ZIERIKZEËSCHE NIEUWSBODE Woensdag 29 November 1911 J Tweede Blad, (SB ierlkzeesohe O o u r a n t). ADVERTEHTIEMi Wagenmaker ABONNEMENT» De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAG verschijnt, Is vnor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bj vooruitbetaling. 68»te JAARGANG. - No 9165 Mltgs ver-Hoofdradaoteuri A. FR ANKE IU Redaotours J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1- 3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrfldags-mlddags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bil den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schulthaven, Zlerlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure. Tripolis, 26 Nov. Tengevolge van de voorwaartsche beweging der ltallaansche troepen, hebben de geregelde Turksche troepen groote verliezen geleden. Berlijn, 27 Nov. Uit Coustantlnopel wordt ain het Berliner Tageblatt gemeld, dat de Engelsche gezant gisteren een conferentie hal met den minister van bultenlandsche zaken, die meer dan twee uur duurde, en waarop hij het antwoord op de nota over de blokkade van de Dardanellen over bracht. Engeland verklaarde, dat het een actie van Italië In ieder geval zal afkeuren en al 't mogelijke zal doen, om die te verhinderen. Terwijl hel onderhoud plaats bad werd de chef van het kabinet tweemaal naar den grootvizier gestuurd, die vervolgens Makmoe! Chefket telefonisch liet ontbieden. Later bezocht de Engelsche gezant ook nog den minister van oorlog. De Porte blijkt vol vertrouwen te zijn, daar men niet In bet aucces der Italianen gelooft en zelfs na een succes niets meent te vreezen te hebben, want de beschieting van Constantlnopei la, met 't oog op de duizenden bultenlandsche inwoners onmoge- IQk. Een landing van ltallaansche troepen zal, b] de sterkte van het Turksche leger, slechts kunnen mislukken. Het resultaat der Turksche minle bij den Taaar wordt een zeer tevredenstellend en gunstig genoemd. De Tsaar zou, evenais Engeland, verklaard hebben, dat de Italianen weliswaar de Dardanellen kunnen aan vallen, maar, daar de blokkade niet met de belangen der mogendheden Is overeen te brengen, zal zQ niet kunnen worden gedoogd. Berlijn, 27 Nov. Uit Konstantlnopal seint de correspondent van de Lokal- Anzelger: Volgens een bericht, dat ter bevoegder plaitse ontvangen moet zijn, hebben de Turksche troepen bij Tripoli een nederlaag geleden. Zij werden ge dwongen terug te trekken. Tenten, schiet voorraad en kanonnen moesten op het slagveld worden achtergelaten. TURKIJE. Over de toestanden aan de Turksche post schrijft de correspondent van de Munch. Neueste Nadirichten uit Konstantl- nopel aardige bizonderheden. De oorlog In Tripolis, zegt de correpondent, brengt m|) nu eiken avond In het Turksche telegraafkantoor en geeft mij derhalve de gelegenheid, den Turkschen post- en tele graafdienst nauwkeurig te bestudeeren. In 't telegraafkantoor werd mjjn aandacht vooral getrokken door de kas; In deze dagen worden dageljki honderden goud stukken aan het loket ontvangen, en de kas van den ambtenaar aan bet loket, die zooveel geld bevatte, bestond tot voor enkele dagen uit een sigarettendoosje? Toen lk een paar maal mijn meening over dien spartaanschen eenvoud had gezegd, verdween de sigarettendoos, om plaats te maken voor een blikken schoteltje. De Turksche ambtenaar, die by alle gelegenheden poogt door de meeat zonder linge vragen zyn kennis uit te breiden, vroeg onlangs aan Iemand, die den doctorstitel draagt.Kunt u my ook zeggen, of die titel peraooniyk Is, dan wel erfelijk in de familie?" In één der kleine kantoren vroeg lk onlangs aan het loket om een briefkaart. .Een. briefkaart, Effendl Och, de directeur komt dadeiyk, wilt u hier zoolang plaats nemen. Ik voldeed aan het verzoek, kwam aebter het loket, en kreeg een stoel by een tafel, waarop honderden brieven en telegrammen lagen. Daartusschen werden koffie en clgaretlen voor my neergezet, en lk had tQd genoeg om er over te denker, hoeveel brlel- en telegramgeheimen Ik wel zou kunnen schenden. Want het duurde wel een half uur, voordat de directeur kwam. Efndetyk verscheen de geweldige, ik werd voorgesteld, en kon toen myn vraag herhalen om een briefkaart. Een groote sleutel kwam uit den zak van den directeur, de brandkast werd opengestoten, en daaruit kwam, ats een blzondere kostbaarheidde gevraagde briefkaart. Ik mocht nu aan de talel de kaart schaven en zelf alatempelcn, wat Ik moest beschouwen als een vrlendeiyke toezegging dat de heeren ambtenaren niet van plan waren den postzegel er weer sf Ie halen, zooals slechte memchen wel eens van de Turk.che postadministratie beweren. En het merkwaardigste Is: de briefkaart Is werkeiyk na eenige weken op de plaats van bestemming aangekomen. Wat lk van myn telegrammen niet altoos zeggen kan Uil Constantlnopei wordt aan de Berl. Lok. Anz. geseind, dat uit de schat kist van den minister van Financiën I 803 000 francs zijn gestolen. Men is den dief nog niet op het spoor. CHIHA, Peking, 27 Nov. Volgens consulaire berichten uit Hankou Is de geheeie stad Hanjang door de keizeriyken genomen op 27 Nov. Na een verwoed gevecht zyn de op standelingen naar WoeUjang gevlucht. Hun verliezen waren reusachtig. De aanvoerder der keizerlijke troepen generaal Feng-Kwo-Tsjang, seint dat rijn troepen gisterenmiddag 4 uur geheel Hanjsng hebben bezet. Woetsjang heeft z'ch heden overgegeven. In Peking heerscht een paniek, en de tlad maakt een zware financlëele crisis door. Tien mil Hoen gouden staven van den palelsschat zyn aan bultenlandsche banken verkocht. Sedert 1840 waren ze niet aan geroerd. Dit Ia slechts een klein gedeelte van den belangryken schat, die verborgen is In het palels en bet hof moet er wel van nemen om de verplichtingen tegenover het buitenland na te komen en te voorzien In de blnnenlandsche behoeften van het land. Di spaarbank wordt voortdurend be legerd door Inleggers, die hun geld terug verlangen. Bewonen van de stad ontvluch ten haar, lerwyt daarentegen bewonen van het land er bun heli komen zoeken. Luxe artikelen worden er niet meer verhandeld wel neemt de verkoop van revolvers toe, waarvan de pryzen achtmaal zoo hoog zyn als anders. AMERIKA. Onder de Amerlkaansche dames ?.yn vurige yveraarsters voor den cchteiyken staat en het gaat er nu heen, dat in staten, waar vrouwen het stemrecht hebben, de candidaten by de eene ol andere ver kiezing gedwongen zullen zyn om te trouwen als zy gekozen willen worden. Te Boston beeft de. Vrouwenvereenlglng" baar biydschap betuigd over de nederlaag, die twee ongehuwde candidaten voor het gouverneurschap en het vtce-gouverneur- schap van den staat Massachusetts hebben geleden. De vereenlglng bestreed die twee can didaten, de heeren Frothingham en Davld I. Walsh, alleen omdat zy ongetrouwd waren en zy vaardigde eene bekendmaking uit, waarin zy waarschuwt, dat leder man, die een of ander ambt begeert, getrouwd moet zyn, of alle kans moet verliezen. Zy zond aan den heer Frothingham een brief, waarin gezegd wordt: .Oy kunt nooit gouverneur van Massachusetts worden, als gy niet treedt In den ecbteiykcn staat, hoe populair gy persooniyk ook moogt zyn. Zorg daarom, dat gy zoo spoedig mogeiyk huwt, als gy nog verdere politieke eerbewyzen van het volk verlangt." En aan den heer Walah scheven de damea ,wy erkennen dat gy een knap, schran der en flink jonkman zjjt, met gezonde begrippen en een helder hoofd; maar uw eenige gebrek la, dat gy vrygeze! en des- wege niet verkiesbaar voor een zoo aan- zieniyk ambt zyt. Neem de waarschuwing dus ter harte en bekeer u. Het la nog niet te laat. Bekeer u." Tien grondbezitters In Trxi», welke over een veestapel van pl. tn. 200,000 stuks beschikken, laten een vliegmachine bouwen, waarmee zy van plan zyn jacht te gaan maken op de wolven, panteri en berg leeuwen, die hun kudden bedreigen. Zy verwachten daarvan beier resultaat als In de tot heden gevoerden jacht op den be- ganen grond. RUSLAMD. De bisschop van Chellabinsk, heelt een tn warme bewoordingen geateldcn oproep tot de bevolking gericht ten gunste van de boeren In het gouvernement Orenburg en het gebied van Turgal, waar zich de atichuweiyke toonceleu van den honger snood van 1891 opnieuw afspelen. Troepen uitgehongerden vereenigen zich Li de steden en dorpen om daar de communie Ie ont vangen en zich op sterven voor te bereiden. Het medische genootschap van Pirogcff cn de keizeriyke economische vereenlglng te Petersburg hebben het buitengewone, byna ongelooflijk klinkende besluit ge nomen, het publiek te raden om geen hulp en steun te verleenen aan de on gelukkige verhongerende boeren, terwyi de gouverneur van het district Ekatcrlnaburg zelfs de gelden confiikeert, Ingezame'd voor de hongeriydende bevolking door een plaatseiyk blad, alles onder de kern spreuk: .Laat maar dood gaan!" PORTUGAL. Lissabon, 26 Nov. Een bom ontplofte op het plein Dom Pedro. Veie menschen werden gewond. De cavalerie en de .garde republlcaint" moesten de menigte uiteendrijven. Er werden schoten gewisseld. De beicogers drongen het hospitaal San José binnen, om den geneesheeren te beletten, de gewonden te verzorgen. De troepenmacht moest worden te hulp ge roepen. De troepen bewaken het pileis van den president der republiek en de bureaux van verschillende dagbladen. Naar uit Lissabon wordt gemeld, heeft te Abbrantes een ontploffing plaats gehad by de fabricage van een bom. De belde personen, die zich daarmede bezig hielden,' zyn gedood. FRARKRIJK. Parijs, 27 Nov. Paul Lafzrque, schoon zoon van Marx, oud-soclallitlich afgevaar digde, beeft gisteren mei zyn vrouw zelfmoord gepleegd, door middel van een Inspuiting met vergif: onder de huid. In een brlel, dien hy heeft nagelalen, verklaari Lafarque zyn daad: .Gezond naar lichaam en geest, pleeg Ik zelfmoord, vóór dat de onbarmhirlige ouderdom my één voor één de genoegens van myn bestaan wegneemt, en my myn pbyileke en Intellectueele krachten ontrooft, verlammend myn energie en brekend myn wilskracht, zoodat lk een last voor my en anderen wordt. Sedert jaren had lk besloten, niet ouder te worde:; dan zeventig jaar. Ik sterf met de hoogste vreugde, In de zekerheid, dat in de naaste toekomst, de zaak, waaraan Ik my sedert 45 jaar gewyd heb, eens zat triomfeeren. Leve het communisme, leve het Internationale socialisme". Het Petit /ournal beweert, dat de Franscbe bezettingstroepen In Marokko zeer zwaar door ziekten worden bezocht en dat de sterfte onder de manschappen schrikwekkend groot Is. Alle drie dagen zouden er aldeelingen van 150 tot 200 zieken door Rabat trekken. Het blad gaal zelfs zoover, 'te zeggen dat er op het oogenbllk eigenlijk in het geheel geen werkeiyk bruikbare troepen In Marokko zyn. Een hevige noorderstorm heeft op de kusten van Frackryk gewoed, ver scheidene scheepvaartongelukken veroor zaakt en veel schade aangericht. Met veel bezwaar kon de flotltle van torpedobooten die naar Havre was vertrokken, de haven van Cherbourg bereiken. De driemaster .Slrra" strandde op de kust by Walden, op 3 K.M. afstand van Calais. Een driemaster, waarvan de natio naliteit niet bekend was, verging met man en muls In de nabyheld van kaap Grlz-Nez. By La Tranche heelt de storm een duin over een afstand van 20 meter weg geslagen. Het dorp Port Morlcq en verscheidene botrderyen zyn overstroomd. Het vee Is omringd door water. De wegen van La Tranche en' Omes zyn bedekt met 80 c M. water. Uit Marseille wordt gemeld, dal het schilderachtige dorpje SsIntea-Maries-dr- la-Mer by Aries bedreigd wordt door overstroomingen. De storm, die op de Mlddeliandiche zee voorlwoedl, heeft ge- deelfeiyk, den dyk, die het dorpje beschermt, weggeslagen. Door de stortregens van de laatste dagen zyn de rivieren bulten haar oevers getreden te Vlenne, Deux-Sèrrei en In de Vendée. Een geheele wyk van Fontsnay-le-Comle staat onder water. DUITSCHLARD. Berlijn, 26 Nov. Volgens opgaven der leiders van de slaking schynt het aantal der stakende kleermakers en naaisters toe genomen te zjn. Niet met juistheid kan worden vastgesteld hoeveel bedryven «top gezet zyn. Zeker D slechts, dat Zaterdag avond slechts zeer w-lrilg werk afgeleverd werd. Olsteren hadden 6 vergaderingen van slakera plaat». Hoewel de oogen- bllkkeiyke toestand zeer ernstig is, zoo mag men toch hopen, dat de weg tot vrede spoedig gevonden zat worden. OUteravond vergaderde een commissie van eenige betrojtken arbeidersverenigingen om over het antwoord der patroons te beraadslagen. De commissie besloot aan de fabrikanten het verzoek te richten, de dGor hen gedane voorstellen schriftelijk te herbalen, daar op deze bails waarschyniyk een vergelijk lot stand kan komen. 28 Nov. Gemeld wordt, dat de Engelsche minister Haldane, die persona grata bij keizer Wilhelm is, nog vóór Kerstmie naar Beriyn koml, om met- bevoegde personen Ie spreken over een Engelrch-Dultsch koloniaal verdrag in Afrika- De vroegere Engelsche minister van Oorlog, die het Duitser volkomen machilg is, zal In dit geval een rede voering houden voor een vergadering van Ryksdag-afgevaardigden en journalisten. Uit Breiiau wordt aan de Morgenpost geseind, dat aan de Sllezlsch-Russische grens een locomotief op een waggon reed, waarin zich 4 hooggeplaatste Russische beambten bevonden, die alle vier gedood werden. Zaterdagmiddag had In een volks- badhult te Keulen een hevige ontploffing plaats. In bet ketelhuis der electrische verllchtlnga-cenlrale sprong een buis van den stoomtoevoer. De stoker werd op slag gedoodterwyi de machinist levens gevaarlijk gewond werd. De oorzaak van bet springen der stoompyp is nog niet vastgesteld. Zondagnacht is uit het krankzinnigen gesticht, het z.g. „Feite Haus" te Buch, de beruchte Inbreker Mix Oorski ontvlucht. Gorskl behoorde tot de beruchte bende van Kirsch, en brak onlangs met zyn twee medeplichtigen In een groote bank te Antwerpen in. De boeven namen desiyds hun Intrek in een hótelkamer, die juist boven de safes der bank was gelegen, en boorden een gat In den vloer van die kamer, zy maakten voor verscheidene honderd duizenden francs in goud en effecten bult. Oorski werd in Aken ge arresteerd, werd voor gek aangezien, In een krankzinnigengesticht opgesloten, en ontsnapte cr uit, kiaarbtykeiyk In een oogenbllk ran helderheid. Een kapper te Beriyn, Roehrlg ge beden, Is op hel volgende schoone plan gekomen om zyn Inkomsten te vermeerderen De man had, met behulp van Bismarck's bediende, gedurende de acht laatste levens jaren van den Ijzeren Kanselier, zorgvuldig dleas lokken verzameld, die by het haar knippen geofferd werden. Hy heelt de echtheid dier lokken by rechterlijke uit spraak doen vaststellen en stelt ze nu, tegen goed geld natuuriyk, ter beschikking der bewonderaars van den grooten man. De lokken zyn gevat in een klein bronzen borstbeeld)» van Bismarck. De Beriynsche pers protesteert. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 28 Nov. Op de veemarkt waren aangevoerd67 paarden, 1216 magere en 584 vette runderen, 159 vette, 151 nuch tere en 400 graskalveren, 31 rchipen ol lammeren, 1167 varkens cn 343 biggen. Koeien en ossen 37 tot 48 ct., stieren 30 lot 35 ct., vctie kalveren 50 tot 60 ct., varkens 21 tot 27 ct., alles per half kilo. Melkkoeien I 150 4 f 285, kalfkoelen f 155 ft f 300, stieten f 130 5 f 320, pinken f 90 4 I 120, graskalveren f 60 5 f 90, vaarzen f 120 4 I 150, allee magc vee; biggen f 7,50 5 I 12, slachlpaarden f 25 5 f150, werkpaarden 150 4 f 250, hitten I 40 4 f 160. Nuchtere kalveren: fok- f 14 4 f20, slacht f 9 f 13. Biggen f 1,20 4 I 1,50 per week. Op de vette markt was de toestand kritiek. De groote opkomst van buiten- slagers en de beperkte aanvoer van pulk spoellngvee, dryven de pryzen ongekend hoog op. Er waren zelfs gevallen dat tegen 50 ct. per pond gekocht werd. Doordat leder zich wil voorzien, was alles spoedig verkocht. De afwykende soorten werden eveneens, niettegenstaande de hooge vraag prijzen, duur en grif omgezet. Stieren gering aangevoerd, handel beperkt. Vette kalveren waren In de beste soorten goed te verkoopen, olschoon duur, ging de verkoop regelmatig vlotiend. Mindere soorten daarentegen vonden moeleiyk koopers. Ter magere markt was de aanvoer door den sterken mist, zeer onregelmatig. Een en ander gaf wel eenige vertraging In den handel. De handel in kalfkoelen was niet on gunstig. De beste waren spoedig tegen hooge pryzen verkocht. Ook voor melk koeien wa; voldoende animo tol koopen. Alles zal wel verkocht worden. Jong vee was flink vertegenwoordigd. Handel zeer stemmig. Magere ossen gering aangevoerd. Gras- kalveren duur, met grooten aanvoer en weinig handel. Nuchtere kalveren door beperkten aan voer met Iets vlugger omzet. Werkpaarden vlug verhandeld. Slacht- paarden matig en hitten gewoon. Biggen biyven pryshoudend, handel Iets beter. De pryzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Elerenvelllng (in exploitatie by de V. P. N.) besteed, zyn als volgt: voor kippeneieren f 8,15 a f 10,35, eenden eieren 4 f 8, alles per 100 sluks. Aanvoer 2Q15 stuks. De pryzen besteed aan de Rotter damsche Elerenvelllng (Vennootschap tot het exploltceren van veilingen) waren gegarandeerd versche hoendereleren f 8.83 4 t 11,93, dito eendeneieren 16 4 16.02, hoendereleren van handelaarsbultent. 14 16 4 f5,48 per 100 stuks. Aanvoer 7246 «leren. Boter (voorzien van R|ks- conliSiemerk) 711 tot 77 ct. per half k.g. Kaas 35 4 43 ct. per half k.g. Veel vraag naar kaas, voorzien van RQkicontiÖlemerk. Vlas. De aanvoer bedroeg heden Blauw Hollandsch 4358 steen; Qeel Hol- landach 900 steen; Wit Zeeuwach 850 ateen. fn de afgeloopen week wat de vraag op het land voor alle aoorlen goed, en werden verschillende partyen tot vorige pryzen opgeruimd. Ook heden aan de markt waa de vraag voor blauw vlas vol doende om de kleine aanvoer tot beataande pryzen te doen opruimen. Het aangevoerde Geel Hollandsch werd niet verkocht wegens te hooge vraagpryzen, terwyi het Wit Zeeuwach tot beataande pryzen kooperi vond. New-Castle, 24 November. Uien. Zeeuwiche f 4.20 4 f 4,35 per baal. Gent, 24 November. Vlas. De aanvoer van Inlandtch Is nog klein. Er heerscht weinig vraag en er wordt slcrk op de pryzen afgedongen. Voor Russisch Is weinig kooplust, de pryzen zyn flauw. STOOMBOOTDIENST Donder d. 30 Vrfdag 1 Zaterdag 2 Maandag 4 Dinsdag 5 Wccntd. 6 Donderd. 7 NOV.- -DEC. Van VHtsingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Mlddeib. en VHstingen. Amsterdamsche TQd. m. 6,20 6.20 6.20 6.23 6,20 'a m. 8,— 8,- - 8- 8- 8- '•m. 8,— 8, 8.- 8,- 8.- 6^20 8- 8,- MP» Ondergeieekende maakt bekend, dat hy zich als gevestigd heeft te ThoUai, Schoolstraat. Hopende door eene nette en vlugge bediening zich het vertrouwen waardig te maken. Aanbevelend, A. J. VAN DER WEELE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5