ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 20 September 1912. Allerhande. (Z lerlRzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9289. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever.Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTEN Til E N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zij, die zich met I October a s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. I DE LOOZE Jr. Ons werd toegezonden een overdruk uit het in het begin van deze maand verschenen Tijdschrift van Strafrecht waarin door mr. S. G. Canes, substituut- griffier bij de arrondissements-rechtbank te Zierikzee, behandeld wordt „De ver zekering en het Strafrecht". In dit alleszins belangwekkend artikel wordt door den geachten schrijver in de eerste plaats gewezen op een leemte in ons strafwetboek, dat niet strafbaar stelt liem, die bij brand van bet verzekerde zich ten koste van den verzekeraar poogt te verrijken door aan dezen een hoogere schade op te geven, dan werkelijk ge leden is. In de strafrechtpraktijk was die leemte reeds veelmalen gebleken, wat Minister Cort. van der Linden indertijd aanleiding gaf om in zijn novelle op het Wetboek van Strafrecht een aanvulling op artikel 328 van genoemd Wetboek in te die nen, waarbij strafbaar wordt gesteld hij, die met het oogmerk om zich of een ander, ten nadeele van den verzekeraar, wederrechtelijk te bevoordeelenop zettelijk aan dezen een verdichte of on juiste opgave doet van schade aan het verzekerde goed gelederf. De geachte schrijver van bovengenoemd artikel -vond in een onlangs voor de rechtbank te Zierikzee berechte strafzaak, die met vrijspraak eindigde, een welkome aanleiding 0111 de noodzakelijkheid van die aanvulling in het licht te stellen. Wij kunnen ons in al de juridische kwesties, die door mr. Canes ten aanzien van het verzekeringsrecht in het algemeen in verband met het Wetboek van Straf recht behandeld worden, niet verdiepen, maar achten het geschrift op zich zelf belangrijk genoeg om het met eenige woorden te bespreken. De directie der gasfabriek heeft blijkens een vroegere advertentie in dit blad de prijzen der cokes met tien cents per Hectoliter verlaagd, en deze weer aan de gasfabriek voor een ieder verkrijgbaar Wij kunnen dezen maatregel niet anders dan toejuichen. Immers de gasverbruikers te dezer stede hebben in de allereerste plaats recht op niet te dure cokes, althans meer recht daarop, dan b.v. de bewoners van Rotterdam. Of met het oog op de cokesprijzen in andere gemeenten de prijs niet wat lager had kunnen gesteld worden, wenschen wij wel te vragen, maar wagen wij niet te beslissen. Slechts veroorloven wij ons de hoop uit te spreken, dat de prijsverlaging dei- cokes gedurende den geheelen winter gehandhaafd blijft, zoodat, wanneer de koude begint te nijpen, de directie niet besluit tot den vroegeren duren prijs terug te keeren. Want daarmede zoude zij een schrome lijke onbillijkheid plegen jegens den kleinen man, die nu niet bij machte is en vaak ook niet de ruimte bezit om een grooten voorraad op te doen. De betooging voor algemeen kiesrecht in Den Haag moet, al ging zij ook slechts van een enkele staatspartij uit, op de reactionnaire regeerders ongetwijfeld indruk gemaakt hebben. Want, niet enkel de sociaal-demo- kratische arbeiderspartij, die alleen in staat was verstreken Dinsdag dertig duizend barer aanhangers in Den Haag te concentreeren, teneinde aan de poorten van het Binnenhof gezamenlijk voor een staatkundig recht te demonstreeren, staat algemeen kiesrecht voor. Schier de geheele vrijzinnige partij, met uitzondering van enkele behoudende elementen, wenscht niet langer be stendiging van het onrecht, waarbij aan een half millioen staatsburgers on aan al de Nederlandsche vrouwen liet stem biljet wordt onthouden. En ook onder de katholieken zijn er niet' weinigen, die zich onomwonden voor algemeen kiesrecht verklaard hebben. De regeerders moeten begrijpen, dat het thans tijd wordt de bakens te ver zetten. Zij moeten inzien, dat wij eerst dan een volkomen vrij volk zullen zijn, wanneer de wettenwaaraan alle staats burgers zich hebben te onderwerpen, gemaakt zullen zijn door hen, die niet slechts de representanten maar ook de gekozenen dor geheele natie zijn. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 20 Sept. De mazelen breiden zich in deze gemeente sterk uit. De R.-Cath. School is, tengevolge van 'fc groot aantal zieken, gesloten. Ook op andere scholon doet zich de ziekte sterk gevoelen. -Op de Staatsbegrooting voor 1913 is uitgetrokkenvoor de Ned. Herv. Kerk te Vlissingen f 9000, als eerste termijn van f 45000 en voor de Ned. Herv. Kerk te Oud-Vossemeer f 5000, als eerste termijn van f 11000. Voortaan zullen alle directeuren van de Rijksnormaallessen van den eersten rang f 300 'sjaars toelage genieten, die van den tweeden rang f 200. Naar aanleiding van het bericht, dat het legerbestuur door de arme ouders te Domburg van den bij Vosse- gat verdronken milicien Louwerse het spoorvervoer van Utrecht naar Domburg liet betalen, wordt gepubliceerd een beschikking van den minister van Oorlog, waarbij werd goedgekeurd, dat het lijk van Louwerse op ryks kosten naar Domburg werd vervoerd, nadat voor begrafenis voorloopige machtiging verleend was. Op initiatief van den commandant van de legerplaats te Valkenburg, kolonel Klerk de Reus, zal ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der te Utrecht omgekomen militairen voor alle officieren van het 2e regiment een inschrijving worden geopencL Het aldus verkregen bedrag zal aan de commissie te Utrecht worden'opgezonden. Van de firma P. Molenaar Co., Kindermeelfabrikanten te Westzaan, ont vingen wij een album, waarin een aantal portretten van kinderen voor komen, die als voedsel Molenaar's Kindermeel gebruikt hebben. De vraag, waarmede na het zoogen jonge kinderen het beste gevoed worden, veroorzaakt menig moedertje veel hoofd brekens. Krijgt men echter het album in handen, waarvan wij zooeven gewag hebben ge maakt, werpt men een blik op de portretten der mollige kleuters, en leest men de bijschriften der dankbare inzenders van die portretten, dan hoeft men zich niet langer het hoofd te breken, want dan weet men, dat Molenaar's Kinder meel, dat goed van smaak en gemakkelijk verteerbaar schijnt te zijn, geheel en al aan de eischendie voor een goed kindervoedsel gesteld mogen worden, voldoet. In vele Kinder-Ziekenhuizen en zuige lingen-inrichtingen wordt het dan ook reeds gebruikt. Wie zich van een en ander nader overtuigen wil, vrage bij genoemde firma een album aan, dat dan door haar kosteloos wordt toegezonden. Op 12 Sept. jl. hield de Bond van Waterbouwk. Ambtenaren in Zeeland hare Algemeen© najaarsvergadering in het hotel de Korenbeurs te Sluis. Dat die vergadering zoo aan de grens des lands *werd gehouden was een gevolg van een excursiereis naar Brugge, welke des anderen daags volgen zou. Te Sluis aangekomen met de tram van 2.30 ure, werd allereerst het beziens waardige stadhuis binnen en buiten bezichtigd en de toren beklommen van welks hoogtepunt men een schoon uitzicht over het geheele land heeft. Ten 4 ure opende de voorzitter, de heer P. L. Bolier, de vergadering met een toepasselyk woord van welkom aan leden en begunstigers, waarna de notulen der laatstgehouden vergadering werden gelezen en goedgekeurdhierna werden de andere zaken behandeld. Als plaats der voorjaarsvergadering in 1913 werd Viissingen gekozen. Aangaande het fonds werd een bevredigend verslag door den voorzitter J. van de Velde uitgebracht. Ongeveer 6 uur vereenigden de ver gaderden zich aan een welvoorzienen disch waar allen zeer tevreden over waren en de familie HeinmanTilleraan alle eer van toekomt. Na afloop van het diné deed men eene wandeling door Sluis en te 8 ure vereenigde men zich andermaal in het vergaderlokaal. De heer J. van de Velde van Scherpenisse hield alstoen een interessante lezing over het ontstaan, de uitbreiding, merkwaardige gebeurte nissen en het weder verminderen van de stad Sluis, waarmede hij de vergade ring ongeveer één uur boeide, en waarop een daverend applaus volgde. Hierna bleef men nog zeer gezellig een flinken poos byeen. Den volgenden morgen ten 7 ure werd de reis aanvaard naar Brugge; met de schroefstoomboot van kapitein Brevet uit Sluis voer men tot Dararae, waar 20 minuten werd gestopt en het aanzienlyke stadhuis van kelder tot zolder werd bezocht en een groet gebracht aan het standbeeld van Jacob van Maerland, waarna de reis tot Brugge werd voortgezet. Te Brugge stonden by aankomst der boot de heeren de Jonkheere, archivaris der stad Brugge en Daled, opzichter der museums, ons gezelschap reeds op te wachten. Na eene kleine verversching te hebben genoten in het café Noorwegen ging het in flinken pas, want er moest dezen dag veel bezichtigd worden, de bruggen over, langs de Rei (havenzijde) waar telkens verschillende prachtige gevels in Gothischen stijl werden aange wezen en waarvan ons al spoedig de reden werd medegedeeld waarom men te Brugge honderden, zoowel nieuwe als oude gevels in die oude stijl ziet opgetrokkendit komt door datwanneer iemand zijn gevel verbouwt of een nieuw huis bouwt, hem door de stad eene teekening wordt aangeboden van een voorgevel en wanneer men volgens die teekening wil bouwen de geheele gevelbouw door de stad wordt bekostigd. Onder de wandeling werd tevens de St. Annakerk en de Jeruzalemskerk be zocht en de merkwaaadigheden zoo buiten als binnen bezichtigd en verklaard; daarna de zaal van het Gilde der Boog- schuttery St. Bastiaan, de Kruispunt, de poort van Gent en deden eene wandeling langs de wallen waar we op één der Molen hoogten een prachtig panorama- gezicht op de stad hadden. Na wat verder te zyn gewandeld werd de inwendige raensch wat versterkt door brood, kaas met koffie of bier onder de waranda van een café waar we tegelijk een mooi uitzicht hadden. Van daar ging men de stad in ora te bezichtigen het Minnewater, Bagijnhof, Gruuthuis, St. Janshospitaal en de mu seums. 't Is onmogelijk al de beziens waardigheden, die we gezien hadden, te schetsen. We kwamen nu in het hotel-restaurant, waar we ons op kosten van een belangstellende aan een alles zins goed diné konden verkwikken en werden met het oog op den Vrijdag persoonlyk voor de keuze gesteld van een vleesch- of vischdiné. De voorzitter van den Bond bracht aan tafel een hartelijk woord van dank uit aan de heeren geleiders, wat vóór ons vertrek van tafel door beide heeren minzaam werd beantwoord. Hierna ging men naar de Burgt, bezichtigden het stadhuis, de zaal van het Burgsche vrye, waar de prachtige schouw werd bewonderd, het Prov. gebouw, ontvangzaal, de Kathedraal, de O. L. Vrouwe- en St. Silvaterskerk enz. In het café het Zwartehuis werd al het antieke bezichtigd en in villa de la Bruges, een zaal, waarvan de wanden den bouw van 1664 vertoonen en waarin muziek werd gegeven onder het genot van een pot bier. Hierna spneddo mpn zich naar 't station en vertrokken wy ten 7 ure naar Sluis. De geheele reis werd begunstigd door prachtig weder en ieder was meer dan voldaan over deze excursie en tevens meer dan dankbaar voor de verklaringen van alles door den heer Daled die dit met bewonderenswaardige kennis van zaken deed. Noordgouwe. Door de outslagname van jhr. Van Citters als ambtenaar van den burgerlijken stand, is de heer A. Prinse nu belast met alle werkzaam heden den burgerlijken stand betreffende als eerste waarnemer is benoemd de heer Van Nahuijs, burgemeester en als diens vervanger de heer A. A. Vis, jongste wethouder. Rencsse. Iemand uit Brouwershaven die op een dezer dagen gehouden publieke veiling van beestiaal alhier drie kalveren had gekocht en deze in een weide onder de gemeente Brouwershaven had gedaan, vermiste den volgenden dag daarvan een jaarling vaarsje. Na zoeken vond de eigenaar ten slotte het kalf rustig grazend in de weide van zijn vorigen eigenaar. Het had dwars door Schouwen heen zijn oude plaats (een weide diep in de duinen) op pl. ra. 3 uren gaans terug weten te vinden. Nleuwerkerk. Dinsdag 17 Sept. had in het hotel de „Meebaal" de uitreiking der prijzen plaats van den gehouden Provincialen Schiedwedstrijd, uitgeschre ven door de Schiet(weerbaarheids)vereeni- ging „Graaf Adolf van Nassau" alhier. Vele leden dier Vereeniging en de af gevaardigden der Zusterverenigingen van Kerkwerve, Zonnemaire, Oosterland, Ouwerkerk en Zierikzee waren tegen woordig. De voorzitter, de lieer D. Stoutjesdijk, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord, en bracht zijn dank namens de Vereeniging aan allen, die tot het welslagen van dezen wedstrijd hebben medegewerkt, inzonderheid den Edelachtb. heer Js. Bouman, eere-voor- zitter der Vereeniging, die wederom het schietterrein gratis heeft beschikbaar gesteld. Ook zijn mede-bestuursleden, van wie veel werd geëischt, en de heeren baan-griffiers, alsmede den heer St. Rou- kema, rijwielhandelaar alhier, werd een woord van dank gebracht voor hunne bemoeiingen. Daarna reikte de voorzitter de ge wonnen prijzen uit met een toepasselijk woord. De secretaris, de heer J. v. d. Have, bracht den heer Stoutjesdijk dank voor alles wat hij gedurende vier jaren aan de Vereeniging heeft getoond. Zijn onvermoeide ijver werd dan ook door de leden op hoogen prijs gesteld. (Applaus). De aanwezigen werden uitgenoodigd nog eenigen tijd gezellig bijoen te blijven. De heer J. v. d. Have gaf eenige voor drachten ten gehoore, alsmede de heer M. Leeuwe, die, het mag gezegd worden, dezen avond tot een waren feestavond heeft gemaakt. Beiden mag een woord van dank niet onthouden worden. Stavenisse. Toen Woensdagavond de landbouwer Joh. St. alhier in de schuur bezig was op den zolder eenig gereed schap te zoeken, had hij het ongeluk door een luik in den zolder boven de voerkamer naar beneden te storten, waardoor hij eich ernstig aan het hoofd bezeerde en een onderkaak breuk bekwam, zoodat dadelijk heelkundige hulp moest worden ingeroepen. St.-Annaland, 20 Sept. Verleden Dinsdag ontsnapte een paard, dat voor een der herbergen reeds een half uur had staan trappelen van ongeduld, door een sprong aan zijn bewaker en snelde het dorp uit. Even er buiten trachtte iemand met uitgestrekte armen het hollende paard tegen te houden en te grijpen. Het liep daardoor op zij af en tuimelde met de kar van den dijk en wel zóó, dat het weer op zijn pooten terecht kwam. Alleen het rijtuig bekwam daarbij eenige schade. Scherpenisse. De heer I. van Es, burgemeester alhier, zal zitting nemen als correspondeerend lid in de commissie om het bestuur der vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren, te Middelburg, behulp zaam te zijn. Poortvliet. Tegen 1 Januari 1913, werd door den heer E. C. W. A. Geuze, na een diensttyd van 55 jaar, zyn eervol ontslag als gemeente-ontvanger aan- <fPTTr3',gd. Oud-Vossenieer. De loteling J. Lind- hout, zoon der wed. J. J. Lindhout is vrijgesteld voor een jaar, als kostwinner van het gezin. Middelburg. Onder groote blijken van belangstelling had op de algemeene be graafplaats alhier heden Vrijdagmiddag de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. Luteijn, in leven agent der Nederlandsche Bank en bekend philantroop alhier. Meerdere leden van de Kamer van Koophandel, het personeel der Bank en tal van mannen uit de fiuantiëele wereld wareu aanwezig. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. DulvendJJke, 18 September. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht, de volgende landerijen in deze gemeente, als Aan den Looperskapelleweg. 30.80 Aren bouwland voorf 926. 54.80 - 875. 17.10 - 850. 11.90 -1325. 3.02.90 H.A. bouw- en weiland - 865. 1.13 50 bouwland - 808. Aan den zandweg bij Looperskapelle. 2.09.10H.A. bouwland voorf 818. Aan den Ouden Hoogen weg. 1.08.90H.A. bouwland voorf 790. 7.11.30 bouw-en weiland voorf 463. Alles per schouwsch gemet. Stavenisse. Door het Bestuur van den kolenbond „Algemeen Belang" is gegund de levering van 193501 KG. Belgisch Anthraciet (30 bij 50), aan M. J. Plansoen alhier, f 1,90van 34800 K.G. id. (20 bij 30), aan bovenstaande f 1,65, en van 13700 K.G. Eierkolen, aan A. G. van Yseldijk alhier, f 1,35; alles per 100 K.G. Poortvliet. Door het bestuur van de bizondere school alhier, werd in de consistoriekamer der Geref. kerk aan besteed het bouwen van een bizondere school. Ingeschreven werd in massa door A. HoekKaufman van St.-Maartensdyk, voor f 4561H. W. Klos te Scherpenisse, voor f 4594; A. Reeders te Poortvliet, voor f 4642Iz. W. Nortier te Poortvliet, voor f 4564,53. Aan den laagsten in- schijver, den heer Hoek, werd het gegund en verdeeld als volgt: metsel werk J. K. Krijger, schilderwerk L. K. van Zaltbommel, beiden van Poortvliet, Hoek, timmerwerk van St.-Maartensdyk en mastiek O. Contant te Tholen. Voor het smeewerk was eenig inschry ver de heer W. van deti Berge te Poortvliet, voor f 154,70. Of deze het door den aannemer zal worden gegund is nog niet bekend. Oud-Vossemeer, 20 Sept. Uitslag aanbesteding kunstmest- en voederstoffen ten behoeve van de Landbouwvereeniging alhier. M. de Graaff, alhier, superphosphaat f 2,34 per 100 K.G.; Erwten f 7,69 per 80 K.G.Lijnmeel f 11,80 per 100 K.G. Katoenzaadmeel f 10,75 per 100 K.G. K. Schippers alhier, Patent-kali f 6,55 per 100 K.G.Mais f 5,97 per 80 K.G. Paardeboonen f 9,45 per 80 K.G. P. J. van Ardenne te Dordrecht, Kaïniet f 2,13 per 100 K.G.; en de Internationale Guano- en Superphosphaatwerken te ZwyndrechtAmmoniale-Superphósphaat i 7,97 per 100 K.G. Tholen, 20 Sept. Het pontveer op den Anvergnepolder is gepacht door den heer M. C. de Bruin te Overschie, voor f 9350 per jaar. O NT l) E R W IJ S. Dinteloord, 19 Sept. Met ingang van 1 Nov. 1912 is tot vasten onderwijzer aan de voorbereidende klasse der Rijks normaallessen alhier benoemd de heer Th. Stübenrauch van Bergen-op-Zoom. VisscherU-Berichten. In de vorige week verzond men van Bruinisse 3360 ton mosselen naar België en Frankrijk. Naar Engeland, Holland en Duitschland werden 980 balen mosselen verzonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1