Woensdag 25 October 1911. j BLOOKERS Oiling taeta Jlïi j» Mijl. (25 ierikzeesohe Couran t). algemeens brandschouwing DAALDERS CACAO. Uit Stad in Provincie. ZIERIKZEESCHE MEI USUOIIE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO venchQnt, li voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bj vooruitbetaling. 68ste JAARGANG. No. 9150. Ultgover-Hoofdredaotour A. FRANKEL. Hedaoteuri J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vr||dags-ralddags uiterlijk 8 Alle betalingen moeten geschieden by den Dlreoteuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zleriktee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure. RECLAMES. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets.. De versdilllendc Prentbriefkaarten van de ramp te BRUINISSE en van de Tramboot „MINISTER LELY", zijn thans weer voorhanden In het Papier - magazijn van R. W. OCHTMAN-alhier. Gevonden op den openbaren weg: Een broche. handtaschje. klnderhandschoen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierlkzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. BRANDSCHOUWING. De BURQEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van.de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 30 October, eerstkomende en volgende dagen, eene In de woningen der Ingezetenen zal houden over eenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blusschlng van brand In deze gemeente. Zierikzee, den 25 October 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwater. De BURQEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgend bericht betreffende Schietoefeningen ter kennis van Zeevarenden, die daarbq belang kunnen hebben, t. w Schietproeven van het Werk aan het Y vóór Dlemerdam- Volgens mededeellng van den Minister van Oorlog zullen op 2 en zoo noodig ook op 3 en 4 November a.s. schietproeven met mitrailleurs gehouden worden van het Werk aan het IJ vóór Dlemerdam. Hterbl wordt onveilig gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Noord tot Oost tot op 5C30 M. van de kustbatterf aldaar. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van de batterij een roode vlag waaien, die 2 uur vóór het begin der schietproef halfstok en gedu rende het vuren geheel vóórgeheschen wordt Bovendien zullen tegeljkertqd en op dezelfde w|ze roode vlaggen waaien van de Westbatterq b| Muiden en van het Werk aan het IJ op het Vuurtorenelland. Zierikzee, den 25 October 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. HIEUWSTIJDIH8EH. Volgens de luiste berichten is het den I allanen thans gelukt, de voornaamste havens aan de kust van Tripoll en Barka te bezetten: Tripoll, Bengazl, Berna, Tobroek zjn In bun macht; Homs blijk baar nog niet, maar er zyn daar reeds zooveel troepen aan land gezet, dat de stad wel spoedig zat worden genomen. Italië Is dus vrjwel meester van de kust strook, en na een degelijke bevestiging van zgn steunpunten daar, kan het den tocht naar het binnenland aanvaarden. Dat de regeering dezen niet onderschat, blQkt uit het bericht, dat zy een tweede expeditie korps naar Tripoll heeft uitgerust. Zonder slag of stoot heeft de bezetting der havens niet plaats gehad, allerminst: volgens de Ilatlaansche berichten Is er lang en bloedig gevochten. Weliswaar maken die berichten alleen melding van den heldenmoed der Itallaansche soldaten en zgn, niettegenstaande het heete gevecht, de verliezen der Italianen bijster gering; maar men zal toch wel mogen aannemen, dat de moed der Turken, die tegen een zooveel beter gewapenden vijand en boven dien tegen scheepskanonnen hadden te vechten, rttet minder Is geweest, en ook, dat het verllezencjjfer der Italianen allicht grooter Is dan de berichten melden. Rome, 24 Oct. Aan de ,Trlbuna" wordt uit Tripolls gemeld, dat een bataljon Infanterie, dat een verkenningstocht deed, een ontmoeting had met den vijand, die zich op verren afstand hield en een levendig geweervuur begon. Het bataljon trok al schietend voorwaarts en de Turken trokken terug, met achterlating van 3 dooden. De Italianen leden geen verliezen. GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIC ALS De Glornale d'Halia", constateert, dat alle handelsverkeer met de Levant heeft opgehouden, en dat alle scheepvaartlijnen haren dienst hebben gestaakt. TURKIJE. Abdul Hamld, die In een villa by Salonika, zit opgesloten verkeert slnds^het uitbreken van den oorlog In een zoo zenuwachtlgen toestand, dat zgn omgeving de grootste moeiiykheden met hem heeft. Hij loopt telkens angstig naar het venster, om te zien of nog geen Itallaansch leger op zijn woning aanrukt. Telkens verschrikt h] op, meenende te hooren schieten. Hamld's vrienden (hij heeft nog steeds een aanhang, die hem weer op den troon zou willen zien) hebben reeds meermalen komplotten gesmeed om hem heimelijk te ontvoeren. Ook nu weer moet zulk een samenspanning ontdekt zjn, hetgeen een reden Is geweest voor de Tutksche over heden, om de wachtposten te verdubbelen. De bewaking van den onttroonden vorst Is nu uiterst scherp. In de nabijheid van de w||k Tachtakale, waar 23 juli l.l. een vreeseiyke brand gewoed heeft, woedde Zaterdagavond weer het vuur. Omstreeks 7 uur werd te Constantlnopel bekend, dat In de wijk Bsyasld brand was uitgebroken en om 9 uur waren reeds 159, meest groote hulzen, door de vlammen aangetast. Tot zoolang was het windstil, maar tegen 10 uur kwam er een weinig wind, die de vlammen westwaarts dreef, waar zij een nieuw huizencomplex bedreigden. Qebrek aan water bemoeilijkte de blusschlng, maar om 2 uur 's nachts was men den brand meester. Het verwoeste stadsdeel werd uitsluitend door meest welvarende Turken bewoond. Behalve circa 400 woon huizen het juiste aantal is nog niet bekend zjn ook een Perzische school en een moskee In de asch gelegd. Menschenlevens gingen niet verloren. Gedurende den brand werden meer dan 50 dieven betrapt, die In de verwarring hun slag wilden slaan. ROEMENIË. Een jong, elegant gekleed paar bracht dezer dagen te Krajovar een bezoek aan de kerk en ging naar boven, als wilden zj van den toren het fraaie uitzicht ge nieten. Tot groote ontsteltenis der voorbij gangers zagen dezen, dat het jonge paar van den trans In de diepte sprong, zoodat z|] dood werden opgenomen. By onderzoek bleek de dame de echtgenoote te zijn van den Roemeenschen minister Jonescu; de jongeman was de secretaris van den exmlnlster Frsjan C. HQ was tien jaar jonger dan mevrouw Jonescu, die aan het Roemeensche hof zeer bemind was. AMERIKA. De Amerlkaansche oud-President Roose velt Is te New-York, fn de Carnegie Hall, waar hQ een lezing had gehouden over .vrouwen en kinderen", op de tribune bestormd door suffragettes, die hem wilden ondervragen over zijn meening betreffende het vrouwenkiesrecht. Na afloop van de voordracht werd aangekondigd, dat geen mondelinge, maar alleen schrifteljke vragen toegelaten werden en terwijl nu de stemrechtvrouwen aan het schrijven waren en hare potlooden over het papier vlogen, zei Roosevelt, dat er blijkbaar geen vragen waren en hij maakte zich gereed om heen te gaan. Daarop snelden twintig suffragettes, onder leiding van mrs. Brookes, presidente van de Ootham Club, naar de tribune en sloten hem ln. Z|j stelden hem de vraag, of hij een voorstander was van het vrouwenkiesrecht. Hij gaf een ontwakend antwoord, en terwijl hl] zich een uitweg trachtte te banen, spelden een paar vast beraden suffragettes een vrouwenstemrecht- Insigne op z|jn jas. Roosevelt lachte en liet het Insigne waar bet was, en met die kleine overwinning m «s(en de suffragettes zich tevreden stellen. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef heeft In persoon het huwelijk van Aartshertog Karl Frans jozef (aanstaand vermoedelijk troonopvolger) met Prinses Zlta van Parma, bijgewoond, dat Zaterdag j 1. Is voltrokken in het oude kasteel Schwarzou, op 50 kilometer afstand van Weenen gelegen. Om half twaalf begaf de bruidstoet zich uit de ontvangzalen naar de slotkapel. De bruidegom liep tusschen den Keizer en Aartshertogin Maria Josepha; de bruid tusschen den Hertog »an Madrid en de Hertogin van Parma. Achter hen liepen de Koning van Siksen en de Aartshertog troonopvolger Frans Ferdinand en daarna volgden de overige vorstelijke bloedver wanten. De bruid droeg het fraaie wit satijnen kleed en den diadeem, dien z|| van den Keizer ten geschenke ontving. De bruidegom was In dragonder-uniform met de keten van het Oulden Vlies. Prins Max van Saksen ging, In monniks gewaad, mede In den stoet. ln de kerk was by het altaar een iroonzetel voor den Keizer bestemd; maar de gryze vorst maakte geen gebruik daarvan, en woonde staande de gebeele plechtigheid by, alleen, waar het verelscht werd, knielend. Het huweiyk werd voltrokken door den pauseiyken major domus, Mgr. Blsletl. De gewichtige vraag werd door den bruidegom In het Fransch, met »oul" en door de bruid In het Dultsch, met een krachtig ,ja" beantwoord. FRANKRIJK. Midden op den ParQichen boulevard heeft zich j.l. Vrydagavond een drama afgespeeld. De chauffeur van een taxi-auto stopte op den Boulevard Polssonnlèie, toen hy hoorde, dat er in het voertuig eerst herhaaldeiyk werd geschoten en luid gesch eeuwd. Men opende het portier en te midden van een groole menigte werden twee bloedende lichamen voor den dag gebaald, een jonge, goed gekleede dame en een jonkman van militair ulteriyk. Het bleken te zyn een juffrouw Chabovllllot, een typiste en haar aanstaande met name Honye, gewezen onder-cfficler van het koloniaal leger, thans In betrekking aan het ministerie van oorlog. De reden van dezen moord en zelfmoord Is te minder verklaarbaar, omdat het jonge paar zeer gelukkig scheen en reeds huweiyksplannen hid gemaakt. De chauffeur verteldr, dat de meneer eerst met hem rondgereden had, dat hy toen ergens op de boulevard wel drie kwartier had slaan wachten, totdat de dame was Ingestapt. Toen kreeg hy order weer voort te ryden en even daarna had hy de schoten gehoord. Parijs, 24 Oct. Het Staatsblad zal morgen het rapport der erquêie-commlssle, aan gaande de ramp van de .Llberlé" publlcee- ren, waarin gezegd wordt, dat de commissie geen enkel bewys van een mlsdadigen aanslag vond, en van oordeel Is, dat de ramp werd veroorzaakt door de ontbranding van een kardoes, die zich byna onbetwyfel- baar In het bovenste krultmagazyn, stuur boord vooraan bevond. Een Fransche boer, Denls genaamd, was dezer dagen te Saint Jullen sur Blbost, by Lyon, met zyn zoon en dochter bezig een groot wynvat uit te zwavelen. De vader, die In het vat zat, werd door de zwavel dampen bevangen en geraakte het bewust- zyn kwijt, zyn zoon, die hem uit zyn benarde postlte wilde redden, kreeg het ook te kwaad met de dampen en viel In het vat. Toen de dochter hen te hulp wilde snellen, onderging zy hetzelfde lot. zy werden later alle drie dood uit het vat gehaald. DUIT8CHLAND. Uit byna alle steden komen berichten omtrent maatregelen tegen de duurte. Een deel der stadsbesturen bepaalt er zich toe een beroep te doen op de regeering, en byv. tydeiyke ophelfing van invoerrechten te verzoeken, den Invoer van versch en bevroren vleesch te bevorderen enz.maar een ander deel steekt zelf de hand uit de mouw. Of zy onderhandelen met de hande laars over het vaststellen der ptyzen, óf zy benoemen commissies, die toezicht zullen houden op de markt der levens middelen, ól zy gaan zelf tot in- en verkoop over. De meesten bepalen zich daarby tot zeevlsch, anderen gaan ook handelen in aardappelen en groenten, enkele slechts hebben er ook vleesch by genomen. Te Hamburg Is een 22-jarig koopman aangehouden onder beschuldiging zyn jonge vrouw, een vroegere zangeres, met wie hy In Augustus laatstleden getrouwd was, te hebben willen vermoorden, ten einde een op haar verzekerde som van 300,000 mark meester te worden. Een heel plan was opgemaakt met zyn chauffeur, om met de vrouw naarBtankenese te ryden. Daar zouden zy een boottochtje doen, waarby hy de vrouw zou verdrinken. Voor zyn hulp zou de chauffeur 10000 mark krygen. Op den vastgeslelden dag verscheen de chauffeur niet. De koopman bracht zyn vrouw zelf naar Blankenese, maar toen hy In het bootje wilde stappen werd hy door de politie aangehouden. Hy ontkent alles. NEDERLAND. Amsterdam, 23 Oct. Aan het verzoek dal B. en W. een woord zouden zeggen om het verder veldwlnnen tegen te gaan van de legende, dat het onderwyzerskorps slechts door een krachtig wethouder ,ln toom" gehouden zou kunnen worden, wordt door B. en W. voldaan. Met gebruikmaking van dezelfde be woordingen van het verslag, zeggen B. en W., dat 't hun .een genoegen Is om over eenkomstig het verzoek van een lid de verklaring af te leggen, dat het Amster- damsche onderwyzers-korps geenszins zoozeer verwilderd Is, dat het beslist een .sterken man" noodig heeft, die als een soort van .wllde-beesten-temmer" over hen moet hterschen". De gemeente-werklieden te Water graafsmeer en de afd. Watergraafsmeer van het Ned. Werkliedenverbond .Patrimonium" hebben den Oemeenteraad aldaar verzocht wegens de duurte der levensmiddelen, een toeslag op hun weekloon te ontvangen. Burgem. en Weth. hebben thans den Raad voorgesteld aan de vaste en tydeiyke beambten en werklieden In dienst der gemeente, die gehuwd zyn en minder Inkomen hebben dan f 1000, van 1 Nov. a.s. tot 1 April 1912 boven hun loon een toeslag te verleenen van f 1 per week. Reeds herhaalde malen Is er In de pers sprake geweest van de mlilloenen- erlenls van den Hollandschen generaal Paul Worbz, die ln 1732 In Amsterdam Is overleden. Vele landgenooten en ook buitenlanders, meenden aanspraak te moeten maken op de door dezen generaal nagelaten schatten, doch steeds bleek, dat er van rechten geen sprake kon zyn. Thans hebben In Rock Island, Illinois, twee honderd afstammelingen van den generaal een vergadering gehouden onder voor zitterschap van mevrouw Estelle Rym Sr yJer, van Chicago, teneinde een plan te beramen, om de 180.000 000 dollar van de Nederlandsche regeering op te elschen. By een regeerlngsbeslult toch van 1852 aldus mevrouw Snyder ryerd het bezit van den generaal, als niet door de familie opgeëlscht, door de kroon ge- conflskeerd. De algemeene vereenlgde commissie tot leniging van de rampen door water snood in Nederland, vergaderde onder voorzitterschap van den Burgemeester. Besloten werd f 25000 beschikbaar te stellen voor het Prov. Watersnood-Comité In Zeeland. De burgemeester heeft met eenlge Inge zetenen de vraag overwogen, of het wenscheiyk was te Amsterdam een comité tot Inzameling te vormen. Besloten werd later dat niet te doen. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat liefdadige burgers een gift zouden doen toekomen aan het .Oranje Kruis", dat daarvoor aangewezen Is. Tot 21 October was f 2862.50 Ingekomen. Amersfoort, 23 Oct. Aan het postkantooj alhier kwam een vrouwtje met haar dochtertje aan de hand, om een postwissel te Innen. 't Mensch kon lezen noch schryven, waarom zy op straat Iemand opzocht om haar by het waarmerken van de hand- teekenlng behulpzaam te zyn. Op een desbetreffende vraag waarom de arme ziel zoo gelukkig was, deelde zy mede, dat haar man, die buiten de stad werkte, zyn dezer dagen ontvangen pensioen haar had gezonden. Doch wie beschryft het misnoegd gezicht, toen het vrouwtje met .54 heele centen", op straat terug verscheen". .Dat had zy nooit gedacht, dat haar man slechts 54 tenten voor het huishouden zou hebben overgehouden". Iemand kreeg medeiyden met de teleurgestelde vrouw en verzocht aan hel postkantoor om de bewuste post wissel ter inzage. Hier bleek, dat een vergissing had plaats gehad. De postwissel vermelde een bedrag van 54 gulden. De vrouw vol biydschap af. Zierikzee, 25 October. Naar ons nader gemeld wordt, heeft H. M. de Koningin voor de weduwen van de bemanning van elk der belde ver ongelukte Schevenlngsche loggers 460 en 384 f 300 beschikbaar gesteld, dus in totaal f 600. De Sobrlëtas-bloem, Naar de Resb. verneemt, was de totale opbrengst van den bloemenverkoop voor het dr. Arlëirsfonds, f 49 963. Een nagekomen gift heeft f 50,000 juist vol gemaakt. Aan 385 weduwen van gewezen militairen, beneden den rang van cff.cler, die niet In de termen vallen van de weduwen en weezenwet 1909, is dezer dagen over het boekjur 1 October 1910 tot 1 October 1911 eene toelage van f 65 kunnen verleend worden. Het departement van oorlog had daartoe een subsidie van f 25,000 beschikbaar gesteld. Zekere M. d. V. wonende op de Msgrette te Sluiskil, had een reisbiljet aan het station genomen. Hy was op reis en bleef op reis. De familie maakte zich ongerust, toen by na eenlge dagen afwezig heid nog niet was teruggekeerd. Thuis had hy achtergelaten zyn vrouw en tien kinderen. Na Informatie te Antwerpen ingewonen te hebben, vernam men, dat hy Zondag l.l. met de Red-Starboot naar Amerika Is vertrokken. Welkeen liefhebbend echtgenoot en vader om vrouw en tien kinderen In hulpbehoevenden toestand achter te laten 1 Naar aanleiding van het bezoek door twee vertegenwoordigers van de Zuld- Hollandsche Reddlngmaatschappy te West- kapelle en Domburg gebracht, zal vanwege genoemde maatschappy op de zeedyk te Westkapelle een vuurpijltoestel worden geplaatst. Duivendljke, 25 Oct. In deze gemeente Is f 132,50 verzameld, om te worden ge stort In de kas van het Zeeuwsche Watersnood-Comité te Middelburg. Brouwershaven, 25 Oct. Ia het begin dezer week deden zich alhier weer 3 nieuwe gevallen van dlphterltls voor, zoodat het aantal gevallen thans 5 bedraagt. De ziekte Is gelukkig niet van ernstlgen aard. Wcstscbouwen, 24 Oct. Van het wrak van de drlemaatschoener .Carl Mork", den lOen October j 1. op den Banjaard gestrand, waarvan de masten tot heden nog te zien waren, Is thans niets meer te zien. Het zal zeer waarschyniyk van de zandbank geslagen en In het Westgat gezonken zyn. Bruinlsse. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden werd bygewoond, deelde de voorzitter naar aanleiding der voor gelezen notulen mede, dat de leening van f 10000 5 pCt. geplaatst Is met vrye aflisslng, en dat de 16 meerpalen zyn gekomen en deze week geplaatst zullen worden. De heer Elenbaas merkt op, dat hy gezien heeft dat de palen vierkant waren; hy acht het noodig scherpe kanten te doen verwyderen, om het afsnyden der touwen te voorkomen. Alzoo wordt besloten. Medegedeeld werd dat door Oedep. Staten de leening ad f 10000 goedgekeurd Is. Ooedgekeurd was ook eene wyziglng In de begrooting 1911 en de rekening van ontvang en uitgaaf over 1910. Ingekomen was van Oedep. Staten ten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1