Woensdag 22 November 1911 Tweede Blad. Oorlog Inssehgp llalië ti Iirkp (Z ierikzeesotie Courant). abonnement. NIEUWSTIJDINGEN. ZIËR1KZEESCHE NIEUWSBODE. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bj vooruitbetaling. 68ste JAARGANG. No. 9162 Mltgaver-Hoofdrodaoteuri A. FRANKEL. Redaotouri J. WAALE. AD YERTENTIEN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrgdags-mlddags uiterlgk 2 HP*. Alle betalingen moeten geschieden by den Direoteun A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zterlksee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure. Konstantlnopel, 20 Nov. De Porte gelastte haar gezanten aan de mogend heden te doen weten, dat zfl, ten gevolge van de actie der Italianen ter zee, alle mogelijke militaire maatregelen zal nemen, met het oog op wederstand. Deze verdedigingsmaatregelen zullen op de bedreigde punten desnoods van dien aard zijn, dat zg de internationale scheep vaart zouden kunnen bemoeilgken. De meening dat voor Tripolis niet gestreden wordt en dat de Italianen werkeloos achter de muren der ctad liggen, Is geheel In stigd met de berichten van betrouwbare ooggetuigen. Tripolls is een belegerde slad, en met vermoeiende een tonigheid herhalen de belegeraars hun aanvallen. Een juist beeld van de ellende, die onder het Ingesloten Itallaansche expedltle-corps heerscht, geeft het dagboek van den correspondent van de Vosslsche Zeltung, waaraan men het volgende ont leend: .De correspondent schrijft, d.d. 12 November: .Nog was de schemering niet geheel gewekentoen in de nabijheid van Boumellana zeer krachtig artillerie- en Infanterlevuur gehoord werd. Weldra was het gevecht In vollen gang. Machine geweren en veldgeschut vuurden een half uur lang met de grootste hevigheid en ook de kanonnen van het oorlogsschip .Slcllllana" grepen In en gaven een uur lang salvo's af, die de geheele stad deden beven. De Turksche schoten vielen In de nabijheid van den ballon captif neer, zoodat deze driemaal van plaats moest verwisselen, totdat hQ eindelik bij de stadsmuren, op ongeveer 1500 M. achter de oorspronke lijke ankerplaats, aangebracht moest worden. Ook heden slaigden de Arabieren er In de Italianen In den rug aan te vallen, zonder dat dezen hun aanvallen In het oog konden krijgen. Men vermoedt alge meen, dat er een onderaardsche gang uit den Romelnschen tijd bestaat, die ergens In 'n oase eindigt, daar het uitgesloten schijnt, dat een levend wezen ongemerkt de Itallaansche Unies passeert. De linker vleugel der Italianen was den geheelen dag In het vuur. Als de Turken en Arabieren zich ten doel stellen den tegen stander voortdurend door kleine aanvallen te ontzenuwen, dan moet men toegeven, dat het hun meesterlik gelukt. De Itall aansche troepen lijden zeer onder den voortdurenden regen. De Itallaansche regeering koopt kameelen op. De weinige honderden kameelen, die zich In de stad bevinden, zjn niet geschikt en beteekenen niets, daar men er tenminste 8000 10000 noodlg heeft". Dato 13 Nov. schrift dezelfde corres pondent: .De troepenontschepingen duren voort. Het aantal van de hier kampeerende manschappen moet ten minste 36 000 tot 38 000 man bedragen. Het vuur aan den linkervleugel hield den geheelen dag aan, maar de Italianen kwamen geen stap verder. Overal, waar een kleine opening Is, loert de dood door Arabische kogels. Olficleren en manschappen sluipen In ge bukte houding langs de verschansingen. Het fluiten der viandelike kogels geeft lot het vermoeden aanleiding, dat de Arabieren op geen 150 M. achter de Itallaansche loopgraven liggen, onzichtbaar achter boomen en muren verborgen. De regen houdt aan, dikwils als bi wolk breuken. Toch blift het grootste deel der troepen In het vrije veld kampeeren". CHINA. Van vier richtingen rukken de rebellen tegen Nanking op. Een van die afdeellngen, 7000 man sterk, Is per spoorweg vla Tsjakang gekomen. En naar men zegt z{n er ook 15 kanonneerbooten op weg op de Yangtsé, ten einde de rebellen te ondersteunen. De bevelhebber van Nanking heeft 3000 keizerlike soldaten, en 2000 Pukoo-troepen onder zich. Bovendien komt er een expeditie-korps van Tsjlnkou naar de stad terug en beschikt de bevelhebber over zware artillerie. Er heeft Zondag een on beslist gebleven schermutseling plaats gehad, tusschen de voorhoede der op standelingen, die oprukken naar Nanking, en de verdedigingstroepen. Men verwacht, dat binnenkort een slag zal worden geleverd. Peking, 21 Nov. Zweedsche zendelingen bevestigen de geruchten van vreemde lingen-moorden te Slanfoe. Ze kwamen gisterenavond te Tien-tsjln aan, en ver haalden dat een Dultecbe onderwizeres, vjf andere personen, zoomede een Chlnee- sche postbeambte en een aantal Chlneesche meisjes vermoord zin. Vele vreemdelingen verlieten Tsjoenklng op aanraden van den consul. AMERIKA. Een vriend van Andrew Carnegie deelt In de Amerlkaansche bladen mede, da! Carnegie's vrigevlgheld Is Ingegeven door de begeerte z{n weduwe te bewaren voor de lasten en bezwaren, welke het beheer van een zoo reusachtig vermogen als de alaalkonlng bijeenbracht, met zich brengt. De heer Carnegie heeft medelijden met mevr. Russell Sage, wier leven vergald wordt door de zorgen voor het groote vermogen, haar door haren man nagelaten en hi wil mevr. Carnegie dit lot besparen. Daarom draagt hi nu bi z|n leven reeds zorg, dat zin groot fortuin voor openbare doeleinden, onder deskundig beheer, wordt gebruikt. Dat Is dan ook de reden, dat hi nu weer een fonds van zestig mlllloen heeft gesticht. Een cycloon heeft Wisconsin, Jowa en Illinois ernstig geteisterd. Vooral Illinois schint zwaar bezocht te zjn. Het stadje Virginia, een plaatsje van ongeveer twee duizend zielen, Is vriwel geheel verwoest. De storm ging vergezeld van een belang- rike temperaluursverlaglng. De omvang van de ramp Is nog niet volkomen vast te stellen, maar blikens de tot dusver uit verschillende streken ontvangen berichten, moeten meer dan twintig menschen gedood zin en meer dan vQftlg gewond, terwyi de materleele schade ver over een mlllloen dollars moet bedragen. Men vreest echter dat het zal biyken, dat deze cifers nog veel te laag zin en dat het aantal slacht offers belangtik grooter zal zin. Volgens een bericht uit Chicago heeft ook de scheepvaart op de meren ernstig geleden en zouden tal van scheepsonge- lukken hebben plaats gehad. Een schadeloosstelling van 230.000 gulden, voor het verlies van twee armen en een been, is zelfs volgens Amerlkaan sche begrippen Amerlkaansch. Een reiziger op de Southern Paslfic-rallway, te San Francisco woonachtig, die bi een spoorwegongeluk zóó ernstig gewond werd, dat hem genoemde Ilchaamsdeelen afgezet moesten worden, heeft zich daarvoor zulk een in sommlger oogen zeker royale ver goeding toegekend gezien. De spoorwegmaatschappi bood hem eerst de enorme som van 1250 gulden aan. Doch daar was de man begrjjpelikerwis niet mee tevreden. Hy bracht zin elsch tot schadevergoeding voor den rechter, die hem 256,000 gulden toewees. Toen de maatschappi In hooger beroep ging, gooide hy het met deze op een accoord: 140,000 gulden. Door verschillende omstandigheden kwam het echter toch tot een proces, met als resultaat, dat hem 140,000 werd toegewezen. Aangezien de maatschappi echter tegeiyk ook veroordeeld werd de rente op deze som te betalen, en het ongeluk den 31en Dec. 1906 was gebeurd, heeft de reiziger dezer dagen een chtque In ontvangst te nemen van 92,747 dollar of In Hollandsch geld 231,869 gulden. RUSLAND. St.-Petersburg, 18 Nov. Het blad Nowoje Wremja verneemt, dat de diploma tieke betrekkingen tusschen Rusland en Perz'ë z||n afgebroken, maar dat de ver tegenwoordigers der belde landen bliven waar zi z{n. 20 Nov. De Riksdoema heeft het wetsontwerp betreffende de ziekte-ver zekering van arbeiders in tweede lezing aingenomen. De keizerin-weduwe van Rusland, Maria Feodorowna heeft een onvervreem- baar fonds gesticht van 100.000 roebel, waarvan de renten bestemd zin voor be looning van de uitvinding der beste middelen om de gewonden van het slag veld naar de veldhospitalen te vervoeren. Een wedstrid hiervoor zal In Mei van het aanstaande jaar te Washington worden gehouden, ter gelegenheid van het Roode Kruls-congres. ENGELAND. De Britsche regeering heeft bepaald, dat voortaan door de geneesheeren aangifte zal moeten gedaan worden van elk geval van longtering, dat zy In hunne praktik waarnemen. Louden, 20 Nov. De Daily Telegraph meldt, ter verbetering van de onlangs gepubliceerde onjuiste berichten aangaande Engeland'a houding gedurende de Marokko- ondeihandelingendat veldmaarschalk Nicholsonchef van den kelzeriyken generalen staf, op het hoogtepunt der crisis In samenwerking met den chsf van den staf van het Fransche leger een plan uitwerkte, om 150,000 man troepen naar Frankryk te zenden in geval eener oorlogs verklaring, maar de Engelsche admiraliteit weigerde haar goedkeuring aan dit plan te hechten. Frankryk ontving dientengevolge niet die toezegging van militairen steun, die dit land had kunnen doen besluiten tot de oorlogsverklaring over te gaan. FRANKRIJK. Een diefstal ln den posttrein lusrehen Paris en Lyon is verbazingwekkend door de ongekende brutaliteit en de koelbloedig heid van de daders. Trein no. 11, uit sluitend uit postwagens bestaande, vertrekt lederen avond kwart vóór negenen uit Paris: de eerste halte ls Laroche 10 41, daarna volgen Laumes, Dyon, Chagny, Chalon en dan Lyon, waar de trein te 3 57 's morgens arriveert, om vervolgens zin snellen rit naar Marseille te vervolgen, 's Middags 3 uur beginnen 25 pos'- beambten onder leiding van een chef, met het sorteeren van brieven en stukken, die uit Engeland en Noord-Franktyk komen naar Paris, bestemd voor het geheele zuiden van Europa en verder naar Azië. De waggon met de correspondentie voor Italië, wordt te Dyon. afgehaakt om over een andere lijn te gaan. Deze waggon werd nu voor in den trein geplaatst. Toen de posttrein Vrydagavond op l{d uit Paris vertrok, bestond hy uit vijf echte post- waggons, waarin de beambten hun werk onderweg voortzetten, benevens vyf bagage wagens met de reeds gesorteerde stukken. Bi aankomst te MScon gelastte de chel een beambte om verschillende zakken met Inmiddels gesorteerde correspondentie te brengen In één der achterste wagens. Toen de man dit deed vond hy In den wagen een schrlkkeiyke verwarring. Op den grond lagen eenlge zakken open gesneden en de Inhoud over den grond verspreid. De chef werd gewaarschuwd, maar de trein moest vertrekken en men besloot te wachten tot Lyon om het onderzoek voort te zetten. Hier bleek, dat drie van de bagage wagens waren geplunderd. De deuren waren gesloten, onaangeroerd gebleven. Boven op de wagens echter zag men sporen van voetstappen en afdrukken van handen en van het kykraampje achter lederen wagen was het glas Ingeslagen. De dieven hadden zich dus zoo In den wagen laten afzakken, wetende dat zy tusschen twee stations nooit gestoord zouden worden. In de drie wagens door zochten ze minstens 50 zakken. Die met kranten en gewone brieven lieten ze links liggen, maar ze wydden natuurlik alle aandacht aan de aa'geteekende stukken. Hun grootste oogst vonden ze ln den mail voor het verre Oosten bestemd. De vraag Is hoe de roovers dit hebben klaargespeeld. Aan één der tusschenstatlons, uit den aard der zark In den nacht weinig bezocht, kunnen ze niet In den trein zin gekomen. Ze zijn dus waatschiniyk reeds te Paris aan den achterkant van den trein oggeklommen. Onderweg konden ze den trein moeliyk hebben verlaten want hy heeft een vaart van 80 K M. per uur. Alleen bi Laroche, waar aan den weg wordt gewerkt, werd in deze dagen over een tameiyk eind zóó langzaam gereden, dat men den trein loopende kon byhouden. Vermoedelijk hebben zi daar het hazenpad gekozen. Omtrent het geroofde bedrag heeft men nog niet de minste schatting. Het kan zeer groot zin, maar ook betrekkeiyk gering. DUITSCHLAND. In een aanval van plotscllngen waanzin pleegde Zaterdag de 31-jarlge Invalide Wilhelm Riickert te Beriyn een moord aanslag op zin drie jaar jongere vrouw, waarop de ongelukkige zich uit een venster van de vierde .verdieping wierp en voor dood naar een ziekenhuis werd gebracht, waar hy een paar uur later bezweek. Riickert was slager en leefde zeer ge lukkig met zin jonge vrouw. Het echtpaar had, daar hun huweiyk kinderloos bleef, een pleegklndje aangenomen. Riickert, die by een ernstig ongeluk zin rechterarm had verloren, toonde reeds cenlgen tyd sporen van verslandsverbysterlng. Tot dusver echter hadden de aanvallen steeds een lichten graad gehad. Zaterdagmorgen, omstreeks 5 uur, deed zich plotseling een aanval voor, veel heftiger dan de vorige. Toen zin vrouw, zonder Iets te vermoeden, In de keuken kwam, stortte haar man zich onverhoeds van achteren op baar, en stak met een scherp en puntig slagersmes blindelings op haar Ins. Zwaar gewond door zes messteken in rug en arm, zakte de on gelukkige vrouw, om hulp roepend, In elkaar. Riickert zelf. slechts in een hemd ge kleed, rukte het raam open en sprong naar beneden. Met verpletterde ledematen bleef hij bewusteloos op het asfalt liggen. Toen de veracht Ikte buren In zin woning binnen drongen, vonden zy daar vrouw Rückert badend ln haar bloed op den grond liggen. Oelukklg bracht Riickert de steken met de linkerhand toe, zoodat zi niet zeer diep doordrongen en de arme vrouw misschien te redden Is. Aken, 20 Nov. Olsteren werd na een vertrouwelike bespreking van het comité tot voorbereiding en bevordering van een waterweg voor de groote scheepvaart tusschen den Ryn en de Maas, een te Aken zetelende vereenlging gesticht, die het verkrigen van zoo'n waterweg ook wil uitstrekken verder dan Aken, naar Keulen en het Boven-Rynsche Industrie gebied, dat aldus een verbinding met Holland en België zal krigen. Berlijn, 21 Nov. Heden Is bi bet werken In een schacht van de West- faalsche kali-myn Kleln-Bodungen een ernstig ongeluk gebeurd. Door het Ie vroeg springen van een lading ontplofbare stof zin 16 arbeiders onder neerstortende steenbrokken bedolven. Elf mannen kwamen om het leven; een werd zwaar gewond en de vier anderen bleven gespaard. De Landdag van Mecklenburg-Schwerln heeft een voorstel aangenomen om onge trouwde mannen boven de 30 jasr, die niet voor verwanten hebben te zorgen, 25 pCt. toeslag op de belastingen te laten betalen. BELGIË. Het bericht dat prinses Lquise In hooger beroep zou komen van het vonnis, dat onlangs te Brussel ln haar proces betreffende haars vaders nalatenschap is geveld, wordt tegengesproken. Het schint Integendeel, dat de belang hebbende pariyen tot een schikking zullen geraken, waardoor een eind aan de quaestie wordt gemaakt. NEDERLAND. Amsterdam, 20 Nov. Het politiebureau Warmueselraat heeft Zaterdagmiddag een goeden vangst gedaan. Men wist namelik de hand te leggen op twee leden eener beruchte dievenbende op het oogenblik, dat zi bezig waren coupons te verzilveren, afkomstig van een Inbraak, 4 jaar geleden, In 1907, te Rotterdam gepleegd. Eenlgen tyd geleden werden op het bureau Damrak van de Disconto- ea Eff'denbank alhier coupons ter verzilvering aangeboden, behoorende bi depositostukken van 't Ontvang en Betaalkantoor te Rotterdam. Naderhand bleken deze coupons te be- hooren bij stukken, die vier jaren geleden by een grooten effectendiefstal te Rotterdam verdwenen waren. Het bybureau Damrak waarschuwde toen 't hoofdbureau en andere bykantoren van de Disconto en Effcctenbank. En met succes. Zaterdag kwamen een man en een vrouw nu In het bureau Beurs straat coupons aanbieden, eveneens van deposito-stukken van 'I O - en B.-kantoor te Rotterdam en afkomstig van den hier boven genoemden diefstal. De politie werd gewaarschuwd, die het tweetal arresteerde. Het bleken te zyn zekere Van Asselt uit Lochem en vrouw Smit, weduwe van Kort, belden leden van een beruchte Zeedyk- bende. Bi de arrestatie smeet de man sommige papleren weg. Er werden op de verdachten geen e ff eten gevonden. De vrouw geelt voor, niets te welen van het geen Van Asselt In het bureau Beursstraat kwam doen, terwyi de man een zeer fantastisch verhaal opdlschte over de w{ze, waarop hy In het bezit der coupons Is gekomen. De coupons waren van ouden datum, bleken vóór drie jaren reeds ver vallen, en ook dat wekte bi het per soneel van de Beursstraat naluurlik groote bevreemding. Het onderzoek wordt tntusschen Ijverig voortgezet. Apeldoorn, 21 Nov. Bi de Donderdag te Beemte-Broekland gehouden drifjacht z{n Prins Hendrik en zine genoodlgden op zeer onheusche en laakbare wyze be lemmerd. Aan het jschtterreln van het Kroondomein grenst in liet Noorden een terrein, waarvan het jachtrecht berust bi een groot-grondbezitter te Vaarsen. Een tyd vóór de Prins met zyne jachtgezellen deze grens had bereikt, waren hier een twintigtal atbelders, met spaden gewapend, op post gezet, om als de tyd daar was, met hun werd te beginnen. Dit bestond In het doelloos gooien met plaggen, aarde, enz. tusschen de jagers door. De grondbezitter plaatste zich In eigen persoon met geladen geweer, achter verschillende heeren van het jachtgezelschap, natuuriyk op zyn ter rein, om eiken haas, die daarop aange schoten terecht kwam, In te palmen. Nadat dit incident was afgeloopen, begaven de Prins en gevolg zich naar de veldtent, waar het dejeuner wachtte. Op dezen weg werden zy nog een eindweegs uitgeleide gedaan door de arbeiders, die het jacht gezelschap fluitende en zingende op den voet volgde. Het behoeft zeker geen betoog, dat Z. K. H. en zine genoodlgden ten hoogste verontwaardigd waren over dergeiyke be handeling. Voorburg 20 Nov. In den trein van Den Haag naar Haarlem werd dr. Van Meurs, geneesheer alhier, heden plotseling door een beroerte getroffen, zoodat hy by aankomst te Haarlem reeds overleden was. Het lijk is naar het St.-Elisabeth-gaathuls te Haarlem overgebracht. Gouda, 20 Nov. Door de mannen- zangvereenlging .Door Oefening Kunst" alhier en de geheelonthouders gemengde zangvereenlging .Streven naar H oger" te Rotterdam, zal op Zondag 23 November a s. In .Concordia" een concert gegeven worden, waarvan de opbrengst komt ten voordeele der slachtoffers van de storm ramp te Brulnlsse. Rotterdam, 20 Nov. De bakker A. P. van Qool, wonende In de Zlonsdwarsstraat, was gisteravond met zin gezin uit geweest. HJ kwam eerst laat in den avond weer thuis. Voor de deur gekomen ontdekte hy sporen van braak. De bakker en de hem vergezellende hulsgenooten ontstelden na tuuriyk ten zeerste maar nog grooter was hun schrik, toen zy den winkel binnen traden. Op dat oogenblik kwamen er opeens drie mannen te voorschyn, die ln een paar sprongen by de straatdeur waren en er In allerijl van door gingen. De bakker had spoedig zyn tegenwoordigheid van geest terug en rende één der vluchtelingen achterna. Deze was juist ln een andere richting weggeloopen als de belde andere inbrekers. Toen hy bemerkte, dat de bakker In vliegende vaart naderde en hem bina In gehaald had, draalde hy zich plotse'lng om en loste eenlge revolverschoten. Één der kogels bezorgde zyn achtervolger een schampschot aan het rechterbeen, zoodat deze zyn jacht op moest geven. Oelukklg hadden eenige polltle-agenten het geroep van .Houd den dlefl" gehoord. Een diender, de agent Meier, zette ook ln looppas den vluchteling achterna, toen hy hem gewaar geworden was. Het was werkeljk een hoogst gevaariyke jacht, want ook van dezen vervolger wilde de gouwdlef zich ontdoen. Hy trok opnieuw zyn revolver en loste weer eenlge schoten, die echter den agent gelukkig niet raakten. Toch gelukt 't den Inbreker niet Ie ontkomen. H{ liep op den hoek van Teenstraat In de armen van een sterken polltle-agent, die hem tegen den grond sloeg en hem vlug de handboelen aandeed, zoodra by bemerkte dat de vluchteling achtervolgd werd. Op het politiebureau, waarheen de arrestant gebracht werd, bleek hy de beruchte Kees Donker te zin, die In en uitbreker, die In den nacht van 15 op 16 Juli met drie andere gestraften uit de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 5