Vrijdag 15 December 1911. Derde Blad. (SS ierikzeesohe Courant). HIEUWSTIJPiWaEfg. Z1EI1IKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprOs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschynt, li voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eem per week, I 10 per Jaar bl vooruitbetaling. 68<te JAARGAN6. No. 9172. UltRdver-HoofdrAilantoiirA. FRANKEL. Radaotmin J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelt 30 ctt., meerdere regelt 10 cti. Oroote lettert worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden dei Maandags- Woentdagt- en Vrldagt-mlddagt ulterlQk X Alle betalingen moeten geschieden bl] den Dlreoteun A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlktee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure. INDIË Delhi, 12 Dec. In de heden om 12 uur gehouden „Kroningi-durbar" It Koning Qeorge plechtig tot Keizer van Indlë uit geroepen. De plechtigheid geschiedde met schilder achtige Ootlertche pracht. In de straten verdrongen zich dulzende toeschouwers. De Brltsche gouverneurs reden in gala- equipages; de Indische vorsten In gouden en zilveren rijtuigen. Om half 12 vertrokken de Koning en de Koningin uit het kamp, begeleid door twee stalmeesters te paard en een escorte van huzaren, artillerie en andere troepen. Bl hun aankomst in de keizerlijke tent werden zij ontvangen door den Onderkoning Lord llardlnge. De opgestelde muziek korpsen speelden het volkslied. Het vorsteiqk paar nam plaats op de ze'els op een ver hevenheid, onder een vergulden troonhemel, in'bet midden van het groote amphitheater. De Koning opende den .Durbar" met een toespraak, die met langdurige geest driftvolle torjulglngen werd begroet en waarna de muziekkorpsen de Kronlngs- marsch speelden. Herauten lazen daarop de Kronings proclamatie voor, en de Koning en de Koningin stonden aan den voet van den troon, tegenover de vergaderde duizenden, die luidkeels riepen; ,Ood behoede den Koning I" Daarna deelde Lord Hardlnge een aan tal schenkingen en gunstbewlzen mede, die ter gelegenheid van den .Durbar" werden gedaano.a. een onmiddellijke gilt van 5 mlllloen roplen ten behoeve van het volksonderwls, gratficaties aan soldaten en ondergeschikte beambten en vrllating van zekere klassen gevangenen. De plechtigheid eindigde met trom petgeschal en nieuw gejubel ter eere van den Keizer en Keizerin van Indlë. Kort vóór het sluiten van den .Durbar" heet! de Koning aangekondigd, dat de zetel der regeering van het Biitsch- Indlsche rik van Calcutta zal worden overgebracht naar Delhi. AUSTRALIË. Nabl de stad Perth had onlangs een droevig treurspel plaats. Tot vóór omtrent een jaar was de jonge Australische luchtvaarder Robert Scanson één van de populairste mannen In het land. Hl gaf In Sydney, Melbourne en Adelaide demonstraties met een door hem uitgevonden valscherm, en de stoutmoedig heid en behendigheid, die hl hlerbl aan den dag legde, wekten de algemeene bewondering. Scanson steeg gewoonllk op met een betrekkellk kleine ballon, waaraan In plaats van een gondel een valscherm was vastgemaakt. Dit valscherm eindigde In een trapees, waarop Scanson bl het neerdalen gewoonllk een aantal stout moedige gymnastische oefeningen deed. Hl steeg eenlge honderden meters hoog, zette dan door een ruk aan de HJn het valscherm In beweging, dit liet los van den ballon en terwll deze laatste weg dreef In de hoogte, zonk het valscherm, terwll Scanson zfne toeren op de trapees verrichtte. Met deze vertooningen Is het nu gedaan, want de luchtvaarder is nog slechts een schaduw van zlchzelven, hy ïydt aan zins begoochelingen, waarvoor de geneesheeren geen hulp weten. De gebeurtenis, die hem geheel uit zin evenwicht bracht, had plaats b] een volksfeest te Perth, waar Scanson zlne kunsten met het valscherm zou vertoonen. Duizenden toeschouwers waren samen gestroomd, de ballon was gevuld en een dozln vrlwllllge armen hielden hem nog vast bl de aarde. Nu gaf Scanson het overeengekomen teeken. De ballon begon langzaam te stlger, toen een grove kerel, die dronken was, vooruitsprong, de trapees vastgreep en mee werd opgenomen In de lucht. Verbaasd staarde het volk op dit onverwachte schouwspel. Laat los, spring naar beneden, t Is nog tld I" riep Scanson In doodsangst. Tengevolge van den dubbelen last steeg de ballon maar langzaam op en slechts twee. [drie meters schelden de voeten van den dronkaard van de aarde. De lucht vaarder 'sloeg uit al zlne kracht op de handen van den ongenooden gast, maar de dronkaard liet niet los. In een paar seconden t(jds was het echter te laat. De ballon was al te hoog gestegen en steeg nog voortdurend. 't Was een vreesellke toestand. Het ballonnet en de koorden waren berekend voor 100 kilo's gewicht en konden onmogellk lang het blna dubbele dragen en het valscherm was evenmin In slaat twee menschen te dragen. Men stond voor een zekeren dood. De dronkaard poogde nn den Iuchtschipper weg te duwen. Er was geen keus; één moest worden op- geoffrtd. Met Inspanning van al zijne krachten voerde Scanson zijn besluit uit. Een hevige ruk, een stoot en de andere viel naar beneden, omwentelende In de ruimte. De luchtvaarder zag het lichaam met toenemende vaart naar beneden sulzen, toen trok hl aan de IQn, het valicherm ging open en eenlge minuten later naderde ook hl den grond. Hl was niet meer In slaat zich op te richten en verloor het bewustzln. Het drama is sedert dien voor de recht bank geweest. Scanson werd vrlgesproken, daar hl in staat van wettige zelfverdediging bad gehandeld. Maar hl is, zooals gezegd, een gebroken man. Bestendig, vooral 's nachts, ziet hl voor zich den onge lukkige, die valt en valt In de elndelooze diepte. ZWITSERLAND. Te Lemans Is In den vroegen morgen van Vrldag de vadermoordenaar Henri Hamer, die op 4 Maart van dit jaar door een leugenachtig telegram, zin vader In zin woning lokte en daar den ouden man koelbloedig neerschoot, om door zin dood In 't bezit te komen van de erfenis, ter dood gebracht. Het 27-jarlge monster, volgens de wet blootvoets en het hoofd omwikkeld met een zwarten sluier, schreed kalm naar de guillotine en riep daar, te midden eener doodellke stilte, tot de honderden, die uit ramen hingen en op daken en ladders waren geklommen: .Ik vraag Qod en den menschen vergiffenis, voor de groote misdaad, die Ik begaan heb I" Toen men Hamer echter op de wipplank had geworpen, greep de doodsangst hem aan. Hl kromde zin gespierd lichaam zoodanig, dat de sterke touwen om beenen en armen knapten en de beulsknechten hun uiterste krachten moesten Inspannen om de veroordeelde plat te doen liggen. De worsteling duurde 7 of 8 seconden. Toen het mes viel, had één der beuls knechten slechts ternauwernood tld, om de hand terug te halen, waarmee hl het hoofd van den rampzaligen moordenaar door de lunette trachtte te trekken. ENGELAND. Kelzer-Konlng Qeorge heeft in het Durbar-kamp te Delhi audiëntie verleend aan al de Indische vorsten, die gekomen zin om deel te nemen aan den .Ourbar", en op zin last heeft de Onderkoning, Lord Hardlnge, aan die vorsten, namens Z. M., een tegenbezoek gebracht. Er zin niet minder dan 135 Indische vorsten naar Delhi gekomen. Z1 hebben leder hun eigen kamp en bovendien zin er nog dertig militaire kampen. De meeste van die kampen hebben aan de voorzlde tuinen met een pracht van bloemen en In vele zin zeer fraa'e eere poorten met opschriften.Welkom", ,Qod behoede den Koning-Keizer en de Koningin- Keizerin". enz. 's Avonds zin vele van die tuinen geïllumineerd met electrlsche lichtjes fn de nationale kleuren. De kampen zin gerangschikt In groepen, naar gelang van het aanzien der vorsten. De kampen van den Nizam van Hyderabad, den Maharadja van Mysore en den Qorkwar van Baroda zin het dtchst hij het kamp van den Qouverneur van Bengalen en dat van den Kelzer-Konlng. Het heeft onder de Indische vorsten, die zeer op ceremonieel zin gesteld, zeer groote voldoening gewekt, dat hunne bezoeken door den onderkoning zin beantwoord. Zaterdag heeft Koningin Maria etn bezoek gebracht aan de ziekenhuizen te Delhi. 's Middags woonden de Koning en de Koningin een voetbalwedstrld bij, waar z! met uitbundige geestdrift werden be groet. Z1 reden In een open rltulg, met bedienden In scharlaken, die hun een waaier en een parasol boven het hoofd hielden. Zondag woonde het vorsfeiyk paar de godsdienstoefening bl. Maandag reikte de Koning vaandels uit aan drie Brltsche en twee Indische regimenten en Dinsdag was het de groote dag van den .Durbar", de plechtige Inhuldiging van Koning Qeorge als Keizer van Indlë. FRANKRIJK. Toen jean Louis Doupenloup, 53 jaar oud, en kleermaker te Lyon, Zaterdag thuis kwam, heeft hl zin deur en venster stevig gesloten, daarna de pip van de kachel weggenomen en een zak houtskool doen smeulen. Toen schreef hl aki den commissaris van politie, dat hy zich van kant maakte, om zin geesteiyk en llchame- ïyk llden te doen eindigen. En terwyi de dood langzaam zin werk voltooide, 'teekends hl minuut voor minuut zin gewaarwordingen op. Aldui: Tien minuten over half drie wind ik myn horloge op en begin min Indrukken te uoteeren. Tien minuten voor vieren: Ik heb al hoofdpln. Vier uur: myn slapen kloppen. Kwart over vier: Ik dreig te stikken, min adem gaat moeiiyk. Half vQfmin gedechten worden verward en Ik ben duizelig. Tien minuten over half vyirnjn gezichts vermogen verzwakt. Tien minuten voor vlven: ik zie blna niets meer, myn lichaam begint te verstyven. Vyf uur: zeg myn vriend X vaarwel, Zwaardstraat 16. Slechts van die laatste regels is bei schrift onregelmatig, de andere zin met vaste hand neergezet. OUITSCHLAND. Het Hof van Qczworenen te Dantzlg houdt zich thans bezig met den moord op een weduwe, Kiara von Laszewikl, In de drukbezochte badplaats Zoppot, die onder geheimzinnige omstandigheden door een over de ganache wereld rondzwervenden avonturier werd bedreven. De beklaagde in deze zaak is Johannes Qsffke, zeeman, cargadoor, rentenier en koopman, beurtelings of tegtiykerlijd. Hy pleegde de misdaad op 10 Januari vau dit jaar. Het moet er in het verleden van dezen man zeer duister en verward uitzienwant zelfs een buitengewoon voor-onderzoek heeft zelfs niet aan het licht kunnen brengen, wat Oaffka eigenlik was en deed, waar hy al zoo geweest is, wie hem gekend hebben. Dit Is zeker, dat hy In 1862 te Hoch- redlau, by Zoppot, geboren werd en reeds als 15-jarlge knaap emigreerde. Meer dan 30 jaren achtereen zwierf hy de wereld rond en bekleedde In alle landen de meest ulteenloopende betrekkingen. Hy Is matroos geweest, handelaar In oudheden, kellner, farmer, ja, hy heet In Argentinië een zeer druk beklanten handel In vrouwen te hebben gedreven. In leder geval staat het vast, dat Oiffke gegronde redenen heeft, om over veel in zin verleden een diep stllzwygen In acht te nemen. In het vorige jaar keerde Qaffke plotse ling uit Londen naar West-Pruisen terug en nam zin intrek in het pension van mevrouw Von Laszewskl te Zoppot. Deze was toen 66 jaar en woonde met haar dochter Stephanie buitengewoon zuinig en eenvoudig. De bevallige, Indrukwekkende verschynlng van het meisje verwekte op de promenade van de badplaats algemeene bewondering. De goede naam van Stephanie von Laszewskl was boven allen twyfcl verheven; zy hield zich tegenover heeren zeer op een afstand en werd wegens hasr koele, trotschc houding vaak .de marmeren bruid" genoemd. Des te grooter was de verbazing der badgasten, toen men het jonge meisje, wier moeder haar door haar spaarzaamheid tot een begeerenswaardlge party had willen maken, dageiyks In gezelschap van Qsffke zag, den vreemdeling met zyn onsympathiek, door de zon der keerkringen donker gebruind, gladgeschoren gezicht. De avonturier had de weinig ervaren moeder en dochter met valtche opgaven omtrent zin persoon en vermogen om den tuin weten te leiden, terwyi hl In weikeiykheld hoogstens 7000 mark bezat. Hy vroeg Stephanie ten huweiyk en tegen het einde van Januari zou In een groot hotel te Beriyn de bruiloft worden gevierd. Maar op 10 Januari werd mevrouw Von Laszewskl dood onder aan de trap In haar huls gevonden. De te hulp geroepen geneesheer verklaarde, dat de doode van de trap moest zyn gevallen. Later echter begon men argwaan te krlgen en wel tegen Qaffke, die dan ook 'gearresteerd werd. Men vond uit, dat de geldmiddelen van den avonturier danig waren gesmolten, en dat hy tot een aanzienlik bedrag wissels met de nagemaakte hzndteekening zlner aanstaande schoonmoeder In omloop had gebracht. Natuuriyk moest hl vreezen, dat deze wissels vroeg of laat aan mevrouw Laszewskl zouden worden voorgelegd. Bovendien was de oude vrouw hoe langer hoe minder met het huweiyk van haar dochter Ingenomen. In den aanvang loochende Oaffke hard nekkig, maar later legde hy een gedeeite- lyke bekentenis af; mevrouw Laszewskl had hem uitgescholden, en In zyn toorn daarover had hy haar zonder nadenken geslagen. Hy ontkent echter het plan te hebben gehad de oude vrouw te dooden. Als getuigen in dit proces zullen o.a. optreden Stephanie Laszewskl, twee zusters van Qsffke en inwoners van Zoppot. Danzlg, 9 Dec. Na twee uur te hebben beraadslaagd, sprak de juiy het schuldig uit over Johann Qiffke, die zyn aanstaande schoonmoeder, de weduwe von Laszewskl te Zoppot In West-Pruisen, had vermoord. De rechtbank sprak hierna het dood vonnis over Qaffke uit. Te Beriyn Is een elfjarig meisje, Erlka Hamann, dochter van een rechlersweduwe, door den 15-jarlgen huisknecht, Erik Renner, met een hamer In haar bedje doodgeslagen. De knaap had de bejaarde dienstbode, die terwyi mevr. Hamann uit was, by he! bed van het zieke meisje zat, heengezonden zeggende dat hy wel op Erlka zou passen, tot mevrouw thuis kwam, en zoodra hy met het kind alleen wat, pleegde hy den moord. Daarna heeft hy het bed in brand gesïoken waarschyniyk om ontdekken van de misdaad te voorkomen. Toen de moeder thuis kwam en naar haar dochtertje ging zien, yond zy het bed In vlammen. Door helpers, die spoedig bij de hand waren, werd de arme kleine naar het ziekenhuis gebracht; maar zij stierf zonder tot bewustzyn te komen, Men dacht eerst dat de brand door een ongeluk was veroorzaakt en dat Erika by pogingen om te vluchten aan het hoofd was gewond. Maar weldra bleek, dat zy vermoord moest zyn; de verdenking viel op den knecht en hy heeft nu bekend, dat hij de kleine Erlka heelt doodgeslagen, om zich op haar te wreken, omdat zy hem zoo dlkwyis had geplaagd. NEDERLAND. 's-Oravenhage, 11 Dec. H. M. de Koningin Is hedenochtend omstreeks kwart vóór elven met Prinses Juliana in de residentie teruggekeerd van Het Loo, om de wintermaanden in de'hofstad door te brengen. De gewone autoriteiten bevonden zich by aankomst van den Konlnkiyken trein op het perron, vóór de Konlnkiyke wachtzaal, om de Vorstin te ontvangen, n.l. de burgemeester dezer stad, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, de gouverneur der residentie, generaal De Meester, en Hr. Me. opperstalmeester, baron Bentlnck, laatst genoemde ln gala-ambtscostuum. Ter weerszyden van de wachtzaal stond een talryke menigte geschaard achter de houten afschuthekken. Toen H. M. den waggon verliet, trad zy op de bovengenoemde autoriteiten toe, drukte hun de hand en sprak gedurende eenlge oogenblikken met hen. Middeler wijl werd het Prinsesje, gekleed In een grys met bontrandjes afgezet manteltje en een wit hoedje, waarlangs eveneens een rand van bont, uit de coupé geholpen. In het rechterhandje droeg Prinses Juliana een mlnlatuur-bouquet en In de linker hand haar groote pop, die echter door de hofdame werd overgenomen, toen de Koningin haar dochtertje by de hand nam en naar den burgemeester en de beide andeïe heeren leidde. Toen zag men een alleraardigst tooneeltje. Na een buiginkje gaf de kleine P.-Inses leder der heeren, die zich bukkend en verrast naar haar overbogen, een handje. Toen deze eerste olficleele begroeting der autoriteiten door Primes Juliana ge ëindigd was, nam H. M. haar weder by de hand en nu maakte het kindje naar het publiek op het perron een lief buiginkje naar weerszyden, dat door die menigte met handgroeten en zakdoekwulvlngen beantwoord werd. Nadat H. M. zich In de wachtzaal zeil nog enkele oogenblikken met de autori teiten had onderhouden, werd het in de Rynstraat wachtende open rytulg bestegen. Daar buiten wachtten zeer velen de ver schynlng van moeder en dochtertje op, die met eenlg hoera-geroep ontvangen werden, vrlendeiyk groetende. Terwyi de Prinses met haar handje wuifde, reed het rytulg in matigen gang langs de menschen, die niet alleen In de Rynstraat, maar ook langs den overigen weg stonden, naar het Koninkiyk Paleis. Ook by het Palels was de terugkeerende Vorstin een harteiyk welkom bereid. Zoodra het Koninkiyk rytulg In bet gezicht kwam, ging een biy gejuich op, dat zich even later nog krachtiger herhaalde, toen de Koningin, na het rytulg te hebben ver laten, haar dochtertje op het voorplein van het Palels het publiek eenlge passen liet tegemoettreden en het Prinsesje met haar handje vol bloemen de menigte toewuifde. Dadeiqk by aankomst ten Palelze werd de Koninklijke vlag der Koningin geheschen. Onmiddeliyk na aankomst van de Koningin alhier, Is de gouvernante met het Prinsesje uitgereden naar het terrein op Cllngendaal, aan den Wassenaarschen weg, waar het kind, by goed weer, meestal In de open lucht zich met spelen vermaakt. Naar men mededeelt, heeft mr. T. M. C. Asser, terstond nadat hy de hem door het toekennen van den Nobelprijs verleende onderscheiding vernomen had, zyn voornemen te kennen gegeven, om voor zooveel die prys uit een aan de gouden medaille toegevoegde geldsom bestaat, deze som na aftrek van ryks- en gemeente-belasting, te bestemmen voor werken cn instellingen, strekkende tot ontwikkeling van 't Internationale recht. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 12 Dec. Door de arrondlsse- ments-rechtbank zyn heden veroordeeld wegens: 1°. Eenvoudige beleedlglng: F. D., huisvrouw van W. T., oud 35 jaar, wonende te Haamstede, bjj verstek, tot één maand gevangenisstraf. 2". Het In het besloten lokaal, bij een ander tn gebruik, wederrechtelijk vertoevende, zich niet op de vordering van of van wege den rechthebbende aanstonds verwijderen W. D., 27 jaar, vlsscher, wonende te Brouwershaven, by verstek, tol f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis. 3°. Diefstal L. van der V., 50 jaar, arbeider, wonende te Zlerlkzee, thans gedetineerd In het huls van bewaring, tot vier maanden gevangenis straf, met aftrek van de preventieve hech tenis en met bevel tot gevangenhouding. 4». Diefstal: C. D., 71 jaar, arbeider, wonende te Renesse, tot f 10 boete, subs. 12 dagen hechtenis. 5°. Diefstal: N. B., 38 jiar, slachter, wonende te Renesse, tot f 25 boete, subs. 12 dagen hechtenis. 6°. Mishandeling: A. S 42 jaar en M. S., 29 jaar, arbei ders, wonende te St.-Maartensdyk, by verstek, leder tot één maand gevangenisstraf. 7°. Diefstal: C. van der B., 40 jaar, landbouwer, wonende te Bruinlsse, tot drie maanden gevangenisstraf. Door de rechtbank te Middelburg Is de 85-jarlge Van A. wegens landloopery en bedelarl veroordeeld tot 12 dagen hechtenis. Naar men meldt, hebben medeiqdende personen het plan opgevat voor hem bydragen byeen te brengen, die hem In staat zullen stellen na afloop van die straf zoo mogelijk een onbezorgden ouden dag te genieten. In de zesde kamer van de Amster- damsche rechtbank werd de heer C. H. wegens het leveren van vervalschte melk fot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld, met bevel, dit vonnis te publlceeren In de Aalsmeerder Courant. De veekoopman A. Tj. te Middel burg Is Vrydag van het vonnis van den kantonrechter, waarby hy wegens hej In-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 9