ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 7 October 1912. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN Telegrafisch Weerbericht (Z ierikzeesche Cour a ii t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9296. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTJIEN. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. D e B it 1 k a n e r i s i s. Hoewel het bericht, als zou het voorstel-Poincaré de mogendheden reeds tot overeenstemming gebracht hebben, voorbarig blykt, schynt de hoop, dat de Europeesche kabinetten zeer spoedig tot een definitief accoord zullen geraken, volkomen gewettigd. Van den anderen kant kan men uit de Bulgaarsche troon rede opmaken, dat czaar Ferdinand ernstig van plan is de mogendheden tijd tot interventic te laten. Naast deze beide, een gematigd optimisme recht vaardigende overwegingen, geven onze telegrammen ook tot meer pessimistische opvattingen aanleiding. In de eerste plaats dient gewezen op de steeds toe nemende oorlogszuchtige stemming, niet alleen te Constantinopel, maar in het geheele Turksche ryk. In diplomatieke kringen te Belgrado blijft men den toestand als uiterst critiek beschouwen, wat des te gevaarlijker schijnt, daar thans het geheele Servische leger ge mobiliseerd is. Dat men ook te Sofia zich op het ergste voorbereid, blykt wel uit de reeks wetsontwerpen, die bij de in buitengewone zitting bijeen geroepen Sobranja ingediend werden. Een bericht uit Copstantinopel aan de Lokal Anzeiger meldt, dat het verdrag tusschen de vier Balkanmogend- heden de volgende bepalingen bevat: 1°. Wanneer Turkije een Balkan- mogendheid aanvalt, zullen de drie andere mogendheden haar terstond by- staan. 2". Aan Macedonië moet autonomie verleend worden met 'n eigen gouver neur en eigen leger. 3°. Epirus zou onder den invloed van Griekenland en Oud-Servië onder dien van Servië komen, terwijl Bulgarije het protectoraat over Macedonië zou ver krijgen. 4°. De vier mogendheden eischen de doorvoering van art. 23 van het Ber- lynsche verdrag voor Macedonië. 5°. Wanneer Turkije deze eischen niet toestemt, zullen de Balkanstaten den oorlog verklaren. Bulgarije moet daar voor 300.000 man, Servië 200.000 man, Griekenland en Montenegro elk 80.000 man leveren. Constantinopel, 4 Oct. Van oliicieele zyde wordt verklaard, dat Turkije geen vorm van interventie zal dulden. AMERIKA. Bij een brand te St-Bernhard, in Canada, zijn tien kinderen om het leven gekomen. De ouders hadden zich naar een bal begeven en de kinderen waren in huis opgesloten, toen de brand uitbrak. De brandweer was niet in staat tijdig hulp te bieden en de ouders, die, inmiddels gewaarschuwd, teruggesneld waren, zagen de kinderen voor hun oogen in de vlammen omkomen. Washington4 Oct. Heden gaf Roosevelt voor de senaatscommissie inlichtingen betreffende de subsidies ten behoeve van de campagne zyner party. Hy legde de volgende verklaring af „Myn verklaring in het kort samen vattend, zeg ik, dat ik niemand bydragen gevraagd heb voor mijn verkiezings fonds toen ik tot president van de .Vereenigde Staten gekozen werd. Ik wensch te herhalen, dat ik de verzekering verkreeg, dat in ruil voor bydragen geen belofte was afgelegd. Terwijl ik president was, vroeg my niemand, die eenig gezag had, voor geschonken of niet geschonken bydragen in eenig opzicht iets te doen of iets na te laten. Mijne heeren, kon ik my op een meer vrypleitende wijze uitspreken. In antwoord op desbetreffende vragen, verklaarde Roosevelt, dat hy nooit gehoord had van de bijdrage van 150.000 dollar van Pierpont Morgan of die van 100.000 dollar van Gould. SPANJE. Al lean te, 4 Oct. De locomotief van een goederentrein, waarvan de machi nist de remmen niet deed werken, wierp een stootblok omver, doorboorde eon muur en drong in de vestibule van het station. Drie personen werden ge dood en twaalf gewond, van wie twee ernstig. RUSLAND. St.-Potorsburg, 3 Oct. Heden woedt alhier een hevige sneeuwstorm. ENGELAND. Dover, 4 Oct. De Engelsche onder zeeboot „B. 2" is aangevaren door het transatlantisch stoomschip „Amerika" en gezonken. De geheele equipage, bestaande uit veertien personen, js met uitzondering van den tweeden officier, verdronken. De gezonken onderzeeboot voerde oefeningen uit met de flottilje ter hoogte van outh Foreland. Men ervoer eerst, dat er een ongeluk had plaats gehad, toen de onderzeeboot „B. 16" luitenant Bulleyne bemerkte, den tweeden officier van de „B. 2", die in het water rond dreef. Hij was te uitgeput om iets anders te zeggen dan dat de onderzeeboot, waarop hij was, in tweeën was gesneden, dat hij een mijl mede naar de diepte werd gesleurd. Daaruit wordt afgeleid, dat de officier zich beneden bevond, toen het ongeluk gebeurde. Thans ligt hij bewusteloos aan boord van de „Fort". DUITSCHLAND. Te Hamburg is met het stoomschip „Oberhausen" de eerste zending bevroren vleesch uit Australië aangekomen. Het vleesch, dat met tienduizenden kilo's is aangevoerd, voldoet zeer good. Te Lemberg heeft Woensdag de Duitsche consul, baron Von Reden, die den vorigen dag tot gezant in Abessynië benoemd was, in ziju woning een revolver schot gelost op zijn minnares, waardoor hij haar doodejijk wondde. Daarna richtte hij het \gapen tegen zichzelf en was onmiddellijk dood. Men vond hem half gekleed te bod liggen, terwijl het meisje op den grond lag en nog teekenen van leven gaf. Ilij blijkt den zelfmoord vooruit overlegd te hebben. Tusschen zijn papieren vond men een brief aan zijn vader, waarin hij als motief voor deze daad levensmoeheid opgeeft. Baron Von Reden was 47, zijn minna res 35 jaar en van burgerlijke familie. De jonge vrouw stierf spoedig, nadat men haar in het ziekenhuis had gebracht. Zij was vroeger modiste te Berlijn en kende baron Von Reden sinds haar 22e jaar. Het schijnt dat de familie van den consul zich tegen een huwelijk verzet heeft, of dat, met het oog op zijn maat schappelijke positie, een huwelijk on mogelijk bleek en hij daarom tot den moord besloten heeft. BELGIË. Vrijdagmorgen is het lijk van Charles Provo, den Antwerpschen diamant handelaar, die sedert Dinsdag 24 Sept. vermist werd, op het jachtgoed te Brecht gevonden. Een boschwachter zag op een open plek in het bosch een hoop dorre bladeren liggen en daaromheen waren gras en varens platgetrapt. Hij ging er heen, woelde de dorre bladeren om en baalde zoodoende een menschenhand bloot. Terstond haalde hij de gendarmes, die bladeren en aarde wegruimden en nu vond men, 20 c.M. diep bedolven, het lijk van een man, dat herkend werd als zijnde van den vermisten diamanthandelaar. Een schotwond aan de linkerzijde van het hoofd toonde aan op welke wijze Provo gestorven was. Men stelde liet parket te Antwerpen telegrafisch met de vondst in kennis en onmiddellijk begaven zich de rechterlijke ambtenaren daarheen. Ook de verdachte Gaston V. wiens naam Vergouts, thans voluit genoemd wordt werd naar Brecht gebracht en met het lijk geconfronteerd. Ook tegenover den doode bezwoer Vergouts zijn onschuld. Voor den rechter van instructie hebben thans 5 bowoners van Merxem verklaard, dat zij Provo daar Dinsdag na 12 uur hebben gezien en dat hij in een automobiel zat, dien zij als liet eigendom van Vergouts herkenden. Deze was er evenwel niet hij, hetgeen overeenstemt met de verklaringen van andere getuigen, die Vergouts Dinsdag in den namiddag op verschillende plaatsen te Antwerpen zagen Vergouts kan dus, volgens deze getuigenissen, de moordenaar niet zijn, maar wanneer Provo in zijn auto heeft gezeten, dan blijft daarmee de ver denking van medeplichtigheid op hem rusten. Ilij is daarom in voorloopige hechtenis gehouden. Uit de gevangenis heeft hij een brief geschreven aan zijn vrouw, waarin hij zijn onschuld volhoudt en tevens heeft hij de noodigo aan wijzingen gegeven om den wissel van 8000 francs, die na zijn arrestatie verviel, te betalen. Do Brusselsclie politie is een groote rooftocht op het spoor gekomen, waarvan in het midden een persoonlijkheid staat, die een tiental jaren geleden veel over zich liet spreken. Het betreft hier een zekere Eugene de Graeve, die in de negentiger jaren van de vorige eeuw met zijn nu overleden broeder op een Fransche vissehersboot als matroos in dienst was. Beide broeders moeten destijds den kapitein en de bemanning vermoord hebben en toen onder den naam van den ouden zeevaarder Rurik een tamelijk voordeelig zeerooversleven begonnen zijn. Zij werden bij hun landing in Frankrijk gearresteerd en te Brest ter dood veroordeeld. De president der republiek begenadigde beiden echter tot levenslangen dwangarbeid in Nieuw- Caledonië. Daar is één der broeders, Leo, gestorven, doch Eugene bleef leven en slaagde er in zijn Belgische land- genootcn voor zich te interessceren en van zijn onschuld te overtuigen. Een herziening van het proces volgde, wat tot een gunstig resultaat leidde. Hij keerde naar België terug en trad op als dichter en romanschrijver, in welke hoedanigheid hij een interessant werk schreef over Nieuw-Caledonië, terwijl hij door het Belgische blad Etoile Beige als archivaris werd aangesteld. Niets gaf aanleiding te veronderstellen, dat de man zijn avontuurlijk leven zou hervatten. Ilij deed zijn werk zeer nauwkeurig, maar in 't geheim» bereidde hij een stouten slag voor. Hij wilde de St.-Albinuskerk te Namen plunderen en de kostbare kleinoodiën van een waarde van 2 millioen francs, die deze kerk bevat, rooven. Hij was voornemens naar Venuzuela te gaan en zich daar te vestigen. De Brusselsehe politie werd toen van het plan in kennis- gesteld door het verraad van een medeplichtige. En spoedig daarop werd de romantisch aangelegde man gearresteerd. Brussel, 4 Oct. De Journal de Bruxelles bericht, dat twee Weensche schuldeischers van Prinses Louise van België een eisch zullen ir.dienen, ten einde de bezittingen in beslag te doen nemen, die zich onder beheer van den minister van justitie bevinden en die mogelijkerwijze aan de Prinses toegewezen kunnen worden. Het proces hierover zal hoogst waarschijnlijk voor Fransche rechtbanken behandeld worden. In verschillende deelen van België heeft Maandag en Dinsdag der vorige week een geweldige storm gewoed, die veel schade heeft aangericht. Te Genek werden tal van boomen ontworteld of beschadigd, schryft het Handelsblad van Antwerpen. De daken der huizen hadden veel te lydenhet nagras, dat in hoopen stond, werd overal door de beemden verspreid. De fruithandelaars zijn echter het meest te beklagenvele duizenden kilo's appelen en- nog van de beste soorten, zijn afgewaaid en gekneusd. Voor den fruithandel is de schade on berekenbaar. Een koe, die ter markt werd geleid, kreeg een zwaren tak, welke van een boom waaide, op het lijf en werd de ruggegraat gebroken zy moest ter plaatse afgemaakt worden. Te Namen was de storm niet minder hevig. Den geheelen nacht regenvlagen, de boomen ontwortelend, de takken afwaaiend. In den morgen is een boom omgewaaid op de buurttram, die rond 5 uur naar Suerlée vertrekt. Op het achterbalkon bevond zich zekere Lambert, uit Floreffe. De man werd door den boom getroffen en tegen de leuning geworpen. Zyn toestand is wanhopig. Het tramrytuig is zwaar beschadigd. Te Gent hebben de gebouwen der wereldtentoonstelling nog al wat te lijden gehad. De paviljoens van Antwer pen, van Canada en het wereldpaviljoen zyn omver gewaaid. Het eerste was bijna voltooid, zoodat de schade vrij aan- zienlyk is. Ook op de publieke wandelingen werd veel schade aangericht. Boven Aalst en omliggende gemeenten heeft Maandagnacht een hevig onweder gewoed. Veel schade werd ook hier aangericht. De storm was zóó hevig, dat zelfs muren omver geworpen werden. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Te Lede is een stal ingestort. Een aantal kippen, twee varkens en een geit werden onder de puinhoopen bedolven. Was ook in de omgeving van Brussel het weder onstuimig, het hevigst heeft de storm wel gewoed in het Hene- gouwsche. De omgerukte boomen in den omtrek van Bergen zijn niet te tellen. Heele boomgaarden zyn vernield. Te Quaregnon werd een rij boomen omgeworpen en hierdoor moest de dienst van den buurtspoorweg geschorst worden. Te Courcelles heeft een nieuw huis van twee verdiepingen niet aan de rukwinden kunnen weerstaan, en met verschrikkelijk geraas stortte het ineen. De bouwmaterialen vlogen in alle richtingen. Een deel ervan viel op een kleine woning, bewoond door den mijn werker Hamon en zijn huisgezin. De man was te 4 uur 's morgens uitgegaan en terstond daarop had het ongeluk plaats. Hy was een vijftigtal meters vandaar, toen hy het gerucht van de instorting hoorde, gevolgd van hulp geroep. Terugkeerende zag hy zijn huisje verpletterd onder het omgestorte gebouw. Hulp daagde op, en bij het wegruimen van het puin, vond men, na twee uren zoekens, de lijken van zijn vrouw en zijn kind, vermorzeld onder de steen massa. De arme mynwerker en heel de buurt zijn pijnlyk getroffen, door dit ver schrikkelijke ongeluk. Voor het overige is de schade in de geheele streek overgroot. Op den spoor weg was op verscheidene plaatsen de dienst verhinderd of totaal ontredderd. NEDERLAND. Zwolle. Het 50-jarig bestaan der schippersvereniging „Schuttevaer" zal 17 Januari 1913 alhier op plechtige wijze worden gevierd. De politie alhier heeft een goede vangst gedaan. Vrijdagmorgen vermiste de heer Hendriksen, Diezerstraat, een kostbaar bontwerk, ter waarde van ongeveer f 75, dat tevoren in den winkel was uitgestald geweest. Des middags kreeg genoemde heer weer bezoek van een vrouw, die hy wel van aanzien kende, en die zyn argwaan had opgewekt. Toen zij dan ook vertrokken was, zonder iets te koopen, werd een agent van politie gewaarschuwd, die haar volgde naar de Diezerkade, waar ze in een woonschip verdween. De agent, die de schippersvrouw ook hier volgde, wist haar al spoedig tot de bekentenis te brengen, dat zy twee kostbare bontwerken (ter waarde van plm. f 150) had ontvreemd. Natuurlijk werd zij toen, als verdacht van diefstal, meegenomen naar het politiebureau. Later is door rechercheurs en den agent een huiszoeking ingesteld in het be wuste woonschip, alwaar een magazijn van de meest uiteenloopende artikelen bleek aangelegd te zijn, welke goederen vermoedelijk alle ontvreemd zijn bij winkeliers alhier. Wat er al niet voor den dag kwam is moeilijk te zeggen. Kleedingstukken van allerlei aard, een heele verzameling schoenen, ook klom pen, doeken, een rond kaasje, koeken, pijpen, enz. enz. Blykbaar was alles van haar gading geweest. De vrouw, M. T., huisvrouw van J. D., is Vrijdag ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Verschillende winkeliers hebben reeds hun eigendom herkend. Petten, 29 Sept. De Ilondsbossche zeewering is de ongeveer 4500 M. lange dijk, die van de Kamperduinen tot het dorp Petten loopt en daar aan sluit aan de Petteraer Zeewering, welke onder Rijkstoezicht staat. Langs zyn geheele lengte wordt de Ilondsbossche dijk door een langzaam afloopende glooiing van zware bazalt- steenen tegen de golven der Noordzee beveiligd. Voor den dijk liggen een aantal strandhoofden, die als golf brekers dienst doen. Nadert men, van het Zuiden komende, langs het strand dezen dijk, dan bemerkt men, dat hier de rechte kustlijn van Noord-Holland een aanmerkelijke af wijking vertoont. De dyk, eenmaal in het verlengde van den duinvoet aan gelegd, vormt nu door het voortdurend afnemen van dezen met de tegen woordige kustlyn een bocht van aan zienlijken omvang. Het gevolg daarvan is, dat de sterke stroom, die hier dicht langs de kust gaat, vooral -by hevige Zuiden- en Zuidwestenwinden het water in deze bocht opstuwt, dat langzaam de achtergrond van den dyk wegspoelt en dezen „achterloops" zal maken. Om den voortgang van dit kwaad te stuiten, aldus meldt het N. v. d. D., heeft het bestuur der Ilondsbossche Zeeweripg een begin gemaakt met den aanleg van een strandhoofd ten Zuiden van Kamperduin, met het doel den stroom van het bedreigde punt af te leiden. Deze dam heeft een lengte van 245 M. en verbreedt zich trapsgewijze in zee. De zinkstukken dragen een bovenlast van 10 tot 15 c.M. dikke platen van gewapend beton. Deze platen liggen van het raidden van het hoofd glooiend naar beide zijden en zyn beklemd tusschen zware betonnen keepbalken, die verplaatsing onmogelijk maken. Met de voltooiing van dit strand hoofd acht men vooreerst het gevaar van wegspoeling van het achterland der Hondsbossche Zeewering geweken afdoende zal de maatregel eerst zijn, wanneer een heele rij van dergelijke kunstwerken de Noord-Hollandsche kust op dit punt komt versterken. Venlo. 2 Oct. Twee snuiters van 13 jaren waren de puderlyke woning in Duitscliland ontvlucht, om eens wat meer van de wereld te gaan zien. Als teerpenning had één hunner van zijn ouders 100 mark meegenomen. Alhier aangeland, vonden zij al spoedig een paar bereidwillige personen, die 't geld voor hen zouden wisselen. Zij verdwenen er echter spoorloos mede en lieten onze globetrotters op zwart zaad achter. Weldra vielen dezen nu in handen der politie, die hen ter reëxpeditie naar hun Heimat aan den grenscoramissaris over gaf. De gedienstige vrienden werden later gevonden, doch 't geld was door hen reeds verbrast. Naar de Lokal Anzeiger meedeelt, is de Duitsche politie weer groote smokkelarijen aan de Hollandsche grens op het spoor gekomen. Te Stralen nam een douane-beambte in een uit Venlo komende goederentrein een massa thee, chocolade en tabak in beslag, welke de Hollandsche treinbeambten in Duitscliland poogden binnen te smokkelen. Tegen de schuldige beambten werd een streng onderzoek ingesteld en de Duitsch- Hollandsche grensdienst nog verscherpt. Burgerlijke Stand van Oud-Vossemeer. Over de maand September. Geboorten: Johanna Cornelia, d. v. 1'. H. A. van Tilbeurgh en A. H. Depondt, Maria, d. v. M. v. Driel en R. Verkamman. Adrian». Wilhelmina. d. v. P. v. d. Vlies en J. Mejjll t^e Sliedrecht). Jaeoba, d. v. J. v. d. Jagt en L. ,1. den Engelsman. Mattheus Marinus. z. v. J. M. Minheere en J. Leune. Ondertrouwd: M. C. v. d. Stel. 25 .j.. te Tholen en J. Al. Ampt, 22 j. Overlijden: Maria Beaufort, 75 j., wed. van 1'. Droogeis. Elizabeth van Beveren, j.d., 3 m. Adriaan Deurloo, 58 j.. eehtgen. van J. Jagt. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 October 1912. Hoogste baroraeterst. 773,0 te Riga. Laagste barometerst. 747,3 te Torshavn. Verwachting (van den avond van den 7 Oct, tot den avond van 8 Oct.): zwakke tot matige winden uit Weste lijke richtingen, nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen regen, kans op nacht vorst, zelfde temperatuur overdag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1