ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 18 October 1912. Tweede Blad. Vrede lusschenjlalië en Turkije. Loting voor den dienst der Brandweer. Kaar de Zwitsersche bergen. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9301. Directeur: A. i. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet gesch:eden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure. Postkantoor te Zierikzee. Lyst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van hier verzonden, gedurende de le helft van October: Verhoeven, Amsterdam. Mej. v. Drongelen, Den Haag. Mej. A. C. Kooyman, Noordgouwe. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggeven". De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de jaarlijksche loting voor den dienst der Brandweer, die volgens de bestaande verordening uit de daar voor benoembare ingezetenen moet geschieden, zal plaats hebben in het openbaar op het Raad huis, ter kamer van Burgemeester en Wethouders, op Woensdag den 23 October e.k., te beginnen des voormiddags te 11 uur. Zij noodigen de ingezetenen die op de lijst van benoembaren zijn geplaatst, uit, bij de loting tegenwoordig te zijn en herinneren hun, dat zij recht hebben zelve hun lot uit de bus te nemen, en dat voor de afwezigen door één der leden van het Dagelijksch Bestuur zal worden geloot. Zierikzee, den 16 October 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. VIII. Onzen tocht naar Miirren deden wij met één man meer. Dat zat zoo. Den vorigen dag met moeite en inspanning een zeer steilen weg be klimmend, werden wij ingehaald door een jongmensch met zevenmijls-laarzen, naar het scheen. Althans hij stapte en klom, dat het een lust was. Wij hielden hem voor oen borg- bewoner, totdat bij ons om een inlichting vroeg. Hij bleek toen een zoon Albion's te zijn. En hij stevende weer verder, vooruit schietend als een pijl uit den boog. Hij was overigens wel uitgedost voor zulke klimtoeren. Breede, dik gezoolde schoenen, met pennen beslagen. Korte, nauwsluitende kniebroek, de beenen tot op den voet stevig omwikkeld door een lakenscben band. Geen jas, maar een dik Jaegertrui, dichtgeknoopt tot aan den hals. Op het hoofd een lodern-hoed. En gewapend met den on misbaren bergstok. Zoo was zijn uitrusting. Hij zelf slank, lenig, vief en met oen prettig, open gelaat. Een paar uur later ontmoetten wij liera weder op het station te Grindelwald. Wij hernieuwen de kennismaking en zijn weldra in een vriendschappelijk gesprek gewikkeld. Ook hij logeert te Wengen, en wacht, evenals wij, op den trein daarheen. Mocht iemand onzer de voorkeur geven aan een wandeling naar huis, gaarne is hij van de partij. En met meewarigen blik vraagt hij den leider, toen deze de spoorkaartjes kocht, of die soms niet te voet mee wou. Hij zou tocli zoo graag blijven wandelen, maar niet alleen! Weldra sporen we samen in liet knusse treintje; liet genoegen van de kennismaking is wederkeerig. Ofschoon 't materiëele voordeel aan zijn kant is. Hij, de enkeling, sluit zich dolgraag aan bij ons troepje, is uiterst dankbaar voor de gulle uitnoodiging. Prompt op het aangegeven uur staat hij voor ons hotel, den volgenden morgen. Mét ons vijftienen gaan wij dus op weg. Twee dagen lang was hij, de Engelsch- man, lid van de Nederlandsche Reis- vereenigingalthans deelnemer van een door haar geleide reis. Dat is zeker, dat de N. R. V. thans een goeden vriend on een warm voor stander aan de overzijde van de Noordzee bezit. En dat althans één Engelschman vrij goed kan uitspreken de Hollandsche woorden .Nederlandsche Reisvereeniging. Alléén te Wengen aangekomen, verliet hij eenige dagen later dit gelukzalig oord, op bijna koninklijke wijze uitgeleide gedaan door een troepje met hoeden en zakdoeken zwaaiende, luide „good bye" (vaarwel) roepende Nederlanders. Badebekanntschaft" is gauw gemaakt en gauw geëindigd Maar toch vonden wij die ontmoeting heel gezellig en genoeglijk. En dat ook hij van die meening was, kan blijken uit zijn afscheidswoorden, met innige oprechtheid tot ons gesproken: Unglücklicherweise habe ick für dieseu Abend ein „arrangement" gemacht mit meiner Familie in Lausanne. Ongelukkigerwijze Hij sprak het Duitsch vrij goed, af en toe aangevuld met een Engelsch woord, wanneer hem het Duitsclie niet inviel. En als bediende op de Engelsche Bank te Londen had hij ook bestudeerd het standaardwerk van onzen Pierson oud-hoogleeraar en oud-minister van finantiëën over het Bankwezen. Evenmin als wij, was hij gewoon te klimmen. Maar de goede lichamelijke opvoeding, bij John Bull in zwang, ge paard met de training door football, tennis en andere sport-, gaf hem de kracht, de vlugheid en het uithoudings vermogen, die wij Hollanders over het algemeen missen. Miirren ligt ongeveer op dezelfde hoogte als Wengen, maar aan de overzijde van het Liitschipe-dal. Wij moesten dus, daar noch vlieg machine noch luchtschip ter onzer be schikking stond, eerst dalen naar Lauter- brunnen 'en vandaar klimmen naar Miirren. Maar bezochten in het dal nog eerst twee natuurbezienswaardigheden. Den Staubbach en den Trümmelbachfall. De Staubbach is een bergstroompje, atloopend van den Mürrenfluh. Met deze bizondere eigenaardigheid, dat het water niet stroomt langs de bergkorst, in een geul, maar plots van een uitstekende rots naar beneden valt en daar als 't ware een regen van stof vandaar de naam verspreidt. Staat gij er voor, gij zijt in een oogen- blik kletsnat, besproeid door natte stof deeltjes. En de wind, die door dien val veroorzaakt wordt, belet U uw regen scherm op te houden. Men kan daar naar boven klimmen, om een beter gezicht op den val te krijgen, en door een ragfijn gordijn van stof-regen te kijken. De voorhoede ondernam dio klautcr- partij. Ieder echter moet ik ontraden, aan dit opkomend verlangen te voldoen. De „klim" is hoogst vermoeiend, niet zonder gevaar. Gij moet van rotsteen op rotsteen springen, welke dikwerf onder uw voet wankelen, soms zeer glad zijn, en altijd hoekig en puntig. Aan den kant zijn ijzeren stangen tot steun aangebracht, een steun vaak van zeer onbetrouwbaren aard. Zij zijn veelal uit hun voegen geraakt; liter en daar geheel los. 't Geheel ademt een verwaarloozing en verwildering, die U droevig zou stemmen, als gij niet al uw aandacht noodig hadt, gericht op levensbehoud. En 't ergste is, dat de tocht allesbehalve loonend is. Neen, dan is in beide opzichten anders de beroemde Trümmelbachfall. Een waterval, die met donderend geraas neerplotst in een zeer nauwe, rotsachtige ravijn, aanhoudend gevoed door de smeltende lawinen van de Jungfrau. Op vijf zes verdiepingen, alle langs kunstig aangelegde, opgaande paden onderling verbondenziet gij dien waterval steeds machtiger, grootscher en voller. Totdat gij eindelijk de hoogste ver dieping bereikt hebt, zeker wel een 25 minuten klimmens, alwaar de waterval bovendien door rood electrisch licht phantastisch verlicht wordt. Hier kunt gij u inderdaad een zwakke voorstelling van Dante's Hel maken. Het schouwspel daar was angstig mooi", zooals één der Rotterdammers het kort en pakkend uitdrukte. Denk dan tevens, dat gij hoog om u heen ziet de eeuwig witte Jungfrau en de zwarto Mönch met zijn dikken kop, en gij kunt begrijpen, dat het geheel een diepen indruk moet vestigen, blijvend voor altijd. Alles was zoo aangrijpend, zoo „wonder schoon", zooals de Duitschers zeggen, dat eenigen van ons troepje zich daaraan niet genoeg kon verzadigen en eenige dagen later zich nogmaals daaraan vergastten De weg naar den Trümmelbachfall schaft een heerlijke wandeling. Het is een breede, vrij effen, goed gebaande weg, van een klein uur gaans, omzoomd door de onmisbare bergen. Aanhoudend rollen de rijtuigen der ,snorders" aan, tuk op een vrachtje. En er valt met dezen over den prijs te onderhandelen. Onze versterkte voorhoede echter liet zich niet als buit vangen, al waren nog zooveel kapers op de kust. Aan den weg staan de landelijke huizen van do Alpenbewoners. De grond is blijkbaar goedkoop hier. Al zien de meeste bewoners er erg armoedig uit, al kan binnen geen blind paard kwaad, de typisch Zwitsersche houten huizen, rondom met balkons en open veranda's, met klein geruite vensters, waarvoor altijd rekjes met bloemen, ze zijn vrij groot en ruim gebouwd. Opvallen doet u steeds en overal de groote armoede der landelijke be volking in Zwitserland. En gij vraagt u te vergeefs af naar de oorzaak daarvan. Vreemdelingenverkeer moet toch dunkt u, een goede bron van inkomsten zijn voor de geheele bevolking. Mijn Bazeler chemische dokter, dien ik er later naar vroeg, antwoordde mij eenigszins paradoxaal Die armoede komt juist door het druk vreemdelingenbezoek. Nergens is de armoede in Zwitserland zoo groot, als in het veel bezochte Berner-Oberland. Veel wijzer ben ik door dit antwoord" niet geworden. Te minder, daar ik met eigen oogen zag, dat de bewoners, of juister de be woonsters, trachten te leven ten koste van de vreemdelingen. Want zóó hooren zij die aankomen „het" seizoen gunt hun vermoedelijk geen tijd van ophouden of zij beginnen ijverig te werken aan hun kantwerk, met een bowonderingswaardige vinger vlugheid. Of alles, dat verkocht wordt, ook door haar zelve gemaakt, en niet fabrieksgoed is, wie is op reis zoo sceptisch, om dezen twijfel houvast to bieden? Men koopt de kant, omdat zij te Lauterbrunnen gekocht is. En zoo naderen wij langzaam het mondaine spoorweghuisje van dit waterrijk stedeke en begeven ons naar het daar achter tegen de bergen liggende station van den Mürrenbahn. Wij zullen ons 1000 Meter hoog laten opvoeren naar Miirrengelegen op een hoogte van 1800 Meter! Coustantinopel, 16 Oct. In gezag hebbende kringen wordt het protocol der vredes-prèlirainairen aldus opgevat le. Turkye behoudt de volle en al- geheele souvereiniteit over Cyrenaïca en Tripolis, zooals wordt te kennen gegeven in den firman van den sultan, waarin aan deze beide provincies autonomie wordt verleend. 2e. Krachtens zyn absoluut souve- reiniteitsrecht, benoemt de sultan den oud-gezant te Teheran en te Boekarest, Chem-Seddin, als vertegenwoordiger en beschermer der Turksche belangen in deze twee landen. 3e. De Sjeik-ul-Islam zal worden ver tegenwoordigd door een geestelyk per soon, die den titel van kadi zal voeren 4e. Italië zal deze twee vertegen woordigers erkennen. 5e. Turkye erkent geenszins het Italiaansche annexatie-dekreet betreffende Tripolis en Cyrenaïca. 6e. De eilanden in de Egeïsche zee zullen worden teruggegeven op de eenige voorwaarde, dat Turkije zich verplicht, amnestie aan de opstandelingen en wegens opstandige handelingen gedepor teerden te verleenen. 7e. Zoodra de vrede definitief onder teekend is, zal Italië de eilanden in de Egeïsche Zee, ontruimen, terwyl Turkye alsdan haar troepen uit Cyrenaïca en Tripolis terugroept. 8e. De diplomatieke betrekkingen zullen alsdan hervat worden. e. Turkye betaalt noch een oorlogs schatting noch een schadeloossteling aan de uit het land gezette Italianen. 10e. De schadeloosstelling die Turkije van Italië met betrekking tot de Turksche Staatsschuld zal ontvangen, moet niet anders beschouwd worden dan als een waarborg tot bescherming der belangen van buitenlandsche obligatie houders. De Frankfurter Zeitung bericht, dat Italië aan Turkye voor Tripolis ineens een schadeloosstelling van 50 millioen lire zal betalen in plaats van een jaarlijksche aflossing, waartoe aan vankelijk besloten was. Rome, 16 Oct. Rusland heeft de souvereiniteit van Italië over Lybië erkend. De Balkan-oorlog. Volgens een telegram uit Konstanti- nopel aan de B. Z. am Mittag, eischt de Porte, na het afbreken der diploma tieke betrekkingen met Bulgarye, Servie en Griekenland, van deze drie regeeringen thans in den vorm van een ultimatum, dat zij Turkye binnen 24 uur genoeg doening schenken voor den beleedigden vorm, waarin hun gemeenschappelijke nota gekleed was. Zooals reeds in het kort werd medegedeeld opereert het Montenegrijn- sche leger in drie richtingen. Het westelijk leger, onder aanvoering van den minister van oorlog, Martinowitsch, is ten zuiden van het meer van Skoetari vooruit- gerukt on bereidt den aanval op de vestingwerken van Skoetari voor. De voornaamste vesting op den heuvelkam van Tarabosch, is van zwaar geschut voorzien, 570 meter hoog, kan niet bestormd en slechts met zwaar belege ringsgeschut met kans op succes be schoten worden. De Montenegrijnen staan slechts 2 K.M. ten zuiden van Skoetari. De reeds door hen bezette schansen moesten zij wegens het vuur van het verdragend geschut der Turken weder ontruimen. Het oostelijk leger, onder bevel van kroonprins Danilo, en van den comman dant der artillerie, prins Peter, staat rondom Touzi en den berg Schipschanik. Een sterke kolonne is om de heuvelreeks van Detschitsch getrokken en heeft de Turksche stelling, die door het veroverde fort Rogal beheerscht wordt, van Skoetari afgesneden. Zondagmorgen werd tot de Turken de aanmaning gericht, om zich over te geven, waarna de Montenegrijnen de beschieting en den aanval der in fanterie begonnen. Het fort Wranji wordt heldhaftig verdedigd, ofschoon het reeds geheel is platgeschoten, blijven de Turken stand houden. Het noordelyk leger onder generaal Vukotitsch ten slotte trok Vrijdag over de grens en viel Bijelopolji aan. De Turksche bezetting, vier bataljons sterk, bood tegenstand en ontruimde de stad eerst na een langdurigen stryd. De Montenegrijnen verloren bij die gelegen heid 40 man, terwyl de Turksche ver liezen onbekend zijn. De gevangenen worden door beide partijen ridderlijk behandeld. Tot dusverre, aldus de corres pondent van de Neue Freie Fr esse te Podgoritza, zyn 6 officieren en 240 man Turksche troepen opgebracht. Miss Mary Durham, de corres pondente van de Daily Chronicle in Montenegro, zond een beschrijving die onderweg vertraging onderging van de capitulatie van Touzi en de Turksche vestingen. Drie uren weer stonden de Turken dapper het artillerie vuur, doch gaven zich ten laatste over. Terwyl het muziekcorps speelde en de Montenegrijnen een koor zongen, begaven 5000 Turksche krijgsgevangenen zich naar een klein douanekantoor aan de grenzen, waar de Turksche hevel hebber zyn zwaard aan den bevelhebber der Montenegrijnen, prins Danilo, over handigde. De prins zeide: „Gy hebt u heldhaftig verdedigd". Podgoritza vierde deze overwinning door elk venster met kaarsen te ver lichten. De stad ondervindt groote moeilijkheden in het verschaffen van voedsel aan de talrijke gevangenen van alle Turksche stellingen, die van Montene- grynsche zijde werden ingenomen. Salonlkl, 16 Oct. De Turken slaagden er in, de Montenegrijnen by Touzi te verslaan, wier pogingen om Skoetari in te nemen aldus verijdeld zijn. Konstantinopel, 17 Oct. De minister van binnenlandsche zaken heeft de politie gelast voor de veiligheid der Servische en Bulgaarsche onderdanen te waken. Wegens het begin der vijandelijkheden zijn de desbetreffende wettelijke maatregelen gelast. In het ministerieel bevel worden de Grieksche onderdanen niet genoemd. De Porte heeft aan de Turksche legers aan de grenzen van Bulgarye en ►Servië bevel gegeven om voorwaarts te rukken. Het hevel aan de legers om voor waarts te rukken, heeft geen betrek king op het Turksche leger aan de Grieksche grens. Uit een telegram van het Reuter- bureau te Constantinopel, schijnt te blijken, dat de groote Balkan-oorlog ten slotte begonnen is met gevechten zoowel aan de Bulgaarsche als Servische grens. Een formeele oorlogsverklaring heeft nog niet plaats gehadmaar wordt ieder oogen blik verwacht. Alle diplomatieke betrekkingen tusschen de Porte en den Balkanbond zijn verbroken. De Porte verklaarde aan Servië en Bulgarye den oorlog. Athene, 17 Oct. Hedenmiddag zyn de Turksch-Grieksche vijandelijkheden be gonnen. AMERIKA. Milwaukee, 15 Oct. In Schrank's zak werd een lang protest gevonden tegen Roosevelt's poging om voor de derde maal president te worden. Daarin stond tevens dat de oud-president Mac Kinley hem in den droom verschenen was en had gezegd: „Hij is myn moordenaar. Wreek myn dood!" Roosevelt sprak een uur lang en zyn redevoering werd door verscheidene dramatische tooneelen onderbroken. Hy liet aan zijn gehoor het manuscript van zijn rede zien, door den kogel doorboord, en zeide, dat zonder het manuscript de kogel hem vermoedelyk in het hart ge troffen zou hebben. In den loop van zijn redevoering zeide Roosevelt, dat zyn politiek vooruit strevend is, en dat hij niets anders dan verbetering van het lot der raensehheid verlangt. Hij wil zijn medemenschen een last van de schouders nemen en hij denkt niet aan zijn eigen succes. Hy kent zyn aanvaller niet, maar in elk geval is deze een lafaard. Eindelijk knoopte Roosevelt zijn jas los en toonde het publiek zyn met bloed bevlekt hemd. Chicago, 15 Oct. Na een onderzoek heeft dokter Ferrel, de huisarts van Roosevelt, een bulletin uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de patiënt zeer zwak is tengevolge van de reactie na de zenuw spanning, maar dat de toestand zich gunstig laat aanzien als zich geen com plicaties voordoen. Behalve zwakte is er weinig verandering in zyn toestand. 16 Oct. Roosevelt las gisterenavond in bed, door kussens ondersteund, tot zeer laat, en sliep daarna in. De dokters verklaarden, dat de toestand van Roose velt zich gunstig laat aanzien, ofschoon de temperatuur en de pols een weinig meer beneden het normale zijn. 17 Oct. De ligging van den kogel waardoor Roosevelt getroffen is, heeft men door middel van Röntgenstralen nauwkeurig kunnen bepalen. De kogel is gedeeltelijk doorgedrongen in de fractuur van de vierde rib, vier duim van het horstbeen. De kogel is zeer afgeplat. Talryke kleine beensplinters zyn by den kogel waar te nemen. De dokters hebben officieel verklaard, dat de wond op normale wijze fineert zonder infectie. Er is geen enkel ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1