ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 6 September 1912. „Succes" Tweede Blad. RECLAM E S. is de beste Naaimachine. 8 jaar garantie. NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerikzeesche C o u r a n t>. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat. iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9283. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Alom verkrijgbaar. Inschrijving van Leerlingen. Zü, die tot den Cursus 1912'13 van genoemde School wenschen te worden toegelaten, moeten zich daartoe aan melden bij den Directeur, en wel van 4 Sept. t. e. m. 11 Sept. e.k., telkens van 912 en van 25 uur, in de Ambachtsschool te Zierikzee. Nieuwe leerlingen moeten het bewys overleggen, dat zij de zes-jaar-klassen eener lagere school hebben ctoorloopen, of een toelatings-examen afleggen, waar van de datum nader zal worden be kend gemaakt. Leerlingen, die het vorig jaar de school bezochten, kunnen zich ook per brief aanmelden. Herhal ing'sonder wijs. Aan Ouders en Voogden wordt mede gedeeld, dat de lessen op de Herhalings school zullen worden hervat op Dinsdag 1 October c.k., en dat de kinderen, die van dat onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen aan school A in den Wevershoek, 's avonds op Zaterdag 14 September; de meisjes te 7£ en de jongens te 8 uur. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie J. A. DE BRUIJNE. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht, betreffende schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w. Schietoefeningen van het fort Hoek van Holland. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 10 en zoo noodig ook op 11 Sep tember a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur v<5ttr de oefening geheel voorgeheschen wordt. Zierikzee, den 5 September 1912. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. TURKIJE. Te Stamboel is het Jong-Turksche congres geopend. Aanwezig waren 27 vroegere afgevaardigden als vertegén- woordigers van het comité van eenheid en vooruitgang, alle ex-ministers, die tot de partij der Jong-Turken behoorden, en ongeveer 100 gedelegeerden uit de provincie. Hoewel de vergadering met gesloten deuren plaats vond, en de door de regeering gezonden vertegenwoordiger niet was toegelaten, weten de bladen toch het een en ander omtrent het op het congres verhandelde mede te deelen. Vooreerst werd het verslag voorgelezen van de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, waarin het comité melding maakte van zijn voornemen om gebruik te maken van alle wapens, die de wet veroorlooft. Het verslag laakte de Albaansche politiek der regeering. Omtrent de vredesonder handelingen werd toegegeven, dat het laatste Jong-Turk9che kabinet op verzoek van Italië besprekingen met de tegen partij had gevoerd, maar de onder handelaars waren blijven volharden by den eisch van handhaving van de. Ottomaansche souvereiniteit in Tripoli en Bengazi. Het comité gaf den wensch te kennen, dat de tegenwoordige regeering zich op hetzelfde standpunt zou stellen, daar het zich met alle macht zou verzetten tegen een vrede, waaraan verdeeling of verkoop van Turksch grondgebied ten grondslag ligt. Het congres koos den vroegeren minister van binnenlandsche zaken Hadsji Alil tot president; de zitting werd verdaagd tot heden. OOSTENRIJK- HON GA RIJ E. In het militaire kamp te Orkeny, ten Z.O. van Boedapest, waar dezer dagen door de artillerie schietoefeningen wor den gehouden, is, bij de oplating van een ballon, een ernstig ongeluk ge beurd. Meer dan 100 artilleristen hielden den ballon in bedwang, maar door een windstoot werd hij losgerukt. De soldaten lieten losmaar drie hunner werden mee de hoogte ingenomen. Toen de ballon al meer dan 100 M. hoog was, konden de ongelukkigen zich niet langer houden, zij vielen te pletter. De officier, die zich in het schuitje bevond, landde later vlot en zonder ongeval. In de Oostenrijksche Alpen zijn weer twee ongevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Mevr. Lina Ullraan, uit Weenen, de weduwe van een bekend advocaat, viel bij een beklimming van den Seekofel in den afgrond; en in de Sexten-Dolomieten deed een 27-jarig ingenieur, de ervaren Alpinist Krieger, een val, die hem het leven kostte. RUSLAND. In Petersburg, Moskou, Kief, Odessa en Riga zullen de verkiezingen voor de Rijksdoeraa niet vóór 28 October plaats hebben. In de overige plaatsen zijn de verkiezingen op verschillende dagen vastgesteld, echter zoo, dat de Rijks- doema ten laatste 28 November bijeen zal kunnen komen. ZWITSERLAND. Tegen halfvier Woensdagmiddag ver kondigden kanonschoten in Bazel, dat de trein met den Duitschen keizer in aantocht was en weldra liep deze trein het versierde station binnen. De keizer werd door vertegenwoordigers van het stadsbestuur van Bazel, door den Duit schen gezant in Bern en de aan zijn persoon toegevoegde Zwitsersche offi cieren begroet en zette daarna de reis naar Zurich voort. In deze stad, die nog maar hoogst zelden vorstelijk bezoek heeft ontvangen, waren wel 300.000 menschen byeen- gekomen om den keizer te zien. Het weer was droog, ofschoon de zon zich niet liet zien. Tegen halfzes kwam de keizer aan en werd ontvangen door den bondspresident van Zwitserland* een delegatie uit den Bondsraad, het stads bestuur en vertegenwoordigers van het leger. Met president dr. Forrer liep hij langs het front der eere.-compagnie en begaf zich daarna naar de villa Lichtberg. Deze villa heette vroeger villa Wesen- donck en is bekend geworden, doordien Richard Wagner er zijn beste werken heeft gecomponeerd. Om halfacht begon in hotel Baur-au- Lac het feestmaal van 36 couverts, aangeboden door president Forrer. Na afloop gaven twee mannenkoren een concert in de hal van het hotel. Over het bezoek van den Duitschen Keizer aan het manoeuvre-terrein worden de volgende bizonderheden gemeld: Woensdagochtend begaf de Keizer zich met president Forrer en het heele ge volg in een auto van Wil naar Kirchberg. Hier had de roode partij (6de divisie) zich op de heuvels ten Z. van Kirchberg in een halven kring ingegraven. De blauwe party (5de divisie) werd uit het Zuiden verwacht. Op de plaats waar de Keizer aankwam, waren ook kolonel Wille met de overige leiders van de manoeuvres en de vreemde militaire attachés verzameld. Van de hoogten af kon men by helderen zonneschijn een heel eind ver over het manoeuvre-veld zien. Het was een prachtig schouwspel over de groene heuvels en weiden heen tot aan de Alpen met den Santis op den achtergrond. De Keizer deed vervolgens met een auto een tocht over Dietswil, Fischingen en Gachwil, waarbij hy den rechter vleugel van rood en *Uen linker vleugel van blauw zag marcheeren. Onderweg stapte hy uit en begaf hij zich iji de schansen, waar hij de geweren van de manschappen in de hand nam en hen aansprak De blauwe divisie opende den infanterie-aanval op de roode om half negen met een goed onderhouden vuur langs de heele linie. De blauwen hadden zich 's nachts ookverschanst. Aan weerskanten hadden de manschappen in de loopgraven den geheelen nacht gebivakkeerd. By Muselbach lag de blauwe partij maar 50Ö M. van de roode vuurlinie af. De nieuwsgierigen waren overal in menigte toegestroomd en juichten den Keizer hartelyk toe. Tegen tien uur keerde de Keizer op de hoogte bij Kirchberg terug, sloeg hier den verderen gang van het gevecht gade en sprak een tyd lang eerst met kolonel Wille en vervolgens met president Forrer. Tegen twaalf uur kwam het tot een hevig geweervuur. De blauwen be stormden na een groote omtrekkende beweging uitgevoerd te hebben, de hoogten. Toen werden de manoeuvres gestaakt. Er was maar één roep over de voortreffelijke houding van de troepen. Om half één reed het gezelschap in auto's naar Frauenfeld, om in de buurt van die plaats een bezoek te brengen aan het vroegere KUirthuizer klooster Ittingen. De eigenaar, kolonel v. Febr ontving de gasten aan den ingang en liet hun de merkwaardige verzameling van oudheden zien, die op Ittingen be waard worden. In het oude reefter werd het noenmaal gebruikt. Bij prachtig weer kwam de Keizer in den laten namiddag te Zurich terug. Woensdagavond is op het meer van Zurich een avondfeest aangericht, dat weken lang voorbereid was en uitmuntend geslaagd is. De oevers, de huizen, de hoogten, alle bergen in het rond waren feestelijk verlicht. Ec waren o. m. tien duizend roode lampions ontstoken. Toen de verlichting aan was, deed de Keizer met een boot een tocht op het meer. Het feest werd met een schitterend vuurwerk besloten. De Keizer heeft aan de Zwitsersche regeering een prachtige porseleinen staande klok van 2\ M. hoog in rococo stijl ton geschenke gegeven. Zy is op gesteld in de audiëntiezaal van het oude Bondshuis te Bern, waar de regeering den Keizer morgen officieel zal ont vangen. Duizenden en nog eens duizenden toeschouwers zijn te Zürich aangekomen om den Keizer te zien, zoodat ongeveer een 300.000 personen in de stad ver bleven. Het weer was niet schitterend, maar er viel geen regen en het was vrij koel. Tot op het laatste oogenblik was aan de versiering der straten gewerkt. Zwart-wit-roode vlaggen wapperden langs den weg van het station tot het meer, en verder naar de villa Lichtberg. De feestelijke aanblik der stad bood een ongewoon schouwspel, want sedert 1815 had Zwitserland geen enkel regeerend vorst meer officieel ontvangen. Tegen 4 uur begon het nieuwsgierige publiek zich langs de straten te verdringen, en tegelijkertijd begon men den weg, waarlangs de Keizer zou ryden, te versperren. Om 4 uur 30 verscheen de Zwit sersche Bondspresident, dr. Ludwig Forrer, luide door het volk toegejuicht, en begaf zich naar het perron, waar intusschen de eerecompagnie voor den Keizer, Zwitsorsche schutters ineleganten groenen uniform, zich had opgesteld. By aankomst werd de Duitsche vorst het eerst begroet door den president. Bij het verlaten van het station werd Keizer Wilhelm, die er goed uit zag, hartelyk verwelkomd door het Zwitsersche volk, en in vroolyke opgewektheid groette hy de menigte terug. De Keizerlijke stoet bereikte zonder eenige stoornis de villa Lichtberg. Het goede verloop van deze „ouverture" tot de Keizerlijke reis is, naar een Duitsch blad opmerkt, te meer te waardeeren, omdat in Zwitserland dergelijke plechtige ontvangsten zeer zelden plaats hebben. FRANKRIJK. De bekende paedagoog Robbin van Cempuis is gestorven. Hij heeft, 76 jaar oud, zelfmoord gepleegd. En dit naar den eisch eener theorie, inder tijd in een vlugschrift ontwikkeld, dit menschen, die geen nut meer kunnen doen voor de maatschappij, een eind moeten maken aan hun leven. ENGELAND. Als in October het Britsche Parlement wederom geopend wordt, zal het* waar schijnlijk spoedig de Home Rule Bill te behandelen krijgen, waarbij uitgemaakt zal worden, of de Iersche volksvertegen woordiging op het stemrecht van slechts één sekse zal gebaseerd zijn. In het wetsontwerp wordt voorgesteld, dat de kiezers voor het Iersche Lagerhuis dezelfde zullen zijn als die voor het Rijkspartement. De heer Snowden, lid der Arbeidersparty, stelt voor, dat het de kiezers voor het plaatselijk bestuur (Local Government) zullen zijn, hetgeen daar te lande hetzelfde beteekent met toevoeging van de vrouwen en de peers. Het eenige, wat men tegen Snowden's amendement kan inbrengen, is, dat het Iersche parlement zelf moet zeggen of het zyn vrouwen vrij of onderworpen wil zien, een gepast argument dus voor hen, die de vrouwen als een bezitting der mannen beschouwen. DUITSCH LAND. In Berlijn en zyn voorsteden zyn 76 door de socialisten bijeengeroepen protest- vergaderingen tegen de vleeschduurte gehouden. In een motie verlangde men afschaffing van de invoerrechten op levensmiddelen en veevoeder, opheffing van de belasting op verbruiksartikelen en openstelling der grens voor den invoer van vee en vleesch. In München hadden 10 protest ver gaderingen tegen de duurte van het vleesch, die een gevolg wordt geacht van de politiek der regeering, plaats. Het magistraatscollege van München heeft op voorstel der socialisten (ook de liberalen en de centrurasleden steraden voor) besloten, zich tot den Bondsraad te richten met verzoek maatregelen tegen de duurte der levensmiddelen te nemen. Men drukte den wensch uit, dat de Rijksdag bijeengeroepen zou worden. In de Beieische Kamer werd ook over de duurte geïnterpelleerd. De minister van binnenlandsche zaken deelde mede, dat de regeering van plan is, een voorstel tot vergemakkelijking van den invoer van versch vleesch by de Rijksregeering in te dienen. Het gemeentebestuur van Solingen gaat visch koopen voor de bewoners. De huisvrouwen zullen les krijgen in het klaarmaken der visch. Uit Duisburg wordt gemeld, dat de groote fabrieken er langzamerhand toe overgaan, om bij landbouwers rechtstreeks vee te koopen en dit tegen den kosten- den prijs aan hun beambten en werk lieden te leveren. De gemeenteraad van Frankfort aan de Main zal zich eveneens tot de Ryks- regeering wenden om maatregelen tegen de vleeschduurte en byeenroeping van den Ryksdag. In Breslau hadden acht protestver gaderingen tegen de vleeschduurte plaats. De paddenstoelen, die in dit vochtige jaar allerwege zoo welig zyn opge schoten, vergen vele offers. In Wydawy- Punitz in Posen zijn twee gezinnen, te zaraen 13 personen, ziek geworden, na het eten van vergiftige paddenstoelen Negen van hen waren zyn al bezweken. Bovendien zijn aan dezelfde vergifti ging te Marzenin-Gnesen in één gezin drie volwassen dochters en een jongen van vyf jaar gestorven. Te Pischkowitz by Glatz, in Silezië, had een invalide, Paul Hermann, in een twist zyn broer doodgeschoten Hermann stond als woesteling bekend, Vroeger had hy zyn ouders, die in middels gestorven zijn, herhaaldelijk met zyn houten hand mishandeld. Toen de gendarme met den burge meester zijn huis wilde binnengaan, om hem in hechtenis te nemen, verbarrika- deerde hij den toegang, en schoot hij op de menschen buiten. Hij wondde den gendarme en den burgemeester. Later bestormde men het huis en kreeg men hem in handen. Zondag is een ernstig ongeluk gebeurd op de tramlijn te Werden, in Westfalen. Terwijl een motorwagen met bijwagen met vrij groote snelheid tegen een helling opreed, raakte bij het pas- seeren van een wissel de bywagen los en begon met steeds toenemende snel heid de helling af te rollen. De rem weigerde. De wagen reed met volle vaart middenop een kermisterrein, kwam gelukkig tegen een paal terecht, waar door de vaart eenigermate gebroken werd en botste ten slotte tegen een zoogenaamde krachtmachine, tengevolge waarvan hij omsloeg. Er bevonden zich ongeveer dertig personen in den bij wagen, van wie er negen ernstige verwondingen bekwamen. Twee jongens van resp. 9 en 11 jaar overleden in den volgenden nacht aan de bekomen kwetsuren. Vier zwaargewonden liggen op sterven. .Twee knapen zijn de beide beenen afgezet moeten worden. Men schryft het losraken van den wagen toe aan het slordig koppelen aan den motorwagen. De conducteur, die met het koppelen belast was,-is ge-, arresteerd. NEDERLAND. Amsterdam, 5 Sept. Het leger des Heils alhier heeft een herdenkingsfeest gehouden voor den overleden generaal William Booth, in de schouwburgzaal van het Paleis voor Volksvlijt, die tot op alle rangen dicht bezet was. Op den eersten aanblik onderscheidde deze bijeenkomst zich in niets van de gewone feestbjjeen- komsten van het Leger; alleen was het meer dan levensgroote portret van den generaal op den achtergrond van het looneel opgehangen in een versiering van rood doek met witzijden strikken. Daarvoor, op de plaats waar de gene raal meermalen is opgetreden, hadden zich de staf- en andere officieren, de zangbrigade en het muziekkorps opge steld rondom de leiders van het Leger in ons land, kolonel en mevrouw Ridsel. Een rouwdienst kon het niet genoemd wordenook hier hoorde men het telkens in de door de voorgangers met vuur uitgesproken gebeden vol overtuiging zeggen de generaal was niet gestorven, maar slechts tot een hoogeren rang be vorderd. Daarom werd in zyn dood slechts een aanleiding gevonden om God te danken voor het vele goede dat Hij door dezen dienstknecht gedaan heeft, die zóó lang en zóó krachtig de waar heid heeft gepredikt, en zoovelen tot redding geweest is; en daarom werd God vooral gebeden, dat het leven en sterven van Booth tot vermeerdering van Gods Koninkrijk moge strekken. Onophoudelijk viel men uit de zaal degenen, die in het gebed voorgingen, met „Amens" en „Hallelujah's" in de rede. Stichtelijke liederen, ook het be- kepde lied van de hand van den generaal, werden gezongen, afgewisseld door voor lezingen uit de geschriften van generaal Booth, waarin deze zijn levensidealen en de nagedachtenis van zijn echtgenoote en zijn dochter verheerlijkt heeft. De geheele samenkomst was een krachtige opwekking tot bekeering van de zonden, en tot een nederknielen op de zondaarsbank, gelijk eenige aanwezigen deden, terwijl alle aanwezige officieren en soldaten zongen en baden. In het programma der bijeenkomst kwam de tekst van een verbond, dat men werd uitgenoodigd met God te sluiten, en met zijn handteekening te bekrachtigen. Na afloop der samenkomst sprak kolonel Ridsel den zegen uit. In de Valkenburgerstraat alhier, boven de stooradiamantslijperij van de N.V. Kimberley, bevindt zich de diamant- zagerij van Gebr. Druk. Toen Maandag morgen één der heeren Druk het ijzeren kistje, waarin zich zijn diamant bevond, uit de klui3 van de fabriek „Kimberley" kwam balen, waarin hy het als naar gewoonte den vorigen middag na het sluiten der zagery had gedeponeerd,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 2