Woensdag 15 November 1911. Eerste Blad. (SB ierikzeesohe Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Onveiligheid Vaarwater. NIEUWSTIJDIMQEPi. Uit Stad sn Provincie. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. ZIËRIKZEESCHE N1E U WSB0DË. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAG en VRIJDAO verschijnt, Ia voor Zlerlkzee 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 68ste JAARGANG. No. 9159. Ultgcvsp-Hoofdredaotaup A. FRANKEL. Radaoteur i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ssra. Alle betalingen moeten geschieden bl] den Dipeoteupi A. I. DE LOOZE, Hoek Schulihaven, Zlerlktee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure. Hawran gaabonnaerden bulten de stad, die het uitgebreid Verslag der Vergaderingen van den Ge- meenteraad te Zlerlkzee In boekformaat wenschen te ontvangen tegen betaling van 5 O cents voor het geheele jaar, worden verzocht hunr.e aanvragen daarvoor te zenden aan A. J. D,E L O O Z E, Directeur. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht betreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen by Naar den en Blaricum- Zuiderzee. Volgens medederllng van den Minister van Oorlog zullen op 20 November a.s. en voor zooveel noodig volgende dagen oefeningen met geschut worden gehouden van af de Meent onder Blaricum, van af den Oostdlk nabij Naarden en van af den Vestingwal van Naarden. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zullen roode vlaggen waaien op den Zulderzeedjk, 'aan het einde van de Goojergracht en bf den Maatweg, nab| Oud-Valkeveen en op het Werk Ronduit, terwijl het stoomvaartulg Pampus gelegen zal xfn 5C00 M. noordwaarts van de monding van de Eem, of 5000 M. noordwaarts van Oud-Valke veen, welk vaartuig desgewecscht hulp zal verleenen om schepen uit den onvelligen sector te verw(deren. Bl] het schieten van af de Meent onder Blaricum moet als onveilig worden beschouwd het gedeelte zee gelegen tusschen de Ecmmonding, een punt pl.m. 5000 M. noordwaarts daarvan en de hoogergenoemde vlag aan de Zuiderzeedijk bij den Maatweg; b| het schieten van af den Oostd|k het gedeelte zee tusichen Mulderberg, een punt plm. 5G00 M. Noordwaarts van de roode vlag b| Oud-Valkcveen en deze vlag. Zierikzee, den 14 November 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. BEL3IË. Zondag Is de stad Dendermonde, In België, In opschudding gebracht, door de aanhouding van mevrouw D.. wonende In de Scheldestraat, onder beschuldiging, haar man sedert eenlgen lijd langzaam te vergiftigen, aldus de Nieuwe Gazet. Zooals w|] zooeven zegden, wonen de echtgenooten D. In de Scheldestraat, waar zij een kruldeniershandel open houden. De man Is 60 jsar oud, zijn vrouw I» thans 33. Z# zijn 11 tot 12 jaar getrouwd en hebben 2 kinderen: een meisje van 10 jaar en een jongen van 5 jaar. Toen de heer D. In het huwelijk trad, bezat hg een fortuin van honderd-vljftlg-dulzend francs. De vrouw bracht achtduizend francs mede. Alhoewel vrouw D. zich niet heel prys- baar gedroeg, ontstonden er tusschen de echtgenooten menig moeligkheden. De heer D. Is een doorbrave man, eenvoudig In z8n handel en wandel. Ook zag hij geen kwaad In de handelingen zgner hulsvrouw en wilde ook geen kwaad van haar hooren. in de laatste maanden onder hield mevr. D. betrekkingen met een jongen heer, H. genaamd, 21 jiar oud en in dienst op een off deel kantoor. Zijn ouders, zeer deftige lieden, wonende te Yaeren. jtadden hem om deze reden doen verplaatsen, zoodat de jongen nu In Brussel verbleef. Voor een 14-tal dagen zond mevr. D. haar meld weg. Deze, Louisa van Acker genaamd, 20 jaar oud, wonende te St.-G Ills, op de .Boomwjk", trad In het begin van verleden week In dienst van den heer Van Praet, scheepsmaker, wonende op dc .Helbrug". Aan haar nieuwe meesters deed zg hier de volgende verklaring: Mevr. D. tracht haar man langzaam te vergiftigen. Nu en dan doet zg in zgn eten vergil. De heer Van Praet, zeer verwonderd over deze erge beschuldiging, verzocht zijn meld, zoo zg waarheid sprak, dit aan den heer procureur des konlngs kenbaar te maken. Het meisje heeft niet geaarzeld dit te doen. Zaterdagavond, om 8 uur, slapte het parket gansch onverwachts ten huize van den heer D. binnen. Na een korte onder vraging moest mevr. D. de magistraten vergezellen. Op het gerechtshof werd zQ ondervraagd tot by 11 uur; waatna een aanhoudingsmandaat tegen haar werd afgeleverd. Men zegt, dat zg bekentenis heeft ge daan. Zj zou reeds 8 malen in het eten en In het drinken van haar man een vergif hebben gedaan, dat hem langzaam dooden moest. Waarin dit vergif bestond heeft het onderzoek nog niet uitgewezen. Mevr. D. zou verklaard hebben, dat de jongeheer H. haat medeplichtige was. Toen de bevolking dit alles Zondag ver nam, was de opschudding groot. In gansch de stad werd over niets anders meer ge sproken. Men gelooft hier ter stede, aan de pllchtlgheld van mevr. D. Aan dc schuld van den jongeheer twyfelt men. Iets Is zeker: de jongen werd door Mevr. D. misleid. Zondagnamiddag werd op het bevel van het parket van Dendermonde de genaamde H., minnaar van Mevr. D., te Brussel aan gehouden. Twee gendarmen brachten hem meLden trein van 3 uur naar Dendermonde. Hier werd hy naar het gerechtshof ge bracht. Na door den rechter van onder zoek gehoord te zgn geworden, werd hy gevangen gehouden. ■EDERLMD. 's-Oravenhage. Een mooie arreslalie heelt een Inspecteur van politie met be hulp van een rechercheur dezer dagen hier ter slede bewerkt. De heer H schrijver op één der grootrte notariskantoren, nam nog wel eens des avonds, als hy op het bureau ging werken zgn 19-jarlgen zoon mee om hem met schryven te helpen. Deze, een veelbelovend jongmensch, Indertijd aan een der departe menten al aan den dyk gezet wegens diefstal van een fiets en thans werkzaam aan het hoofdbestuur der posteryen, zag nu kans kennis te nemen van den Inhoud van een testament, dat een vermogende weduwe by den notaris had laten maken, en was daarop naar deze dame getrokken met de boodschap of hy haar e ff rcierr eens mocht zien. Daar hy z'ch uitgaf als bediende van den notaris en toonde geheel van haar zaken op de hoogte te zyn, maakte zg hiertegen geen §e- zwaar. Hy schreef toen zoogenaamd k! haar papiertjes op een lyat, doch Het diarby de gelegenheid niet onbenut om er een paar In zyn binnenzak te doen gigden. Bovendien verdwenen er eenlge dagen later een paar ffecten uit een dossier, dat op het notariskantoor ter verdeeling In berusting was. Een en ander kwam eigen lijk eerst uit, toen een vriend van het jongemensch één der gestolen papleren ter verzilvering aanbood. Dit was voor de recherche, die reeds In de kwestie gemoeid was, natuuriyk het sein om In te grypen. 't Was trouwens juist het goede moment, want het gelukte den heer Last den jongen H. Zondagavond aan het Hollandsche Spoorstation, terwyi deze op 't punt stond met een vrouw in de richting van Antwerpen te vertrekken, te arresteeren. Een goede f 600 werd nog op hem ge vonden; de rest was reeds verbrast. Behalve de hoofdaanlegger en de vriend die het papier ter verzilvering had aange boden, zitten nog een tweetal jongelui, die veel met belden omgingen en In den laatsten tyd grof met geld hadden omge sprongen, thans eveneens achler slot en grendel. Een van hen, een zekere v. B., woonde In by de familie H. De ander, v. d. B., hield een rendez-yous In de Nleuwstraat. Zlerlkzee, 15 Nov. In een gisterenavond gehouden bestuursvergadering van de Neutrale Mlddenstandsvcreenlglng, Is be sloten den vak- en handelscursus te doen aanvangen den 15ten Januari a.s. Half December zal In den handel gebracht worden een nieuw portret van H. K. H. Prinses Juliana en wel In op dracht van H. M. de Koningin door de bekende frma L. van Leer Co, te Amsterdam vervaardigde kleurenreproduc tie In groot formaat (64 c.M. X 84 c.M. beeldgrootte 50 X 58) naar een wonderwel gelukte photographlache opname van Hare Majesteit. Dit portret Is van een treffende geiykenls; de Prinses staat In een aardlg- ongedwongen houding, het vriendelijk gezichtje en face, de pas geplukte zonne bloemen In de handjes houdend, voor een groep rhododendrons In de decoratieve parkomgeving van den tuin van Het Loo. De reproductie (die In een twaalftal kleuren geschiedt) wordt uitgevoerd In een tot dusver In ons land nog niet aangewend procédé van fotollthographle, een zoo fraai resultaat gevend, dat men waant een aquarel voor zich te hebben. Dé Slnger-Msat „-happy heeft op de Wereld-Tentoonstelling te Turyn wederom voor haar Naaimachines de hoogste onder- schelding, t.w.twee .Grand Prlx" behaald. By Kon. besluit is tot gezworene van de Adriana Johanna-polder benoemd de heer J. Kip te Dreltchor. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van de autoriteiten van de land macht, dat van verschillende zyden klachten zijn gekomen over het bezigen van ruwe taal en vloeken In het leger, onder ult- noodlglng tegen die misbruiken met kracht op te treden en te doen optreden. Naar men uit Koudekerke meldt Is door het bestuur van den stoomtram .Walcheren" de vorige week aan het gehuwde personeel een extra-weekloon uitbetaald met het oog op den duren tyd. Volgens bericht uit Helnkenszand Is de dienstbode van den heer Teule, pastoor, die vier dagen geleden verhuisde van daar naar Grootebroek, in de nieuwe woning van de trap doodgevallen. In 1912 zullen vermoedeiyk voor herhalingsoefeningen onder de wapens worden geroepen, de miliciens van de regimenten Infanterie en die der compag nieën wiehyders van de lichtingen 1905, 1906 en 1911 voor 26 dagen, die der bereden mltrallleurafdeellngen van de lichting 1911 voor 26 dagen. Volgens de Figaro zal Koningin Wjlhelmlna Ir. het aamtaande voorjaar een bezoek aan Prankryk brengen. By Kon. Besluit zyu tot plaats vervangers van den dfstrlcts-veearts te Teteringen als standplaats aangewezen de geëxamineerde veeartsen C. H. Molendjk te Dinteloord en A. van de Sande te Steenbergen. VlissiDgen, 13 Nov. In het wetsontwerp, waarby aan deze gemeente toegestaan wordt tot 1 Januari 1915 een plaatselijke belasting op het gedistilleerd te heffen, wordt het bedrag daarvan bepaa'd op ten hoogste f 7 50 per H L., ad 50 pCt. sterkte. Tot nog toe bedroeg de plaatseiyke zeeyns f 17 50 per IIL, zoodat volgens dit regeerlngs-voorstel slechts 3/7 van de tegenwoordige belasting mag worden ge heven. Nu de hoofdeiyke omslag voor 1912, niettegenstaande het vertrek der bookmakers (en dus met zeer verminderde draagkracht) Is verhoogd moeten worden van 1 118.000 op f 136,000, zal het wyi de plaatse- lyke accyns nu ruim f 10,000 minder zal opbrengen niet gemakkeiyk zyn de begrooting sluitend te maken. Tenzy wat niet verondersteld mag worden In het regeerlngs-voorstel een fout Is geslopen, en hei voorgestelde bedrag van heffing niet f 7 50, maar f 17.50 bedraagt. Aanbestedingen, Verlcooplngen, enz. Zonnemaire, 14 Nov. Ten overslaan van den notaris J. Franse werd heden alhier publiek verkocht een woonhuis, erf en tuin aan den Blootschen dyk, voor f 575. Landbouw en Veeteelt. Vanwege de Kon. Nederl. Landbouw- vereenlglng zal er een grondig onderzoek worden ingesteld naar de Inkomsten en uitgaven van den Nederlandschen land arbeider. Twintig van deze arbeiders, over het geheele land verspreid, zullen worden ultgenoodlgd, onder leiding en toezicht van een deskundig raadsman en tegen behooriyke belooning voor de moeite, van 1 Januari tot 31 December 1912 nauw keurig aan te teekenen alle ontvangsten en uitgaven en alle op geldswaarde geschatte producten, die de hulshouding uit het bedryf ontvangt. Op die wyze denkt men te weten te komen het loon In geld, het loon In natura en de Inkomsten genoten uit het arbeldersbedryije naast de gespecificeerde uitgaven. De firma's Van den Bosch éi Co. en wed. P. de Jongh, handelaars In zaalzaden te Ooes, hebben zich onder openbare contrSie van het Ryksproefstatlon voor zaadcontrble gesteld. ONDERWIJS. Haamstede. De heer A. Lambo alhier Is benoemd tot onderwJZer met verplichte hoofdacte te Oosterland. Het herhallngsonderwys, dat met Ingang van 15 November Is begonnen, wordt bygewoond door 12 manneiyke leerlingen. By het examen voor cand.-notarls slaagde de heer A. J. Blerens te St.-Annaland. Dinteloord. Het herhallngsonderwys op de 2e openbare school alhier wo.dt door 15 leerlingen gevolgd. KERKNIEUWS. Kerkwerve, 14 Nov. De begrooting van inkomsten en uitgaven der Ned. Herv. Gemeente alhier voor 1912 Is vastgesteld tot een bedrag van f 621,74. Eiker zee, 13 Nov. By de gehouden stemming voor 3 gemachtigden In het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier zyn, met ongeveer algemeene stemmen, her kozen de heeren S. J. Gast, A. Geschlere en J. de Keyzer. Dinteloord. In de heden gehouden gecombineerde vergadering van Kerkeraad en Kiescollege zyn benoemd tot ouderlingen de heeren R. Blerens en P. van Nleuwen- huyzen Nz. en tot diaken de heer D. C. F. Vroon H.z. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te Tholen door Ds. S. Vonk, te Oameren. By de Zondag In 't dorp Voorst In de Ned. Herv. Kerk gehouden godsdienst oefening, zou de predikant, ds. H. J. de Groot Ozn.(orthodox) overgaan tot de bediening van het Avondmaal. Alles was voor de eerste tafel gereed, de predikant had het formulier gelezen en de manneiyke lidmaten zalen om den dlsch geschaard. De aanwezige orthodoxe kerkeraadslgden, waaronder twee ouderlingen, de heeren Bloemenwolk en Ten Broek, bleven echter op hunne plaatsen zitten. De predikant vroeg nu dezen ouderlingen ultdrukkeiyk, of zg niet aan het Avondmaal wenschten deel te nemen, waarop als ant woord volgde: .Neen!" Ds. De Orool verklaarde daarop met het Avondmaal onder deze omstandigheden niet te kunnen aanvangen en sprak de verwachting uit, dat, nu een en ander voor het oog der gemeente had plaats gegrepen, deze ouder lingen hun ontslag zouden Indienen. Niet alleen de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, Is in hooger beroep gegaan by het Provinciaal kerk bestuur van de uitspraak van het classikaal kerkbestuur, waarby stemming en her stemming voor gemachtigden In het kies college vernietigd zyn. Ook zy, die het verzoek tot vernietiging hadden ingediend hebben hooger beroep aangeteekend, daar de uitspraak op andere, dan door hen gevraagde gronden Is gewezen. Dit adres aan het Provinciaal kerk bestuur Is door zes lidmaten der Ned. Herv. kerk van ethische en van moderne richting onderteekend, daar de tyd ontbrak, al de onderteekenaars van het vorig adres op te zoeken. Portret prof. van Manen. Prof. dr. H. M. Mty'ooom (Groningen), en de predikanten dr. G. A. van den Bergh van Eyslnga (Helmond), dr. J. A. Bruins (Idaard), dr. C. E. Hooykaas (Vlaardlngen) en dr. H. P. Schim van der Loeff (Boskoop), hebben zich vereenlgd tot een commissie, die zich beyvert om de nagedachtenis te eeren van prof. dr. W. C. van Manen, In leven hoogleeraar In de godgeleerdheid te Lelden, door het aanbrengen van zyn portret In de senaatskamer van de Universiteit. De commissie heeft reeds van ver schillende zyden biyken van Instemming met haar plan ontvangen. In de R.-K. kerken van het bisdom Utrecht Is van den kansel bekend gemaakt, dat het voortaan een leder is vrygelaten, den Tweeden Paasch-, Pinkster- en Kerstdag al dan niet als Zondag Ie vieren. Het bezoek van de kerkdiensten, die op die dagen gehouden zullen worden als op een feestdag, wordt ook niet verplichtend voor geschreven. Verder zullen de dagen vdór een feestdag en de Vrydag, waarop een feestdag valt, in het vervolg geen vasten dagen meer zyn. .La mort sans phrase". Deze historisch gewordene woorden werden ook toegepast op het verzoek van den heer Swarlbol, tot verhooging van zyn bezoldiging als Gemeentebouw meester. Niet één raadslid verroerde ten gunste van dat verzoek een vin. Allen waren het met Burgem. en Weth. eens, dat het verzoek moest van de hand gewezen worden. Zelfs achtte niemand het noodig zyn stem te motiveeren. Wat was de reden van deze eenstem migheid by het elftal uitverkoren mannen der burger y? Was soms de persoon van den Oemeenle- bouwmeester hun minder sympathiek? In geenen deele. Kweet hy zich by geval niet behooriyk van de hem opgedragen taak. Ook dat niet. Wat was dan wel de grond, dat zonder discussie en hoofdeiyke stemming de pa tres conscrlptl eenparig het voorstel tot afwyzlng van adressant's verzoek aan namen. De zaak Is deze: Toen Indertyd de betrekking van Qe- meentebouwmeester alhier vakant werd, deden Burgem. en Weth. op een jaarwedde van f 1400 een oproeping In verschillende bladen. Veertig sollicitanten meldden zich hierop aan. Onder deze was de heer Swarlbol. De keuze viel op hem. Niet uitsluitend aan zijn bekwaamheden had hy zyn benoeming te danken. De omstandigheid, dat hy in Indlë offi cier was geweest en als zoodanig een pensioen van staatswege genoot, had by zyn benoeming groot gewicht In de schaal gelegd. Men was nameiyk van meening, dat, wanneer men den heer Swartbol koos, deze èi door zyn pensioen als Indisch rff.cler èi door zyn tractement als ge meente-bouwmeester, een royaal levens- bestaan zou hebben, zoodat by nimmer een poging tot salarlsverhooglng zou aanwenden. Hierin Is men echter bedrogen uitgekomen. Want de heer Swartbol, wlen men biyk- baar van de redenen, die tot zyn benoeming geleid hadden, onkundig had gelaten, meende In verband met hetgeen ook zyn voorgangers genoten hadden uit een blliyk- heldsoogpur.t op de door hem gevraagde verhooglng aanspraak te mogen maken. Hiertoe diende hy het vorig jaar een verzoek In, dat evenwel noch by Burgem. en Weth. noch by de raadsleden een gunitlg onthaal mocht vinden. Door deze afwyzlng liet hij zich echter niet afichrikken. Oedachtlg aan het oude spreekwoord .de aanhouder wint", herhaalde hy dit jaar zyn verzoek, maar, geiyk te verwachten was, met denzelfden ongunstlgen uitslag. Was de beslissing van den gemeente raad een rechtvaardige? Zonder kyf. Dc belastingdruk wordt Immers In Zlerlk zee door tal van ingezetenen, voornameiyk door de ambtenaren, zwaar gevoeld, zoo dat, zoolang geen nieuw belastingstelsel Is aangenomen, waardoor de meer gefortu- neerden worden getroffen, men op inkrim ping der uitgaven bedacht moet zyn, en men deze In geen geval mag ul'z tt n. Dit rechtvaardigt, In verband met de reeds hierboven genoemde reden, volkomen de afwyzlng van des heeren Swartbol's verzoek. En nu moet deze voiyverlge ambtenaar daarover niet baloorlg worden, want als hy de zaak door den bril der objectiviteit beziet, zal hy wel tot het Inzicht komen, dat men ln de gegevene omstandigheden moeliyk anders tegenover hem kon handelen. Aan de orde Is nu het artikel, dat be trekking heeft op de jaarwedden van den havenmeester en van de sluis- en brug wachters. Nauweiyks heeft de heer Koopman het woord .havenmeester" In het voor hem liggend gedrukt exemplaar der begrooting gelezen, of hy is niet meer te houden, en vraagt het woord, dat hem naluuriyk door den voorzitter gegeven wordt. En hierop brak de heer Koopman den armen havenmeester, die zich niet verdedigen kan, omdat hy niet tegenwoordig Is, en die, al was hy zelfs aanwezig, toch nog

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1