ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 25 October 1912. Tweede Blad. Naar de Zwitsersclie bergen. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierlkzeesche Courent). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9304. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlyk 2 ure. X. Zaterdag, 7 September 1.1., was wel de vermoeiendste dag van 0119 tiendaagscli reisje. Precies van aclit tot acht uur waren wij op marsch. Met inbegrip van den tijd, door ons in spoorwegen doorgebracht, hadden wij ten hoogste vier uur gerust. Met somber en nevelig weer gingen wij per spoor van Wengen naar Wenger- alp, een klim van ruim 500 Meter. Wij zaten in een open wagen, bij gebrek aan ruimte in den gesloteno. Het was vochtig koud. Gelukkig reikte de conducteur, loopend langs de treeplank van den wagen, ons wollen dekkleeden toe, welke opgevouwen lagen onder de zitbanken. De dichte nevel belette ons iets te zien. In Weng er alppl. m. 1900 Meter hoog, verlieten wij den trein, om te klimmen, steeds omhuld in wolken, naar Scheidegg pl. m. 2100 Meter hoog. Ons plan was van hier uit met den be kenden Jungfraubahn naar Eigerglet- scher te gaan. Maar de moed en de lust zaten er zoo bij ons toen wakker troepje in, dat wij naar dit 2300 Meter hoog gelegen station klauterden. En dit, ten spijt van de ernstige ver maningen van onzen hotelhouder, die dezen tocht voor ongeoefenden in dezen tijd, met groote kans op sneeuw, voor levensgevaarlijk hield. Zijn raad, door spotters onder ons aan minder onbaatzuchtige redenen toe geschreven; werd in den wind geslagen. Mijn verhaal krijgt hier helaas, n.l. voor den lezer niets spannends. Want er ge beurde niets, behalve wellicht af en toe een buiteling of struikeling. Na een tocht van ongeveer twee uren bereikten wijwelge moed Eigergletscher. Al deze plaatsen zijn niets dan halten van den genoemden electrischen Jungfrau bahn. Groote, zeer groote hotels, vertellen u, dat de mensch geneigd is steeds hooger en hooger te toeven. En onwillekeurig dringt zich aan u op het spreekwoord van hoogmoed en val. Ja, het zal niet lang meer duren, of zelfs de top van dien zeer hoogen berg zal betreden kunnen worden. Juist Augustus 1.1. is geopend de lijn Eigergletscher- E isme er - Jungfraujoch. Dit laatste punt ligt 3460 Meter hoog en is thans het hoogst per spoor be reikbare punt van Europa. Maar daarmede is men nog niet tevreden. Men wil zijn voet zetten op den kruin der Jungfrau, welke 4160 Meter hoog is. De spoorlijn tot daarheen verlengen gaat niet. Daarvoor is de afstand te kort. Want men bedenke dit wel. Om een hoogte van 700 Meter te kunnen stijgen, moet de spoor een ten minste viermaal langere lengte, zigszagsgewijze, afleggen. De gelegenheid daartoe onbreekt hier. Maar geen nood. De moderne techniek laat zich niet gauw afschrikken, ze weet voor alles raad. Over een paar jaren zal men bedoelden top kunnen bestijgenper lift, van af Eismeer. Om een zwak denkbeeld te geven hoe geheel anders de lucht is, zoo immens hoog, het volgende Van Eigergletscher gingen wij per Jungfraubahn terug, dus naar beneden, naar Scheidegg. In denzelfden wagen, waarin wij stapten, zat een Amerikaan met zijn vrouw, die van Eismeer, dus nog niet eens van het eindpunt van de lijn, kwam. Maar die vrouw was zoo bevangen door de ijle lucht daarboven en door de koude, dat zij geheel van zichzelve was, niet ongelijk aan een zeezieke. De Amerikaan zag zich dus ver plicht met zijn vrouw, geholpen door dienstpersoneel en door enkelen onzer, uit te stappen en een hotel op te zoeken. Vooral hartlijders doen goed, niet zoo hoog te gaan; maar ook zeer gezonde menschen krijgen daar soms last van hevige duizelingen en worden wel eens pardoes tegen den grond geslagen. De tegenwoordige mensch wil bijna 't onbereikbare verkrijgen. Hij wenscht zelfs met zijn handen naar de sterren des hemels te grijpen. Eigergletscherwe waren er! Maar zie, plotseling ontfermt zich de zon onzer en verdrijft, als met een tooverslag, alle nevels en wolken. Maar ze doet meer. Ze overgiet de geheele omgeving met haar goud-glinsterende stralen. En wij, wij staan als geëlectriseerd. Eensklaps treden wij uit de duisternis in het groote licht, om met den profeet te spreken. Nu zagen we alles rondom ons glin steren en schitteren. We waren in een sprookjesland. Onder onzen voet kraakte de zilver achtige harde sneeuw. Boven ons staarde ons aan een grandioze ijswereld van de Jungfraugroep en van tal van andere hooggebergten. Hier was alles sneeuw en ijs, rijkelijk beschenen door de verwarmende stralen der levenwekkende zon. Hier verkwikten ook wij ons in dit heerlijk lichtgefonkel. Dit vrije ademen, dit zomerscho winter- gezicht en die wintersche zomertempera- tuur, alles bracht ons in een ongekende stemming. En wij werden jong en lenig, vlug en dartel, gooiden met echte sneeuwballen, slierden ijsbaantjes en gleden in een slede. We deden nog een kleine wandeling en stonden voor de IJsgrot, een grot geheel in ijs uitgehouwen, ter lengte van 40 Meter en bijua blauw van kleur. Die niet sterk op zijn beenen staat, kan hier licht struikelen. Maar dat is ook elders mogelijk! De voorhoede liet hier een kiekje van zich nemen, in de echte omgeving van sneeuw en ijs, dus niet in een dusdanig gedecoreerd fotografen-„ateliertje". Wij waren op onzen tocht de „groei- linie" reeds gepasseerd. Hier groeit niets meer geen sprietje steekt er zijn hoofd op. Niets dan sneeuw en ijs, ijs en sneeuw. Zooals gezogd gingen wij per Jungfrau bahn terug naar Scheidegg. Maar eerst onthaalden wij onszelf op een heerlijken kop koffie aan het stations koffiehuis, een inrichting grooter dan die van de meeste Nederlandsche stations. In de eetzaal kunnen twee honderd personen gemakkelijk plaats vinden. De prijzen zijn echter in evenredigheid met de hoogte, wat te begrijpen is. Landswijs landseer. Ook ten opzichte van eten en drinken. Koffie met room is bijna overal in Zwitserland ongekende weelde. Men drinkt koffie met, vooral veel, heete melk. Koffie per kop is er ongebruikelijk. Men bestelt, of ontvangt in elk geval, koffie per persoon, d. i. per kannetje, waarin ongeveer twee koppen gaan. Maar men krijgt daarbij zeer veel melk en zeer veel suiker. De suiker, niet bezwaard door accijns, 0! cijnsplichtige Nederlander, is daar goedkoop, en ook, naar 't schijnt, de melk. Dit laatste zeer ten onzen nadeele: de Zwitsersche melk en overige zuivel producten schijnen langzamerhand de Hollandsche te verdringen van do wereld markt. De lunch hadden wij bij ons. Ook een gebruik des lands. Voor geheele dagtoeren geven alle hotels hun gasten de lunch meezij bestaat uit twee belegde sandwichjes, één hard ei, een stukje Zwitserscho chocolade en vier in perkamentpapier verpakte biscuitjes. Het geheel vormt een zéér klein pakje, waarop men aanvankelijk weinig ver trouwen stelt. Maar het valt mee. De voedingswaarde is grooter, dan men denkt. En valt het tegen, welnu men koopt het ontbrekende bij. Dit etenspraatje is „op vereerend ver langen" zoo luidt immers de ge bruikelijke term? begonnen en zal wellicht nog ter geschikter plaatse kort worden voortgezet. De Balkan-oorlog. Het schynt, dat tusschen Kirk-Kilisse en Adrianopel de eerste groote veldslag tusschen Bulgaren 1 TurkerT in vollen gang is. Nagelang de berichten uit Bulgaarsche of Turksche bron komen, schrijven de strijdende partijen zich de overwinning toe. Officieel wordt van Turksche zyde gemeld, dat de Turksche troepen voor Adrianopel systematisch retireeren. Over de operaties der drie Servische legers komen slechts weinige berichten binnen. Opnieuw wordt uit Servische bron gemeld, dat Prichtina genomen zou zijn, terwijl ook in het Sandsjak Novibasar hevig gestreden wordt. Een telegram uit Constantinopel aan de Frankfurter Zeitung bevestigd het bericht, dat de Bulgaren bij Kirk- Kilisse, onder achterlating van 3000 dooden naar de grens teruggeworpen werden. De Turken drongen langs de geheele linie voorwaarts. Eerst in den middag werd door de Turken weer bevel ge geven, den slag bij Kirk-Kilisse te heropenen. De geconcentreerde Turksche strijd macht deed plotseling een aanval. Bij Tundscha werd een verbitterd gevecht geleverd. Tegelijkertijd werd westelijk een aanval gedaan. Daar is de slag op het oogen blik in vollen gang. Uit Podgoritza wordt geseind, dat de Montenegrynen by de bestorming van Goessinje groote verliezen hebben ge leden. Daar sneuvelde de commandant van de vesting Plawa, gedurende het nagevecht, dat met groote verbittering gevoerd werd. Het aantal dooden wordt op 1200 geschat. Aan Turksche zijde viel een groot aantal vrouwen en kinderen, die zoogenaamd met de wapenen in de hand gesneuveld zijn. Hun lyken liggen tusschen de puinhoopen. Hier en daar kruipen nog eenige gewonden kreunend rond. De aanblik is afschuwelijk. Wordt de strijd op deze wijze voortgezet, dan zullen slechts weinigen van de strijden den in leven blyven. Van een oorlog, die alleen gevoerd wordt tusschen weer bare soldaten van beide partyen, is geen sprake meer. Er wordt eenvoudig gemoord. Have en goed van onschuldige slachtoffers worden vernield. Wat zal er, wanneer over -een maand de winter intreedt, ge beuren met die arme slachtoffers, die geen dak meer boven'het hoofd hebben en geen brood om zich te voeden Deze oorlog is een ramp en een schande voor de Christelyke Balkan-Koningen, die de geloofskwestie er met de haren by- gesleurd hebben. De correspondent van de Vossisclie Zeitung te Cattaro verneemt uit abso luut vertrouwbare bron, dat de verliezen der Montenegrijnen sedert het uitbreken van den oorlog reeds 4000 man bedragen. Daar het leger der Montenegrynen ten hoogste 38.000 bedraagt, is het reeds aanmerkelijk gedund. Verder weten de Montenegrijnen geen raad met hun 4000 Turksche gevangenen, die buitengewoon groote onkosten vorderen. By de be storming van de Turksche vesting Delitsj vielen 212 dooden en 802 ge wonden. INDIË. Blijkens een telegram uit Makasser aan de Locomotief heeft de krijgsraad aldaar uitspraak gedaan in de zaak van de sergeanten Deijsenroth en Iding, wegens de bekende op Soemba gepleegde wreedheden. Sergeant Deijsenroth is veroordeeld tot vier jaar en zes maanden gevangenisstraf met degradatiesergeant Iding kreeg drie jaar en zes maanden, eveneens met degradatie. De beklaagden zijn van dit vonnis in hooger beroep gegaan. De Raad van Justitie te Batavia heeft de drie Japanners, die hier werden aangehouden verdacht van spionnage, ieder tot een gevangenisstraf van 4 maanden en tot betaling in de kosten van het geding veroordeeld, omdat zij schuldig waren bevonden aan het, zonder daartoe bevoegd te zijn, op een grooten verkeersweg naderen van een verdedigings werk, op een afstand van minder dan 500 Meters. TURKIJE. De Frankf. Ztg. verneemt uit Con stantinopel d.d. 21 October: Op den spoorweg SmyrnaAidin had een vreese- lijk ongeluk plaats. Een militaire trein met troepen ontspoorde en stortte van een eenige meters hooge helling naar beneden. Byna het geheele personeel van den trein vond den dood, evenals ongeveer 200 soldaten. Een even groot aantal werd ernstig gewond. AMERIKA. Roosevelt is zonder ongevallen in zijn woning te Oysterbay aangekomen. De dokters hebben hem voorloopig gedurende een week absolute rust voor geschreven. Zijn toestand blyft be vredigend. ITALIË. De Daily Express geeft uit ambte lijke bron belangwekkende inlichtingen, betreffende de verliezen door Italië geleden tijdens den oorlog in Tripolitanië. Het aantal dooden bedraagt in het geheel 9100; 2500 daarvan sneuvelden op het slagveld, 6000 bezweken aan typhus en 600 aan cholera. DUITSCHLAND. Beriy n, 23 Oct. In een groote vleeschhal bij Wedding (Berlijn) speelden zich hedenochtend woeste tooneelen af. Byna was er onder de huismoeders een oproer uitgebroken. Slechts door het kalme optreden der politie en van de markt- bearabten kon de orde hersteld en de opgewonden menigte uit de hal ver wijderd worden. Zes slagers hadden zich bereid ver klaard op de markt Russisch vleesch te verkoopen, maar plotseling werd hun door het marktbestuur medegedeeld, dat hun aanbod, om verschillende onhoudbare redenen niet werd aan genomen. Dit kon den koopers niet meer bytijds worden medegedeeld, zoodat honderden huismoeders, die uitsluitend tot het inslaan van het goedkoope Russische vleesch ter markt waren verschenen, voor niets kwamen. De ontevredenheid daarover was buiten gewoon groot. Allen verlangden, dat het Russische vleesch beschikbaar werd gesteld. Toen haar dit geweigerd werd, gaven de meesten uiting aan haar ver ontwaardiging door luid geschreeuw, gefluit en verwenschingen klonken van alle kanten door de lucht en men ging zelfs tot handtastelykheden over. De stalletjes werden bestormd en het vleesch op den grond geworpen. De slagers sloegen uit zelfverdediging op de menigte in. De politie liet eerst de stalletjes en daarna de markthal sluiten, zoodat geen nieuwe koopers meer konden binnenkomen. Daarna werd het publiek uit de hal verwyderd. De slagers hadden beloofd, in de stadshallen het Russische vleesch te koop aan te bieden, doch slechts 27 van de 128 verkoopers, die zich bereid hadden verklaard, hielden woord. Daar door was weinig vleesch beschikbaar. Ook hier speelden zich wilde tooneelen af. Van genoemde 22 slagers was de voorraad onmiddellijk uitverkocht. De andere slagers hoonden de huismoeders, die geen Russisch vleesch meer konden krygen. De overheid is van plan, dezen weer barstige slagers hun verkoopplaats te ontnemen. In de abattoirs te Berlijn is voldoende Russisch vleesch aanwezig, dat slechts ligt te wachten op de slagers, die het willen verkoopen. Laten de slagers hun houding niet varen, dan zal het vleesch door stadsbeambten worden verkocht. De opperburgemeester en verschillende gemeenteraadsleden waren bij do op roerige tooneelen tegenwoordig. Keulen, 22 Oct. Het comité tot bei scherming van de belangen der deel hebbenden aan de millioenen-erfenis van Wirtz maakt een mededeeling openbaar, waarin het verklaart, dat de door de bladen verspreide meening van het Duitsche consulaat-generaal te Amster dam, als zouden alle aanspraken op de erfenis verjaard zijn, onjuist is. Noch de Hollandsche noch de Hamburgsche rechtbanken hebben de verjaring erkend. Nadat een Dusseldorpsch advocaat nu het geheele materiaal verzameld en een uitvoerig verslag met adviezen ontworpen heeft, zal men zich tot den Nederland- schen rechter tot beslechting van het geschil wenden. Het verslag komt tot de slotsom, dat de gemeente Amsterdam groote sommen van de erfenis tot zich getrokken heeft en verplicht is dat geld met rente en samengestelde interest aan de wettige erfgenamen terug te betalen. NEDERLAND. Winschoten, 23 Oct. Te Zuiderveen, een half uurtje van deze gemeente, moest gisterenavond de stoomtram passeeren, welke ongeveer 10 uur alhier aankomt. De klapbrug over het kanaal aldaar stond open, zonder dat dit tydig door den machinist werd bemerkt; er passeerde juist een schip. Eerst op het laatste oogenblik werd het gevaar gezien en werd geremd, doch te laat. De machinist en de stoker sprongen nog tydig van de machine, die bijna op hetzelfde oogenblik in de diepte stortte. De koppelstang brak, en de locomotief kwam terecht in het vaarwater, waarbij nog even het roer van het passeerende schip geraakt werd, dat dientengevolge brak. De personenwagenalsmede een goederenwagen, beladen met aard appelen, liepen terug in de richting van Oude-Pekela, langs den sterk hel lenden weg. Toen het gevaarte in het kanaal lag, kon de klapbrug nog juist dicht. Van de reizigers werd niemand ge kwetst. Twee dames, eerste klasse passagiers, misten de laatste aansluiting naar Groningen. De schipper verklaarde luidkeels te hebben geroepen, doch het was door het geraas van de tram, door machinist, stoker en conducteur niet gehoord. Htllegoiii, 23 Oct. Dezer dagen stapte een net gekleed man bij de wed. Kroone, Meerstraat alhier, den winkel binnen en verzocht een paar schoenen te mogen passen. De oude werden dus uitgetrokken en enkele nieuwe paren gepast. Een reiziger, die met de eigenaresse zaken had te bespreken, wachtte tot mijnheer klaar was. Na eenige minuten scheen de klant in de keuze te slagen. Hij pakte de oude schoenen in en wilde met de nieuwe aan de voeten het hui9 uitstappen. De verkoopster beduidde hem, dat zulks niet ging, maar de man zeide, dat hij het met opzet zoo had aangelegd om opgeborgen te worden; de juffrouw moest dan de politie maar halen. Een paar mannen, aan den overkant staande, werden geroepen en één hunner pakte bij vergissing den reiziger in den kraag, meenende, dat deze den dief was. De reiziger werd nu losgelaten en het komische geval wekte het lachen op. Inmiddels kwam een agent van politie den brutalen klant beduiden, de oude schoenen weer aan te doen, hetgeen gebeurde. De politie vond evenwel geen termen om den man „in te rekenen". Amsterdam, 23 Oct. Het N. v. N. heeft Maandag een onderzoek ingesteld in verband met de geruchten over vergiftiging door bedorven spek in de Kinderbuurt alhier. Hoe groot het aantal personen is, by wie zich de verschynselen hebben ver toond, is moeilijk vast te stellen. Wy hoorden zoo iets van 40 noemen, maar ervoor instaan kunnen wy niet. Intusschen bleek ons het volgende: De familie, by wie de vader en vier dochters ongesteld zyn geworden, is het gezin Hogenstein op de Jacob van Lennepkade 262 II. De vyf patiënten hebben de geheele afgeloopen week de nadeelige gevolgen ervan ondervonden. Men wijt de gevallen aan het eten van bedorven spek. Een feit is in elk geval, dat juffrouw Hogenstein geen spek heeft gegeten en ook niet ziek is geworden. Ook de andere personen, die lydende werden en die wy hoorden, verklaarden spek genuttigd te hebben. Op no. 270 III van de Van Lennep kade woont het gezin Mensenkarap, bestaande uit man, vrouw en kind, die allen eenige dagen onwel zyn geweest. De moeder van juffrouw Mensenkamp, juffrouw Heijnen, die op no. 161 II by

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 5