ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 28 Augustus 1911. (SS ierikzeesoh© Courant), Vaemarkt te Zierikzee TREKHONDENWET. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bQ vooruitbetaling. 68*te JAARGANG. No. 9124. Ultgaver-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redaoteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Vin 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrfldags-mlddags uiterlijk 8 Alle betalingen moeten geschieden b(J den Direoteuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Ziertkuee. Het Kantoor ts geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s. op de Schuithaven. De Burgemeester en Wethouders der gemeente s Zierikzee maken bekend, dat de TREKHONDENWET op I September 1911 in werking zal treden. Met Ingang van dien datum zal het den houder van eene hondenkar verboden zijn die te ge bruiken of te doen gebruiken: 1°. anders dan met inachtneming van de voor schriften, bj algemeenen maatregel van bestuur gesteld omtrent de llchamelflke ge steldheid en de maat der honden, het tuig, de hondenkar en het geleide; -2°. wanneer hQ niet als houder is Ingeschreven in een register, aangelegd door Burgemeester en Wethouders der gemeente, waarin hQ woonplaats heeft. Houders van hondenkarren wordt, ter voor koming van schade, aangeraden zich tijdig als zoodanig te doen Inschreven, bfl welke inschrijving een nummerbewljs zal worden afgegeven. De inschr|vlng zal worden geweigerd, Indien hond, tuig, hondenkar of geleide niet voldoen aan de voorschriften. Onherroepellke veroordeellng van den houder wegens overtreding van enkele strafbepalingen, zal in bepaalde gevallen eveneens tot weigering der inschrijving lelden. Belanghebbenden kunnen ter Gemeente- Secretarie nadere inlichtingen bekomen in be trekking tot die voorschriften, welke zoowel door den bonder als door den geleider moeten worden In acht genomen. £MT* De aandacht wordt er op gevestigd, dat de wet onder hondenkar verstaat een voertuig, met één of meer bonden bespannen. Zierikzee, den 28 Augustus 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. New-York, 25 Aug. Uit Rocheiter wordt gemeld, dit op den spoorweg In de Lehlgh- villel bij Mincheiter een trein met oud- itrijdert uit den burgeroorlog ontipoord li, waarbij 36 perionen gedood en 60 gekwetit zijn. De trein Hortte vin de dijkhelling, en de reitauratlewagen, wairln vele personen zaten, kwam In een uitlooper van het Ciniditgui-meer terecht. Vier wagem werden vernield. Tal vin dooden, die verdronken ol doodgedrukt z||n, worden van onder den w/akhoop vin den trein te voorichjn gehuld. Het gekerm der gekwetsten was ver In den omtrek te hooren en er spelen ztch ontzettende tooneelen af. De politie te Chicago heelt de hand gelegd op een min, die een aantal oplich tingen pleegde. De man zegt Willem de jongh te heeten, Boerengeneraal geweest te zijn en als zoodanig den Transvaaloorlog meegemaakt te hebben. HJ verhaalde verder, dat h{ militair-gouverneur van Krugeridorp geweest Is en verschillende commando's In den oorlog te hebben ge voerd. Te Chicago was hj remmer op de treinen. President Leconte van Haïil betoont op de daar te lande gebruikelijke manier zfln dankbaarheid aan degenen, die hem aan het bewind hielpen. HJ heelt een decreet uitgevaardigd waarbQ een som van I 250,000 wordt geschonken aan de aan voerders en soldaten van het revolutlonnalre leger en aan de Inwoners van Qjanamlnthe, waar hg zijn eerste hoofdkwartier geves tigd hadt 250,000 all vergoeding van de «chade, die daar door de gevechten werd veroorzaakt. Quanaralnthe I», naar de Tlmea-berlcht- gever verzekert, een klein dorp van inlanders hutten, die nog geen I 5000 waard zijn. Van de vijf Amerlkaansche schepen ln de haven van Port au Prince zullen er vier vertrekken, omdat de regeering der Vereenlgde Staten de rust nu voldoende verzekerd acht. De onlangs overleden Amerlkaansche mllllonnalr John W. Gates heelt 40 mlllloen dollars nagelaten aan zijn weduwe en zijn zoon, maar onder bepaling, dat het kapitaal eerst mag worden aangesproken, ats er Hen jaren na z|jn dood zjn verloopen. H0 vermaakte ruim een mlllloen dollars In verschillende legaten aan vrienden en bloedverwanten. In de New-Yorksche staatscourant van 11 Auguitua staal de volgende ver makeigke beschrijving te lezen van een voorval uit het congrea te Washington: Zoo'n beetje Fransch staat toch niet kwaad. Alleen Is het pgnlQlc, wanneer men het niet verstaat. Toen de speaker Clatk onlangs zijn troon In het Huls van Afgevaardigden besteeg, vermoedde hg niet, hoe spoedig men van het verhevene komt tot datgene, waarin onze waarde medemenichen het meeste genoegen scheppen. Een mede- deellng lag voor hem; van den voor zitter der Fransche Kamer aan zgn Amerlkaanschen collega. Mr. Clark keek het stuk een paar maal sprakeloos aan, lachte verlegen en reikte het aan één der griffiers. Deze las, werd zenuwachtig en overhandigde het lastige ding aan een tweeden griffier, die even eens een vertwijfeld gezicht zette. Het zgn niet alle linguïsten In ons congres.... en een oogenbllk kwam de geheele wetgevingsmachine door een paar Fransche woorden tot stilstand. De speaker moest de vergadering schorsen en onder algemeene vrooigkheld bekennen, dat noch hg noch de griffiers .vloeiend genoeg" Fransch spraken om van de bigkbaar belangwekkende mededeelingen van den Franschen Kamerpresident aan het Huls kond te doen. Elndeigk vond men in den persoon van den afgevaardigde Estoplnal van Louisiana, In wiens district het Fransch nog algemeen gesproken wordt, den redder In den nood. Terwgi uit alle hoeken van het Huls de spotwoorden vlogen, las hg het document In het Fransch voor. „Luider I" riep een slem, nog wel uit één der voorste bankenen toen Eplstoplnal zijn voorlezing geëindigd had, daverde bet Huls van den algemeenen byval. Men scheen buitengewoon met den Inhoud tevreden te zgn, totdat plotseling van een lessenaar in de achterste igen een onge duldige stem riep: .Maar waar heeft men het toch elgenigk over?'' Een oogenbllk heerichte er een ge spannen stilte, waarop de heer Eplstoplnal onder uitbundige vrooigkheld verkondigde „zy willen ons eenlge boeken zenden". In een stad in den staat Ohio (Amerika) stierf onlangs onder zeer geheim zinnige omstandigheden een echtpaar, dat een tweetal kinderen verliet. De potitle stelde een uitgebreid onderzoek in en nu bleek, dat de belde kinderen, een jongen van 12 en een meisje van 9 jaar, de ouders hadden vergiftigd met rattenkruld, De kinderen hadden het thuis zeer slecht en nu was de jongen op hel denkbeeld gekomen, vader en moeder uit den weg te ruimen om zoodoende In een weeshuis te kunnen worden opgenomen. ITALIË, Romr, 25 Aug. De paus heeft heden de eerste mis na zgn herstel gelezen. EMBELAHD. Te Londen Is een brutale roolaanval gepleegd. Een diamanthandelaar li daar op klaarlichten dag, dicht by zQn woning In Klngslandroad, door twee mannen aan gevallen en beroofd van diamanten ter waarde van f 36,000. De dieven ontsnapten In een taxl-cab, die op hen stond te wachten en er Is nog geen spoor van hen ontdekt. FRARKRIJK. De geheele Parysche pers houdt zich In lange artikelen bezig met den diefstal van de Gloconda, een van Leonardo de Vlncl's meesterwerken In het Louvre en beschouwt dezen als een meest fantastische gebeurtenis. Nog steeds heelt men niet het geringste aanknooplngipunt gevonden, dat tot ontdekking van den dader kan voeren. De veronderstelling dat men met een onbetameiyke grap heeit te doen, om het bestuur van het museum een lesje te geven, wordt algemeen hoogst onwaar- schljniyk geacht. Men acht het eerder mogetyk, dat men te doen heeft met een idéé fixe van een of anderen verwoeden verzamelaar. Over de ontdekking van den diefstal vertelt men thans, dat eerst een bezoeker een zaalwachter er op opmerk zaam maakte, dat de Oloconda ontbrak en misschien gestolen was. De wachter haalde de schoudert op en antwoordde ■pottend: .ja, misschien heelt men ook de Venus van Mllo gestolen". Spoedig daarop constateerden echter de zaalwachters tot hun schrik, dat de schildery Inderdaad verdwenen was. Volgens de gegevens, welke men thans heeit, schynt de diet met groote bedaard heid te werk te zyn gegaan. Hg moet de schildery door verscheidene zalen hebben gedragen. In de kamer van de wachters schynt hy het doek uit de lQst te hebben losgemaakt. Men acht het mogetyk dat hy daar een medeplichtige heelt gevonden. De schildery kon besl door een enkelen man worden gedragen. Met de lQst woog zy wellicht 25 K G. De Oloconda wordt beschouwd als de kostbaarste schildery In het Louvre en i;eschat op een waarde van 5 mlllloen rancs. Een half jaar geleden wierp de New-York Herald de vraag op, ot de Monna Lisa In het Louvre werkeiyk het origineel was ol een kopie van de schildery, die zich In het Prado te Madrid bevindt. Van verschillende zijden werd beweerd, dat de schildery te Madrid de echte was, terwyi die In het Louvre een kopte was, echter ook van de hand van Leonardo de Vlncl. De afgevaardigde Delaroche Vernet heelt aangekondigd, dat hy zal Interpel- leeren over de verdwynlng van de Oloconda en over maatregelen tot be scherming van meesterwerken in het Louvre. DUITSCHLARD. De Dullsche keizer! ijkt familie wat Vrydag In haar geheel in Altona, d. w. z, dat de keizer en de keizerin en prinses Louise er waren, maar ook alle zes hun zoons. Misschien heeft dat den keizer meer dan gewoon dankbaar gestemd als familievader. Tenminste toen de opperpresident In zyn toespraak de keizerin In het bizonder huldigde als „Landeama inlet" van Sleeiwyk- Holsteln, hield de keizer een rede, waarin hy de keizerin huldigde alt moeder en zyn zoons als flinke jongelui. De keizerin heeft, zoo zei hy, aan het Huls der Hohenzollerns een lamllleleven geschonken als vóór haar misschien alleen koningin Louise heeft gedaan, en ze werd een voorbeeld voor de Dullsche moeders, daar zy zes zonen tot ernstige, energieke mannen opvoedde, die niet geneigd zyn gebruik te maken van het gemak, dat hun titelt en posities opleveren en als zoovele jongelieden van tegenwoordig alleen voor hun genoegen te leven, maar In harde, strenge dienstvervulling hun krachten aan het vaderland wyden. Mocht het ernst worden, dan zullen zy ten volle bereid z0n hun leven op het altaar van het vaderland ten tffsr te brengen. De befaamde uitbreker, graaf Pasiy, alias Schlemangk, die reeds éénmaal de grappige methode toepaste, om, terwyi de politie hem op de hielen zat, een In gezonden stuk aan het Berliner Tageblatt te schryven, richt thans een humorlitlichen brief aan de Berliner Morgenposl. De graaf schiytt, dat hy zich te Miinchen bevindt, dageiykt zyn glas bier In de Biirgerbiau drinkt, den schouwburg bezoekt, etc. Op het punt München te verlaten, heeft hy nu de driestheid dezen brlel te zenden. In den loop der vorige week speelde zich In Wald by Sollngen (Ryn-provlncle) een treurig tooneel af In enkele minuten. Een vrouw had een tang In een drogen put laten vallen, een 21-jarig man zou er die toen uithalen, doch viel, beneden gekomen, voor de oogen van de boven- ataanden om. Een 23-jarlge Hollander, Satemlnk ge heeten, liet zich daarop een touw om binden en daalde onmiddeliyk neer om den ongelukkige op te halen. Hy greep hem, kon nog slechts een zwak .hoch" roepen, en... twee mtter van den beganen grond brak het touw, zoodat belden neerstortten. Een derde Het zich neer om de twee mannen te redden. HQ bleet beneden een oogenbllk tegen den wand staan, aloeg om en binnen enkele minuten lagen drie lyken In den vergiftigden put. Dergeiyke putten, die alnds de oprichting der waterleiding niet meer gebruikt werden, dienden den omwonenden om allerlei ongerief In te werpen, waardoor zy droog kwam te staan, doch tevena verzamelplaatsen van vergiftige gatten werden. En daar die putten ateeda open atonden en met den grond getgk waren, waren zy dui gevaarigk voor ledereen en vooral voor spelende kinderen. OnbegrOpeiyk Is het dan ook, dat het gemeentebestuur van Wald daaraan niet voldoende aandacht heelt geschonken. Na dit ongeluk werden de putten nog den zelfden dag gedempt. Als het kali ver dronken Is enz. Zondagmiddag had de begrafenis van de slachtoffers plaats. Bergen bloemen en kransen waren uit den geheelen omtrek toegezonden. De belangstelling was buiten gewoon en de voornaamste Ingezetenen namen periooniyk deel aan de begrafenis plechtigheid. In Dultsche landbouwkrlngen ver zekert men, dat binnen enkele maanden de vleeichpryzen In Dultichland een onge kende hoogte zullen bereiken. Over groote uitgestrektheden zyn Dultsche boeren ge dwongen, wegens gebrek aan voeder, geheel op te houden met veehouden. Tegenwoordig zou er veel jong vee worden geslacht en daarby zou het einde van het mond- en klauwzeer niet te overzien zyn. Ook de pryzen van melk, boler en brood zouden spoedig aanmerkeiyk siygen. BELGIË. Brussel, 25 Aug. Het Parket houdt ztch bezig mei de zaak van de uitgifte van valsche obligaties der maatichappy Aumetz- la-Palx (Frankryk), waarvan het bedrag 750,000 Irs. beloopt. Er hebben twee Inhechtenisnemingen plaats gehad. Zondagnacht verscheen op het politie bureau te Antwerpen de markthandelaar Butch, die kwam mededeclen, dat men hem op reis van Paiyi naar Antwerpen zyn portefeuille met 210.000 francs had ont- lutield. Volgens zyn let ot wat vage verklaringen, zouden er In Brussel twee elegant gekleede heeren In zyn coupé zyu gekomen, die dadeiyk een gesprek met hem hadden aangeknoopt. Een hunner had hem in den loop van het gesprek een sigaret aangeboden, waarvan het gebruik een slaapwekkende Invloed bleek te hebben. Toen Busch In Antwerpen ontwaakte, zat hy alleen in de coupé en bemerkte hy tot zyn ontzetting, dat zyn kostbare portefeuille verdwenen was. REDERLAHD. Winschoten, 25 Aug. In de gemeente Oosteretnde, Is 2 M. onder den straatweg tn een diepen sloot In de veenlaag brand ontstaan, zoodat onder den straatweg de veenmassa brandt over een lengte van 50 M, De brandweer Is het blustchlngswerk begonnen met een sproeiwagen. Men vreest voor Inzakking van den weg, omdat het vuur reeds groote afmetingen aanneemt. Arnhem, 26 Aug. Toen dezer dagen alhier de arrestanten der strafgevangenis gelucht zouden worden, klom één hunner op het dak van het voorgebouw. De bewakers, die hem sommeerden naar beneden te komen, smeet hQ met dak pannen. Ten slotte werd hy door drie bewakers overmand en gebonden naar zyn cel teruggebracht. Amsterdam, 25 Aug. Het comité, dat zich hier ter stede gevormd heeft om de slachtoffers van den brand te Stamboel (Turkye) te steunen, ontving alt eerste gift van de Konlnkiyke Nederlandiche Stoomboot-Maatschappy een bedrag van I 5000. In de hedenmiddag gehouden raads zitting kwam aan de orde het adres door de federatie Amsterdam der Sociaal-demo cratische Arbeidersparty c.s. aan den Raad gezonden, waarin afkeuring wordt uit gesproken over het optreden der polllle- en militie-autoriteiten tydens de laatste werkstakingen. Nopens dit adres, waarmede door vele arbeiders-organisaties adhaesle was betuigd, stelden B. en W. voor dit altmede de adhaesle-adretsen ter visie te leggen voor de leden van den Raad. 26 Aug. In verband met het telt, dat er by de Maatschappij .Nederland" nog steeds Chlneeiche stokers- en trem- merspersoneel wordt gemonsterd en er ruim 30 man tweede-stokers en tremmers, die op de „Prinses Juliana" hebben dienst gedaan onder toekenning van een maand extra-gage, aanzegging hebben gekregen, dat hun dienst voorlooplg niet meer noodlg was, heeft het bestuur van den Zeelieden- bond gisteren een schryven aan de directie der Maatschappy „Nederland" verzonden, waarin wordt gevraagd ol deze maatregel van biyvenden ot tydeiyken aard Is. Men verneemt echter, dat de directie besloten zou hebben de tweede-stokers en tremmers voortaan door Chlneezen te ver vangen en dat degenen onder de eerste stokers, wier diensten als zoodanig niet meer noodlg zyn, een betrekking by de mtalschappy op den wal zullen krygen Vanmorgen heell zich nog personeel dat voor 't kantoor der „Nederland" aan wezig was, by de directie vervoegd om nadere Inlichtingen te vernemen. Wij her inneren er aan, dat na de staking de belde vrachtschepen .Bah" en .Blllllon" en de passagiersboot .Koning Willem III" ook met Chlneeich stokerspersoneel naar Indië vertrokken zyn en dat de .Prinses Juliana" op 2 September met Chlneesche tweede stokers en tremmers zal uitvaren. By Informatie deelde men heden ten kantore van den Zeelledenbond mede, dat er op het oogenbllk In Amsterdam nog 500 zeelleden zyn, die gestaakt hebben, en nog niet aangemonsterd zyn. Na een paar dagen op stap geweest te zyn kwam de kolenwerker S., wonende hoek 3e Anjellersdwarsstraat, gist renavond weder aanzeilen by moeder de vouw, van wie hy evenwel een minder v endeiyke ontvangst genoot. De twist, die :lch ont spon, liep zelfs zóö hoog, dat de man op een gegeven oogenbllk een Oesch met scherp vocht, klaarbiyketyk zoutzuur, aan den mond zette. Zóó echter was het ter moen nu niet bedoeld. Dadeiyk schoot de vrouw toe om hem de Oesch uit de handen te slaan, waarby ze zich deertyk handen en gezicht verbrandde. Toch scheen de man nog een hoeveelheid vocht te hebben binnengekregen. Door de dadeiyk te hulp geroepen politie werd hy In bewusteloozen toestand naar het Binnengasthuis gebracht, waar hy werd opgenomen en hedennacht omtrent zyn toestand nog niets met zeker heid te zeggen viel. Men zal zich herinneren, hoe onge veer een half jair geleden de heer E. C. L. B. van Elllnckhulsen, directeur der Oenerale Credletbank, Keizersgracht 442 alhier, met de Noorderzon vertrokken Is. Na van een langdurige ziekte hersteld te zyn, ging hy zoogenaamd voor herstel van gezondheid een paar dagen naar Gelderland. Hy kwam echter niet terug en bleek In gezelschap van een vriendin de vlucht genomen te hebben, terwyi In zyn boeken verschillende onregelmatigheden ontdekt werden. By een nader onderzoek bleek, dat hy, door zich de opbrengst van vervroegde ulllotlngen toe te eigenen, een totaal bedrag van ongeveer f 34000 verduis terd had. De Bank was hierdoor een zware slag toegebracht, zy werd echter sedert dien gereconstrueerd en een nieuwe directeur werd benoemd. Al» verdacht van ver duistering, werden zyn opsporing en aar houding verzocht door den officier van justitie, doch zonder resultaat. Thans echter heeft hy zichzelf by de politie aangemeld. Zandvoort, 23 Aug. Door een badgast alhier, die op het s'.rand een tentje had staan, was gemerkt, dat daarvan weieens door een ander gebruik werd gemaakt. Toen hy Woensdagavond weer eens tn die tent ging kyken, zag hy daarin een persoon liggen. Direct werd de politie getelefoneerd en gingen twee agenten op onderzoek uit. De persoon werd betast en heen en weer geschud, doch er was geen leven In te krygen. By onderzoek bleek het een aan- gekleede pop te zyn, die, door andere badgasten daarin was gelegd 1 Onder groote hilariteit der vele aan wezigen werd de pop ontkleed en ont takeld medegenomen naar het potltte-bureau. Haarlem, 26 Aug. De werkstakingen In Engeland hebben ook In ons Hollandtche bloembollendlslrlct, waar de verzending nu In vollen gang Is, groote stoornis ver oorzaakt, omdat geen kisten voor Engeland werden aangenomen. Thans, nu de slaking geëindigd ia, la de drukte natuuriyk overweldigend groot. Zeist, 26 Aug. Heden was het le regiment artillerie uit Utrecht bezig met schietoefeningen In zyn tydeiyk kamp, dat gelegen Is aan den straatweg Utrecht— Amersfoort, een eind voorby het - entekamp. Niet ver van het aarden msctzyn voor munitie, waren eenlge manschappen bezig met het vullen van llchtkogels. Door een nog onverklaarbare oorzaak vatle één dezer kogels vlam, het vuur bereikte hei magazyn en dit sprong met een geweldigen knal uit elkaar. De milicien Van Llngen, uit Utrecht, werd gewond aan het hoofd, doch niet ernstig. De schok moet hevig zyn geweest, daar o. a. van de villa's In de buurt de ruiten sprongen en op een half uur afstands de grond nog dreunde. De gewonde Is middags naar Ulrecht overgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1