Wed. I. IER k ZONEN, St-Nicolaas-Cadeaux, ÜF-B A L. Uilenspiegel, Voor St.-Ni -Cadeaux. LEES DIT. Sociëteit „CONCORDIA B. H. W. B. R0MB0UTS, Coiffeur, FR. W. PLAUM. Gemengd Nieuws. Zierikzee—Rotterdam MDVERTEMTIEN. Eene partij beste Tielsche Biggen en eenige Loopvarkens. M. f MU 8 2011. Ajuinland te huur, alsook 5 Gem. 155 R. ALGEMEEN VËTR G A D E R I N 6. WEDSTRIJD om Kunstvoorwerpen, op Donderdag a.s., 's avonds 8 ure. nrrrrz Havenplein, Zierikzee. znnm Evenals vorige jaren wederom een prachtige collectie alsLuxe doozen Zeep, Eau-de-Cologne, Beis-Nécessaires, Scheerdoozen, Kammen, gewoon in git en gemonteerd. Dit jaar een buitengewone mooie collectie luxe Celliloid Artikelen. A.s. Donderdag 30 November GROOT BAL in de zaal van Caté „Juliana". SJOT" Aanvang 8 uur. Entréa f 0,25. Dansen vrij. Kaarten zijn ook aan het Bureau verkrijgbaar. L. J. SCHOUTEN. DC Aanstaanden Donderdag worden allo soorten MEUBELEN en LAMPEN tot ongekend lage prijzen verkocht. Van af heden is mijn St.-Nicolaas-«Etalage geopend. G. C. WANSIMK, Dam. wint de laatite dagen worden geen valiche gouden ringen meer beleend. Het bestuur der Nederlandiche Vereenlglng .Onze Vloot", atdeellng Amsterdam, heelt het voornemen om gedurende het a.s. winterseizoen voor leden en geïntroduceerden eenlge lezingen te doen houden. De eerste Is bepaald op 9 December a.s. In de Koningszaal van Artls te 8 ure 's avonds, onderwerp: .Het Zeeofficiersvak", spreker de luitenant ter zee Ie klasse A. ten Broecke Hoekstra. Het voornemen bestaat In Januari een populaire lezing te houden voor de school jeugd en In Februari een voor de leden over .Torpedo's", belde door den luitenant ter zee 2e klasse O. van Heteren, terwijl vermoedelijk aan het einde van het seizoen een onderwerp uit de geschiedenis van het zeewezen behandeld zal worden door den heer H. J. Boldlngh, te Den Helder, meer speciaal over den Invloed van bekende persoonljkheden op het personeel der zeemacht. Doetinchem, 25 Nov. In verband met de dure tijden heeft de gemeenteraad gisteren besloten, de loonen van de gemeente-arbeiders met f 1 te verhoogen en hun In Januari nog een toeslag van f 10 te verleenen. De arbeiders aan de gasfabriek, wier loonen niet verhoogd werden, zullen twee gratificatiën van f 10 ontvangen, uit te keeren begin Januari en eind Febtuarl. 's-Gravenhage, 25 Nov. H. M. de Koningin Is hedenmorgen te 8 u. 35 min. per konlnklQken trein van het perron bij het Paleis Het Loo naar Den Haag ver trokken. H. M. was vergezeld van freule Six, jhr. Van Oeen, jhr. Stoop, baron Taets van Amerongen en baron Van Asbeck. Te 10 u. 36 min. kwam de trein In de residentie aan. H. M. werd daar ontvangen door Haar opperstalmeester, baron Bentlnck, en reed dadelijk naar het Koninklijk Palels. Zoowel op het stationsperron als In de Rijnstraat werd aan H. M. door ettelQke belangstellenden een eerbiedigen groet gebracht. In den loop van den dag heeft de Koningin achtereenvolgens de ministers van oorlog, van blnnen'andsche zaken en van waterstaat ter conferentie ontvangen. H. M. de Koningin, die hedennamlddag te 3 u. 15 min. per S.S. naar Het Loo terugkeerde, verliet vrj gerulmen tjjd voor het uur van vertrek het palels, om zich, vergezeld van een hofdame, te voet naar hel station te begeven langs Voorhout en Hertenkamp. Het publiek langs den weg tounde zich zeer verrast. Hare Majesteit werd op het station uitgeleide gedaan door den opperstal meesters baron Bentlnck. Het Berliner Tageblatt verneemt uil Lissabon, dat de Nederlandiche regeering f 12.000.000 zou hebben geboden voor Portugeesch Timor, daar het gebleken Is, dat men niet tot overeenstemming kan komen omtrent de regeling der grens tusschen het Nederlandsch en het Portu geesch gedeelte van het eiland. De 20-jatlge Jan Stolk laadde Donderdag In de Keizerstraat te Scheve- nlngen bfj den heer Waterreus, kaas van den wagen. Toen zQn vader een oogenbllk den winkel Inging, hield de zoon het paard by de teugelseen tram kwam aan, het paard schrikte en liep eenlge passen vooruit, waarbfl de jongeman over het trottoir struikelde en viel. Hy kreeg den wagen over de borstkas en werd zwaar gewond by dr. de Niet Ingedragen, waar hQ bediend werd. Eerglsterennacht Is de jongeman In het gesticht van den H. Johannes de Deo overleden. Rotterdam, 27 Nov. B|J een koopman In antiquiteiten alhier zQn In beslag genomen een koperen lezenaar', twee antieke bijbels met koper beslag en een koperen doopvont, gestolen uit de Ned. Herv. Kerk te Wllllge-Langerak, gelijk trouwens met duidelijke letters op het doopbekken te lezen stond. De koopman had alles te zamen voor 8 gulden gekocht en heeft het voor datzelfde prijsje weer aan het kerkbestuur afgestaan. Bezuiden den Nieuwen Waterweg, tien mglen uit den wal, Is een bomschuit, terugkeerende van de vIsscherQ, uit Sche- venlngen, overstoomd door het stoomschip „Trento", komende van Algiers. De be manning van de bomschuit Is door de equipage van het stoomschip gered en Vrijdag te Rotterdam aangebracht. Heden Is die bemanning te Schevenlngen terug gekeerd. De bomschuit met hare lading Is verloren. Landbouw en Veeteelt. De vanwege de afdeellng Qoes der Zeeuwsche Landbouw-MaatschappIJ te houden cursus In het monteeren en voor brengen van paarden, waarvan het aantal deelnemers door latere aangifte van 10 tot 14 Is gestegen, zal onder leiding van den heer J. M. Orchard, directeur der Manege te Middelburg, worden gehouden op het dorpsplein te Kloetlnge en aanvangen op Vrijdag 8 December des namiddags te 2 uur. RECHTSZAKEN. Den 5 December zal aan de Amsterdam- •che rechtbank de zaak worden behandeld van den heer C. Batelt, den oud-hoold- Inspecteur der recherche, tegen De Telegraaf en De Courant, wegens ongeoorloofden nadruk uit rijn bij Allert de Lange ver schenen gedenkschriften, onder den titel .Donker Amsterdam". Ook tegen De Haagsche Courant heelt de heer Batelt een actie Ingesteld wegens het nadrukken van de geschiedenis van mevrouw Van der Kouwen. Zijn raadsman Is mr. H. J. Blederlack. Voor de rechtbank te Utrecht ver scheen een jonge, bleeke man. HtJ had goederen gestolen, ter waarde van f 20, uit den Franschen bazar. HIJ had het gedaan uit atmoede. Hy had geen werk meer, kon ook nergens werk vinden, en z'n gezin leed gebrek. Toen hy geen uit komst meer zag, had hij gestolen, 't Eene voorwerp na 't andere, met de bedoeling, om, als hy wat by elkaar had, met z'n kleinen voorraad den boer op te gaan. Als je geen eten hebt, en Je vrouw en kinderen hebben honger. Elsch: 14 dagen gevangenisstraf. De jonge man vroeg een geldboete. En toen de president hem onder 't oog bracht, dat hy In zyn armoede toch geen geld zou hebben om de boete te betalen, zei hy: .Jawel, edelachtbare, nu 't eenmaal zóóver met me gekomen Is, zyn er wel menschen, die my helpen willen. Dat je geen werk hebt, vinden ze niet erg en niemand die hej je geeft. Maar als je éénmaal zoo naar beneden bent gegaan dat je hebt gestolen, om te kunnen eten en ze kunnen je met wat geld helpen om je uit de gevangenis te houden, dan kan je wel geholpen worden". ONDERWIJS. Voor de vacante betrekking van onderwyzer aan de openbare school te Zonnemalre hebben zich vier sollicitanten aangemeld. KERKNIEUWS. Zonnemalre. Na afloop der morgen- godsdiensloefenlng in de Ned. Herv. Kerk alhier, op Zondag 3 Dec. a.s zal er een vergadering gehouden worden tot het ver kiezen van één ouderling en één diaken. Aan de beurt van aflredlng Is de heer M. v. d. Werf, als ouderling. Voor diaken Is er een vacature wegens vertrek. Ds. A. v. d. Filer O.Jzn. zal Zondag a.s. afscheid nemen van de Ned. Herv. Oemeente te Middelburg. Zyn Intrede by de Ned. Herv. Kerk te Cleve (Dultschland) is bepaald op Zondag 17 December. Als bevestiger hoopt op te treden ds. O. J. v. d. Flier, van Ootmarsum. Bevestiging en Intrede zullen plaats hebben In één zelfde godsdienstoefening. De heer J. Fraanje, voorganger by de Oeref. Oemeente te Ooes, is als zoodanig beroepen te Neuzen en heeft dat beroep aangenomen. Een voor de modernen onder de Hervormden zeer verheugend feit heeft Zondag plaats gevonden In het by leder Nederlander bekend dorpje West-Kapetle op Walcheren. Aldaar Is nameiyk het eerste kerkgebouw op het platteland van Walcheren voor het houden van Vryzlnnlg-Hervormde gods dienstoefening in gebruik genomen. Dank zy de energie en den yver van het bestuur der vereenlglng van Vryzlnnlg- Hervormden, inzonderheid van den heer dr. Campert, geneesheer aldaar, en mede dank zy den velen finantiëelen steun, die van heinde en ver verleend werd, is daar vlak by den beroemden dyk, die Walcheren tegen de woedende golven beveiligt, het eerste bolwerk van de vryzlnnlge beginselen op godsdienstig gebied op het Walchersche platteland verrezen. Het eenvoudig doch keurig gebouwtje, dat aan ongeveer 100 personen een plaatsje biedt, zal tot op schrift krygen: „Oode alleen de eere". In deze eerste godsdienstoefening tot nu toe waren enkelen gehouden in een schuurtje trad als voorganger op ds. J. Biulnlng, tot voor kort predikant te Middelburg. Na er opgewezen te hebben, dat niet het doel Is te ontbinden, doch te ver vullen, las ds. Brulnlng het 13de hoofd stuk van den eersten zendbrief van Paulus aan die van Korlnthe voor; en zette verder uiteen, dat niet een nieuwe gemeente moet gesticht wordenvoordat zydie geen vrede kunnen vinden by de preeken der orthodoxe predikantengelegenheid moeten hebben om meer volgens hunne overtuiging te worden toegesproken. Mocht In de algemeene wyze van op treden der predikanten verandering komen In de door de stichters van het nieuwe gebouw gewenschte richting, dan dient dit weer gesloten te worden, en allen weer naar het groote kerkgebouw terug te keeren. De heer dr. Campert bespeelde op zeer verdlensteiyke wyze het orgel, en begeleidde het gezang van hen, die hel gebouwtje geheel vulden. Onder dezen waren er velen uit Middelburg, Vllsslngen en Domburg. Er zal getracht worden de predikanten, die 's morgens voor de Vryzinnlgen te Middelburg preken, 's middags te West- Kapelle te doen optreden. Flnantlëele steun Is voor het verder welslagen nog zeer noodlg; dr. Campert en de heer P. Postma, houden zich voor het ontvangen daarvan sterk aanbevolen. Staatsbegrootlng 1912. Hoofdstuk Waterstaat. Aan de Memorie van Antwoord op het afdelingsverslag betreffende de Waler- staatsbegrootlng Is het volgende ontleend: Brulnlsse. Voor zoover de voorgenomen dtfimltleve herstellingswerken aan de haven te Brulnlsse beoogen het In vorlgen staat brengen van den vernielden havendam te Brulnlsse, zal de minister het toekennen van flnancleelen steun van Rykswege, met het oog op de geringe flnancieele draagkracht der ge meente, gaarne In overweging nemen. Of echter vergrooting van de haven, die dus niet In onmtddeiyk verband staat met de voorgevallen ramp, voor subsldleerir.g In aanmerking zal komen, zal nader moeten worden onderzocht, zoodat dienaangaande generlei toezegging kan worden gedaan. LUCHTVAART. De Russische vlieger Maruzzlo, die Zondag te Sebastopol een ergen val deed en belde beenen brak, drie ribben Indrukte, en daarenboven nog een schedelbreuk opliep, Is aan d« bekomen wonden over leden. De jeugdige prinses Sjakofskol, die eenlge weken geleden haar diploma kreeg als vliegenier, vertrekt uit St. Petersburg naar Tripoli, waar zy zich In dienst stelt van het Ilallaansche leger, zy wil by al haar opstyglngen een soldaat van de bersagller! meenemen om uit de lucht bommen op den vyand te werpen. Een ernstig woord van den heer Van Kol. Aan het slot van een artikel, ge titeld „Myn zwerftochten door Icd'ë," In Het Volk, schryft de heer H. van Kol o a. „En daarom, ten slotte, een ernstig woord aan myn partygenooten. Myn politiek leven loopt ten einde. Wat Ik aan kennis van onze en andere koloniën, aan ervaring op koloniaal gebied mocht bezitten, werd en zal door my worden neergelegd in geschriften. Doch het benuttigen dier gegevens, het verder uitwerken dier denkbeelden, moet Ik aan anderen overlaten. Nog éénmaal zal Ik (in 1913) een beroep doen op het oor deel van kiezers, doch daarna mocht dit ongunstig uitvallen uit Nederland verdwynen en afscheid nemen van het openbare leven. Dit besluit staat onher- roepeiyk vast, en zelfs op dlskussle daar over zal ik my niet Inlaten... Na van af myn prille jeugd myn beste krachten te hebben gewyd aan de zaak des volks; na 25 jaren schryvens en 12 jaren hard werken In het Parlement, meen Ik het recht te hebben myn laatste jaren te gebruiken voor een leven in enger kring. Vandaar deze waarschuwing, die niet mocht achterwege biyven." Uitvoering Tiendwei! Ingediend Is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van uit gaven van het fonds voor de uitvoering van de Tlendwet 1907 voor het dienstjaar 1912. In 1911 zal vermoedeiyk niet meer dan 8 5 900.000 gulden aan schadeloosstel lingen worden uitgekeerd. Daarentegen zal In 1912 een groot deel van het totaal be drag zyn uit te keeren, waarom wederom f 10.000 000 daarvoor wordt aangevraagd. Aangenomen Is voorshands, dat de uit voering det wet f 200.000 meer zal kosten dan de 2 pCt. der schadeloosstellingen, waarvan 5 55 pCt. aan tiendrenten zal worden opgebracht. Aangenomen Is, dat In 1911 in totaal ongeveer f 800.000 aan schadeloosstellingen zal worden uitgekeerd. Strenge winter in 'tztdit? Volgens byenhcuders zyn wy een strengen winter te wachten, daar de byen de vlieggaten hunner woningen zoo klein hebben gemaakt, als biykbaar In geen jaren het geval was. Ze willen zich zoodoende beter tegen koude beschermen. Een Elven-hlstorle. Op Zaterdag, den elfden dag van de elfde maand van het elfde jaar dezer eeuw vierde de elfde spruit van den feet S., te Ulvenhout by Breda, zyu elfden verjaardag. Dat het juiste tydstip van deze gedenk waardige verjaring 11 uur 11 minuten en II seconden was, wordt niet gemeld, maar het biyft mogelijk. En Ulvenhout mocht van nu af aan wel Elvenhout heeten, ter herinnering aan deze merkwaardige Elven- hlstorle. Een oude misdaad Te Konltz, In Oost-Pruisen, Is In Maarl 1900 een 16- jsrtge knaap vermoord, Winter genaamd, wiens iyk uit een vyver werd opgehaald. Het gerucht ging dat men hier met een z.g. rltueelen moord te doen had en een Israëliet Is zelfs, van die misdaad verdacht, eenlgen tyd In voorarrest geweest doch moest weer op vrye voeten worden gesteld, omdat er geen bewyzen voor zyn schuld waren. Thans heeft de gescheiden vrouw van een handelsagent destyds te Konlntz gevestigd, haar voormallgen echtgenoot als den moordenaar aangewezen en zy heeft daarby uitvoerige Inlichtingen ge geven, die overeenstemmen met de by de ontdekking van de misdaad geconstateerde feiten. STOOMBOOTDIENST en tusschengelegen plaatsen. NO V-DEC. Van Zlerlkiee: Van Rotterdam: Dlnsd. 28 smorg. 8,30 Dlnid. 28 '8 morg. 10,— Woens. 29 8,30 Woens. 29 9,30 Dond. 30 8,30 Dond. 30 10- Vrgdag 1 8,30 Vrjdag 1 8,30 Zatcrd. 2 8,30 Zatcrd. 2 9,- Zondag 3 Maand. 4 9- Zondag 3 9,30 9- Maand. 4 10,- Dlnid. 5 9,- Dlnsd. 5 10,- Getrouwd: A. PRIESTER Wz. en N. A. BOOOERD Md., die, ook nament wederzydsche Familie, hun' hartelljken dank betuigen voor de vele biyken van belangstelling, by hun Huweiyk ondervonden. 's-Heer-Arendskerke, 23 Nov. 1911. Heden overleed, na een smarteiyk doch geduldig lyden, voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden, onze dierbare Echtgenoot en Oroot- vader, In den ouderdom van byna 82 jaar. Zierikzee, 24 November 1911. Wed. C. M. KOEVOETS- Vermunt. HELENA C. E. M. SCHUTE. Voor de vele bewyzen van deel neming, ondervonden gedurende de ziekte en na het overiyden van onzen geliefden Zoon, Broeder en Behuwdbroeder, den Heer LEENDERT HAGE, betuigen wy onzen hartelljken dank. Zierikzee, 27 November 1911. Uit aller naam, IZ. HAGE. De Deurwaarder J DE REQT Ie Zierikzee zal, op Donderdag 30 November 1911, des namiddags half één, aan de Varremarkt aldaar, PUBLIEK VERKOOPEN: Betaaldag 1 .Augustus 1912. VOORHANDEN: Klucht-Almanak voor 1912, 112 blz., prijs 6 ets., fr. p. p. 8 ets. Wilt ij een degelijk St.-Nicolaas- Cadeau Electrische Zaklantaarns. Handlantaarns. Bellen. Horloge-Standaards. Hanglampjes, enz. En voorts alle Electrische benoodigd- heden. Onder beleefde aanbeveling, Vischstraat, Zierikzee. om met Lynzaad te bezaaien. Ti bevragen Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ. Ma afloop daarvan DE DIRECTIE. Beleefd aanbevelend. Dames-TasschenAlbums, Eiken Schilderijen, beschilderd op Peluclie, Majolica- en Blauw Delftsche Stellen, Vazen, Nikkelen Stellen, Boterwarmers, Barometers, Regulateurs, Bladen, Beelden, Bloempotten, henevens groote keuze Kinder-Speelg-oederen. iVaiiTaovelericl Aanbevelend,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 6