ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 6 September 1912. A e r o Eerste Blad. is de nieuwe Gloei- lichtlamp. UAAIJER - Tholen. Vrucht dragen. De Kermis. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No 9283. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 cis. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandngs-, Woensdags- en .Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. RECLAMES. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Vraagt onze brochure. Gevonden op den openbaren weg: Een gouden ring. broche. Eenige dubbeltjes. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Wie onzer lezers kent niet die groote duchesse-peren? Wat een prachtige goudgele vruchten, niet waar, soms nog grooter dan een vuist. Op de tafel der rijken prijken ze als een delicatesse. Het is de heerlijkste peer, die er thans bekend is. Ik zag die Duchesse-peren in een grooten tuin, een vruchtenk weekery. Nauwelyks een meter hoog boven den grond. Vastgebonden met zijn takken aan een rasterwerk, stond daar de kleine boom, en tusschen zijn donkergroene bladeren schitterden de goudgekleurde vruchten. „Ik kan ze over een paar dagen plukken", zei de tuinman. Verwonderd vroeg ik hem: „Maar, hoe kan toch zoo'n zwakke stam zulke zware vruchten dragen en voort brengen?" „Zonder steunsel zou hy dat ook niet," was zijn antwoord; „dkt alleen maakt hem het dragen mogelijk; en wat het voortbrengen betreft" Lachend boog hij zich en hield eenige donkergroene bladeren terzyde, zoodat ik den naakten stam kon zien. Een fijne dunne stam, met diepe insnijdingen, groote inkervingen over het worteleinde, die nog niet verkurkt waren. „Het gaat niet anders", zei de tuin man. „Als de boom gaat bloeien, kerft men met een mes de schors even boven den wortel zoodanig, dat de stam geheel gehavend wordt. Dan alleen schiet het sap met zooveel kracht in de vrucht. Als ik morgen of overmorgen de vruchten er af neem, dan is de stam verloren. Die gaat dood. Maar wy hebben de kostbare vruchten". De stam gehavend en gekorven; de stam geofferd aan de vrucht en door dat kerven en insnyden alleen geschikt, om zulke edele vruchten voort te brengen. Tot dragen en rypen alleen in staat, als hij vastgebonden is aan het steunsel, dat sterker is dan hy. Leven, maar alleen om vruchten te dragen. Kortstondig leven, maar met een schat van sapr(jk oogst tot nalatenschap. Smart en ljjden maar vast gehecht aan het steunsel:. Het geloof, dat geheim van onzen levenslust, de stille kracht van ons leven, de bron waaruit wjj putten moed en opgewektheid om den zwaarsten last, ons opgelegd, te torsen. Smart en lyden, doch dan niet te vreeselijk of te zwaar voor dien, die rijpe vruchten dragen wil. „Het gaat niet anders 1" Kleine, zwakke, zwaar gehavende, fel gerafelde stammen, waarvoor plantte uw tuinman u Klaagt niet, omdat des tuinmans hand u trof. Uw vruchten zijn Zijn glorie, uw lijden het teeken, dat gy geen wilde nuttelooze stammen zijt, maar de beste in Zyn kweekerij. Wat zyn wij dikwijls kleinmoedig en wat twijfelen wij vaak, als de Hand van den Grooten Tuinman ons treft, als of dit geschiedt met het doel, om ons te doen lyden, in plaats in dit lijden slechts het middel te zien, om geschikt te worden heerlyke vruchten voort te brengen I Of nog erger wanneer wy in het leed geen Onzichtbaredoch trouwe Hand erkennen, maar ons gevoelen als weerlooze offers van een wreed noodlot I Dkn vooral blyft er geen troost meer over en ziet ons oog, door tranen ver duisterd en door leed verstard, enkel duisternis en ledig. Maar dat is eenmaal den planten eigen, die geen steunsel hebben bij stormvlaag en regenslag. Deze buigen het hoofd diep naar beneden en hebben geen kracht om staande te blyven en het hoofd op te heffen naar omhoog. En toch komen die stormen en slag regens niet van omlaag. Zy komen ook van boven. Daartoe dient het steunsel, om wat van boven komt te dragen met moed. En is dat steunsel hecht en zijn onze twijgen er als om en aan en ingegroeid, dan wordt het leed gedragen niet slechts met moed, maar ook met dank baarheid en met weemoedig blij ver trouwen. Dan erkent de boom het doel des Tuinmans en juicht, als hij dat doel kan bereiken. Zy het slechts aanvankelyk. Want ook de kleinste vrucht is den Grooten Tuinman het inzamelen waard. Geen vijgeboom wordt veroordeeld tot vernietiging, dan die nutteloos zijn plaats beslaat in den grooten levenshof. Mogen wy dus nuttige boomen zyn; de glorie van Hem, die ons de plaats in Zyn tuin bestemde, om daar te groeien, te bloeien en ryke vruchten te dragen. E. G. O. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 6 Sept. Naar wij vernemen zal door den heer J. H. Secrève, muziek directeur en organist te 's-Gravenhage, op 15 dezer een buitengewone zang uitvoering worden gegeven in de Groote Kerk alhier. Ten behoeve der Oudheidskamer zijn door den heer M. Reijnhoudt jr. geschonken, eenige oude kerkbriefjes, o.a. één van 16 December 1770, waarop de inwijding van het orgel der St. Lievens Monsterkerk aangekondigd wordt; één van 21 Mei 1848, betreffende de inwijding der Nieuwe kerk en één van 5 November 1848, betrekking hebbende op de inwij ding van het orgel in de Nieuwe kerk. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen verwierf D. Stoel van hier het gewoon politiediploma. Renosse. In de laatst gehouden ver gadering van den gemeenteraad zijn de herkozen leden, de heeren P, Hoogen- boom en M. Jonker, als zoodanig geïn stalleerd. Verder werd de aangeboden begrooting van het Burgerlijk Armbestuur goedgekeurd voor een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 1171,646 Westenschouwen, 4 Sept. Heden mor gen is de barge „Congoy" met averij uit zee 't Brouwershavensche gat binnen- geloopen. Oosterland. Benoemd met ingang van 16 Sept. a.s. tot chef-reperateur aan de Kalkzandsteenfabriek te Beekbergen, de heer J. J. Rotte te Delft, vroeger alhier. St.-Phlllpsland, 5 Sept. Tengevolge van het uit de rails loopen van het personenrytuig kwam de tram van 5 uur gisteren met een uur vertraging alhier aan. Stavenisse. Voor het examen politie diploma slaagde L. Moerland alhier. St.-Annaland6 Sept. De musschen worden weieens de straatjongens onder de vogels genoemd. Ze dragen zooals men weet een grauw pakje, geheel in overeenstemming met haar gauwdieven- natuur. Maar nu vliegen hier een paar witte musschen, zöogehaamde Albino's, rond, welke vooral als ze vliegen in dat witte pakje een zonderlingen indruk maken. Of ze zich nu als voornamer lui ook wat fatsoenlijker gedragen! 't Is niet aan te nemen, want ze vliegen met haar soortgenooten op de velden rond en waar men mee verkeert, wordt men mee geëerd, zegt het spreekwoord. Scherpenisse. Woensdag a.s. hoopt de heer A. ten Bosch, directeur der Electrische Maatschappij te Den Haag, alhier des avonds om 7 uur, in het café van den heer Rijstenbil,een lezing te houden over de levering van electrischen stroom voor verlichting, verwarming, beweeg kracht en andere doeleinden, alsmede het geven eener demonstratie. Donderdag d. a. v. hopen de gemeehte- raads- en commissie-leden een gecombi neerde vergadering met den heer Ten Bosch te houden, om de concessie voorwaarden te bespreken en vast te stellen. Uit een en ander blijkt, dat de ge meenten Poortvliet, Scherpenisse en St.- Maartensdijk spoedig in het bezit zullen zijn van een electrische centrale. Heden is alhier voltooid de houten beschoeiing aan de haven. Het werk werd èn door den ingenieur Kloppert van Zierikzee èn het gemeentebestuur met veel lof opgenomen. Door denzelfden aannemer,* den heer M. Kleppe, werd in 1906 het andere deel der haven beschoeiing gezet. Poortvliet. Door den heer Jacob Uijl, geboren alhier, thans agent van politie te Breda, werd op 3 dezer te Utrecht 't buitengewoon politiediploma behaald. Oud-Vossemeer. Wat een verrassing biedt de loting onder de nieuwe Militie- wet! Van de 32 een ongekend getal voor deze gemeente zullen ten slotte 13 lotelingen aan de trekking deelnemen, natuurlijk met de wetenschap, dat zoogoed als zeker, tengevolge van het vereischte en verhoogde contingent, allen dienst plichtig zullen zijn. Ongetwijfeld een verrassende uitkomst voor velen Er schijnt sprake te zijn van ver grooting en verbetering van de haven dezer gemeente. Vooral in de drukke bietencampagne wordt gevoeld, dat er gebrek aan scheepsruimte is. Of even wel de omstandigheden het mogelijk zullen maken zoo op slag. en sprong in die behoefte te voorzien, zal de naaste toekomst leeren. Bij een landbouwer werd dezer dagen „geboogerd". Of de overtreders, die gesnapt werden, van hun handeling geen spijt zullen hebben, zal voor de rechtbank worden uitgemaakt. Waar de vorige week werd melding gemaakt van uitbreiding van de fruitteelt onder deze gemeente, kan het geruststelling geven, dat bestraffing ten gevolge moet heb ben, dat voorbeelden wekken, leeringen trekken. De patrijzenjacht onder onze ge meente is begonnende hazenjacht volgt later. Zeker is het, dat de wildstand, die door den watersnood van 1906 ver nietigd scheen, sedert kranig is bijge komen. Tholen. Zaterdag 14 September, des namiddags 2 uur, zal de loting plaats hebben voor de militie, lichting 1913, voor de gemeenten Tholen, St.-Philips- land, Poortvliet en Oud-Vosmeer. Goes, 6 Sept. De staangelden voor kramen en tenten ter gelegenheid der kermis hebben dit jaar opgebracht f 1182,80. Middelburg, 6 Sept. Donderdagmorgen bracht de extra-trein uit Vlissingen een bizonder groot aantal vreemdelingen in onze stad. Onder hen bevonden zich ruim 200 dames en heeren, leden van het Belgisch onderwijzersgenootschap, dat dezer dagen te Ostende een congres houdt. Juist toen de trein aankwam, mar cheerden de soldaten langs het station; een gedeelte der vreemdelingen sloot zich bij den troep aan en marcheerde, al zingende, mee de stad in. Op de markt waren de boeren-raarkt- bezoekers ver in de minderheid. Midd. Ct. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Oud-Vossemeer. De synode heeft een bedrag van f 1500 toegestaan voor de kerk-restauratie, zoodat thans nog af gewacht wordt de begrooting van het rijk, om eindelijk met de werkzaamheden te beginnen. Wie den toestand van liet gebouw kent, zal beamen, dat het nu werkelijk tijd wordt, dat aan den erg vervallen toestand binnen korten tijd een einde wordt gemaakt. Den 10 Sept. hoopt ds. N. M. de Ligt, de oudste predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg, zijn 30 jarige Evangeliebediening te her denken. Geref. Kerk. Op Woensdag 11 Sept. wordt te Middelburg een zendingsdag der Geref. Kerken in Zeeland gehouden. Om 10 uur v.ra. gaat ds. F. Staal van Colynsplaat voor in een bidstond in de Gasthuiskerk. Des namiddags zullen op een weide aan den Seissingel de volgende heeren spreken over de nagenoerade onder werpen. Ds. J. B. Netelenbos te Middelburg „De beteekenis van Jezus' Zendings bevel voor onzen tijd". Ds. D. Pol te Vlissingen„Geloof, liefde en hope, als Zendingsraotieven". Ds. J. II. Laramertsma te Axel„De Zending in het licht van de hoofdsom van Gods wet". Ds. L. van Loon te Koudekerke spreekt een slotwoord. Landbouw en Veeteelt. Stavenisse. Zooals uit een geplaatste advertentie in dit blad is gebleken, zal er in den aanstaanden winter weder een nieuwe landbouw-wintercursus alhier en één in den Anna-Jacobapolder gehouden worden. Bij velen heerscht nog altijd de meening, dat dergelijke cursussen allééo voor boerenzoons bestemd zijn. Niets is minder waar dan dat. De zoons van kleine grondbezitters en gebruikers en arbeiderszoons zijn evengoed de aange wezen leerlingen voor die cursussen. Dat de landbouw in de laatste jaren met zulke reuzenschreden is vooruitgegaan, en daardoor aller verdiensten zijn gestegen, is voorzeker voor een groot deel te danken aan het landbouwonderwijs. Jongelieden, die met November ten minste 15 jaar zijn, kunnen er aan deel nemen en moeten zich te dien einde aanmelden bij één der heeren Buijze of Minderhoud, resp. te Stavenisse en Anna- Jacobapolder. Den 15 September wordt de aangifte gesloten. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Aan den heer J. Lindenbergh Cz. te Wemeldinge, is voor f 149,500 opgedragen het maken van een haven, beschoeiing en terreinen, voor de nieuw te stichten suikerfabriek te Puttershoek. Kerkwerve, 5 Sept. Bij de op heden avond gehouden aanbesteding van kunstmest en krachtvoer werd de leve ring gegund: Aan den heer A. J. Ribbens te Zierikzee, phosphaat a f 2,29, katoenmeel h f 9,98, paarde- boonen a f 7,38 eui raais k 6,09; aan de Wed. H. de Rijke te Zonneraaire, Lynschilfers f 12,25; de Dortsche maatschappij te Dordrecht kainiet k f2,20; I. J. v. d. Have Rotterdam aardnotenmeel k f 10,75Hanse en v. d. Bout Eikerzee kalk k f 0,80; alles in verband van garantie en prys. Scherpenisse. Door het bestuur der landbouwvereeniging „Vooruitgang zij ons Streven" werd alhier aanbesteed de levering van 11400 kilo superphosphaat, 30700 kilo landbouwkalk en 2500 kilo kainiet, 1ste levering16700 kilo super phosphaat en 11000 kilo kainiet, 2e lev. Aannemers werden A. Hartog te Scher penisse de superphosphaat voor f 2,35 per 100 kiloCentraal Bureau te Dordt. de kainiet voor f 2,14 en P. Platteeuw te Terneuzen de landbouwkalk, voor 0,94 cent per 100 kilo. Wind en weêr trotseerend, isj zij in Zierikzee aangekomen, en heeft ondanks den aanhoudenden regen op Oude Haven en Kraanplein haar tenten en kramen als van ouds opgeslagen. Liet men haar in vele gemeenten, in zonderheid in de groote, niet meer toe, hier in Zierikzee bleef men haar trouw, en blijkens het klokgelui, waarmede zij bij haar aankomst begroet werd, is zij er nog altijd welkom. Vergezeld van een muzikalen stoet van orgeldraaiers deed zij hier haar blijde intree. De koperen belleman kwam met haar mede. En in haar gevolg, dat gedeeltelijk reeds aanwezig is, gedeeltelijk nog komen moet, bevindt zich in de allereerste plaats de oud-Zierikzeesohe, de Weduwe Be - z o o ij e hdie staande met haar gere nommeerde wafelkraam op 't Havenplein, een ieder gaarne in de gelegenheid stelt zich aan haar heerlyke, onovertroffene wafelen tegoed te doen. Medegekomen uit de residentie is de heer N. de Leeuw met zijn wijd vermaarde suikerkraam. Men behoeft hem niet te zoeken. Plij heeft op het Ha ven plein zijn oude standplaats weer ingenomen. Goede wijn behoeft geen krans. Zoo gaat het ook met zijn suiker werken. H. Warnar uit Kampenbehoort mede tot haar vaste volgelingen. Zijn gerookte palingeneen ware delicatesse, hebben een zoo gunstige reputatie bij het Zierikzeesche publiek* dat een aan beveling er van geheel en al overbodig is. Ook J. Smits is op onze kermis een vaste comparant. Hij zou niet gaarne de kermisbezoekers van poffertjes ver stoken willen laten. En daarom zorgt hij met een prijzenswaardigen ijver er voor, dat wij gedurende den duur der kermis ons ten allen tijde aan poffertjes verzadigen kunnen. Niet alleen voor den inwendigen mensch, maar ook voor een gepaste ont spanning zorgt de kermis. Zoo zal in de Concertzaal het Neder- landsch Operetten-Ensembleonder directie van den heer A 1 p h. Ja n- mart ons de volgende week op eenige operetten vergasten. Genoemd gezelschap, dat door zijn vroegere uitvoeringen bij ons eilandbewoners gunstig bekend staat, zal Maandagavond voor de eerste maal hier opvoeren „De Moderne Eva". Daar wij noch den inhoud, noch de muziek van deze operette kennen, zoodat wij er persoonlijk geen oordeel over kunnen vellen, meenen wij onzen lezers en lezer essen een dienst te bewijzen door weer te geven, wat de Haagsche Courant er over geschreven heeft. Dit blad nu schrijft in haar nummer van 27 April als volgt: Nadat het Nederlandsch Operette- Ensemble reeds met liet meeste succes de Operette's „De Geisha" en „De ge scheiden Vrouw" had opgevoerd, ging gisterenavond voor de eerste maal „De moderne Eva", de alleraardigste operette van George Okonkowsky en Alfred Schönfeld, op frissche Muziek gezet door Jean Gilbert. Mochten de spelers op de beide vorige operettes met genoegen terugzien, nog grooter is hun succes geworden na do vertolking van „De moderne Eva", waarin allen hun talent van de beste zijde konden toonen. Vooral Jan Grootveld, de grappen maker van het gezelschap, heeft zich bij 't Flora-publiek een naam verzekerd, die hem ook ten volle toekomt. Zijn geestig heden, pakkend als zij zijn, zullen nooit afdalen tot 't lage en banale, waarmede alleen succes te behalen valt bij de lagere rangensteeds weet hij den afstand tusschen geestigheid en platheid te be waren. Naast hom vormen André van Dijk en Frans Meermans de mannelijke hoofdpersonen van het gezelschap, of schoon inej. Heilbron in mannelijkheid niet voor hen behoeft onder te doen. Was 't wonder, dat de dronken Deur waarder haar voor „dien man" aanzag?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1