Ingezonden Mededeelingen. QKCHAM'S P1USN Provinciale Stoombootdienst op de Ooster-Schelde. ADVERTENTIEN. Si VPÜ de familie Holter inwoont, had een dagje by haar dochter doorgebracht en ook spek gegeten. Zij ligt thans nog te bed en de toestand is zoo geweest, dat men een oogenblik het ergste vreesde. Bij het echtpaar Barteling op de Van Lennepkade hebben zich ook de ver- schynselen vertoond. Nog hoorden wij van een ander gezin, waar de man en een commensaal ongesteld zijn geworden. De toestand van den laatste was zóó, dat men over brenging naar het gasthuis wenschelyk achtte. Verder is de politie-agent Van Meene, op de Van Lennepkade, met zyn vrouw ongesteld geweest. De verschijnselen waren overal 't zelfde krampen, brakingen, diarrhee, koorts, enz. Utrecht, 23 Oct. Een dame, vroeger alhier woonachtig, doch sedert eenige jaren in Duitschland vertoevende, had tal van familiestukken in kisten verpakt, in bewaring gegeven op den zolder van een perceel in de Hofpoort (Nieuwe Gracht), welk perceel eigendom is van de Duitsche Orde Balije van Utrecht. Deze stukken, bestaande uit porselein, damast, zilver en schilderijen, vertegen woordigden een zéér aanzienlijke waarde. Toen nu Zaterdag bedoelde dame zich vervoegde in de Hofpoort om haar bezittingen eens na te kyken, kwam men tot de ontdekking, dat alle kisten van hun inhoud waren berooid. Het porselein was weg, het damast was weg, ill het zilver verdwenen, terwyl van de schilderijen de raeesten brutaal weg uit hun lijsten waren gesneden. Onmiddellijk werd de politie van dezen omvangrijken diefstal kennis gegeven ook de justitie werd gewaarschuwd. Beiden zijn een groot deel van den Zondag bezig geweest met het onder zoek de rechter-commissaris, jhr. mr. De Marees van Swinderen, de officier van Justitie, rar. Cnopius en de com missaris van politie, de heer Dammers. Op den zolder van het huis, dat onder bewaking stond van een concierge, was geen spoor van braak te ontdekken. De kisten, waarin de kostbare voor werpen geborgen waren, stonden, zooals het behoorde, netjes boven elkander. De inhoud alleen was verdwenen. Een zéér groot schildery hebben de daders achtergetaten, vermoedelijk omdat het te groot was, om het te transpor teeren. Een pendant van dit schilderstuk hangt in het Rijks Museum te Amster dam. Onder de gestolen schilderijen bevindt zich ook een Maris van zéér groote waarde. De dieven hebben de doeken uit hun omlijstingen genomen en het encadrement laten liggen. Door de recherche is reeds een groot deel der gestolen voorwerpen uit het gebouw der Balye van Utrecht op gespoord. De concierge van het gebouw heeft hedenochtend bekend, den diefstal gepleegd te hebben. VGravenhage, 24 Oct. Heden werd in Den Haag het volgend bulletin ver spreid De lichte ongesteldheid van Hare Majesteit heeft een gunstig verloop, zoodat de toestand alleszins bevredigend is. Dlnteloord, 23 Oct. In de heden ge houden gemeenteraadsvergadering waren alle leden aanwezig. Na opening der vergadering werden de notulen voorgelezen, die, behoudens enkele opmerkingen, werden goedgekeurd. Hierna kwamen een drietal verzoeken om verhooging van jaarwedde aan de orde. Naar aanleiding van het verzoek van den gemeente-bode, A. de Wit, stellen Burgem en Weth. voor diens salaris van f 125 met f 50 te verhoogen. Het voorstel wördt met algemeene stemmen aangenomen. Burgem. en "Weth. stellen mede voor het salaris van den ambtenaar ter secretarie met f 50 te verhoogen. Na stemming wordt het voorstel met 9 tegen 2 stemmen (van de heeren Korst en Snelleman) aangenomen. De nachtwacht en onbezoldigd rijks veldwachter, A. Ardon, verklaart, dat zijn salaris niet toereikend is om rond te komen, waarom Burgem. en Weth. voorstellen ook dit met f 50 te verhoogen. In omvraag gebracht, wordt ook dit voorstel aangenomen. Bij behandeling van het punt: „be noeming personeel voor het herhalings- onderwijs", werden benoemd de heeren Gebraad en Vogelaar, respectievelijk voor de le en 2e openbare school. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. ONDERWIJS. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben hunne goedkeuring onthouden aan een door den gemeenteraad van Soest vastgestelde salarisregeling voor de onderwijzers der openbare lagere scholen op grond, dat daarin was opge nomen een bepaling betreffende het verplicht ontslagnemen door onderwijze ressen by huwelijk. De raad heeft in zyn jongste zitting deze bepaling uit de verordening geschrapt. St.-Maartonsdyk. Het nieuwe Kon. Besluit 25 Juni 1912, waarby regelen voor de bouw- en inrichting van school lokalen worden vastgesteld, en waarmede de bestaande schoollokalen, wat sommige artikelen betreft, vóór 1 Juni 1914 in overeenstemming moeten gebracht worden, kan voor verschillende ge meenten, zoo ook voor de onze, in zyne toepassing nog ai van eenige beteekenis zijn. Het beoogt verbeteringen aan te brengen uit een hygiënisch oogpunt aan de gebouwen en ook ver beteringen direct in het belang van het onderwijs. Natuurlijk zal in scholen, waar de toestand vrijwel over eenstemt met het Kon. Besluit, weinig er van bespeurd en gevoeld worden, doch waar evenals hier de toestand nog vrij ouderwetsch is, zal de toepassing van het Besluit het onderwijs gewis ten goede komen. Zoo luidt art. 5. Elk schoolvertrek wordt voor niet meer dan 56 leerlingen bestemd. Dit zal voor de openb. school alhier ten gevolge hebben, dat de indeeling gewijzigd zal moeten worden, in dien zin, dat er één lokaal meer noodig zal zyn dan thans, en de school een 8-klassige wordt met toelating van nieuwe leerlingen om de 9 maanden, waarvan dan het gevolg zal zijn, dat ieder onderwijzer een afdeeling leerl. krijgt, wat een wezen lijke verbetering voor het onderwijs kan genoemd worden. Bestond er vroeger volledige vrijheid omtrent het getal leerl.dat in een klasse werd geplaatst, altijd met inacht neming der voorschriften van opper vlakte en kub. inhoud, thans mag dat- in geen geval meer dan 56 zijn, terwijl in verband hiermede het le lid van art. 20 luidtHet hoofd der school laat in geen vertrek meer leerlingen toe dan het naar de regelen van dit besluit mag bevatten. (Onder veran twoordelykheid van den inzender). Van 15 regels 75 Cts.elke regel meer 15 Cts. Rheumatische pijnen. Rheumatische pijnen vertoonen zich het sterkst bij verandering van het weer. Zij worden ver oorzaakt door het urinezuur, dat ten gevolge van niet behoorlijke werking der nieren, in het lichaam achterbleef en zich kon kristalliseeren in de spieren en gewrichten. Verschietende pijnen, die zich nu eens hier, dan weer daar doen gevoelen, treden op. Wanneer de onzuiver heden zich eenmaal vastgenesteld hebben, is het lichaam door zijn natuurlijke bronnen zelden in staat om haar te verwijderen en indien aan de nieren geen hulp geboden wordt, hoopt het urinezuur zich meer en meer op. De pijnen worden ondraaglijk, de patiënt kan zich ten slotte niet meer bewegen, de gewrichten worden verwoest, terwijl de handen knobbels gaan vertoonen en misvormd worden. De ziekte kan zich tot een chronische kwaal ontwikkelen. Het is daarom van belang om bij het optreden van de eerste pijn in de lendenen en gewrichten Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Door hun versterkenden invloed op de nieren bewerken zij, dat deze organen hun werk naar behooren verrichten, en voortdurend en geregeld het urinezuur uit het lichaam afvoeren. Te Zierikzee verkrijgb. bij M. S. Polak, en te Tholen bij W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1,75 voor één, of f 10,voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. |l)e Geneesheeren zijn het misschien niet eens over de juiste I oorzaak van indigestie, maar wanneer het I voedsel de maag bezwaart, verdrjjvcn Isncl en zeker alle oorzaken van de ver- I storing. RECHTSZAKEN. De Hooge Raad verwees naar het Hof te Den Haag, de zaak tegen Janna de V., huisvrouw van Jacob A., raelk- slijter te Vlissingen, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 3 dagen hechtenis, wegens het te Vlissingen in strijd met de Vlissingsche melkverorde- ning venten van melk van een te gering gehalte aan vet en vaste stoffen, als volle melk. Loterijwei. Men meldt uit Middelburg Maandag werd door den Kantonrechter veroordeeld de vertegenwoordiger van de Maatschappij „Het Witte Kruis", tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis, wegens het verkoopen van een Witte Kruislot, aan een inspecteur van politie. Amsterdam, 22 Oct. W., die terecht heeft gestaan wegens moord op zyn drie kinderen, is tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld. De eisch was levenslang. Dordrecht, 24 Oct. Den 9 September j.l. stond voor de rechtbank alhier terecht de 27-jarige M. G. uit Nieuw Lekkerland, die zich sinds 5 November 1911 in voorarrest bevindt, verdacht haar vader door het toedienen van vergif van het leven te hebben beroofd, om in het bezit te komen van een levensverzekering premie. Het O. M. had vrijspraak gevraagd, doch veroor deeling van vyf jaar geëischt voor de valschheid in geschrifte. Bij vervroegde beschikking heeft do rechtbank gisteren tegen middernacht, het was intusschen kwart voor twaalf geworden, gelast, dat beklaagde heden om 10 uur in vrijheid zou worden gesteld. De ver dediger had van 815 tot 10.45 een gloedvol pleidooi gehouden. Na een half uur in de Raadkamer te hebben vertoefd, deelde de rechtbank hare beslissing mede, welke op de publieke tribune, ondanks het late uur nog flink bezet, met instemming aangehoord werd. Hedenochtend had zich een talrijke menigte om het wachtende rijtuig ver zameld. Zij kon echter ongemerkt vertrekken. Haar man, zy was inmiddels in de gevangenis gehuwd, had haar opgewacht. Om 10.31 vertrok hot gezelschap in de richting Rotterdam. Uitspraak 1 November. Landbouw en Veeteelt. Woensdag vergaderde in „De Prins van Oranje" te Goes de afdeeling Zeeland der A. H. V. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat ontvangen was f 115,20 en uitgegeven f 107,30; goed slot alzoo f 47,90. Het aantal leden bedraagt thans 47. Aangenomen werd een voorstel des voorzitters, om in plaats van 8 arbiters in iedere provincie een vaste commissie aan te stellen. De heer D. van den Dries, van 's-Heerenhoek, zag zich als bestuurslid herbenoemd. In plaats van den heer G. A. Vorsterman van Oyen, die bedankt had, werd in het bestuur gekozen de heer G. A. H. Stoutjesdyk te Tholen. Als afgevaardigden naar de alg. verg. te Utrecht werden aangewezen de heeren D. van den Dries en P. S. van Jolenals hun plaatsvervangers D. Z. Koopman en -F. P. Polderdijk. Nog werd de wenschelykheid uit gesproken, eveneens algemeene handels- voorwaarden vast te stellen in zake den vee verkoop. Uit verschillende gegevens zal men trachten dienaangaande een goed geheel te vormen. Na den heer Vorsterman van Oyen dank gebracht te hebben voor zyn be moeiingen in het belang der A. H. V., werd de vergadering gesloten. Aanbestedingen, Yerkoopingon enz. Nieuwerkerk, 23 Oct. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier in het openbaar verkocht: een woonhuis en erf in de kom van het dorp, voor f 601. Oosterland, 23 Oct. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht de volgende onroerendo zaken ip deze gemeente: Het dubbele woonhuis en erf op St.-Joostdijk, voor f 1453 de drie woonliuisjes en erf daarnaast, voor f 1050; de 04.86 aren tuin aan de Lange Dreef in den Nieuwen weg, voor f 225; de 54.10 aren bouwland aan den Hoogen Maireweg, voor f 1325 per Duivelandsch Gemet; de 05.10 aren tuin aan voornoemde dreef, voor f 200. De zaak Alexander Cohen, Hankes Drielsma, Plemp van Dulveland. De brochure, die onder bovenstaanden titel ons ter recensie is toegezondenver plaatst ons in de Parijsche journalistieke wereld, waarin de dragers van de twee eerste namen verkeeren als correspondent, onderscheidenlijk van De Telegraaf en van de Nieuwe Courant. Aanlokkelijk is dit wereldje overigens niet. Nijd en afgunst schijnen daar den boventoon te voeren. Cohen beschuldigt Drielsma een ge- typten anoniemen brief met een eigen handig daaronder geschreven P. S. aan de hoofdredactie van De Telegraaf te hebben verzonden om hem er uit te werken. Drielsma ontkent dit. Een eereraad wordt bijeengeroepen, die in naam Drielsma vrijspreekt, maar door daden blijk geeft hem te veroor- dcelen. Met deze beslissing niet tevreden, klagen de Hollandsche confrères te Parijs, die eendrachtig op de hand van Cohen zijn, Drielsma aan bij de Nederlandsche Jour nalisten- Vereeniging, waarvan Drielsma lid, en Plemp van Duivenland, de hoofd redacteur van de Nieuwe Courant, voorzitter is. En zie, het kunststukje wordt gewrocht om ook daar Drielsma schoon te wasschen. Nu wendt Cohen zich tot het publiek en legt alle bescheiden over, alsmede vergroote afdrukken van Drielsraa's hand schrift en van het P. S. en rapporten van een Franschcn en Amsterdamschen schriftkundige, die eenstemmig verklaren, dat Drielsma de schrijver is van het bedoeld postcriptum. Ziehier den inhoud van deze brochure, welke inderdaad leerzaam cn onderhou dend is, zooals Cohen in zijn voorwoord te kennen geeft. Met deze verklaring zal Cohen echter geen genoegen nemen. Hij verlangt het oordeel van het publiek, voorgelicht door zijn vertrouwensmannen. Welnu, met alle mogelijke omzichtig heid, die past bij de beoordeeling van zulk een delicate zaak, zonder in de ge legenheid te zijn alle stukken, verhooren enz. in te zien, en den aangeklaagde per soonlijk te hooren, voegen wij ons aan de zijde van het Nederlandsch tiental journalisten te Parijs, en verklaren, dat wij, evenals zij, den indruk hebben ge kregen, dat de aanklacht van Cohen goed gefundeerd en bewezen is. Bewezen met betrekking èn tot de schuld van Drielsma, èn tot hot zeer partijdig onderzoek door Plemp van Dui vel and in deze zaak geleid. Wie zwijgt, stemt toe. Mochten de beide aangevallenen deze brochure met stilzwijgen voorbijgaan dan zal daardoor hun schuld nog duide lijker blijken. Gemengd Nieuws. Een Deensch paartje hij vlieger, zij óók niet bang heeft op origineele wyze de huwelijksreis gemaakt. De heer en mevrouw Birch zijn dadelyk na de huwelijksinzegening te Kopenhagen „op gevlogen", hebben 'n duizend K.M. in de Deensche lucht afgelegd, hier en daar tegen goed entrée een vlieg- vertooning gegeven en zyn nu 14000 kronen ry ker in hun kooitje teruggekeerd. Ingezonden Stukken. M AR KT B E RICH T EN. Zierikzee, 24 Oct. Door de drukke bezigheden op 't land was er geen aanvoer, alleen bruine boonen waren ruim ter markt, die tot een kleine ver laging moesten worden afgegeven. Wilhelminatarwe f 7 a f 8,20essex- tarwe f8 h f9; ehevaliergerst f 7 f 7,75; wintergerst f6 f7; rogge f6,25 h f 6,75haver f2,50 a f6; erwten (kleine) l il a. f 12; kroon- erwten f 12 a f 14; schokkers f 12 d f 15,50; bruine boonen f 12 d f 14,50. Uien geen handel. Aardappelen. Enkele partytjes in pracht kwaliteit werden hooger betaald. Hooi en stroo geen handel. Middelburg, 24 Oct. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer redelyk. Stemming ilanw, tarwe, rogge, zomer- gerst, kroonerwten en witteboonen on veranderd. Ronde bruine boonen 50 oent hooger. De pryzen waren als volgt: jarige tarwe f 8,75 d f 9,25nieuwe dito f 6 a f 1,25; rogge f 6 a f 7; zomergerst f 5,50 a f 0,50; kroonerwten f 12,50 a f 16; witte boonen f 13,75 a f 18,25; ronde bruine boonen f 13,50 d f 19,50; lange dito f 13 d 15; alles per H.L. Veemarkt te Zierikzee. 24 October 1912. Aangevoerd 83 ossen van 14 tot 2| jaar f 115 tot f 210. Handel tamelyk vlug. Veemarkt te Hretschor. Woensdag 23 October. Aangevoerd 82 stuks jong voe. Weinig handel. Suikerbieten-vervoer en Drank verbruik. Het vervoeren en lossen der suiker bieten is weder begonnen en daarmede een gelegenheid geopend, waarby boven matig veel sterke drank en bier wordt gedronken. Gewoonte is, dat aan een ieder, die bij vervoeren, lossen en laden behulpzaam is, of op het terrein of in de dicht by zijnde herberg drank geschonken wordt. Aan mannen en kinderen, jongens van 14 jaar zelfs en ouder. Ook echter aan meisjes en vrouwen, die eveneens gebruikt worden by den arbeid, zooals men op vele stations losplaatsen kan zien. Dat al deze raenschen en kinderen 's avonds na het veelvuldig gebruik nog nuchter zyn, zal niemand willen gelooven. En dat op de stationsterreinen dan heel gemakkelijk ongelukken kunnen gebeuren, zal men licht kunnen begrypen. Eveneens, dat de zedelijkheid onder die omstandigheden groot gevaar loopt. 't Treurigst is, dat landbouwers, schippers, fabrikanten, buigend voor de macht der gewoonte, maar door blijven gaan met te schenken en aldus velen een verleiding bezorgen, waarvoor men bezwijkt. Hoe weinigen hebben den moed om neen te zeggen wanneer alles om hen henen drinkt, vader en moeder incluis. Laat men de put niet gaan dempen, wanneer het kalf verdronken is. Er zyn reeds genoeg kalveren en koeien ver dronken. 't Zij genoeg 1 Men derape de put en berge het jenever- en biervat op en hebbe medelijden met, neen eerbied voor 't Zeeuwsche volk 1 Het Prov. Comité der Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. in Zeeland, Ds. J. DE VISSER, Voorzitter C. GILLISSEN, Secretaris. P.S. Andere bladen worden verzocht dit stuk over te nemen. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 23 Oct. De barge Rochester-Castle", kapt. W. J. Wood, met klei van Engeland naar Pruisen. Officieel Marktbericht. BOTER 0,65 en 0,76 per 5 H.G. KIP-EIEREN 1,50 en 1,75 por 25 st. Zierikzee, 24 Oct. 1912. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. Onderneemster: de Provincie Zeeland. OCTOBER-NOVEMBER, Zaterdag 26 Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag 29 Woensd. 30 Donderd. 31 Vrijdag 1 Zaterdag 2 v. Yllssiagen. y. Hiddelbuiü. 7. Zientaee. 'smoig. 'sniM. 'mm. 'smidd 'smorg. 'Sfflldd. 7,— 1,30 8,— 2,30 7,30 2,30 7,— 8,— 7,30 7,— 1,30 8,— 2,30 7,30 2,30 7,— 1,30 8,- 2,30 7.30 2,80 7,— 1,30 8- 2.30 7,30 2,30 7,— 1,30 8- 2,30 6,30 2,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorat'gaanden avond, vóór 8,30 uur) plaats nemen voor den wagen van Gatsche Veer, zal zoo noodig om een bijwagen naar Goes worden getelegrafeerd. Ondertrouwd: LEENDERT W. M. ELENBAAS Jz. en WILLEMINA OTTE Wd. Bruinisse, 23 October 1912. Huwelijksvoltrekking S November. Zoo de Heere wil en zij leven Q hopen 29 October a. s. JAt'OBUS MARINUS VAN 'T HOF eu JOHANNA DE MEULMEESTER hunne 25-Jarige Echtvereenlglng te herdenken. Di ivRNDUKE, 24 October 1912. Hunne dankbare Vader en Zoon. M, Heden overleed, zacht en kalm, in den ouderdom van byna 74 jaren, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. de Wed. J. A. SNIJDER, geh. J. H. Dorst. Zierikzee, 21 October 1912. Uit aller naam, C. W. SNIJDER. Heden overleed na eene korte ongesteldheid, onze waarde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer MARINUS SCHIKKER, in den ouderdom van 86 jaar en ruim 3 maanden. NoORnaouwE, 21 October 1912. Namens de Familie, W. P. SCHIKKER. Heden overleed tot onze groote droefheid, onze inniggeliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, 0r. JAN LEENDERT JOHANNES DE GL0PPER, Arts, in den ouderdom van byna 56 jaar. Aardknhcrg, 21 October 1912. M. A. DE GLOPPER— volker. 1 M. DE BAS— Budel. i de Glopper. W. DE BAS en Kind. Breiholz. T. DE GLOPPER. Eenige en algemeene kennisgeving. Mede namens myne Kinderen en Behuwdkinderen betuigen wij onzen harteiykcn dank voor alle blijken van deelneming, die wy bij het overlyden van onzen geliefden Man en Vader mochten ondervinden. Borqh, 25 October 1912. Uit aller naam, Wed. J. L. DE ORANJE, geb. Moeli.jker. De Zaak zal nu door mijn Zoon worden voortgezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 6