Een menschen- eter in ons land. Ingezonden Mededeelingen. Niet naar Argentinië. TiltgrafUck Wiirbsrlckt, KERKNIEUWS. Di. H. W. Liman, beroepen vin Zlerlkzee, werd j.l. Zondagmorgen alt pred. bq de Oerel. Oem. te Asien be veiligd door zQn voorganger, dl. W. W. Smltt, van Dennenoord, met een rede naar Jet. 52 7. Dei avondi verbond de nieuwe leeraar zich aan zyn gemeente naar aanleiding van 1 Cor. 3 11—15. Z. D. H. de Bluchop van Haarlem heelt benoemd tot kapelaan by de R.-K. gemeente te Leldicbendam den WelEerw. Heer J. C. H. M. Schlphorat, Iham te Zlerlkzee en In dlem plaati den WelEerw. Heer C. F. J. Berkeme]er, van 's-Graven- hage (15 Aug. 1.1. tot prleiter gewijd). Eikerzee, 1 Nov. De door den kerkeraad opgemaakte en ter Inzage gelegde lljit van •temgerechtlgde manneiyke leden der Ned. Herv. Oem. alhier, die de leden van het kleicollege kunnen verkiezen, bevat 189 namen, Stavenlise. Door kerkvoogden en nota belen der Ned. Herv. Gemeente alhier li de penoneele toelage van den predikant, Di. I. H. C. Kamiteeg, met f 150 verhoogd. BQ de op 13 en 27 September te Middelburg gehouden itemmlng en her- itemmlng van 68 leden van het kles- college der Ned. Herv. Kerk, hadden, volgent de meening van een aantal leden, daartoe niet gerechtigde perionen aan de •temming deelgenomen; zij proteiteerden daartegen by het claialkaal beituur, dat hun proteit verwierp, maar de verkiezing op andere gronden ongeldig verklaarde, zoodat eene nieuwe verkiezing zal moeten plaati hebben. Beroepen te Ooiterzee, dl. R. Koolitra van Numanidorp. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Vu 1—S rtgrb rs CU.; ilki r»gtl nr IS CU. Het verhaal gaat van mond tot mond en wordt druk besproken: „Er Is een menscheneter ln ons land" n.l. de afwisse lende weergesteldheid, die maakt, dat wy licht eene koude vatten en daardoor gaan hoesten, waarvan de gevolgen long- ol borstziekte, asthma, ja zelfs tering kunnen zyn, ziekten, die dikwerf den dood ten gevolge hebben. Pas op, en bescherm U Intyds door de Abdyslroop, Klooster Sancta Paulo, te nemen. Deze zal U beschermen en bjtyds redden van ernstige ziekten. Denk er om dat het begin van alle borst ziekten een gewone hoest Is. Marletje, het dochtertje van Marlnus Strik, Kapelstraat te Oss Schalk, leed ge durende gerulmen tijd aan verschrlkkeiyke benauwdheden, zoo zelfs, dat zy nacht noch dag rust had. Het was zoo erg met om kind, dat wy haar niet In bed konden houden, zeiden ons de ouders, zoo be nauwd had zy het. Van 2 flacons Abdy slroop Is zy volkomen genezen. Pryi per flacon van 230 gram f 1,—, van 550 gram f 2,— en van 1000 gram f3,50, Centraal-DepSt L. 1. Akker, Rotterdam. Alom verkrygbaar. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Middelburg itond heden (Vrydag) terecht de 62-jarlge lood gieter A. J. V. uit Vllsslngen, die beklaagd was ter zake, dat hy op 5 September j.l. gedurende de buitengewone droogte van den afgeloopen zomer te Vllulngen In itrljd met de afipraak gemaakt met den kerkvoogd Huion, die all bouwkundige de zaak eerit zou onderzoeken, teveni In ■tryd met art. 389 der algemeene verorde ning van politie dier gemeente, roekelooi en onvoorzichtig met een brandende benzine lamp, waaruit de vlam met groote kracht wordt voortgedreven, op het dak van de Groote Kerk aldaar een icheur en gat heeft geioldeerd, zonder het geioldeerde gedeelte dadeiyk met water al te koelen of het daaronder liggende hout vooraf vochtig te maken of andere voorzorgi- maatregelen tegen brand te nemen, ten gevolge van welke onvoorzichtigheid de vlam van de benzinelamp het onder de goot liggende hout heeft geraakt en de kerk, gelegen midden In de atad en om ringd door verichlllende gebouwen, Is afgebrand, waardoor gemeen gevaar voor goederen li ontitaan. Ali getuige 5 charge werden 8 perionen gehoord, onder wie twee deskundigen, terwyi de verdediger, Mr. Adrlaanie, twee getuigen 5 décharge had gedagvaard. De elich was f 200 boete of 50 dagen hechtenis. De verdediger ontkende, dat er brand ontitaan zou zyn door het werk van den loodgieter, althans, dat deze daaraan schuld zou hebben. Uitspraak 17 November. De rechtbank te Middelburg veroor deelde heden met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Hulst en met verbeurdverklaring der ten behoeve van 's ryks schatkist van de door den veroordeelde gestorte f 1050, een land bouwer uit Kleldrecht (België) lot f 0,50 boete, subsldalr 1 dag hechtenii, wegens het doen Invoeren van rundvee op Neder- landich grondgebied. Het gold hier de vraag of de landbouwer de wet overtreden heefl, toen hy vee liet dryven In een welde, welke door de Neder- landsch-Belglsche grens doorsneden wordt en daarover de eenlge toegang op Belgisch grondgebied ligt, zulki nadat een vroeger verleend verlof om dat te doen, met het oog op de sluiting van Nederland voor Belglich vee, was Ingetrokken. De maréchaussee had de koeien in beslag genomen en de thans veroordeelde had ze voor f 1050 moeten terugkoopen. Het gerechtshof beveiligde Donderdag de veroordeeling van A. de B., arbeider te Oudelandc, tot 18 maanden gevangenis straf wegeni een mlidryf tegen de zeden. De bootwerker B. van I. werd ver oordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aflrek van preventieve hechtenis,wegens het toebrengen van zwaar llchameiyk lettel, den dood ten gevolge hebbend van F. Vonk. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 November 1911. Zlerlkzee. Qeref. Kerk. 's Voorm. tien ure, 'savonds half ies ure: ds. Van Dam van 's-Gravcndeel. Chr. Qeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, '8 nam. twee ure en'savonds ses ure: ds. Wisse- Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds xes ure: Leeskerk. Maandag 6 Nov. 's Avonds kwart voor zeven ure: ds. Boone van St.-FIHpsland. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. 's Voorm. tien ure: Kinderkerk; 's avonds half seven ure: ds. Reus van Eikerzee- Evangelisatie Jeruêl II. 's Voorm. tien ure en '8 avonds half acht ure: Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Reus van Eikerzee. Serooikerks. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Japchen van Haamstede. Bargb. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's avonds half zeven ure: ds. v. d. Linde Protestantenbond. Bfleenkomst in de gemeente kamer, onder leiding van ds. Vorster van Renesse, 's avonds zeven ure. Ren esse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Vorster. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. Vorster. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Japchen. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds- Koolstra van Numansdorp. Oud-Geref- Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Boone van St.-FIHpsland. Blkerzee. Herv. Kerk. 's Voorm- half tien ure: ds. Reus (herdenking der Hervorming). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tien ure: ds. v. d. Broek. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam, twee ure: ds. Meijer. Zonnemalre. Herv. Kerk- 's Nam. twee ure ds. De Leur. Qeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Noordgouwa. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten (Doopsbedlening). Drelscbor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Orlend. Onwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Snethlage. Nlenwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ureLeeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 'savonds 5.15 ure: Leeskerk. Oosterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur van Zonnemalre; 'snam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: ds. Staal. Slrjansland. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure: ds. v. d. Orlend van Drelschor. Brulnisse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure ds. Waardenburg (Oogstpreek)'s nam. twee ure: idem. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds v|f ure: ds. Staal van Colfnsplaat. Geref. Gemeente, 'sVoorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds vflf ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vflf ure: Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Tholra en St.-Filipsland. Tbolsn. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 'lain, twee ure en avondi ses ure: Leeskerk. Oerel. Qemeente. 'sVoorm. ball tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds ses ure: ds. Makkenze. St.-Maartensdl]k. Herv. Kerk 's Voorm. half tien ure: da. Den Oudzien; 's nam. twee ure: Idem (Doopsbedlening). Belde diensten collecte slekenlonds. Oud-Qerel. Oemeente. 's Voorm. hall tien ure. 'snam. twee ure en 'savonds hall ses ure, Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. hall tien ure Leeskerk's nam. twee ureds. Klomp. Qeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure 's nam. twee ure i de heer De Graag's avonds ses ure: Leeskerk. Scherpenlsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Steenbeek (Doops bedlening). Qeref. Kerk. 's Voorm. halt tien ure, 's nam. twee ure en 'a avonds half ses ure: ds. Roeloff. Oud-Vossemaer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: ds. Verkerk van Tholen. Qeref. Kerk. 's Voorm. halt tien ure, 's nam. twee ure: ds. De Brut/navonds half ses ure: Leeskerk. Stavenlsse. Herv. Kerk. 's voorm. half tien ute en 'snam. twee ure: ds. Kamsteeg (Doops bedlening). Oud-Qeref. Kerk. Voorm. hall tien ure, 's nam. twee ure en 'a avonds halt ses ure: Leeskerk. Woensdag 8 Nov. (Dankdag). Oud-Qeref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds ses ure: ds. v. d. Hel/den van Vlaar- dlngen. St.-Annalaud. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure: ds. Bat van St.-FIHpsland (Doopsbedlening). Qeref. Kerk. 's Voorm. balf tien ure, 's nam. twee ure en 'a avondi v|f ure: Leeskerk. Herv Kerk. Vr(dagavond ses ure: ds. De Oroot van Voorst, nleuwberoepen predikant. St.-Fillpsland. Herv. Kerk. 's voorm. halt Hen ure: ds. Bal; 'snam. twee ure: Qeen dienst. Oud-Qeref. Kerk (Achterweg), 'a Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds v|f ure: Leeskerk. TWEE DEK A M E R. Voortgezet werd Donderdag 't mllltlewet- debat. Aan den heer Ter Laan, die klaagde over kwade prakiyken van ronselaars, die voor geld door allerlei middeltjes lotellngen weten afgekeurd te krygenantwoordde Minister Coiyn, dat omtrent dit euvel reeds een onderzoek is Ingesteld. Aangedrongen werd op scherpe wets bepalingen tegen bedoelde kwade praktyken. Ondanks bcstrydlng door den heer Troelstra, die reeds a s. Dinsdag zyn kles- rechtvoorstel wilde laten behandelen, is op voorstel van den voorzitter besloten de volgende week door te gaan met het mllitlewetdebat en Dinsdag 14 November het klesrechtvoorstel en daarna de Indische begrooting te behandelen. Tram aanleg in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Door den heer E. Huyghebaert, Ie Assc- brouck (BelgiS) is aan de Provinciale Staten van Zeeland verzocht, het hem vroeger verleende renteloos voorschot voor den aanleg en de exploitatie van een tram weg met eleclrlche beweegkracht van de Nederlandsch-Belgliche grens by Retran- chement uit de richting Kuscke naar Breskens met zqiyn van Cadzand-dorp naar Cadzand- •traat ook uit te keeren, Indien mocht worden overgegaan tot den aanleg van een stoomtramweg naar Breskens over Retranchement naar Sluis met zyiyn van Cadzand-dorp naar Cadzand-haven. Ged. Staten van Zeeland stellen voor, het verzoek van den heer Huyghebaert In te willigen. Vlieg en Luchtvaartwet. Ingediend ls een wetsontwerp tot voor- looplge regeling van het verkeer met vliegtuigen en luchtschepen. Nu het verkeer met vliegtuigen zich geleldeiyk meer en meer ontwikkelt, acht de Regeering voor den wetgever den tyd gekomen om, zonder deze ontwikkeling te belemmeren, by wyze van voorlooplge regeling eenlge bepalingen ln het leven te roepen ln het belang der veiligheid van het publiek. Ositgroanfnaschandalan. Volgens Het Vad. hing het ergeriyk tooneel by het groenloopen te Lelden samen met art. 241 Wetboek van Strafrecht, met dit verschil, dat het geweld en de bedreiging met geweld gefingeerd werden en een groen de plaats van het slachtoffer Innam. In een localitelt3 met vergunning heeft men een groen ontkleed en hem in Adams- costuum achtergelaten. Een kellner ont fermde zich over het jongmensch en leende hem een costuum. Te Delft hadden ook minwaardige ont- groenlngspraktyken plaats. Men beschoot groenen met katapult en blaaspypen. Een hunner meldt: „Erwten en boonen deden minder pyn dan de puntige maïskorrels; daarvan was de pyn soms niet uit te houden. Ook gooiden de studenten ons met wortelen, meel, groene zeep, peper en rotte eieren. Één el kreeg Ik op mijn borst, één spatte kapot op het hoofd van den groen voor me, en kreeg Ik de vuilig heid heelemaal In myn gezicht. Myn pak Is natuuriyk naar de maan Later ontmoette Ik een student die de volkomen waarheid nogmaals bevestigde en op myn zeggen: „jullie zaten zeker allemaal met de handen voor het gezicht", antwoordde: „ja wel, mocht dat maar; zoodra je dat deedt werd er geroepen: „handen weg, recht op", en dan regende het nog meer op onze gezichten en hoofden. Maar de peper die op ons gestrooid werd was het ergste". Geachte Redactie! Verzoeke beleefd het volgende In uw blad op te nemen, ter waarschuwing aan hen, die denken, dat het aan gene zyde van den Oceaan een soort Luilekkerland en men In Argentinië In een paar jaren ryk Is. In het Rotterdamsch Dagblad las lk onlangs daaromtrent: „In den oogst komen hier veel handen tekort om het werk te doen. Er is dan ln Argentinië wel voor 100,000 man werk, terwyi dan gaarne f 6 per dag betaalt wordt". Ik woon sinds 1889 In Argentina, ben dus geheel met de toestanden hier te lande bekend en meen daarom goed te doen het volgende eens onder de aandacht van het lezend publiek te brengen. By de grootste boeren duuit de oogst hoogstens één maand. Ik ben zelf 16 jaar landbouwer geweest, doch heb als arbeider nooit die som van het bericht uit het R. D. ontvangen en als werkgever later ook nooit behoeven te betalen. Het hoogste Is geweest f 3 i f 3,50. Enkele personen verdienen wel eens f 4 4 f 5, zy, die b.v. hoolmyten In een mini mum van tyd in elkaar kunnen zetten, doch laat daarvoor maar geen Hollanders komen, want die kunnen wel op z'n Hollandsch werken, maar niet op z'n Argentynsch. Het bericht In het R. D. spreekt van geschikte personen", doch Ik zal u zeggen wat zoo'n geschikt persoon zyn moet: In 't kort uitgedrukt, een staaf, want zoo wordt de werkman op het land hier be handeld. De patroons zyn hier veel brutaler en onmenscheiyker dan In Holland, aljskke- ren Is hier aan de orde, nooit genoeg. De uren worden In het landwerk niet geteld: vandaag 14, morgen 15, tot zelfs 17 uur wordt er per dag gewerkt. Ik heb het meegemaakt en kan dus uit ondervinding spreken. Voorts wordt er gesproken over „logies en den kost vry". Wat logies betreft In den oogsttyd, zooiets behoeft men In Argentinië niet te zoeken. Op eenlge oude zakken op den grond, by den boer In de schuur, onder een paar wagens of onder den blooten hemel, ook goed, dat noemen ze vry logies. Wat den vryen kost betreft, die Is by sommigen nog al goed, tenminste, wanneer men het geluk treft eten te krygen uit dezelfde keuken, waaruit de boer eet. By anderen Is daarentegen de kost zoo schraal, dat men by zoo Iemand liever een oogsttyd heeft van 10 dan van 20 dagen. Op het oogenbllk Is er weinig of niets te doen. Aan de arme gezinnen wordt brood en vleeich uitgedeeld. De vader kan aan de straat werken en op die manier afbe talen. Hy verdient dan 1,5 peso's of f 1 per dag. Ik zou durven wedden, dat wanneer er 100 goede landbouwers uit Holland hier kwamen, er later 80 pCt. voor ongeschikt zouden doorgaan, want voor hen, die hier reeds lang zyn, kan het nog, als ze ten minste niet te wel Hollander meer zyn, maar zy, die nog moeten komen, moeten opnieuw leeren, niet wat net en goed werk betreft, maar wat jagen, schrapen of wroeten genoemd wordt. Daar zyn de Italianen en voorat zy, die uit Catabrië en Napels komen, goed voor, maar geen fatsoeniyk Hollander. Dan moet ik U nog zeggen, dat f 1,50 4 12 per dag'volstrekt niet voldoende is om van te leven, want.de levensmiddelen zyn erg duur. Ik wil daarom nog niet zeggen, dat er hier minder te verdienen valt dan ln Nederland, misschien kan men zelfs op den duur wat meer overhouden, doch dan moet men leven als een troep Zigeuners, en dan mag ook geen enkele keer de oogst tegenvallen zooals 't dit en verteden jaar het geval was. Wat de woningen betreft, eerst na vele jaren lukt 't aan de meesten een eigen huls te bezitten en wat zyn het dan nog voor hulzen I Daar zyn de arbeiderswoningen In Zeeland nog palelzen by. Ze lyken meer op een schuur dan op een huls, en wor den gebouwd van grove ruw gebakken steenen van vorm als straatklinkers. De vloer en het dak van dezelfde steen, op het laatste zinken platen. Plafonds kent men niet en zolders zyn overbodige weelde. Ik heb een flinke woning, zooals er hier slechts weinigen hebbentoch bestaat ze slechts uit 2 kamers, één met 3 ledi kanten en twee kleerkasten, een slaap- en kleedkamer, dus de andere dient om te wonen, eten, drinken en koken. Zoo'n huis kost nog, zonder den grond, over de 2000 gulden. Myn huls met den grond is 85 M8. en voor dat kleine lapje moet Ik I 18 grond belasting betalen en f 0,80 straat- of wegbelastlng en steeds komen er nieuwe belastingen by. Voor myn pafent als photograaf moet Ik f 45 betalen. Zoo ziet ge dus uit een en ander, dat het hier niet alles rozengeur en manen- •chyn Is, en hy, die In Zeeland slechts een gewoon stuk brood verdient en nog even rond kan komen, laat hy er biyven en zich niet laten verlokken door de opge schroefde couranten-artikelen of tchoon- schynende beloften van landverhuizers- agenten. Chacabuco, Prov. Buenos Aires (Z.-Am.) J. v. D. BLIEK. (Goesche Ct.) Gemengd Nieuws. Vergeetachtig. Woensdag zyn te Haarlem In het openbaar verkocht de voorwerpen In 1910 achtergelaten In treinen van de Hollandsche spoor. Opmeikeiyk Is dat jaariyks het aantal grooter wordt. Ditmaal niet minder dan 2100 paraplules en 750 wandelstokken, waarby verscheidene met zilver gemonteerd. Verder een groot aantal gouden en zliveren voorwerpen, o. a. een fraai diamanten broche, fotografletoestellen, boeken, kleeren, hoeden, petten, kousen, hand- en over schoenen, enz. enz. Een staatspensioen sedert 276 jaren. Het Is bekend geworden dat In Engeland een familie bestaat, die sedert 276 jiren een staatspensioen trekt. De tegenwoordige pensloensgerechtlgde ls een stalknecht te Londen, Smith genaamd en hy geniet weketyks 30 shilling uit de schatkist. Een zyner voorvaderen heeft In 1675 den toenmaligen prins Charles, later koning Karei II na den ongelukklgen slag van Worcester het leven gered, door hem In een hollen boom voor den overwlnnenden vyand te verbergen. De prins kende zyn redder een erfeiyk pensioen toe, dat door alle opvolgende vorsten, tot op den huldigen dag toe, Is gehandhaafd. CORRESPONDENTIE. Het Ingezonden stuk uit Zlerlkzee, van S., moet wegens plaatsgebrek tot het volgend nummer biyven liggen. De Redactie. Burgerlijke Stand van Zlerlkzee. Qeboren: 29 Oct. Een dochter van F. de R(ke en W. C. Verloo. 29 soon A. de Koken M.Panr y. 30 dochter f. L. Schutte en W. Adrlaanse. Qehuwd: 30 Oct. O. Lewedeg, 34 j., J.m. en A. D. Kin, 30 I j.d. 2 Nov. A. C. Muste, 23 J., J m. en A. I. ven der Welle, 22 jj.d. Overleden: 31 Oct. W. Berrevoets, bflna 60 jman van L. Speelman. 2 Nov. P. A. van der Maes, 35 j. en 11 m., echtgenoote van J. H. Brouwer. Zeetijdingen. Zlerlkzee. INGEKLAARD: 2 Nov. De barge „Ethel Edith", kapitein W. Jarret, met klel van Engeland naar Dordrecht. UITOEKLAARD: 2 De barge „Major", kapt. C. Porter, met mineraalwater van Pruisen naar Engeland. Veemarkt te Drelschor. 1 November 1911. Aangevoerd 58 stuks jong vee. Handel vry goed. Veemarkt te Zlerikzee. 2 November 1911. Aangevoerd 60 ossen van 1J tot 2J jaar. De pryzen liepen van f 90 tot f 200. Vlugge handel. MARKTBERICHTEN. Zlerlkzee, 2 Nov. Alle artikelen konden vorige pryzen opbrengen door den kleinen aanvoer. Wllhelmlna-Tarwe f 7 4 1 7,40; Essex- Tarwe f 8.50 4 f 8,75; Chevallergerst f 6,50 4 f 7; Wlntergerst f 5.50 4 f 6; Zomer- gerst f 5,25 4 f 5,75; Rogge f 6 4 f 6.50; Haver f 4 4 f 4,25; Erwten (kleine) f 15 4 f 16; Kroonerwten f 16 4 f 17; Bruine boonen f 17 4 f 17,90; Uien f 3,40 4 f 3,50; Aardappelen f 2 4 f 2,75. Middelburg, 2 Nov. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer zeer gering. Ronde bruine boonen 4 gulden per H.L. hooger. Zomergerst 25 ct. hooger. Overige artikelen onveranderd. De pryzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 7,75 4 1 8; rogge f 6,50 4 f 7; zomergerst f 5,50 4 f 5,75; kroonerwten f 16 4 f 18; witte boonen f 23,50 4 f 24,50; ronde bruine boonen f 22 4 24; lange dito f 17,50 4 f 18,50; alles per H.L. naar waarnemingen verricht In den morgen van 3 November 1911, medegedeeld door het Konfnkiyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.9 te Clermont. Laagste barometerstand 730.3 te Stydlsljord. Verwachting (van den avond van 3 Nov. tot den avond van 4 Nov. 1911): Krachtige tot matige Zuldeiyke tot Westeiyke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regen, later opklarend, zelfde temperatuur. TBLBQRAMMBN. 's-Graveohage, 3 November. Tweede Kamer. Voortgezet werd de beraadslaging over de MUItlewet, en wel over artikel 67, dat voor de lotellngen de gelegenheid opent om zich aan een onder zoek te onderwerpen ter verkryglng van een bewys vau llchameiyke geoefendheid. By art. 75 wordt voorgesteld een oefen- tyd van 6j maand voor jongelieden, die aan dat onderzoek hebben voldaan. De heer Van Viymen keurde dit stelsel af en verdedigde een amendement tot schrapping ervan. Hy wilde voor alle miliciens geiyken oefentyd, en liefst r.og langer dan 8J maand. De heer Tydeman was ook tegen 't regee- rlngsstelsel, dat daar tegenover verdedigd werd door de heeren Merchant, Duymaer, Thomson, Ter Laan, Oosterbaan en Verhey. Wel oordeelden sommige hunner de ge stelde txsmeneiichen te zwaar. De heer Ter Laan bepleitte een ruime gelegenheid voor de aanslaande lotellngen om zich kosteloos te kunnen vooroefenen. Minister Coiyn verdedigde het regeerlngs- stelsel, dat uitgaat van de gedachte, dat 6j maand oefentyd In het leger na een goede harmonische llchameiyke voorge- oefendhefd een beter eindresultaat oplevert dan een 81 maandsche geoefendheid zon der die voorgeoefendheld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 2