijk van den 47-jarigen machinist J. de Vries, wonende Speelmanstraat no. 80b. Beide beenen en een arm waren den ongelukkige afgereden en het hoofd was ernstig verminkt. Het verder onderzoek bracht aan het licht, dat het ongeluk 50 M. verder had plaats gegrepen, naby den overweg aan de Oostmaaslaan, achter het gesticht Bethesda. Op die hoogte bevindt zich de raachineloods en daar De Vries Vrijdag vrij van dienst was geweest, had hij om 6 uur even zijn wening verlaten om zijn dienst voor Zaterdag te gaan vragen bij den opzichter van den machinedienst. Om kwart voor zevenen is De Vries daar gepasseerd en is hij vermoedelyk tusschen twee boomen doorgeloopen, waardoor hy den sneltrein niet heeft zien naderen. Noch het personeel van den sneltrein, noch de overweg wachter van het seinhuis no. 4 hadden het ongeluk bemerkt. Na circa 50 M. medegesleurd te zyn is de ongelukkige ter zijde weggeslingerd naar de plaats waar hij gevonden werd. Het verminkte lichaam werd op een draagbaar neder- gelegd en naar één der vertrekken in het stationsgebouw gedragen, alwaar dr. Ribbink den dood constateerde. Op verzoek van zijn oudsten zoon werd het ontzielde lichaam met den transportwagen naar Crooswijk over gebracht. De Vries stond als een zeer oppassend man bekend. Sedert verleden jaar was hij weduwnaarhy laat 10 kinderen achter, waarvan de oudste 21 jaar en de beide jongste (tweelingen) drie jaar oud zyn. Het noodlottig ongeval verwekte groote verslagenheid onder het personeel van het Maasstation. Aan boord van het opleidingsschip voor de handelsvaart „De Nederlander", liggende in de rivier tegenover de Reederijstraat, heeft gisterenmorgen half elf een ernstig ongeluk plaats gehad. De 14-jarige kweekeling Pieter ten Hooven, bevond zich met andere jon gens op de marsra. Hij stojid op de steng (een touw ^ider de ra) en fiield zich met een han>: vast aan de ijzeren roede, die aan de ra bevestigd is. Toen hij onder de ra door wilde kruipen, kon hy zich niet meer vasthouden en stortte hy van een hoogte van vyftien meter op het dek. In zijn val zag men hem nog naar één der bakstagen grijpen, doch dit mocht hem niet gelukken. Bewusteloos lag de arme jongen tegen het dek. Hy werd direct opgenomen en binnen gedragen in de ziekenboeg, alwaar de lulp werd ingeroepen van dr. Daubanton, die constateerde, dat de jongen een hersenschudding had bekomen en den ruggegraat gebroken had. De Rijkspolitleboot kwam met eep draagbaar van het politie-posthuis aan de Léüvehavén langszijde, doch inmid dels was ook de rivier-politie gewaar schuwd, die den jongen overbracht naar de Leuvehaven W.Z. en vervolgens per rijwiel-brancard naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel. De toestand van den jongen is zorg wekkend. Geleen. Alhier heeft men een drijfjacht met muziek gehouden. Het fanfarecorps joeg -met pistongeknetter, bombardon- *ebas en tromgeroffel de hazen en tonynen op, die dan door de jagers bij dozijnen werden neergeschoten, 't Wordt dus nuvele muzikanten zijn der hazen dood. Breda, 25 Oct. Tusschen Oosterhout en deze gemeente is gisterenavond een auto met vier inzittenden, vermoedelyk doordat de auto slipte, met volle vaart tegen een boom gevlogen, by het uit wijken voor een wagen, die moest passeeren. De carrosserie, welke met touwen op een nieuw onderstel was gebonden, werd met zulk een kracht weggeslingerd, dat de vier inzittenden in een sloot terecht kwamen. De heer W. Roon, uit Waspik, had zulk een hevige hoofdwonde bekomen, dat hij na enkele oogenblikken den geest gaf. De heer Van den Hoven, uit Heusden, cn de chauffeur, werden naar het R.-K. Ziekenhuis gebracht, waar bij den heer v. H. hersenschudding en by den chauffeur inwendige kneuzingen werden gecon stateerd. Het gezelschap was op weg naar hier, alwaar zij de kermis wilden bijwonen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 28 Oct. Tot agent van politie alhier is benoemd J. Pollie, te Oud-Vossemeer. Naar wij vernemen wordt ook te dezer stede een Comité gevormd, ter viering van het Eeuwfeest van Neder- land's Onafhankelijkheid. Wij vertrouwen, dat dit Comité spoedig zal zijn samengesteld en Zierikzee Wederom op waardige wyze dit nationaal feest zal vieren. Het op 26 Augustus j.l. op de Ooster-Schelde gezonken sleepschip „Naria Casper", schipper Liebeton, is gelicht en naar de scheepswerf te Hansweert gesleept om gerepareerd te worden. - Benoemd zyn tot buitengewoon opzichter A. C. Byl te Arnhem by de werken voor den bouw der schutsluizen in het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en Wemeldinge; J. vanMelle te Breskens by de weiken aan het Wilhelminakanaal. Den 15den October van dit jaar aanschouwde te TJlft (Gelderland) het eerste levenslicht De Geit, een maand blad, gewijd aan de belangen van de geitenhouders. In haar voorwoord doet de redactie uitkomen, dat velen belang hebben bij een doelmatige verzorging van de geit. Den klqjnen man, wien de strijd om het bestaan dikwijls zwaar valt, wil zy voorlichten, opdat hy zich en de zynen op voordeelige wyze voorzien kan van het bij uitnemendheid voortreffelijke voedsel, goede melk. Tevens beoogt zy met de stichting van haar blad een band te vormen tusschen een aantal fokvereenigingen in ons land, die nu te veel op zich zelf werken, nu geen voeling met elhaar hebben. Zy wil daardoor medewerken tot het kweeken van een goede Hollandsche geit. Wij wenschen de redactie een wel slagen met haar streven. Noordgonwo. Bij de behandeling der begrooting over het dienstjaar 1913 heeft de gemeenteraad Vrijdag j.l. op voorstel van burgem. en weth. met algeraeene stemmen het traktement van den gemeente-veldwachter met f 50 verhoogd en alzoo gebracht op f 500. Bovendien is de vergoeding voor zyn bovenkleeding met f 25 verhoogd. Ellemeet, 25 Oct. De gemeenteraad besloot in zyn vergadering van heden, om te verbieden het rijden met geladen voertuigen door de kom der gemeente. Dit verbod vindt zijn oorsprong in het stukrijden der straat door het dorp, terwijl de weg-evengoed kan genomen worden over den Ellemeetschen en Kuijerdamschen weg, hoezeer die mis schien eenige meters langer is. St.-Flllpsland, 27 Oct. De arbeider L. de B. kwam bij 't peeëndragen zóó ongelukkig te vallen, dat hij inwendig zware kneuzingen bekwam. Stavenlsse, 25 Oct. In de heden Vrijdag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad deelde de voor zitter mede, dat burgem. en weth. zullen overgaan tot het plaatsen van een 2den lantaarn in het z.g. „Bosch". Vergunning werd verleend aan A. G. van IJseldyk c. s. tot het maken eener bankplaats in de haven. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van het comité voor het organiseeren van een tentoonstelling te Middelburg in 1913, om eenige subsidie uit de ge meentekas en besloten te berichten, dat de gemeente geen voorwerpen van kunst of geschiedenis in eigendom heeft. Voor notificatie werd aangenomen de mededeeling van do kasopname bij den gemeente-ontvanger. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van heeren Gedep. Staten dezer provincie, houdende mededeeling, dat zy zullen overgaan tot nadere regeling van het tracteraent van den gemeente ontvanger, werd besloten aan Gedep. Staten te adviseeren, die jaarwedde te brengen van f 350 op f 425. Op verzoek werd eervol ontslag ver leend als onderwijzer met verplichte hoofdakte aan den heer H. W. P. A. de Jongh en daarmede ingetrokken zijn vroegere benoeming als onderwijzer bij het herhalingsonderwijs. Iri* de daardoor ontstane vacature (herhalingsonderwijs) werd tydelyk als zoodanig aangewezen de heer J. A. Beneker. Besloten werd tot verlenging met 6 maanden van den ontruiraings-termyn van de onbewoonbaar verklaarde woning van A. v. d. Reest. Nu de raad voltallig is kwam opnieuw aan de orde het voorstel-H. J. Dorst, over welk voorstel in de vorige ver gadering de stemmen staakten, om uit te spreken de al of niet wenschelykheid van verbetering der publieke verlichting. Aangenomen met 4 tegen 3 steramen de wenschelykheid. Na eenige besprekingen werd dc aanvrage-Meyer om concessie voor de oprichting eener electrische centrale tot nader uitgesteld. Hansweert. De heer W. E. Coumou, opzichter van den Rijkswaterstaat alhier, is met ingang van 1 Nov. ver plaatst naar Maastricht. Wlssenkerke. Toen j.l. Zaterdag de landbouwer S. J. de R. alhier met zijn wagentje naar het dorp reed, schrok het paard vari een aan den kant van den weg geplaatste mand met biggen, die door een biggenkoopman daar was achtergelaten, wegens een ongeluk aan zijn wagentuig. De R. die inmiddels uit het wagentje was gesprongen, om het paard bij dè teugel er voorbij te leiden, kon echter niet meer voorkomen, dat het paard door een zijsprong te maken, met het wagentje in de sloot terecht kwam, met het ongelukkig gevolg, dat de inzittende vrouw door de glasscherven een vrij ernstige hoofdVonde bekwam, waarvoor heelkundige hulp moest worden in geroepen. De R. die onder het wagentje geraakte gelukte het, daar ongeschonden van onder te komen, zoodat het ongeluk betrekkelijk nog al goed is afgeloopan. Het gerijtje was zeer gehavend. Benoemd tot waterbouwkundig- ambtenaar te Altena, de heer G. A. de Regt, thans tijdelijk opzichter aan den Volkerpolder, vroeger timmermans knecht alhier. Aardenburg, 25 Oct. Gisteren Donder dagmiddag te 3 uur werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. J. L. J. de Glopper, in leven arts alhier. De lijkbaar, waarop een menigte kransen lagen, werd gevolgd door familie en vrienden en door depu taties van colleges, waarin dr. De Glopper tijdens zijn leven zitting had gehad. Aan de groeve werd het woord gevoerd door dr. Herman de Groot uit Oostburg, den heer J. Arlmen, hoofd der school te Heille en den heer L. Pleyte, bankwerker te Draaibrug. De zoon van den overledene dankte voor de eer, aan zijn vader bewezen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Op het zestal voor predikant te Koude- kerke (Walcheren) komt voor ds. E. G. J. Bal te St.-Philipsland. Nieuwerkerk. Maandag 4 Nov. a.s. zal van 121 uur en van 78 uur in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk een verkiezing (stemming) ge houden worden voor drie leden in het kiescollege. Aftredenden zijn de heeren J. den Boer, C. Slootmaker en W. Wandel. De collecten voor armen en kerk bij gelegenheid van de dankstond voor den oogst, hebben te zamen opgebracht de som van twee honderd vier en dertig gulden. Bruinisse. Tot notabele is Vrydag avond gekozen de heer Joz. Visser, met 19 van de 34 uitgebrachte steramen. De oogstcollecte heeft alhier op gebracht f 438, waarvan f 314 voor de armen. ONDERWIJS. Noordgouwe. Wegens het epidemisch heerschen der mazelen is op medisch advies de school tot 21 November a.s. gesloten. Mocht echter blijken, dat de ziekte een snel verloop heeft, dan zal de school vroeger dan 21 November heropend worden. Landbouw en Veeteelt. Westelijk Schouwen. De teelt van Oost-IndisChe kers in deze streken is dit jaar bizonder slecht. Vooreerst is het uitgezaaide zaad door de koude slecht opgekomen; ten tweede heeft, toen het gewas in bloei stond en ook reeds vrucht had gezet, veel te lydeïi gehad van de natte Augustusmaand en ge deeltelijk ook van den hagelslag en ten derde is 't zaad als 't ware in den grond geregend en daar tot rotten overgegaan, zoodat het zeer bezwaarlyk ging het zaad als naar gewoonte op te vegen. Jammer voor de telers, die anders een aardig duitje ontvangen voor de teelt van dat gewas. Post en Telegrafie. Noordgouwe. Het hulpkantoor der posteryen alhier zal ook voortaan op zon- en feestdagen alleen des morgens van 89 geopend zyn. Het uur van 12 is nu zoowel voor de postery als voor het telefoon-verkeer vervallen. RECHTSZAKEN. De ambtenaar van het O. M. te Den Helder, die in hooger beroep ging van het vrijsprekend vonnis tegen M. I., Directeur der N. V. „De Tijdgeest" verdacht van overtreding der loterij wet, heeft dit hooger beroep ingetrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1