Vrijdag 13 October 1911. Yan ome Immk Merijen, (SB ierikzeesohe Courant). NIEUWSTIJDINGEN. v ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAO verschQnt, it voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bQ vooruitbetaling. 68ste JAARGANG. - No. 9145. M!tH«var-Hoofdredaotaiiir i A. FRANKEL. Hedaoteurs 1. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 cis. Oroote lettert worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vr||dagi-mlddags ulterlQk 8 ara. Alle betalingen moeten geschieden by den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlktee. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure. moiE. In Juli werden alleen In de Residentie Palembang afgeraaikt: 39 krokodillen, 15 panters, 7 tijgers, 2950 wilde varkens, 5451 klapperrotten, 231,454 ratten en muizen. AMERIKA. Te New-Orleans Is dezer dagen een Jong meisje, zekere juffrouw Annie Crawford, In hechtenis genomen, welke gevangen neming in genoemde stad buitengewone opwinding heeft veroorzaakt. Het nog jeugdige en naar het heet heel mooie meisje wordt er van beticht, haar vader, moeder en twee zusters door vergil om het leven te hebben gebracht. Daar Juf frouw Crawford en haar familie tot de uitgaande kringen behoorden, kan men zich de sensatie begrijpen. Het schijnt, dat eenlgen lijd geleden één van de zusters zich bij de politie had aangemeld en juffrouw Annle ervan had beschuldigd drie moorden te hebben gepleegd, zy beschreef de om standigheden waaronder haar vader, moeder en een andete zuster waren gestorven. Volgens haar had Annle deze drie familie leden eerst gehypnotiseerd en daarna met opium vergtltlgü. De politie bad destyds weinig waarde gehecht aan deze beweringen, wyi de beschuldigster In groote zenuw overspanning verkeerde, een zeer hysterl- schen Indruk maakte en er biykbaar over In doodsangst verkeerde, dat zy het volgende slachtoffer zou wezen. Nu zy Is dan ook kort daarop gestorven hetgeen leidde tot de Inhechtenisneming van juffrouw Annle. Het wordt vermoed, dat Annle Craw- lord Indien zy de vermelde moorden gepleegd heeft dit zal hebben gedaan om de bedragen In handen te krygen, waarvoor het leven van de zoo plotseling gestorven ouders en zusters waren verzekerd. lat klinkt evenwel niet waarschyniyk, want het Is toch byna niet aan te nemen dat een jonge dame van eenlge opvoeding en ontwikkeling een zoo afgrijselijke serie moorden kan hebben gepleegd voor het luttele bedrag van ca. 4000 gulden, dat zy bij den dood der vier verwanten kon Innen. Volgens de bewering van de politie mannen toonde Annle Crawford zich by haar Inhechtenisneming niet verschrikt en betuigde zy hare bereidwilligheid zich te zuiveren van de tegen haar gerezen ver denking, Mede weten sommige bladen te vermelden, dat het meisje reeds een ge- deelteiyke bekentenis heeft afgelegd. Dan is er een politieman, die openiyk vertelt .dat de jonge dame een ware Lucretla Borgia Is". Verder schynt te zyn uitgelekt, dat juffr. Crawford kort te voren ontslagen was uit het Presbylerla Hospital, waar zy een betrekking bekleedde In het laborato rium. Dat ontslag was haar gegeven, omdat zy was betrapt op het stelen van groote hoeveelheden verdoovende middelen. De Amerlkaansche bladen vertellen het stlchteiyk verhaal van een hondenfeeit In Chicago. Geen van de dollarprinsessen en prinsen, die het feest op touw hadden gezet, had een kind, maar allen hadden ze één of meer honden, die op de belacheiykste wyze toegetakeld en vertroeteld werden. Het feest werd gegeven ter eere van den verjaardag van één van de schoot hondjes en al de mllllonnalrs-llevellngen waren genoodlgd. Men had hun geleerd op hun achter pootjes te loopen en te staan, ze waren aangekleed als dames en heeren, droegen de kostbaarste toiletten en de fabelachtigste klelnoodlën. De hond, wier geboortefeest op zoo lulsterryke wyze werd herdacht, droeg een japon met een langen sleep, die door een groote opzetteiyk daartoe afgerichte eend werd opgehouden. Het hoogtepunt van het feest was een honden- polonaise, waarin de dieren, .net als menschen" paar aan paar gearmd rond wandelden. Een van de aanwezigen, die zyn bulk vol had van de walgelijke ver tooning, wierp op een oogenbllk de eend een handjevol maïs voor. Het dier vlei uit zyn rol, liet den sleep vallen en de heele polonaise viel In duigen, in de alge- meene verwarring struikelde één van de vrouweiyke .genoodigden" over haar sleep en verloor een diamanten „arm"band, die een waarde van een kleine 160,000 gulden vertegenwoordigde. Een andere, die last had van haar strompelrokje, rolde onderste boven en ging al jankend op haar rug liggen met haar pooten In de lucht. En tot overmaat van ramp vloog de eend het raam uit. Een afgevaardigde moet het geval vol verontwaardiging In het Congres verteld hebben als bewys van de smakeloosheid der Chlcagosche mllllonnalrs. Er werd hartelQk om gelachen. OOSTEN RUK. Men zal zich het verleden jaar voorge dane tragl-komlsche geval herinneren van een zekrren jongen Beriyner, Frans Elchbaum, genaamd, die, als vrouw ver kleed, zich uitgaf voor hofdame van keizerin Augusta. In deze vermomming gelukte het hem werkeiyk juweliers voor groote bedragen af te zetten. Veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf Is Elchbaum dezer dagen los gekomen. Hy heeft zyn vryheld misbruikt door dadeiyk naar Weenen te reizen en daar, maar nu niet als dame, doch als Hongaarsch edelman, hetzelfde bedryi uit te oefenen als te Beriyn. De Weensche politie legde evenwel spoediger dan de Beriynsche de hand op Elchbaumdie by zyn arrestatie zichzelf trachtte om het leven te brengen, wat hem evenwel mislukte. PORTURAL. De tegen-omwenteling. Oaat men de berichten na, die van regeringswege verstrekt worden, zelfs aan gezanten In het buitenland, dan zou men allicht geneigd zyn te denken, dat de royalisten-opstand totaal Is mislukt en van de koningsgezinde benden In Spanje niets meer te vinden Is. Immers, de hoofdman Coucelro zou reeds op weg zyn naar Zuid-Amerlka. Van royalistische zyde wordt de toestand echter eenlgszlns anders geschilderd. Vol gens Relchspost Is Miguel De Braganza uit het royalistische kamp teruggekeerd; zyn broeder Frans Joseph en zyn neef Xaverlus Van Parma bleven In Portugal. Miguel deelde mede, dat de monarchistische beweging steeds veld wint en er gunstig voorstaat. De mededeellngen, verstrekt door de Portugeesche regeering, zouden sterk partydlg getint zyn. Uit Lissabon wordt aan de Times ge seind, dat volgens aldaar ontvangen tele grammen, de royalisten, na eerst over de grenzen te zyn getrokken, weder terugge keerd zyn en zich genesteld hebben In het bergachtig district van Sierra da Carros, op nog geen K.M. afstand van de Spaansche grens, een zwaar terrein voor de republlkelnsche cavalerie. Van daar kunnen zy, zoo noodlg, ge- makkeiyk achteruit trekken. Alle pogingen om hen Ie omsingelen, zyn tot dusverre vruchteloos geoleven. Zoodra republikelnsche troepen In de nabyheld komen, worden zy door de royalisten beschoten en de Porlugeesche regeering durft, wegens de nabyheld van de Spaansche grens, niet krachtig tegen hen optreden. De regeering neemt Intusschen maat regelen om de politieke gevangenen, wier aantal reeds meer dan zeshonderd bedraagt, zoo spoedig mogeiyk te doen vonnissen. De president van de republiek heeft een besluit geteekend, waarbij een congres, samengesteld uit leden van de belde Kamers den 16den dezer in buitengewone vergadering byeen wordt geroepen ter aanneming van het voorstel om de para grafen 20 en 21 van art. 3 van de Grond wet tydeiyk bulten werking te stellen. Er zouden nog geen belangryke botsingen hebben plaats gehad, In geen geval met Coucelro's hoofdmacht, die meer dan 20 000 man sterk moet zyn. 't Beperkte zich iot nu toe tot schermutselingen met kleinere legerafdeellngen, die In de plaatsjes als bezetting waren achtergelaten en die zich zouden hebben teruggetrokken. Deze paragrafen bevatten bepalingen, waardoor het beklaagden gemakkeiyk valt hun proces ie trekken. De regeering zal bovendien een speciaal hooggerechtshof voor politieke mlsdryven Instellen. De te Brussel vertoevende royalisten ontvingen Inlichtingen, regelrecht van Coucelro, die de c ff'cieele Llssabonsche telegrammen omtrent verslaan en ver strooiingen der monarchistische troepen als onwaar verklaren. FRANKRIJK. Een klein hondje Is Zaterdag de onvry- wllllge oorzaak geweest van den dood van twee menschen te Lyon. Het echtpaar Bouche had vergelen voor het naar bed gaan de meterkraan van het gas dicht te draaien. Hun hondje snuffelde 's nachts In de keuken rond, en moet daarby tegen de kraan van een gascomfoor zyn aangeloopen, waardoor deze wyd werd geopend. Het echtpaar weid den volgenden ochtend dood In bed gevonden. Ook 't hondje stierf. Parijs, 11 Oct. Van verschillende kanten komt bericht, ook uit Beriyn, dat de Marokko-ondeihandellngen zoo goed als geëindigd zyn. Het eerste deel der over eenkomst, aangaande Marokko, zal door de onderhandelaars slechts met hun voor letters worden onderteekend. Eerst als men 't ook over den Congo Is eens ge worden, zal de volledige overeenkomst In allen vorm door beide partyen geteekend worden. DUITSCHLAND. Berlijn, 10 Oct. Uit Weenen wordt aan het Berliner Tageblatt geseind Volgens een bericht uit Belgrado heeft Nowakowits heden het eerste deel van zyn gedenk schriften voltooid. Naar hy daarin verhaalt heeft de pretendent Peter Karageorgevlts, de thans regeerende koning, toen hy voor den laatsten keer overleg pleegde met de samenzweerders, de verplichting op zich genomen om grondwettig te regeeren en de samenzweerders niet te vervolgen, doch hun, als het noodlg was, genade te schenken. Indien de samenzwering vol komen zou gelukken, dan zou hy de uit gaven voor de onderneming uit zyn eigen zak beslryden, maar by een mislukking verbond hy zich niet tot stcffeiyke offers. Deze verplichtingen van den pretendent zouden door hem eigenhandig op een document zyn geschreven ert aan Neda- dowlts en Oentsjlts overhandigd zyn. De Nordd. Allg. Zeltung bevat een officieel communiqué over de vooruit zichten van den aardappeloogst en con cludeert, dat de stand van het gewas geenszins de hooge detatlpryzen recht vaardigt, waaronder op het oogenbllk het Duitsche arbeidersgezin gedrukt gaat. De oogst wordt geschat op driekwart van het gemiddelde der laatste jaren, terwyi door den grooten Invoer van aardappelen, voor- nameiyk uit Nederland, het gemiddelde ruimschoots bereikt wordt. 11 Oct. Het O.M. elschte tegen graaf Wolff-Metlernlch lj jaar gevangenisstraf wegens poging tot bedrog. Leipzig, 12 Oct. Het Relchsgerlcht begon een proces tegen een Franiche taal-onderwyzeres, beschuldigd zich een moblllsaileplan van het Duitsche leger te hebben verschaft om het aan Frankryk te verraden. De gelegenheids-getuige by 't huwe- iyk van dr. Küders, den niet recht wyzen huweiykszwendelaar te Beriyn, die een geheele reeks vrouwen voor vele duizen den heeft opgelicht en herhaaldeiyk uit verschillende krankzinnigengestichten Is ontsnapt, Is eergisteren by toeval door de recherche ontdekt en gearresteerd. Dr. Köders had, zooals Indertyd werd medegedeeld, laaste'.yk een trouwlustige dame uit een deftige buurt te Berlfn 20.000 mark afgezet en een groot gedeelte van dat bedrag te Londen opgemaakt, waarheen hy ter voorbereiding van de trouwplechtigheid voorultgerelsd was. De zwendelaar reisde in gezelschap van twee jonge meisjes, die hy onderweg had leeren kennen, en van een vriend uit het krank zinnigengesticht, dien hy als getuige uit Beriyn liet komen. Na de huweiyksvoltrekking liet hy zyn jonge vrouw te Bonn zitten, terwjl hy zelf met een voormalig liefje Rynrelsjes maakte, tot hy eindeiyk In een hotel by Könlgswlnter gearresteerd werd. De vriend van den gearresteerde, de als getuige optredende 62-jarlge slotenmaker Rudolf Hartwlg, reisde van Londen direct door naar Beriyn, huurde een gemeubileerde kamer en leefde van zyn aandeel In de bult. Toen hy echter van de arrestatie van zyn vriend vernam, achtte hy zich niet veilig meer en verliet zyn woning, om nu hier, dan daar een onderkomen te vinden. Een rechercheur zag hem dezer dagen In de wachtkamer van een station staan en nam hem gevangen. In een In beslag genomen keffer vond men een stel voor- treffeiyke Inbrekers-instrumenten, en voorts stempels voor de vervalschlng van docu menten en platen voor het maken van valsch bankpapier. Hartwlg, wiens krankzinnigheid gevaariyk voor de gemeenschap wordt geacht, Is weer In een Inrichting voor zwakzinnigen gebracht. Een van de drie voortvluchtige Duitsche bankbeambten, die er met min oi meer groote bedragen van door zyn, Is thans gevat, n.l. de kassier Karl Schulze uit Beriyn, die ruim 6000 mark van de Duitsche maatschappy van post- en ver keerswezen had verduisterd. By zyn verhoor bleek, dat hy reeds vroeger cheques had vervalscht. Herhaaldeiyk had hy zyn minnares er voor gespannen, de bedragen op de vervalschte cheques te Innen. RECHTSZAKEN. Na de Papendrechtsche Strafzaak. Voor den Hoogen Raad Is Maandag behandeld het rlvlsle-verzoek van C. W., werkman Ie Papendrecht, by vonnis van de rechtbank te Dordrecht van 13 Mei 1904 veroordeeld tot 3 weken gevangenis straf, terzake van le eenvoudige beleedlglng, aangedaan aan ambtenaren In de recht- DOOR FISOES. XXV. Buitengewoon hooge pryzen werden In den eersten tyd van de jaren '80 besteed voor de oesterperceelen. De jaariyksche opbrengst van alle verpachte perceelen der Ooster-Schelde bedroeg van 1870 tot 1885 circa 20000, maar daar In 1885 alle terreinen aan de regeering terug moesten komen, werd In 1882 reeds opnieuw ver pacht en ditmaal werd het totaal f 366000, om In volgende jaren zelfs te stygen tot 500.000 gld. In later jaren ls een en ander weer teruggeloopenb.v. de comptabllltelt- staat over 1910 bedroeg In totaal aan pachtpenningen slechts ongeveer f 360.000. Toen, zoo wordt gemeld, de oester cultuur ryke winsten ging afwerpen, lag het voor de hand, dat men, nadat op de Ooster-Schelde alle geschikte terreinen In gebruik genomen waren, elders ook proef nemingen ging doen. In het algemeen werden daarmede geen gunstige resultaten verkregen. Op de Wester-Schelde b.v. kwamen natuuriyke banken sedert het leggen van den spoorwegdam tusschen Noord-Brabant, Zuid-Beveland en Wal cheren niet meer voor, maar aangezien men In 1884 had opgemerkt, dat zich aan de oeverwerken beneden Terneuzen veel broed had vastgehecht, werden in een put juist boven Terneuzen IJ millioen kleine oesters van de Ooster-Schelde afkomstig, gelegd. De sterfte daaronder was evenwel verbazend groot en de overbiyvenden ontwikkelden zich slecht. Werkeiyk heeft men tot op den huldigen dag beproefd oesters te kweeken of vetten In de Wester- Schelde, maar steeds met vry onbevre digende resultaten. In 1901 b.v. werden even beneden de haven van Borsele by den Zuidnol in het begin van Mei 130.0G0 oesters op<ambachtsheeriyken grond gezaaid, die in het laatst van November werden op- gevlscht en naar lerseke teruggebracht. Deze oesters waren slecht gegroeid en slecht van vlsch, en slechts 10 K.O. per duizend vooruitgegaan. Op de gronden by Hansweert, Schore, In den Blezellngschen Ham en In de geul van Oud-Everdlnge werden de proeven, vorige jaren genomen met het zaaien van oesters of het uitzetten daarvan op zeelten, niet herhaald. In den put op het schor vdór den Angelinapolder In den Brakman stonden 250000 sluks van 1900, waarby in het voorjaar van 1901 nog 45000 uit de Ooster- Schelde afkomstig, gevoegd werden. Belde pariyen groeiden lameiyk, doch de vlsch was niet best, zoodat alles begin November naar de Herkingsche Bank werd over gebracht. In de pulten te Philippine stor.den op zeelten nog 480000 sluks van het vorige jaar, die men toen niet had kunnenverkoopen. Deze waren goed gegroeid, doch de vlsch was zeer verschillendIn de ééne put puik, In de andere matig. In den put by Terneuzen werden respec- tleveiyk 50000 en 80000 oesters gezaaid voor den Lovenpolder in het Axelsche Gat. Deze oesters, vooral de laatste, die einde Juni daar uitgezaaid werden, schynen te zwak geweest te zyn, zoodat er spoedig groote slerfte ontstond, wel 30 A 35 pCt. De overbiyvenden waren vlug gegroeid en pulk gevlscht. Van dezelfde soort bleven In den put by Terneuzen er 20000 den zomer overstaan, die ook goed gegroeid en tameiyk gevlscht waren, doch in October gaandeweg achteruit gingen, zoodat men ze zoo spoedig mogelijk verkocht. Einde September werden door den eigenaar van denzelfden put nog 100000 te Tholen gekocht, in het Axelsche Gat uitgezaaid er. begin November weer op- gevIVcht; ze waren redeiyk gevlscht. Overigens zyn In de Wester-Schelde geene oesters gezaaidbij lage ebben vond men aan de steenen tegen de dyken In den Brakman, van Borsele, en Hoedekens- kerke soms groote oesters, doch In het algemeen levert de Wester-Schelde tot heden weinig goede resultaten voor de oestercultuur op. Over het laatst verloopen campagne jaar In den loop der tyden zyn de genoemde oesterputten in den Brakman verdwenen wordt medegedeeld, dat alleen In het Axelsche Gat voor den Looze- polder In Mei 900000 oesters van 65 A 70 K.G. gevlscht op zeeften uitgezet, daar hei terrein wegens verzanding zich niet leent om oesters op de gewone wyze uit te zaaien. De sterfte van deze oesters was 25 pCt., misschien tengevolge van bet dicht op elkaar zaaien hooger dan een vorig jaarde gemiddelde gewlschls- toename bleef beneden 10 K.O. tegen 20 K.G. een vorig jaar. Tegen het einde van September begon men deze oeslers op te vlsschen en In den put by Terneuzen te brengen, wat einde November was afgeloopen. Ofschoon verzending en pryzen geheim bleven, Is bekend, dat al deze oesters naar Parys gaan. Uit bovenstaande mededeellngen hebben wy eenlgszlns willen doen uitkomen, dat de kunstmatige oesterteelt In de Wester- Schelde van geen overwegende beteekenls meer Iswaarschyniyk staat een en ander In verband met de reeds aangehaalde af dammingen, waardoor de Wester-Schelde te veel zoet water houdt. En nu een en ander over het oesterbroed nog: daar de aanslag van het broed op de open Schelde van zoovele wissel valligheden afhankeiyk Is en de jonge oester aan zoo vele gevaren Is blootgesteld en bygevolg het resultaat steeds onzeker Is, hadden er In Zeeland, In navolging van andere landen proeven plaats, om aanslag op collecteurs in gesloten bassins le ver- krygen. Oeluklen de proeven, dan zou daarenboven de cuiluur voor een zeer groote uitbreiding vatbaar zyn, vandaar dat door een van regeerlngswege benoemde Zoölogische Commissie dit punt onder zocht werd. In hel tydschrlft der'Nederl. Dierkundige Vereenlging kan men een-zeer uitvoerig verslag lezen van deze genomen en wel met deze conclusie; dat het ver- krygen van aanslag van oesterbroed In geheel van het buitenwater afgesloten, met zeewater gevulde ruimten, waarin alleen moederoesters en collecteurs zyn geplaatst, ook In Zeeland mogeiyk is, maar de vraag rees, of daarmede reeds een praktisch resultaat was verkregenzou het mogeiyk zyn dit broed zóó te kweeken, dat het In den handel voordeel zou geven? Het antwoordt luidt tot heden beslist ont kennend; trouwens wy zullen zien, dat deze vraag ook In onzen tyd geen ant woord felteiyk meer behoeft, daar nu steeds voldoende broed op natuuriyke wyze kan opgevangen worden. (Wordt vervolgd). »r o

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 8