Maandag 6 November 1911. BLOOKERS CACAO Eerste Blad. (SS ierikzeesohe Courant). Bit nummer bestaat uit twee bladen. KEURING verhuurd wordende Rijtuigen. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provinci». DAALDERS MRIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprgs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAQ ver«ch||nt, ia voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatten In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eent per week, I 10 per Jaar bg vooruitbetaling. 68tte JAARGANG. No. 9155. UItn«vep-HoofdP6daoteur i A. FRANKEL. Radaotaupi I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelt 30 cti., ipeerdere regelt 10 cti. Oroote letten worden naar plaattrulmte berekend. De Inzending moet getchleden dei Maandags- Woentdagt- en Vrgdagt-mlddagi ulterlQk 2 Alle betalingen moeten geschieden b(l den Dipecteupi A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlktee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure. DER De BUROEMEESTER en WETHOUDERS van ZlERJKZEE Gelet op art. 79 der Algemeene Polltie-Ver- ordening voor dese gemeente Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 11 November e.k., des namiddags te 3 uur, aan de stallingen der rQtuigverhuurderi, een KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voer tuigen- Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opge roepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodlge keuring te ondergaan, ter voor koming van de b| de AlgemeenePolltie-Verordenlng bedreigde boete. Zierikzee, den 30 October 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris- ■EDERLMD. Arnhem, 4 Nov. Oliterenmorgen It op het landgoed Marlëndal alhier, bij het vellen van hoornen, de houthakker Ouit Ooaterbeek, van een ladder gevallen, welke tegen een boom wat geplaatst. Op het zelfde oogenbllk viel ook de boom om, dien den houthakker In den nek trof, met hel gevolg, dat de man teritond dood wat. Dordrecht, 4 Nov. Oltterenvoormlddag v/aren twee leerlingen der H B. S. alhier In het Oranjepark aan het spelen met metten, waarbij zQ het wapen omdraaiden en elkaar schljnstoolen toebrachten. Op een ongelukkig oogenbllk kon de leerling K. den atoot niet Inhouden en bracht h| zijn kameraad v. d. M. een iteek van circa 3 centimeier diepte In de borst toe. De directeur der school verleende den gewonde de onmlddeIlj)k noodlge hulp. Btrgen-op-Zoom, 4 Nov. Door H. M. de Koningin it aan den burgemeester dezer gemeente f 200 gezonden, ten be hoeve van de drie schippers alhier, die In den itorm van 30 September op 1 October hun tcheepjet verloren hebben. Door Ingezetenen li voor genoemde personen ruim f 1600 bijeengebracht. Zierikzee, 6 Nov. Wy vestigen de aan dacht onzer jeugdige lezers op achterstaande advertentie der Voetbalvereenlglng alhier. De vereenlglng, die zich thans In een flink aantal leden mag verheugen en een zeer geschikt terrein bezit, wenscht de plaatsen, die open vallen door vertrek en andere oorzaken, te kunnen vervullen door eenlgszlnt geoefende jongelui. Het Voetbalspel, de sport van onzen lijd, mag zich ook hier In toenemende belang stelling verheugen, en wij vertrouwen alzoo, dat velen aan deze oproeping zullen gehoor geven. De atdeellng Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneerlng zal Zaterdag avond, den 25sten dezer, In de Concertzaal een propaganda-avond geven. Het openings woord zal worden uitgesproken door jhr. R. R. L. de Muralt, voorzitter vin voornoemde atdeellng. Mej. Nachtweh uit Rotterdam zat toepasselijke op de staxtspenslonneertng betrekking hebbende liederen zingen. En Perlo, de stichter van den Bond voor Staatspensionneerlng zal als spreker optreden. Alleen zij, die leden zijn, zullen vrijen toegang hebben. Voor elk nlet-lld zal een entrée worden geheven. Benoemd tot boekhouder bij de Biscuitfabriek .de Lindeboom" firma wed. A. van Doesburg te Mydrecht, de heer H. J. Slegt te Zierikzee. Men verzocht den minister, In de afdeellngen der Tweede Kamer, z]n Invloed aan te wenden, opdat er reddingsbooten komen op de stoombooten Numansdorp— Zljpe. Men schrijft ons uit Middelburg: Zooals bekend, geraakten b|| den storm op 30 September de belde Zeeuwsche Spoorbooten (dienst Middelburg—Zierikzee) KOFFIE is duurder geworden, doch kost nog steeds f 1.50 per bus van 1 Kilo (a Pond). Kleinere bussen naar verhouding. In de Zandkreek by Wolphairtsdljk aan den grond. De nummer 2 werd reeds drie weken geleden door een paar sleepbooten afge bracht, doch de nummer I zat nog steeds op de schorren. Oedurende vier weken waren ploegen Westkapelaars bezig om de boot uit te graven. Een zéér gevaarlijk werk, wairblj de stoere werkers meermalen aan groot gevaar bloot stonden, omdat omvallen van de boot niet tot de onmogelijkheden behoorde. Vooral de laatste week werden de mannen meermalen moedeloos doordat het wetk in den harden bodem dikwijls in hel geheel niet opschoot. Nadat Zaterdagmiddag nog eens vergeefs gepoogd was de boot vlot te krjgen, werd zulks ln den daarop volgenden nacht met behulp van twee uitgezette ankers, een met 90 en een met 70 vaam ketting, met lier en takels herhaald, en thans met goed succes. Na vijl weken niet van zfln plaats geweest te zijn, en terwijl ook sleepbooten niet In staat waren geweest het schip vlot te krtygen, werd het te twee uur In het ruime sop terug gebracht. Zondagmiddag werd de boot door de van Zierikzee komende nummer 2 op sleeptouw genomen en behouden te Middel burg binnengebracht. Het afbrengen der booten was aan genomen door de firma Van der Tak Co. te Rotterdam, terwijl deze het werk opdroegen aan de heeren Van Beveren te Veere. Oedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de verschillende waterschaps besturen In die provincie het volgende geschreven: By den stormvloed van 30 September l.l. Is op verschillende plaatsen schade ont staan In de verhoogingen van dijken welke In de laatste jaren zijn uitgevoerd. Naar de meening van den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat Is de oorzaak daarin gelegen, dat het nieuwe werk nog niet voldoende vaalheid heeft verkregen, terwijl de schade zeer in de hand Is gewerkt door den bizonder heeten, bijna regenloozen zomer, waardoor de bezodlng Is verschroeid en In den opge- brachten grond door uitdroging scheuren zijn ontstaan. Ofschoon wij met waardeering kennis hebben genomen van de mededeellng van den hoofdingenieur, dat over het algemeen voldoende gewerkt wordt aan het herstel van schade, meenen wij U met het oog op het ongunstige jaargetijde te moeten aanbevelen, om over le gaan tot het btkleeden met wintermat van die gedeelten der dljksbeloopen waarin geen bepaalde grondverllezen zijn voorgekomen, doch waarvan de grasbegroeiïng te wenschen laat, zoodat deze beloopen niet meer vol doende bestand kunnen worden geacht tegen een volgenden stormvloed. Daar, waar grondverllezen zjn ontstaan, Is het leggen van wintermat op de grond- aanvullingen uit den aard der zaak noodlg, terwijl zelfs In sommige gevallen hiermede niet zal kunnen worden volstaan en boven dien het leggen van rgsbeslag met vlecht- tulnen, bezet met eenlge steen, teneinde het opdrijven tegen te gaan, noodzakelijk te achten Is. Door Oedeputeerde Staten van Zeeland zijn benoemd b] den Provincialen Sloom- bootdlensl op de Ooater-Schetde, lijn Middelburg—Kalscheveer—Zierikzeetot conducteurs: M. J. Maassen en J. I. du Bols, tot dekknechts: J. Krello, W. Corstanje en F. v. Beveren, tot stokers: A. v. Maldegem, S. Cornellsse, H. Kramer en A. van Langeraad. Men ichrgfl ons uit Vllsslngen: Van den Belgischen loodschoener no. 2, welke In den storm van 30 Sept. op 1 October met man en muls is vergaan, zijn thans van de 12 opvarenden In hel geheel 4 Ijken gevonden, o.t. van den schipper Maertens, de loo lsen Timmerman en Lauwereins en den loodsleerllng Dassevllte. De politie le Philippine heeft een 17-jarlg meisje uit Amsterdam, die In gezelschap van een bejaard persoon was en wier aanhouding verzocht was, aange houden en onder gelelde naar haar woning teruggebracht. De Volkswil meldt dat het verzoek van den heer H. A. van Dalsum, notaris le Hulst, gericht aan H. M. de Koningin om gratie van de opgelegde f 300 boete ot 60 dagen hechtenis wegens smaadschrift, Is afgewezen. Te Stlzaele bj de Nederlandsche grens Is een knaapje van negen jaar, dat met zijn zusje van een bezoek bj groot moeder afkwam, In het water gevallen en verdronken. Het Volk heelt opgenomen een brlel van den voorzitter van de Turksche Kamer gericht aan den voorzitter van het Inter nationaal Socialistisch Bureau, waarin aan de mogendheden verweten wordt mede schuldig te z|jn aan het optreden van Italië. Turkije zal geen geloot meer hebben In de Westersche beschaving en het gegeven woord en de overeenkomsten door Euro- peesche mogendheden geteekend. De Jong- Turksche part]) die zich beijverd heelt om de brug te slaan tusschen het Westen en Turkije zal bj dezen arbeid schipbreuk lijden. Deze feiten dienen te Worden overdacht door de Europeanen en in het bizonder door de socialisten. Duivendtjke, 4 Nov. In deze gemeente komen In een paar gezinnen, woonachtig dicht bij Brouwershaven, gevallen van besmettelijke ziekte dlphterltls voor. Een der IJders Is er aan gestorven. Bruinisse. Vrijdagavond werd een spoed- elschende vergadering van den gemeenteraad gehouden. Naar aanleiding der notulen deelt de voorzitter mede, dat na het bestuiten van den raad tot het aanschaffen van meerpalen nog een vjllal zjn aangekocht boven het aantal, waartoe het bestuit genomen was. Zulks geschiedde In overleg met de com missie daartoe door den raad aangewezen. De heer Van Vessem zegt, dat zulks niet te veel moet gebeuren, zonder dat de raad daartoe besloten heeft. De voorzitter antwoordt op deze op merking, dat er geen tjd was om daarvoor een vergadering te beleggen, want dat de heer Visser met het Inhelën der palen belast, een dag stil zou hebben moeten liggen, op kosten der gemeente. De voorzitter zegt, dat deze spoed- elschende vergadering Is belegd in verband met den te maken ateeneu dam. H|j stelt voor om tot betere bevestiging van den dam de kleine Vllvoordscbe steen niet te gebruiken en In plaats daarvan zetbazalt aan te koopen. De heer Van Vessem vraagt hoeveel last daarvoor noodlg ls en wat de kosten zju. De heer Boller vermoedt minstens 200 last, wat f 2000 zal kosten, aangezien er ongeveer 100 last zetsteen zal noodlg zijn voor de glooiing en 100 last voor het rgabeslag. De heer Van Vessem vindt na eenlge discussie met den voorzitter, dat het niet ln orde Is, dat de raad niet gekend Is bj het gebruik van dien steen voor de glooiing, want In 't bestek was bepaald Vilvoordsche steen te gebruiken. Hij vindt het werk wel goed, maar de raad moet gekend worden. Ook acht spreker de aangegane geldleenlng i 5 pCt. te hoog, daar de polder Ooster- land geld geleend heeft bij gemeente- credlet en slechts voor 4J pCt. Dien weg zou hy ook op willen, dus een leening voor minder dan 5 pCt. De voorzitter zegt, dat hy op drte kan toren om geld geweest Is, de Nutsspaar- bank, de firma Koole en etndetyk by den kassier Bal. By dezen laatsten Is hy ge slaagd. Doch dit geld Is nog afkomstig van een particulier persoon. De kassier zelf wilde het nog niet geven, bovendien heelt hy de leening aangegaan om ten allen tyde af te lossen, zoodat de raad er at kan, als hy wil. Hy meende niet beter te kunnen handelen. Men moet ook niet vergeten, dat men een gemeente niet kan vergeiyken by een polder. Deze laatste kan gemakkeiyker geld krygen dan een gemeente. Hy stelde den heer Van Vessem voor zelf eens voor die leening te zorgen, doch deze zegt, dat zulks niet zyne be doeling Is. De heer Qoudzwaard steil voor de af lossing, zoo men by gemeentecredlet kan slagen, op f 300 per jiar te stellen, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. De voorzitter stelt nu aan de orde hoe te handelen met de levering van bazalt- zetsleen en vraagt ot de raad [zich kan vereenigen die hoeveelheid aan le koopen. De heer De Koning acht het onnoodlg den steenen dam heelemaat van zetbasalt te maken en geen Vilvoordsche steen te gebruiken, zyns Inziens zou die Vilvoord sche steen te gebruiken wezen In het hart van den dam en daarbuitenom zware steenen, en de nog nieuw aan te voeren steenhy meent, dat door de opsluiting van de palen de dam dan sterk genoeg zal wezen. De voorzitter zegt, dat het advies van de deskundigen ls de kleine Vilvoordsche steen niet te gebruiken, want dat daarmee geen vertrouwd werk te maken is. De heer Boller ls het eens met den voorzitter, dat de dam beter zal zijn zonder die steen en wil die 200 last aan- koopen. Spreker zegt, dat die bazaltsteen toch niet verloren is, daar deze by de op handen zynde werken ls te gebruiken. Hy kan zich vereenigen met het aangevoerde door den heer De Koning, mits de raad aan burgem. en welh. machtiging geeft, om by een te kort aan bazaltsteen nieuwe aan te koopen om den buitenwand en de kruin degeiyk te voorzien met deze steen. Het denkbeeld van den heer De Koning wordt taangenomen met 6 stemmen. De heer Boller biytt bulten stemming. Alsnu werd het voorstel van den heer Boller In stemming gebracht met de bepaling, dat burgem. en weth. gemachtigd worden hoogstens 100 last nieuwe zetsteen te laten leveren. Dit wordt echter met 3 tegen 4 stemmen verworpen. Vdór de heeren Jumelet, De Koning en Boller, tegen de heeren Elenbaas, Ooudzwaard, Hoogerhelde en Vag Vessem. De voorzitter stelt voor om In plaats van op de 20 M., zooats het bestek san- geeft op de 5 M. koppelbouten aan den dam aan te brengen. De heer Van Veisem vraagt wat dat koaten zat. De heer Boller vermoedt I 20 4 f 30. Met algemeene itemmen wordt het vooratel aangenomen. Ook stelt de voorzitter voor op het plateau aan de havenzyde van den dam Ir.plaats van krammat, zooats het bestek aangeeft een dun rysbeslag asn le brengen. Besloten wordt volgens het bestek krammat te behouden. De voorzitter deelt mede, dat de rekening van den heer Visser, ad I 1071 86, Is Ingekomen voor het leveren en helen van palen Alsnu gaat de vergadering over in een beslotene. Na heropening wordt het salaris van den bultengewonen opzichter op den dam gesteld op f 75 per maand voor len minste 2 maanden vast. Na omvraag wordt de vergadering gesloten. Wlssenkerke. J.l. Zaterdag vond de oefening met de brandspuiten een groote belangstelling. Er werd een proet genomen met spullen uit den nieuwen brandput, eertyds door den heer A. van Hee in den gemeenteraad voorgesteld en ontworpen. Bij deze oefening Is gebleken dat de met theoretische juistheid gedane voorspellingen van den ontwerper, In de praktyk geheel worden verwezeniykt. De waterstand In den put was 3,74 M. hoog en na een 12 minuten spultens, on geveer 14 c.M. verminderd, waaruit biykt, dat zy, vol zynde, ongeveer 8 uren lang water zal verschaffen. De gemeenteraadsleden hebben er dus alle eer van, dat zy het voorstel tot aanleg van den sanvanketyk zoo vermaarden brand put met hunne stemmen hebben gesteund, daar hiermee niet alleen ls voorzien In de behoefte aan bluschwater, doch met deze put tevens Is opgeheven de ongezonden toestand waarin dit terrein door den vroegeren modderpoel verkeerde. Middelburg. De najaarsvergadering van de Prov. Staten wordt geopend Dinsdag 7 November, des avonds te hall acht. Vlisslngeu. Het brandend schip dat door de mailboot Is gerapporteerd, Is gebleken te z|n geweest de motorviichsloep .John Raymond". Het vaartuig is gezonken, doch de opvarenden werden gered. Vllsslngen. In den loop van dit jaar Is door den gemeenteraad alhier In de politie verordening het verbod van luidkeels venten met couranten enz. opgenomen en tevens bepaald, dat het verboden zou zyn door middel van een reclamebord ol gedrukte stukken de aandacht te vestigen. Wegens overtreding van dit laatste heeft zich voor den kantonrechter te Middelburg te verantwoorden gehad een letterzetter uit Middelburg, colporteur van het vry- aoclalistlsch orgaan De Toekomst. Beklaagde voerde te zyner verdediging aan, dat hy het hier bedoeld artikel der politieverordening in stryd acht met art. 7 der Orondwet. De kantonrechter echter achtte beklaagde strafbaar en veroordeelde hem tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis; zyn vonnis berust o. a. op de volgende (rechtsoverwegingen: dat gemeld art. der politieverordening geen algemeen verbod Inhoudt om gedrukte stukken op of aan den openbaren weg te venten ol te verspreiden, maar alleen ver biedt, om wanneer zulks geschiedt, door middel van een reclamebord op die stukken ol den Inhoud daarvan de aandacht te vestigen dat zoodanig verbod niet In stryd Is met artikel 7 der Qrondwet, dat wel niet toelaat om het verspreiden, waartoe be hoort het te koop ol om niet aanbieden van gedrukte stukken, In het openbaar, onvoorwaardelijk te verbieden of wel onaf- hankeiyk te stellen van een voorafgaand verlo! der overheid, maar onaangetast laat de bevoegdheid van den gemeenteiyken wetgever by art. 135 der gemeentewet In verband met art. 144 der Qrondwet toe gekend om de verspreiding van gedrukte stukken op of aan den openbaren weg te onderwerpen aan voorschriften In het belang der openbare orde ter beveiliging van het openbaar verkeer; en dat de vraag ot en In welke mate de openbare orde te Vllsslngen zoodanige beperking vordert, betreft de doelmatigheid der verbodsbepaling welke niet ter betor- decllng van hem, kantonrechter, staat. Door den veroordeelde Is van het vonnis geappelleerd. Slaakdam, 4 Nov. Ten gevolge van het stormachtige weer van dezen nacht, .Is de Prins Hendrlkpolder weer gedeelteiyk ondergeloopen. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 6 Nov. Zaterdag vergaderde In de bovenzaal van het .Huls van Nassau" de atdeellng Zierikzee der Maalschappy tot bevordering van Landbouw en Veeteelt In Zeeland. De voorzitter, de heer Hocke Hoogenboom, opende de vergadering met het uitspreken van zyn leedwezen, dat deze zoo slecht bezocht was. De secretaris, de heer M. C. Mutock Houwer, las hierop de notulen van het verhandelde In de twee laatste vergaderingen. Onveranderd werden zy goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat de regeering het verbod tot Invoer van vee ln deze streek had Ingetrokken, g Vervolgens werden de voornaamste punten besproken, die op de agenda staan der op aanstaanden Donderdag In Middel burg te houden najaarsvergadering van het hoofdbestuur der Maalschappy. Besloten werd het voorstel, om In het vervolg de provinciale subsidie voor de paarden- fokkertj af te staan aan de Regellngs- commlssle, niet te steunen. De vraag, wat tot bestrydlng van het mond- en klauwzeer het beste Is, afmaken of uitzieken, lokte een geanimeerde ge- dachtenwissellng uit. Het resultaat er van was, dat het verkleseiyk geacht werd, teneinde een verspreiding der ziekte te voorkomen, om In den aanvang het aan getaste vee )al te maken. Kwam het mond- en klauwzeer niet meer sporadisch voor, dan moest men de daaraan ïydende beesten afzonderen. By de rondvraag klaagde één der leden over de maiktzetting van de granen. De redacteur van dit blad merkte op, dat, sedert op zyn verzoek een uit graan handelaren en landbouwers bestaande

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1