Vrijdag 18 Augustus 1911. Drinkwater. Drinkwater. Eerste Blad. (SS ierikzeesohe Courant). Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, is voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10 per Jaar b{ vooruitbetaling. 68ste JAAR6AN6. - No. 9120. yitgcver-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Radaoteiirs i. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrtdags-mlddags uiterlijk 8 ups, Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zieriktee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Qevonden op den openbaren weg: Een nijptang. fietspomp. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. GEVONDEN In de duinen te Renaasa, op Zondag 13 Augustus I.I., een goudan Brocha. Terug te bekomen bQ den Burgemeester van Renessb. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gehoord de Gezondheids-Com missie Raadt de ingezetenen ten sterkste aan hun drinkwater te koken, vooral wanneer dit uit Holland wordt aan gevoerdzonder dat het vaststaat, daf het van een waterleiding afkomstig is. Ook is het ten zeerste geraden welwater vóór het gebruik als drinkwater te koken. Zierikzee, den 18 Aug. 1911. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Zierikzee maken bekend dat Maandagmorgen van 6 uur tot het vartrek der Spoor boot No. 2 drinkwater uit de duinwaterleiding te Middelburg ver krijgbaar zal zijn; dat Maandagmorgen van half tien tot twaalf uur, zoolang de voorraad strekt, aan sohool C nog water te verkrijgen zal zijn; dat de overige dagen der volgende week na aankomst der Spoorboot No. 2 (half elf ongeveer) tot het vertrek dier boot drinkwater uit de duinwaterleiding te Middelburg verkrijgbaar zal zijn; een en ander tegen één cent per gewonen emmer (ongeveer 10 Liter). Grootere emmers naar verhouding meer. Zierikzee, 18 Augustus 1911. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. D. DE VOS, l.°-Secretaris. In den laatsten tfld leven w! In een periode van groote werkstakingen. Pas Is de zeemanswerkstaking geëindigd, In Engeland met een overwinning der zee lieden, In ons land met een nederlaag van hen, of Reuter Jselnt ons, dat reus achtige werkstakingen opnieuw In het ellandenrlk aan de override van de Noordzee zin uitgebroken. W! zullen van al die werkstakingen geen relaas geven, en ook met stilzwlgen voorblgaan de betreurenswaardige ongeregeldheden, die In verband daarmede of juister naar aan leiding daarvan In Liverpool zin voor gevallen, maar wel wenachen w! te wizen op die dreigende algemcene spoorweg- slaking, die, wanneer bi mislukking der regeerlngsbemlddellng daartoe wordt over gegaan, zeer ernstige gevolgen na zich zal slepen. Teneinde een algeheefe stagnatie In het verkeer van menschen en In het vervoer van goederen te voorkomen, zijn reeds van gouvernementswege de noodlge maatregelen genomen. Elke soldaat Is voor den spoorwegdienst geconsigneerd ge worden, zoodat 25000 soldaten gereed staan om tldellk de ledige plaatsen der stakers In te nemen. De elschen van deze zin bllkens de Times, een blad, dat door zin conservatieve richting geacht mag worden in deze zeker wel een betrouwbare bron te zin, niet ongegrond. De Times toch erkent, dat hun arbeidsduur korter en hun arbeidsloon hooger mag zin. De regeering schlnt Inmiddels krachtige pogingen In het werk te hebben gesteld teneinde partlen tot elkaar te brengen. ZI heefl een lofwaardig, volkomen onpartldlg stand punt Ingenomen. Natuurlik moet zl alles tot handhaving der orde asnwenden, en ook In het algemeen belang niets verzuimen, wat strekken kan het verkeer van personen en het vervoer van goederen zooveel mogellk te verzekeren. Minister Churchill sprak in het Lagerhuis In dien geest, toen hl zeide, dat, als het groot spoorweg- bedrit verlamd wordt, waarvan de aanvoer van levensmiddelen afhangt, op de regeering de plicht rust om aan hen, die met den dienst belast wordenbescherming te verleenen. In het Engelsche Lagerhuis Is een wet tot stand gekomen, waarbij aan zin leden een jaarllkiche bezoldiging van f 4800 wordt toegekend. Lord Peel, een aarts- reactlonnalr, stelde voor de bezoldiging op f 3600 te bepalen. Snowden, een ild der arbeldersparll, achtte I 4800 niet te hoog en ook niet te laag. Hl kreeg, zelde hl, tot nu toe van de Arbeiders-organisatie I 2400 jaarlijks, maar daarmede kan hl niet rondkomen, zoodat hl uit eigen middelen blpaste. Maar hl herinnerde den Lord, dat wllen diens vader, die voorzitter van het Lagerhuis was, gedurende de tien jsren der waarneming van zin ambt vrle woning en een tractement van f 600 000 van den Staat ontvangen had, en dat hl daarna ln zestien jaren tlds aan pensioen uit 'srlks schatkist getrokken had I 768 0000. Met eikadr was dit, afgezien van vrl wonen, het bagatelletje van f 1.368.000. Lord Peel hield hierop zin mond, wat zeer verstandig van hem was. Het was een reuzenbetooglng, die Zondag In Brussel voor het algemeen kiesrecht en het openbaar onderwls Is gehouden. Niet 300,000 menschen, gelQk abusievelijk ons gemeld is, maar 200,000 namen aan deze Indrukwekkende demonstratie deel. Van deze waren 85,000 Brusselaars en 115,000 provincialen, die komend uit alle streken des lands, met de gewone treinen en 115 extra-treinen naar de hoofdstad vervoerd waren. De regeering had de troepen In de kazernes geconsigneerd, wat een noodelooze maatregel bleek, want de orde werd door 2000 orde-commissarissen uitnemend ge handhaafd. Hun taak (daar voor orde verstoring niet de minste beduchtheid bestond) bepaalde zich In hoofdzaak tot de formatie van den optocht. Aan den stoet gingen vooraf 30 hoornblazers en tamboers, waarachter twee ruiters, waarvan de éên een blauw en de ander een rood vaandel droeg, waarop geschreven stond: Nationale Betooging van 15 Augustus. Vóór het algemeen kiesrecht, zuiver en enkel voudig. Vóór het verplicht onderwls. Tegen het wetsontwerp Scholtaert. Daar achter marcheerden de afgevaar digden der liberalen en socialisten, waarop In dichte rlen de betoogers provlncles- gewlze gerangschikt, met vaandels en banieren volgden. Ook de Vereenlglng van Volksonderwls met haar vlag, waarop te lezen stond „Leve de Openbare School, zonder onderscheid van politieke of gods dienstige gezindheid", nam aan den optocht deel. Het langs den weg geschaarde talrlke publiek behoefde niet terug gedrongen te worden; het maakte uit eigen beweging plaats voor het manlfes- teerende volk. In het park St.-Ollles, waarheen de urenlange stoet zich begaf, werd door 28 sprekers van 14 tribunes het woord gevoerd, waarop allen den reeds vermelden eed aflegden. Levendig toe gejuicht werden de chrlsten-demokraten herkenbaar aan hun groene vaandels. De onderhandelingen tusschen Von Kiderlen—Wachter en Jules Cambon over de beslechting der Marokkokwestle hebben tot heden toe nog niet tot een positief gunstig resultaat geleld. De bladen, zoowel de Fransche als de Dultsche, meenden te weten, dat nog geen vasle grondslag voor een vergellk gevonden is. Zierikzee, 18 Aug. Gisterenavond om streeks 11 ure Is één der kolossale kop balken In den kap van de St.-Lievens Monstertoren door het afbreken van één der schoren naar beneden gekomen en heeft in zin val eene lager gelegen balk medegenomen en een gedeelte van het ornement beschadigd. Dat zulks een donderend geweld ver oorzaakte laat zich begrïpen; op verren afstand Is het dan ook gehoord, zonder dat men bepaald kon zeggen wat men hoorde. Oroote stofwolken verspreiden zich In den omtrek. Indien men In aanmerking neeml, dat met den bouw van dien toren In 1454 Is begonnen, zoodat omstreeks 1500 deze balken zullen zin gelegen, dan moet men onze voorvaderen bewonderen, die met hunne geringe hulpmiddelen zulke groote werken hebben verricht. Een groote massa puin en gebroken balken liggen In en om den toren, zoodat het gelukkig Is, dat het ongeval niet heeft plaats gehad tldens In den toren gewerkt werd. De melkprls alhier Is weer op 8 cent de Liter teruggebracht. 't Is een leerzame drukle, die 's avonds bi aankomst van de spoorboot alhier op de Nieuwe Haven heerscht. Honderden staan met hun emmers gereed, teneinde deze met het duinwater, dat uit Middel burg op last van Burgem. en Weth. dagelijks hier wordt aangevoerd, gevuld te krijgen. Het watergebrek In deze gemeente wordt met den dag nlpender. En men hoo:t nu van vele kanten de verzuchting slaken, achl hadden w! maar een waterleiding. In het Dagblad van Gouda van 15 dezer komt het volgende Ingezonden stuk voor: .Naar aanleiding van de mededeellngen in de dagbladen dal, met de groote warmteIn verschillende garnizoenen onnoodlg groote marschen worden gemaakt mei gepakten ransel en rol en de waar schuwing van den gep. officier van gezondheid dr. C. E. Ftedeldl, dat die marschen In plaats van den troep slag vaardig te makenhet leven en de gezondheid van den soldaat In gevaar brengen, wensch Ik het volgende onder de aandacht van het Ned. publiek te brengen: Vrldagnacht te 1 uur werd door de le comp. van het alhier ln garnizoen zlnde bat. inf. (commandant-kapitein Qefken) uitgerukt tot het maken van een marsch, waarbl de onder-officieren en minderen met gepakten ransel en rol. Eerst den volgenden morgen te 10) uur kwam de troep in de kazerne terug. Twee miliciens dier compTegelaar en R'xoord, die, na ongeveer 15 KM. te hebben afgelegd, niet meer mee konden, zin door dien comp.-commandant gestraft leder met 4 dagen politiekamer met de motatle: .BI een marschoefenlng na nog geen .15 K M. te hebben afgelegd, achterge- .bleven, bewerende wegens pin In de „voelen niet verder te kunnen". Eerst des middags om 4 uur werden deze miliciens door den officier van gezondheid ondersucht en was de beslis sing: Rlxoord dienstdoen en Tegelaar 2 dagen kwartlerzlek. Is het geen schande dat dergellke feiten nog langer In het leger worden geduld en dat door den waarn. bat.-com. de opgelegde straffen zin goedgekeurd? Ik hoop dat door dit schrlven zoo spoedig mogellk een einde zal komen aan dezen militairen willekeur". Kerkwervc. in zin 1.1. gehouden zitting Is door den gemeenteraad alhier besloten In de kom van het dorp een nortonpomp te laten slaan, ten einde nu en ook voortaan in watergebrek te voorzien. Het is te hopen, dat, evenals op meerdere plaatsen het geval Is, goed water zal aangetroffen worden. In elk geval verdient het ge meentebestuur voor zin pogen om de dorpelingen op het oogenbllk op de beste wlze van goed water te voorzien, zoolang de watei leiding in Schouwen op zich laai wachten, een woord van dank. Zonnemaire, 16 Aug. Heden werd door schipper De Rlke op kosten der gemeente uit Rotterdam ruim 1000 emmers drink water aangebracht. Sir-Jansland. Door de aanhoudende droogte Is wederom beproefd om een nortonpomp te slaan, doch de grond schlnt er zich hter niet voor te lecnen, althans het voortgebrachte water bleek weer zout te zin. Vroeger Is ook al tweemaal be proefd een nortonpomp te slaan, doch toen was het ook zout water. Stavenisse. Vanwege de Afd. Tholen van het Centraal Oenootschap voor Klnder- herstelllngs- en Vacantlekolonles zin dezen zomer 3 kinderen uitgezonden naar Zonne- heuvel bi Oudenbosch. Het resultaat er van Is, dat z! In 4 weken tlds zin toe genomen In gewicht resp. 2,5, 1,8 en 4,1 K.O. De eerste zal er nog een maand langer vertoeven. Als een blzonderheld kan wel gemeld worden, dat zich hier boven op den toren, ongeveer 24 M. hoogte, een groot bon nest gevormd heeft. Toen dezer dagen de schilder daar moest verven, moest hl zich een masker voordoen, om van die diertjes bevrld te bllven. Stavenisse. De langdurige droogte en de groote hitte doen ook hier den nadee- llgen Invloed gelden. De meeste menschen hebben geen of zeer weinig drinkwater meer, terwijl blna alle putten en slooten uitgedroogd zin, zoodat er voor het vee ook geen goed drinkwater meer is. De wellanden staan geheel verdord, zoodat de dieren weinig of geen melk meer geven. In de boter- fabrlek .de Koe" alhier, waar thans meer koelen aangesloten zin dan het vorige jaar, ontvangt men maar de helft van het ge wone rantsoen melk. Door de ultverkoopers Is de melk met 33) pCt. verhoogd en dan moet men nog bljjde zin een beetje melk te kunnen machtig worden. Door het bestuur van den Kolenbond .Algemeen Belang" alhier Is gegund de levering van steen- en smeekolen, resp. f 7.60 en f 9 per 1000 K.O. aan deu heer P. A. H. Matthlse te Steenbergen. St.-Annaland, 18 Aug. Als onderwerpen van gesprek hebben In den laatsten H)d zeer slerk meegedaanhet weer, het water en de melk; het weer was te warm en te droog en de melk te duur. Het eerste heeft zich In zooverre gebeterd, dat de druk kende hitte verdwenen is, maar heelt nog heel weinig van het tweede gebracht en daarom worden de pogingen voortgezet om het uit den ondergrond te voorschln te doen komen, wat ook hier en daar gelukte. En de melk? Op een vergadering van melkvet koopers was de prls gebracht van 1) ct. op 2 ct. per melkmaatje LSommige verkoopers echter, die tegen verhooging waren, bleven bi den ouden prls en de meeste andere (misschien alle) zin reeds op den ouden prls teruggekomen. Poortvliet. Door de aanhoudende droogte en het gebrek aan drinkwater, voornamellk voor het vee, worden door verschillende landbouwers alhier norton- pompen geslagen. BI enkele vindt men goed- en bi sommige In 't geheel geen - of brakwater. In eene buitengewone vergadering van den gemeenteraad, gehouden op 15 dezer, Is besloten ten behoeve van het publiek een nortonpomp te slaan In het centrum van het dorp. Wissekerke. Voor den Campensnleuw- landpolder, onder deze gemeente, Is be noemd tot dlkgraaf de heer J. F. Oelner te Kortgene, rentmeester en tot plaats vervangend dlkgraaf, de heer P. de Felter, landbouwer-pachter van dien polder. Middelburg, 16 Aug. Qlsteren zin hier twee verkiezingen gehouden voor een lid van den Gemeenteraad. In het eerste district (vacature wllen de heer J. O. Ermtrlns) moet herstemd worden tusschen de heeren mr. J Adrlaanse (vrlz.- demmet 266, en A. Q. van der Hooft (anll-rev.) met 127 stemmen. Verder verkregen de heer L. Oudendlk (s.-d.) 91, en de heer J. Terpstra (lib.) 87 stemmen. In het tweede district (vacature jhr. C. J. J. A. van Teyllngen) werd gekozen jhr. A. A. van Teyllngen (lib.) met 288 at. tegen 227 op den heer M. O. Boasson (vilz.-dem.). De candldatuur Van Teyllngen was door de antl-revolutlonnalren gesteund. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 18 Aug. Ten overstaan van den notaris Franse werd heden alhier publiek verkocht: 3.08.50 H.A. bouwland, tusschen den Straatweg en den Sllkweg, In den Zuidhoek, voor f 1159 per Schouwach Oemet. Door Burgem. en Weth. van Zierikzee Is aan de heeren J. Kraaleveld en E. van Noordenne te Sliedrecht opgedragen het uitvoeren van baggerwerk In de haven dier gemeente voor f 6100. Naar w! vernemen, zal reed> de volgende week een aanvang met dit werk worden gemaakt. Scherpenlsse, 18 Aug. Heden werd alhier verkocht de straatmest dezer ge meente. Het le perceel werd verkocht aan M. D. Oeuze, voor f 29; 2e perceel aan C. Bruinzeel, voor 138; 3a perceel aan J. van de Velde, voor f 37. Voor de levering van de benoodlgde petro leum waren twee Inschrlvers, te weten: K. Suurland en A. Hartog Az., belden voor 8j cent de Liter. BI loting gegund aan K. Suurland. Voor de benoodlgde cokes waren ook twee Inschrlvers, te weten: A. Hartog Az., voor 58 cent de H.L. en de firma J. L. Borghouts, voor 68 cents. Q gund aan A. Hartog Az. Het Inschrlvlngsblljet van M. C. Corne- llsse kwam te laat In om voor de levering In aanmerking te kunnen komen. Post en Telegrafie. Scherpenlsse, 18 Aug. Volgens ont vangen schrlven van den heer Directeur- Oeneraal der Posterlen en Telegrafie, zal er op 't gehucht - Westkerke, onder deze gemeente, geen brievenbus geplaatst worden. ONDERWIJS. Zierikzee. De opening van de nieuwe Bewaarschool van het bestuur der Chrlste- llke Bewaarschool-Vereenlglng „Rehaboth" alhier, gelegen aan het einde der Manhuis- straat, Is vastgesteld op Maandag 21 Aug. e.k., des namiddags te 2 uur. Op de voordracht voor onderwlzeres te Nlsse, komt voor mej. J. J. Bartels te Zierikzee. Brouwershaven, 17 Aug. Olsteren slaagde te 's-Oravenhage voor de akte Dultsch I. o., de heer D. K. Bakker, hoofd der openbare school alhier. De heer A. C. J. A. Qreebe, leeraar aan de R. H. B. S. te Ooes, heeft voor de benoeming tot leeraar In de Ned. taal aan het gymnasium te Schiedam bedankt. De heer A. A. Drost te Wemeldinge Is benoemd tot onderwlzer aan de Wilhelmlnaachoo! te Meppel. Tot onderwlzeres te Rilland Is be noemd mej. E. J. Rozemond te Vllsslngen. Oeslaagd voor akte Engelsch 1. o. de heer A. Kuiper Boone te Maassluis, vroeger te Tholen. In het arrondissement Tholen zal dit jaar een algemeene onderwlzersvergaderlng gehouden worden In het begin van Sep tember; sedert eenlge jaren werd geen zoodanige vergadering meer gehouden. De bleenkomst zal plaats hebben te Bergen-op-Zoom; de heer Vreeken, hoofd eener school te Middelburg, zal een onderwerp Inleiden. Benoemd tot hoofd der Chr. school te Nleuwerkerk (Dulveland), de heer C. L. de Jonge Az. te Schevenlngen. KERKNIEUWS. De bevestiging van ds. J. Qouverneur, beroepen bi de Herv. Qem. te Zierikzee, zal Zondag 24 Sept. a.s., des voormiddags plaats hebben door ds. W. Lamers van Rotterdam, terwll de nieuwe leeraar des avonds zin Intree-rede hoopt te houden. Ingekomen voor de Class, zendlngs- vereeniging bi ds. Weeda: uit Brulnlsse, cat.-bus f 2, deel van de collecte op 't zendlngsfeeit te Haamstede f 7, uit Oosterland cat.-bus f 2, Augustus-collecte 15,20

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 1