Ingezonden Mededeelingen. hem de longen haast in de keel schieten, „Brutus" wint veld, doch „Wat heeft geleerd de jonge man (hond) het hangt hem geheel zyn leven an". Zulks schiet den landbouwer te binnen, en herinnert zich een kunstje dat „Brutus" op zyn duimpje kent, en mot een stentorstem roept hij, „het is van Kuiper!" en waarempel „Brutus" laat den haas los, en loopt vergenoegd naar zijn meester, welvoldaan over zijn nimmer falende geleerdheid. De haas verdwijnt natuurlyk een anderen kant uit, dan die zyner eerste bestemming. Th. Ct). Hansweert, 2 Oct. Nog altijd zijn er waaghalzen, die durven ondernemen in een roeibootje de Noordzee over te steken. Dinsdag kwam hier een Engelschman de haven binneii in een sloepje, waarin de man zich nauwelijks bewegen kon. Om liet boegwater buitenboord te houden, had hij boven den kop en aan de beide zijden een zeildoek gespannen. Proviand had hij niet aan boord, kousen was overdaad voor hem, en een paar versleten kamerpantoffels vormden zijn schoeisel. Zijn „papieren" droeg hij zorg vuldig in een bundeltje bij zich. Woensdag zou hij opschutten om naar Amsterdam te roeien, alwaar hij zich moet aanmelden bij een aangeduide roei club. Hij beweerde al twee maanden „reis te hebben" en ook reeds Calais en Stockholm te hebben bezocht. Dat hij al veel ellende had doorstaan, was wel te merken aan zijn sjovele plunje, terwijl de vereelte handen tevens het bewijs moesten leveren, dat hij ook werkelijk „op de riemen" vooruitkomt. Liever dan naar Amsterdam had hij eerst naar Antwerpen willen varen, maar de Westerschelde, met haar kronkelend vaarwater, stond hem niet bizonder aan. In volle zee was hij ook beter thuishij was altijd op de „groote vaart" geweest. Zijn gerief bestaat uit een kompas, een kaart en een paar riemen. Zooals gewoonlijk bij zulke „wereld reizigers" deden ook hier weer fantastischo verhalen de ronde omtrent een aangegane weddenschap, welke over eenige duizenden zou loopen! Middelburg, 5 Oct. Heden is hier aangekomen van Karlstad (Zweden) het stoomschip „Bergholraen", met een lading geschaafd en gezaagd hout voor de firma I. de Broekert Co. alhier. Westkapelle. Alhier is iemand uit Engeland gekomen, om werkvolk aan te werven voor het rooien van suiker bieten aldaar. Vllssingeu4 Oct. De Kamer van Koophandel heeft in haar Woensdag avond gehouden vergadering voor kennis geving aangenomen een adres door de Kamer te Appingedam aan den minister van financiën gericht, waarin verzocht wordt ook de landbouwers in de bedrijfs belasting op te nemen. In het adres wordt gezegd, dat door deze vrijstelling de schatkist jaarlijks een millioon wordt tekort gedaan. Hoewel de Kamer te Vlissingen zich wel met de strekking van het adres kan vereenigen, meende zij evenwel, dat hot niet op haar weg ligt zich te dier zake tot den minister te wenden. Goedgevonden werd aan Gedep. Staten van Zeeland een adres te richten om de proef met het laten doorvaren van de booten van den Oosterscheldedienst naar Vlissingen voorloopig nog te continuceren. In het adres wordt er op gowezen, dat de proef, den ongunötigen zomer in aan merking genomen, vrij gunstige resultaten heeft opgeleverd, terwijl ook het goederen vervoer vermeerdert. De Kamer meent, dat een proef van bijv. een jaar beter zal kunnen aantoonen of het doorvaren van Middelburg naar Vlissingen wenschelijk is. Naar aanleiding van één op 1 December 1911 door den gemeenteraad alhier genomen besluit, waarbij in be ginsel besloten werd een plaatselijke verordening op het gewicht van brood vast te stellen, hebben Burgem. en Weth. een ontwerp-verordening samengesteld. De voornaamste bepaling uit deze ont werp-verordening zijn, dat het gewicht van het brood moet zijn als volgt: a. wit brood minstens 0,47 K.G. of 0,95 K.G.b. bruin brood of brood ge bakken van ongebuild tarwemeelmins tens 0,47 K.G., 0,95 K.G., 1,45 K.G.; 1,95 K.G. of 2,95 K.G.; c. roggebrood minstens 0,47 K.G. of 0,95 K.G of wel een veelvoud van een halve K.G. minus eenmaal 0,05 K.G. Wit brood, niet met melk toebereid, zoogenaamd waterbrood, moet gestempeld zijn met de letters W. T. B. op beide einden. Oud brood en kleine broodjes vallen niet onder de gewichtsbepalingenoud brood moet aan beide einden voorzien zijn van een daarop geplaatste strook, bevattende de woorden „oud brood". Verder wordt bepaald, dat hot brood goed gaar gebakken en van zuivere en voorde gezondheid onschadelijke bestand- deelen bereid moet zijn, zonder toevoe ging van eenig vreemd bestanddeel. Het gemiddelde watergehalte mag niet hooger zijn dan 45 procent en het watergehalte van het kruim niet hooger dan 50 procent. Dit ontwerp is om advies gestold in handen der commissie voor de straf verordening en in die der gezondheids commissie. Eerstgenoemde commissie stelt voor de genoemde gewichten boven één K.G. te doen vervallen, daar haar insziens zulke brooden niet gebakken worden. Verder wenscht zij melkbrood to doen merken met M. B. en niet het water brood te' doen merkenhet merken zal dan uitzondering wordenhet gewone brood wordt daarvan vrijgelaten. Ook zou deze commissie „hard gebakken brood" willen uilzonderen, daar dit haar inziens niet aan de bepalingen kan vol doen. De gezondheidscommissie stelt voorin plaats van „wit brood" te lezen „gebuild brood" (wit tarwebrood) en voor in plaats van „bruin brood of brood gebakken van ongebuild tarwemeel" te lezen „ongebuild brood" (weitebrood, bruin brood, bruin tarwebrood). De bepalingen omtrent het gewicht wilt deze commissie niet toe passelijk verklaren op z g.n. kleine witte of luxe broodjes en evenmin op ander speciaal bereid brood met bizondere toe voegingen. In plaats van den eisch dat het brood gaar gebakkeu moet zijn, wilt de com missie lezen „overigens beantwoordende aan de eischen voor consumtiebrood in den Codex Alimentarius no. 5 gesteld. Het verwijzen naar dezen Codex vindt de commissie wenschelijk, omdat daarin de begrippen duidelijk zijn omschreven en er dus geen verschil van meening of verwarring daaromtrent kan ontstaan. Aan de gewichtsbepalingen meent de commissie geen advies te moeton uit brengen, omdat zij, uit eon gezondheids oogpunt daarvan liet nut niet inziet en omdat zij de overtuiging heeft, dat liet practisc.h bijna onuitvoerbaar is, ieder brood, bij aflevering op verschillende tijdstippen, nadat het den oven heeft verlaten, aan een voorgeschreven gewicht te laten voldoen. Een voorloopig onderzoek heeft de commissie geleerd, dat het uitdrogings procent van de drie broodsoorten ongeveer bedroeg (na 24 uur) a. gebuild brood 4.5 pCt.b. ongebuild brood 2 pCt. en c. roggebrood 2 pCt. K E R K N I E U W S. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Kortgene ds. J. F. Lijsen te Ankeveen (N.-Holl.) L.l. Zondagvoormiddag werd do beroepen predikant te Oud-Vossemeer, de WelEerw. Heer F. van Asch, cand. te Eethen, als zoodanig bevestigd door ds. E. G. J. Bal, pred. te St.-Philips- land, met eene rede, naar aanleiding van Lukas 912a. Des namiddags hield de nieuwe leeraar zyne intrer-rede, waar van de tekst was Psalm 119: 116. Beide godsdienstoefeningen werden door eene talrijke schare bijgewoond. Schiermonnikoog bezit op het oogenblik geen Ned. Herv. predikant. Ds. C. G. M. Quack is 12 Nov. 1911 overleden, waardoor het eerste jaar geen predikant mag beroepen worden (gratiè- jaar), doch de predikanten uit den ring onderling den dienst moeten waarnemen. Nu is Schiermonnikoog in den winter slecht te bereiken en zoo is het geschied, dat mevr. de wed. C. G. M. Quack den geheelen winter Zondag aan Zondag in het hekje vóór den preekstoel staande, een preek van haar overleden echtgenoot heeft voorgelezen. De dienst opende en sloot zij met bidden van het „Onze Vader". Gereformeerde Kerken. Ds. A. D. C. Kok, die het beroep naar de Geref. Kerk te Scharendyke aannam, hoopt Zondag 20 Oct. van zijn gemeente te Nieuw-Helvoet afscheid te nemen en Zondag 3. November te Scharendyke intrede te doen. Als bevestiger hoopt op te treden ds. E. C. B. v. Herwerden, uit llhoon. Tweetal te HaamstedeF. J. v. d. Ende te Westkapelle en C. Staal Fz. te Oosterland. Aanbestedingen, Verknopingen enz. Zierlkzee. 3 Oct. Ten overstaan van don notaris W. F. del Campo, genaamd Camp te Renesse zijn heclon alhier in het openbaar verkocht Kalfvaarzen voor f 246, f 241, f 241, f 242Leegevaars voor f 201 Kalf- vaars, pas gekalfd, f 172. Itenesso. De veevoervereeniging, „Eendracht maakt Macht", heeft op 5 October aanbesteed de levering van een last erwten, rogge, mais en gerst. Gegund werdenerwten voor f 7,99 per 80 K.G. aan den heer W. Merle, Zierikzee; mais voor f 6,1-7 per 80 K.G. aan don heer II. Landegent, te Burg- sluis; rogge voor f 6,52 per 70 K.G. aan den zelfden; gerst voor f (5,10 per 65 K.G. aati den heer G. Verseput te Renesse. ONDER VV IJ S. Benoemd tot onderwijzeres aan de openb. school te Rotterdam, moj. C. A. de Koning te Oosterland. Mej. C. P. Hondius te Goes, is be noemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Westkapelle. Tot onderwijzer aan de met 1 Nov. a.s te openen Chr. school te Tholen, is benoemd de heer L. F. J. Hajer te Zuidland. Aan de Theol. School te Kampen slaagde voor het candidaats-examen, 2de gedeelte, de heer J. VV. Essplink van Stad aan 't Haringvliet. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 ('ts. Hoe moet Rona cacao worden klaar gemaakt? Voor eenige maanden brachten wij Rona cacao in den handel. Daarmede bedoelden wij aan het publiek een cacao to bieden beter ju kwaliteit maar uiet duurder dan de andere soorten goed- koope cacao, waaraan men gewoon was geraakt. Dat doel is bereikt. Aanstonds hebben een zeer groot aantal gebruikers de prachtige kwaliteit weten te waardeeren, zij zijn vol lof over Rona cacao en gebruiken ze ge regeld. Toch waren er ook gebruikers, die niet zoo dadelijk tevreden waren. Voor zoover ons dat mogelijk was, bobben wij die gevallen, welke ons aanvankelijk verbaasden, nader onderzocht. Daardoor kwamen wij tot eene merkwaardige ontdekking. Het bleek namelijk in elk van die gevallen, dat de gebruikers niet wisten, hoe de Rona cacao moet worden gereedgemaakt. Nadat toen in hun tegenwoordigheid de Rona op de juiste manier was klaargemaakt, moesten zij erkennen 1". dat. zij heerlijke chocolade hadden ge dronken en 2°. dat /ij niet hebben geweten, dat goede cacao zoo goedkoop is. Wat was liet geval? Men was gewoon van de andere soorten bij de bereiding eene vrij belangrijke hoeveelheid te nemen, meestal ongeveer drie goed gevulde theelepels cacao voor een kop, en bij het maken van melk-chocolade kwam het zelfs voor, dat men bijna 1 ons cacao op 1 liter melk nam. Als men zooveel cacao voor de bereiding neemt, blijft er van liet begrip „goedkoop" niet veel over. Bij het probeeren van Rona cacao deed men nu ook zoo. Dan proefde men wel, dat de smaak geheel anders was, maar het was te sterk, te zwaar, te krachtig. Dat nu is zeer verklaarbaar, want Rona is inderdaad veel krachtiger, de goede pittige oacaosraaak is daarin veel meer ontwikkeld. Het gevwlg is, dat men voor de bereiding veel minder noodig heeft. Men moet niet meer nemen dan een theelepel (ongeveer 6 ii 7 gram) voor een kop, en niet meer dan 35 gram (H A 2 eetlepels) voor een liter (kan) melk. En dan moet lliet water of de melk goed koken. Goede thee zet men niet zonder kokend water, en zoo ook smaakt de cacao veel beter als men goed kokend water of kokende melk gebruikt. Toen nu de gebruikers de Rona cacao op deze wijze gereed maakten, werden zij plotseling bekeerd tot vurige bewonderaars van dit heerlijke/abri kaat en stonden versteld over ,de bizondere goedkoopte van dezen gezonden drank. Daar het ons niet mogelijk is alle gebruikers, die in diezelfde dwaling zijn vervallen, te bereiken, meenen wij goed te doen de opgedane ervaring algemeen bekend te maken, opdat ieder, die met Rona cacao een proef neemt, daarmede rekening kan houden, Wkksi'. C. J. VAN II0UTEN ZOQN. RECHTSZAKEN. Zooals reeds bericht is zal op 17 Oct. e.k. voor de Amsterdarasche rechtbank D.'van Eyk terecht staan. Hem is o.m. ten laste gelegd, dat hy den 29 April te Sluiskil den heer A. A. Ramondt heeft bewogen tot afgifte van verschillende effecten onder voorgeven, dat hij in Engeland een patent zou bezitten tot het vervaardigen van Royal Solvent zeep. Door den Minister van Justitie is bepaald, dat, met ingang van 1 November 1912, de getuigengelden bij de Recht banken zonder eenige korting, onder verantwoordelijkheid van den griffier, aan de getuigen zullen worden uitbetaald. De rechtbank te Middelburg veroor deelde Vrijdag den 26-jarigen herbergier A. K. uit lerseke, die eerst ziin vrouw en daarna de beide gemeenteveldwachters met een mes dreigde, en zich vervolgens tegen de hem arresteerende politiemannen verzette, tot één maand gevangenisstraf. Dezelfde liefhebbende echtgenoot werd Dinsdag j.l. wegens mishandeling vun zijn vrouw ook tot één maand veroor deeld. Een opperwachtmeester-instructeur by het ,3e regiment huzaren, die in eersten aanleg, bij vonnis van den krijgs raad te 's-Gravenhage was veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenis straf, met ontzegging van het recht om by de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tyd van vyf jaren, ter zake van het te Amsterdam in den loop van het. jaar 1910 plegen van ontucht met aan zyn gezag onderworpen militairen in zijn woning in de cavaleriekazerne aldaar, is in hooger beroep door het Hoog Militair Gerechtshot te Utrecht voor deze feiten veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met bovenbedoelde ont zegging van den tijd van vyf jaar. In de Zaterdagmorgen gehouden zitting van het kantongerecht te Mid delburg kwam voor de zaak tegen M. E. de V., te Vlissingen, beschuldigd van het verkoopen van volle melk, welke niet van het goede gehalte was. Op 25 Juli nam de keurmeester Meerendonck een monster melk van haar. De apotheker Baard onderzocht deze melk en bevond, dat het gehalte aan vaste stoffen te klein was. Het vet gehalte was goed. De apotheker conclu deerde dat er beslist water bij de ipelk moest gedaan zijn. De vrouw verklaarde, dat er beslist geen water by de inelk was gedaan. Zij weet het aan 't weer, dat de melk niet goed was. Het O. M. meende, daar bekl. als inelkslijtster slecht bekend staat en reeds eerder veroordeeld is, geen geldboete te moeten eischen, en vroeg 7 dagen hechtenis. Bekl. zeide, dat ze dat niet goed vond. Ze betoogde nogmaals, dat ze geen water by de melk had gedaan en dat haar klanten haar melk goed vonden. Uitspraak over 8 dagen. SPORT. „Z. V. V." en „Concordia". Zondagmiddag had een vriendschappe lijke wedstrijd plaats op het Z. V. V.- terrein tusschen Z. V. V. en Concordia van hier. Nadat scheidsrechter Veersema beginnen gefloten heeft, zitten beide elftalen vol vuur op den bal, doch het schynt by verkennen van eikaars krachten te blijven. Wel was het spel grooten- deels op de Concordia-helft, doch Z. V. V. wist haar meerderheid niet uit te drukken, zoodat rust kwam met blank score. Nadat gedraaid was, trachtten beide elftallen toch een puntje te maken. Eindelijk gelukte het Z. V. V. het Concordia-doel te vinden. Kort daarop kreeg by inloopen de Z. V. V. keeper een ongeval en stopte men even. Spoedig was het weer volmaakt' en Z. V. V. nam als wraak den hal mee en deponeerde hem nogmaals in het vyandelyk net. Toen einde gefloten werd, had Z. V. V. welverdiend met 20 gewonnen. LOTERIJWE T. A. B., agent der N.V. „De Tijdgeest", die te Helmond terecht stond, verdacht van overtreding der loterywet, is te dier zake door den kantonrechter aldaar vrijgesproken en van alle rechtsvervolging ontslagen. Voor het kantongerecht te Neuzen stond Vrijdag terecht D. H., agent van de „Tijdgeest", beklaagd van overtreding der loterij wet. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen hem f 50 boete subs. 30 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Ter Aa, uit Rotter dam, zette in een uitvoerig pleidooi uiteen, dat de „Tijdgeest" niet handelt in strijd met de loterijwet, daar zij premie-obligaties uitgeeft. Hij conclu deerde tot vrijspraak of tot ontslag van rechtsvervolging. Nog werd behandeld de zaak tegen J. D., agent van de Maatschappij „Fortuna", eveneens wegens overtreding deidoterij wet. Uitspraak 17 dezer. De eisch was f 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. E. Meijer van Amsterdam, vroeg vrijspraak. Uitspraak 17 dezer. De ontvluchting der Hollandsehe barones. Omtrent de ontvluchting van de baronesse Van Qoehoorn uit het krank zinnigen-gesticht te Brussel, leest men in de Nieuwe Gazel nog de volgende bizonderheden Sedert lang was de ontvluchting voor bereid. Twee pogingen mislukten, doch den derden keer was alles beter ingericht en bekwam mejuffer Van Coehoorn de vryheid. Mr. Dejardin was Zaterdag op jacht gegaan te Barvaux. Hij ontving er een telegram, in het Fransch opgesteld, waarby men hem meldde, dat het feest, 't is te zeggen de vlucht, 's anderendaags, dus Zondags, moest plaats hebben. Om 4 uren verliet de advocaat Barvaux en om 7 uren kwam hy te Brussel aan. Hy werd er afgewacht door mevr. Dejardin, een bloedverwant en 'n vriend. Men trad een herberg op de Rogierplaats binnen en trol er de laatste schikkingen. Daarna namen zy plaats in een auto, die van Oostende gekomen was en om 10 uren precies kwamen zy voorby het Fort Jaco, een voetweg volgend, langs het gesticht en niet ver van de kamer, waar zich het meisje bevond. Volgens overeenkomst toette de auto driemaal. De jonge barones wachtte op dit sein. De auto begaf zich dan naar den Waterlooschen steenweg en mej. Van Coehoorn sprong door het venster en viel in de armen van een bevriend per soon, deed een baard aan en een mans broek en hing een breeden mantel om. Zij verborg heur haar onder een muts en met een lichten wandelstok in de hand, trad zy, langs .een engen hofweg, met verzekerden stap naar het hek, waar de laatste kaart gespeeld werd. Het hek ging open en de barones was vrij. Zij liep naar den auto en wierp zich in de armen van hen, die gezworen hadden haar de vryheid weer té schenken. Snikkend bedankte zij -allen, die zich voor haar opgeofferd hadden en drukte de handen, die haar toegestoken werden. Doch het vertrek eischte spoed. Men sprong in den auto, die in volle vaart wegreed. Zij trok warme kleederen aan en nam een verkwikkenden drank, want de auto was van alles voorzien. Men reed voorby Waterloo en kwam te Nyvel aan. De auto stopte voor een herberg, mej. Van Coehoorn stapte uit en dronk een tas warme melk. Doch men verbleef er niet lang en zette den weg voort naar Peruwelz, by Doornik, waar de ouders van mevr. Dejardin wonen. Deze waren verwittigd en*alles was in orde om de reizigers te ontvangen. Het is daar, dat de barones het overige van den nacht doorbracht. - Peruwelz is op ongeveer honderd meters van de Fransche grens gelegen. Alle voorzorgen waren genomen, voor in geval het meisje nog zou verontrust worden. Een nieuwe ontvluchting was er gemakkelyk en de jonge barones zou spoedig den Franschen bodera bereikt hebben. Doch al deze voorzorgen waren overbodig. 's Anderdaags kondigde mr. Dejardin het meisje aan, dat hij haar familie over haar vlucht zou inlichten en dat zij vrij was te handelen, zooals zij verkoos. „Ik smeek u", antwoordde de barones, „doe het niet. Toen ik ray in het gesticht bevond, heb ik het bezoek ontvangen van geen enkel myner bloedverwanten. Men heeft mij gansch alleen gelaten. Laat gij mij toch niet alleen en verleen mij nog uw bijstand en raad". En de barones overhandigde den advokaat haar volmacht. Het is ook op aanraden van mr. De jardin, dat het meisje verklaard heeft, alle betrekkingen met den koetsier af te breken. Er werd dan bèsloten, dat de .juffer te Parijs zou gaan verblijven. Maandagnamiddag, om 1$ uur, steeg men terug in den auto en om 4 uur kwam men te Rysel aan, zonder het minste verontrust geweest te zijn, noch aan den Belgischen, noch aan den Franschen toldienst, waar al de formali teiten vervuld weiden. Om 4 u. 27 namen de barones en mevr. Dejardin plaats in een sneltrein voor Parijs, terwyl de advocaat rechtstreeks naar Oostende weerkeerde en de auto terug naar België gebracht werd. Dit is geheel het verhaal van de -vlucht van mej. Van Coehoorn uit het Fort Jaco. Mr. Dejardin is Dinsdag te Brussel gebleven en is om 6 uren 's avonds naar Parys vertrokken. Hy gaat een bezoek brengen aan den heer Briand, minister van justitie, hem het geval zyner cliënte uitleggen en hem de be scherming vragen van het Fransche gerecht. Een vertegenwoordiger van een blad heeft te Parys een onderhoud gehad met baronesse Van Coehoorn, in gezel schap van den heer en mevrouw Dejardiu. Vooreerst drukte jonkvrouw Van Coehoorn haar genoegen uit te hebben vernomen door de Belgische bladen, dat de openbare denkwijze haar ont snapping met genoegen vernam en er zich over verheugde. De barones, die vier talen spreekt, verhaalt daarna, hoe haar jeugd voorbij ging, op het kasteel harer ouders, zonder veel genoegen voor haar. In stryd met wat gezegd werd, hebben haar bloedverwanten geen deel genomen aan den Belgisch-Hollandschen oorlog van 1830 en behoorden niet tot hoog waardigheidsbekleders by het Hof. Haar moeder bekleedt evenwel een verheven rang in Nederland. Vader Van Coehoorn stierf 'den 26 November 1911 en één harer zusters trad enkele maanden geleden in het huwelyk. Sinds veranderde de houding der moeder tegenover haar jongere dochter. Geen enkele plagerij werd haar bespaard

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 7