ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 23 October 1912. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. 14 (Z ierikzeesche Cour a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAGWOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30. voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9303. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. De Balkan-oorlog. Aan alle Turksche grenzen wordt door de verbonden Balkanstaten de offensieve beweging met kracht voort gezet. Zeer energiek is het optreden der Bulgaren, die met hun Oostelyk leger de Turksche stad Tirnovo bezet hebben en op Kirk Kilisse aanrukken. Hun Westelyk leger heeft de buitenforten van Adrianopel bereikt en schynt tegen deze sterke vesting te opereeren. De opmarsch der Grieken gaat niet minder snel in zyn werk. De inneming van de Turksche stad Elassona door den kroonprins wordt bevestigd en gaf te Athene tot geestdriftige betoogingen aanleiding. Het bericht, dat de Serviërs Prichtina genomen hebben, wordt te Sofia als een vaststaand feit beschouwd, terwyl de Servische colonne, die uit Ristovac oprukt, reeds in de nabyheid van Uskub gesignaleerd werd. De Serviërs worden krachtdadig door de Bulgaren uit Kustendil gesteund en schynen als einddoel van hun expeditie Saloniki gekozen te hebben. Ook aan de Montenegrynsche grens is nieuw leven te constateeren. De Montenegrynen namen Goessinje en Plava, beide steden, die reeds sedert dagen door hen belegerd werden. Een duidelyke vingerwijzing over de bar- baarsche wijze, waarop in deze streken gestreden wordt, is het bericht, dat de Montenegrynen 2000 Turken, die door een bergpas naar Berana oprukten, door middel van bommen en rotsblokken, gezamenlijk om het leven brachten. Volgens een telegram uit Sofia aan de Lokal Anzeigerheeft de koningin van Bulgarije uit haar eigen vermogen een groote som gelds ge geven, waarvoor een hospitaal te Sofia gebouwd moet worden. Als leider van dit ziekenhuis, waar voornamelijk Bul- gaarsche officieren verpleegd zullen worden, wordt een hekend Duitsch chirurg genoemd. De koningin zelf zal de leiding van de ziekenverpleging op zich nemen. Belgrado, 21 Oct. Van het oorlogs- tooneel komen de berichten slechts spaarzaam binnen, wat zich hieruit verklaren laat, dat het voordringen der Servische troepen zeer langzaam gaat, tengevolge van de slechte wegen en het groot aantal vernielde bruggen. Feitelyk schynen de Turken, hun oude tactiek getrouw, de vyanden het land te laten binnendringen, om in een gunstig positie, den grooten slag te wagen. Alle tot heden ontvangen be richten bevestigen dit vermoeden. Gedurende eeuwen is de Balkan het tooneel van bloedige, gewapende conflicten. Men ga maar eens na: 1459 Turkye onderwerpt Servië. 1463 Turkije onderwerpt een groot deel van Bosnië. 1788—'91 Turkije lydt groote verliezen in een oorlog met Rusland, Oostenrijk en Montenegro. 1831 Turkije smoort in bloed en vuur opstanden in Albanië en Bosnië. 1851 Oorlog tusschen Turkije en Montenegro, geëindigd door tusschen- y komst van Oostenrijk. 1875 Een goedgelukte opstand van Herzegowina tegen Turkye, En Herzegowina wordt Oostenryksche pro vincie. 1876 Turkye wordt geslagen door Servië en Montenegro samen. Montenegro wordt onafhankelijk. 1877'78 De Russisch-Turksche oorlog met nadeeligen afloop voor Turkye. 1878 Congres te Berlyn, ten gevolge waarvan Roemenië, Servië, Montenegro en Bulgarije onafhankelijk worden. DUITSCHLAND. Berlijn, 21 Oct. Morgen komt hier 50 duizend K.G. rundvleesch uit Rus land aan, dat onder de slachters ver deeld wordt, die het tegen bepaalde prijzen moeten verkoopen. Later zal er wekelijks 150 duizend K.G. Russisch vleesch in Berlijn aan de markt komen. Gisterenmiddag hebben de sociaal democraten een groote meeting in het Treptowerpark gehouden, als protest tegen de duurte der levensmiddelen en de onthouding van het kiesrecht. Tien jonge menschen vielen in onmacht. Verder verliep de meeting in de grootst mogelijke orde. Spansberg (Saksen), 21 Oct. Het districtsbestuur heeft uit Grossenham bericht ontvangen, dat de ballon „Ber lijn 2" te Bitterfeld opgestegen in den namiddag, plotseling ontploft is dicht bij Spansberg. De ballon dreef te midden van onweerswolken en is waarschijnlijk door den bliksem getroffen. De twee bestuurders, die in den gondel zaten, de eerste luitenant Stiehler en de ingenieur Goehricke, zyn gedood. Uit den hoogte-barometer, die zwaar be schadigd werd, valt op te maken dat de ballon snel tot 3000 meter gestegen is, en daarna plotseling tot op 5000 meter. Wlllielmshafen, 19 Oct. De Keizer hield by de onthulling van het stand beeld van 'admiraal De Coligny een redevoering, waarin hy o. a. zeide„Ik heb aan de marine een standbeeld ge schonken van mijn voorvader admiraal De Coligny, die een dapper krygsman en een geloofsheld is geweest en die wegens zyn vast geloof in Christus, zijn trouw aan zijn koning en zyn dapper heid ten voorbeeld moet strekken aan ieder, die tot de marine behoort. De Coligny was niet alleen een oorlogs held, maar ook êen geloofsheld, als aanvoerder der Hugenooten, die toen wegens hun geloof veel te lyden hadden. Hij bleef trouw aan zijn heraelschen Koning tot aan zyn laatsten ademtocht, toen hy in den Bartholomeus-nacht, getroffen door het moordend staal, bezweek. Zoo werd hy in dien nacht, die steeds een schandvlek van het Christendom zal blijven, een martelaar, evenals later zyn schoonzoon, de groote Oranjevorst, mijn voorvader. Laten allen die tot de marine behooren, hem tot voorbeeld nemen". De valsche obligaties van den spoorweg GentTerneuzen. De omvang van de ramp groeit gestadig aan. Uit verschillende steden van België komen berichten van banken en particulieren die de heer Nestor Wilmart er voor een grooter of kleiner bedrag heeft ingelapt. Bovenaan staat Hasselt. Daar schynen heel wat van die waardelooze papieren te zitten. Maar ook in Brugge, Oostende, Luik, om van Brussel, Antwerpen en Gent niet te spreken, worden verliezen geleden. Nader blijkt ook, met welk een on gelooflijke slordigheid Wilmart bij dat doen vervaardigen van valsche obligaties te werk ging. Men begrijpt dan ook niet dat gedurende de 15 jaar, dat dit bedrog werd uitgeoefend, de deskundigen daar niets van hebben bespeurd. Nestor gebruikte voor dat scheurpapier een gelen rand, die vroeger voor een regel matige uitgifte gediend had. Bovendien waren deze papieren grof nagebootst en droegen ze als bestuurders namen van personen, die op den datum der uitgifte slechts commissarissen waren. Boven zeiden we te veel. Inderdaad heeft op zekeren dag een geldelijke instelling, waar voor anderhalf miljoen frank aandeelen werden aangeboden, de vervalsching bemerkt en de makelaar daarover aangesproken. Deze op hooge beenen naar Wilmart. Nestor sprong verrast op en zeide, dat er een ver warring van namen had plaats gehad. Wij hebben gemeld dat de broeder van Nestor, Henri Wilmart, lid van het bestuur der spoorwegmaatschappij Gent- Terneuzen, te Charleroi aangehouden werd. Dit was ook een raar heer; de kenschets „rare snyboon" zullen we maar vermijden, ofschoon die op het onderhavige heerschap zeer toepasselijk schijnt. Beschuldigd van medeplichtig heid aan een bedriegelyk bankroet is hij naar Brussel overgebracht. Deze Henri had niet minder dan 100 renpaarden in eigendom, benevens het blad Sport Beige en twee hengsten, waarvan de waarde op meer dan een half miljoen frank wordt geschat. Onder vraagd hoe hy daaraan kwam, heeft hij slechts onvoldoende verklaringen kunnen afleggen. Men meent, dat dit alles uit de bedriegerijen van Nestor voorkwam. Donderdagavond om 11 uur berekende men, dat de slachtoffers totaal 40 mil joen frank verliezen, doch dagelijks stygt dat cijfer nog. Een redacteur van La Chronique te Brussel, een vriend van Nestor, die het telegram ontving, volgens hetwelk Wilmart door een ongeluk den dood zou hebben gevonden, doch dat niet ernstig genomen wordt, verliest hierbij een kapitaal van 950.000 frank. Zoo ooit, dan geldt hier: van je vrienden moet je het hebben. Het Hbl. van Antw., dat ons ook tot de andere opmerkingen de stof leverde, deelt voorts mee, dat de bewuste spoor wegmaatschappij een akkoord heeft aangevraagd. Ook heldert het blad op, hoe het kwam, dat de aandeelen zoo gemakkelijk plaatsing vonden. Het vooruitzicht bestond n.l., dat de Bel gische staat de maatschappij zou naasten. We berichtten reeds, hoe de staat dit eenige malen had aangeboden, wat echter op den onwil van Wilmart was atgestuit. Ryke geldmannen nu hadden zooveel mogelijk aandeelen dier maat schappij opgekocht, ieder voor zich denkend, de meeste, uitgegeven obligaties in handen te hebben. En ieder ver kneukelde zich, zich voornemend, op den bepaalden tyd den staat zijn obli gaties zoo hoog mogelyk te laten afkoopen. Zoo langzamerhand wordt alles op gehelderd, wat eerst onduidelijk was of verward. Den ketting van bedrog, waar veel schakels aan ontbraken, is het thans mogelijk, van het begin af aan te volgen. In één onzer laatste nummers staat hoe berekend werd, dat de bewuste oplichter jaarlijks 800.000 frank verteerde. Toch heeft hij in die 15 jaar circa 40 raillioen er door gebracht. Hoe kan dat? Een aannemelijke oplossing lykt ons de volgende. Wilmart vreesde verraden te worden, als de bezitters van obligaties bij wisselagenten of bankiers zelf gingen inruilen. Daarom deed hij eenige dagen véór den vervaldag een schrijven toe komen, waarin hy den gelukkigen be zitters verzocht, de coupons af te knippen en die in verzegelden omslag vóór een aangegeven datum aan het bureau dor maatschappij te Brussel te doen bezorgen. De renten werden dan vóór den vervaldag betaald en de bezitters vonden dat maar wkt vriendelijk van dien goeden heer Wilmart. Men mag van den heer Wilmart zeggen wat men wil: hij heeft tot het toepassen en volhouden van zyn bedrog geen moeite gespaard. Hoeveel omslag en dubbele administratie waren niet noodig, om in dien doolhof van sluwe handgrepen den weg te weten en de ontdekking zóó lang te verschuiven I En daarby bleef het niet. Een kassier te Brussel, die onlangs bij een automobiel-ongeluk het leven verloor, kocht in opdracht van Nestor op de Beurs aldaar, geregeld alle obli gaties Gent-Terneuzen op, die aldaar werden aangeboden. Daardoor was deze in staat, in volle veiligheid, door raiddel van met zorg bijgehouden boeken, de stukken te vernietigen, die dubbel be stonden en terugkeerden. Als de erfge namen van den kassier voor de door dezen in deposito gegeven stukken aan sprakelijk worden gesteld, zullen ze voor 450.000 frank moeten bloeden. Er wordt moeite gedaan, een comité te vormen ter bescherming van de be langen der personen, die deze valsche papieren bezitten. (M. CL) Stikstof bemesting in den Herfst. In welken vorm. In alle landbouwlanden is in den laat sten tyd de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van stikstofbemesting in het najaar; een noodzakelijkheid door vele proeven telkens bevestigd. Inder daad een gift Chilisalpeter in den herfst is voor onze wintergewassen wensche- lijk. 't Is bekend, dat de planten de stikstof uitsluitend opnemen in den vorm van een salpeterzuurzout. Wil de land bouwer dan beslist succes hebben, dan dient hy te zorgen, dat deze stikstof- vorm in zijn bouwgrond steeds voor handen is, ook in den herfst. Is daarvoor een opzettelijke bemesting met Chili salpeter in den herfst beslist noodig Ja, zeer zeker. In naburige landen is men reeds lang overtuigd van de noodzakelykheid eener matige Chili- salpetergift in den herfst en ook op de rijksproefvelden in Nederland is ten duidelijkste de groote waarde hiervan gebleken. Nog meer nut zal een weinig Chili-salpeter thans doen, nu we zoo'n kouden natten zomer achter den rug hebben. Wat toch is het geval? Op zeer vruchtbare gronden zal, onder gunstige omstandigheden uit ammoniak salpeter zuur gevormd worden. Niet of weinig echter in de allerbovenste laag, genoemde omzetting heeft volgens onderzoekingen van Warington het best in meer diepere lagen plaats. Men lette hierop, omdat de kiera- plantjes direct opneembare stikstof in den bovengrond moeten kunnen vinden. Verder is op de salpeterzuurvorming de temperatuur van den bodem van over wegenden invloed. Bij 37° C. heeft zy het snelst plaats, en neemt dan af, naarmate de temperatuur weer tot 6° nadert. Onder normale omstandigheden zal de boderatemperatuur in den na zomer het geschikst zijn. Dit is thans helaas niet het geval. De zomer is nat en koud geweest; door de lage bodem- temperatuur is er gedurende den zomer weinig of geen salpeterzuur gevormd. De aanwezige voorraad is door 't gewas opgeteerd, zoodat we mogen aannemen, dat er thans in den landbouw gebrek aan direct opneembare stikstof is. Van daar, dat de stikstof in den vorm van salpeter gegeven moet worden. De herfst kan hierin weinig verbetering brengen, want mochten er nog warme dagen komen, dan dient de aangevoerde warmte in de eerste plaats, om het overtollige water te doen verdampen. De bodem- temperatuur zal dus dit jaar laag blijven en de uitgezaaide korrels, hoe goed van kwaliteit ze ook zijn mogenzullen plantjes voortbrengen, die in hun prilste jengd gebrek aan direct opneembare stikstof zullen krygen. Een kwijnend bestaan is hiervan het gevolg. Dat raag niet. Onze wintergewassen gaan een kwaden tyd tegemoet en moeten flink toegerust worden. Naast voldoende hoe veelheden kali en phosphorzuur is aan wezigheid van direct opneembare stikstof dringend noodzakelijk! En om zeker te zyn, dat deze aanwezig is, is een matige gift van Chili-salpeter straks bij het zaaien of na het opkomen een zaak van niet geringe beteekenis. In de meeste gevallen zal een hoeveelheid van 100 K.G. per Hectare voldoende zijn. TWEEDE KAMER. Bij de Dinsdag voortgezette behande ling van het ontwerp invaliditeits- en ouderdoras-verzekering bestreed de heer Rutgers uitvoerig het stelsel van staats- pensionneering, in welken vorm dan ook, en verdedigde hy het regeerings- systeem van verplichte verzekering als het beste stelsel voor het behoud van de volkskracht en energie. De heer Teenstra daarentegen bestreed het regeeringssysteem. Hij betoogde, dat de samenkoppeling van invaliditeits- en ouderdomsverzekering nadeelig is voor het platteland tegenover de industrie in de groote steden en keurde' in het ontwerp de verhouding tusschen premie en uitkeering af, terwyl hy ook als grief ontwikkelde de groote geldont- trekking, die het ontwerp ten opzichte van de industrie ten gevolge zou hebben. Spr. hield voorts een pleidooi voor staat spensionneering. MARKTBERICHTEN. Tholeu, 22 Oct. Jarige Zeeuwsche tarwe f8,25 k f8,75; nieuwe f7,25 k f8,50; haver f 5,25 k t 5,50rogge f 6 k f 6,50 wintergerst f5,75 k 1 6,25; aardappelen, blauwe f 2 a f 2,30 per H.L.witte f 1,40 k f 1,50 per H.L.; peren f 0,35 k f 0,45; jutten f k f appelen f 0,35 k f 0,45 per 5 L.; uien f 0,60 k f 0,75 per 50 K.G.hooi f 20 k f 25 per 1000 K.G.stroo f7 k f 11 per 100 bossen zomergerst f k f per H.L. Botterdam, 22 Oct. Op de veemarkt waren aangevoerd 63 paarden, 1898 magere en 769 vette runderen, 152 vette, 185 nuchtere en 406 graskalveren, 924 varkens en 293 biggen. Koeien en ossen 37 tot 44 k 45 c., stieren 31 tot 36 c., vette kalveren 47 tot 55 c., alles per half kilo; 924 varkens lste kwal. 60 k 64 c., 2de kwal. 62 c., 3de kwal. 53 c. en 4de kwal. 52 tot 56 c., per K.G. Melkkoeien f 150 a f 340, kalf koeien f 155 k f 345, stieren f 110 k f 350, pinken f 90 k f 145, graskalveren f 30 k f 85, vaarzen f 120 a f 200, alles mager vee; biggen f 10 k f 16, slacht paarden f 60 a f 100, werkpaarden f 100 k f 200, hitten f 60 a f 140. Nuchtere kalveren: fok- f 19 k f 27, slacht- f 12 k f 17. Biggen f 1,40 k f 1,70 per week. De aanvoer van vette runderen was ruimhet aanbod overtrof de vraag. De afdeeling spoeling was goed bezet, maar bepaalde superieure soorten waren beperkt in getal. Deze waren gezocht en werden duur betaald tot 1 k 2 c. boven noteering, zelfs noghooger. Voor Duitschland werden zeer enkele le klas spoelingkoeien gekocht. In de afwijkende qualiteiten ging de omzet sleepend. Ook hier werd voor Duitschland gekocht doch op bescheiden schaal. Stieren met goeden aanvoer. De puike zware waren goed gewild en werden vlug verhandeld tot flinke prijzen, de lichte waren minder vlottend te plaatsen. Vette kalveren flink aangevoerdtdoch de omzet ging zeer traag. Met groote moeite was voor de allerfijnste qualiteit de hoogste noteering te bedingen. Mindere soorten iets beter. Mager vee weer ruim aangevoerd. De handel in melk- en kalfkoeien betrof meer de binnenlandsche, er werd voor België weinig gekocht. Magere ossen behoorlijk te verkoopen en jong vee eveneens. Graskalveren werden traag verhandeld, vooral voor de fokkerij. Nuchtere kalveren beperkt aange voerd. Ze waren duur, zeergewild, werden vlug verkocht. Belgische kooplui waren aanwezig. Paarden waren tamelyk te plaatsen, vooral goede werkpaarden. In biggen ging bijna niets om. Rotterdamsche Eierenveiling (in exploitatie bij de V.P.N.)kippeneieren f 5 k f 8,10, eendeneieren f5,10 a f6,50, kalkoeneieren f8, parelhoeneieren f 5,75, alles per 100 stuks. Aanvoer 9524 stuks. Rotterdamsche Eierenveiling Weena- plein no. 9 (gedeponeerd handelsmerk R.V.)gegarandeerd versche hoender eieren f 5,80 a f 7,97, dito eendeneieren f 5,23 k f 5,80. dito ganzeneieren f 8 k f 10, dito kalkoeneieren f 6 k f 8, hoender- eieren van handelaarsbinnenl. f 4,97 a f 7,16 en buitenl. f 4,50 k i 5 per 100 stuks. Aanvoer 16,750 eieren. Naar gegarandeerde versche eieren was veel vraag met flinke prijzen. Ajuin. Aanvoer heden circa 16,000 balen van alle soorten, hoofd zakelijk groote bruine, slechts eenige partijtjes werden verhandeld. Groote en kleine bruine voor f 1, stroogele f0,90. alles per 60 K.G. ZIERIKZEE. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. October. Maans- H.W. L.W. ouderdom. u. m. u. m. 23. voorm. 0.57 6.39 nam. 1. 6 G.50 24. 15 voorm. 1.36 7. 9 nam. 1.42 7.25 25. 16 voorm. 2.12 7.38 ft! 2.50 v. nam. 2.17 7.57 26. Z. voorm. nam. 2.47 2.54 8. 6 8.28 27. Z. 18 voorm. 3.23 8.35 nam. 3.26 8.59 28. 19 voorm. 3.56 7 nam. 4. 2 9.32 29. 20 voorm. 4.27 9.42 nam. 4.35 10.10 30. 21 voorm. 5. 3 10.26 nam. 5.16 10.52 Tijd v an H.W. te Dordrecht 3.15 uur later. L.W. 5.30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1