ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag I October 1912. Derde Blad NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9307. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Ciroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. ITALIË. De koning heeft aan leger en vloot, naar aanleiding van de vredessluiting. een dagorder gericht, waarin hij con stateert, dat zij op waardige wijze hun plicht hebben gedaan. De koning betuigt zijn ingenomenheid met de resultaten, verkregen door het verdienstelijk gedrag van allen en brengt hulde aan de dapperen, die roemrijk gevallen zijn voor de grootheid van Italië. Hij eindigt met de woorden: „Wy richten de betuiging van onze groote ingenomenheid tot leger en vloot, die waardiglijk het nationale bewustzyn hebben vertegenwoordigd". RUSLAND. Betreffende de geheimzinnige onge steldheid van den kroonprins verneemt de Daily Mail het volgende: De jonge prins werd op het keizerlijk jacht „Standart" door een schot uit een Browning-pistool getroffen. Hy heeft zijn leven aan de omstandigheid te danken, dat hij den aanvaller zag aan komen en trachtte te vluchten, toen deze het wapen op hem richtte. De aanvaller was echter te vlug. Toen de bang geworden knaap ter zyde wilde uitwijken, trof hem de kogel in het onderlyf en veroorzaakte een diepe wonde, welke volgens de dokters wel ernstig, maar niet levensgevaarlijk is. Van de na den aanslag ontstane ver waring wist de dader gebruik te maken om van het jacht te vluchten en of zwemmende of met een roeiboot «.den wal te bereiken. Hij bevindt zich thans buiten de Russische grenzen. Wanneer de pleger van den aanslag niet zelf de toedracht van de zaak verteld had, zou zy nooit buiten den hofkring bekend zyn geworden. Admiraal Tsjagin, de commandant van de „Standart", die door zelfmoord een eind aan zijn leven maakte, was niet aanboord, toen de noodlottige ge beurtenis plaats greep. De studente Helene Sokolof, die na den dood van den admiraal zelfmoord trachtte te plegen, speelde een gewichtige rol in de samenzwering tegen den zoon van den tsaar. Men wil weten dat Helene Sokoio liefdesbetrekkingen met admiraal Tsjagin had aangeknoopt, om aan revolution- nairen toegang tot het kiezerlyk jacht te verleenen. Wat den patiënt zelf betreft, deze heeft een andere kamer betrokken en vertoefd daar in opgewekte stemming. Provinciale Staten van Zeeland. In de najaarszitting van de Prov. Staten van Zeeland, welke 12 November geopend wordt, komen de volgende voorstellen van Gedep. Staten aan de orde. Voorgesteld wordt ten eerste de aan houding van een verzoek van den raad van Serooskerke, om een renteloos voorschot voor wegsverbetering, en van een adres van den Roomsch-Katholieken Boerenbond „Zeeuwsch - Vlaanderen Oostelijk deel", om een subsidie van f 300 voor proefvelden. Volgens het reglement, houdende bepalingen nopens de borgtochten van de rekenplichtige Provinciale ambte naren, vastgesteld bij besluit der Staten van 12 Juli 1853, moest de door de ambtenaren te stellen zakelyke borg tocht bestaan in inschrijvingen op het Grootboek of in onroerende goederen. Voor ryks-ambtenaren en voor ge meente-ambtenaren is de gelegenheid geopend, zekerheid te stellen door het geven van effecten in onderpand. Het schynt wenschelijk, ook aan Provinciale ambtenaren daartoe gelegen heid te gevenhet stellen van zekerheid zal daardoor voor velen gemak kei ij kei- worden gemaakt. Nu hiervoor het Provinciaal Regle ment moest worden aangevuld, kwam het Gedep. Staten raadzaam voor, dit geheel om te werken en te vervangen door een nieuw reglement. Daarbij zyn voor zooveel mogelijk als leiddraad genomen de bepalingen, welke thans gelden voor de door gemeente-ambte naren te stellen zekerheid. Een concept-reglement wordt aan de Prov. Staten ter goedkeuring overge legd. Zooals Gedep. Staten bij ervaring is gebleken en ook door den hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat wordt beaamd, kunnen buitengewone omstan digheden het wenschelyk maken, dat het verkeer op een weg, welke voor komt in den legger van wegen en voetpaden en waarop dus het reglement op de wegen en voetpaden van toe passing is, in dien zin beperkt worde, dat daarop slechts in ééne richting gereden mag worden. Dat reglement houdt echter geen bepaling in, waarbij eenige autoriteit tot het nemen van dergelyken maat regel bevoegd wordt verklaard. Ten einde in die leemte te voorzien, stellen Gedep. Staten voor, dat regle ment op dat punt aan te vullen. Daar de beperking van het verkeer een ingrijpende maatregel is, meenen Gedep. Staten, dat de beslissing daar over niet aan Burgem. en Weth. kan worden overgelaten, maar aan hun College moet voorbehouden blyven. Behoud van natuurschoon. Naar aanleiding van het in hunne handen gestelde adres van den Alge- raeenen Nederlandschen Wielrijdersbond, Toeristenbond voor Nederland, om voor Zeeland een verordening in het leven te roepen tot wering van inbreuken op het natuurschoon, wyzen Gedep. Staten er op, dat eene dergelijke verordening, overeenkomstig bet gunstig advies van het Gedeputeerd College, door de Staten van dat gewest is aangenomen met 43 tegen 12 stemmen. Evenals hunne ambtgenooten van Noord-Holland, koesteren Gedep. Staten een groote ingenomenheid voor het denkbeeld, om aan de ontsierende reclame paal en perk te stellen. Om goed in het oog te vallen, is het noodig, dat die reclameborden een scherpe tegenstelling vormen met de omgeving en ieder, die in Holland gereisd heeft, weet hoe hinderlijk de storende werking van de daar langs de spoorlijnen in grooten getale aanwezige reclameborden is. Zij ontsieren er het landschap volkomen en, hoewel in ons gewest het kwaad slechts in den beginne is, zal het even wel ongetwyfeld met het toenemende verkeer ook in Zeeland voortwoekeren. Nu de reclamezucht zich hier tot dusver nog slechts weinig ontwikkeld heeft, zal het des te gemakkelijker zijn hare nadeelige gevolgen te stuiten, zonder groote belangen te kwetsen. Ook vergete men niet, dat menig ondernemer dankbaar zal zijn, als hy door een bestaand verbod verhinderd zal worden deze soort van reclame toe te passen, waartoe hij anders allicht door het voorbeeld van mededingers zou genoodzaakt worden. Gedep. Staten achten het vooral in dit gewest noodzakelyk, voor het behoud van het natuurschoon te waken, omdat Zeeland in dat opzicht een van de het meest door de natuur begunstigde streken is. De schade, door het veldwinnen van reclameborden aangericht, is niet onder cijters te brengen, maar dat zij bestaat is zeker; het natuurschoon wordt daar door voor ingezetene en vreemdeling vergald en dit oefent ongetwijfeld na- deeligen invloed uit; op allen door minder genot, ten aanzien van den vreemdeling, tevens door minder bezoek. Nu zegge men niet, dat geen vreem deling een streek zal myden, omdat er te veel reclameborden staan. Inderdaad zal de ergernis of afkeuring zich waar schijnlijk niet rechtstreeks in dien vorm uiten, maar wel middellijk; het schoon van een landschap hangt af van de harmonische samenwerking van een aantal gegevens en vermindert door tegenwerkende invloeden. Nu wordt een landschap door schreeuwende reclame ongetwijfeld minder aanlokkelijk en zal het ten slotte, by vergelijking met andere streken, waar een dergelyke ontsiering niet bestaat, ook minder vreemdelingen trekken, al geven zy zich van dat ver schijnsel niet aanstonds rekenschap en al geschiedt de inwerking meestal on bewust. Een feit is, dat het landschaps beeld niet zoo mooi is, als het anders zou zijn, en dat dit in een bepaald geval den doorslag kan geven. Na herinnerd te hebben aan de woorden, ter dege in de Staten-vergadering van Noord-Holland gesproken door prof. mr. 1). P. D. Fabius, deepen Gedep. Staten mede, dat hun ontwerp, behoudens twee kleine wijzigingen, overgenomen is van Gedep. Staten van Noord-Hollanden dat daarbij reclame borden niet volstrekt verboden is. Zij worden toegelaten voor het eigen bedryf, binnen de bebouwde kom der gemeente en wanneer in een bizonder geval naar het oordeel van Gedep. Staten het landschapsschoon niet wordt geschaad. Bestaande reclames zullen volgens het ontwerp tot 1 Jan. 1914 mogen blijven staan. Gedep. Staten stellen voor aan de gemeente Goes eene bijdrage toe te kennen van ten hoogste f 13000 in de kosten van stichting van een gebouw voor de Rijkslandbouw-winterschool. Haven te Krabbendijke. Naar aanleiding van het in hunne handen gesteld verzoek van Burgem. en Weth. van Krabbendijke, om bij het verleenen van een renteloos voorschot voor de herstelling en versterking van den havendam, rekening te willen houden met de verhoogde raming van dat werk, wijzen Gedep. Staten er op, dat in de zomervergadering een renteloos voor schot verleend werd van ten hoogste f 5534, gegrond op een raming van f 16600. De raming is inmiddels, volgens het thans door de regeeriyg en door Gedep. Staten goedgekeurde bestek, gestegen tot f 20.750. De Minister stelde nu een Rijkssubsidie van f 6917, zijnde een derde dier raming, in uitzicht, als de provincie haar renteloos voorschot tot gelijk bedrag verhoogde. Gedep. Staten stellen voor alzoo te besluiten. Weg Walzoorden naar Hulst. Gedep. Staten stellen voor af te wijzen bet verzoek van het Dagelijksch Bestuur van den Algemeenen Nederlandschen WielrijdersbondToeristenbond voor Nederland, om, in afwachting van een afdoende verbetering van den weg van Walzoorden naar Hulst, het midden gedeelte van de bestaande verharding meer bruikbaar te doen maken voor het rij wiel verkeer. Gedep. Staten wijzen er in de toe lichting tot dit voorstel op, dat uit het bericht van den hoofd-ingenieur blijkt, dat de door den Bond gewenschte af doende verbetering van den weg meer dan f 100.000 zou kosten en dat de ontworpen vermindering met ongeveer 1 M. van de van het rijtuig- en wagen- verkeer beschikbare breedte tusschen de oostelijke boomenrij en de binnen- spoorstaaf van de trambaan op dezen druk bereden weg geene aanbeveling verdient. Evenmin achten Gedep. Staten het geraden om in te gaan op het verzoek, om in de keibaan eene strook door nieuwe vlak-behakte keien te vervangen, waarvan de kosten op f 35.000 zijn te ramendaarvoor zouden weder keien van de vroegere kleinere atmetingen in den weg, moeteri worden gelegd, wat met het oog op het steeds zwaarder vervoer op den weg. minder wensche lijk is. Met den hoofd-ingenieur zijn Gedep. Staten van oordeel, dat het rywiel- verkeer over den weg de geraamde uitgave niet wettigt en dat het reeds een aanmerkelijke verbetering, ook voor automobielen en rijwielen, moet worden geacht, indien op de sedert 1911 aan gevangen wijze wordt voortgegaan met de verbetering van den weg. In de Provinciale begrooting voor 1913 is voor dit werk eene som van f 8.600 geraamd. Geen renteloos voorschot. Gedep. Staten stellen voor niet te voldoen aan het verzoek van den gemeenteraad van Vrouwenpolder om een renteloos voorschot van f 24.500 voor bestrating van den Gapingschen grindwegomdat reeds in 1864 uit de Provinciale fondsen een renteloos voorschot is verleend voor die begrinding van den weg, welken men thans wil bestratenen omdat reeds herhaaldelijk aanvragen om een tweede renteloos voorschot tot verbetering van denzelfden weg door de Staten werd afgewezen. Verbinding tusschen Noord- en Zuid-Beveland. Door de in de zomerzitting benoemde commissie, aan welke is opgedragen een onderzoek naar de verbetering der verkeersmiddelen tusschen Noord- en Zuid-Beveland en om zoo mogelyk daarover in de najaarszitting v£n 1912 rapport te doen, is aan deze opdracht voldaan. De commissie komt tot een gelijk voorstel als de commissie uit de inge zetenen van Noord-Beveland, wier rap port in de zomerzitting werd behandeld, en met welk rapport Gedep. Staten zich niet konden vereenigen. Intusschen hebben Gedep. Staten bij de behandeling van deze zaak in de zomerzitting den indruk gekregen, dat in de vergadering een sterke strooming gaat, om Noord- Beveland op afdoende wyze te helpen en daarvoor uit de Provinciale kas niet onaanzienlijke bijdragen toe te staan. Na zich overtuigd te hebben, dat de Provincie, indien zij de beschikking heeft over het recht van het veer, geen moeilijkheid kan ondervinden ten aanzien van de beschikking over de dammen, waaraan de steigers zijn ge legen en waarvan voor de bediening der veren zal moeten worden gebruik gemaakt, stellen Gedep. Staten voor het volgend besluit te nemen: a. te koopen van den eigenaar van het veer van Wolphaartsdijk op Kort- geno het recht van dat veer, voor de som van negen duizend gulden vrij geld b. te huren van de ambachtsheerlijk heid Kortgene het recht van veer van Kortgene op Wolphaartsdijk, voor den tijd van vijf en twintig jaren, ingaande 1 Januari 1915, voor de som van vier honderd vijftig gulden per jaar c. Gedep. Staten te machtigen tot het nemen van alle maatregelen, daar onder begrepen, tot zoo noodig over nemen van materieel, om het onder a bedoelde veer nk 1 Januari 1913 op behoorlijke wijze te bedienen d. Gedep. Staten te machtigen in overleg te treden met ambachtsheeren van Kortgene en de pachters van het onder b bedoelde veer, ten einde zoo mogelijk, zoo noodig met overneming van materieel, ook dit veer nk 1 Januari 1913 voor rekening der Pro vincie te kunnen bedienen; e. Gedep. Staten te machtigen in overleg te treden met ambachtsheeren van Kortgene en de gemeente Kortgene, over het overnemen door de Provincie van den door genoemde gemeente tot dusver aan ambachtsheeren betaalde recognitie van erkenning van eigen domsrecht op den steigerdam Gedep. Staten uit te noodigen, vóór l Juli 1913 aan de Staten een voorstel te doen omtrent de definitieve bediening van de beide veren. Dienst TerneuzenHoedekenskerke. Naar aanleiding van het in de zomer zitting door den heer Van Dam inge diende voorstel, om den dienst der Provinciale stoomboot tusschen Ter- neuzenHoedekenskerke te doen ver vallen en de verzoeken van de gemeenten Hoedekenskerke en 's Gravenpolder, om daar niet toe over te gaan, wyzen Gedep. Staten er op, dat de ontvangsten per reis gemiddeld pl.m. f 10,50 be dragen; het kolenverbruik kan op f 9 geschat worden; restant pl.m. f 1,50 beschikbaar bleef' voor slytage aan schip en machine. Hieruit blijkt, dat de dienst van Neuzen op Hoedekenskerke uit een economisch oogpunt geen reden van bestaan heeft. Dit zou intusschen geen motief zijn voor opheffing, indien de dienst voor personen- of goederenvervoer noodig was, of als het algemeen belang er mede gediend werd. Noch het een noch het ander komt Gedep. Staten voor het geval te zijn. Verder wyzen Gedep. Staten er op, dat de reizigers, ook die uit Hoedekens kerke zelf, toch verplicht zijn over Borsselen of Vlissingen terug te reizen, en dit ook, volgens de conducteurs, die de reizigers kennen, zullen doen. Het algemeen belang wordt door de reis op Hoedekenskerke geschaadt o. a. door de slechtere verbinding tusschen Westelijk en Oostelijk Zeeuwsch-V laan deren, terwijl by mist of stormweer de dienst den geheelen dag in de war kan worden gebracht. Gedep. Staten stellen daarom voor het voorstel-Van Dam aan te nemen. Geschiedt dit, dan is het hun voornemen, de opheffing te doen ingaan met 1 Januari 1913. Mocht het ontworpen tramplan ge wijzigd worden, dat Hoedekenskerke in plaats van Baarland eindpunt wordt, zooals reeds door de autoriteiten als wenschelijk is betoogd, dan zijn Gedep. Staten bereid in overweging te nemen, of er termen zijn, om een afzonderlijke stoomboot-verbinding tusschen Neuzen en Hoedekenskerke in het leven te roepen. Gedep. Staten stellen voor de aan de gemeenten Nisse en Veere toegestane subsidies over 1912, groot respectievelijk f 275 en f 450, te verhoogen tot f 550 en f 800. Staten stellen voor aan de Vereeniging „Ambachtsschool", te Sint- Annaland, f 125 per jaar subsidie toe te staan voor de jaren 1913, 1914 en 1915. O. a. om dezelfdè reden als boven vermeld van den Gapingschen grindweg, stellen Gedep. Staten voor af te wyzen het verzoek van het bestuur van den calamiteuzen Leendert-Abrahampolder om een jaarlyksche bijdrage van f 250 gedurende 10 jaar of f 125 gedurende 20 jaar voor de bestrating met graniet keien van den Havenweg in de gemeente Ivats. Ook aan begrinding van dezen weg is vroeger een renteloos voorschot verleend. Tramweg op Zuid-Beveland. Van het Comité tot uitbreiding van het tramwegnet voor Zuid-Beveland is een adres ingekomen, om in beginsel adhaesie te betuigen aan hun plan, om de gemeenten Ellewoutsdyk, Baarland, Hoedekenskerke, Nisse, 's-Gravenpolder en 's-Heer-Abtskerke te doen opnemen in het ontworpen net voor tramwegen op Zuid-Beveland en om dit plan te steunen. Door de Staten werd in 1911 besloten een renteloos voorschot voor den aanleg en exploitatie van trammen op Zuid- Beveland te verleenen, waarin de genoemde gemeenten niet zijn opge nomen. Naar Gedep. Staten meenen, ligt het niet op den weg van Prov. Staten op een dergelijke geheel ongewone wijze in te grijpen in een reeds door hen aangenomen plan en partij te kiezen van ontwerpen, welke ternauwernood vasten vorm hebben aangenomen en nog niet in staat van behoorlijke voor bereiding, laat staan van mogelijke uitvoering verkeeren. Zij stellen der halve voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Ten toon stelling 1913. Gedep. Staten stellen voor tot een bedrag van f 2500 deel te nemen in het waarborgfonds der te Middelburg te houden tentoonstelling van Zeeuwsche Kleederdrachten enz. Gevraagd was een bydrage van f 2500; maar Gedep. Staten geven aan het eerste de voor keur, en het uitvoerend Comité neemt hiermede ook genoegen. In hun voorstel wijzen Gedep. Staton er nog op, dat de tentoonstelling, wat hare aanleiding betreft, een eigenaardig nationaal karakter heeft en wat hare uit voering aangaat, een zuiver Zeeuwschen stempel draagt. Ongetwijfeld zal zy tot verheffing van land en volk, naar binnon en naar buiten, in stoffelyken en in geestelijken zin, medewerken. Leening. Gedep. Staten stellenvoor in te trekken het besluit van 12 Juli tot het aangaan van eene geldleening ook ten hoogste f 50.000 en te besluiten eene geldleening van ten hoogste f 65.000 aan te gaan. Nog komen op de agenda voor, voor st tillen tot wijziging van het besluit der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1