ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 27 September 1912. r Van Heufen's Cacao Eerste BÏad. Kostelooze Koepok-inenting en herinenting NIEUWSTIJDINGEN Z ierikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9292. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. A D V E R T|E N T I E N. Van 13 regels 30 els., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zuiver en oplosbaar. Vol vetgehalte (cacaoboter). Volkomen ontwikkelde, pittige cacaosmaak. BERICHT. Zij, die zich met I October as op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. op Zaterdag 28 September e.k., 's namiddags 2 uur, in het gebouw voor lyders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint Antonie- of Man huisstraat, wijk C no. 80. De geneeskundigemet de vaccinatie belastverzoekt met aandrang zorg te dragendat de beide bovenarmen van de inteënten kinderen en volwas senen goed gewasschen zijn. DRA NITW E T. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een ver zoekschrift is ingekomen van ADRIAAN VAN DER VELDE, wonende in deze gemeente, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het benedenlokaal van het perceel, staande op den hoek van den Scheepstimmerdyk nabij de Tramhalte, wjjk A no. 489. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bjj Burge meester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, den 26 September 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth. 1°.-B. P. D. DE VOS, 1°.-Secretaris. Algemeen Overzicht. Duitschland heeft één zijner beste diplomaten door den dood verloren. Te Badenneiler namelijk overleed Baron Von Marschall. de bekende Duitsche gezant te Londen. Voor herstel van gezondheid toefde hij met zijn familie in genoemde badplaats. Aan het Engel- scho hof was hij een zeer geziene persoonlijkheid. Vrij onverwachts is hij gestorven. Twee leden van het Pruisisch Huis van Afgevaardigden, Borchardt en Leinert, stonden op aanklacht van den inmiddels overleden voorzitter van ge noemd Huis voor den strafrechter te Berlijn terecht. In de aanklacht werden zij beschuldigd van huisvredebreuk en verzet togen de openbare rrfacht. Zij hadden namelijk aan het bevel der politie, die door den voorzitter van het Huis was te hulp geroepen, en hen gelastte de vergaderzaal te verlaten, geweigerd gevolg te geven. Beide afgevaardigden verdedigden zich zelve, en beriepen zich op hun onschendbaar heid. De ambtenaar van het openbaar ministerie eischte tegen Borchardt vijf weken gevangenisstraf eii tegen Leinert 200 Mark boete. In Duitschland zijn de vleeschprijzen tot een verbazende hoogte gestegen, zoo. lat voor den kleinen burgerman en voor de arbeiders rund- en varkens- vleesch zaken van weelde geworden zijn. Dczo gebruiken nu paarden- en honden- vleeach. De Duitsche reactionnairen denken, dat voor het volk hondenvleesch goed genoeg is, wanneer de agrariërs maar grove winsten maken. De hooge vleeschprijzen zijn een gevolg van de verderfelijke protectionistische politiek, die door de regeering gevolgd wordt. Uit Nederland en andere landen mag geen vee in Duitschland worden ingevoerd. Enkelen, namelijk de groote grond bezitters, zijn met dat verbod van invoer ten zeerste gebaat, want zij kannen nu de prijzen van het vee zoo boog opdrijven, als zij zelve willen. Zij mesten zich vet ten koste van het volk. Maar het grootste deel der natie en voornamelijk het deel, dat behoefte heeft aan krachtig voedsel, lijdt daaronder. Heeft Frankrijk met de samentrekking van zijn vloot in de Middellandsche Zee ten doel deze zee volkomen te beheerschen, teneinde bij een eventueelen oorlog met Duitschland de Italiaansche vloot in toom te kunnen houden, en zoo het mogelijk is do Italiaansche kuststeden aan te val len, uit een uitlating van den Franschen vice-admiraal Germines blijkt, dat Frank rijk nog andere oogmerken ter zee heeft. Het matigt zich namelijk met Engeland liet recht aan om het Nauw van Calais, dat een natuurlijke grens tusschen beide landen vormt, als territoriaal water in oorlogstijd af te sluiten en onzijdige schepen de doorvaart te beletten. Naar aanleiding van deze uitlating zal Erzbergen in den Duitschen Rijksdag de regeering om inlichtingen vragen. Hij wenscht namelijk van den Rijkskansolier te ver nemen, in hoeverre de kabinetten te Londen en te Parijs de opvattingen van den vice-admiraal deelen, en of de Duitsche regeering van zins is stappen te doen om in samenwerking met de meest belanghebbende onzijdige staten tegen zulk een opvatting op te komen. In de pers doet een anecdote over Millerand, den Franschen Minister van Oorlog, de ronde. Deze koesterde sedert lang den stillen wensch om de leger- manoevres te paard te kunnen bijwonen. Vandaar dat hij in de militaire rijschool geregeld les in de rijkunst nam. Maar daar de Minister een corpulenten lichaams bouw heeft, bracht hij het in de edele kunst niet ver. Hij was en bleef ondanks die lessen een slecht ruiter. Een oude luitenant der cavallerie, die om zijn bijziendheid den Minister niet herkende, maakte op zijn rijden aanmerking. „Sacreblen", wat rijdt u slecht! U bent zeker een reserve-luitenant bij de infan terie? In den oorlog zoudt u absoluut ongeschikt zijn om zes uren achter elkaar te paard te blijven zitten I" Millerai.d luisterde zonder tegenspraak. „Waar ligt u toch in garnizoen?" voer de luitenant voort. „In Parijs". „En welken rang bekleedt u?" „In het geheel geen, luitenant". „Wat? in het geheel geen?" „Neen, luitenant, ik heb het ongeluk Minister te zijn". Tableau. In Spanje is een. spoorwegstaking uitgebroken, nadat al.e pogingen om het tusschen de spoorwegmaatschappijen en de spoorwegbeambten gerezen conflict bij te leggen, mislukt waren. Met bet oog op deze staking zijn al de reservisten, die machinist van beroep zijn, naar Barcelona ontboden. Gewapende Kretenzers zijn op Samos geland, waar zij door de bevolking met open armen ontvangen zijn geworden. Het Turksche garnizoen heeft zich in Wathy terugtrokken en verschanst. De oppositie in het Hongaarsche Parlement heeft gevolg gegeven aan haar voornemen zich naar Weenen te begeven, teneinde de bijeenkomst der Hongaarsche delegatie aldaar bij te wonen. Uit het Hongaarsche Parlement worden n.l. telken jare leden afgevaardigd naar de Oosten- rij ksche hoofdstad, teneinde aldaar te beraadslagen over aangelegenheden, die bet geheele rijk raken. Vijf-en-dertig léden nu van de Hongaarsche oppositie zijn Zondagmorgen uit .Boedapest te Weenen aangekomen, waar zij aan het station door een talrijke menigte met Eljen-gei'oep werden ontvangen. Ook langs den weg van het station naar de hotels/ waar zij hun intrek namen, stond een compacte menigte hen levendig toe te juichen. Tien leden van de Hongaarsche oppositie hadden bij de Maandag ge houden zitting der Hongaarsche delegatie kans gezien op de galerij plaats te nemen. Karolyi protesteerde van de galerij uit naarn Van de overige oppositieleden tegen de onwettige zitting der delegatie. In de zaal werd nu geroepen„Er uit, er uit". De oppositieleden verlieten hierop de vergaderzaal, en werden, op straat ge komen, met geestdriftig gejuich door de talrijke volksmenigte begroet. Zij zijn hierop naar Budapest terug gereisd, waar meer dan honderdduizend menschen hen aan 't station opwachtten. Toen zij uit den trein gestapt waren, zong de menigte het Kossuthlied. Graaf Karolyi hield een toespraak, waarin hij voor de ontvangst bedankte, zijn tevreden- beid betuigde over het resultaat der betooging te Weeneu, en verklaarde, dat men den strijd tegen de regeering, die de grondwet geschonden had, krachtig zou voortzetten Die strijd moet eindigen met de schepping van een nieuw demo- kratisch Hongarije, met algemeen en gelijk kiesrecht. NEDERLAND. Assen, 24 Sept. Omtrent de poging tot vergiftiging op haar echtgenoot op Lombok, onder deze gemeente, waarvan Antje Ph., huievrouw van B. A. verdacht wordt, kan nader gemeld worden Do verstandhouding tusschen man en vjouw laat nogal wat te wenschen over. Anlje Ph. zou al eens tegen Roelof gelegd hebben, dat zij „ten eeuwige dage niet bij hem blijven wou". Kortweg zij wou van haar echtgenoot af. A. zelf deelde o. a. mede, dat zij 't op 't huisje gemunt bad. Bij een notaris hier ter stede is n.l. opgemaakt, dat degene die 't langst leeft van 't echtpaar, in het bezit van het buisje, waarin zij hun intrek hebben, zou komen. Dinsdag nu zou do vrouw van een stuk spiegelglas, hetgeen in beslag ge nomen is, kwik gekrabd hebben. Dit werd in de soep gedaan en den man voorgezet. Toen al vond deze de soep allesbehalve lekker en vroeg zijn vrouw o. a. wat er toch in lag. „Och, dat zal zeker stof zijn", had zij geantwoord. Op 't land werkende dien middag, had de man zich niet erg wel gevoeld, maar den volgenden dag werd weer van de soep gegeten en toen A, nog steeds dat „vuile goedje" daarin vond, heeft hij de soep mee naar het land genomen en ze een buurman laten zien met de vraag„zou dat ook kruit kunnen zijn". „Wel neen", was het antwoord, „kruit is blauw, maar 't kan wel kwik zijn, ik zou er eens mee naar den dokter gaan". Toen A. zijn voornemen te kennen gaf, met de soep naar den dokter te gaan, moet de vrouw nog getracht hebben, hem de soep afhandig te maken, hetgeen niet gelukt is. A. ging naar dr. Groene wegen met de soep en deelde dezen de toedracht der zaak mee, waarop A. aangeraden werd zich tot" den officier van justitie te wenden. Het geval kwam in onderzoek met het bekende gevolg. A. schijnt er intusschen goed te zijn af gekomen, hedenmiddag toch was hij in 't recht9gebouw aanwezig, wel niet als anders nog (de medicijnen had hij in den zak), maar 't zou weer in orde komen. Amsterdam, 25 Sept. Gisteren is alhier op het Jonas Daniël Meyerplein een groote oploop geweest. Toen een troep schoolkinderen in het vrije halfuurtje daar aan het spelen was, werd de onderwijzer, die toezicht hield, door een drietal groote straatjongens gehinderd en met rotte appelen gegooid. Twee politieagenten wilden er een eind aan maken, maar zij werden door de jongens afgeranseld. Uit het naburige politie- l^ireau kwamen toen vele andere agenten, die met den wapenstok ruimbaan moesten maken, onder de opdringende menigte. Na elkander werden twee van de bel hamels gegrepen en opgebracht. De derde echter werd langen tijd achtervolgd, zonder dat men er in slaagde hem te pakken. Eerst langzaam verspreidde zich de menigte. 26 Sept. Hier ter stede is ge arresteerd een persoon arts en reserve- officier by de landweer, die verdacht wordt van oplichting. Hij zou namelijk op een gunstig adres kamers hebben gehuurd en daarna advertentie's in de kranten hebben geplaatst, waarby jongelui werden opgeroepen voor een betrekking bij een maatschappy in Oost-Indië. De jongelui die op de advertentie afkwamen, werden dan door den dokter onderzocht, waarby deze zich uitgaf voor officier van gezondheid en moesten voor dit onderzoek de som van twee gulden storten. Later zou hen echter gebleken zyn, dat de advertentie geheel willekeurig door den dokter geplaatst was, dat de bedoelde maat schappy geen jongelui zocht en dat de guldens voor het onderzoek alle ver dwenen in den zak van den dokter. Vandaar dat de politie de zaak ter hand nam en thans onderzoekt in hoe verre hier van oplichting sprake is. De begrafenis van juffrouw Lam- kamp uit de Ten Katestraat alhier, de ongelukkige, die door het innemen van lysol een eind aan haar leven heeft gemaakt, heeft gistermorgen op „Vreden- hof" plaats gehad. Men weet, dat in de Ten Katestraat en omgeving de verbittering tegen Lamkamp zeer fel is, wegens de houding tegen zijn vrouw aangenomen. Deze verbittering nu is gistermorgen scherp tot uiting gekomen De begrafenis had om 10 uur uit het Wilhelminagasthuis plaats. Tegen dien tijd was een ontzaglyke menigte voor het gasthuis saarageschoold. bo orde kon slechts door een vry talrijke politiemacht gehandhaafd worden. Lamkamp zelf nam aan de begrafenis deel en dit was voor de opgewonden schare een aanleiding om in gescheld en gejouw los te barsten. De smaadkreten en scheldwoorden waren niet van de lucht. Zoo ging de stoet naar „Vredenhof", De politie had hier echter afz'ettings- maatregelen genomen. Aan het graf werd gesproken door een zwager der overledene, die haar nagedachtenis huldigde, maar niet kon nalaten, aan zyn ergernis tegenover Lamkamp ondubbelzinnig uiting te geven, zoodat rechercheurs den spreker tot eenige kalmte moesten bewegen. Bij het vertrek van de begraafplaats werden van het volgrijtuig de glazen verbryzeld. De politie had veel moeite erger te voorkomen. Haarlem, 25 Sept. Dinsdagavond half- acht brak door onbekende oorzaak brand uit in de rust- en deponeerkaraer van de lnfanteriekazerne aan de Nieuwe Gracht alhier, welke kamer altyd na 5 uur gesloten is. Het vuur verspreidde zich van daar zóó snel, dat weldra de geheele Zuide- lyke vleugel was aangetast. De brandweer was weldra aanwezig en liet, wat in jaren niet gebeurd is, de brandklok van de Groote Kerk luiden, om al het heschikbare materiaal met bediening, die anders nooit gerequireerd wordt, op te roepen. Welhaast werd uit een 30-tal slangen water gegeven. Hoewel het oude gebouw zeer fel brandde was er weldra geen gevaar meer voor overslaan der vlammen naar de andere gebouwen, Maar de Zuidelyke vleugel brandde geheel uit. Het was een merkwaardig moment toen 2000 patronen, waaronder wacht en revolverpatronen achter elkaar knal lend ontploften als tirailleurvuur. Om 9 uur was de brandweer het vuur meester. Was er wind geweest, dan zou, allicht de gansche kazerne verloren z(jn ge raakt. De schade is groot. Voor de bewoners der kazerne, thans slechts circa 400is geen oogenblik gevaar geweest. Nader wordt gemeld: Ook de Westelijke vleugel is uitge brand. Men zegt, dat het vuur aangekomen zou zijn in de cantine, vlak by de rust en deponeerkamer. De cantine, met daar boven kleed- en rustkamer der compagnie van het 3e bataljon, de rustkamer van den staf van 't regiment, 4 logieskamers der 4e comp. 3e bat. zyn uitgebrand. Het aantal patronen, dat ontbrandde, wordt van andere zijde als 8000 opge geven. Ook de rauziek-instrumenten ver brandden. VGravenkage, 25 Sept. Dezer dagen overleed alhier een hooggeplaatst mili tair. Voor jaren had de arbeider E. te Ekslo (Drente) thans reeds een raan van middelbaren leeftijd by hem als oppasser gediend en hij stond hoog by zijn meerdere aangeschreven. Thans ontving E. bericht, dat hem een lijfrente van f 130 's jaars was vermaakt. Uit Stad en Provincie. Zierckzec, 27 Sept. Ten behoeve der Oudheidskamer is ontvangen, van mevr. De Vrieze (geb.) Vorstheuvel Labrand: eenige fraaie dameskleederen uit het eind der 18e of het begin der 19e eeuw, benevens een z.g.n. „valhoed" voor kinderen van den heer F. Capelle: een sierlyk besneden vaandelstok met figuren van touwwerk, vogels, enz., uit hef jaar 1834, benevens in bruikleen twee steenen koi lkannen van den heer P. Z. van der Linde te Dreischoreen stuivertje van Holland van 1738. Zij, die er belang bij hebben over de Argentynsche Republiek goed te worden ingelicht, kunnen gratis en in het Hollandsch een degelijke brochure en een duidelijke kaart van genoemd land bekomen. Zij behoeven, om in het bezit van een en ander te geraken, slechts een schriftelijk verzoek te richten tot den heer Carlos F. Saguier, consul- gei oraal van de Argentijnsche Republiek le Amsterdam. Wij deelen mede, dat het paling- bericht uit Noordgouwe, dat van ge achte zyde ons werd toegezonden, niet van onzen gewonen correspondent af komstig is. Korkwerve. De Neerbosch-cent heeft in deze gemeente gedurende het 3e kwartaal 1912 opgebracht de som van f 8,81. Zonnomalre. Het leesgezelschap „Tot Verlichting en Uitspanning" alhier zal op 29 Sept. a.s. 60 jaar hebben bestaan. Opgericht door wylen ds. Zeeman heeft het in een groote behoefte voorzien en telt thans nog 20 leden. St.-Maartensdyk. Uit deze gemeente zullen weder een 80 arbeiders naar Engeland vertrekken om daar de najaars werkzaamheden op het veld aan de su kerbieten te verrichten. Naar wy vernemen, hebben uit verschillende do'p^n van 'teiland Tholen ongeveer 300 personen by den heer J. Bazen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1