Uw adres 'n Avond uit. DE VRIES SON, Smarten van Satan. De Openluchtmeeting SGH0UWBUR6L06E, ADVERTENTIE!!. Pbilippas Ttieodoras Biermasz, zijn Donderdag 28 Sept. Palingbrood, Vleeschbrood, Sint-Nicolaas en Kleingoed, van ouds bekend: W. ANKER Az., Maarstraat Zierikzee. G- hett o. Bij A. VIERGEVER, Kraanplein is a.s. Donderdag geen gelegenheid tot Koffiedrinken. LANDBOUWBELANG 42000 K.G. of meer Saperpbogphaal, 23200 morwe Lijnkoek, 3300 7650 16550 BEDELVING. Het bedelven van de Water leiding over een lengte van 302 Meter. Een jonge KALFKOE, Te koop: Een Kalivaars, Een melkgevende vare Koe, BQ de dooi de Rechtbank Ie 's-Qraven- hage voortgezette behandeling van de zaak betreffende Mevrouw van H. kwam, nadat het getuigen verhoor wat afgeloopen, en de deakundlgen hunne verklaringen hand haafden de aubat.-officler van juitttlr, mr. Branljea, aan het woord. Spreker weea er op, dat de beklaagde door de deakundlgen niet toerekenbaar ge acht wordt. Aan de rechtbank dua hel oordeel. Ata zijn eigen oordeel voegt apreker by, dat ook volgena hem bekt. niet toereken baar la. Vooral grondt hy die meening op de omatandlgheld, waarin hy haar dien avond van 4 Maart gevonden heeft. Zi] waa ongevoelig voor hetgeen waa voor gevallen en dacht alleen maar aan zichzelf, coquelteerde en maakte dadelijk den indruk van krankzinnig te z|]n. In die meening la apreker nu veralerkt, en dll geeft hem aanleiding te rtquireeren: ontslag van rechtavervolglng en plaatsing In een krankzinnigengesticht voor den tyd van één jaar. De verdediger, mr. Limburg sloot zich hlerby aan. De uitspraak werd bepaald op 21 dezer. Voor de rechtbank Ie Heerenveen atond terecht de 28-jarige H. H. v. IJ wegens diefstal by zyn patroon, op 23 Mei te Stecnwyk. Beklaagde, uit anderen hoofde preventief gevangen te Assen, nam op dien dag een koperen lamp en andere voorwerpen weg, eigen aan zyn patroon, den heer Witvoet. Het O. M. elachte li jaar gevangenisstraf. Beklaagd: verzocht aan de rechtbank, hem zoo mogeiyk te veroordeelen tot levenslang. Dat was zyn eenlge wenach. ONDER WIJ S. St.-Maartensdijk, 10 Sept. Vrydag werd Ie Bergen-op-Zoom In „Thalla" de algemeene vergadering gehouden van onderwyzera (zereaaen) In 't arr. Tholen. Ruim 90 damea en heeren van de eilanden Tholen, Zuid- en Noord-Bevetand waren opgekomen. De heer Wagtho, arr.-achoolopzlener, presideerde de vergadering, terwyi ook aanwezig wat de dlatrlctachoolopzlener, de heer mr. C. de Witt Hamer. Na opening met een woord van welkom door den voorzitter en lezing der notulen van de vorige vergadering hield de heer J. Vreeken, hoofd eener school te Middel burg, een lezing, die tot onderwerp had: .Handenarbeid". Aan de hand van citaten uit geschriften van bekende paedagogen schetste de Inleider de groote waarde van handenarbeid In betrekking tot de op voeding van den mensch. Hij ging daarby uit van het feit, dat wy niet alleen de ziel hebben op te voeden, ook niet alleen het lichaam, doch den geheelen mensch: ziel en lichaam. Wel beoogt de gymnastiek ook de lichameiyke opvoeding, doch zy doet dat niet op wyze als de handenarbeid. Spreker gaf ook In den breede aan wat wy onder handenarbeid als bedoeld wordt voor de scholen, hebben te verstaan, en vond gelegenheid daarby op te merken, hoe handenarbeid als hy door lederen stand In de jeugd beoefend werd, zou lelden tot groote waardeering van dat gros menschen, die zich sleeds mei handen arbeid, al Is dat dan ook In anderen zin, hebben bezig te houden, zy, die bevreesd zyn dat het Invoeren van nog al een nieuw leervak by de reeds bestaande de overlading voor de jeugd nog grooter zou doen worden, kon hy gerust stellen met de verklaring, dat de vooralanders van Invoering van handenarbeid op de scholen zouden wenschen, dat er van de leerstof der andere vakken wat afgenomen werd en die beschikbare tyd dan aangewend zou worden tot beoefening van slöyd. De harmonie In de opvoeding zou dan veel beter zyn. 'I Geheel was een keurige rede en proeven van vervaardigd werk konden de vergadering overtuigen van wat er by goeden wil op dat gebied te bereiken was. Een zangkoor onder leiding van den heer Van Rooyen te St.-Maartensdyk ver hoogde het genoegen der vergadering, die na dankbetuiging door den voorzitter gesloten werd. Een bezoek aan het Kurhaus en de tentoonstelling van schllderyen behoorden mede tot het genoegen van dezen dag, terwyt een gemeenschappeiyke maaltyd, waaraan ruim 50 personen deelnamen, een aangenaam slot genoemd mag worden. De gansche vergadering stemde er mee ln, dat er het volgenda jaar weder een algemeene vergadering zou gehouden worden: de plaats echter werd nog niet vastgesteld. Benoemd tot hoofd der Chr. school voor L.O. en M. U. L O. te Qoes de heer H. j. Burggraaf, thans le onderwyzer aan de Wllhelmlna-school te Apeldoorn. KBRKNIEUWS. Beroepen by de Herv. Oem. te Tholen ds. L. van Mastrlgt, te Barneveld; te Hazerswoude ds. H. Smelt, te Wlssenkerke. St.-Aonaland, 11 Sept. Ds. J. Haring, van IJselsteln, heeft voor het beroep naar de Herv. Kerk alhier bedankt. Noordgouwe. Met groote dankbaaiheld collecteerden diakenen Zondag j.l. een bankbiljet van 25. Moge' dit goede voor beeld navolging vinden! voor Staatspensionneering te Brouwershaven. Wy kunnen het verslag dezer meeting beginnen met het constateeren van een feit, waarvan de juistheid zeker door niemand betwist zal worden, die aan de meeling deelnam of daarvan ooggetuige was, dat zy schitterend geslaagd is. Ons verheugt dat resultaat, niet slechts uit het oogpunt van het beginsel der Staatspensionneering, waarvan een gepaste openbaring en een doelmatige verspreiding niet genoegzaam kunnen bevorderd worden, maar ook daar om, omdat In enkele gemeenten van dit eiland een en ander georganiseerd was, dat voor het weislager, der meeting in veler oog niet zonder bedenking scheen. Zoo werden verstreken Zaterdag te Kerk- werve een schlelwedstryd, te Nomdgouwe een gettententoonstelllng, en te Brulnitse een schietwedstrijd en een algemeene ver gadering van Chrtsteiyke Jongellngsvereeni- gingen gehouden, terwyi daar tevens de brandspuit beproefd werd. Daarby kwam nog, dat alhoewel alle maatregelen waren genomen om aan de Zlerlkzeesche kermis niet de minste schade te berokkenen, de deelneming uit Zlerlkzee uiterst pover was. Dat was zeer jammer, zoowel ter wille van de goede ziak, waarvoor geyverd wordt, als ook ter wille van de klacht, die niet ten onrechte zoo dikwerf wordt aangeheven, da', wanneer In één der buitengemeenten van dit eiland Iets op touw Is gezet, Zle rlkzee in den regel slecht vertegenwoordigd Is, terwyi omgekeerd, wanneer In Zlerlkzee Iets te doen Is, schier geheel Schouwen— Dulveland naar .de stad" uitloopt. De Zlerlkzeeênaren welen dan ook uit een langdurige ervaring, dat zonder de medewerking van de bevolking der buiten gemeenten hier niets kan slagen. Die wetenschap had voor de sterkste afdeellng van dit eiland een reden le meer moeten zyn om In zoo groot mogeiyken getale naar de meeting te Brouwershaven op te gaan. Nu dat niet gebeurd Is, verheugen wy ons te meer over het groote succes der Brouwershavensche meeting, en brengen wy een welverdiende hulde aan de bewoners der buitengemeenten. d!e tot dat succes het hunne hebben bygedragen. Schier geheel Brouwershaven was In feesttooiteneinde de meellnggangers te ontvangen. Bykans uit alle woningen wapperde de nationale driekleur. Om twee uur werd op den Poortdyk- schen dam by het Tramstation de stoet opgesteld. Men wachtte een poos nog op de rxtra-lram uit Zlerlkzee, maar toen men bericht kreeg, dat deze te laat zou binnen komen, toog men met muziek en banieren naar de Oroote Kerk. Deze kerk bcod, dlchtbezet als zy was, een indrukwekkenden aanblik. Jhr. R. R. L. de Muralt sprak de talryke menigte In vurige, bezielende taal toe; heette de belde sprekers, de heeren Van de Velde en Voorbrood harteiyk wel kom, en betuigde het Kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente zyn warmen dank, dat het zoo welwillend was geweest het kerk gebouw voor de opening der meeting af te slaan. Hierna werden op het orgel door den heer L. de Lange op zeer verdlensteiyke wyze het .Wilhelmus van Nassauen" en het .Wlen Neerland's bloed" ten gehoore ge bracht. Een leder was van zyn zitplaats opgerezen, teneinde deze nationale liederen staande aan te hooren. Vervolgens werden door de gemengde Zangvereenlglng „Eupho- nla" eenlge op staatspensioen toepasseiyke liederen gezongen. Heeriyk klonken die liederen, mooi gezongen als zy werden, door de oude gewelven der historische kerk. Mevrouw 1. vergastte ons op eenlge liederen, die door haar zóó fraai gezongen werden, dat een leder onder de bekoring van haar melodieus: stem kwam. In het algemeen maakte de plechtigheid een diepen Indruk op het auditorium, dat ten getale van meer dan 1200 menschen het kerkrulm vulde. Uit de kerk komend, werd de stoet weer geformeerd, en deze trok onder de tonen van de verschillende harmonlegezel- ichappen, die uit Oosterland, Zonnemalre en Renesse waren overgekomen om met dat van Brouwershaven de meeting op te luisteren, In volmaakte orde naar den Schendersweg, waar op de afgehuurde welde de openluchtmeeting zou gehouden worden. Aldaar voerden het wootd de heeren C. van der Velde Jr., voorzitter van de afdeellng Rotterdam van den Bond voor Staatspensionneering en A. Voorbrood, secretaris van het hoofdbestuur van den Bond. Op heldere en boelende wyze werden door hen de rechtvaardigheid van het beginsel, waarvoor gestreden werd, betoogd, en de uitvoerbaarheid er van door verwyzlng naar Engeland, Denemarken en Australië aangetoond. De stil luisterende massa hing als het ware aan hun lippen. Aan belde sprekers viel dan ook een levendig applaus ien deel. Voor een aangename afwisseling tusschen de spreekbeurten hadden de muziekgezelschappen zorg gedragen. De waarnemende voorzitter, mr. 11. Pot vliet, betuigde ln keurige bewoordingen namens de Federatie aan de belde spre kers, aan mevr. Iaan den heer De Lange, aan de Zangvereenlglng .Euphonla" en aan de muziekgezelschappen zyn dank voor het geen zy tot het welslagen der meeting hadden bygedragen. Ten slotte werd de stoel weer gefor meerd, en biygeslemd als men was over het gelukkeu der betoogingtrok men terwijl de muziekkorpsen vroiyke manche» speelden, naar den weg, naby het tram station, waar de stoet ontbonden werd. Het Afdelingsbestuur van Brouwershaven heeft een woord van lof verdiend voor de degeiyke wyze, waarop het alles geregeld had. Na de meeting werden In de muziektent op het Marktplein door de muziekgezel schappen nog eenlge muziekstukken ten beste gegeven. Zoo zal dan de openluchtmeeting te B ouwershaven met gulden letteren geboekt worden In de geschiedenis van onzen strijd voor het goed recht der arme ouden van dagen op staatsverzorglng. Mogen zy die van dat goed recht thans doordrongen zyn geworden, zich by onzen Bond voegen, opdat deze al sterker en sterker worde, en evenals eens In Engeland, ook hier een macht worde, die regeerlng en volksvertegenwoordiging noopt een wet te maken, waarby het gewichtigst sociale vraagsluk op afdoende wyze geregeld wordt. Het watergebrek In Zeeland. Men schrfjft ons uil Zeeland: Ook in onze provincie is op lal van plaatsen het watergebrek ontzettend groot en overal worden er middelen beraamd om In dit gebrek te voorzien. Zoo la op enkele plaatsen getracht door het slaan van een nortonpomp water le krygen, maar In vele gevallen mislukken die pogingen. O. a. te Eikerzee, te Renesse, en te Wlssenkerke heeft men water ge vonden wat niet geschikt was voor drink water. In andere gemeenten wordt water aangevoerd uit de leiding te Middelburg of te Rotterdam. Vooral de leiding te Middelburg, die van eene groote capaciteit Is, levert aan vele plaatsen o. a. aan Zlerikzee, Terneuzen en aan byna geheel Walcheren. De gemeentebesturen verkoopen het water dan voor 1 of 2 cent per emmer. Ofschoon dus wel eenlgszlns aan het gebrek tegemoet wordt gekomen, ziet men toch verlangend naar flinke regenbuien uit. TBLBQRAMMBN. 's-Gravenhage, 11 September. Minister Heemskerk heeft aan het bestuur der S. D. A. P. bericht, de deputatie tot aanbieding van het adres, waarin op Invoering van algemeen kiesrecht wordt aangedrongen, niet persooniyk op Dinsdlg den 19:n dezer te kunnen ontvangen, omdat van soclaal-demokratische zyde daaraan de beteekenls Is gehecht van een demonstratie tegenover de propaganda voor de Koningin, gemaakt by deepening van de zitting der Staten-Oeneraal, met bedreiging tevens, dat by weigering de konlnkiyke stoet zou worden dienstbaar gemaakt aan het met de betooging beoogde doel. Een gewoon verzoek, om op een door den Minister te bepalen tydstlp een deputatie voor de aanbieding van het adres te ontvangen, zou niet geweigerd zyn. Rotterdam, 11 September. GRANEN. Bullenlandsche zeer kalm. Meel, f 3 25 stil. BInnenlandsche Tame. 1 9,50 4 f 11,75 Rogge, I 6,25 4 f 6,60. - Haver, I 8,50 4 f 9 Bruine Boonen, f 17,25 4 f 18 Mals, I 175 Lijnzaad, f 19 50 4 f 20,50. - Koolzaad, f 17 50 4 f 18,40, weinig handel. Kamtjzaad, f 12,75 4 f 13, vast. Vlas. Aanvoer 72 steen blauw, 4 50 stuivers afgedaan. Aardappelen. Veel aanvoer, tameiyke vraag. Zeeuwsche blauwe f 2,40 4 f 2,60. Eigenheimers f 1,80 4 12. Oeldersche, f 1.90 4 I 2. Eieren. Zeeuwsche f 4,80 4 f 5; Over- maassche I 5.20 4 f 5,40. Ajuin. Aanvoer klein, groote f 4,60, kleine f 4, alles per 60 kilogram, puike kwaliteit VEE. Aanvoer 358 Runderen, 36 4 41 c!., traag. 142 Kalveren, 47{ 4 60 cl redeiyk. 1405 Schapen of Lammeren, 25} cl, Lammeren. 311 ct., redeiyk. 643 Varkens, 22 4 25} ctlichte 20 4 21 ct, goed. Ingezonden Stukken. Zierikzee, 10 September 1911. Mijnheer de Redacteur1 Van uw onpartydlgheld hoop Ik, dat u aan dll stukje geen plaats zult welgeien. In 't vorig nummer werd gewezen op den groolen regenbak In de Ambachtsschool, die, naar men zegf, wel 2000 emmers kan bevatten. Nu vraag Ik, mynheer de Redac teur, moet dit water by den heerschenden nood slechts voor eenlge personen dienen En mag dat water by groote hoeveelheden en op een wyze, dal het publiek dit niet bemerkt, uit dien bak gehaald worden 7 Zou het niet blliyker wezen, zoo dat water voor 1 cent per emmer aan de Ingezetenen verkocht werd, met dien verstande, dat niemand meer dan 2 emmers per dig bekomen kon. Een vriend van rechtvaardigheid Standplaats Balie. VERBETERING. In ons no, van 4 dezer hebben wy ver meld, dat de bouw eener R.-Caih. Kerk te Bergen-op-Zoom was aangenomen voor I 1.112 700, dit moet zyn: f 117.700. T»!»grafl»cb Weirbtrickt, naar waarnemingen verricht In den morgen van 11 September 1911, medegedeeld door het Konlnkiyk Nederl. Meteorologisch lnitltuut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.3 te Breslau. Laagste barometerstand 744 6 te Seydisfjord. Verwachting (van den avond van 11 Sepl 1911 tot den avond van 12 Sept.): zwakke tot mstlgen zuld-oosteiyken tot zuideiyken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer ln het zuidenmogeiyk nachtvorst, over dag warm. MARKTBERICHTEN. Tholen, 9 Sept. Aan de weekmarkt waren de pryzen als volgt: jarige Zeeuwsche tarwe f 8,— 4 f 8.50, nieuwe I 7,— 4 f 8.50rogge f 5,50 4 f 6,—, nieuwe f 5,50 4 f6,25; zomergerst f 4,-- 4 f 4,50; wlntergerst I 4,70 4 f 5,25; haver I 4,— 4 I 4,25; bruine boonen I 17,50 4 I 18,— witte f 19,— 4 120,— voererwlen 1 6.75 4 f 7,— kookerwte t 15,50 4 f 16,50; wikken f 10.— 4 III,—; paardeboonen I 7,— 4 f 7,50 per H.L.; koolzaad f 17.— 4 f 18,— karwyzaad f 12,- 4 f 12.85 per 50 K.Q.; uien f 4- 4 I 4,25 per 50 K.G.kipeleren f 4,50 i f 5,per 100 stuks; graaboter f 0,85 4 f 0,90; hooiboter f 4 f per K.O. Gent, 8 September. Was De aanvoer van Inland ich Is on- beteckenend en de verkoop stil. In Russisch van den ouden oogst worden voortdurend eenlge zaken gedaan tot vaste pryzen. Eenlge hulzen maken aanbiedingen van den nieuwen oogst, maar de prys heeft zich nog niet gezet. New-Castlc, 8 September. Uien. Zeeuwsche, bedongen f 4,80 4 f 5,10 per baal. Heden overleed le Arnhem, onze geliefde Broeder en Zwager G êmployeerde Staatsspoor, In den ouderdom van 27 jaren. Zierikzee, 8 September 1911. A. BIERMASZ. S. M. H BIERMASZ-Kramer. Nog treurende over het verlies myner onvergeteiyke Echtgenoote, trof my weder een gevoelige slag door het overiyden van myn eenlg geliefd Kindje, DANIËL JACOB, In den nog jeugdigen leeftyd van zes maanden. Haamstede, 9 September 1911. H. J. BRANDENBURG. Ondergeteekende betuigt zyn dank aan de Onderlinge Brandverzekering- Maatschappij „Eendracht maakt Macht" te Noordwelle, voor de spoedige vergoeding van de by den brand van 1 September j 1. geleden schade. Renesse, 11 September 1911. M. STEUR. Tandarts, In „Hotel VAN OPPEN" te (preken. voor van AMSTERDAM. Bestuur: MARI J. TERNOOY APÈL, L. M. SMITH, J. O. W. HOMEYER. Dinsdag 12 September 1911: Spel In 5 bedryven, naar den beroemden roman van Marie Corelli. Regie: L. H. Chrispijn Woensdag 13 September: Klucht ln 3 bedryven van Benno Jacobson. Regie M. J. Ternooy A pél. Donderdag 14 Sftptsmbnr: Tooneelspel In 3 bedryven van Heraian Heijerman. ln onze Voorstellingen treden op de dames E. de Boer—Van Ryk, Ph. van Kerkhoven—Jonkera, Ousla Chrlspyn— Mulder, Marie Post, Sophie Herrnse, R Ternooy Apél—Haspels, Jeanne Rerée, Tilly Lus, M. Haspels, E. van Ryk en de heeren Ternooy Apél, L. M. Smith, Herman Schwab, Louli de Vries, L. Chrlspyn Jr., A. Frank, Ch. Gllhuyi, L. van Asten, E. van Praag, F. van Driest, J. van Held, Cor. Ruys, J. v. d. Poll, J. Hermans. BV Voor pryzen der plaatten zie aanplak- en strooibiljetten. "WS Plaatsbespreking dageiyks 410 ct. per plaats. VEROADERING op Woensdag 13 Sep tember 1911, des avonds 7 uur, by Van der EST le Brulnlsse. Openen der Inschrljvingsbiljetten. Namens het Bestuur, Jb. GOUDZWAARD, Secretaris. Aanbesteding volgens A. H V. van: pl.m. 20,000 K.G. Superphosph. Voorw. en lnl. bij den Secr. Mk De Landbouwvereenlglng W^W .BROUWERSHAVEN", zal trach ten aan te besteden, de levering van alles levering 6 Oct. a.s., franco vóór den wal, le Brouwershaven, onder de A. H. V. De Inschryvlngsblljetlen moeien Ingeleverd worden vóór 22 Sept. a.s. by den Secretaris C. A. SMITS. Hel POLDERBESTUUR van den OOST EREN BAN VAN SCHOUWEN zal trachten aan te besteden: Het werk moet opgeleverd worden vóór 1 November a s. Aanwijzing door. hei Bestuur, op Zater dag 16 Septcmbtr le 3 uur namiddags. Oeiloten briefjes In te zenden by den Dykg aaf, vóór 20 September I9II. Renesse, 9 September 1911. Het Polderbestuur voornoemd, M. STEUR, Dykgraaf. L. H. DORMAAR, Ontvanger-Qrlffler. rekening October, le koop, by P. C. GELUK, Capelle by Zlerlkree. keur uit twee, rekening 26 en 27 September, by A. SCHOOF, onder Oosterland. TE KOOP OEVRAAOD: door P. OAST, Ellemeet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 2