ZIEMKZEESCHEitl NIEUWSBODE. Vrijdag 10 Mei 1912. Derde Blad. Officie»! Marktbericht. (Za ieriüzeeeoho Courant). ABONNEMENT. Dc abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAO verschjnt, Is voor Zierlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland i 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10 per jaar bQ vooruitbetaling. 68sta JAARGANG. - No. 9233 MltgNvsr-Hoofdredaofteuri A. FRANKEL. Rodnot«iiri I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelt 30 ets., meerdere regela 10 ets, Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrljdagt-mlddags ulterlQk 8 stras. Alle betalingen moeten geschieden bi] den Directeurs A. I. DE LOOZE Jr., Hoek Schuithaven, Zlerlkaee. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure. NIEUWSTIJPEBieEM. ITALIË. Op aanwgzlngen van d'Albat, die eenlgen tQd geleden op den koning schoot, zfln onder verdenking van medeplichtigheid aan den aanslag gevangen genomen de anarchisten Denelll In Rome en Dlamantlnl In Tortona. RUSLAND. Een vrouwelijke student te S'.-Peters- burg heeft Zaterdag, terwijl ze In een huurrijtuig, zal, getracht zich door vergif van het leven te berooven. Aan de politie heeft zij medegedeeld, dat haar den moed ontbrak om een minister te vermoorden, waartoe zQ door het lot wat aangewezen door de revo- lutlonnalre organisatie, van welke zij lid was. Men bracht de ongelukk'ge eerst in het hospitaal en daarna In de gevangenis. Op hair werden papleren gevondendie leidden lot huiszoekingen en de arrestatie van 6 studenten. ENGELAND. Het onderzoek naar de ramp van de „Titanic". Volgens het tot dusver gehouden onder zoek der commissie Is gebleken, dat de reddlngsbooten onvoldoende bemand waren, dat z|| geen compassen en geen water of levensmiddelen aan boord hadden en dat, terwgl .de man van den uitkijk" heefl gerapporteerd dat een groote Ijsberg In het gezicht wat, met zeer groote tne held werd doorgevaren. Voorts is gebit ken, dat geen voldoende reddingsmiddelen, alt gordels enz., aan boord waren. De kapitein van de .Fellx Touache' een stoomschip der .Compagnie de Navi gation Mixte", dat Maandag van Algiers te Marseille aankwam, deelde mede, dat ha op zqn relt het Eageltche schip .Blrkdale" ontmoette, dat noodsignalen gaf. HO stoomde natr de .Blrkdale" loe en daar bleek, dat genoemd vaartuig gedurende 40 dagen met tegenwind te kampen had gehad. De bemanning was bana omgekomen van honger en wat niet meer In staat bel schip te behandelen. De „Fel'x Touache" voorzag In de noodlge levensmiddelen en vertch water, waarop de .Blrkdale" haar relt kon voortzetten. DUITSCHLAND. Een geesteiake, In ruste, te Wllmtnsdoiff ba Berian, die zich onwel gevoeldend uit een flescbje anisette wilde drinken, nam echter atropine en viel dood neer. zan dood had een romantisch gevolg. De mogeiakheld wat geopperd, dat Llebe door speculaties veel geld verloren had en dal men daarom elgeniak niet van een noodlottig toeval mocht spreken, maar van opzet. Dat Is nu door een onderzoek ten huize van den overledene wel geheel en al te niet gedaan. De tot executalr benoemde advocaat Brehmer stond zeer verbaasd, toen ha In de toilettafel van den overleden geesleiake verschillende kost baarheden vond, alt brlllanten dasspelden en knoopjes, welke Llebe waarschijnlijk dagelQkt gebruikte, 's Avonds begaf de advocaat zich voor de tweede maal naar Llebe's woning, ditmaal In gezelschap van een nlchl van den overledene, die er den advocaat onderweg reedt opmerkzaam op gemaakt had, dat zich onder de nalaten schap nog een kostbare met brlllanten bezette avondmaalkelk moest bevinden Toen de execuleur-testamenlalr een kleine kast opende, vond hg daarin een zware azeren cassette. In dit casetie lagen ver schillend: kleine apotheekdoosjes met alt opschrift: 218 diamanten, 164 turkooizen, 48 opalen, 230 saffieren, enz. Toen de advocaat, die zelf een kenner van edel gesteenten is, de verschillende doosjes opende, vond h# tot zan overgroote ver bazing, dat de opschriften volkomen over eenstemden met den Inhoud. Deze collectie edelgesteenten bevatte verder lalrOke In platina en goud gevatte diamanten, bril lanten en bovendien nog ongeslepen ede! gesteenten van groole waarde. Men vond turkooizen, opalen, robijnen, paarlen, granaten enz., verder zeer mooie mozsïtk- werken, die artistiek van uitvoering zij en elndelQk als kroon op al deze rak dommtn een avondmaalmelk, die oppervlakkige schatting een waarde ver tegenwoordig! van minstens 300.000 mark. De rand van dezen kelk Is bezet met 38 schitterende diamanten, ter grootte van hazelnoten. In het midden van den kelk bevindt zich een schitterende brlllant om ringd door een krans van kotbare sleenen en aan den voet een kruis met vier groote diamanten en een snoer van paarlen, dat om den voet geslingerd Is. In het geheel bevinden zich 173 edelgesteenten op dezen kunstvollen kelk. Naar taxatie Is de waar de van edelgesteenten enz. op ztyn minst 1.200,000 mark. Elke gedachte aan zelfmoord wordt ver der uitgesloten, door de ontdekking, dat Llebe, die 45 jaar oud wat, er aan dacht te trouwen. L'ebe stamt van een Protestantsche familie. HQ werd 20 Mei 1857 geborenen Is een zoon van een Pruisisch generaal. Ha studeerde In Straatsburg en ging daar tot het Katholieke geloof over. 24 Juni 1887 ontving ha de prlesterswadlng. 1 September 1891 werd ha aalmoezenier te Wiedenhofen en later te Münichen, wat ha tot 1908 bleef. Berlijn7 Mei. Het proces tegen Trenkler kon vandaag niet worden voort gezet. De toestand van den moordenaar Is dermate slechts, dat hij vooridurend bloed opgeeft. Alle doktoren verlangen, In weerwil van het verzet van Trenkler, die wensebte dat het verhoor werd voortgezet, dat ha onmiddeliak naar het gasthuis vervoerd zou worden. Het heeft allen schan, dat Trenkler niet meer door den ai'dschen rechter veroordeeld zal kunnen worden. Zan toestand wordt tevens gevaariak geacht. Hel proces Is verdaagd tot morgen negen uur, doch de doktoren gelooven niet, dat Trenkler ba het verboor tegenwoordig zal kunnen zan. kapitaal aan vier genoemde weldadigheids instellingen vervallen zou. De rest van het vetmogen moest aan liefdadigheids- Inrichtingen geschonken worden, met welke taak Marle Matquls haar vriend Victor Taunay, redacteur van een monarchistisch blad, belastte. Voor zijn moeite zou ha 15000 francs k^gen. Bovendien geef! het testament nog rake legaten aan de hule- dlenatsn en kennissen van de overledene. Er bleven echter nog vpldoende mlllioenen over, waarover Victor Taunay de vrae beschikking had. Het testament werd evenwel door den broer en zuster van Marle Matquls aangevochten, die verlang den, dat de bepaling over de ophelfing van de fabriek nietig werd verklaardver volgens elschten zj, dat het gerecht Taunay niet zal erkennen als universeel eifgenaam, die over de gansche nalaten schap kan beschikken. In het testament ontbreekt een directe aznwazlng tot erf genaam; het Is dus slechts een codicil en geen testament. De rechtbank beeft In dien zin vonnis geveld. De legaten, die aan bepaalde personen vermaakt werden, blijven natuurlijk geldig, zooals btyv. de jaarrente aan den broer en zuster van Marle Marquis, die bovendien de rest van het geheele vermogen en de fabriek, wier ophelfiig door het vonnis onweillg genoemd wordt, erven. De laatste wil van Marle Marquis kar. dus niet uitgevoerd worden, omdat de oude dzme aan alles gedacht hsd, behalve aan dit ééne: de aanwijzing van een dlrecten erfgenaam. volledige w|jze gevoerd zal worden. De geheele, uit 60 leden bestaande commissie, waarin vele zeer eminente mannen, die de verschillende betrokken belangen vertegen woordigen, zitting hebben, was aanwezig. Nadat de formaliteiten der opening af- geloopen waren, werd de zitting verdaagd tot morgen. E«ss milliowsian-arfanis. Te Paras Is een In juridisch opzicht zeer Interessant proces gevoerd over de mlllioenen van de laatste eigenares der bekende Marquls-chocolade-fabrlek. Naast zOn juri dische beteekenls had het proces ook een zeker politiek belang, omdat het toont, hoe de politiek storend op de familieverhou dingen Inwerkt. Het vorige jaar overleed mej. Marle Matquls; za liet een vermogen na van ongeveer zes mlllloen francs en de bloelende chocolade-fabriek. In het proces werd zy nog steeds mejuffrouw genoemd, ofschoon za voor ongeveer twintig jaar den Zigeuner Pallkarus Ferko gehuwd had. Deze uitstekende natuur-musicus, die In de voorname restaurants van Patas met gratie zan slikslak bewogen had, wist bet hart van mejuffrouw Marle Marquis spetend te veroveren, en de toenmaals nog jonge dame had hem gehuwd... doch slechts In de kerk. Daarmede ste'.de de Puslazoon zich tevreden, en dit was ook in overeenstemming met het gevoelen der vrome dame, die een afschuw had van de officleele instellingen der republiek en het stadhuis mijden wilde. De wet erkent evenwel alleen de burgerUJke echtverbintenis als geldig, zoodat de erfgename van de Marquis-chocolade-fabtiek ook na haar huwelijk wettelijk „tnejvff ouw" bleef. Patikarus Ferko stierf voor eenige jaren en zooals gezegd volgde verledea jaar ook Marle Marquis hem In het graf. Haar testament gaf eenige dagen geleden aanleiding tot een proces voor het Selne- gerechtshof. Aan het hoofd van haar laatsten wil stelde Marie Marquis de bepaling, dat na haar dood het beroemde chocoladehuis moest ophouden te bestaan: .ik wil niet", zegt za in het testament, .dat het huls, dat door man grootvader gesticht, door man vader en door ma voortgezet werd, In handen van vreemden valt, dier óch de Idee, r.óch de tradities In acht nemer, welke wa steeds zan trouw gebleven. Daarom bepaal lk, dat na man dood de fabriek eenvoudig gesloten wordt en dc zaken geliquideerd worden". Marle Matquls onterfde haar zusier en broer en laat hun slechts een jaarrente van 18,000 francs na, daar za de ideeën en tradities der lamltle Mi quls niet respecteerden en za zich, zooals het testa ment zegt, met .verdachte Heden omgeven, door wie za uitgebuit worden". De vrome, kor 1 ïgsgezinde dame verachtte het gezel schap van haar broer en zusier, die haar monarchistische Idetën niet deelden. Voor de jaarrente moet een kapitaal van 1 200 000 francs vastgezet worden, met de bepaling, dat na den dood der vruchtgebruikers dit Do ramp der „Tttinic". Vrouwenhulde voor heldhaftige mannen Te Washington heeft zich een dames comité gevormd, beslaande uit honderd leden, dat zich ten doel stelt, inzamelingen te houden tot het oprichten van ren gedenkboog, ter eere van de heldhaftige mannen van de .Titanic", die hun leven opofferden voor de vrouwen en kinderen. Mei de oprichting van dit gedenkteeken bedoelt het comité een hulde van de vrouwen Ie brengen aan de nagedachtenis dier omgekomen mannen, daarom zullen geen mannen mogen badragen. In Engeland Is reeds meer dan drie mlllloen gulden Ingekomen voor de nagelaten betrekkingen van de omgekomenen ba de ramp. Ba Lloyd's kantoor te Londen Is bericht gekomen, dat de jonge mevrouw Wldener, wier man met de .Titanic" Is ondergaan, haar drie parelsnoeren heeft gered. Één was er f 960 000 waard, de twee andere elk f 360.000. Het vinden der lijken. Volgens den New-Yorkschen corres pondent van de Frankfurter Ztg. heeft de .Macksy Bennett", ba het afzoeken van de zee naar taken, een omgeslagen redding boot gevonden, In welker nabaheld 30 laken dreveno. w. een groot aantal vrouwen. De golven hadden de laken met zoo groote kracht tegen de in de nabaheld dravende asbergen geworpen, dat ba vele herkenning onmogelijk was. De laken werden rechtstandig In het water gevonden, een gevolg van de zwem gordels. Behalve een kind van twee jaar hadden alle laken een zwemgordel. De meeste laken werden In een aantal, soms dentalen, haeen gevonden. Soms waren er sporen van worsteling te zien; handen, die krampachtig andere ba de kleeren hadden. Ba de gekantelde reddingboot vond men een rooden rok aan een stok gebonden, biakbaar In de boot opgezet om de aandacht te trekken van een voor bavarend schip. Vele laken waren In volledig avondtoilet, anderen zonder kleeren, biakbaar van menschen, die zoo beter meenden te kunnen zwemmen. De horloges van de mannen wezen byna alle 2,10 aan Op de laken Is voor f 120 000 aan geld, edelgesteenten enz. gevonden Kolonel Astor had f 12 000 zan bankbiljetten In zan zakken. Ba een onbekend gebleven man is een zak met goud ge vonden. Londen, 2 Mei. Het onderzoek van de ramp der .Titanic" begon heden Ie Londen, Lord Mersey, president der commissie van onderzoek, opende de zitting met een betuiging van deelneming aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Sir Rufus Isaacs, de vertegenwoordiger van de .Board of Trade", verklaarde, dal het onderzoek op de meest zorgvuldige en Des ondergang d»p „Tltanlc". Nu de wrakstukken van wat men terecht een zeekasteel kon noemen op den bodem van den Oceaan ruslen en ook de voor naamste persoon, die als getuige zou kunnen optreden, de kapitein, een graf In de golven gevonden beeft, kan het niet verbazen, dat de geheele schipbreuk aan een lot mlsdzdlgdheid gaande roekeloosheid wordt toegeschreven. Zware beschuldiging heeft een derde klasse-passagier, de eerste, die verhoord werd, afgelegd. Ha betoogde, dal ha zelf en zan kameraden pas het ongeluk zan ;ewzar geworden, toen hel water bun ïutlen binnenstroomde en een hofmeester riep: .alle naar boven, als je niet als ratten verdrinken will". De reizigers atortlen toen naar het dek en vonden daar een beambte bezig met het hek te sluiten, dat het dek der tweede klassers van die der meer betalenden scheidde. Ha slaagde er echter niet In zan Inderdaad mlsdadlgen toeleg te vol voeren, want de stroom der derde-klas- relzlgers was te sterk. Toen ze op het dek stormden werden juist de sloepen neergelaten. De getuige en eenige anderen sprongen In één der reddingsbooten, maar allen werden daar weer uitgejaagd op dezen zegsman na. Deze heeft zan redding te danken aan mevrouw Astor die, ofschoon haar echt genoot door de olficleren bet Instappen was belet, hem een sluier over het hoofd wierp, waardoor niet opgemerkt werd, dat zich een man In de boot bevond. De senaatscommissie te Washington heeft zich ln hatr laatste zitting met het stelsel der waterdichte schotten op de „Tl'anlc" bezig gehouden. Een blad te New-York brengt de sensationeel: en wel heel bar schanende lading, dat dit ba het vertrek van het stoomschip uit Southampton niet In werking was. De fabrikant Harder, passagier op de rampzalige bool, ver klaarde, dat de matrozen na de botsing vergeefs hefboomen trachtten te bewegen, welke naar zan zeggen met het genoemde systeem In verband stonden. V Hese n. Uil Nice wordt geseind, dat graaf De Roblllard Cosnac doodgevallen Is met een vliegmachine, In het aerodrome van la Brague. De vlieger naar Antibes niet gunstig, wervelwinden, De Roblllard van Nice Gemengd Nieuws. Waar hulp Een R.-Kath. dienst meisje van 17 jaar te Arnhem Is dezer dagen moeder geworden. De vader van het pasgeboren wicht Is vermoedeiak een buitenlander. De menschen, waarba za In betrekking Is, kunneA moeder en kind niet houden. Een thuis heefl za niet, want moeder is dood en vader Is zwervende, mogeiak ook dood of gevangen. Twee broertjes (of zusjes) zan door den voogda- raad elders uitbesteed. Het burg. arm bestuur wil zan tusschenkomst niet verleenen, omdat z. I. de voogdaraad moet optreden. De voogdaraad verleent geen hulp, omdat de jonge moeder haar eigen brood kan verdienen. Het Prot. armbestuur helpt niet, omdat het een katholieke geldt. Het R.-Kath. armbestuur helpt niet, omdat het meisje gevallen Is. Op Zetten Is geen toegang voor de gevallene, omdat za R.-Kath. Is. De statuien van de Ooede Herder laten wel opneming van de moeder, maar niet van bet kind toe. .Waar Is hulp vroeg de N. Arnh. Cf., dit meldende. Het antwoord is gekomen. Het Leger des Hells heeft moeder en kind opgenomen In de Anna-stichtlng in Den Haag. was voornemens te vliegen. Het weer was want er waren nog al De groote monoplan van werd, toen za een hoogte van circa 150 meter bereikt had, danig heen en weer geschud. De vlieger daalde een weinig, maar plotseling zagen de toeschouwers tot hun ontsteltenis, dat de vleugels braken en dat het toestel als een steen mei een zwaren slag op den grond smakte. Men snelde den ongelukklgen vlieger te hulp, haalde hem onder de wrak stukken van het vernielde vliegtuig van daan en droeg hem In één der loodsen, Er kwam spoedig een dokter ba, maar de ongelukkige wat reeds dood. Oeorget de Roblllard, te Nice geboren In 1884, was één van de oudste Fransche vliegers. Hij kreeg zan brevet in Augustus 1910. De vliegsport beoefende ha alleen als amateur. Ds. Ewoldt. Na zan InvrQheldsstellIng vertoefde ds, Ewoldt 23 April ba een der kerkvoogden, die het telefoonkantoor te Echtenerbrug houdt. Terwaï ds. Ewoldt met hem sprak, werd de telefoonhouder opgebeld voor een teleg'am aan den raksveldwachter aldaar, luidende: .Arresteer ds. Ewoldt". De telefoonhouder mocht natuuriak niets zeggen, liet bet telegram bestellen en even daarna werd ds. Ewoldt gearresteerd, De behandeling van de zaak tegen ds. Ewoldt voor de rechtbank te Heeren veen ls nader vastgesteld op een buiten gewone zitting, den 5 Juni a.s. BOTER 0,55 en 0,675 per 5 H.O. KIP-EIEREN f 0,80 en 0,925 per 25 stuks. ZiERtKZEE, 9 Mei 1912. De Marktopnemer J. J. VAN DEN BOUT. Provinciale Stoombootdienst op de Ooster-Schelde. Onderneemster: de provincie Zeeland. MEI. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: '8 morg. 'smidd. Zatcrd. li 7,30 4,30 Zondag 12 7,30 Maand. 13 7,30 Dlnsd. 14 7,30 Woent. 15 7,30 Dond. 16 7,30 Vrjdag 17 7,30 Zaterd. 18 7,30 4,30 4.30 4,30 4,30 4,30 4,30 Van Zieriksee: 'smorg. Zaterd. 11 7,30 Zondag 12 7,30 Maand. 13 7.30 Dinsd. 14 7,30 Woena. 15 7,30 Dond. 16 6,— Vr|dag 17 6,— Zaterd. 18 6,30 2, IE 1= Indien relslgera van Zieriksee naar Qoea, b| den Agent te Zieriksee, vóór het vertrek der boot, (tjdig voor de ochtendrelsen op den vooral- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor dan wagen van Catsche veer, sal om een b|- wagen naar (Soes worden getelegrafeerd. ADVERTENTIEN. Getrouwd: OERR1T MAR1NUS VAN SLUIS Lz. en JANNA MARTINA LEOEMATE JD„ die, mede nament wederzadsche Familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blaken van belangstelling, ba hun huwelOk onder vonden. Brouwershaven, 8 Mei 1912. Getrouwd: N. C. VAN DEN BOUT en L. C. A. DE LA CHAMBRE. De Heer en Mevrouw VAN DEN BOUT— De la Chambre betuigen, ook namens wederzadsche Fimlliën, hun hartelljken dank voor de vele blaken van belang stelling, ba hun huweiak ondervonden. Amsterdam, 9 Mei 1912. Cremerpleln 22 De ondergetekenden betuigen, mede r.ament hunne Kinderen, hunnen hartelljken dank voor de vele blaken van belangstelling, ba hun' 25-jarlge Echtvereenlglng ondervonden. Kerkwerve, 10 Mel 1912. T. DE JONQE. N. DE JONQE—Hart. Ba man terugkeer naar Noord- Amcrtka roep Ik een hartelijk vaarwel toe aan mane Familie, Vrienden en Bekenden. W. GOEMANS. Antwerpen, II Mei 1912. a/b. t.s. „Kroonland".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 9