Maandag 4 December 1911 Tweede Blad. (Z ierikzeesohe Courant). NIEUWSTIJDÏPÉ0EN. Ingezondsn Mededeelingen. D. D. D. ZIEBIKZEESCHEUl NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAO verschynt, li voor Zlerlkzee t 1,30, voor alle andere plaatien In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bQ vooruitbetaling. 68ste 1AAR6AN6. Ne 9167 Hlftg*var>Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redaotauri J. WAALE. ADVERTENTIE M. Van 1—3 regeli 30 cis., meerdere regelt 10 cti. Groote lettert worden naar plaatirulmte berekend. De Inzending moet geschieden det Maandags-, Woensdags- en Vrydags-mlddags uiterlijk 8 ar». Alle betalingen moeten geschieden bij den Dlpeoteupi A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlktee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's mórgens 9 tot 's avonds 8 ure. AMERIKA. Ten zuiden van Trinidad Is een eiland te voonchjn gekomen. Tot groote ver bazing der kustbewoners opende zich In 't begin van November plotseling de zee en werden geweldige wolken rook en vuur honderden voeten hoog opgeworpen. Een vittcher vond op 4 November een kleinen kegel boven het water uitsteken op een plaats waar hl] wist dat tevoren geen land had bestaan. Oroote gatbellen stegen aan alle kanten In het water op; de man werd benauwd en roeide weg. Dien avond hoorde men een lulden knal, gevolgd door geweldige massa's rook en vuur. Den volgenden ochtend vroeg stevende de gouverneur van Trinidad, wlen het geval bericht was, erheen om het nieuwe stukje grond, dat de natuur den Britten had toegedacht, welwillend In ontvangst te nemen. Het eiland Is ruim een hectare groot en ligt 3 K.M. verwijderd van het .dorp Catham ln de Erlnbaal, waar Colum bus geland moet zijn toen hy Trinidad ontdekte en 19 K.M. van Boca de la Slerre ol Slangebek, den zuidelijken ingang der golf van Paria. Ofschoon de grond van het nieuwbakken eiland nog wa:m was, landde het gezelschap. De korst was tamelijk hard en men zag twee kleine kraters, ongeveer 6 voeten In middellijn. Het hoogste punt was ongeveer 5 meter boven zee. Een deskundige was van meening dat men hier te doen had met het ontstaan van een moddervulkaan veroorzaakt door petroleumgas. Men be speurde fossiele overblijfselen van zeedieren. Een gruweljke moord Is thans te Kenoska In Wisconsin aan het licht ge komen. Hier heeft zich een r||k Itallaansch koopman by de politie aangemeld met de bekentenis, dat h|j zijn vrouw en zQn neef, die by In ongeoorloofde betrekking met elkander had ontdekt, heeft vermoord. De man vertelde dat hg zyn belde slachtoffers met een b]l had onthoofd; na den dood werd hy door wroeging gepjnlgd, hij kon niet meer eten of slapen en daarom be sloot by zich b|) de politie aan te melden. Een onderzoek toonde de juistheid van de bekentenis aan. Na zyn arrestatie is de moordenaar volslagen waanzinnig geworden. Amerikaansche bladen vestigen er de aandacht op, hoe ontzettend veelvuldig In den laatsten tQd In Amerika moorden van vrouwen op hun echtgenoot voorkomen En het merkwaardige Is, dat de dames byna altijd worden viggesproken door de jury's, wy geven een tystje van bekende gevallen uit den laatsten tyd: Mevrouw Patterson kwam haar man uit een sanatorium In Denver halen en bulten gekomen, schoot ze hem dood. Voor de rechtbank In Chicago klaagde zy haar man aan van onzedeiykheld. Ze werd vrygesproken. Mevrouw O'Shaughnessy schoot haar man In de echteiyke slaapkamer dood, omdat hy een ander meisje te lief aankeek. Ter zitting zei zy dit gedaan te hebben om haar mans ziel te redden. De jury vond dat een nobel werk en sprak haar vry Mevrouw James, In St.-Louis, joeg haar man In bed een kogel door 't hart. Ze verdedigde zich In 't geheel niet, maar zei niets als: .'t Kan me niet schelen" De juiy noemde haar gek en sprak haar vry, Mevrouw Matheson ontdekte haar man In het huls van een negerin In Texas en schoot hem pardoes tegen den grond, ln tien minuten hadden de gezworenen haar vrygesproken. Mynheer Standaard, fu Michigan, stierf aan vergiftiging; de meld vertelde aan de rechters, dat mevrouw mynheer door middel van strychnine van dronkenschap had willen genezen. Ze had toen per ongeluk een beelje veel gegeven, en nu was hy dood gegaan. De jury vond haar een brave vrouw vooral omdat zy ter zitting zei, dat de ziel van haar man by haar was gedurende het verhoor en sprak haar vry. PORTUBAL. Hoewel het onmogeiyk Is de beteekenls der laatste onlusten In Lissabon na te gaan, bestaat er geen twyfel of zy zyn veel ernstiger geweest dan de regeering laat biyken. Het yuur lusichen de burgers en de troepen In het centrum der siad was zeer hevig. De manifestanten schoten op de troepen uit de vensters van café's, hulzen, waarin zy zich gebarricadeerd hadden. Hoewel de regeering verklaart, dat slechts 50 personen, van wie 21 soldaten gewond werden en niemand gedood, wordt alge meen verzekerd, da! het aantal slachtoffers veel talryker ia. Het juiste cyfer te noemen Is onmogeiyk, daar de censuur op de pers zeer etreng uitgeoefend wordt. Het centrum van Lissabon biedt een merkwaardlgen aanblik. Het Is als In een stad In oorlogaiyi. Alle winkels zyn gesloten en de tramdlenst Is gestaakt. De algemtene overtuiging Is, dat ernstige gebeurtenissen aanstaande zyn. De regeerlng constateerde, dat de laatste onlusten de gevolgen zyn van een complot van monarchisten, die een grooter oproer voorbereiden. Veel schrik verspreiden de carbonarlos, die over meer dan 10,000 bommen zouden beschikken, waarmee zy, als het hun gelukt de ramen en de daken der hulzen te be zetten, heele regimenten zeggen te kunnen vernielen. FRARKRIJK. Parijs, 1 Dcc. Tengevolge van ten verkeerde manoeuvre ontspoorde heden morgen ongeveer half negen in het goederenstatlon van Batlgnolles een waggon met kolen geladen. De iyn Patys— St.-Qermaln werd er door versperd. Het ongeval verwekte een groote vertraging op alle lynen In den omtrek van Paryi en woedende reizigers hebben nogmaals gelegenheid gehad te manifesleereu tegen de administratie van den Wester-Staats- spoorweg. Een groot aantal treinen werd opgehouden tusschen de stations d'Asniè res en Batlgnclie. Het wachten moede, besloten de reizigers uit de waggons te stappen en den weg te voet langs de spoorbaan af te leggen, op gevaar af door een trein over reden te worden. Een stoet van honderden reizigers kwam ongeveer tien uur op het station St.-Lizare aan. In het vooruitzicht van Incidenten was op het station een omvangryke ordedienst ingericht, maar de manifestanten waren al spoedig tot een troep van verscheidene duizenden aange groeid, die de administratie van den Wester-Staatsspoorweg uitjouwde en In de bureau's van het centraal bestuur trachtte binnen te dringen. De politieagenten konden deze kantoren slechts met de grootste moeite beschermen. Oedurende meer dan een uur hielden de luidruchtige en woelige betoogingen zoowel op de perrons jals in de wachtkamers en op het voorplein van het station aan. By het handgemeen werden verscheidene politie agenten gekwetst. Een tiental personen werden gearresteerd. Een ongewoon streng vonnis over een drlfllgen soldaat Is uitgesproken door den Kiysraad In Ryssel. Daar verscheen een huzaar, beschuldigd van beleediglng van den olficler van gezondheid. Onder de getuigen bevond zich een andere dragonder, die voor een ander delict In arrest In een fort verkeerde. Deze getuige was biykbaar een driftig man, want zoodra hy voor den raad verschenen was en de president daarvan hem gelast had zyn kepi af te zetten, pakte de soldaat in grove woorden zyn hoofddeksel beet en smeet hel den kolonel onder een stortvloed van scheldwoorden In het gelaat. De kolonel sprak den man toe, en vroeg hem ol hy geen berouw had van zyn onbeschoftheid maar het eenlge antwoord was een nieuwe stortvloed van scheldwoorden. Toen ging de krygsraad in raadkamer en na een kwartier sprak hy zyn vonnis uit: de driftige man werd ter dood veroordeeld wegens beleediglng van zyn meerderen. Een geheimzinnige moord wordt In de Fransche bladen bericht. By Le Chatelet (Cher) hoorde een boschwachter twee schoten knallen. Meenende dat er stoopers waren, ging hy er op af en hy vond een gryze automobiel staan en vlak daarby een man, die bezig was een anderen, op den grond llggenden en bewusteloozen msn zyn kleederen uit te trekken. Die man sprong, toen hy den boschwachter zag In de auto en reed snel heen. De boschwachter ging naar den anderen man toe, die nog leefde, maar weldra den geest gaf, na een paar woorden gezegd te hebben In een vreemde taal. De man, die twee wonden had, was welgekleed. In zyn zak was 150 fr. In banknoten, maar geen enkel papier waaruit opgemaakt kon worden wie hy was. Vermoedeiyk had de moorde naar hem van al zyn kleederen willen ontdoen, om het ontdekken van Identiteit te voorkomen. Men had een paar dagen te voren het slachtoffer en zyn moordenaar, belden Italianen, te Chauiieu (COto d'Or) gezien, waar zy samen déjeuneerden. BEL81Ë. By de debatten over de legerkwestle In de Kamer heeft de minister-president met klem er tegen geprotesteerd, dat de mobi lisatie der Maasverdediging In Augustus en September beschouwd Is als een tegen Dultschland gerichte maatregel. Hy heette het een leugen, dat 150,000 Engelsche sol daten hadden moeten landen op Belgisch grondgebied. Evenmin bevatte het gerucht waarheid, dat tydens zyn verbiyf In Patys geheime verdragen tusschen Engeland en Frankryk te zijner kennis waren gekomen, en dat daarom Het Maatleger te wapen was geroepen200,000 man hadden Ingeval van nood de grens kunnen beschermen. Men schryfl uit Oostende: Woensdagochtend verliet de rykssleep- boot de haven van Oostende tot opsporing van een wrak, dat reeds eenlgen tyd ter reede tusschen wind en water ronddreef en gevaar voor de scheepvaart opleverde. Tengevolge van den mist slaagde zij er niet In het te ontdekken en keerde onver richter zake terug. Eenlge uren later kwam de Belgische vlschsloep O. 195 er mede opdagen, die het naby de hoofden aan een sleepboot overgaf om het verder de haven binnen te brengen. Het biykt te zyn bet wrak van den Schevenlnger harlngvisscher no. 198. Men herinnert zich de misdaad te Forest In België, waar de heer Agneessens 's morgens dood op bed werd gevonden, vermoord, en In verband waarmede o. a. zyn echtgenoole gearresteerd werd. De Nieuwe Gazet verneemt thans omtrent deze misdaad de volgende nadere bizonder- heden; .Dinsdagmorgen Is het parket, belast met het onderzoek over de geheimzinnige misdaad der Kersbeecklel, opnieuw afge- ïtapt ln de villa van den heer Agneessens. De magistraten waren vergezeld van mrj. Poleuniede gewezen dienstmeid der echtgenooten Agneessens. Een nieuw en naarstig onderzoek werd ln de villa Ingesteld, en de meid moest allerlei uitleg geven over de gewoonten en de leefwyze der beide echtgenooten. Eens In het bezit dezer Inlichtingen, keerde de onder zoeksrechter terug naar het gerechtshof, waar hy nog verschelden getuigen onder vroeg. De advokaat-generaal Demeur, die In deze zaak, zoodra zy voor het assisen hof zal opgeroepen worden, den zetel van het openbaar ministerie zal bekleeden, had er tan gehouden het parket te vergezellen om zich rekenschap te geven van de ligging der plaatsen. Het onderzoek heelt geen nieuwe feiten aan het licht gebracht, ondanks dc yverige opsporingen der magistraten. De onder zoeksrechter houdt zich tegenwoordig enkel bezig met den geldeiyken toestand der betichten te onderzoeken. De heer Agneessens bezat nogal een groot fortuin. Volgens zekere getuigenissen zouden de gebroeders Van Eeckhout, op het oogenbllk der misdaad, een som van 7000 francs schuldig geweest zyn aan den heer De P...., wiens hoeve zy gedeelteiyic uitbaten. De zaken gingen, naar het schynt, niet al te wel. De heer Agnees sens, die In de onderneming een som van 7000 francs gestoken had, had zyn deel als leening gelaten. Eenlge weken vóór de misdaad was mevr. Agneessens verscheidene personen gaan vinden en had hun gevraagd, ol zy haar de 7000 francs, die Karei van Eeck hout noodlg had om De P.... te betalen, niet konden leencn. Zulks beweren ten minste deze personen. Er dient evenwel bygevoegd le worden, dat De P.... geen lastige schuldelacher waa. .Hy had", zei hy, .den tyd om te wachten". sy [het nazien der brieven, waarop hy onlangs ln de villa van Forest deed beslag leggen, heeft de heer onderzoeks rechter Qllson ontdekt, dat een Inwoner van St.-Qllls, welke als kaartlegger bekend slaat, ook het bezoek van mevrouw Agneessens heeft gehad, zy was één zyner beste klanten. De kaartlegger kende den naam van mevr. Agneessens niet. Het Is slechts na haar aanhouding, toen een dagblad haar portret had medegedeeld, dat hy vernam, met wie hy te doen had. Volgens dezen getuige vroeg mevrouw Agneessens herhaalde malen Inlichtingen aangaande het lot van fasar man. Karei van E. was nooit In haar gezelschap, toen zy om inlichtingen kwam. Antwerpen, 2 Dec. De burgemeester heeft de afgevaardigden der zeelleden by zich ontboden en deelde hun toen de voorstellen der reederyen mede. De afge vaardigden verklaarden, dat deze voor waarden wel aannemeiyk waren en dat zy ze zullen overleggen aan de algemeene vergadering, die Maandag a.s. zal gehouden worden. Men beschouwt de staking als elgeniyk reeds geëindigd. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Vu 3—5 rcscb VB Cti.; «Ike r«g«l seer 16 CU. De gewaarborgde genezing voor ECZEMA aan alle huidziekten. Geeft direct verlichting en eene blijvende genezing wanneer alles gefaald heeft. Directe verlichting van de verschrlkkeiyke jeuk. Een paar droppels van een verzachtende vloei stof en de jeuk is als door een wonder ver dwenen. Kunt U zich voor stellen hoe het gevoel Is wanneer die ontzettende jeuk In een oogenbllk is verdwenen? Slechts een of twee droppelt op de huid en U heb) geen last meer van die kwellendeeindelooze zenuwstorende jeuk. U kunt die verlichting be komen wanneer U slechts het eenvoudigste middel het eenvou digste van alle vloeibare middelen gebruikt, bekend onder den naam van D. D. D. We weten zeker dat D, D. D. de jeuk onmiddeliyk doet ophouden we vezekeren en waarborgen zulks omdat we het In te veel gevallen ge bruikt hebben gezien om aan de kracht te twyfelen, en we weten ook dat de genezing die volgt een biyvende is. De vraag naar dit middel Is In zeer korten tyd overweldigend geworden, omdat de menschen geleerd hebben, dat de honder den genezingen, welke verkregen werden, biyvend waren. Indien U Iets omtrent D. D. D. wenscht le vernemen, vraagt U dan het boek getiteld: .Oorzaak er Oenezlng van Huidziekten", hetwelk U gratis door de onderstaande firma's wordt ter hand gesteld, waar tevens een oroeffltsch verkrygbaar Is 5 50 cis. (fr. p. post na ontvangst van postw. 60 ctsM. S. Polak, gedipt. Drogist tt Zlerlkzee en te Bergen-op-Zoom by Apotheker H. G. v. Kroon. Een groote Desch, welke 5 maal zooveel bevat, A f 2,— verkrygbaar. Buitenlandsch gekoeld vleesch op de Eogclsche markt. Een medewerker schtyft ons: Naar aanleiding van de hangende quaeatle of het wenscheiyk Is, den Invoer van vleesch uit Argentlnë In Nederland te be vorderen, schynt het van belang, Iets mede te deelen over de ondervinding, In andere landen opgedaan. Het ligt voor de hand, dat wy hiertoe het allereerst onze oogen richten op Enge land, niet alleen omdat Engeland, de grootste afnemer van gekoeld en bevroren vleesch uit Argentinië Is, maar ook omdat dit land door het groote aantal jaren, dat de Invoer van buitenlandsch vleesch daar bestaat, de meeste en beste ondervinding heeft opgedaan. De eerste bezending bevroren vleesch, die te Londen werd aangevoerd, bestond uit 400 schapen, die In 1880 uit Australië werden verscheept. Deze zending werd In 1882 gevolgd door 8800 schapen uit Nleuw-Zeeland, en In 1883 door 17,000 uit Zuld-Amerlka. Ongeveer 30 jaar Is men dus In Engeland reeds In de gelegenheid geweest om een oordeel te vellen over de hoedanigheid van gekoeld en bevroren vleesch. Dat het oordeel gunstig Is, kan worden opgemaakt uit het feit, dat deze aanvoer geregeld Is toegenomen: In 1910 bedroeg zy het enorme cyfer van 611,000 ton. Hiervan was 263,000 ton schapenvleesch uit Australië en Zuld-Amerlka, terwyi de resteerende 348,000 ton bestond uit rundvleesch, hoofdzakeiyk afkomstig uit Argentinië. De waarde van den totalen Invoer van gekoeld en bevroren vleesch uit deze overzeesche gewesten in Engeland In gevoerd, bedroeg ln 1910 ruim 252j mil- lloen gulden. Vermeld moge nog worden dat ook In Engeland groote oppositie werd gevoerd toen In 1880 de eerste zendingen bevroren vleesch aan de markt kwamen, terwyi er nu niemand meer aan zou durven denken eenlge belemmering voor den Invoer In het leven te roepen. Trouwens, de boven gegeven cyfers spieken voor zich zelf. Toch Is de overheidszorg voor de goede hoedanigheid der levensmiddelen ln Enge land niet minder dan In Nederland. Het ligt voor de hand dat belemmerde bepalingen niet achterwege zouden zyn gebleven, Indien ooit ware gebleken dat de Invoer van bevroren rundvleesch uit Argentinië gevaar voor de volksgezondheid opleverde. Waar dus de ondervinding van de Engel sche autoriteiten van dien aard Is, dat op hygiënische gronden geenerlel reden beslaat om het vleesch uit Argentinië te weigeren, Is het moeliyk aan te nemen, dat de ge zondheid van de Nederlandsche bevolking bedreigd zou worden, Indien datzelfde vleesch ten verkoop werd aangeboden. Het Is alleen voor deskundigen (en zelfs voor dezen niet altyd) mogelfk, het toe bereide Argentynsche vleesch van het Inlandsche rundvleesch te onderschelden. Aan den anderen kant mag niet ontkend worden dat veel lnlandsch vleesch, dat niet van eerste qualltelt Is, ongunstig af steekt by het Argentynsche vleesch. Uit een oogpunt van algemeen volks belang verdient de Invoer van bevroren vleesch uit Argentinië aanbeveling, omdat door den lageren piys, een grooter ge deelte van de bevolking In slaat wordt gesteld zich vleesch te verschaffen, wy willen dc prijzen eens nagaan die te Londen voor het beste Engelsche en voor bet beste gekoelde Argentynsche vleesch worden betaald. Wy nemen hierby de pryzen In den groothandel gemiddeld, die gedurende de afgeloopen week werden berekend. Deze pry-zen zyn 66.1 ct. per kilo voor het Engelsche en 44 6 ct. voor het Argentyn sche vleesch. Het verschil is dus belangryk genoeg om de uitspraak te rechtvaardigen, dat vleeschgebrulk binnen het bereik zal worden gebracht van een groot deel der bevolking, dat er thans van verstoken biyft, Indien de invoer van Argentynsch vleesch wordt bevorderd. Rest thans nog de vraag, ln hoeverre er gevaar bestaat dat de Invoer van buiten landsch rundvleesch op groote schaal, een ongunstlgen Invloed zal oefenen op de pryzen van het Nederlandsch rundvee. Immers, indien een klasse der bevolking alleen kon bevoordeeld worden ten koste van eene andere, n.l. van den landbouwer, zouden de tegenstanders van den Invoer van Argentynsch vleesch een belangryk argument voor hun standpunt kunnen aanvoeren. Om dit na te gaan, kan wederom van de ondervinding van Engeland gebruikgemaakt worden. Wel is waar is de toestand aldaar niet geheel dezelfde als by ons, omdat Engeland niet In staat is in eigen behoefte te voorzien, maar toch zyn er voldoende gegevens om een oordeel te kunnen vellen. In de eerste plaats zy er dan op gewezen dat de Invoer van bevroren vleesch niet tengevolge heeft gehad dat het lnlandsch vleesch werd verdrongen, maar alleen dat eene nieuwe catagorle vleeschverbrulkers ontstond. Wel wordt natuuriyk een gedeelte van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5