ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 25 October 1912. RONA Cacao Eerste Blad. Keurloonen voor het keuren van Vee en Vleesch. NIEUWSTIJDINGEN (Z Icrlkzeesche C ti r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprgs van dit bladdat ïederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschgntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor 'het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bg vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9304. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. IN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem I een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmergeëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten kraebtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodigis vooreensmakelijken kop. Daartegen wordt nog al dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 it 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (D/i 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maakt men dus wel 200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet;goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is af gekondigd de door den Raad dier Gemeente, in zijne Vergadering van den 30en Augustus j.l. vastgestelde Verordening op de heffing van Keurloon voor het Keuren van Vee en Vleesch in deze gemeente met de Verordening op de invordering dier Keurloonen. Zierikzee, den 25 October 1912. De Burgemeester en Wethouders' voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. Te oordeelen naar de telegrafische berichten van het oorlogsterrein, zgn, alhoewel nog geen beslissende veldslagen geleverd zgn, de verbondene Balkan- staten aan de winnende, en is Turkge aan de verliezende hand. Dit blgkt ook uit de daling der beurs, die in dit op zicht de beste thermometer is. De beurs mannen vreezen namelijk terecht, dat indien Turkge verslagen wordt, de toestand alsdan een voor den Europeeschen vrede hoogst gevaarlgk karakter zal" verkrggen. Want dan zullen de Balkan- staten het veroverde niet willen prijsgeven, en Oostenrgk en Rusland, de twee Mogendhedendie sedert lang reeds begeerige blikken op Europeesch Turkge geworpen hebben, maar elkaar en ook anderen geen brok ervan gunnen, zullen dit natuurlgk niet toelaten. Hiervan kan een nieuwe krijg het gevolg wezen. Het is al meer voorgekomen, dat de verdeeling van den buit tot hevige twisten aanleiding gaf, en ten slotte op een bloedige oorlog uitliep. Het is dus maar te hopen, dat Turkije zegeviert, want daardoor is de Europeesche vrede het best gewaarborgd. Turkge, dat van vier kanten thans besprongen wordt, verkeert ongetwijfeld in een ongekend hachelijke positie. Wg Nederlanders weten uit 's lands historie, wat het zeggen wil door vier staten tegelijk te worden aangevallen. Toen Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen ons den oorlog verklaarden, zaten wij ook niet op rozen, al was het recht aan onze zgde. In dezelfde positie verkeert Turkge nu.Want Montenegrgnen, Serviërs en Bulgaren, die wat beschaving betreft, zeker niet hooger dan de Turken staan, en wat ruwheid betreft, voor deze beslist niet onderdoen, zgn geen volken, die door edele beweegredenen tot de invasie in het Turksche gebied geleid zgn geworden. Men moet al zeer onnoozel wezen om dat aan te nemen. Louter landhonger toch dreef de regeeringen van genoemde natiën Turkije onder een nietswaardig voorwendsel aan te vallen. Van den oorlog met Italië, en van de binnen- landsche twisten in het Turksche rijk wilde men gebruik maken om dien landhonger te bevredigen. Europa's diplomatie weten dit wel, al houden zij zich ook, dat zij dit niet begrijpen. Maar deels kondendeels wilden zij den oorlog niet voorkomen. Oostenrijk was daartoe alleen niet bg machte. Engeland verdient bij den oor log. En Rusland heeft er groot belang b\j, dat Turkije uitgeput en verzwakt wordt. Hoe zwakker immers de Zieke Man, des te gemakkelijker op een ge geven oogenblik de prooi wordt. De hoofdstrijd zal bij Adrianopel ge voerd worden, waar de Turken een groote troepenmacht geconcentreerd hebben, die reeds met het Bulgaarsche leger slaags is geweest. Het is aan de Bulgaren gelukt zich van de sterke vesting Kirk Kilisse meester te maken. Zij hebben 't Turk sche garnizoen van 50,000 man, waar onder twee Pasja's, gevangen genomen. Dit is een beteekenisvol wapenfeit. De Serviërs hebben Novi-basar ver overd. De Montenegrgnen trachten Skoetari te bezetten. Italië, dat met Turkije te Lausanne vrede gesloten heeft, heeft met het oog op de erkenning door laatstgenoemd rijk van de occupatie van Tripolis gehoopt, dat aan den oorlog aldaar nu een einde was gekomen. Die hoop is niet ver wezenlijkt geworden. Enver Beij, de geduchte aanvoerder der Turksche troepen in Tripolis heeft een verklaring van hem en zgn stamhoofden gepubli ceerd, waarin verklaard wordt, dat zij de souvereiniteit van Italië niet erkennen. Aan het slot van die verklaring spoort hg alle staramen van Tripolis en Barka aan den strijd voor hun onafhankelijkheid voort te zetten, en niet eêr de wapenen neer te leggen dan voordat de indringer van den vaderlandschen bodem ver dreven is geworden. Hg en de Turksche troepen hebben voor de zelfstandigheid van Tripoli hun laatsten druppel bloed veil. Tgdens de Moskou-feesten, die door den Czaar en het keizerlijk gezin werden bijgewoond, trad by een parade een soldaat uit het gelid om aan den Czaar een verzoekschrift te overhandigen. Dat was natuurlijk insubordinatie. Deze sol daat nu is door den krggsraad te Smolensk veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Op de Russische Zwarte Zeevloot zou, volgens een bericht in de Wiener Arbeiter Zeitung, wederom een oproer z\jn uitgebroken, waaraan 400 matrozen hebben deelgenomen. Van deze zouden 120 zgn neergeschoten. De overigen werden gevangen genomen en zwaar geboeid. Bij de Deensche Tweede Kamer is door het Ministerie een wetsontwerp tot herziening van de Grondwet inge diend. Die herziening zal zeker aan allen, die vóór vrouwenkiesrecht ijveren, genoegen doen, want zij bevat o. a. de bepaling, dat aan alle vrouwen voor de Tweede Kamer (Folketing) actief en passief kiesrecht wordt toegekend; zoo dat zij de afgevaardigden kunnen kiezen en zelve ook als afgevaardigde kunnen gekozen worden. De Balkan-oorlog. De volkenslag bij Adrianopel en Kirk-Kilisse is ongetwijfeld begonnen. De Balgaren schijnen in drie legers op te rukken, die respectievelijk de rivieren Maritza, Toenscha en Arda volgen. In hoeverre het gevecht om de Arda-Maritza- delta, recht tegenover Adrianopel, van beslissende beteekenis is geweest, valt niet met eenige zekerheid te zeggen. Met de grootste zorg blijven de tegeustanders hun ware posities verbergen. Groote bedrijvigheid heerscht ook aan de Grieksch-Turksche grens, waar de Grieken, volgens officieele berichten uit Athene, aanzienlijke voordeeion behaald zouden hebben. Van het operatie-terrein aan de Servisch- Turksche grens worden geen nieuwe feiten bekend, daarentegen vernemen wij bizonderheden over de inneming van Prichtina en Novibazar. De Montenegrin en spannen al hun krachten in om Scoetari tot capitulatie te dwingen, echter nog altijd zonder succes. Konstantinopel, 24 Oct. Het leger in het westen, opgesteld in don omtrek van Koemanowo heeft het Servische leger, geschat op vier divisies, aangevallen. Na een bloedigen veldslag zijn de Serviërs verslagen. De Turken achtervolgen hen. De Serviërs leden groote verliezen. Sofia, 24 Oct. De Bulgaren hebben Kirk-Kilisse genomen en het garnizoen van 50.000 man, waaronder 2 Pasja's, krijgsgevangen gemaakt. RUSLAND. Petersburg, 24 Oct. De commandant van het keizerlijke jacht „Standart", vice-admiraal Tschagin, heeft zich heden morgen in zijn woning doodgeschoten. Toen professor Theodorof aan de Keizerin had medegedeeld dat de Tsare- witsj aan een nierziekte lijdt, opende de Keizerin een venster op de 2e verdieping en trachtte naar beneden te springen. Theodorof hield haar nog tegen, de Keizerin viel in zwijm. Een bulletin, in den morgen uit gegeven omtrent den toestand van den Kroonprins, deelt mede, dat de laatste nacht rustiger geweest is dan de nachten die daaraan vooraf gingen. De patiënt leed geen pijn en sliep tegen den ochtend ononderbroken twee uur. Het gezwel door de bloeduitstorting in de linkerlies- streek ontstaan, is niet kleiner geworden, doch veroorzaakt bijna geen pijn meer. Brussel, 23 Oct. Maandag a.s. zal in het „Maison du Peuple" een groote meeting plaats hebben om te protesteeren tegen den oorlog. Nederland zal worden vertegenwoordigd door rar. P. J. Troelstra. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 25 Oct. In ons blad van Maandagavond stond, dat voor vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek o. a. geslaagd zijn de dames D. J. Bastmeger en J. Jumelet, beiden van Bruinisse. Het bericht is niet geheel juist, want zij, die genoemde namen dragen, zgn, gelijk zij ons persoonlijk betuigden, niet feminnini generis, maar maxulini generis. Onze afgevaardigde, mr. R. J. H. Patijn, heeft in de Tweede Kamer, be sprekend het wetsontwerp-Tal ma op de Oudeidoms- en Invaliditeitsverzekering, op krachtige wijze een lans gebroken voor het beginsel vanstaatspensionneering. Wij hopen deze in vele opzichten hoogst belangrijke rede hetzij in haar geheel, hetzij verkort in ons blad op te nemen. Woensdagavond vergaderde in „Concordia" de Vereeniging tot oprich ting en instandhouding van de Ambachts school. De voorzitter, de heer A. J. de Bruyne, opende de vergadering, waarop door den secretaris, den heer P. van der Have, de notulen werden gelezen, die onver anderd werden goedgekeurd. Voor kennisgeving werden aangenomen de volgende mededeelingen I. van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat f 4000 subsidie was toegestaan. II. van Gedep. Staten, dat de subsidie bepaald was op f 1600. III. van den heer Bodt, dat hij wegens hoogen leeftgd ontslag nam als bestuurder. De voorzitter sprak met een woord van waardeering van den ijver, waarmede de heer Bodt steeds voor de Ambachts school was werkzaam geweest. IV. van jhr. Van Citters, dat hg wegens vertrek ontslag nam als bestuurder. De heer Van Citters was, gelgk de voorzitter te kennen gaf, te kort be stuurslid geweest, om veel voor de Ambachtsschool te kunnen doen. Voorts werd medegedeeld, dat een bibliotheek ten behoeve van de onder wijzers en de leerlingen in wording is. Eenige boeken zijn reeds aangeschaft. Hierop werd de begrooting voor 1913 behandeld. De ontvangsten werden ge raamd op f 7620 en de uitgaven op f 7870, zoodat er een nadeelig saldo zal zgn van f250. Dit deficit zal bestreden kunnen worden uit een vroegere bate. De begrooting werd goedgekeurd. Het ledental is stationnair gebleven, en bedraagt 90. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. A. de Bruyne en P. A. van der Have werden herkozen, terwijl als bestuursleden gekozen werden de heeren A. Anker en B. Giljam. Mede aanbevolen waren de heeren Biermasz, M. T. Jacobi, Stoop en Hocke Hoogenboom. Op een desbetreffende vraag ant woordde de voorzitter, dat het gebouw der Ambachtsschool zich in goeden staat bevindt, en dat het scheuren, dank zij de verankering tot staan is gebracht. De heer Stoop vraagt of het niet mogelijk is ora des avonds in het ge bouw der Ambachtsschool een betere verlichting aan te brengen. Uit het antwoord bleek, dat de zorg hiervoor op de gemeente rustte. Een afdoende verlichting zou de gemeente allicht f 300 h f 400 kosten. Hierop werd de vergadering gesloten. De heer A. Baars, rgkskeurmeester te Vlissingen, is met ingang van 1 Nov. a s. overgeplaatst naar Rotterdam. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot griffier bij den raad van beroep (Ongevallenverzekering) te Almelo, mr. J. W. Goedbloed, adv. en proc. te Middelburg tot raad van den polder Walcheren A. W. Berdenis van Berlekora. Schouwen, 24 Oct. De tijden keeren elk jaar geregeld terug, dat men aller- wege hoort klagen over gebrek aan raenschen, ora den veldarbeid te ver richten. Zoo ook nu weder in hooge mate. Gelukkig beteekent dat een groote mate van werk, dat de boer kan, wil en moet verrichten. Toch zou hg bg de wijze, waarop de landbouw wordt ge dreven, nog heel wat meer laten doen, en blyft veel nuttigs achterwege, ware het niet dat schaarschte aan menschen met den aankleve daarvan, bijv. hooge looneischem hem weerhield. Dit alles in aanmerking genomen is het niet vreemd, dat er heel wat nieuwe woningen zgn verrezen in de laatste jaren. En het is stellig in het welbegrepen belang van den landbouwer, dat er tegen het vol gend jaar al weder vaste plannen bestaan tot veel nieuwen aanbouw. Bruinisse. Woensdagnamiddag, onge veer 3 uur, vertrok uit de haven alhier een nog nieuwe aak, die suikerbieten had geladen naar het Dintelsche Sas. Reeds dicht bij de bestemming gekomen is het zeer zwaar geladen vaartuig over vallen door een windvlaag. Dienten gevolge liep het water over het schip en is dit gekanteld en gezonken. Van de opvarenden, den schipper Tabak uit Hoogezand, zijne hoogst zwangere vrouw, de zuster der vrouw en de knecht, zijn slechts de beide laatsten gered, zoodat de schipper en diens vrouw hun graf in de golven vonden. Auna-Jacoba-polder, 25 Oct. Het één jarig bestaan der Christelijke Jongelings- vereeniging is alhier in de bizondere school feestelijk herdacht. Onder het houden van voordrachten, het vertoonen van lichtbeelden, enz., bracht men den avond genoegelijk door. St.-Maartensdyk. Door het Bestuur van de 4-polders Oudeland c.s. was gisteren (Woensdag) een spoedeischende Ingelanden-vergadering belegd, teneinde aan de Ingelanden machtiging te vragen tot het optreden in rechten tegenover den ex-waterraolenaar K. J. de Fouw, door wien bij het Kantongerecht te Tholen een vordering van f 2200 tegen de polders was ingesteld. Vóór echter het voorstel van het bestuur in behandeling werd genomen, deed de heer Wagtho, rentmeester van het Kroondomein, een bemiddelingsvoorstel aan de hand. De heer Wagtho zou wenschen, dat de vergadering den ex-watermolenaar een uitkeering aanbood van f 110 'sjaars, welke bij overlijden van De Fouw zou overgaan op zijn vrouw. Na korte discussie werd dit voorstel met 23 tegen 2 steramen aangenomen. Heden (Donderdagavond) is door De Fouw meegedeeld, dat hij dit aanbod aanvaardt, en hiermede is dan de kwestie tusschen het Waterschap St.-Maartens dijk en den waterraolenaar De Fouw beëindigd. 24 Oct. Tijdens de landbouwer C. Hage Iz. één op zgn hofstede ge stalde stier bij een koe liet, werd hg door den stier aangevallen en kreeg een hoornstoot aan de binnenzgde van één zijner beenen, waarbg hij gewond werd en onmiddellijk geneeskundige hulp noodig was. St.-Annaland, 25 Oct. Omtrent een vroegeren dorpsgenoot, Jacob F. ge naamd, is bij den burgemeester onzer gemeente bericht ingekomen, dat hg aan boord van het schip, waarop hij als stoker diende en varende op Kaapstad vermist werd, en dus vermoedelijk ver dronken is. De bezoeken, welke hg in vroeger tijd weieens aan zgn familie alhier bracht, waren-in de laatste vijftien jaren opgehouden. Oud-Vossemeer. Zooals reeds werd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1