Maandag 27 November 1911. Tweede Blad. Oorlog lossla llalië en Wijs. ZlEBIKZEESUHEm NIEUWSBODE. (SS ierikzeesohe Courant). ABONNEMENT. De «bonnementsprfls van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO ver»ch||nt, li voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatten In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending cent per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 68ite JAARGANG. - No. 9164. sjifgaver-Hoofdradaoteur i A. FRANXEL. Redacteuri I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelt 30 cti., meerdere regelt 10 ctt. Qroote letten worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden dei Maandags- Woentdagt- en Vrgdagi-mlddagt uiterlijk 8 hp*. Alle betalingen moeten geschieden bi] den Direotaupi A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlktee. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure. NIEUWSTSIDIKeEM. Tripoli, 26 Nov. Bg den aanval van gliteren op de loopgraven der Italianen lieten de Arabieren 40 dooden en 100 gewonden op het tlagveld achter. Tripoli, 26 Nov. Hedenochtend deden de Italianen een voorwaartache beweging om hun verdedlglngtllnle vooruit te brengen. De bezetting van het fort Metrl had plaats tutschen hall tien en tien uur. Het 50e reg. Infanterie had een hevig gevtcht met geregelde Turktche troepen. De llallaansche troepen hebben daarna een nieuwe front linie bezet. IMDIË. Uit Cherlbon wordt, d d. 28 Oct., aan de Dell Crt. getelnd Bg de irrlgatiewerken te Leuwikoedjang en Marjalengka werden 4 Inlanders door een aardtchuivlng bedolven. Een Inlander werd gedood, de anderen ermtlg gewond. AFRIKA. Pretoria, 26 Nov. Het Reuter-aganttchap meldtOp het 24 November gehouden congres der partg .Het Volk", la besloten, voorlaan tarnen te gaan met de .Zuid- Afrlkaantchc Partg" die dezer dagen le Bloemfontein It gevormd. CHIKA. Hongkong, 24 Nov. Oisterennacht kwamen zeeroovert aan boord van het Engeltche ttoomtchlp .Shivon". Zg door schoten de hutten, waarby de le cff cler door een kogel werd gedood. Twee Chlneetche passagiert ontsnapten met goederen van waarde. De kapitein werd gedood. Twee zeeroovert plunderden ook een Chlneesch ttoomtchlp en maakten daar 19 000 dollars buit. Twee Engeltche stoomschepen zyn de Weitrlvler opgevaren voor den patroullledlenit. Volgent door de h'rank) ur ter Zeltung uit Peking ontvangen berichten houdt het vermoorden van Europeanen te Slanfoe aan. Ook 20 000 Mandijoet zyn vermoord. Het hevige gevecht by Hankau, dat twee dagen duurde, had voor geen van de belde partyen resultaat. Vijf duizend dooden liggen op het tlagveld onbegraven. AMERIKA. De New-Yorktche couranten maken veel werk van een aftchuweiyk geding, dat te Lincoln In Karnat, dient. Een bekooriyke schooljuffrouuw uit die plaats wat, toen zij naar een bal reed, In een botch aangehouden door een troep mannen, die haar ontkleedden, met leer begoten en met veeren bestrooiden. De man die haar naar de plaats der Infame bejegening had gebracht reed haar toen weer naar hult. By het geding bleek, dat die kerel door de plegers var. het bedrijf wat omgekocht om het meltje aan hen over te leveren. Jongelui uit de bette kringen der tlad moeten aan dit bedryf hebben meegedaan. In geheel Karnat moet de zaak enorm veel opzien gewekt hebben. PORTUGAL. Zondagavond Is de algemeene bakkers- staking afgekondigd. Daardoor It den gantchen nacht Lissabon het tooneel van een broodoproer geweeit. De bevolking, die den slaken vyandlg gezind It, poogde overal haar broodvoorraad In te tlaan tn daartoe werden de winkelt bestormd en leeggekocht of door het plebt leeggeroofd. Een bakkery It verbrand. Botsingen met de politie kwamen voor. Vele personen zyn gewond en vele gevangen genomen. De regeering heeft een besluit uit gevaardigd om het brood van buiten af vrij binnen te voeren. Zy waarborgt vry- held van arbeid. Van Oporto it per trein brood ontboden. ITALIË. Omtrent het echttcheldlngtprocei Totelll te Florence wordt nader bericht, dat mevrouw Totelll (Prlntet Loulte van Totcane) voor de rechtbank zelde, dat zy alleen dan van haar elich tot echtscheiding wegens mishandeling wilde afzien en zou toestemmen in een tcheidlng met weder- züdtch goedvinden alt Totelll 't bewyt kon leveren dat hy verstandig wat ge worden en alt kunstenaar leti geleerd had. Totelll in woedde ontstoken, antwoordde, dat hy al eindt jaren voldoende bewyzen van zyn talent had gegeven. Daarop stelde Prlntet Loulte alt elich tot haar toestem men In een schelding met wederzydrch goedvinden, dal Totelll hun zoontje aan haar zal oyerlaten. Maar Toselli betuigde pathetisch dat geen macht ter wereld hem zyn dierbaar kind zou kunnen afnemen. De rechtbank beiloot daarop de zaak te verdagen en het kind voor'.ooplg onder de hoede van zyn grootouders Totelll te stellen een beslissing, die, geiyk wy reeds berichten, In hooge male de veront waardiging van Primes Loulte opwekte. EM6ELAHD. Het valt niet te ontkennen, dat men In Engeland geschrokken it van de nieuwste onthullingen en men dientengevolge vrede lievender It dan vroeger. Te Portsmouth heeft lord Charles Beresford een rede gehouden, waarin hy In vele opzichten de aanklachten van kapitein Faber onder schreef. Hy gaf er zyn afkeuring over te kennen, dat op het kritieke moment de vloot verdeeld wat; dat de voorraad kolen niet voldoende wat, de oorlogsmaterialen en de dokken niet waren bewaakt en tornde nog tal van zaken op, die niet In den haak waren, wat zyns Inziens was toe te tchryven aan hei ontbreken van een marinestaf, zooalt elke andere natie dien bezit. Mac Kenna, de vroegere eertle lord van de admiraliteit, verklaarde aan een ver tegenwoordiger van de Dally News dat de beweringen van Beresford ongegrond waren. In het noorden van Schotland b.v. zouden wel degeiyk voorraden olie voorhanden geweest zyn en het zenden van kolen naar het noorden per spoor Inplaatt van per schip was volgent Mac Kenna een proef geweest, die nleis uit slaande had met de Fransch—Dultsche crisis. Londen, 24 Nov. De Dally Mail verneemt uit Konstantlnapel, dat de gezant van Rutland en die van Oostenryk aan de Turktche regeering hebben medegedeeld, dat hun regeeringen van Ilal een amblelyke kennisgeving ontvangen hebben, volgent welke Italië de Dardenellen zal blokketren. De correspondent der Dally Mall vernam, dat er Zondag met het blokkeeren begonnen zou worden. Maar deskundigen zyn van oordeel, dat Iedere Turktche zee-kaplteln de blokkade zal kunnen verbreken, op zyn weg naar Konstantlnopel, waarheen de Itallaamche oorlogsschepen hem toch niet zouden durven volgen. De rechtbank te Londen heeft mevr. Lawrence, die de laatste manifestatie der kleirechtvrouwen leidde, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Ze had zich verzet tegen de politie en wilde geen gehoor geven aan de aanmaning om door te loopen. Een ongeluk In de oliemolen te Liver pool, die van de bekende Blbby-koeken, heeft minstens 33 personen gedood en een 80-tal gewond. Vermoedeiyk Is de ont- plolfing veroo.'zaakt door een groote plel- machlne, die de arbeiders .de duivel" noemen, en waar de koeken tot meel worden geslagen. Men denkt dat een stuk metaal In de machine is geraakt, en dat de magneten, die gebruikt worden voor het wegtrekken van tusschen het meel geraakte stukken metaal niet gewerkt heb ben. De slag op het meiaal zal een vonk hebben verwekt, en die vonk in de olle- ryke omgeving een ontplolfiog. De schafltyd was juist voorby en de ongeveer 630 werklieden waren aan hun arbeid teruggekeerd, toen een hevige knal werd gehooid, ledereen in het gebouw viel op den grond. De vloeren spleten In alle richtingen. Orooie vlammcnschlchten schoten uit de spleten omhoog en bereikten het dak, dat weggeslagen werd. Een regen van steenen en baksteenen, vergezeld van menscheiyke llchaamsdeelen, viel in de straten en op de gebouwen neer. Tegeiyk met de ontplolfiag verlichten de vlammen de vensters van het gebouw geheel en vloog het gebouw In brand. Toen de brandweer aankwam, zag men menschen aan de vensiers staan, terwyi het vuur achter hen woedde. Vele dappere reddin gen werden door middel van, de reddings toestellen uitgevoerd. Van het werkvolk dat ontsnapt was, liepen velen als krankzinnig van schrik de straat op. Anderen behielden hun be zinning en hielpen gewonde kameraden uit het brandende gebouw. Van sommige dier gewonden was het hoofdhaar afge brand. Velen hadden zwarte gezichten en verbrande kleeren. Het naby gelegen Northern Hospitaal was spoedig gevuld. Het gebouw zelf was door de ontploffing zoo beschadigd, dat het by den brand spoedig Instortte. De b and was drie uur later reeds gebluscht. FRAMKRMK. Wy laten hier nog een geregeld verhaal volgen van het reeds vermelde noodlottige spoorwegongeluk te Montreull-Bellay, op den spoorweg van Angers naar Poitiers. Trein no. 405, die 's morgens ongeveer 5 uur uit Angers was vertrokken, had het slation Vauldenzy Puy Notre Dame ver laten en reed de 54 meter lange brug over de rivier de Thouet op, welke rivier tutschen Vauldenay en Montieull-Belliy stroomt en sinds den vorlgen avond bulten hare oevers was getreden. Op het oogenblik dat de voorste locomotief by de eerste boog was, stortte de brug plotseling In. De twee locomotieven vielen in de rivier en sleepten den overigen trein mede, op drie waggons na, die aan den rand van de diepte bleven staan. De passagiers die In deze wagens zaten sprongen er uit en vluchtten In onbeschryfiyken angst. Een ontzettend geschreeuw rees op uit de rivier, waar de In hun val gebroken wagens met allen die er In waren In het woelige water lagen. De ongedeerd gebleven passagiers en eenlge menschen uit den omtrek stonden aan den kant en moesten, onmachtig tot helpen, het vreeseiyk drama aanzien. Eenlge der ongelukkige passagiers hadden boven op de waggons weten te klimmen en zy strekten de armen uit, smeekend om hulp. Anderen waren gaan hangen aan de boomen, die uit het modderige wster staken en klemden zich daaraan vast met de kracht der wanhoop. Ongelukkig had men volstrekt niets waarmede men hun te hulp kon komen en af en toe zag men er een met een taaisten wanhoopskreet wegzinken In het water. Uit Thouars, waar men per telephoon gewaarschuwd was, kwam eindeiyk een hulptreln en nu begon men met maat- rege'en om de ongelukkige menschen uit het water le halen en de gewonden te verzorgen. De prefect van Angers, de onderprefect van Saumur en andere auto riteiten kwamen ter plaatse en al het mogeiyke werd gedaan om te helpen en te redden. De snelle stroom maakte het reddingswerk zeer moeiiyk en gevaariyk; maar daar waren er velen die zich niet ontzagen, telkens en telkens weer hun leven te wagen. Één hunner, een bekend wynkooper, Boulllet genaamd, werd het slachtoffer van zyn yver, en verdronk by een poging tot redden De schuiten en booten die hulp ver leenden, hadden de grootste moeite om door het woelige water heen te komen en het scheelde dlkwyis maar weinig of daar waren er stukgeslagen tegen de pyiers van de brug. De soldaten der genie uit Angers en de brandweer van Montreull bewezen goede diensten by het reddingswerk. Het ls zeker, dat het ongeluk daaraan te wyten ls, dat de brug door de kracht van het water van het geweldig gezwollen riviertje Thouet was ondermynd. De brug was onder bizonder toezicht gesteld en de treinen mochten slechts langzaam er over ryden. Een met het toezicht belast beambte was kort vóór het ongeluk nog over de brug gekomenmaar hy had niets blzonders opgemerkt. Men schat nu, volgens één der laatste berichten, het aantal slachtoffers op niet beneden de veertig. Parijs, 23 Nov. Naar men bericht, zyn 20 menschen verdronken by het spoorweg ongeluk te Montreull. Er zyn tien dooden te voorschyn gehaald. Twee locomotieven, twee kolenwagens, drie personenwaggons en twee goederen wagens zyn in de ïlvier gestort. Alles Is onder water, inet uitzondering van een waggon, waarop tien passagiers op hulp wachten. Het zal zeer moeiiyk zyn hen te redden, wegens de overstrooming. IK— Na buitengewone krachtsinspanning zyn de soldaten er In geslaagd om de personen, die op den waggon een schuil plaats hadden gevonden, te redden. De ongelukkigen waren byna bevroren en uitgeput van den honger. Een boerenknaap, Job genaamd, die te Perrel In Brelagne woont, wandelde dezer dagen van daar naar Plelauff (een afstand van 10 K.M) om zyn lieve Marle, zyn verloofde, te bezoeken. Maar het was 1 uur In den nacht toen hy er aan kwam en de voorzichtige Marle wilde hem op dat uur niet binnenlaten, hoe hy ook smeekte. Toen klom Job op het dak en wilde zich door den schoorsteen af laten gigden om zoo In huis te komen. Maar de schoorsteen was van boven wyder dan beneden en weldra zat de vurige minnaar zoozeer er in vastgeklemd, dat hy zich niet bewegen kon. Zyn lulde angstkreten wekten eerst algemeene ontsteltenis. De bygeloovlge boeren dachten aan allerlei bovennatuur- lyke akeligheid bg dat geschreeuw van een onzichtbaar wezen. Maar toen men ontdekte wat er was gebeurd, kwamen velen den armen Job te hulp. Men moest echter den schoorsteen afbreken vódr hy kon worden bevryd. Job zal zich nu ook nog voor het gerecht hebben te verant woorden wegens zyn poging tot huis vredebreuk. Sarah Bernhardt spreekt het gerucht van haar aanstaand huwelijk met een jonge bloem van 26 lentes tegen. DU1TSCHLARO. Berlijn, 25 Nov. Qlsterenavond Is van een postwagen, die van de ryksbank naar het postkantoor reed, een postzak met 100,000 mark gestolen. Een politieagent zag In de Weserstrasze van de Beriynsche voorstad R xdorf In den nacht een man die een linnen zak met roode streepen droeg. Toen hy dien man wilde aanhouden, wierp hij den zak over een schutting en vluchtte, doch werd gevat. By onderzoek bleek hy te zyn een handelsreiziger, Cavello genaamd, 33 jaar oud. liy zelde den zak van een post beambte te hebben gekregen. Het was de gestolene zak. Aan den Inhoud ontbreken slechts 2 pakketten met 1200 mark. De handelsreiziger Cavello en de wagenbestuurder Wendt hebben bekend, dat zy den diefstal samen hadden beraamd. Cavello stond voor den Ingang van bet bypostkantoor no. 41, toen de postwagen met Wendt op den bok voor de deur stil hield en de begeleider het kantoor binnen ging. Wendt sprong toen snel van den bok, opende met een van te voren ver vaardigden sleutel de deur van den post wagen, haalde den zwaren postzak er uit en gaf dien aan Cavello, die er mee In een auto stapte en wegreed. Toen de dief stal gepleegd was, ging Wendt weer op den bok zitten alsof er niets gebeurd was. 23 Nov. De Beriynsche kleermakers en kleermaaksiers hebben gistermiddag In een door ongeveer 4000 personen bezochte vergadering besloten, heden het werk neer te leggen. Het bestuur had voorgesteld, te weigeren de nieuwe voorjaarsmodellen te maken. De vergadering verwierp dit vo5r- stel en besloot tot de algemeene staking. Door deze staking worden getrcffzn on geveer 3000 kleermakers en ongeveer 3000 arbeidsters. De oorzaak van de staking ligt In de loonkwestie. Sedert de laatste groote staking In de confeclie-branche In het jaar 1896, die gepaard ging met de Ryksdag-debatten over de huisindustrie, had geen loonsverhooglng plaats. Drontheim, 25 Nov. Hedenmiddag brak In den schachttoren Loekkensgrube In het Meidal brand uit. Deze breidde zich met razende snelheid uit en vernielde behalve dezen toren ook het wasscherygebouw. De materfeele schade wordt op 1 i 2 mlllloen kronen geschat. BELGIË. Antwerpen, 24 Nov. Qisteravond hebben de zeelleden alhier In een vergadering met algemeene stemmen besloten de staking uit te roepen voor dc schepen der Belgische reedei yen Deppe, den Dhaene, Slebert, van Hemelryk en Alexander. De beweegredenen der stakers zyn de volgende: lo. De overeenkomst, tydens de laatste slaking gesloten, wordt door de reeders niet, of slecht nageleefd. 2o. De duurte van de levensmiddelen noodzaakt een loonsverhooglng. Sommige reeders In het buitenland hebben uit eigen beweging de loonen hunner manschappen verhoogd. 3o. De loonen, betaald door andere reede.-yen uit Antwerpen zyn van 25 tot 50 pet. per maand en per man hooger dan die, betaald door de reederyen, voor welke nu de staking is afgekondigd. De stakers wenschen de volgende loonen Voor Belgische schepen: timmerman 150 frank per maand en oer man; bootsman 137 50, matrooi 1C6 25, lichtmatroos 50, donkryman (ketelman) 125, olieman 118 75, stoker 112 50, kolentremmer 100, stuward 150, kok 137 50, messroomsteward 50 frank. De stakers vragen een betere werkregellng op zee en In de haven op Zon- en feest dagen en betaling van over-uren k 50 cenllmen en ten slotte wenschen zy, dat deze voorwaarden In de monsterrol worden opgenomen. 25 Nov. Drie Belgische schepen hebben heden geen bemanning kunnen aanmonsteren. BEOERLARD. Amsterdam, 25 Nov. De politie alhier zoekt, zoo meldt het Handelsblad, naar een drietal Internationale dieven, van wie reeds een banklerifi ma het slachtoffer Is geworden. De zaak is deze. Aan mr. Mc. Comtek Is een crcdlelbrlef van 400 p. st. ontstolen, op het huls van Messrs Brown Shipley and Co., Pall Mall Londen S. W. afgegeven. De diefstal heeft waarschynlyk te Londen plaats gehad, waarna de dieven zich naar het vasteland begeven hebben. Enkele dagen geleden nu, werd decrediet- brlef door een jongen, Engelsch sprekenden man, waarschynlyk een Amerikaan, gepre senteerd aan de firma Cook, aan het Damrak alhier. Het geheele bedrag van 400 p. st. werd gevraagd. Dit kwam ook, omdat hel relsselzoen toch voorby Is, de fi ma ver dacht voor, en de uitbetaling werd dien tengevolge geweigerd. Toen probeerde een ander lid van de bende, een breedgeschouderde .mynheer" het by de firma Hope Co. Deze vroeg nu niet het geheele bedrag, doch slechts 230 p. st. De man zette valschetljk den naam Cornlck, bootste daarby zeer goed de oor- spronkeiyke handteekenlng op den credlet- brief na, en ontving 230 p. st. Den volgenden morgen ontving de fi ma Hope bericht uit Londen van de vermissing van den credlet- brlef, met opgave van het signalement van een drietal van den diefstal verdacht. De zaak werd daarop In handen der politie gesteld, maar de vogels zullen wei gevlogen zyn. Volgens te Amsterdam ontvangen berichten heeft een firma in diamanten te New-York haar betalingen gestaakt. Naar men verneemt zou het passief f 12 750 000 bedragen. Een 4-tal groote bulzen te Amsterdam en enkele te Ant werpen lyden hierdoor aanzleniyke ver liezen. De verliezen door de Antwerpiche fi-ma's geleden zyn zeer aanzleniyk. Verschillende stadsbanken van lee ningen alhier zyn In den laatsten tyd het slachtoffer geworden van een zeer sluw vcrvaischer van gouden ringen. Het is nameiyk gebleken, dat een groot aantal gouden ringen, voor f 10 5 f 12 In de laatste maanden verpand, nog geen f 3 per stuk waard zyn. Het Individu kocht nameiyk z.g. Dult- sche gouden ringen, verwyderde daar het stempel uit en overdekte ze langs gal- vanischen weg met een dun laagje 14 i 18 karaats goud. Was de ring In zooverre in orde, dan werd er een valsche keur In geslagen en het sieraad .aangeboden aan een bank van leening. Het ultteraard op pervlakkige toetsen daar bracht de ver- valschlng niet aan het licht, en het geld werd zonder aarzeling uitbetaald. De vervalscher merkte, dat zyn zaaltje goed ging, en daardoor aangespoord, maakte hy het aantal ringen, dat hy beleende, steeds grooter. Totdat eindeiyk één van de reeds van te voren beleende ringen zyn mooien glans verloor, en daar een koper kleur door kwam kyken. Da beambte, die het voorwerp toevallig nog eens In handen kreeg, rapporteerde dit onmlddeiiyk, en by nader onderzoek bleken de stadsbanken niet één, maar tientallen van die ondeug- deiyke ringen te bevatten. Een uitgebreid onderzoek werd door de politie ingesteld, maar tot dusver wacht men nog altyd te vergeefs op den oplichter. Het schynt wel, of deze er de lucht van gekregen heeft,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5