Vrijdag 16 Februari 1912. Cacao Van Houten 's Eerste Blad. Debeste voor den prijs (Z ierikzeesohe C o u r a n t). Dit nummer bestaat uit drie bladen. Honderd tegen een dat men na een proef met GOED en GOEDKOOP STRANDVONDERIJ. Samensmelting van School B met School C. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad in Provincir ZlimikZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprls van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAO venchjnt, It voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaataen In Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eena per «eek, I 10 per Jaar bQ vooruitbetaling. 68ste JAARGANG. - No. 9198. Hltacvap-Hoofdredaoteup A. FRANKEL. fUdaotssurs I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelt 30 cti., meerdere regelt 10 cti. Oroote lettert worden naar plaatirulmte berekend. De Inzending moet getchleden det Maandags- Woentdagt- en Vrjdagt-mlddagt uiterlQk I tra. Alle betalingen moeten geschieden bQ den Dlreoteari A. J. DE LOOZE Jr., Hoek Schuithaven, Zierlktet. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure. RON A daarvan voortaan een geregelde gebruiker wordt. 1 Kg. /1.50 -0.80 %Kg. f 0.42j Ho.. -0.18 RECHTHEBBENDEN op 8 balen cacao-boonen, 3 vaten olie, 1 baal dextrine, 1 vat varkenileer, 1 baaltje meel, 1 vaatje ingemaakte uien en 3 planken, alles gevlscht of aangespoeld b| den zeedijk aan de Ooster-Schelde, worden voor de derde maal opgeroepen, zich aan te melden bij den Burgemeester-Strandvonder van Zierikzee, b| wlen dat strandgoed Is aangebracht. OngetwQfeld zal de burgeij vin Zlerlkzee met groote belangitelliug hebben kennti genomen van bet denkbeeld van Burgem. en Weth. dezer gemeente om School B op te htffen en de leerlingen er van naar School C over te plaataen. Van School C zou dan In verband met een Indertjd Ingekomen verzoek van de Afdeellng Zierikzee der Vereenlging Volks- onderwja aan School C een zevende klaaie toe te voegen, een ichool worden gemaakt met negen leerjaren, met dien verstande, dat In de zei laagste klassen het gewoon lager onderwls, en In de drie hoogste klassen het meer uitgebreid lager onderwijs zou onderwezen worden. Burgem. en Weth. zin, zooals men weet, tot dat denkbeeld gekomen door de omstandigheid, dat de gemeenteraad In zijn zitting van 30 October a. p. hun voorstel tot vermeerdering van het aantal leerkrachten aan School B met één verwierp, en b|| die verwerping tevens den wensch uitsprik, dat het Dagellksch Bestuur zou trachten een middel te vinden om leerlingen van School B naar School C over te plaatsen, zoodat dsardoor de behoefte san een leerkracht meer voor School B zou vervallen. W! hebben om het groot belang, dat er aan vastzit, de uiteenzetting van dat denkbeeld In haar geheel In oni blad opgenomen, teneinde op die wjze belang stellenden In de gelegenheid te stellen het plan van Burgem. en Weth. fête repoiée te kunnen beoordeelen, voordat het In den Raad zou behandeld worden. Door deze tïdlge openbaarmaking hoopten en verwachtten wt tevens, dat deze ol gene zich zou genoopt gevoelen z0n gevoelen hetzl gunstig, hetzl ongunstig, openlik In ons blad kenbaar te maken. In die verwachting zin w! niet teleur gesteld. Verstreken Maandag toch werd door ons een artikel opgenomen, dat van gezaghebbende zlde afkomstig, aan het hoofd van oni blad werd geplaatst. De plaatsing op de voor de hoofd artikelen bestemde ruimte heelt evenwel aanleiding gegeven tot het misverstand, dat w! met de In dat stuk geopperde bedenkingen tegen het plan van Burgem. en Weth. zouden Instemmen. En nu Is niets minder waar dan dit. Juist het tegenovergestelde Is het geval. Het denkbeeld toch van burgem. en weth. la ons zóó sympathiek, dat w! In 't belang van de gemeente ons zelfs Innig zouden verheugen. Indien hel verwezenllkt werd. Wat de In hel bewuste stuk aangevoerde bezwaren betreft, deze komen ons ten deele ongegrond voor, ten deele niet van dat gewicht, dat zij de door burgem. en weth. aan de hand gegevene oplossing der schoolkwestie In den weg zouden staan. Vooreerst stelt de geachte schrlver van dat stuk de zaken eenlgszlns averechts voor. Hl gaat namelijk uit van de gedachte, dat een aanval op de school van den heer De Oraal gedaan woldt, en verklaart, dat rondgebazuind is, .dat die school geen reden van bestaan heeft". Nu Is vin een aanval op genoemde school zelfs geen zweem te bespeuren. Juist het omgekeerde blikt uit hel plan van burgem. en weth. Deze denken er dan ook niet aan om de school van den heer De Oraal op te hitten, maar pogen Integendeel haar te versterken, ja zelts uit te breiden. Versterken door daarmede te doen samensmelten School B. Uit te breiden door daaraan te verbinden een Inrichting van meer uitgebreid lager onderwijs. Ook Is ons niets ter oore gekomen van een rondbazuinen, dat de school van den heer De Oraaf geen reden van bestaan heeft. Burgem. en Weth. wenschen blikbaar de samensmelting van school B met school C, omdat In onderscheidene klassen school C te weinig en school B te veel leerlingen heelt. School C zal dan een school worden, tellend 443 leerlingen. Dit aantal Is vol strekt niet te groot, want In tal van gemeenten treft men scholen aan met een veel talrlker schoolbevolking. Mocht een klasse door de samen voeging te groot worden, zoodat het onderwls daaronder zou llden, dan wordt natuurlik een parallelklasse gevormd. De samensmelting zal, volgens burgem. en weth., de gemeente jsarllks een geldelQk voordeel van I 3000 opleveren. Waar bet onderwls door de samen smelting der belde scholen niet de minste schade lijdt, daar mag, dunkt ons, voor een gemeente als Zierikzee, waar de Hooldeiyke Omslag vrl hoog Is, op dat voordeel wel terdege gelet worden, al zou het zelts te hoog geraamd zin. Want gesteld dat de verkoop van het leegkomend schoolgebouw B of A en van het door den heer Van der Have bewoonde huls tegenviel, gesteld dat de kosten der vergrooting van school C niet I 5000, maar het dubbele, I 10,000 bedroegen, zoodat door een en ander het finantlïel voordeel jsarllks niet I 3000 zou zin, maar tot I 2000 gereduceerd werd, dan nog zou een jiariyksche ontlasting van ons budget met f 2000 aan de belastingbetalende ingezetenen zeker hoogst welkom zin. Ook tn het nummer van heden komt een op deze aangelegenheid betrekking hebbend In gezonden artikel voor. En dit mogen zij, die de eer hebben de burger! In den Raad te vertegenwoordigen, wel scherp In het oog houden, wanneer z! geroepen zullen gorden over het plan van burgem. en welk! hun gevoelen uit te spreken. Etn jaariykeche besparing dus van ten minste tweeduizend gulden Oeen kleinigheid Bovendien wordt onze gemeente vertikt met een Inrichting van Meer Uitgebreid Lager Onderwls, waaraan te dezer stede reeds sedert lang een dringende behoefte beslaat. Het scheppen van deze Inrichting zal ongelwyfeld door tal van ouders, die aan hunne zonen meer willen geven dan de openbare lagere school kan geven, met vreugde begroet worden. Indien onze O-me enteraid aan het plan van burgem. en welh. zin goedkeuring mocht schenken, dan zou daarvan het gevolg zin, dat het hoold van ichool B, de heer Van der Have, op wachtgeld gesteld werd. Dat zou erg jimmer wezen. Want daardoor zou, daar de heer Van der Have nog In zin volle levenskracht Is, aan de openbare lagere school een uitnemende onderwlskracht onttrokken worden. Maar daaraan mag toch niet de heil zame verbetering worden opgeofferd. Zou er echter niet Iets op te vinden zin om den heer Van der Have toch nog voor het onderwls Ie behouden lEDERLMD. 's-Qravenhage, 14 Febr. Olstermiddag werden aan den Loosd. weg b! de Fahren- heltstraat door drie personen met een rltulg 3 jongens uit de r! der wandelende halfweezen van het R.-K. gesticht „Groene- steln" gegrepen en In het rQtulg getild dat daarop in vliegenden ren verdween. De begeleidende broeders waren zóó geschrokken, dat z! er niets aan konden doen om de ontvoering te beletten; z! staakten hun wandeling en keerden naar het gesticht terug. Dordrecht, 12 Febr. De politie alhier deed een goede vangst. De rlwlelhandelaar B. alhier had Donderdagavond aan een hem bekend persoon een rlwlel verkocht, dat de kooper den volgenden morgen zou komen afhalen. BI onderzoek bleek het B., dat de onbekende niet woonde aan het adres, door hem opgegeven. Uit een door de politie Ingesteld onder zoek bleek, dat de man, genaamd H. A. V.. oud 28 j., woonachtig te Berkel, eveneens op Donderdag b! den tlwielhandelaar L. aan het Begijnhof een fiets gehuurd en deze onder Barendrecht verkocht had. Verder kwam aan het licht, dat 's mans aanhouding was verzocht door de politie te 's Oravenhage, wegens verduistering .van een rywlel en twee gouden heerenhorloges. Vermoedellk heeft h! ook te Lelden een flets verduisterd. BI een goudsmid alhier had V. mede Inkoopen gedaan, zonder deze le betalen. Reeds Vrldsgmorgen werd hl hier san- gehouden en door de politie verhoord. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, is hl Ier beschikking der justitie over gebracht naar het Huls vin Bewaring. Zierikzee, 16 Febtuarl. De heer F. C. RInberg te Ellewouts- dljk Is met Ingang van 15 Febr, benoemd tot opzichter by de werken van de Zuld- Bevelandsche waterleiding. „Nehalennla", de vereenlging tot Instandhouding en bevordering van Wal cheren'! natuur- en stedenschoon, heelt een circulaire met leerrlke afbeeldingen ver spreid. In die circulaire komt veel voor, dal bi den aanbouw van nieuwe woningen ook door de timmerlieden en metselaars van deze streek zou kuunen ter harte genomen worden. Onder anderen lezen wy daarin het volgende: Bij aanbouw van nieuwe woningen In de dorpen en langs de wegen van ons eiland wordt 'I eenvoudige Walchersche woning type (een sober baksteenen huls, waarvan de ramen voorzien zin van openslaande groen en wit geschilderde luiken), zeer weinig meer gevolgd. In de plaats daarvan verrlzen tegen woordig hulzen met onevenredige ver- deellngen, waarvan de gevels bestreken zyn met hel wit geschilderde cement- bindengekleurde tegeltjes bevinden zich boven de ramen, terwijl op alle mogellke plaatsen versierselen zin aangebracht. Bont gekleurd glas bevindt zich niet zelden In het bovenste gedeelte der glas ruiten; meermalen worden gevels geheel gecement en hierin ornamenten gekrist, of wel .voegen", teneinde het le laten voorkomen, alsol de muren uit natuursteen waren opgebouwd. Vooral de nieuwere topgevels hebben allen eenvoud verloren: behalve den hoven- genoemden opschik, vertoonen deze ook wel torenvormlge zuiltjes, pinakels enz., terwll het minder fraaie gebroken dak veelvuldig wordt toegepast. DU alles valt te betreuren. De schoonheid der hulzen loch zit niet In het maken van ryk versierde gevels en Ingewikkelde vormen, doch In een een voudige architectuur die goed van verhouding li, en welke zich moet aanpassen aan de omgeving. Mogen gekleurde tegeltjes groote diensten kunnen bewlzen b! de btkleedlng van gingen, keukens, enz., aan gevels, helz! onder ontlastlngsbogen of boven deuren, kunnen z! bezwaarlik van eenlg nut zin. Oewone gebakken sleen bewyit dezelfde, zoo niet betere diensten. Waarom dan toch deze doellooze voorwerpen aangebracht? Z! kosten slechts geld, dienen tot niets en hebben geen zin. Hetzelfde geldt voor alle andere .ver sierselen". ZI zyn niet op hun plaats en niet In overeenstemming met den eenvoud der landeiyke omgeving. In verband mei het vorenstaande, noodlgen wl u, heeren timmerlieden en metselaars, beleefd uit: Verleent ons uw medewerking tot het behoud van het Walchersche woningtype. Zoekt den rlkdom uwer huizen In hecht heid vin materiaal en juistheid van vormen, doch niet In het aanbrengen van versier selen, welke In irchltectenkrlngen reeds lang hebben afgedaan. Bouwt eenvoudig, doch smaakvolover laadt uw gevels niet met onnoodlgen opschik. Dekt uw daken met roode pannendeze steken prachtig af tegen het groen der omgeving en vertoonen na verloop van tyd fraaie kleurschakeerlngen, terwyi de blauw-zwarte pannen eentonig en doodsch zin en biyven. Handhaaft aan uw nieuwe woningen de groen en wit geschilderde luiken, welke nergens zoo algemeen als op Walcheren worden gevonden en dus een eigenaardig heid van dit eiland vormen. Haamstede. Het meisje, hetwelk onlangs zulke hevige brandwonden verkreeg, Is, na een hevig tyden, dezer dagen overleden. Bruioisse. In de conferentie-kamer alhier werd Donderdagavond het 40-jsrlg bestaan der Zonddagsschool herdacht. Een groot aantal ge noodlgen, oud-leerlingen, vulde de zaal. Door den voorzitter, ds. Waardenburg, werd het feesteltk samenztn met gebed geopend, waarna na psalmgezang een gedeelte van Spr. 3 werd voorgelezen, en naar aanleiding daarvan een toespraak werd gehouden. Ook de heer M. Krlger, die veertig jaar met grooten Iver als onderwyzer aan de school werkzssm was, en de heer J van Rhee, eveneens ondeiwlzer aan de ichool, hielden een toespraak, evenals me]. Vermeulen, die als onderwlzeres de jongere leerlingen des Zondags om zich vereenigt. Uit naam van de oud-leerlingen werden aan den heer Kilger en Van Rhee leder twee teksten op fluweel In listen aan geboden als herinnering en waardeering van hunnen arbeidterwyi ook mej. Vermeulen een dergellk geschenk werd gegeven. De aanwezigen sleten onder het zingen van enkele toepassellke liederen en het gebruik van enkele veiverschlngen ten zeer genoegellken avond. De heer Krlger ontving bovendien vele kaïrljes en een telegram als blik van belangstelling In zin leest. Ds. Waardenburg sloot te ongeveer hall twaalf de gezellige bleenkomst. Voor de groote ramp, die onze ge meente den 30en September j.l. getroffen heelt, Is door de commissie, die zich hier gevormd heelt ontvangen 1 33550,64. Te Middelburg werd door de Prov. Commissie met bepaalde bestemming voor Brulnlsse ontvangen f 1741,55, zoodat alleen voor deze gemeente Ingekomen Is de belangrijke som van f 35292,19. Hiervan Is echter reeds f 6995,78 ten behoeve van Brulniise uit gegeven, voornameiyk voor het afbrengen der booten. Woensdag a.s. zal de ultdeellng van de schadevergoeding aan de belanghebbenden plaats vinden. ZI zin daartoe ln 14 klassen verdeeld. De le klasse, dat zin zl, die voor minder dan f 200 belastbaar Inkomen In den hooldellken omslag zin aangeslagen ont vangen 100 pCt. De 2e klasse van I 200 tot f 300 95 pCt. .3; - 300 - 400 90 4ï - 400 - 500 85 5t - 500 - 600 80 .6: - 600 - 700 75 7e - 700 - 800 70 8s - 800 - 900 65 9e - 900 - 1000 60 10: - 1000 - 1100 55 11e - 1100 - 1200 50 12e - 1200 - 1300 45 13e - 1300 - 1400 40 14e - 1400 - 1500 35 Van de 2e, 3e en 4e klasse wordt van I 20 geen schadevergoeding gegeven. Van de 5e, 6e, 7e klasse van I 40 niet. 8e, 9e, 10e - 60 11e, 12e, 13e -100 14e -200 Er Is bovendien nog een bedrag be- schlkbiar tot vergoeding der schade aan oesters en mossels, maar daaromtrent heelt de Prov. Commissie zich de nadere be slissing voorbehouden. Ook wordt de mogeiykheid In het oog gehouden om hen, die hun boot geheel verloren hebben, in staat te stellen eene geheel nlenwe boot, ol een 2e hands- vaartuig te verschiffen. Doch gaal men daartoe over, dan wordt ieder voorkomend geval afzonderlik onderzocht. Slaakdam, 15 Febr. Met de werk zaamheden tot herstelling der dlkbreuk In den Prins Hendrikpolder gaat 't naar wensch. Het te herstellen gedeelte Is op normale hoogte gebracht. Alleen 't ver werken van vetten grond aan den buiten berm, zal nog eenlgen tQd duren. St.-Annaland, 16 Febr. Niet weinigen waren Woensdagavond In de Ned. Herv. Kerk bleengekomen om de uitvoering bi te wonen, welke gegeven werd door het gemengd Kerkelp Zangkoor. Door verhindering van den consulent te Stavenlssewerd de bleenkomst geleid door den heer J Polderman. De zangers en zangeressen kweten zich dapper van hun taak, die waariyk niet licht was, zooveel als er gezongen werd en hebben alweer het bewys geleverd, dat er door gezette oefening heel wat bereikt kan worden. Tusschen de liederen werd er ter afwis seling door den organist op het orgel gespeeld, die ook den samenzang van de vergaderden begeleidde. Dal er een enkele maal zacht gezongen werd, zal iteltlg In den tmaak van vele toehoorders gevallen zyn en 'l verlangen hebben opgewekt naar meer: die perzik smaakte goed. Van de leden van den kerkeraad was aanwezig de heer M. Moerland. W! sluiten met den wensch, dat de heer Manteau nog lang zin krachten aan het gezelschap moge widen I Scherpenissc. De schipper Clement de Jonge van Tholen lag alhier met zin scheepje In de haven om aardappelen te laden. Toen h! naar zin scheepje wilde gaan, dreef het juist zooveel van den wal, dat de loopplank de verbinding mlete en daardoor de schipper In zulk een onge lukkige houding te water geraakte, dat h! zonder toegesnelde hulp zeker had moeten verdrinken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1912 | | pagina 1