Vrijdag 3 November 1911 BLOOKER'S (25 ierikzeesohe Courant). Algemeen Overzicht. DAALDERS CACAO; Uit Stad en Provincie. MitlKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprgs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VRIJDAQ verachjnt, li voor Zlerlkzee t 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eent per week, 10 per Jaar bQ vooruitbetaling 68ste JAARGANG - No. 9154 Hltgaver-Hoofdradaoteur i A. FRÜNKEL. Redaoteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regel» 30 ct»., meerdere regel» 10 ct». Qroote letter» worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vr||dags-mlddags uiterlijk S Alle betalingen moeten geschieden by den Dirooteuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlktee. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wij maken ons zeker aan geen over drijving schuldig, wanneer wij verklaren, dat In de politiek het rechisgevoel op nul staat. De rooitocht van Italië naar Tripoll heelt opnieuw de juistheid van die ver klaring bewezen. De regeeringen der toon gevende staten In Europa zagen rustigjes toe, en lieten uit politieke overwegingen Italië stillekens begaan, ondanks Turkije'» roepstem om gerechtigheid. Wel gispte de Europeesche peis Italtë's handelwijze, maar daarbij bleet het. Het zijn toch miar Moslems, Een stuk grondgebied aan hen ontroofd, werd zelfs door velen als een zegen der Europeesche beschaving be schouwd. En die beschaving zouden de Italianen er brengen. En z|| hebben haat aan de Muzeimansche bevolking van Tripoll gebracht. Grijsaards, vrouwen en kindei en, die niets misdaan hadden, werden bij honderdtallen door hen doorstoken of neergeschoten. Wat was er gebeurd? Een deel der Arabische bevolking van Tripoll was tegen de overweldiger» opgestaan, en had naar de wapenen tot bevrijding van het vaderland gegrepen. Het had daartoe het gunstige oogenblik gekozen, dat het Turksche leger een aanval deed om Tripoli te heroveren. De Itallaansche soldaten hebben hierop ai de Arabieren, die In hun handen vielen, zonder onder zoek en zonder daarbij rekening te houden met geslacht ol leetiijd, vermoord. Drie dagen lang duurde dat ontzettende bloed bad. De Moslem» In het noorden van het zwarte werelddeel weten nu uit persoon lijke ervaring, wat Weslersche beschaving is. Maar loontje komt om zijn boontje. Dergeipe wreedheden wreken zich vroeg of laat. Intusschen staat de krijgskans oogenbllkkelljk voor de Italianen verre van gunstig. Zij verkeeren zeilt In de verre van benijdenswaardige positie van belegerd te worden. Tripoll namelijk is van de landzijde door Turken en Arabieren nauw ingealoten. De Boemellana bronnen, waaruit het Itallaansche leger van drink water werd voorzien, schijnen In het bezit der Turken te zIjn geraakt, zoodat, wanneer de zee ontstuimlg blQft, de Itallaansche vloot niet de kust kan naderen, teneinde de bezettingstroepen van water te voorzien. Het gevaar dreigt, dat de bezetting van Tripoll zal moeien capituleeren, hetzij uit watergebrek, hetzij omdat z|j door de verbitterde Arabieren en Turken, die met ware doodsverachting strijden, overweldigd wordt. De ltallaansch bladen beginnen dzn ook een toonlje lager te zingen, nu zy bespeuren, dat de toestand In het Noorden van Afrika voor het bezettingsleger ge vaarlijk begint te worden. De Chlneesche regeeringstroepen schijnen Hankou op de revolutlonnairen te hebben heroverd. Volgens de laatste berichten zouden zy de stad In brand hebben gestoken. In weerwil van deze nederlaag der opstandelingen schijnt haar zaak over het geheel genomen zeer gunstig te staan. Het Noorderleger, bestaande uit 25000 gedisciplineerde soldaten, weigert beslist tegen de opstandelingen te vechten, en dreigt naar Peking op te trekken, wanneer aan de elschen, gesteld In het ultimatum, dat het tot de kroon gericht heelt, niet onmiddellijk voldaan wordt. Die elschen komen neer op een bljeenroeplng van een rtlksparlementde Instelling van een grondwet, waarbj de contrölc over de geldmiddelen aan het parlement wordt gegeven, en de vaststelling der mlnlsterl- eele verantwoordelijkheid. Merkwaardig Is het manifest, dat de Keizer van China tot zijn volk gericht heeft Dat manliest luidt als volgt: Ik heb drie jaar geregeerd en heb steeds naar mp geweten het welzijn des volk» betracht; echter heb Ik gefaald In de keuze mijner ambtenaren, wijl Ik niet over voldoende ervaring op politiek gebied beschikte. Ik heb te veel lieden van adel In politieke ambten geplaatst, hetgeen lenen de grondwetsidee is. In zaken van spoorwegbeleld ben Ik bedrogen door iemand, In wlen Ik mfln vertrouwen had oesteld Zoodoende werd gehandeld tegen den volkswil. Wanneer Ik aandring op MEN M0CE U NAMAAK OPDRINCEN, HOUDT VAST AAN CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. hervormingen, maken-de ambtenaren en de notabelen van de gelegenheid gebruik om er onrechtmatige voordeelen uit te trekken; wanneer verouderde wetten wor den afgeschaftweten hooggeplaatste ambtenaren daarvan partij te trekken ten eigen bate. Veel geld Is van het volk genomen, maar niets Is daarvoor ten bate van het volk gedaan. Bij verscheidene gelegenheden zijn edlkten afgekondigd, maar geen van alle zgn ze ten uitvoer gelegd. Het volk mort, maar Ik blQf er onkundig van; er dreigen geyaren, maar Ik zie ze niet. Eerst zijn er de troebelen geweest In Tsjetsjoean; daarna volgde de opstand In Woetrjang; nu komen er alarmeerer.de berichten uit Sjensi en Honan. In Kanton en Kwangsl zijn troebelen uitgebroken. Overal In het rQk gist en kookt het. De gemoederen des volks zijn uit hun evenwicht gebracht. De geesten van onze negen keizerlijke voorvaderen zijn niet in staat te genieten van de offers, hun gebracht. Het staat te vreezen, dat het volk op droeve wijze zal lijden. Dat alles is mgn schuld; en hierbij doe Ik aan de wereld kond, dat ik zweer, hervormingen te zullen invoeren en te samen met mijn soldaten en mijn volk de grondwet getrouwelijk na te leven, de wetten te veranderen, de belangen des volks uit te breiden, en hun nooden te lenigen dit alles In overeenstemming met de wenschen en belangen des volks. Oude wetten die niet meer deugen, zullen worden ingetrokken". Uit dit manifest bespeurt men, dat de Keizerlijke regeering, zich volkomen bewust van het gevaar, waarin zij verkeert, om de dynastie te redden, zlchzelve be schuldigt, beterschap belooft en aan de volkselschen toegeeft. ZQ heeft thans alle hoop op Joeansjkal gevestigd, die lot Minister-President en opperbevelhebber benoemd, door velen als de redder van China begroet wordt. Hij Is met Lijoeng- hoeng, den aanvoerder van de opstande lingen, bevriend. Wellicht gelukt het hem dezen tot het neerleggen der wapenen te bewegen, nu China In het vervolg door een volksvertegenwoordiging zal geregeerd worden. in 1912 zal de Engclsche regeering bij het Lagerhuis een wetsontwerp Indienen, waarbij aan Ierland Home Rule wordt toegekend. Daarbij wordt bepaald, dat de wetgevende macht uit twee Kamers zal bestaan. Het Iersche Lagerhuis zal met toepassing van het beginsel van evenredige vertegenwoordiging worden samengesteld. De uitvoerende macht zal berusten b)j een verantwoordelijk Kabinet, dat te Dublin zal zetelen. Bultenlandsche Zaken, Marine, Oorlog, Postergen en Eeredlenst zullen tot de uitsluitende bevoegdheid van het Brltsche parlement blijven behooren. In de Russische gevangenis te Minsk zijn de politieke gevangen ten gevolge van de afschuwelijke, mensch-onteerende behandeling, die zy te verduren hadden, tegen hun laffe onderdrukkers In opstand gekomen, tengevolge waarvan 105 ont snapt zijn. Zierikzee, 3 Nov. De tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en teekenlngen van den kunstschilder, den heer M. Stuber, welke den llden, 12den en 13den November In de bovenzaal van de Concert zaal alhier zal gehouden worden, zal, behalve eenlge sfudle's en schetsen, ook schilderijen en teekenlngen van onze ge meente Zlerlkzee te zien gevenzooals de belde Havenparken, by grijs en by zonnig weer, gezichten van af het Bolwerk, den St.-Llevens Monstertoren, de Meelstraat mei den moolen Stadhuistoren, enz. enz. De expositie zal du» voor de bezoekers een groote attractie zyn, zoodat zy een bezichtiging ten volle waardig Is. De schilder heeft ons persooniyk verzekerd, dat voor hen, die gaarne In het bezit van een stadsgezicht willen komen, de pryzen door hem zoo billijk mogeiyk gesteld zyn. De volgende week hopen wy In de gelegenheid gesteld Ie worden het ten toongestelde te kunnen bespreken. De collecte le Schevenlngen voor de slachtoffers van de stormramp te Brulnlsse en te Scheveningen, heeft ruim f 1500 opgebracht. De Londensche berichtgever van het Hbld. verneemt, dat by onzen consul- generaal, den heer H. S. J. Maas. thans uit de Nederlandache kolonie te Londen, ten bate van degenen, die getroffen werden door den storm te Brulnlsse, Is Ingekomen een bedrag, groot f 2795 30. Ingegaan met 1 October Is aan den gewezen sergeant-ziekenverpleger der Kon. Ned. Marine, J. M. Scheffer te Middelburg een pensioen verleend van I 612 's jaars. Door den Commissaris der Koningin Is tegen 16 Nov. a.s. benoemd tot gemeente veldwachter te Brulnlsse de heer J. van 't Leven, agent van politie te Breda. Het wrak van de Belgische loods boot No. 2 Is ontdekt by de Schouwenbank. De reis van Z. E. den Minister van Waterstaat tot bezichtiging der water- keetlngen lusschen Bergen-op-Zoom en Goer is tot een nader te bepalen dag, uitgesteld. Tot het Nederlandsch staatsbudget wordt gemiddeld per hoofd der bevolking f 3618 bygedragen. Daaronder voor de landsverdediging f 7.98. De Belgen betalen voor hun verdediging per hoofd f 4 62°, de Denen f 6.37, de Noren f 5 43, de Zwitsers f 5 87. Nu al het fruit In de Betuwe geplukt Is, biykl, dat het beschot op vele plaatsen boven verwachting meevalt. Had men gedacht van appels een klein gewas en van peren slechts een half gewas te bekomen, gelukkig Ia bet voor de pachters gunstig afgeloopen, want niemand heugt den tyd, dat zulke hooge pryzen op het hout werden besleed. Daar nu bovendien de handel vlug, en de hooge pryzen stationnalr blijven, bestaan er alleszins redenen tot tevredenheid. Het afgewaaide fruit Is zoo goed als opgeruimd en daar de pryzen daarvan mede zeer hoog waren, ja zelfs de laatste twee weken stegen, Is de stormschade wel teoverkomen. Appels brachten tot f 5 per H.L. en peren tot f 5 50 op. Over het algemeen bleven de pryzen van goede fruit vast met levendlgen handel vooral de soorten, geschikt voor winter provisie biyven zeer gezocht. Velen houden hun fruit nog vast met hoop op nog hoogere pryzen, doch wanneer de vorst soms spoedig Invalt, zal opruimen aan de orde komen, omdat veel fruit niet In vorst- vrye pakhuizen is opgeborgen. Naar wy vernemen, was eenlge weken, voordal de Itallaansch-Turksche oorlog uitbrak, de gezant van de Turksche regeering in ons land belast met de aan besteding van 20 000 ransels voor het Turksche leger. Als een eigenaardigheid deelde onze zegsman ons nog mede, dat eerst het voornemen bestond ze ln Engeland te doen vervaardigen, doch daar zou men de levering niet hebben willen uitvoeren. De ransels worden thans te Utrecht ver vaardigd by de firma Weasels. Drelschor. De begrooting dezer gemeente over het dlensljaar 1912 Is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 20370,86. Brulnlsse. Door het provinciaal water- snood-comllé te Middelburg zyn behalve de schadeiyaten voor de schade aan de schepen enz. toegebracht, ook dergeiyke ïysten verkrygbaar gesteld, waarop voor leder perceel kan opgegeven worden welke schade aan mossels en oesters Is ver oorzaakt. St.-Fllipsland, 1 Nov. Met aanvankeiyk 10 leden Is hier een danscursus opge richt. De leiding Is opgedragen aan den heer Theewis te Zlerlkzee. 2 Nov. Toen Iemand alhier gisteren avond zijn varken had gevoerd, gleed hg uit en kwam zóó ongelukkig op den rand ran den emmer, dien hy by zich had, te vallen, dat hg één zyner ribben brak. Auna-Jacobapolder, 2 Nov. Zekere Q hakte by 'I kappen van peeën een groot gedeelte van één zyner vingers totaal af. Het stuk werd op eenlge Meters afstand gevonden. By de uitgevers Ybe Ybes el Co. te Arnhem Is In het licht verschenen de tweede druk van een vooral voor de bevolking van Zeeland belangwekkend boek, geschreven door den heer H. E. Beunke, tot titel voerend „Walchersche Vertellingen, Schetsen en Novellen". Deze boelende vertellingen, schetsen en novellen, In het eigenaardige Walchersche dialed geschreven, zyn niet alleen zeer geschikt voor een aangename tydpasseering ge durende de lange winteravonden, maar leenen zich ook goed In vereenlglngen en gezelschappen te worden voorgedragen. De omstandigheid, dat de eerste druk van het boek geheel werd uitverkocht, doet ons verwachten, dat ook de tweede druk zyn weg zal vinden. Stavenlsse. Volgens den alhier vanwege het K. N. M. Instituut te De Bilt by Utrecht geplaatsten regenmeter viel er In October 1.1. 105 5 m.M. regen (In 17 af tappingen), tegen 24,4 in 1910 en 103.8 In 1909. De hoogste barometerstand In de laatste maand was 774, de laagste 741 m.M. Scherpenlsse. Woensdagmiddag werd er alhier op uitnoodlglng van den heer J. W. Wagtno, rentmeester van het kroon domein te Tholen, permanent lid van het provinciaal watersnood-comité In Zeeland, een vergadering gehouden van de burge meesters op dit eiland tot bet oprichten van een sub-comité van het watersnood- comité In Zeeland. Tot voorzitter werd gekozen he heer J. W. Wagtho meer genoemd, tot secretaris-penningmeester de heer I. van Es, burgemeester van Scherpenlsse en tot bestuurslid de heer J. van Gorsel, burgemeester van Poortvliet. Door de leden der Dorcas-vereenl- glng die wederom zyn begonnen met het vervaardigen van kleedlngstukken enz. voor behoeftige gezinnen, Is de burgery alhier een lyst aangeboden, waarop Is Ingeteekend voor f 46,75. Oud-Vosscmeer. Eenlge werklieden uit deze gemeente zyn voor eenlgen tyd naar Engeland vertrokken, waar zy zich bezig houden met het steken van bleten. De beste berichten over werk en verdiensten komen ln. St,-Maartensdijk. De heer J. de Fouw Hz. alhier Is thans aangesteld als ryks-ambtenaar, ter standplaats Well (Llm). Ongeveer 1 jaar geleden was de heer De Fouw ook reeds een standplaats aange wezen. Doch In zyn kwaliteit van machinist aan de Watermolen kreeg hy toen een ongeval, waaraan hy lang laboreerde. Intusschen had dat ongeval weer zyn gunstige zyde. Een jongere broer van Dc Fouw was daardoor In de gelegenheid door hem geheel op de hoogte gebracht te worden van het bedienen van den motor In den watermolen. Dit gaf een groot gemak voor de polders, daar zy nu tegeiyk van een geschikt machinist voor zien waren. Nu echter de heer De Fouw, die eigeniyk tot machinist benoemd was, vertrekt, dient natuuriyk weder door een vaste aanstelling In de vacature voorzien te worden, wat, naar wy vernamen, In de e. k. vergadering der betrokken polders zal behandeld worden. Middelburg, 1 Nov. Uit Hulst was gevankeiyk naar deze stad overgebracht een ruim 40-jarlge gehuwde vrouw, moeder van zes kinderen. Na verhoor werd de vrouw weder vrygelaten; doch stond ru hier zonder middelen om thuis te komer-j Na eenlg rondzwerven meldde zy zich by de politie aan, die haar nachtverbiyf verschafte en haar ook geld voor de reis gaf tot Vilsslngen. Daar zou zy weer zonder geld voor de verdere reis gestaan hebben, zoo niet een menschllevend stad genoot haar dit verstrekt had. Aanbestedingen, Verknopingen, enz. Zierikzee, 2 Nov. Voor de door het Dageiykich Bestuur van het Waterschap Schouwen gehouden aanbesteding van het leveren van macblnebehoeften en andere waren, als: olie, vet, teer enz. ten behoeve ran het stoomgemaal en verschillende districten, Is Ingeschreven door: weel. A. Anker Zonen te Zlerlkzee, voor I 896; C. J. Korsten te Zierikzee, voor f 889. Renessr, 1 Nov. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo, werden ten verzoeke van den heer J. Braber Hz. publiek verkocht: een vare koe voor f 139; melkkoeien voor f 104, f 200, f 160; een kalfvaars voor f 97een stierkalf voor f 23; een vaarskalf voor f 67; osjes voor f 55 en f 50. Onkosten 10 pCt. Vlissingen. Burgem. en Weth. van deze gemeente hebben heden (Vrydag) aanbesteed, den bouw van den op 5 September j I. afgebranden St.-Jacobstoren. Minste Inschryvers de heeren Dun en Voesten te Vucht voor f 39400. Landbouw en Veeteelt. Drelschor. Met het aanvoeren van suikerbieten raar de haven Is het In den laatsten tyd zoo druk geweest, dal, behalve het ruime havenplateau, nog andere terreinen tot berging noodlg zyn geworden. Het afvoeren per schip gaat uiterst lang- zsam, vandaar dat het gewone terrein al spoedig bezet was. Over de opbrengst is men stellig tevreden. Men spreekt van 16 tot 20.000 Kilo per gemet met een gehalte van ongeveer 17 pCt. Wy maken onzen lezers In Ooslerland en omstreken attent op den In dit nummer aangekondlgden Cursus voor volwassenen in Verpleging en Voeding van Rundvee, die In November en December van af Woensdag 8 November ln den vorm van wekeiyksche lezingen of voordrachten over dit onder werp, In de zaal by den heer Beye te Ooslerland, door den heer Waale, zal worden gegeven. De deelneming Is geheel kosteloos en voor alle belangstellenden vry Wy hopen, dat zy op den eersten avond reeds groot genoeg zal zyn om den voortgang van den cursus te verzekeren. Scharendljke, 1 Nov. Ook hier Is de aanvoer van bleten zóó groot, dat men niet alleen alle beschikbare ruimte op het plateau der haven tot opstapeling er van heeft Ingenomen, maar dat men ook aan de binnenzyde van den dyk tot het dorp toe de peeën tot bergen heeft opgesiapeld. Iets ongekends. Zeer zeker komt dit ten deele door de vry geringe scheepsrulmle In den laatsten tyd, doch ook de groote uitgestrektheden met bleien bezaaid en de groote opbrengst per gemet, werken daartoe In niet geringe mate mee. Nog steeds houdt de toevoer aan en stellig zal de campagne dit jaar weer niet spoedig zyn afgeloopen. St.-Annaland, 3 Nov. De drukke tyd, welken de oogst der bleten jaariyks met zich brenglnadert zyn elude, Is voor sommige boeren reeds achter den rug. Het vele goede weer heeft het werk zeer ver- genukkeiykt en bespoedigd en van mensch en dier minder Inspanning gevergd dan anders. Als nu daarmee de verbouwer zyn rekening opmaakt, zal hy niet behoeven te denken: „een klein winstje, een zoet winstje, maar zal het biyken dat ondanks de geringe verwachting zyn bleten hem een groote winst hebben opgeleverd. Mocht die goede oogst tengevolge hebben, dat de pry» der suiker, een erkend volks- vocdsel, er door verlaagd werd, wat we echter by de styglng van zoovele pryzen haast niet durven verwachten. By den landbouwer J. v. d. V., le Nieuwe Tonge, Is eeu biet gedolven met het respectabel gewicht van 29 halve kilo's. ONDERWIJS. Dinteloord, 2 Nov. Door den gemeente raad zyn voor het herhallngsonderwljs benoemd: voor de le openbare school de heeren L. A. Laven, P. van Aalst en Oebraad (de laatste zoodra hy zyn betrekking alhier heeft aanvaard), en voor de 2e openbare school de heer J. L. Vogelaar. St.-Annaland, 3 Nov. Het herhallngs- onderwys voor jongens Is Donderdagavond begonnen met 11 leerlingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1